land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3985. Woensdag 26 Mei. 1920. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In het Oosten begint het te spannen, zoowel op politiek als militair gebied. Het Poolsche offensief is na een begin-succes tot staan gebracht. Ten Oosten van Kief zijn tegenaanvallen losgekomen, en meer naar het Noorden, tusschen Dnjepr en Duma, ontwikkelt zich een offensief, dat de Polen naar een nieuwe verdedigings linie heeft teruggedrongen. Het doel van dezen grootscheepschen aanval is natuurlijk, de Polen te verhinde ren, versterkingen naar de Oekraïne te zenden. Als dat lukt zal het Poolsche leger het in het Zuiden heel 'moeilijk kunnen krijgen, omdat de Russen dan den tijd hebben de troepen en het materieel dat op het front tegen Denikin is vrijgekomen daarheen te zenden. De Polen hebben naar het schijnt bij de Oekrainsche bevolking ook niet de geestdrift gevonden, die zij voor hun hulp verwachtten. De Oekrainsche boer heeft met de Polen zoo mogelijk nog minder op dan met de bolsjewiki en ziet met leede oogen dat Polen zijn grenzen op Oekrainisch gebied uitbreidt. Onder die omstandighe den is het allerminst zeker of ook maar waarschijnlijk dat de Polen hun aanvangs- succes zullen kunnen behouden. In Engeland volgt men de gebeurtenissen in Rusland met de grootste aandacht. Het Poolsche offensief is Donderdag ter sprake gebracht in het Lagerhuis, waar Lord Robert Cecil, president van de Engelsche Volkenbond-Unie o. a., heeft meegedeeld, dat hij alle moeite had gedaan om de regeering te bewegen, de tusschenkomst van den Volkenbond in te roepen, ter voor koming van een oorlog tusschen Rusland en Polen. Hij erkende dat het thans, nu de vijandelijkheden in vollen gang zijn, moeilijk is tusschenbeide te komen, maar hij verzocht de regeering- haar invloed aan te wenden om in elk geval uitbreiding van het conflict te verhoeden. Er loopen n.l. geruchten dat ook Roemenië en Finland van leer willen trekken. Daartegen dient gewaakt. De toestand in Ierland wordt steeds moeilijker voor de Engelsche regeering. De troebelen en buitensporigheden nemen al grooter omvang aan, en met geweld is daartegen niet veel te doen. Bovendien beginnen de arbeiders in Engeland zich tegen de Iersche politiek der regeering te 38. »Ik dacht, dat je daar nu eindelijk ge noeg van hebben zoudt. Maar waarom zou hij zoo bijzonder gesteld zijn op die verbintenis met Alex Crosby Ik zal, dunkt mij, deze schikking maar in de geboorte smoren. Het leven van dat meisje zal niet door een huwelijk tegen haar zin, ongelukkig gemaakt worden. Wachtik zal nu bij de Crosby's aangaan en eens zien, wat voor een soort van jongen hij is. 't Zal mij ver wonderen, als hij morgen nog even ver langend is, Erminie te trouwen, als nu.« Hij gaf den koetsier bevel, bij het huis van den heer Crosby stil te houden en te vragen, of de jonge mijnheer thuis was. Na een toestemmend antwoord te hebben ontvangen, zond de heer Pearson zijn kaartje naar binnen met de vraag, of hij een oogen- blik gewacht kon worden. De dienstbode verzocht hem, in de spreekkamer te gaan terwijl zij met het kaartje naar haar jon gen meester ging. Alex Crosby had voornamelijk het hof aan juffrouw Muurse gemaakt, omdat zijn vader het wenschte, hoewel hij het meisje ook gaarne lijden mocht. Haar rijkdom en haar schoonheid droegen er ook niet verzetten en de havenarbeiders weigeren reeds munite en ander krijgsmateriaal voor Ierland te laden. De bolsjewiki hebben de Perzische haven Enzeli bezet en trachten hun bezetting te rechtvaardigen met de bewering, dat de vloot van Denikin in die haven een toe vlucht had gevonden. De regeering te Teheran houdt daarentegen staande dat de vloot is ontwapend en geïnterneerd en zij zich dus strikt aan de regelen der onzij digheid heeft gehouden. Indien de regee ring te Moskou echter nog gevaar van deze vloot ducht, is Perzië bereid, daaromtrent in der minne te onderhandelen, ten einde die vrees weg te nemen. De bolsjewistische bevelhebber te Enzeli heeft na ontvangst van de nota, waarin dit aanbod was ver vat, toegestemd in een wapenstilstand, tot tijd en wijie hij uit Moskou nadere instruc ties heeft gekregen. De Engelsche pers maakt zich geen illu sies over die instructies, overtuigd als zij is, dat het den bolsjewiki te doen is om den invloed van Engeland in Perzië te vernietigen. De Daily Mail bevestigt, dat een deel van de Perzische kozakken in open verzet tegen de regeering te Teheran is gekomen en gemeene zaak heeft gemaakt met de revolutionairen die thans te Tabriz de lakens uitdeelen. Deze stad ligt ten westen van Enzeli, aan den grooten weg van Teheran over Resjt naar Eriwan en de Times ziet in het samenvallen van de landing der bolsjewiki te Enzeli met den opstand te Tabriz het bewijs dat men hier met een zorgvuldig voorbereide beweging te doen heeft. De Russen kunnen van Enzeli uit gemakkelijk Resjt. en het ten oosten daarvan liggende Kaswin bezetten. Te Kaswin komt de groote weg van Bag dad met dien naar Teheran samen en als de rooden dit punt eenmaal hebben kun nen ze Engeland verhinderen, versterkingen uit Bagdad te zenden. Volgens de Chicago Tribune heeft ook de Perzische gendarmerie, in 1912 ge vormd door den Amerikaanschen financier Shuster, die onder bevel staat van Engel sche en Zweedsche officieren, met de bols jewiki gemeene zaak gemaakt. Andere Perzische troepen moeten eveneens op het punt staan in verzet te komen. De regee ring te Teheran zou de revolutionaire be weging zoo gevaarlijk achten dat er sprake is van plannen om de hoofdstad te verla ten en zich naar een stad in het Zuiden terug te trekken. weinig toe bij,, om hem te verzoenen met de gedachte, dat Erminie zijn vrouw zou worden. Van de vroegere geschiedenis van den broeder van den heer Herbert Muurse had hij nooit gehoord. De heer Herbert Muurse was iemand, die een fraai landgoed had geërfd van een oom en de dochter van den heer Muurse was het mooiste meisje, dat hij kende dit was alles, wat hij ver langde te weten, het verdere was hem on verschillig. »De heer Pearson riep Alex uit, toen de meid hem het kaartje van genoemden heer overhandigde. »Wie is dat? O, ik herinner het mij. Dat is die man, die de laatste twee dagen bij mijnheer Muurse vertoefde. Ik heb hem niet gevraagd, mij de eer te doen, om mij op te zoeken Laat hem in de studeerkamer, Marie.® Spoedig daarop kwam hij met langzame schreden de studeerkamer binnen en stak de heer Pearson zoo onverschillig mogelijk twee vingers toe, hetgeen deze veinsde niet te zien zoodat hij ze tot zijn groote woede moest terugtrekken. »Ik hoop, dat ik u niet stoor,begon de heer Pearson, »en dat mijn bezoek u niet ongelegen komt.« Volstrekt niet,« antwoordde Alex met ijskoude beleefdheid. »Ik ben tot uw dienst voor vijf, tien of twintig minuten, wanneer u dit wenscht. Vertoeft u nog ten huize van den heer Muurse »Neen, ik ben op weg naar mijn hotel in Londen.® De Perzische gezant te Parijs spreekt dit laatste tegen en zegt dat de bedreiging van Perzië van buitenaf komt en er in het land zelf geen bolsjewistische agitatie bestaat. De feiten schijnen dat optimische oordeel echter te logenstraffen. De kabinetskrisis in Italië is thans fei telijk opgelost, nu Nitti zich de medewer king van de Roomsch-katholieken, de ra dicalen en de democraten heeft verzekerd. Ook de hervormirigsgez-.nde socialisten moe ten geneigd zijn van de nieuwe regeering deel uit te maken. Op de conferentie te Hythe is feitelijk reeds tot wijziging van het verdrag van Versailles besloten, voor zoover dat verdrag betrekking heeft op de aan Duitschland op te leggen schadevergoeding. De bepaling van een vast bedrag is een flinke stap in de goede richting en als de Echo de Paris goed is ingelicht, zal het Duitsche voorstel te Spa niet zoo buiten gewoon veel verschillen van het te Hythe overeengekomen cijfer van 120 millioen. Duitschland zou zich nl. bereid willen ver klaren 100 milliard aan de Geallieerden te betalen. Wel heeft het blad in be voegde kringen te Parijs gehoord dat de Geallieerden mét dat bedrag geen genoegen zullen nemen, maar toch lijkt overeenstem ming niet uitgesloten als de beide partijen inderdaad zoo betrekkelijk dicht bij elkaar staan. Een iwe.ede wijziging van groote' prak tische beteekenis is de besnoeiing van de bevoegdheden der commissie voor de schade vergoeding. Als Millerand verzekert, dat haar taak nog even belangrijk is als vóór de besprekingen te Hythe, dan miskent hij stellig de feiten, waartegen Poincaré door zijn ontslag als president der corn missie heeft geprotesteerd. Naar aanleiding van het aftreden van Poincaré als voorzitter der commissie voor de schadevergoeding schrijft het Duitsche blad de »Freiheit«. »Met hem is de scherpste vertegenwoor diger van de vernietigingspolitiek tegen Duitschland afgetreden. Dat een toenade ring tot Duitschland hem een doorn in het oog is, schijnt dezen vertegenwoordiger van het zuiver Fransche standpunt niet meer dan natuurlijk. Ilij ziet in den ver- standigen en overigens eenig mogelijken weg van gemeenschappelijk overleg om trent de vervulling van Duitschlands ver plichtingen, niets anders dan een schending van het verdrag van Versailles, voor welks »0 antwoordde Alex, die nu niets meer kon bedenken, om het hem onaange name gesprek op te houden. Gedurende twee minuten heerschte er een doodsche stilte, waarin de heer Pear son overwoog, hoe hij het best den aanval beginnen zou. Na het hierin met zichzelf eens te zijn geworden, ging hij recht op zijn doel af. »Ik kom heden morgen bij u, mijnheer Crosby, naar aanleiding van uw verloving met mejuffrouw Muurse, in wier welzijn ik zeer veel belang stel. Hier zweeg de heer Pearson een oogen- blik, om te overwegen, wat hij nu zeggen zou en daar Alex niets zeide op zijn laatste woorden, ging hij voort»ik verwacht niet dat u mij thans danken zult voor de mede- deeling, die ik u te doen heb, maar later mogelijk wel. Kent u eenige der naaste bloedverwanten der jonge dame Alex Crosby begon boos te worden over, de volgens zijn meening ongepaste nieuws gierige vraag van den heer Pearson en hij antwoordde zeer uit de hoogte »Neen, mijnheer, die ken ik niet, maar ik zou gaarne van u vernemen, wat u het recht verleent u met mijn bijzondere aan gelegenheden te bemoeien. Misschien doet u het uit misplaatste vriendelijkheid, in dat geval verzoek ik u, u verdere moeite te besparen en daar ik niet verlangend ben naar uw mededeelingen, heb ik de eer u te groeten.c Het bloed vloog den heer Pearson naar strenge toepassing hij opkomt. Door het aftreden van Poincaré zou ook in de kwestie van de schadeloosstelling het onverzoenlijke Fransche standpunt kunnen plaats maken voor een kalmer, verstandiger opvatting BUITENLAND. tieneraal de Wet ernstig ziek. Zooals de dagbladen uit Bloemfontein vernemen, is generaal de Wet ernstig ziek en bestaat er geen hoop op zijn herstel. De onrust iu Ierland. De Iersche Unie van spoorwegarbeiders heeft het voorbeeld van de havenarbeiders gevolgd om geen militaire goederen meer te verwerken. De machinisten, en sein huiswachters te Kingstown hebben gewei gerd om een trein te rijden, of door te seinen die met militair materieel geladen was, dat in het graafschap Cork verdeeld moest worden. De trein is te Kingstown achtergebleven onder militaire bewaking, President Dcschanel uit den trein gevallen. Parijs, 24 Mei. President Deschanel is in den afgeloopen nacht uit den trein ge vallen, toen hij zich per trrein naar Mont- brison begaf. Tegen elf uur kreeg de president, die reeds eenigen tijd in bed lag last van de warmte. Hij schelde om zijn kamerdienaar die blijkbaar ingeslapen was en niet ver scheen. Deschanel stond toen zelf op om het groote raam open te doen. Toen dit moeilijk ging, trachtte de president het met geweld te openen het raam schijnt toen plotseling meegegeven te hebben met het gevolg, dat president Deschanel het even wicht verloor en uit den trein op de spoor baan viel. Niemand bemerkte iets van het opgeluk en de trein reed dus door. Ondanks den hevigen val verloor de president zijn bewustzijn niet. Nadat hij zich van de rails verwijderd had doorliep hij in het donker een afstand van ongeveer twee kilometer. Toen kwam hij een weg werker tegen, tegen wien hij zeide»U zult wel verwonderd staan over wat ik ga zeggen. Ik ben zooeven uit den presidents- trein gevallen ik ben Deschanel, de pre sident van Frankrijk.De werkman wees toen den president den weg naar het naast- bijzijnpe blokhuis waar men toen telefonisch een auto ontbood. Deze bracht Deschanel naar Montargio (ongeveer 75 kilometer ten het gelaat, doch hij antwoordde kalm »Als er van vriendelijkheid sprake is, dan is bedoeld voor de jonge dame, niet voor u. Ik stel zeer veel belang in haar en ik zou niet gaarne zien, dat ze levenslang onge lukkig zou worden, door een huwelijk dat op bedrog gegrond is 1 Nu weet ge, waar om ik mij in deze zaak meng. Wenscht ge te vernemen, wat ik verder te zeggen heb De woorden, »op bedrog gegrond,® joe gen thans Alex het bloed naar het hoofd, want zijn geweten zeide hem, dat ze op hem van toepassing waren. Hij wist, dat hij zich voordeed alsof hij een vrouw zou kunnen onderhouden, terwijl zijn vader in werkelijkheid bankroet was. De woorden kwetsten zijn ijdelheid, daar hij natuurlijk dacht, dat de heer Pearson hierop doelde en hij antwoordde toornig: »Ik begrijp u niet, mijnheer Misschien kunt u mij den aard van het bedrog ver klaren.® »In verscheidene opzichten is er bedrog gepleegd,® antwoordde de heer Pearson, zijn uiterste best doende, zich kalm te hou den. ïln de eerste plaats, denkt u, dat de heer Muurse een vermogend, onafhanke lijk, eerlijk man is. Zoo ja, dan bedriegt ge u ten zeerste, want hij is alles, wat hij bezit, aan een ander verschuldigd zelfs zijn leven en daar hij u niet van dit feit in kennis heeft gesteld, is hij dus niet eerlijk. Misschien weet ge ook niet, dat zijn broeder werd beschuldigd van moord i Oosten van Orleans) waar hij de eerste geneeskundige hulp kreeg. Bij het geneeskundig onderzoek bleek dat zyn toestand geen reden tot bezorgd heid gaf. Hij was gekneusd en had enkele blauwe plekken. Bij wijze van voorzorgs maatregel kreeg hij dadelijk een inspuiting met een serum tegen tetanus (stijf kramp). Nenschenvcrspilling. Uit Hindenburg's »Uit mijn leven® deze passage »Broesilof was van zijn hoogen post weggespoeld door de stroomen bloeds van zijn eigen landgenooten, die in 1916 in Galicië en Wolhynië waren vergoten, evenals in Frankrijk Nivelle in het voorjaar van hetzelfde jaar was weggespoeld. Zelfs in Rusland met zijn ontzaglijke voorraden aan menschenmateriaal, schenen de auto riteiten gevoelig te zijn geworden voor rnassaoffers. Van het oorlog-grootboek is de pagina, waarop de Russische verliezen zijn geboekt, uitgescheurd. Niemand weet de cijfers. Vijf of acht millioen Ook wij hebben daar geen voorstelling van. Al wat wij weten is, dat soms in onze veldslagen met de Russen wij de stapels vijandelijke lijken voor onze loopgraven moesten laten wegruimen, ten einde een vrij uitzicht op het geschutsveld te krijgen tegen de nieuwe aanvalsgolven. De verbeelding moge trach-* ten het getal hunner verliezen te recon- strueeren, maar een nauwkeurige becijfering zal wel altijd een ijdel pogen blijven. o '/.ware nederlaag der bolsjewiki in Siberië. De Japanners hebben het leger der bols jewiki ten westen van Sjita een zware ne derlaag toegebracht. Het »roode« leger is in vollen terugtocht op Irkoetsk. Slachtoffers der relletjes in Spanje. Bij de relletjes, die er te Madrid en in de provincie ontstaan zijn wegens het ont breken van brood, zijn tal van menschen, in het bijzonder vrouwen en kinderen, ge kwetst. o Geheime trust der papierfabrikanten in Amerika. De commissie van onderzoek van den Senaat voor de hooge papierprijzen kreeg bewijzen in handen van het bestaan van een geheime trust der papierfabrikanten, welke de prijzen in de hoogte dreven en de leveranties verminderden, teneinde de prijzen te kunnen handhaven. Tegen deze trust zal een proces aanhangig 'worden gemaakt. met voorbedachten rade en zich, naar men zegt, liever het leven benam, dan zich voor een rechtbank te verantwoorden.® Terwijl zijn bezoeker sprak, werd Alex Crosby doodsbleek, want als die mededeelin gen op waarheid gegrond waren, dan was aan de hoop van hem en zijn vader den bodem ingeslagen en kon er van al hun plannen niets komenToen schoot hem een andere gedachte te binnen. »Die man was zeker krankzinnig, dat hij zulke schandelijke beschuldigingen durfde inbrengen tegen een eerlijk, onafhankelijk man als de heer Muurse Maar één blik op het kalme, vastberaden gelaat van den heer Pearson overtuigde hem, dat deze zeer goed bij zijn zinnen was en hij kromp in een bij de gedachte, dat de gesproken woorden wel eens waar konden zijn. »Ik had nooit van dit gehoord, »mompelde hij angstig. »Kunt u hewijzen, wat u zegt xJa, als ge bewijzen wenscht,antwoordde de heer Pearson. »Maar het doel van mijn komst hier, mijnheer, is niet, om u op de hoogte te brengen van de aangele genheden van dep heer Muurse alleen voor het genoegen om een schandaal te vertellen, maar om deze reden Herbert Muurse staat op den rand van algeheelen, onvermijdelijken ondergang, en, veronderstellende, dat u ijdel en zelfzuchtig zijt, zooals de meeste mannen, dacht ik, dat u al deze dingen liever zoudt hooren, eer ge met Erminie trouwdet, dan dat ze u later ter oore moeste komen.® Wordt vervolgd 1 Laid van Heusden en Altgna. ie Lanostrga! n He Biiitltrvuri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1