viior iiet Lanil van Hbusosü en Altooa, ito Laiistraat gs de Bommeierwaard UITSCHOTsigaren 's-Bosch CUBA m J 1 Rookt 5 cent prima. Magazijn St. Jozef. L DERKS, UND van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3984, Zaterdag 22 Mei1920. Bij 3oo stu.B:s franco. 1 FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BlIIMIAWs Heeren- en Kiiiderkleediug. onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maandeq 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 OH BUITENLANDSCH OVERZICHT. De beraadslagingen tusschen Lloyd George en Millerand mogen, voor zoover de ge temperde openbaarheid ervan een oordeel toelaat, geslaagd heeten. Ze hebben in hoofdzaak geloopen over de ontwapening van Duitschland en de schadevergoeding, door Duitschland te betalen. De ontwa pening zoo is besloten zal te Spa niet aan de orde komen, doch geheel vol gens het verdrag van Versailles moeten geschieden. Belangrijker dan deze beslis sing, welke slechts voorloopig is, is die over de schadevergoeding. Millerand heeft zich ten slotte door Lloyd George van de voordeelen der Engelsche zienswijze, om een vast bedrag te bepalen, laten over tuigen. Een bedrag van 120 milliard wordt ge noemd, waarvan Frankrijk 66 milliard en Engeland 30 milliard mark zou krijgen. De aan Frankrijk toegekende bedragen zullen in de eerste plaats strekken voor den herbouw van de verwoeste gebieden. De schuld die Frankrijk aan Engeland heeft en die bij de tegenwoordige koers onge veer 27 milliard francs bedraagt, zal wor den afbetaald naarmate Duitschland zijne verplichtingen nakomt. De pers en de openbare meening in Frankrijk zijn niet erg te spreken over den uitslag der conferentie. Zij vinden dat Frankrijk er schraaltjes zou afkomen met 66 milliard waarvan na afbetaling 37. Zoo snelden de uren voorbij en toen het middernacht was geworden, namen de gasten afscheid en had de arme Erminie eindelijk gelegenheid, in de eenzaamheid van haar kamer haar vreeselijk lot te overdenken. Ook de gastheer en de vrouw speet het niet, toen zij het laatste rijtuig der ver trekkende gasten hoorden wegrollen. Her- bert Muurse haastte zich naar zijn kamer, ook hij snakte er naar alleen te zijn. Hij wierp zich op zijn bed, doch niet om in te slapen, want zij, wier hart door angstige spanning en wroeging wordt verteerd kun nen niet slapen. Herbert Muurse was bang voor dien vreemdeling, die zijn weg zoo plotseling gekruist had. De heer Pearson had zijn broeder gekend en misschien leefde die man nog 1 Hij kermde, terwijl hij zijn gelaat in de kussens begroef. Hij had altijd alles zoo goed voor de oogen en ooren der wereld weten te verbergen maar gesteld nu, dat Isabella en deze mijnheer Pearson elkander eens zouden ontmoeten, hoeveel zou zij hem kunnen vertellen van de wreedheid en van de schulden aan de bondgenooten, maar bitter weinig zou overblijven voor het herstel van het verwoeste gebied. Zij vreezen bovendien dat de leeningen, tot welker uitgifte Duitschland gemachtigd zal worden met de annuïteiten als onderpand, allerminst vlot van stapel zullen loopen, 'In Engeland heeft het resultaat der be sprekingen een betere pers. Toch maken enkelen bezwaar tegen de wijze, waarop Frankrijk zijn schuld aan Engeland zal afdoen. Times en Evening News betoogen beide dat Engeland hierbij het risico van groote verliezen loopt, te grooter naarmate Duitsch land tekort schiet in het nakomen van zijn verplichtingen, en vreezen dat de andere bondgenooten die bij Engeland in de schuld zitten aanspraak zullen maken op dezelfde concessie die Frankrijk gekregen heeft. De Times vindt dat men in Engeland deze kwestie nog eens zeer ernstig moet overwegen, voor men te Spa spijkers met koppen slaat. Westminster Gazette, Daily News en Daily Chronicle betuigen daaren tegen instemming met de regeling van de onderlinge schulddelging en hopen dat de Ver. Staten, de grootste schuldeischer, er zich bij zullen aansluiten. De Parijsche correspondent van de Times seint, dat te Hythe niet alle punten, die op de agenda stonden, tot een beslissing zijn gebracht en dat nieuwe besprekingen tusschen Millerand en Lloyd George noodig zullen zijn, voor de Geallieerden naar Spa gaan. In Duitschland heeft deze regeling over 't algemeen geen slechten indruk gemaakt, slechtheid van haren zwagerWat zou men er wel van zeggen En als die ge ruchten eens doordrongen tot den heer Crosby I En nu juist om deze tijd. Hoe onaangenaam. Hij moest Erminie zonder uitstel laten trouwen en als zijn dochter maar eens goed en wel getrouwd was, dan lachte hij de geheele wereld uit. Met dergelijke gedachten hield hij zich bezig, totdat hij eindelijk van uitputting in een onrustigen, onverkwikkelijken slaap viel. XXII. DE HEER PEARSON SPREEKT MET ALEX CROSBY. Terwijl de heer Muurse zich den vol genden morgen kleedde, maakte zijn on welkome gast aanstalten, om het huis te verlaten. Daar er na het feest van den vorigen avond nog niemand beneden was, had hij alleen ontbeten en na den knecht verzocht te hebben, zijn valies naar het rijtuig te brengen, dat voor de deur stond te wachten, begon hij zijn overjas aan te trekken, toen Erminie binnen kwam. Morgen, mijnheer Pearson. Gaat u ons zoo eensklaps verlaten Uw vertrek staat toch niet in verband met eenige schijnbare onhartelijkheid van papa's kant vroeg ze bezorgd. »Neen lieve,antwoordde hij op vader lijken toon. »Ik had vooraf besloten heden daar het nu door Frankrijk niet al te vast ue duimschroeven zal worden aangedraaid. Ook de ontruiming der Main-steden, die dezer dagen zonder stoornis plaats had, maakt een goeden indruk in Duitschland. De regeeringscrisis in Italië is op het doode punt gekomen, daar Bonomi de op dracht om een nieuwe kabinet te vormen geeft neergelegd. De katholieke partij had hem de uitvoering ervan feitelijk onmoge lijk gemaakt door weigering om deel van het kabinet uit te maken, Thans heeft de koning aan Nitti, den afgetreden Minister-president, nogmaals de opdracht gegeven de nieuwe regeering te vormen. De crisis zal nu wel gauw voorbij zijn. Als Nitti er in slaagt de opdracht uit te voeren, zal de oplossing vrij zeker liggen in de richting, die hij reeds in Maart wilde inslaan, n.l. eene coalitie met de R. K. partij en de her vormingsgezinde socialisten. De buiten- lanasche politiek van Italië zou in dit geval dezelfde blijven. De nationale vergadering in Duitschland heeft Donderdag jl. haar matten opgerold en de verkiezingscampagne voor den nieu wen Rijksdag is al in vollen gang. In Meckleriburg-Streiitz hebben de on afhankelijke socialisten maar 1 zetel kun nen bemachtigen en zijn de socialisten geslagen, in Brunswyk zijn ze iets in Dantzig daarentegen zeer sterk vooruitge gaan. Opmerkelijk is de kracht die de conservatieven bij alle drie verkiezingen hebben ontwikkeld. Als er voor de sa- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tserviezen Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. morgen te vertrekken, want ik heb ver scheidene afspraken in de stad, die ik moet nakomen. »Ik ben blij, dat het niet om papa is, omdat hij de laatste dagen niet zichzelf was. Hij schijnt ziek en neerslachtig, maar ik weet, dat u hier welkom zijt.® ïlk voel mij tot u aangetrokken, mijn heer Pearson,® antwoordde ze glimlachend. »U zult ons toch, hoop ik, spoedig weder eens komen opzoeken voegde ze er lief tallig bij. De tranen sprongen den vreemdeling in de oogen, zoodat hij een oogenblik zijn hoofd nqoest afwenden, maar hij had spoedig zijn zelfbeheërsching herwonnen. »God zegene je lieve, voor je belang stelling in een eenzaam man. Het is voor het eerst sinds vele jaren, dat er tot' mij vriendelijke woorden gesproken worden. Ja, ik hoop u allen terug te zien.« ïDaar ben ik blij om. Ik hoop, dat u gauw terugkomt, want u zijt zoo goed en vriendelijk. Ik voel me gelukkig in uw tegenwoordigheid.® Waart ge gisteren-avond gelukkig vroeg hij vriendelyk. »Mag ik je met uw verloving gelukwenschen menstelling van den a.s. Rijksdag iets uit dit voorloopige treffen kan worden afge leid dan is het een vermoedelijke winst van den uitersten linker- en rechtervleugel ten koste van de middenpartijen, en dus een verzwakking van de coalitie. Dat deze tot een verandering in de regeering zal leiden, is echter onwaarschijnlijk. De rijksregeering vertrouwt blijkbaar dat zij de verkiezingen zal overleven en is met de groepsleiders der meerderheidspar tijen in overleg getreden omtrent de con ferentie te Spa. Zij moet, volgens tele grammen uit Berlijn, van plan zijn de Entente daar een finantieel program voor te leggen en tevens waarborgen te ver langen dat de Entente het herstel van Duitschland niet door nieuwe bezettingen in den war stuurt. Verder zal zij aan dringen op herstel van de oude rijkstol grenzen en op vergemakkelijking van het verkeer tusschen het bezette en het onbe zette gebied. De berichten over de toelating van Polen tot de besprekingen te Spa zijn in verband met het Poolsche offensief, zeer tegenstrij dig. Er is wel van een verzet tegen het Poolsche offensief bij de Entente niets ge bleken, maar men krijgt toch den indruk, dat noch in Engeland, noch in Italië de geestdrift ervoor groot is en dat men het daar gaarne binnen de perken van een snoodzakelijken verdedigingsmaatregel® zoo als de Poolsche minister Patek het uitdrukt, wil gehouden zien. »Wegens den stilzwijgenden steun, bijna overal aan het offensief' verleend®, heeft de Sovjet-regeering thans besloten de commissie van onderzoek, die de Raad van den Vol kenbond naar Rusland wilde zenden, niet toe te laten. Of het niet veeleer de vrees is dat die commissie in het radenrijk on verkwikkelijke ervaringen zou opdoen, als ze zooals verlangd werd er zonder officieele geleide rondreisde waarheen ze maar wilde, laten we nu maar in het mid den. Het Poolsche offensief is in elk ge val een mooi voorwendsel om de onge- wenschte gasten uit het land te houden. BUITENLAND. De stakingen in Frankrijk. Parijs, 18 Mei. De stakingen zijn, prac- tisch uitgesproken, afgeloopen. Het defi nitieve besluit van de C. G. T. zal waar schijnlijk heden bekend gemaakt worden. Volgens in de kamer opgedane indrukken »0, mijnheer Pearson, spreek er niet van De heer Pearson was zeer aangedaan. »Het spijt mij voor je, Erminie en ge moogt er van overtuigd zyn, dat ik mede lijden met je heb,« zeide hij. Haar eenig antwoord was een luide snik en toen hij haar vroeg, of ze een ander liefhad, was ze niet beleedigd, maar ant woordde ze bevestigend want, hoewel de heer Pearson betrekkelijk een vreemde voor haar was, gevoelde ze zich overtuigd, dat het belangstelling en geen nieuwsgierig heid was, toen hij verder vroeg ïKan ik je niet in eenig opzicht van dienst zijn, Erminie »0, mijnheer!® snikte ze, »u kunt niets voor mij doen Het is heel vriendelijk van u, ofn zooveel belang te stellen in een arm meisje en ik verlang zoo vurig naar een vriend, bij wien ik mijn hart eens zou kunnen uitstorten. Maar al vertelde ik u van al mijn moeilijkheden, dan zou u er toch niets aan kunnen doen.« »Vertel er mij wat van en ik zal zien, wat ik k a n doen,® stelde hij op gerust stellenden toon voor. Zijn vriendelijke stem boezemde haar vertrouwen in. Erminie droogde haar oogen af en met haar hand rustende in de zijne, storte zij haar gansche hart voor hem uit. Ze vertelde hem hoe teeder ze haar neef Frank beminde. Bij de vermelding van diens naam kon de heer Pearson een be weging van verwondering nauwelijks weer- DK4AGT Gorinchem. schijnt de onmiddellijke indiening door de regeering van het wetsontwerp op de re-, organisatie der spoorwegnetten eenigen in vloed te kunnen hebben op dit besluit. Het ontwerp zou zoowel voor de leiders van de stakingsbeweging als voor de stakers zelf het middel kunnen zijn om einde aan het conflict te maken. Parijs, 18 Mei. Een veelbeteekend in cident heeft zich aan het station St. Ftienne voorgedaan. Toen de werkwillige machinis ten en stokers, die den trein geleidden, vernamen dat daarin een Kamerlid zat, die de stakende spoorwegarbeiders gunstig ge zind was, weigerden zij den trein verder naar Parijs te brengen. Twintig minuten lang moesten de stationambtenaren met hen onderhandelen voordat zij toegaverr. Parijs, 19 Mei. Het personeel van de Parijsche transportmiddelen, tram, metro, Nord Sud en Auto-bussen besloot tot be ëindiging van de staking. Ook de dok werkers hebben overal den arbeid hervat en men verwacht, dat de mijnwerkers zul- volgen. De overgave va» Maubeuge. Parijs. De krijgsraad die het onderzoek inzake de overgave van Maubeuge voert heeft alle beklaagden vrijgesproken. Volgens een telegram uit Helsingfors werd de plaats Ulvsby bij Brorneborg door een groote brand vernield. Honderd ge bouwen, w.o. 12 boerenhofsteden, werden een prooi der vlammen. Twee personen werden gedood. 2000 menschen zijn dakloos. houden. Verder, hoe ze Alex Crosby nooit had liefgehad, maar moest bukken voor den wil van vader en moederdit alles onder vele snikken en tranen. Toornige rimpels verschenen op het voor hoofd van den toehoorder, terwijl hij luis terde naar de zelfzuchtige wreedheid van den vader en de moeder, maar geen woord ontsnapte aan zijn lippen, eer Erminie zweeg. Toen zeide hij, terwijl zijn oogen flik kerden »Schrei niet, Erminie, ge zult zien, dat alles nog ten goede voor je keert, en hoewel ik je niet gaarne tot ongehoor zaamheid aan je ouders aanspoor, zal ik zien, wat er gedaan kan worden. Droog dus je oogen af en schep moed, alles zal beter gaan dan je denkt. »0, ik dank u zeer, mijnheer Pearson. Ik ben zoo blij, dat ik u alles verteld heb, het heeft mij zooveel goed gedaan mijn hart eens uit te storten aan iemand, die liefde voor mij voelt. »Ja, lieve, ge hebt er goed aan gedaan, mij dit te vertellen, want ik denk, dat ik je wel van eenigen dienst zijn kan. Maar nu moet ik heengaan, goeden dag, ik kom spoedig terug.® »Goeden dag, mijnheer Pearson,® ant woordde Erminie, glimlachend door haar tranen, terwijl ze de kamer verliet. »Je bent dus nog altijd bezig met je listen en logens, Herbert,mompelde hij, terwijl het rijtuig voortsnelde. NIEUWSBLAD Hl Oud-Rollandsch tinwerk. I Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEÏfcO ZILVER - ALPACCA ïUw vader heeft zich meer dan gastvrij jegens mij betoond, juffrouw Erminie. Maar in de stad wachten mij zaken van groot belang, waarbij mijn persoonlijke tegen woordigheid noodzakelijk is. Ge hebt een goed, vriendelijk hart lieve, dat je je zoo zeer bekommert om een vreemde.® Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1