Fa. flLPH- Uitgebreide collectie FRA$HSCH KRISTAL Sproeten, Vughterstraat 19. in de nieuwste modellen. Levering onder garaïlfie van breuk en bijlevering. De Weensehe Kinderen. TELEFOON 715. Zomer- zelfs de donkerste, verdwnjrén door een pot SFRITPÖL. Bij alie goede Drogisten. Moord. Te Dusseldorf is de houdster van een klein melksalormetje, die tevens bekend stond als sluikhandelaarster, het slachtoffer geworden van de hebzucht van iemand, die het op haar geld en haar handelsartikelen voorzien had. Ze is in hare woning ver moord, terwijl voor 5000 Mk. aan choco lade en 2500 Mk. in haar geld werd ge stolen. o Een schoenwinkelier te Frankfort wei gerde een paar schoenen, die in zijn étalage uitgestald waren te verkoopen. Het gerecht besliste, dat het bekend is, dat veelal arti kelen als lokmiddel uitgestald worden, doch dat de winkelier^ verplicht zijn hetgeen ze uitstallen ook werkelijk te verkoopen en veroordeelde den betrokkene tot 500 Mark boete. Suikmerralschiiigen. Buenos Ayres, 11 Mei. De autoriteiten in Montevideo zijn uitgebreide suikerver- valschingen op het spoor gekomen. De vervalschers hebben de suiker met gipsen andere chemische stoffen vermengd en wil den dit product naar Europa verkoopen. Een voorraad werd in de haven in beslag genomen, terwijl er reeds een zending naar Europa onderweg moet zijn. o Drie communisten hebben getracht den voormaligen Hongaarschen minister van oorlog, Schnetzer, uit een hotel in Weenen te ontvoeren. De daders zijn in hechtenis. o Volgens de Deutsche Allgem. Ztg.® ver hinderen Poolsche terroristen tal van werk willigen in het Boven-Silezische kolenbek ken aan den arbeid te gaan. De mijnwerkersvereeniging te Kattowitz zegt, dat in de mijnen van Boven-Silezië ongeveer 50 tot 85 pet. van de werklieden staken. Dc overall" in het parlement. Het Engelsche Lagerhuis staat nog over eind. Het is niet ingestord, noch heeft het op zijn grondvesten geschud, niettegen staande den geduchten aanslag op de tra dities van het eerbiedwaardig instituut. Een van de »most honorableleden van het Parlement majoor Newman, is daar ter vergadering verschenen in een ïoveralk, een kiel van ruwe katoenen stof, die vol gens de nieuwste mode in Engeland door velen gedragen wordt bij wijze van protest tegen de steeds duurder wordende kleeding. De nieuwe lijst der oorlogsmisdadigers. De Hoofdbeschuldigden Berlijn, 11 Mei. Onder de 45 namen, welke op de nieuwe lijst van oorlogsmis dadigers staan, bevinden zich die van een viertal duikbootcommandanten, die beschul digd worden, hospitaalschepen, te hebben getorpedeerd. Voorts staan op de lijst Generaal Stenger, die bevel heeft gegeven, om gevangenen en gewonden neer te schie ten, benevens de officieren, die dat bevel hebben doen uitvoeren. Generaal Von Below, (mogelijk is Von Bülow bedoeld). Generaal-veldmaarschalk Von Bülow. Generaal Von Langerman (of Von Lan gen). Prins Ernst von Saksen en een aantal officieren, beschuldigd van verschillende wandaden. Von Kruska, kamp-commandant van Kas sei Von Jack, gouverneur van Kassei, bei den beshhuldigd van het verbreiden der typhus-epidemie. Generaal Von Oven, de vroegere gou verneur van Metz. Scholz, de commandant van het kamp van Hohensalza. (Langensalza Haufl (Haupt commandant van de 26ste Wurtembergsche Landweer-divisie, beschuldigd van geweidaden en mishande lingen. Oskar Michelsen, arts, beschuldigd van doodslag, mishandeling en berooving van gevangenen en gewonden. De beschuldigden zullen voor het rijksge rechtshof te Leipzig terechtstaan. o Overvloed van DuÜsche artsen. De »Vossische Zeitung® schrijft dat in Duitschland thans ongeveer 40.000 artsen ter beschikking zijn tegen 31602 volgens de vorige statistiek. En nog steeds neemt de animo voor de medische studie toe. Het bemiddelingsbureau voor wetenschap pelijke beroepen te Leipzig, dat in 1914 aan 3163 artsen een plaats als assistent en practiseerend geneesheer verschafte, had in 1919 nog slechts in 1914 gevallen daartoe gelegenheid. Meer dan 4000 can- didaten zijn thans reeds bij het bureau in geschreven, waarvan sommigen reeds meer dan een jaar op plaatsing wachten. BINNENLAND. Op de veemarkt te 's Bosch werden Woensdag aangevoerd 875 runderen, 70 zeugen en 1000 biggen. .Er werd besteed voor: Kalfkoeien van f525—650, kalfvaarzen van f500—600, magere ossen en koeien van f325400, vette ossen en koeien 1ste kwaliteit fl.10 2de kwai. f 0.95 p. p. pinken van f175250, zeugen f180 270 per stuk. biggen f6—7 per week. Trage handel, prijshoudend. o Mond- en Klauwzeer. In midden Noord Holland, vooral inden polder De Schermer heerscht het mond en klauwzeer in erge mate. Sommige stallen worden voor de tweede, zelfs derde keer aangetast. De sterfte onder het jonge vee, schapen, varkens en geiten is groot. Het verloop der ziekte is bij kalveren dik wijls snel en hevig. Als de beesten niet kunnen ïschuimen® is spoedig de dood er mede gemoeid. Een leelijke schaduw werpt deze tegenspoed op het vroege voorjaar. De Kotterdamsehe Veiling. Op de heden in ons Yeilingslokaal Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9 5512.05 idem (klein) - 7.95— 8.85 Eendeieren - 9.15-10.60 Ganseieren -16.22. Aanvoer 295000 stuks. Verbrand. De 12-jarige J. de W. van den Vughter dijk te 's Bosch liep bij de Staatsspoor sintels te zoeken. Daarbij schenen er nog te zijn, welke smeulden, althans haar kleertjes ge raakten in brand. De kleine werd over gebracht naar het Protestantsch Ziekenhuis. Het kind liep hevige brandwonden op de toestand is levensgevaarlijk. o Moord en verwonding. De Rechtbank te Zutphen veroordeelde den 18-jarigen Pieter Scheffer, die op 16 Maart j.l. de woning van deri landbouwer D. Kikkert te Apeldoorn was binnenge drongen, de 62-jarige vrouw van Kikkert met een paar revolverschoten gedood en daarna op den echtgenoot van zijn slacht offer schoten gelost had, waardoor Kikkert werd verwond, tot levenslange gevangenis straf. Dankbetuiging uit Weenen. Aan een door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van het te Weenen werkende Nederlandsche Comité ontvangen schrijven, wordt het volgende ontleend Op 30 April werd door het Comité te Weenen in een der zalen van het Augar- ter.paleis, welke voor deze gelegenheid met groen en oranje versierd was een Juliana- feest in elkander gezet, waarbij aan 31 noodlijdende Weensehe meisjes, die even als H. K. H. Prinses Juliana op dien dag haar 11 den verjaardag vierden, een hoe veelheid ondergoed, japonstof voor een mantel, een pakket levensmiddelen en wat speelgoed werd aangeboden. Opleiding metselaars, Men verzocht ons het volgende te willen mededeelen. Het feit dat er op verschillende plaatsen in verschillende takken van industrie be langrijke werkloosheid heerscht, terwijl er omgekeerd een tekort bestaat aan goede bouwvakarbeiders, heeft er toe geleid, dat men de mogelijkheid is gaan overwegen om ongeschoolde krachten, b.v. opperlieden e.d. op te leiden tot metselaar. De ge meenten Franeker en 's Hertogenbosch e.a. zijn voornemens in deze richting krachtig werkzaam te zyn. Zoo heeft 's Hertogen bosch het voornemen, nu in de sigaren- industrie ter plaatse groote malaise heerscht en het wellicht nog geruimen tijd zal duren alvorens de fabrieken weer met volle kracht zullen werken, jonge sigarenmakers tot metselaar op te leiden. o De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. L. te Halfweg wegens doodslag op zijn broeder tot 15 weken gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. In heftige gemoedsbeweging had hij, zooals men weet, zijn beschonken broeder wegens beieedi- ging van diens vrouw doodgeschoten. De eerste vrouwelijke griffier. Voor het gerechtshof te Amsterdam is als beëedigd klerk, tevens waarnemend griffier bij het gerechtshof, beëedigd mej. mr. C. Frieda Katz. Mej. Katz promoveerde in 1917. o f H. Heynen. Te Scheveningen is op bijna 78 jartgen leeftijd overleden, de heer Petrus Hubertus Heynen, die vooral eene groote bekendheid genoot als schrijver van de in binnen- en buitenland verspreide Fransche leerboeken van »Dubois«. De Zomertijd. Verschillende pastoors op Zuid-Beveland hebben van den burgemeester een schrijven ontvangen, waarin namens den minister van binnenlandsche zaken wordt gevraagd zij alsnog voornemens te zijn, de bepalin gen van het Kon. besluit, waarbij de Zo mertijd werd ingevoerd, na te komen. De pastoors hebben besloten, ondanks deze aanmaning den ouden tijd te blijven volgen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. De gemengde Zangvereeni ging »Crescendo« alhier nam op Hemel vaartsdag deel aan het concours voor Zang en Muziekgezelschappen te Ammerstol. Het succes was groot. Ofschoon voor de eerste maal aan een concours deelnemend, wist zij niet minder dan 4 prijzen te verwerven, n.l. de eerste prijs in de 4e afdeeling met 332 punten, de eerste eereprijs met 182 punten, eene directeursprijs a f 10.en eene prijs van f 25.-— als zijnde de ver eeriiging, die op het geheele concours de meeste punten behaalde. Zoo voortgaande, zal zij, onder leiding van haren talentvollen Directeur, den Heer M. J. van Heijst te Engelen, zeer zeker in 't vervolg meerdere lauweren inoogsten. Mej. Jacq. Verhoeven slaagde te Breda voor het examen onderwijzeres. Gister speelde »Juliaria« alhier, een vriendschappeiijken match met een ama teursgezelschap uit 's-Bosch, welke wedstrijd eindigde met 51 voor Juliana. Onze stadgenoot dhr. M. Kerkhofs is met ingang van heden aangesteld tot tijdelijk onderwijzer aan de school Wolfs- hoek te Drunen. Bij de alhier gehouden publieken verkoop van het huis, laatst bewoond door wijlen Mejuffr. Theuns, gelegen in de Breestraat, werd de Heer M. Prins eigenaar voor f4125. Andel. Aan de pas opgerichte bouw vereeniging »Goede Woning® alhier is bij Koninklijk Besluit goedkeuring aan hare statuten verleend, zoodat met den bouw van eenige woningen zoo spoedig mogelij een begin zal worden gemaakt. Door de firma v. d. Berg uit Rot terdam is de melkprijs vanaf Maandag 1 cent per liter verhoogd. Capelle. De onlangs alhier opgerichte tooneelvereeniging »Nooit Gedacht« gaf Dinsdagavond voor haar donateurs en Woens dagavond voor niet-leden haar eerste uit voering in het café van den heer F. Hoff mann in de Nieuwstraat. De belangstel ling was beide avonden goed te noemen en de afwerking van het programma liet, in aanmerking genomen den korten tijd dat deze vereeniging bestaat, niets te wenschen over. Tijdens het kort doch hevig onweder, dat zich Woensdagavond boven onze ge meente ontlastte, werd op het erf van den landbouwer v. S. een boom door het hemel vuur getroffen en totaal versplinterd, Onze dorpsgenoot, de beer W. v. Rhenen, is aangesteld tot politieagent te Tilburg. - Het fanfarekorps >Sirena«, dat j.l. Donderdagmorgen een muzikale wandeling maakte, het z.g. >dauwtrappen«, bracht te ruim 6 uur een bezoek aan onze ge meente. Bij verschillende ingezetenen werd door het gezelschap een serenade gebracht. Een en ander bracht begrijpelijker wijze heel wat volk op de been. Excelsior I alhier, dat a.s. Zondag deelneemt aan de groote seriewedstrijden, zal uitkomen tegen Juliana I uit Heusden. Op de deze week door den heer H. Hertz uit Munster alhier gehouden paardenmonstering was een 15tal aange voerd, waarvan er 9 verkocht werden. De gemengde Zang vereeniging be haalde j.l. Donderdag op het Nat. Concours te Rotterdam den 2en prijs in de 2de afdeeling. De eerste prijs in die afdeeling werd niet toegekend. Dronen. Voor de jonge biggetjes be steedt men van f 45 tot f 55 per stuk. Nieuwendijk. Dinsdagmiddag is door het onweder een paard in den polder Boerenverdriet doodelijk getroffen, toebe- hoorende aan gebr. Pelikaaa te Dussen (Hank). Sprang. Maandagavond 7.30 uur hoopt de Afd. »Patrimonium« haar l i-jarig be staan op feestelijke wijze te herdenken. In de Raadsvergadering van j.l. Woens dagavond werd door deze vroede vaderen met algemeene stemmen tot opheffing der O.L. Sohool besloten, J.l. Dinsdagmiddag verl et de laatste leer ling de O. L. School zoodat het den Raad gemakkelijk viel dit besluit te nemen Veen. Tot tijdelijk hoofd der open bare school alhier is benoemd de heer B. van Wijk alhier. Waspik. Alhier heerscht het mond en klauwzeer ernstig onder de varkens. Reeds menige jonge krulstaart is gestorven. Wondrichem. Tot hoofd der openb. school alhier, is benoemd de heer L. van den Tempel, onderwijzer te Rotterdam. Wijk. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer G. P. L. Bouwman. Van geachte zijde ontvingen we onder staand schrijven, met verzoek om opname in ons blad. We geven hieraan gaarne gevolg Een ieder, die zelf in gelukkige omstandigheden verkeert, zal gaarne, zoo veel als in zijn vermogen is, wilien mede werken om het droevig lot van zooveel gezinnen in Oostenrijk eenigzins te ver lichten. Wij geven verder het woord aan het Comité, hoewel wij, met het oog op de plaatsruimte, een gedeelte uit de circu laire moesten laten wegvallen. De Redactie. Aan alle Plaatse). Comité's van het vroegere ^Centraal Comité tot Hulpverleening aan de Noodlij dende Kinderen te Weenen, thans A. N. C. O. in Nederland. Dames en Heeren. Eergisteren vertrok onze twaaifde kinderentrein uit Weenen. Gisteren kwam hier het eerste terug transport uit Nederland aan. Nooit zagen wij schriller contrast, nooit kregen wij eenen sterkeren indruk van den weldaad dien het Nederlandsche Volk aan het Weensehe kind bewijst door het in zijn huis op te nemen, aan zijn disch te doen aanzetten, door het eenigen tijd weg te halen uit de stad van ontbering en droefheid. Het waren bleeke, stille droefgeestige kinderen, met moeite hun kleine pakjes bagage dragende, die wij zagen wegreizen, het waren rondwangige, vroolijke luidruch tige knapen, meisjes, met weer levensmoed en levenslust in de lachende oogen, die wij terug zagen komen en zij hadden nu wel weer de kracht om de zware pakken met gaven van de pleegouders mede te dragen. Toen zij gingen waren het oude mannetjes en vrouwtjes en zij kwamen als kinde ren terug. Maar wij hebben nog honderden inge vulde formulieren van reeds onderzochte kinderen in onze bureaux liggen. Het zijn arbeiderskinderen, kinderen uit den kleinen en uit den beteren middelstand, jongens en meisjes die allen op hun voorgespiegelde vertrek naar Luilekkerland wachten, die reeds hun plannen maken en die hopen, hopen om toch ook maar naar Uw land te mogen gaan. En ze hebben het allen noodig. Elk van die reeds ingevulde for mulieren is een klein droog, maar Ozoo treurig romannetje en het bevat de bede om toch maar vooral een poosje uit deze omgeving van honger en ellende weg te mogen. Dames en Heeren Wij hebben voor on3 liggen de lijst van al Uwe Plaatsel. Comité's het zijn er bijna honderd. Als elk van die Plaatsel. Comité's slechts 5 leden heeft (het zullen er wel meer zijn) en elk van die leden bezorgd ons één gastvrij huis voor een Weensch kindje, dan kunnen wij U reeds weder een ge- heelen trein zenden. Elk onderdak, door ieder uwer leden bezorgt, beteekent een nieuwe trein vol jonge x»oude mannetjes en vrouwtjes«, die in Nederland weer kin deren zullen worden. Wij hebben genoeg gezegd. Wij rekenen op uw aller medewerking. En wij geven u, voor een spoedige behandeling van zaken, het volgende in overweging, pakt uwe lijsten der nieuwe adressen in duplo, zendt een exemplaar naar A. N. C. O. in Den Haag en het andere direct naar ons. En geeft U ons wat geslacht, ouderdom en Godsdienst betreft, de meest mogelijke vrijheid, het zijn alle kinderen die honger hebben. Met de meeste hoogachting teekenen wij, Niederlandisches Hilfskomitee für die Wiener kinder in Wien, (w.g.) J. A. de Bordes. PREDIKBEURTEN. 16 Mei. Geref. kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. v. d. Sluis uit Genderen (Bevest. Ouderl.) Werkendam, vm. 9.30 u. geen opgaaf. Geref. kerk A, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. ds. André. Ger. Kerk B vm, 9.30 u. geen opgaaf. Chr. Ger. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Aalburgvm. 10.30 u. ds Bakker. Capelle, geen opgaaf. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, Nz. vm. 10.30 en Zz. nm. 3 u. ds. Kluin. Geref. kerk, geen opgaaf. Sprangvm. 9,30 u. ds. Groeneveld. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Ondertrouwd: Marinus Verhey 32 j. en Mewelina Keunera Smits 24 j. Adrianus van den Oever 26 j. nn Eli zabeth van de Wetering 20 j. WIJK c.a. Over de maand April. Geboren: Willemijntje Mathilda d. v. C. v. Loon en M. Schouten Jacob z. v. J. M. v. Wijk en E. G. Fuster Gerrit Machiel z. v. P. Mans en P. D. v. Esch. Getrouwd: A. B. Versteeg 33 j. en C. Kamerman 28 j.J. Verbeek 29j. en W. v. Kuijk 22 j. G. Vos 23 j. en W. v. d. Pol 24 j. Overleden: Anton Karei Krop 24 j. Antonia Vos wed. v. C. Bouman 66 j. Jermeke Antonia v. d. Koppel echtg. v. T. de Waal 41 j.Gijsbert Vos 81 j* ongeh. Heusdennm. 3 u. ds. Gobius du Sart uit Wijk. Doeverenvm. 10.30 u. ds Nauta. Drongelennm. 3.30 u. ds. v. Asch Eethenvm. 10.30 u. ds. v. Asch. Genderen, nm. 3 u. dr. Tjalma uit Veen. Geref. kerk, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Sluis. S'Gravenmoer, nm. 2 u. ds. Kolkert uit Loon-op-Zand. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. ds. v. d. Hoorn, em.-pred. te Bussum Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. ds. Kroes uit Vlissingen. Heesbeen, nm. 3 u. ds. Bakker. NieuwendijkGeref. kerk, vm. 9.30 en Sleeuwijk, vm. 10 en nm 6.30 u. ds. van Garderen. Uitwijk, geen opgaaf. Veen, vm. 9.30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2