Fa- ALPH- H UPSCH g Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Een Zenuw-—® stillend Woningbouw. Levering onder garantie van breuk en bij levering. sf Vermeulen f(aajjep fS Vughterstraat 19. 's-BOSCH. in. d.e nieuwste modellen. E afmnnromnTmnim Sijsbert van dsr Beek L.Sz. Marie van Woudenberg. TELEFOON 715. De levensstandaard in Duitschlaud. Berlijn, 18 Mei. De officieele Duitsche statistieken wijzen uit, dat voor een man alleen het minimum-inkomen per dag 31 Mark moet zijn, voor een echtpaar zonder kinderen 46 Mark, voor een echtpaar met twee kinderen van 6 tot 10 jaar 61 Mark. Men heeft hierbij vastgesteld, dat de Mark het tiende van de vroegere waarde heeft. De arbeidersbladen berekenen dat het ge middelde inkomen van de Duitsche arbei ders nog niet de helft van de som bedraagt, die voor de instandhouding van het leven en de gezondheid noodzakelijk is. o Engelsche schepen vervoeren geen Duitsche reizigers. Londen. De Engelsche scheepvaartlinie «Royal Mail« wil nog altijd geen Duitsche reizigers naar Zuid-Amerikaansche havens medenemen. Het is den agenten verboden plaatsen aan Duitsche reizigers te verkoo- pen, die zich voor zaken naar Zuid-Ame- rika willen begeven. o Gratie verleend. Nauen. De rijksweerminister is uit het Roerdistrict teruggekeerd. Een officieel bericht over de gerechtelijke behandeling van oproerlingen in het Roerdistrict kon digt aan dat voor talrijke strafveroordeelin- gen gratie is verleend en dat 154 dood vonnissen, door de krijgsraden uitgesproken, zijn ingetrokken. middel dat u rust en kalmte schenkt en een verkwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophou den en examenvrees wegneemt, is een koker ïTlijnliardt's Zenuw-tabletten. tGenezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.70. I Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Een expeditie naar Spitsbergen. Den 5en Juni a.s. vertrekt uit de Kot- terdamsche haven met het stoomschip «Mont Cenis« van Van der Eb en Dresselhuys, Scheepvaart Maatschappij een expeditie naar Spitsbergen, die een tweeledig doel heeft en wel een expeditie uit te rusten, die behalve een nauwgezet geologisch on derzoek van de concessies, ten doel heeft, de ontginning ter hand te nemen van een van de oudste kolenbeddingen op het Kaap Bohmanschiereieiland, waarvan de dicht aan de oppervlakte liggende laag 8 K.M. 2 beslaat eri goede bunkerkolen bevat. o In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Oisterwijk uit eene weide op Krei- tenheide, 3 stam boek-vaarzen ontvreemd, ten nadeele van C. V., J. v. d. W. en A. v. d. W. Vermoedend dat de beestjes naar de Bossche markt zouden zijn getransporteerd, ging men derwaarts en jawal, 2 werden, reeds verkocht, teruggevonden. Omtrent het derde tot heden niets bekend. o Wijnkoop aan het werk. Het Parij6che blad La Liberté geeft een instructie van Wijnkoop aan zijn agenten weer om vóór einde Juli een revolution- naire beweging te ontketenen en daartoe de levensduurte te exploiteeren, bemachti ging van de fabrieken voor te bereiden, de tegenstanders te identificeeren en de beweging te internationaliseeren. Voorschoten woningbouw. Tot dusver is ingevolge de Woningwet aan gemeenten ten behoeve van bouwcor poraties een voorschot verleend van f 14.713.161.465 voor bouw f 1.436.543.39 voor grondaankoop. o De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in April 1920 ruim 11V9 millioen meer opgebracht dan in 1919. Over de eerste vier maanden van dit jaar de vermeerdering ruim 14 millioen gulden. o Gedood. In het grensplaatsje Barlo is een 22- jarige man uit den trein gesprongen en door een locomotief geheel vermorzeld. Poging tot bankroof. Een wilde jacht. Luitenant gearresteerd. Amsterdam, 19 Mei. Hedenmorgen heeft de 31 -jarige reserve-luitenant Weissmann, van het 7de regiment Infanterie, een poging gedaan om een levensverzekeringsbank te berooven. Het plan hiertoe was reeds 's morgens vroeg in zijn brein gerijpt, aangezien hij thuis een revolver, een pet en een masker bij zich had gestoken. Het eerst begaf hij zich naar de Oranje-Nassau-levensver- zekering, gevestigd Frederiksplein 51. Hij gelastte den chafïeur, die niets kwaads vermoedde, te wachten. In de gang ge komen, verwisselde hij zijn slappen hoed voor een pet, deed een sjaal om en een masker voor. Omdat hij vreesde, dat iemand na hem het gebouw zou binnengaan het was zéér druk op straat nam hij het kussentje, dat de voordeur openhoudt, van den spijker eu sloot het gebouw. Ver volgens trok hij een browning, wierp de kantoordeur open en toen het personeel opkeek, zag het een blinkende revolver in de hand van een gemaskerden man. De chef en twee kantoorbedienden doken ijlings weg achter den grooten lessenaar en de beide dames begonnen te gillen. De geheimzinnige vreemdeling stond on bewegelijk achter de balie en toen het gegil bedaard was, sprak hij«Pas op, want ik schietMet een ruk wierp hij de balie open, steeds zijn vuurwapen op het personeel richtende en stapte snel op de openstaande brandkast toe. Hij greep een dikke portefeuille en stapte het lokaal uit. In de gang deed hij het masker af en borg de revolver op. Toen hij in de auto stapte, begon de chafïeur argwaan te koes teren. W. toch was met een hoed op het gebouw binnengegaan en kwam er uit met een pet op, een sjaal om en een portefeuille in de hand. De bestuurder weigerde hem te rijden, ofschoon de vreem deling steeds riep: Rijden toch, chauffeur, rijden Deze bleef echter onbeweeglijk zitten. Inmiddels was de deur van het gebouw ten tweede male geopend en kwam de heer Donker, een der firmanten, naar buiten. Deze had van uit de achterkamer den brutalen roof gezien, was via een tweede deur naar buiten geloopen en kwam juist achter den roover aanloopen. Weissmann sprong uit de auto, trok weer zijn browning, richtte die op de nieuwsgierigen, die nader bij gekomen waren, draaide zich met een ruk om en sloeg op de vlucht. Hij stoof, gevolgd door het kantoorpersoneel eu veel publiek over het Frederiksplein, nam scherp den hoek naar de Achtergracht, waar een politie agent op het geschreeuw van «Houd den dief de armen uitbreidde, om hem tegen te houden. Weissmann, die niets van zijn kalmte scheen verloren te hebben, sloeg den politie-beambte tegen den grond en snelde de sluis tegenover het Circus Carré op. DE VLUCHTELING TE WATER. Op de sluis richtte hij de revolver op het publiek, haalde de portefeuille te voor schijn en wierp haar weg. Met een sprong was hij te water en kwam naar den over kant. Onder 't zwemmen verloor hij zijn wapen. Zijn slagen werden hoe langer hoe matter en de agenten, die zich voor het circus op den walkant hadden opgesteld, konden hem eenvoudig op het droge trekken. Bijna door zijn knieën knikkend, bracht men hem het circus binnen, vanwaar hij geboeid naar het politiebureau Stadhouders kade werd geleid, natuurlijk onder een enormen toeloop van nieuwsgierigen. On derweg poogde hij nog te schertsen en zeideHet was geen revolverhet was maar een speelgoed-dingetje Op het politiebureau echter werden zes browning-kogels in een houder in zijn zak gevonden. Er mankeerden er dus twee. Ook kwam een boekje te voorschijn, waar in de namen van diverse maatschappijen stonden. Hij weende zacht, toen inspec teur Voordewind en commissaris Tjassens Keiser hem verhoorden. Het bleek, dat hÜ aan lager wal was geraakt en dat hij met deze daad zijn laatste troef had uit gespeeld. Het is een nette verschijning gladge schoren met donkerblond haar. Veel was er niet uit hem te krijgen, weshalve men hem een paar uur tijd gun de, om weer tot bedaren te komen. o Elf millioeD voor salarisrerhoogingen. In parlementaire kringen, verwacht men, dat eerlang de Tweede Kamer bereiken zal, een wetsontwerp, tot wijziging der oorlogsbegrooting voor het loopende jaar, en waarbij ongeveer 11 millioen gulden zal worden aangevraagd tot dekking van de onkosten, verbonden aan de 1 Januari j.l. ingevoerde verhoogde bezoldiging bij de Landstorm. o Het drankverbod gedurende de kermis te Deventer. Deventer, 19 Mei. Ondanks de daar tegen uit de kringen der ingezetenen, door caféhouders, en sociëteiten ingediende be zwaren, hebben Ged, Staten van Overijsel hun goedkeuring gehecht aan de verorde ning, door den Raad van Deventer vast gesteld, houdende een verbod tot verkoop van sterken drank gedurende de kermisweek. Belanghebbenden zullen zich nu tot den Kroon wenden. BEKENDMAKING. MILITIE. Jaarlijks onderzoek. De BURGEMEESTER van HEUSDEN, maakt bekend: dat het te houden jaarlijks onderzoek (in spectie) over de verlofgangers der Militie te land voor deze gemeente zal plaats heb ben op Vrijdag 11 Juni a. s., des mid dags ten 12 uur, aan het Gemeentehuis alhier. Aan dit onderzoek worden alleen onder worpen de lichtingen 1915,1916 en 1917. Heusden, 19 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Terwijl G. v. R. alhier, werkzaam op de scheepswerf, zich des mid dags om half een naar huis wilde begeven viel er, terwijl hij onder de stelling van een in aanbouw zijnd schip liep, een ha mer van de stelling en kwam op zijn hoofd terecht, zoodat hij een hoofdwonde opliep. Dr. Auër verleende de geneeskundige be handeling. Bij kon. besl. is aan den heer B. A. Middelkoop, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1920, eervol ontslag verleend uii zijn betrekking van notaris te Capelle. Werkendam. Tot rijksveldwachter in den Biesbosch, standplaats Kievitswaard, is benoemd C. M. Beke uit Woerden. De onbezolddigd rijksveldwachter A. van Elze- lingen is aangesteld tot gemeente nacht waker. Beroepen door de Vrije Gerefor meerde gemeente alhier, Ds. H. Kievit uit Veenendaal. Drunen, 19 Mei. Dezer dagen werd alhier een geval van nekkramp geconsta teerd, bjj een meisje van zes jaar. Direct werd het kleintje naar het gasthuis te 's Bosch vervoerd waar het Maandag j.l. is overleden en dezen morgen alhier is ter aarde besteld. Herpt. De bond van muziekkorpsen heeft besloten, dat op 1 Aug. alhier een festival zal worden gegeven. Tevens zal dan worden herdacht het feit. dat het als dan 75 jaar geleden is dat de harmonie alhier is opgericht. Door het koude en natte weer der laatste dagen komen de bieten slecht voor den dag. Op verschillende plaatsen zal men opnieuw moeten zaaien. Met de kruisbessenoogst ziet het dit jaar er hier heel goed uit. Alle struiken zijn zwaar beladen. Indien de prijs maar redelijk is, belooft het een goeden oogst te wordan. Oudendijk. Maandagavond hield de verleden week opgewekte Landbouwvereen. een ledenvergadering tot vaststelling van statuten en huish. reglement en het ver kiezen van een bestuur. Besloten werd, dat de vereeniging den naam zal dragen van landbouwver. «Sa menwerking* gevestigd te Woudrichem. Tot bestuursleden werden gekozen de heereri J. Daim, J. Spiering, H. v. Andel, A. Vink Lzn. en H. de Lorm. Op voorstel van het bestuur werd tot eere-voorzitter geko zen de heer F. C. Huizer. Voorts werd besloten, pas later zich uit te spreken over al of niet toetreding, bij een of andere Landbouwbond. Bij den heer O. prijkt reeds een kerseboom met één volrijpe vrucht, terwijl de andere pas uitgebloeid zijn. Voorzeker een natuur wonder. Sprang. In deh nacht van Woensdag op Donderdag werden bij den schoenmaker C. v. D. de ruiten ingeslagen. Tot op heden mocht het de politie nog niet ge lukken de(n) dader(s) in handen te krijgen. De heer L. kreeg een onbeduidend wondje aan de hand, later zwol den arm op, waarop Dr. v. d. M. bloedvergiftiging constateerde. Een uitvoerig Verslag van de feest- vergadering Patrimonium moet tot het volgend nummer worden uitgesteld, wegens te veel ontvangen copie. Waspik. Bij de gehouden aanbesteding van een 9-tal arbeiderswoningen voor de Bouwvereeniging alhier, werd ingeschreven als volgt Pennings, St. Michielsgestel f87905. Lamoen, Den Dongen f87905. C. Michaël, Vrijh.-Cappele f67325. G. v. Dongen, Raamsdonk f 61290. P. de Graauw, Waspik f50201* Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Wijk. Hemelvaartsdag j.l. was voor de Kerk een gewichtige dag. Het lang verbeide kerkorgel n.l. is op dien dag door Ds. Gobius da Sart plechtig ingewijd. Reeds een half uur voor den aanvang vulde eene groote schare het kerkgebouw en beluisterde de nu liefelijke dan weer mach tige tonen door den Heer Karei Bouman uit 's Bosch aan het heerlijke instrument ontlokt. Ook waren de bezoekers werkelijk verrast door den schoonen bouw en de keurige wijze waarop het orgel geschilderd is door den heer Furster. Het maakt in zijn mat-witten grond omlijst met goud een stemmigen indruk, geheel passend bij de omgeving van het inwendig schoone kerk gebouw. Vóór de eigenlijke inwijdingspredikatie aanving, droeg de Voorzitter van het Comité het orgel over aan het Kerkbestuur. Spreker herinnerde er aan, dat het op 't uur af een jaar geleden was, dat hij ook voor de gemeente stond, om hun op te wekken tot verkrijging van een orgel en dat thans na een jaar de vrucht van het werk gezien werd. Tevens werd het Boek der Gedachtenis overgereikt aan den pre dikant. Dit boek is expres ter gedachtenis aan de stichting vervaardigd in Oud Hol- landschen stijl en hierin worden geschreven de namen van alle gevers. Daarop betrad Ds. Gobius den kansel en ving zijne rede aan naar aanleiding van het opschrift op den voet van het orgel «Looft den Heer in Uw Heiligdom.Met groote aandacht werd deze ernstige en treffende predikatie gevolgd, afgewisseld met psalmgezang. Na het einde der rede dankte de pre dikant allen die tot de totstandkoming van het schoone bouwwerk hebben bijgedragen. Bijzonder lof en dank bracht spreker aan den bouwmeester, de Heer Dekker orgel fabrikant te Goes. Voorts aan de Com missie, aan de gevers, tot aan den orgel trapper toe, met deze woorden «Het is beter te zijn dorpelwachter in het huis des Heere, dan te wonen ten paleizen.<r. De jonge organiste, Mej. Furster, be speelde j.l. Zondag voor 't eerst het orgel zeer ten genoegen der hoorders. Wij wenschen predikant en gemeente hartelijk geluk. Zij heeft een zeldzaam voorbeeld gegeven, wat er tot stand ge bracht kan worden, als de wil en de liefde aanwezig is. De groote som van pl.m. f 7000.is toch vrijwillig bijeengebracht en het orgel is bij monde van den voor zitter als een geschenk overhandigd met de belofte in het midden der gemeente, dat de gemeente het bovendien zal onder houden. Door het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning* en de zangvereniging «Cres cendo* alhier, is voor de reis* naar Lek- kerkerk de stoomboot Neutraal III afge huurd. Het uur van vertrek is van hier bepaald op 6 uur (N.T.j. Naar we ver nemen is voor niet-leden een beperkt aantal plaatskaarten verkrijgbaar. PREDIKBEURTEN. 23 en 24 Mei. 24, vm. 10.30 u. dezelfde. Capelle, geen opgaaf. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Geref. kerk, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Sluis, 's-Gravenmoernm. 2 u. ds. Jonkers. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. ds. Dal- huysen, emer.-pred. te Nieuwerkerk a. d. IJsel. 24, vm. 9,30 u. dezelfde. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. 24, vm. 9,30 u. leesdienst. Heesbeennm. 3 u. ds. Bakker. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Bruin. NederhemertZz. vm. 10.30 en Nz. nm. 3 u. ds. Kluin. 24, Nz. vm. 10 u. dezelfde. Sleeuwijk, vm. 10 en nm 6.30 u. ds. van Garderen. Geref. kerk, vm. 10 leesdienst en nm. 2,30 u. ds. André van Werkendam. 24, vm. 9,30 u. dezelfde. Ger. Kerk vm. 9.80 en nm. 2.30 u. leesdienst. 2 u. leesdienst. ADVERTENTIEN. 3j ONDERTROUWD: fl. vap iBsch en ♦«a Ontvangdag te Eethen (Pas- torie) Woensdag 26 Mei van 3 uur tot 4V2 uur. Huwelijksinzegening zal jjg D. V. plaats hebben in de Herv. Kerk te Eethen op Woensdag 2 Juni des namiddags 3 uur door £|j den WelEerw. Heer Ds. F. VAN ASCH, Predikant te Eethen. C tt t: Eethen (N,-Br.), 21 Mei 1920. Andel (N.-Br.), ONDERTROUWD: en Genderen, Diegenen, die wenschen in te schrijven voor den bouw van 10 arbeiderswoningen, ver voegen zich ten kantore van de Firma DE HAAN OERLEMANS, HEUSDEN. Heusdennm. 3 u. dr. Tjalma uit Veen. Geref. kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6,15 u. ds. Bosch uit Almkerk. Werkendam, vm. 9.30 u. ds. Luuringuit Gorinchem en nam. 3 u. ds. de Wit uit Uitwijk. Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. André. 24, vm. 10 u. dezelfde. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Barth. 24, vm. 10 u. dezelfde. Ger. Gem. vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgvm. 10.30 u. ds Bakker. Doeveren, vm. 10.30 u. ds Nauta. Drongelen, vm. 10.30 u. ds. v. Asch. Eethen, nm. 3.30 u. ds. v. Asch. Genderen, geen opgaaf. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Groe- neveld.. Uitwijk, vm. 9,30 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9.30 u. dr. Tjalma. w Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. Waspik, vm. 9,30 u. ds, Jonkers. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2