UITSCHOT sigaren 's-Bosch CUBA Bonkt onze 5 cent prima. JL Magazijn St. Jozef. L DÊRKS, land van alten^ Uitgever: L. J« VEERMAN, Heusden. No. 3980, Zaterdag 8 Mei1920. Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BAHLMANN's Heeren- e» Kinderkleeding Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. dbm :mczvm DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke r* meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor 10 uur ingewacht. verdwenen is, met de Polen tegen den gemeenschappelyken vijand vereenigd. Be halve op Kiëf schijnen de zegevierende wapenbroeders ook op Odessa aan te willen trekken, om zoodoende ongeveer het oude front van Denikin in het Westen van Rusland te herstellen. Meu moet den Polen en den Oekrainers nochtans toewenschen dat zij niet al te veel zegevieren, want de eenige manier om in het bolsjewistische stelsel in Rusland nieuw rood bloed over te tappen is een verdedigingsoorlog. De Engelsche pers is blijde verrast over het succes der Polen en spreekt van een keerpunt in de geschiedenis van Oost- Europa, maar waarschuwt de Poolsche leiders,' dat zij zich niet door het succes moeten laten verblinden en dat gematigd heid noodig is om de dapperheid te be- standigen. Er is wel eene economische verklaring voor het offensief der Polen te vinden. Het Poolsche volk is in den wereld oorlog plat gemangeld onder de heen en weer golvende leger. Het lijdt deerlijk gebrek en het golvend graan voor de streek van de Zwarte Aarde, snuift hun vol be lofte tegemoet. De geallieerden zijn het eens geworden over de politiek, om Rusland in zijn eigen sop gaar te laten koken. Zij zullen in meerderheid in die richting de Polen steunen. Toch zal het kleine Polen, al heeft het de hulp van de Oekraine, wel niet in staat zijn om het groote Rusland te verslaan. In Italië heeft het Poolsche Offensief een slechte pers. Er kan nooit iets goeds van komen schrijft men. Als de bolsjewiki BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het offensief der bolsjewiki tegen de Polen is mislukt en nu zijn de rollen om gekeerd. De Polen zijn nu zelf de aan vallers geworden. Ze schijnen Zondag reeds de stad Kief te zijn binnengerukt. De regeering te Moskou heeft, nadat haar front doorboord was, een noodkreet aan alle »werk)ieden, boeren en eerlijke burgers van Ruslandgeslaakt, om zich aanejen te sluiten tegen de »nieuwe aan randing der Polen.Zij beschuldigt Petj- loera, den man van het directorium in de Oekraine, ervan het zwartste verraad ge pleegd te hebben, daarbij geholpen door «Fransch goud.« De Sowjet-regeering neemt den mond wat vol. De »aanranding« van de Polen is een tegenoffensief, dat gevolgd is op haar eigenoffensief' en niet meer dan een episode in den oorlog die nog tusschen Sowjet- Rusland en Polen aan den gang was. Zij beroept zich op hare vroeger betoonde bereidwilligheid om vrede te sluiten maar heeft zelve verklaard, toen de twee partijen het over den modus van de onderhande lingen niet eens konden worden, dat zij den Polen nu weieens een lesje zou geven. Dat lesje is voorloopig anders uitgevallen dan zij in hare verwatenheid gedacht had. Petjloera is ook geen verrader. Hij was in een driehoeksoorlog tegelijk tegen Denikin en tegen de bolsjewiki gewisseld en heeft zich alleen, nu de eerste van het tooneel 33. In zijn wanhoop deed hij dus een laatste poging. »Ik geloof niet, dat uw vader iets tegen mij zou hebben, Erminie. »Dat is zeer waarschijnlijk,antwoorde ze vriendelijk, want Erminie bezat een zacht en lief karakter, »maar vaders hebben het recht niet, in dergelijke zaken te beslissen. «Waarom slaat ge mijn aanzoek dan af?« hield Alex vol, de zaak tot brutaal- wordens doordrijvende. «Omdat ik u niet liefheb, mijnheer Cros bys antwoordde Erminie verbaasd over zijn ongepast aanhouden, doch nog steeds vriendelijk. »U slaat mij dus werkelijk af »Ja, mijnheer Crosby, als minnaar, niet als vriend. We zullen toch goede vrienden blijven, hoop ik.« Maar hij antwoordde niet. Hij nam haastig zijn hoed op en verliet haar, zonder zelfs afscheid van haar te nemen. Erminie bleef eenige minuten op dezelfde plaats staan, waar hij haar verlaten had. Twee tranen vloden langzaam langs haar wangen en zij bloosde over het verdriet, dat zij den jongen man meende aangedaan te hebben. Toch giste zij een weinig, aan welk lot zij ontkomen was, dat haar levens geluk door één woord van haar lippen had vernietigd kunnen worden. Maar gelukkig had zij dat woord niet uitgesproken. Zij was er in geslaagd, Alex Crosby den aftocht te doen blazen. Toch wist zij zeker, dat haar vader en moeder boos zouden zijn en hun best zouden doen, haar over te halen, hem terug te roepen en haar weigering in te trekken. Erminie zag er tegen op, haar ouders te ontmoeten, maar het was bijna koffietijd, zij begaf zich dus naar de eetkamer. Daar trof ze haar vader geheel alleen aan. Zijn stemming scheen er sinds het ontbijt niet veel op verbeterd, hij zag haar tenminste niet zeer vriendelijk aan, terwijl hij vroeg Waarom ging Alex zooeven weg, zon der te blijven koffiedrinken Erminie's wangen bloosden schuldig, ter wijl ze haar vader naderde en haar armen om zijn hals sloeg. Maar hij was dien morgen niet te verteederen. Zij legde haar hoofd op zijn schouder en antwoordde zacht »Hij heeft mij ten huwelijk gevraagd en ik heb hem gezegd, dat ik zijn vrouw niet worden kon, omdat ik hem niet liefheb. Je hebt hem gezegd, dat je zijn vrouw niet kondt worden, omdat je hem niet liefhadt,« herhaalde mijnheer Muurse werk tuigelijk, alsof er een verborgen meening in de woorden schuilde, die hij niet dade lijk vatten kon. den strijd minnen, kan men zich op het ergste voorbereiden en als de Polen zege vieren, moet men rekening houden met pogingen om een groot rijk te stichten van Odessa tot de Finale Golf en van Polen tot Poltawa. Indien de pogingen mochten slagen, zouden Rusland en Duitschland door de macht d<-r omstandigheden tot elkaar worden gebracht om gemeenschappelijk weerwraak op Polen te nemen. Naar Havss aan Fransche bladen seint is te Kopenhagen een overeenkomst ge- teekend tusschen de vertegenwoordigers des Russische coöperatieve vereenigingen en die van den internationalen handel en nijverheid. Deze overeenkomst sluit volgens Havas de betaling van de Russische buitenland- sche schuld in. Den 25en Mei begint een internationale conferentie, waartoe alle landen, die bij den invoer en uitvoer van Rusland belangen hebben, uifgenoodigd zijn. De oud-strijders uit verschillende landen zijn tot een internationaal congres te Ge- nève bijeengekomen. Twee moties zijn ingediend. De eerste motie stelt als middel ter be strijding van den oorlog voor weigering om het mobilisatiebevel op te volgen en organisatie van verzet. De andere motie wil het kapitalisme bestrijden. Men tracht de moties samen te smelten. Zondagavond heeft Barbusse het congres geopend met een redevoering die neerkwam cp hei ides oorlog aan dcrn oorlog. Hij bestreed den volkenbond. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasclistellen. Oud- Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasniesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vra3g prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. »Ja, papa-lief,antwoordde Erminie met haar liefste stem. De heer Muurse dacht eenige oogen- blikken zwijgend na. Het was juist bij hem opgekomen, dat Alex Crosby een ge- wenschte partij was voor zijn dochter het gerucht ging, dat zijn vader veel geld had waar kon de heer Muurse dus een beter echtgenoot voor zijn kind vinden Het was een uitstekend plan 1 Hij zou gaarne zijn dochter zoo spoedig mogelijk getrouwd en gevestigd willen zien en dit was een prachtige kans. De heer Muurse dacht langen tijd na en hoe langer hij peins de, des te meer werd hij overtuigd, dat het zaak was, zijn dochter zoo spoedig mo gelijk uit te huwen. Het was hem onver schillig, wien zij trouwde, zoolang de echt genoot fatsoenlijk was en geld had. Of ze hem liefhad of niet dat was bijzaak. Plotseling sprak hij Erminie aan met een stem zoo scherp, dat het arme meisje er van schrikte jMaar als ik er nu eens op stond, dat je met hem trouwdet »Maar ik verlang niet, met hem te trou wen, papa k antwoordde ze. »Je bent nog te jong, lieve, om te we ten wat je wilt. Het is mijn grootste wensch, dat je spoe dig zult trouwen en Alex Crosby is een zeer wenscheüjke partij. Den volgenden keer, dat ik Alex zie, zal ik hem zeggen, dat je hem maar wat plaagdet en volstrekt de bedoeling niet hadt, zijn aanzoek af te Er zijn 25 delegaties, ook een van Duitsch land. Carl Tiedt, Duitsche gedelegeerde, verklaarde, dat alle Duitsche kameraden de woorden van Barbusse onderschrijven. Barbusse omhelsde hem toen onder gejuich der ongeveer 100 aanwezigen. De overhandiging van het vredestractaat waarvan we in ons vorig overzicht melding maakten, is op 't laatste oogenblik nog uit gesteld. De Hongaren krijgen nog tien dagen tijd voor onderzoek, vóór zij teekenen. Het komt er dus voor hen nu opaan, van deze' gelegenheid partij te trekken, om nog te redden, wat er nog te redden valt. Veel zal dit echter wel niet zijn. Hoewel Lloyd George op de heen- en terugreis naar en van de conferentie van San Remo niet te Parijs is geweest, ge voelt Millerand nu behoefte, in een kritieken tijd voor zijn eigen land, naar Londen te gaan. Het is voor hem een harde moet. Wij hebben al eerder laten uitkomen, dat de geallieerden op de conferentie te Spa geen verschil van meening meer mochten hebben, omdat zij daar niet meer onder elkaar zijn, maar tegenover de Duitsche bewindslieden komen te staan. Na Pink steren zal de conferentie te Spa beginnen en vóór dien tijd moet de overeenstemming tusschen de geallieerden bereikt zijn of van de heele conferentie kan niets komen. Wat Lloyd George wil, wil Nitti stellig ook, en daarom is de Engelsche eerste- minister de man, van wiens toestemming Millerand zich zal moeten verzekeren. De ontwapening van Duitschland eischt Lloyd George ook, alleen is hij wat toeschietelijk op het stuk van de sterkte van het Duit sche leger. Maar de kwestie van de schade vergoeding hangt nog in de lucht en het is volstrekt noodzakelijk, dat men het daar over eens wordt. De eenstemmigheid, die men na San Remo van de daken verkon digd heeft, is er nog niet en de eigenlijke vredesonderhandelingen beginnen pas te Spa. Zoo is deze vriendelijke badplaats, die als zetel van het Duitsche hoofdkwartier zulk een belangrijke rol in den oorlog gespeeld heeft, ook bestemd, om een plaats van gewicht te worden voor de regeling van de vredesvoorwaarden. BUITENLAND. Staking te Valencia. Officieele berichten uit Valencia melden, dat een nagenoeg algemeen staking uitbrak om de invrijheidstelling te bewerken van de slaan. Kom, kom, lieve, denk er nog eens over, want ik verlang werkelijk, je getrouwd te zien.« Erminie had deze woorden verwacht, doch toen haar vader ze werkelijk uitsprak, deden ze haar veel verdriet, ze had ook niet gedacht, dat haar vader zoo zeer zou verlangen, dat ze trouwen zou, »Maar ik wil niet met hem trouwen, antwoordde ze vleiend, »laat me altijd uw liefhebbende dochter zijn en bij u en ma ma blijven. »Je weet niets van de zaak af,« riep hij ongeduldig uit; je bent te jong. Welke goede reden kan je aanvoeren, waarom je Alex niet trouwen wilt? Hij is van goede familie, er is niet3 op hem te zeggen, om niet te spreken van het geld, dat zijn va der heeft. Het zijn niets dan kuren, dat je dit prachtig aanzoek afslaat en ik zeg, dat je hem je jawoord moet geven, als hij je weer vraagt. Hij zeide dit zeer beslist, maar Erminie was besloten ditmaal haar eigen wil te volgen en ze antwoordde vriendelijk, doch vastbesloten »Ik zal er nooit in toestemmen, Alex te trouwen. Ik kan hem nooit liefhebben, omdat omdat ik een ander liefheb. Daar haar vader vastbesloten scheen, haar tot een huwelijk met Alex Crosby te dwin gen, had ze in haar wanhoop deze woor den uitgesproken, die haar het meest ge schikt schenen, om haar vader te overtui gen, hoe nutteloos zijn pogingen waren, dorincheui. Zaterdag gearresteerde werklieden, troep van 200 arbeiders drong de cel hallen binnen en vernielde de uitstalli De gendarmen, door revolverschoten vangen, boden tegenweer en doodt; werklieden. Vier werden gearresteei Een dynamietontploffing. Toen twee visschers in de rivier de (Frankrijk) met dynamietpatronen aa visschen waren, verdwenen zij plotse de diepte, terwijl een 10-tal rundei het nabijzijnd land gedood werden. Het schijnt dat indertijd in de rivi verborgen munitie-bergplaats door d schers is achtergelaten, welke tha ontploffing is gebracht, door een der mietpatronen. Vijf en twintig kilometer in den o werd de ontploffing waargenomen. „Landru III"! We deelden reeds mede, dat Land meester had gevonden in een Araei die te Los Angelos werd gearresteei der verdenking een vijfentwintigtal vr van het leven te hebben beroofd. Thans verneemt de Daily Mail« uit te, dat in het plaatsje Tanta (op dt delta), een Egyptenaar is gearrestee in zijn eenzaam huis vrouwen lok ze daarna te berooven en den hals snijden. De lijken verbrandde hij d| hoofden werden bewaard. Men heeft tot dusverre twintig vrr hoofden in zijn woning gevonden I haar tot een verbintenis met Alex halen. Toen haar vader zich in s verbazing tot baar keerde, beefde hetgeen ze gezegd had, maar haar schonk haar den moed te dragen, komen mocht. De heer Muurse dacht eenige oog' ken na en in dit korte tijdsverloop zijn gedachten gaan over de vele ke van zijn dochter, maar hij kon gei kelen vinden, op wien Erminie veri lijk verliefd kon zijn hij vroeg di zijn vriendelijkste stem »En wien heb je lief, mijn kind Erminie antwoordde zeer zacht neef Frank.® Er verliep eenige tijd, eer de heer de beteekenis harer woorden goed Hij wilde niet aannemen, dat hijgoi staan had, wat Erminie zeide, maa zij haar woorden nogmaals herhaalde, hij haar wel gelooven. En terwijl h minachtend aanzag, zeide hij spottei »Hij is een goede kerel, maar ik niet, dat je zóó hoog keekt, Erminie hij je ook gezegd, dat hij je lief Nu, spreek »Ja papa, Is hij geen lieve jor antwoordde ze in de argeloosheid va hart. »Ja, een edele, beste jongen, zoi zegt, Erminie, volstrekt niet valsch zuchtig. Zijn eenige deugd is eeno zuchtige liefde voor mijn dochter ei geld. Wordt vertx NIEUWSBLAD voor li6t Land van Heusden en AlisnaJe Lanytraat sn de Bommelorwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1