voor het Land van leusden en Altena, de Langstraat en de Bonimelerwaard. No. 3982. Zaterdag 15 Éi. H m.is it'«p mei iü Uitgebreide HAND in R G E IS IN PLANO'S. JOH. DE HEER Naam!. Venn. v. d. Miessen's Schoenmagazijnen Gewone huidkwalen BEHOORENDE BIJ HET en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voort komende huidkwaal vereischt medi^M^ ad vies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaandoeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale, antiseptische zalf. Tot de laatsten behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos, psoriasis, winter handen, waterpokken, huidjeuking enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zindelijkheid, geregelde stoelgaitg, rust, eenvoudig voedsel en onthouding van alkohol noodzakelijk. Men maar niet over de aangedane deelen wrijven/of krabben wegens de daaruit voortvloeiende mis vormingen en gevaren. Of/ de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven een speciale zalf noodig en Foster's Za/ wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt /n geneest boven genoemde jeukende huid/walen. Foster's Zalf dient li/it te worden aan gewend na afsponsing yen zacht drogen der aangedane deelen. Hen enkele doos van deze speciale zalf is/gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaahdoeningen te genezen. De ZA\t is ook bijzonder ge schikt voor in- Zn uitwendige aambeien. Let op den juisten naam: Foster's Zalf, Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a 1.75 per dooS. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Donderdag den 6en Mei, nm. 4 uur. Voorzitter D. F. Brune. Secret1.ris D. A. v. d. Schans. Alle leden tegenwoordig. Nadat de vergadering door den Voor zitter is geopend, leest de secretaris de notulen der vorige. Ingekomen is a. Een kennisgeving, dat alhier aan het hulppostkantoor een hulptelefoon- en hulp telegraafkantoor zal worden verbonden. b. Verslag toestand der gemeente over het jaar 1919. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. c. Een brief van de gemeentebesturen van Tilburg en 's Bosch, waarin verzocht wordt, dat ook deze gemeente zal toetre den tot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Besloten wordt om de be slissing hierover aan te houden tot een volgende vergadering. d. Brief van de gemeentebesturen van Vlijmen, Nieuwkuijk, Drunen, Hedikhuizen en Heusden, waarin verzocht wordt, dat ook Drongelen zich met eenzelfde adre.^ tot de Prov. Staten zou wenden, om de f1500.per K.M. voor kabelaanleg van de P. E. M. niet door de betrokken ge meenten te doen betalen, doch dit bedrag ten laste van de Prov. kas te brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten een adres te richten aan de Prov. Staten. e. Een circulaire van Ged. Staten, waarin een aanwijzing wordt gegeven tot verhooging van de jaarwedde voor de wethouders. De jaarwedde, die thans f 80.in totaal bedraagt, zou volgens deze aanwijzing voor een gemepnte als Drongelen met minder dan 501 inwoners moeten worden f 125. Bj en W. stellen voor om de jaarwedde ook op dit bedrag vast te stellen. Nieuwkoop. Kijk, mijnheer de Voor zitter, mij dunkt dat de functie van wet houder in een kleine gemeente betrekkelijk weinig werkzaamheden verlangt en met het oog op den toestand van onze geld middelen vind ik het bezwarend om de jaarwedde te verhoogen. v. Campen. Ik ben hierover hetzelfde gevoelen toegedaan als het lid Nieuwkoop. Voorzitter. Het is u zeer goed bekend dat de waarde van het geld met de helft verminderd is. Als we dus rekenen moe ten naar de jaarwedden van voor den oorlog, dan zou dit niet f125,doch f160,moeten zijn. Dat Drongelen een kleine gemeente is zal niemand tegenspre ken, doch aan het ambt van wethouder is meer werk verbonden, dan men oppervlak kig meent, er wordt meer vergaderd dan men denkt. Het is best mogelijk, dat de kleine vergoeding voor de wethouders op 't oogenblik niets uitmaakt, doch met het nieuwe kiesstelsel is het zeer goed mogelijk, dat later personen worden gekozen, die er een daggeld om zouden moeten verletten, en waarvoor het dus een groot bezwaar zou zijn om de functie van wethouder waar te nemen. Het is werkelijk meer dan tijd orn te verhoogenf 62,50 voor iedere wethouder is geen cent te veel. En wat de financieele toestand van de gemeente betreft, ik zal de eerste zijn die erkent, dat deze niet rooskleurig is, doch dat neemt niet weg, dat we daarom een bil lijke verhooging niet achterwege mogen laten. v. Gammeren. Die 45 gulden verhoo ging, moeten die weer uit de belasting gevonden worden, dan zijn het weer de financieel zwakkeren, die er onder lijden. Jammer dat wij geen progressieve heffing hebben, dan hadden toch de meer kapitaal krachtigen kunnen betalen. Voorzitter. Die hebben wij nu niet. v. Gammeren. Dat is jammer genoeg. Nieuwkoop. Ik kan het gesprokene door den Voorzitter niet onderschrijven mocht zich een geval voordoen, dat iemand er een daggeld voor zou moeten verletten, dan zouden wij daarin nog kunnen voor zien. Voorzitter. Ged. Staten stellen de jaar wedde voor de geheele provincie vast voor een geruimen tijd, met tusschentijdsche verandering zullen we niet behoeven aan te komen. Het voorstel van B. en W., hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden Nieuwkoop, v. Gammeren en v. Campen. f. Voorstel van Ged. Staten, om het presentiegeld voor de leden van den Raad te brengen op f 70. Nieuwkoop. Ook voor dit ontwerp be staat bij mij hetzelfde bezwaar, als dat bij mij voor heeft gestaan bij het vorige. Ik wil niet zeggen dat er niets te doen is, doch ik blijf bij mijne meening, dat heeren Raadsleden in een gemeente zooals Drongelen, zoo weinig te doen hebben, dat zij geen aanspraak op vergoeding kunnen maken. Hetgeen er gedaan moet worden, laat ze dat gratis doen in het belang van de gemeente. Voorzitter. Laat ons aannemen, dat gemiddeld 8 vergaderingen per jaar worden gehouden. Voor 7 Raadsleden maakt dit 8x7=56 presentie's uit, waarvoor tot heden f35,werd uitgekeerd en dat nu zou worden f 70,—. Als nu menschen gekozen worden, die voor een vergadering, waarmède al gauw een middag heen gaat, moeten verletten, dan is dat voor hen een schadepostje en misschien een bezwaar om het Raadslid schap op zich te nemen. En voor die leden, die bezwaar maken het presentiegeld aan te nemen, staat ten allen tijde de gelegenheid open om het in de gemeente kas te storten. Nieuwkoop. Het presentiegeld kan toch geen vergoeding geven voor verlette tijd en daarom zou ik het wel heelemaal willen afschaffen. Voor de leden maakt het be drag niets uit en voor de gemeentekas de verschillende bedragen wel. Ik zou die f 70,presentiegeld liever willen besteden voor een studiereis voor de schoolkinderen. Het presentiegeld is naar ik mij voorstel meer gegeven als een aansporing voor de leden om de vergaderingen bij te wonen, dan wel voor vergoeding. Voorzitter. Werkelijk is de wetgever vroeger uitgegaan van het standpunt om het presentiegeld te doen strekken als een aansporing voor de leden om de vergade ringen bij te wonen, doch tegenwoordig, nu zooveel menschen uit de arbeidende klasse lid worden, die hun daggeld niet kunnen missen, is het noodig dat een bil lijke schadeloosstelling wordt gegeven, en in de tweede plaats wordt allerwege op allerlei wijze getoond, dat de waarde van het geld is verminderd. Het voorstel van B. en W. is om het presentiegeld van f35,op f70,te brengen, en dit zou ik in stemming willen brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmentegen stemden de leden Nieuwkoop, v. Gammeren en v. Campen. g. Een senrijven van de Drongelensche Woningbouwvereniging om afstand van een stukje grond aan den dijk voor het bouwen van eenige arbeiderswoningen met verzoek om spoedige afdoening. Voorzitter. Dit schrijven is ter fine van bericht gezonden, aan de Gezondheidscom missie, en deze schrijft terug dat inwiL liging haar zeer gewenscht voorkomt. Het voorstel van B. en W. is, om dit college te machtigen in overleg te treden met het bestuur van de Bouwvereniging, omtrent het aantal der te bouwen woningen, def plannen hunner woningen, hoe groot hun stamkapitaal is, en over de bedoeling van dit verzoek, of men het stukje grond gratis van de gemeente wil hebben, of met recht van opstal of op andere wijze. Nieuwkoop. Tot mijn spijt kan ik mij andermaal niet met dit voorstel vereenigen. Ik vind dat de zaak te urgent is om op de lange baan te worden geschoven. Het verwondert me te vernemen, dat eerst het advies gevraagd wordt van de Gezond heidscommissie. Al wat u wenscht te weten over stamkapitaal, aantal der te bouwen woningen enz. komt u allemaal te weten, wanneer het voorschot wordt aangevraagd. Zoolang de Bouwvereeniging geen beschikking heeft over terrein, kan zij toch niet zeggen waar en hoe ze zal bouwen. Voorzitter. Het zal u misschien niet be kend zjjn, dat met het oog op de volks huisvesting de Gezondheidscommissie is aangewezen om advies te geven. Voor het Dag. Bestuur is het toch niet mogelijk om met voorstellen te komen bij den Gemeen teraad, zoolang wij heelemaal niets weten. Daarbij wist ik niet dat er zoo'n haast bij was. U zegt dat de zaak urgent is, daar aan kan ik dit toevoegen, dat ik voor' mij heb liggen een raadsbesluit, toen de nieuwe raadsleden nog -niet waren gekozen, om af te zien van het bouwen van arbeiderswo ningen, met «tiet oog op de duurte. Ook de Inspecteur voor de Volkshuisvesting ontraadde ons te Drongelen tot den bouw over te gaan, omdat ze veel te duur uit komen. Als we eenmaal A hebben gezegd moeten wij ook doorgaan tot Z. Er zouden bij den Raad gegronde redenen kunnen bestaan om geen voorschot toe te staan. Het Rijk verstrekt wel 75 pet., doch 25 pet. moeten toch altijd uit de gemeentekas komen. Wij dienen de zaak goed onder de oogen te zien. v. Campen. Mijnheer de Voorzitter, van hoogerhand wordt onmiddellijk op ons schrijven ingegaan, en hier, in een kleine gemeente, duurt het zoolang eer wij iets hooren. Ik geloof dat dit in strijd is met het gevoelen van de regeering en ik ver moed dat wij hier weinig medewerking ondervinden. Ik zou gaarne vernemen of wij de beschikking ever den grond kunnen krijgen. We kunnen ook wel grond ontr eigenen, doch daartoe gaan we niet graag over. Voorzitter. U vergist u als u zegt geen medewerking te ondervinden. Als wij alle mogelijke inlichtingen hadden gekregen, hadt u zeker op onze medewerking kunnen rekenen. Als u mij verzocht had hiervoor een spoedeischende vergadering te beleggen dan had ik dat direct gedaan. Ik wist niet dat de zaak zoo urgent is. v. Campen. Ik acht de aanvrage een gewichtig punt, maar beweer niet dat de zaak opzettelijk^wordt uitgesteld, indien u dit uit mijn woorden opmaakt, dan neem ik die terug. Verschillende menschen loopen hier rond die geen woning kunnen vinden, daarom reken ik er op dat het spoedig wordt afgedaan. Voorzitter. Als wij voor ieder ingeko men stuk een vergadering moesten beleggen dan konden wij wel iedere week vergade ren en het Dagelijksch Bestuur kan toch niet in onderhandeling tréden zonder mach tiging van den Raad. Nieuwkoop. Ik geloof dat wij wel wat afdwalen en dat gezocht wordt waar niet is verloren. Hier wordt door eep erkende vereeniging die alleen werkzaam is in het belang van de volkshuisvesting, verzocht om de beschikking te krijgen over gemeen tegrond. Nu kan de Gemeenteraad toch doen wat hem goeddunkt, hij kan den grond verkoopen of in erfpacht geven en zelf de bepalingen maken. Voorzitter. Het kan voor de gemeente belangrijke gevolgen hebben. Het maakt een groot verschil of er eene woning of 4 woningen worden gebouwd, of er stam kapitaal is of niet. De Raad moet het voorschot vragen aan het Rijk, en de ge meente is de tusschenpersoon, die voor de kosten opdraait, als er geen stamkapitaal is om deze te dekken. Niet alleen voor de 25 pet., doch ook voor de huur, voor zoover die niet op den huurder kan wor den verhaald, en voor de leege woningen. Dit dienen wij goed onder de oogen te zien. Wij moeten niet vandaag een stukje grond geven en morgen een paar stappen terug gaan, door geen voorschot aan te vragen, een en ander behoort aan elkaar vast te zitten. Niemand die u het recht geeft te denken dat B. en W. u tegenwerken. Nieuwkoop. Onze vereeniging kan toch onmogelijk met een vast omlijnd plan voor den dag komen, zoolang ze niet weet waar ze zal bouwen en over hoeveel grond ze heeft te beschikken. Voorzitter. Dat kon u toch weten want u vraagt 120 meter. Ik zal het voorstel van B. en W. in stemming brengen en zoo dit verworpen wordt wil ik ook wel een ander voorstel in stemming brengen, doch ik zou u aanraden het niet te doen, want dan gaat u forceeren. Nieuwkoop. Ik zou me slechts onder eene voorwaarde met het voorstel kunnen vereenigen en dat is, dat er een tijd ge steld wordt. De vereeniging is tot onmacht gedoemd, zoolang er geen beslissing is ge nomen, zij acht de zaak wel urgent en daarom zou ik willen verzoeken, dat nog deze maand eene beslissing werd genomen. Voorzitter. Ik zou dit wantrouwen niet gebruiken, het dient zakelijk behandeld te worden en alle lichamen werken langzaam. v. Campen. Het is geen wantrouwen, doch het is alleen aandringen op spoed. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. B. en W. stellen voor om op de sub sidie-aanvrage, aangehouden in de vorige vergadering, van de vereeniging het Groene Kuis te Drongelen, goedgunstig te beschikken en voor 1920, evenals voor 1919, eene subsidie te verleenen van f50. Nieuwkoop. In verband met het door u daar straks gesprokene, dat de waarde van het geld tot op de helft is verminderd, zou ik willen voorstellen de subsidie te verdubbelen. Het is een vereeniging waar mede ieder is gebaat. Voorzitter, Nieuwkoop, u moogt van mijne woorden geen misbruik maken. Ik heb dit wel gezegd, doch ik heb er iets bijgezegd, n.l. de waarde van het geld voor den oorlog met nu en 1919 is na den oorlog. Nieuwkoop. De vereeniging heeft meer geld noodig, de aanschaffing van hulpmid delen, ziekenverpleging enz. wordt eer meer dan minder, daarom zou ik de subsidie toch willen verhoogen. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. is om f 50 subsidie te geven en u stelt voor f100. Dan zal ik eerst uw voorstel in omvraag brengen. Dit voorstel wordt I verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden de Haan, v. d. fjchans, Treffers en Vos. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met alge meene stemmen. De agenda is hiermede afgehandeld. Het lid van Gammeren vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat op een plaats langs den weg een plakbord kan verrijzen, omdat het aan het Gemeentehuis zoo afgelegen staat. De voorzitter zegt dat dit onderwerp reeds vroeger ter sprake is geweest in eene vergadering van B. en W. doch dat men toen geen geschikte plaats kon vinden, omdat niet iedereen genegen is een plakbord, een verzamelplaats van menschen, vlak bij zijn woning te hebben. Het lid van Gammeren merkt op, dat mis schien bij de schuur van Nieuwkoop wel een goede plaats was, waarop de Voorzitter toezegt de noodige stappen te zullen doen om een plakbord langs den weg te krijgen. Het lid Nieuwkoop vraagt of dit jaar niet een studiereisje voor de schoolkinderen plaats kan hebben. De Voorzitter zegt, dat daarvoor in de eerste plaats noodig'is de sympathie van het onderwijzend personeel, dat in de tweede plaats de geldmiddelen niet zoo rooskleurig zijn, dat daarvoor uit de gemeentekas een bedrag kan worden beschikbaar gesteld, dat het in de 3de plaats op den weg der ouders ligt, daarom het benoodigde bedrag bij elkaar te brengen en dat op deze gron den bij de vaststelling der begrooting daar voor geen post op de begrooting is gezet, zoodat deze zaak voor dit jaar is afgehan deld. Hierop wordt de vergadering gesloten. Een geregelde verzorgingvan het haar met LAX verwijdert stof, roos, neten en onrein, bevmraert den haar* groei en geeft aan^ het haar een mooWglans. Goedkoop en Aangenaam in gebruik. JU Eischt afslnitbaud me/onze handteekening L I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste Drogisten. Catalogus Z 4 op aanvr/ge gratis en franco. Hoofdmagazijn Rotterdam, Oostzeedijk 324—332. Filialen Amsterdam, Korte Nieuwendijk 8. Den Haag, Paul Krugerlaan 28. Rotterdam, Noord Molenstraat 71. Zeer groote sorteering SCHOENEN voor Dames, Heeren/en Kinderen, van de ge woonste tot de fijnste soorten. Speciale sorteering iiyaongens Schoollaarzen, Overschoenen, Motor- en Fietskappen. Handel iyCederen Schoenfournituren. Groote Markt-Kerkstëeg, GfORINCHEM, Tel. 28 Snelreparatie-lnrichting. le klasse Schoenwerk naar maat. BIJVOEGSEL ffienwsblad v^////////^///i^//////////////////////////////////////m^///al 25 ceul per doosje voldoende voor y. Liter hoofdwasscbing.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5