Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3983. Woensdag 19 Mei1920, FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Und van alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Met hangende pootjes zijn de hooge Turksche heeren naar Parijs gekomen om te hooren, wat de overwinnaars met hun land voor hebben. Zij hebben nu natuur lijk nog wel in naam de gelegenheid om over de voorwaarden van gedachten te wisselen, maar ze zullen eindigen met te teekenen, blij, dat ze tenminste Konstan- tinopel met den Sultan houden, en nog blijder misschien, dat zij wantrouwen tus- schen de geallieerden zaaiden. Bij de voorwaarden, die we in ons vorig overzicht noemden, komen nog deze De militaire voorwaarden omvatten de demobilisatie van de Turksche legers bin nen drie maanden, maar voor de handha ving van de orde en de bescherming van de minderheden krijgt Turkije vergunning 30.000 man gendarmerie te houden. De Turksche oorlogssehepen moeten met uitzondering van enkele kleine schepen voor de visscherijpolitie worden uitgeleverd. Geen luchtstrijdkrachten zijn Turkije meer vergund. De douanerechten zullen 11 procent ad volorem zijn. Het verdrag bevat nog bepalingen die de geallieerden in staat stellen, de Duitsche, Oostenrijksche, Hongaarsche en Bulgaarsche economische penetratie van Turkije tegen te gaan. Turkije moet vrijheid van handelsverkeer toestaan aan de gebieden, die vroeger tot Turkije behoord hebben, zoodat deze vrije toegang tot de Middellandsche en Egeïsche Zeeen hebben. De Turksche nationalisten, die tot dus ver slechts opereerden in het binnenland van Klein-Azië, beginnen stouter op te treden. Zij zijn van plan zich meester te maken van de kusten der zee-engten en hebben Panderma en Lampsaki reeds bezet. Panderma ligt aan de Zee van Marmora, en vandaar kan het scheepvaartverkeer niet noemenswaard worden belemmerd. Lampsaki echter ligt daarvoor gunstiger, het ligt aan de Dardanellen, tegenover Gallipoli. Als de nationalisten zich daar kunnen nestelen en geschut opstellen, kun nen zij het geheele verkeer afsluiten. De stakingsbeweging in Frankrijk is onveranderd gebleven. Te Parijs blijven de Métro, de Noord-Zuid en de trams rijden en de electrische centrales, door ingenieurs en soldaten bediend, stroom leveren. De toestand in de andere be drijven, waar gestaakt wordt, is vrijwel stationair. De officieuse berichten zeggen dat het aantal werkwilligen vermeerdert, die van het A. V. A., dat het aantal sta kers stijgt. De waarheid zal wel in het midden liggen. De burgerlijke pers keurt over het al gemeen de houding der regeering tegen het A. V. A. goed. Voor zijn vertrek naar Engeland, waar Zaterdag het voorloopig overleg met Lloyd George en Millerand begonnen is, hebben socialistische Kamerleden getracht laatst genoemde te bewegen tot onderhandelingen met de leiders van het A. V. A. Hij wilde er echter niet van hporen. Eerst het werk hervatten, zeide hij. Dit zal trouwens wel niet lang meer duren. De oude stakingen verloopen meer en meer, en bij de nieuwe, o. a. de gasfabrieken blijkt weinig animo te zijn. De Humanité bereidt de openbare mee ning al op den terugtocht voor. Zij schrijft dat het doel van de staking was, de regeering tot nationaliseering van de sporen te bewegen, en dat dit doel bereikt is, nu minister Le Trocquer zijn ontwerp heeft ingediend. De besprekingen tusschen Lloyd George en Millerand en de minister van financiën zullen niet alleen loopen over aangelegen heden, welke Frankrijk en Engeland alleen aangaan, kolenleveranties bijvoorbeeld, doch ook over algemeene zaken. De gemeen schappelijke grondbeginselen zullen naar de volgende drie punten worden vastgesteld Ten le. Zal do schadeloosttelimg den vorm aannemen van een vaststaand totaal bedrag of van een overeengekomen aantal jaarlijksche aflossingen tot een vastgesteld bedrag, of zal zij bestaan uit een overeen gekomen aantal jaarlijksche aflossingen, die uitgaande van een zeker minimum, toe of af zullen nemen naarmate Duitschlaud's vermogen om te betalen grooter of kleiner wordt Ten 2e. Zal Frankrijk behoudens de voorafgaande betaling der kosten van de bezettingslegers en van het deel der schadeloosstelling, dat aan België toegezegd is de voorkeur krijgen voor zijn ver woeste streken Ten 3e. Zullen de staten, welke recht op schadeloosstelling hebben ten opzichte der bondgenooten nog verdere voordeelen genieten bij een vermindering der verplich tingen van de staten, die tot betaling ge dwongen zijn Wat het eerste punt betreft, zal het 36. Zeker, mijn naam is Muurse,ant woordde Frank, verbaasd over die vraag. »Wat zegt u riep de vreemdeling uit. »Zoudt u dien naam eens willen herha len Ik verstond hem niet goed.® »Zeker, Muurse. Muurse.® »Zijt u familie van den heer Muurse vroeg de vreemdeling gejaagd. »Ik ben zijn neef.® »Zijn wat Zijn neef.« »Ik wist niet dat hij een neef had En hoe is uw doopnaam Frank, Frank Muurse,® zeide de jonge man. »En uw vader j>Mijn vader stierf eer ik geboren werd, mijnheer. Maar u zult mij nu zeker wel uw naam en de reden van uw vragen wil len noemen «O, ja neemt u mij niet kwalijk. Mijn naam is Peaj^son Geloof mij, het was geen pure nieuwsgierigheid, die mij noopte, u deze vragen te doen. Gaat u niet naar binnen, om uw opwachting bij uw oom te maken »Neen, ik ga van avond niet naar bin nen, want ik ben in dit huis niet zeer welkom.® »NietHoe komt dat zoo? Ik wist niet, dat u in ongenade waart, want, hoewel ik hier gast ben, ben ik toch veel meer dan een vreemde. Maar ik zou u gaarne beter leeren kennen, mijnheer Muurse. Morgen keer ik naar Londen terug, doch zal het den geheelen dag erg druk hebben. Zoudt u Donderdag met mij in mijn hotel willen koffiedrinken »Heel gaarne mijnheer, u zijt wel vrien delijk. Hoe laat wacht u mij ïOm één uur. Dat is dan afgesproken. Ik moet nu naar binnen gaan, want ze hebben van avond een partijtje, om de ver loving van uw nicht publiek te maken. Tot Donderdag dus.« Het was gelukkig, dat de duisternis de doodelijke bleekheid van Frank Muurse's gelaat verborg, toen de heer Pearson deze afscheidswoorden sprak en zich heenspoedde. Frank viel weder op zijn stoel neder hij wist niet meer wat hij deed of dacht, hij leed al de folteringen eener hopelooze liefde. Toen kwam de gedachte »Wie zou deze vreemdeling zijn, die zooveel belang in mij scheen te stellen en de kennismaking wilde voortzetten Wie kon het zijn Ik weet het niet.« XXI. DE VERLOVING. Inmiddels was ook de gemoedstoestand besluit, hoe het ook uit moge vallen, nog verder onderzocht dienen te worden door de deskundigen en ook nog moeten "worden goedgekeurd door Italië en België, terwijl het niet voor goed zal worden vastgesteld, voordat de Duitsche regeering de gelegen heid heeft gehad om ook haar standpunt bloot te leggen. De Fransche aanspraak op voorkeur voor de schadeloosstelling zal door den Engel- schen eersten minister met de meeste sym pathie ontvangen worden. Wat de derde vraag betreft, is het moei lijk tot een besluit te komen, zoolang Ame rika de voornaamste geldschieter zijn meening niet te kennen heeft gegeven. Het is mogelijk, dat van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt ook nog andere punten te bespreken, welke van dringende beteekenis zijn, zooals bijvoorbeeld de Pool- sche aanval op Rusland. In Italië maakt men thans een kabinets crisis "door. De socialisten in vereeniging met de katholieken, hebben het kabinet- Nitti doen vallen. Tengevolge van staking van het telegraafpersoneel blijven echter de berichten uit Italië aangaande de crisis uiterst schaarsch, zoodat nog moeilijk een beeld van den politieken toestand te vor men is. Nu Japan aanstalten maakt de vijande lijkheden met de bolsjewiki in Siberië te staken, schijnt ook de vechtlust der Polen te bekoelen. Uit Berlijn word althans ge meld dat minister Skulski in de commissie voor buitenlandsche zaken heeft gezegd »De Pooolsche regeering streeft er nog steeds naar aan den oorlog met Sowjet- Rusland spoedig een einde te maken. In de Oekraine heeft Polen geen inlijvings plannen. De laatste overwinningen van het Poolsche leger stellen de Poolsche re geering in staat opnieuw vredesonderhan delingen aan te knoopen. Zij is bereid van haar eiscli, dat de onderhandelingen te Borysof gevoerd worden, af te zien.« Dit is een verklaring, die door haar ge matigdheid treft. Polen heeft waarschijn lijk ingezien dat het aanvankelijk succes van zijn leger niet veel beteekent, omdat de boisjewiki betrekkelijk weinig troepen op dit front hadden en de gebrekkige trans portmiddelen een snellen aanvoer van hulp troepen uitsloten. Zij zullen echter sterke strijdmachten en vooral oorlogsmateriaal verkrijgen als Japan het bijltje er bij neer legt. Misschien heeft ook een der geal lieerde mogendheden Polen een wenk ge geven dat het door zijn offensief het ge heele Russische volk naar den kant der bolsjewiki dreigde te drijven. BUITENLAND. van den heer Pearson, terwijl hij naar het huis terugkeerde, ver van kalm. »Mijn eigen zoon sprak hij telkens weder bij zichzelf. »Mijn eigen zoon O, ik kan dit niet langer verdragen. Aan hem moet ik mij tenminste bekend maken. Arme jongen Wat een harde strijd moet hij gehad hebben, zonder vader of moeder, om hem bij te staan zijn oom heeft niet veel voor hem gedaan. O, Herbert Muurse, spoedig hoop ik eens met u af te rekenen zoo dacht hij bij zichzelf, terwijl hij de deur der kamer opende. Zijn blik viel op zijn broeder Herbert, die te midden zijner gasten stond, nadat hij juist een kleine toespraak had voleindigd, waarover hij den geheelen dag gedacht had. Nadat hij vast besloten had, dat zijn dochter Alex Crosby trouwen zou, kon de heer Herbert Maurse geen beter plan be denken, om zijn wil door te zetten, dan de verloving maar dadelijk bekend te ma ken en ten dien einde noodigde hij nog voor dienzelfden avond een menigte vrienden en bekenden. De kamer was dan ook met gasten ge vuld, toen de heer Pearson binnentrad. Allen spraken tegelijk en toonden zich ver heugd over het vermeende geluk van het van het jeugdige paar, welks huwelijksdag zelfs reeds was vastgesteld En al de aanwezigen waren het er over eens, dat de toespraak van den heer Muurse, waarin hij de verloving van zijn dochter Erminie met den heer Alex Crosby had bekend ge De stakingen in Frankrijk. De bladen berichten een algemeene ont spanning, wat de staking betreft. Zij ver melden, dat de arbeid hervat is in de transportbedrijven en bij de electriciteits- werken en voorzien, dat de metaalbewer kers den arbeid zullen hervatten. De gas- werkers van Parijs volgen het bevel om te staken niet op. De spoorwegmannen, havenarbeiders en zeelieden gaan langzamerhand weder aan net werk, o.a. te Bordeaux, te Marseille en te Havre, waar de France Dinsdag ver trekken zal. De heer Jouhaux heeft het eerste ver hoor ondergaan in verband mei, de ver volging tegen de C. G. T. ingesteld. Op de spoorwegnetten is de toestand bevredigend. De algemeene toestand in verband met de staking, wordt gunstiger. Overal wordt het werk hervat. Men deelt ook mee, dat in verschillende steden onafhankelijke vak- vereenigingen worden gevormd, die zich van de C. G. T. afscheiden. In Parijs functioneeren het gas- en elec- triciteitsbedrijf normaal. In het metaalbedrijf zijn weinig stakers. De toestand in de provincie is ook gunstig vooral wordt in de havens het werk veel vuldig hervat. Bij vechtpartijen die gisterenavond te Lyon plaats vonden, werden 15 personen gewond. o President Wilson's ziekte. De »Daily Telegraph« deelt mede, dat te Washington de rreening veld wint, dat president Wilson's toestand ernstiger is, dan verondersteld wordt. In zijn naaste omgeving vreest men een volledige inzin king hij wordt dag en nacht verpleegd. O Belangrijke eigarettendicfstal. Door inbraak is in het douanekantoor te Crefeld voor een waarde van 3 millioen mark aan cigaretten gestolen. De conferentie te Spa uitgesteld. Hythe. Officieel wordt verklaard, dat op de conferentie Lloyd George en Mille rand overeen zijn gekomen de conferentie maakt, zoo bijzonder hartelijk geweest was en dat men aan elk woord bemerken kon, hoe teeder hij zijn dochter liefhad. De bekendmaking van de verloving was voor de meeste der aanwezige menschen zeer onverwacht geweest, zij kwam zelfs zóó onverwacht, dat ze Erminie evenzeer verbaasde als de anderen. Zij hief haar oogen vol bitter verwijt tot haar vader op. Maar die blik vol droefheid werd door hem niet opgemerkt. »Ik ben haar vader en kan dus het beste oordeelen, wat goed voor haar is dacht hij. Om den heer Muurse recht te doen wedervaren, moeten we mededeelen, dat hij werkelijk meende, een zeer goede keuze voor zijn dochter ge daan te hebben. Aan Erminie had deze openlijke bekendmaking van haar verloving een grooten schok gegeven, 't Is waar, ze had den vorigen dag haar toestemming gegeven, onder voorwaarde, dat ze voor eerst niet zou behoeven te trouwen. Ze had gemeend, dat ze die toestemming ieder oogenblik weder zou kunnen intrekken, maar nu haar vader de verloving zoo open lijk had bekend gemaakt, voelde zij, dat haar nootlot bezegeld was. Plotseling ont stond tusschen haar en haar geliefden Frank een groote, diepe afgrond, die haar voor alijd van hem scheidde. Zij wist, dat ze Frank liefhad en hem alleen, maar ze had er nooit aan gedacht, wat ze wel voelen zou, als ze eens voor altijd van hem gescheiden zou zijn. Al de vreugde was plotseling uit haar bestaan verdwenen te Spa uit te stellen tot 21 Juni, na de algemeene verkiezingen in Duitschland. o Een „Putsch" ran links. Uit Halle wordt gemeld, dat in Sanger- hausen (provincie Saksen) een nieuwe Putsch de bevolking in groote opwinding heeft gebracht. Er waren aan alle hoeken der stad plakkaten bevestigd met bekendma kingen, dat de regeering ten val was ge bracht en zich in handen der linksradicalen bevond. Alle wapens en munitie moesten vóór 's middags op het raadhuis worden inge leverd. Diefstal, plundering en woeker zouden met den dood worden gestraft. Intusschen is de geheele stad door ge wapende arbeiders bezet. Het comité van actie te Sangerhausen van wie vermoede lijk de »Putsch« uitgaat, heeft het raad huis bezet en van de post 300.000 Mark en van een particuliere bank 200,000 Mark met wapengeweld weggehaald. Suiker-tekort. Londen. Hoover verklaarde in de com missie van 't Amerikaansche huis van Ver tegenwoordigers, dat wanneer Europa zich niet rantsoeneert er twee of drie jaren zullen noodig zijn vóór de suikertoestand weer normaal wordt. Wanneer het ver bruik niet minder wordt, zal de schaarschte nog grooter worden. Van gemeen soldaat tot veldmaarschalk. Sir William Robertson, die dezer dagen uit de handen van den Engelschen koning den veldmaarschalkstaf ontving, is de eerste van alle soldaten in het Engelsche leger, die den veldmaarschalkstaf in den ransel heeten te hebben, die het ook werkelijk tot veldmaarschalk heeft gebracht. Hij werd in 1859 geboren, nam vrijwillig dienst in 1878 en diende 10 jaar en 225 dagen als gemeen soldaat. In 1888 werd hij onder luitenant, toen hij reeds 29 jaar oud was, en daarna zijn zijn promoties elkaar snel opgevolgd. Gedurende den oorlog werd hij tot luitenant-generaal bevorderd en thans heeft hij den hoogsten trap bereikt. De Fransche bladen publiceeren een Poolsch communiqué, volgens hetwelk de bolsjewistische strijdkrachten ten Noorden van de Pripet-moerassen volkomen vernie tigd zijn. Meer dan 1000 gevangenenen een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmate riaal bleven in handen van de Polen achter. en ze voelde thans, dat, als ze Frank werkelijk moest prijs geven, ze nooit meer een gelukkig oogenblik kennen zou. Maar al die wanhopige gedachten be groef ze diep in haar hart en haar bleek heid, zoo die al werd opgemerkt, werd toegeschreven aan de aandoening, die bij zulk een gelegenheid niet meer dan na tuurlijk is. Bovendien, en terwijl ze de gelukwenschen der verzamelde gasten in ontvangst nam, scheen deze bleekheid haar schoonheid slechts te verhoogen. Alex Crosby was in den zevenden hemel en terwijl hij op Erminie nederzag, vond hij haar het schoonste en liefste meisje, dat hij oooit gezien had. Erminie's aandoening was echter niet onopgemerkt gebleven door de donkere, kalme oogen van den heer Pearson, die bij zichzelf sprak »Ik geloof niet, dat het arme kind meer om dien jongen geeft, dan om mij en als het zoo is, zal ik eer der haar vader en moeder in de gevan genis brengen, dan dat ze dien jongen Crosby tegen haar zin trouwt. Herbert heeft al genoeg menschen in het ongeluk gestorthet is niet noodig, dat er nog meer bijkomen.Niemand sloeg echter acht op den onbekenden man. Nadat de voornaamste gebeurtenis van den avond dus gelukkig was afgeloopen, begon het gezelschap zich op allerlei wijze te vermaken. De oudere heeren en dames legden een kaartje en de jongelui deden een vroolijk dansje. Wordt vervolgd). voor tiet Land van Heusden en Altena, de Lanostraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1