UITSCHOTsiga re n lil i nr. üomsfi sou bijvoegsel. Uitgever: L> J. VEERMAN, Heusden. No* 3982, Zaterdag 15 Mei1920, Bij 3oo stuks fra.nc< DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Magazijn St. Jozef, ItMILlI ilecren- Ki kleediug. land van altena Rookt onze 5 cent pril Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, yAscot, enz, enz. DRAAGT Gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. 9 O 1 MAGAZIJN rv 1/TFli A C* l-C Hinthamerstr. 24 3 M B"> O Ul/Ovll Tel. latere. 492 W|J U/lL BÜITENLANDSCK OVERZICHT. Het begint in Frankrijk hard tegen hard te gaan. De anders zoo voorzichtige leiding van het Algemeene Verbond van den Ar beid, die slechts schoorvoetend en na een beraadslaging van verscheiden "dagen tot spoorwegstaking had besloten, volgt thans een wanhoopstaktiek en breidt de beweging hoe langer hoe meer uit. Eerst kondigde zij de staking af voor de mijnwerkers, havenarbeiders en zeelieden der koopvaardij, thans heeft zij 't zelfde gedaan voor de bouwvakken, de metaalindustrie en het transportwezen. Zoo komt zij meer en meer in revolutionair vaarwater en verliest de stakifig, die voor'de sporen om natio nalisatie ging, haar economisch karakter. Da regeering, die van den beginne af de staking als een politieke beweging heeft beschouwd is blijkbaar van oordeel dat het conflict nu maar eens uitgevochten moet worden. De spoorwegstaking in Februari heeft haar geleerd, dat een toegevende houding als zwakheid wordt aangemerkt en nu is zij wel wat in het andere uiterste vervallen en laat rechts en links, zoowel te Parijs ah .n de provincie arbeidersleiders en stakers die werkwilligen lastig vallen, inrekenen. vZij vertrouwt op den steun der openbare meening. die sterk tegen de staking is, omdat zij de ekonomische krisis, waaronder Frankrijk lijdt, in hooge mate verergert. Vandaar dat zich zoovelen op geven om de stakers te vervangen en dat het A. V. A, zich in een manifest, tot de openbare meening gericht, tracht te recht vaardigen tegen de beschuldiging dat het 't geschil noodeloos uitbreidt. Erg overtuigend zal het vertoog, dat de houding der regeering de arbeiders dwingt alles op haren en snaren te zetten echter niet kunnen zijn, omdat reeds één dag na het uitbreken van de spoorwegstaking aan de mijnwerkers, havenarbeiders en zeelieden bevel werd gegeven, het werk neer te leg gen. De regeeringsgezinde pers heeft toen dadelijk de staking als revolutionair ge brandmerkt en de stemming onder de be volking bewijst, dat dit oordeel vrij alge meen wordt gedeeld. Hoe het einde van den strijd zal zijn is nog niet te voorzien. Het bestuur van het A. V.. A. is klaarblijkelijk voornemens alles op één kaart te zetten orn de regee rijig en de spoorwegmaatschappijen tot toegeven te dwingen. Zaterdag had het ook de werklieden aan de gasfabrieken en de electrische centrales te Parijs in het yuur willen brengen, doch later is besloten deze hulptroepen vooralsnog in reserve te houden. Bij de thans heerschende zenuw achtige stemming zal dat echter niet lang kunnen duren. Het A. V. A. vreest zijn gezag onder de arbeiders te verspelen als bet deze staking verliest en de tal van ontslagenen bij de sporen niet weer in dienst worden genomen en het maakt in die angst rare bokkesprongen. De regeering is zeer optimistisch gestemd over den afloop, in haar communiqués legt ze althans een vast vertrouwen aan den dag. Niettemin ban een beweging, die 35. ».1a, laat ik probeeren wat te eten, moe der^ antwoordde hij terwijl hij zich aan de tafel zette. «Ik had het vandaag zoo druk, dat ik vergat om koffie te drinken. Sinds het ontbijt bij den heer Crosby van van morgen heb ik niets gegeten. «Dat was verkeerd, Frank. Maar het is niet alleen van het werken, dat je zoo bleek ziet. Je hebt verdriet. Fier en terughoudend als Frank was, werd hij diep getroffen door de teederheid zijner moeder. Hij voelde groote behoefte aan mede-gevoel, want zijn verdriet was grooter, dan hij alleen dragen kon. »Ja moeder, u heeft gelijk, want. want, ik ben verliefd.wanhopig verliefd op iemand, die ik nooit trouwen kan Mevrouw Muurse streed een oogenblik met een gevoel van ijvei zucht; toen legde zij haar hand op Frank's schouder, terwijl ze met moederlijken trots uitriep »Er is geen meisje in het gansche land,'dat te goed voor je is, lieveling I® Hij zag haar met flauwen, treurigen glimlach aan. «Ze staat niet te hoog voor mij,c antwoordde hij »want ze heeft mij ook lief. Maar haar vader wilde geen oogen blik van onze liefde hooren. Hij zal, wat hij een geschikt echtgenoot noemt, voor haar zoeken een die haar, naar hij denkt, in aanzien zal doen stijgen en den rijkdom der familie vermeederen zal, in plaats van haar te doen afdalen tot tot dit.en hij zag hun eenvou dig vertrek rond. «Als ze je liefheeft, zal ze niet voor ar moede terugschrikken,®: riep zijn moeder uit, wier geheele trots bij zijn woorden ontwaakte. Frank lachte bitter. «Maar ik wil haar, die ik liefheb, niet veroordeelen tot een leven van armoede en ontbering. Neen 1 Erminie en wij werden niet geboren, om met elkander te trouwen «Erminie Je nichtje Frank bloosde en zweeg. Zijn moeder, met de scherpzinnigheid eener vrouw, be greep dadelijk, hoe de zaken stonden en bij de gedachte, dat de dochter van Herbert Muurse te goed geacht zou worden voor haar zoon, werd zij zeer vertoornd. «Ze is een heel lief meisje, Frank en ik begrijp niet, wat je in den weg staat. Je hebt nu een goede betrekking en in komsten.® «Dat is zoo,® riep hij uit, haar in de rede vallende. «Ik heb een goede betrek king, dat is waar, maar ik kan haar ieder oogenblik verliezen.® «O, mijn zoon, wait zullen we doen riep Isabella uit, die slechts af te goed be sefte, wat zijn woorden inhielden, indien zoo groote afmetingen aanneemt, en het heele land in rep en roer brengt, haar bezwaarlijk welgevallig zijn en zal zij mis schien nog overwegen of 't niet beter is het A. V. A. een eervollen terugtocht toe te staan. De conferentie te Spa zal dan toch be gin Juli na afloop de verkiezingen in Duitsch- land gehouden worden. Frankrijk en Enge land zyn het volstrekt nog niet eens over de van Duitschiand te eischen schadeloos stelling. Engeland is voor de vaststelling van een vast bedrag, Frankrijk voor een progressieve heffing naar den graad van Duitschland's herstel en draagkracht. Enge land en Frankrijk zullen in hun bespre kingen van deze of de volgende week heel wat moeite hebben, om bet hierover eens te worden. Italië is het blijkbaar met Engeland eens. Welken weg de Duitsche gevolmach tigden te Spa zullen aanbevelen is, volgens Mayer, de Duitsche zaakgelastigde aan den Frarischen premier verzekerde dit, dat de Duitsche regeering er in geslaagd is de langdurige ekonomische krisis te bezweren. Er zal echter ten minste een jaar verloo- pen, voor de Duitsche regeering de opbrengst der nieuwe belastingen kan overzien. Voor dien is het haar niet mogelijk zich tot iets te verbinden. Daarom is zij er niet tegen dat de schadeloosstelling wordt bepaald, maar wel dat de jaarlijksche aflossing op een vast bedrag wordt gesteld. Volgens deze inlichtingen neemt Duitsch iand dus een etar.ünunt in, dat als het GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen, Oud-Hollandsch innwerk Tafel- Dessertmessenyfruit- Boter en Kaasrnesjes. GHKJEfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Kepels en Vorken, Suikerfepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. Hinth 118 voorheen h JACQ. KRIJBOLDER erstraat 70. 's-BOSCH. ze ooit bewaarheid zouden worden want hoewel Herbert Muurse haar steeds een matige toelage uitbetaalde, was ze volstrekt niet toereikend, om in hun beider onder houd te voozien. «Ik weet het niet,« antwoordde hij bit ter «ik weet niet wat ik doen zal. Het is in dezen tijd moeilijk, om een betrekking te vinden, als men niet door invloedrijke personen geholpen wordt en ik heb geen voldoend kapitaal, om zelf iets te beginnen.® Zijn moeder, wier zenuwen door lijden en ontbering veel geleden hadden, begon te sehreien bij de gedachte aan deze nieuwe moeilijkheid. «Ik weet niet, wat ik doen moetIk weet niet, wat ik doen moet riep de jongeling uit, terwijl zijn moeder steeds harder snikte. Na eenigen tijd droogde mevrouw Muurse haar oogen af en stelde voor, dat Frank zijn oom Herbert zou gaan opzoeken, «om te vrageR, of hij iets voor hem doen kon. «Het helpt niets, of ik naar hem toe ga,® was het moedeloos antwoord. »U weet wel, dat hij mij de laatste maal, dat ik bij hem was, gezegd heeft, dat hij mij niet wenschte te zien.« «Ja lieve, dat is waar, doch denk er niet meer aan en ga nog ééns naar hem toe. Hij kan je niets ergers doen, dan weigeren je te helpen. «Maar ik kan hem toch niet zeggen, hoe de zaken van den heer Crosby staan «Natuurlijk niet. Je moet hem zeggen, ware tusschen het Fransche en het En- gelsche in ligt. Het wenschte de schade loosstelling eens voorgoed te zien vastgesteld, doch geeft de voorkeur aan een betaling in veranderlijke annuïteiten, die verband houden met het ekonomische herstel. De verdaging van Spa zal de Fransche regeering ook wegens de stakingen niet ongelegen komen. Indien de onrust in de arbeiders wereld tijdens de conferentie nog had voortgeduurd, zou dat de positie van Frankrijk stellig hebben verzwakt. Na den buitengewonen snellen opmarsch van de Polen is het eenige dagen stil ge weest op het Oekrainische front. De Bol- sjewiki waren er blijkbaar in geslaagd het offensief op te houden» Zij schijnen nu echter tusschen twee vuren te komen daar Oekrainische opstandelingen van het Oosten uit ook op Kief aanrukken. Intusschen zijn de Bolsjewiki bezig Kau- kasië te veroveren, na Bakoe schijnt nu ook Tiflis in hun handen gevallen te zijn. Het doel van den opmarsch van de Kas pische Zee naar de Zwarte Zee is thans Batoern, de voor Armenië bestemde hoofd stad. Als de rooden er in slagen geheel Kaukasië te bezetten, krijgen zij contact met de Turksche nationalisten, waarmee zij, volgens de Times, eene militaire over eenkomst hebben aangegaan. De gealli eerden zullen van het Oosten weinig plei- zier beleven. De overhandiging van het vredesverdrag aan de Turksche delegatie heeft zich alleen door een verbluffende kortheid en nuchter heid gekenmerkt. Alles was binnen 5 minuten afgeloopen. De voornaamste vredes voorwaarden zijn reeds bekend. In Europa blijft aan Turkije slechts Konstantinopel met een gebiedsstrook van 60 K.M. lang en 40 K.M. breed, De zeeëngten worden geïnternationaliseerd, Griekenland krijgt geheel Thracië met Gallipoli. In Klein Azië wordt een onalhankelijke Armeensche staat gesticht, bestaande uit de wilajeta Moesj, Bitlis en een deel van Erzeroem en met een uitgang naar de Zwarte Zee te Batoem, dat een interna tionale haven wordt. Smirma komt feitelijk aan Griekenland, Turkije blijft er nog 5 jaar suzerein, dan wordt er een volksstemming gehouden. De grenzen van den te stichten Arabi- schen staat hebben we dezer dagen al ver meld, evenals de aan Engeland en Frank rijk toegewezen mandaten. Over de heilige plaatsen van de Islam dat je buiten betrekking zijt, zonder de reden te noemen.® »Nu, goed dan moeder, ik zal gaan. Kwaad kan het in geen geval. «Best, jongelief en laat ons nu wat gaan eten, of alles wordt koud.« Na het eten zeide Frank, dat hij het plan had, naar Norwood te wandelen, daar hij na den vermoeienden dag behoefte aan frissche lucht had hij nam dus hoed en jas en verliet het huis. Behalve om zijn moeder genoegen te ge ven, was er nog iets, dat hem naar Norwood trok. Hij had een vurig verlangen, om Erminie te zien en zoo mogelijk te spreken, hoewel het misschien de laatste maal zijn zou. Het was een donkere avond en de maan was nog niet opgegaan. Een koude wind blies Frank in het aangezicht, terwijl hij, in sombere gepeinzen verdiept, voortliep. Hij dacht aan een treurigen brief van Er minie, dien hij ontvangen had en waarin ze hem het besluit van haar vader mede deelde. «Ze heeft me nooit waarlijk liefgehad, of ze zou niet zoo gemakkelijk hebben toe gegeven,® mompelde hij bij zichzelf en in het volgende oogenblik had hij spijt over die gedachte en zeide hij met tranen in de oogen«Mijn arme lieveling Ze is even ongelukkig als ik ben. Haar zelf zuchtige vader zal haar 't hart breken. Zoo peinzende, liep hij voort, tot hij eindelijk door de boomen het prachtige huis bepaalt het ontwerp, dat ze onder de hoede komen van een Britsche commissie, met controle door den Volkenbond. Het katho lieke protectoraat wordt opgeheven. Of Turkije het verdrag, dat van het rijk slechts een schim overlaat, zal teekenen, is zeer twijfelachtig. De sultan, de kroon prins en het kabinet dreigen met aftreding, als het niet ten gunste van Turkije wordt gewijzigd. En mochten de mogendheden hen al tot andere gedachten brengen, het verdrag zal toch een doode letter blijven zoolang de nationalisten, die nu steun bij de Russische bolsjewiki hebben gevonden, zich er tegen blijven verzetten. Van het «onafhankelijke Armenië« is reeds thans niet veel dan de naam meer over. Leden van de Amerikaansche relief-commissie in Armenië, die te Konstantinopel zijn aange komen, hebben verklaard, dat de waar nemende president en de regeering van Armenië zijn afgetreden en dat een cen trale Sowjet, blijkbaar door het leger er kend, de macht in handen heeft genomen. We zullen nu wel ganw hooren dat Arme nië het met de regeering te Moskou op een accoordje heeft gegooid. BUITENLAND. De koning van Ëugelaud naar Frankryk. Londen, 12 Mei. De koning van Enge land zal einde Mei de slagvelden in Frankrijk bezoeken en bij die gelegenheid het militaire kruis uitreiken aan de stad Yperen. van zijn oom zag verschijnen. Hij ging het hek door, doch hij kon niet over zich verkrijgen, orn aan te schellen. «Het huis is vroolijk verlicht, er heeft van avond zeker de een of andere feestelijkheid plaats. Ik kan mijn oom nu onmogelijk storen. Ik hoop, dat ik niemand in den tuin zal tegen komen, maar misschien zie ik Erminie wel door een der vensters. Langzaam liep hij den tuin door en on willekeurig richtte hij zijn schrede naar het zomerhuisje, waar hij en Erminie el kander gewoonlijk ontmoetten. Toen hi het bereikt had, ging hij zitten, want hij was zeer vermoeid. Nauwelijks had hij echter plaats genomen, of een hand werd op zijn schouder gelegd en een heldere stem vroeg hem «Zoo, jonge man, wat doet gij hier Frank schrikte even, want in de duisternis had hij niet bemerkt, dat er reeds iemanc in het zomerhuisje was. Hij kreeg echter bijna onmiddelijk zijn zelfbeheersching terug en antwoordde eenvoudig «Ik rust maar eens even uit, na een lange wandeling.® «Misschien weet ge niet, dat ge hier op een afgesloten buiten zijt «Dat weet ik zeer goed, mijnheer. Ik ben een vriend van den heer Muurse.® O 1 dan zult u mijn vergissing wel ver geven. Ik dacht, dat u een vreemdeling waart, die met slechte oogmerken hier waart binnen gekomen. Mag ik het ge noegen hebben, je naam te vernemen Wordt vervolgd \IEIWSBLIB mir.lit Lui van Hnislti ti AlttiMt Laaystraat si it Bomielgrwaard A 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1