Oninsten iu Spanje. Den 20en dezer zijn er ongeregeldheden voorgevallen tengevolge van de bakkers staking. Een groote menigte, in hoofdzaak vrouwen, betoogde in de straten en trachtte de bakkerswinkels te bestormen. Soldaten, die de winkels beschermden, vuurden op menigte. Er zijn winkels geplunderd en particuliere huizen aangevallen. De staat van beleg is afgekondigd. Ook in de pro vincies zijn betoogingen. Onlusten in Poninicren. Stakende landarbeiders uit Klosterfelde en Mariënwalde waren naar Lennersdorf gegaan, om de boeren, die daar zelf ploeg den, het werk te beletten. Terwijl men in de dorpstraat nog onderhandelde, schoot een nog onbekende staker den 69-jarigen Julius Zurik dood. De Lennersdorfers liepen naar huis om wapens en nu ontstond een vuurgevecht, waarbij nog de aanvoerder der arbeiders gedood en 13 man gewond werden. Bandeloosheid. Een draadloos telegram meldt uit Mate- wanWoensdag zijn hier 10 personen gedood in een gevecht tusschen plaatselijke autoriteiten en burgers aan den eenen kant en detectieves van een speurdersfirma aan den anderen kant. Het gevecht ontstond, naar beweerd wordt, door een schot, afge vuurd uit een revolver, dat verscholen was in den zak van een der speurders. Dat schot doodde den burgemeester, Wester- mann en de dader werd een oogenblik later neergeschoten door den commissaris van politie, Halfield. Hierop werd het een algemeene schietpartij, die er mee eindigde dat zeven speurders, de burgemeester en 4 mijnwerkers doodgeschoten lagen. 2'J kinderen verdronken. Naar «Beriingske Tidende* meldt, heb ben in de buurt van Wiborg in Jutland, door het omslaan van een boot, 29 kin deren, die op een pleizervaart waren, het leven verloren. BINNENLAND. Slim bedacht. Het ïN. v. d. D.« vertelt, dat te St. Pancras bij Alkmaar Vrijdag een huwelijk voltrokken is, waarbij de vader van den bruidegom per telefoon getuige was. Deze is nl. sinds geruimen tijd ziek en kon daarom niet op het raadhuis komen. De telefoonkantoor houder heeft toen iets bedacht, waardoor de oude vader het hu welijk van zijn zoon en naamgenoot dan tenminste kon hooren. Hij wist gedaan te krijgen, dat 's mans woning telefonisch werd verbonden met de trouwzaal en zoo heeft de vader de voltrekking van het huwelijk geheel kunnen volgen. Te Reek (N.-Br.) is door onbekende oor zaak de boerderij van den landbouwer A. Schippers tot den grodd toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. J. v. O., 16 jaar, is Zondag bij het zwemmen in den Rijn te Arnhem verdronken. Te Vlissingen is een vijfjarig kind uit een raam gevallen. Het kind werd dood opgenomen. o Zondagnamiddag kwamen op den Bosch- weg bij Oisterwijk de auto van den heer W. uit Waalwijk en het motorrijwiel waarop de gebr. B. uit Tilburg gezeten waren, in botsing. Beiden werden van het rijwiel afgeslingerd en bekwamen, behalve een beenkreuk, ernstige kwetsuren. Na voor- loopige hulp door de doctoren uit Oister wijk en Udenhout, werden zij per auto naar Tilburg vervoerd. Een serenade van uit eeu vliegmachine. Vrijdagavond vloog, zooals gewoonlijk, de heer Hussni, instructeur-vl egenier aan de Carley's vliegschool te Ede boven het dorp. Plotseling verstomde het geiuid der mo toren en klonk een vroolijke marsch door het luchtruim. De heer Hussni had een vlieglustigen muzikant mede naar boven genomen, die op deze bijzondere wijze de bewoners van Ede een serenade bracht. Aan belangstel lenden natuurlijk geen gebrek. o Rupsenplaag. In het land van Maas en Waal hebben de fruithoornen veel te lijden van de rupsen. Allerwege ziet men groote nesten in de boomen. Warme zomer aanstaande Volgens een Duitsch blad is dit voorjaar een van de warmste geweest sedert lange jaren. Sedert 1822 zijn niet zulke hooge temperaturen voor Maart geconstateerd. In 165 jaar is slechts viermaal een dergelijk verschijnsel waargenomen en altijd werd zoo'n voorjaar gevolgd door een warmen zomer. o Nederland en België. Staatsraad prof. Struijcken, die tijdelyk te 's Gravenhage vertoefde, is in verband met de bespreking over de herziening van het tractaat van 1839 weer naar Parijs vertrokken. De correspondent der N. R. Ct. te Parijs seinde Zaterdagavond#: Hoewel in overeenstemming met de be trokken regeeringen alles in gereedheid was gebracht voor de onderteekenirig van de Nederlandsch-Belgische verdragen en de dag voor de onderteekening reeds was vastge steld, heeft de Belgische afvaardiging uit naam harer regeering verklaard, dat zijde onderhandelingen niet wenscht voort te zet ten, zoolang het vraagstuk van de Wielin gen niet in haar geest is opgelost. Nederland en Japan. Men seint aan de N. R. Ct. van 17 dezer uit Tokio De stroom van feestelijkheden ter eere van het Nederlandsche vlootbezoek duurt voort. Naast de officieele recepties door onze diplomatieke en consulaire ambtenaren blijven de Japanners zich inspannen onzen zeelieden het verblijf onvergetelijk te maken, Nederlands oude vriend uit vroeger jaren graaf Matsoera gaf den officieren een partij te Tokio, het gemeentebestuur van Joko- hama hetzelfde te Jokohama. De Neder landers kwamen daardoor in kennis met de hoogste J&pansche kringen, die anders voor vreemdelingen gesloten blijven. Op het feestmaal der groote financiers en kooplieden te Tokio wees de voorzitter, Jarnamoto, op de symptomen van een innige toenoedering tusschen Japan en Nederland, welk allerwegen zichtbaar is. De Nederlandsche gezant, de Graeff, ant woordde, dat Japan steeds op zijn volle voorlichting en hulp kan rekenen. o Een groote vrachtauto van een melkfa briek uit Kampen kwam in botsing met een boerenwagen, bestuurd door v. E. Door den schok was de chauffeur zijn stuur niet meer meester met het gevolg, dat de auto met wagen en paard in de sloot langs den weg terecht kwam. Van E., die onder de auto was geraakt, was zwaar verminkt, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Wagen en auto werden zwaar beschadigd. Een werkman uit Oosterhout passeerde op den Tilburgschen weg per fiets een zware vrachtkar. De hond, die er onder liep, schoot uit, de werkman viel van de fiets, kwam onder de wielen, en werd in zeer zorgwekkender! toestand opgenomen. o Ongelukken. Te Loppét'sum (Gron.) is het door de weduwe Kok bewoonde huis geheel afge brand. Er is weinig gered. Alles was verzekerd. Te Amsterdam is een öjarig jongetje, dat op een wagen was geklommen, daar af gevallen en door een voorbijkomenden vleeschwagen overreden. Het ventje over leed spoedig. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Door stemgerechtigde Lid maten der Hervormde Gemeente van Heus- den en Oudheusden en door den Kerkeraad van Herpt is met groote meerderheid van stemmen besloten een beroep uit te brengen op Ds. Huygens te Oud-Gastel, ter ver vulling der ontstane vacature alhier. 2e Pinksterdag speelde de voetbal club »Juliana« tegen R. W. B. Besoijen gecombineerd I er» II in de Seriewedstrij den van S. V. V. te Sprang. De uitslag was met verlenging 0--0. Met loten won R. W. B, Niettegenstaande «Juliana* tot voor de rüst met 4 invallers speelde, heeft zij zeer goed gespeeld. Daarna kampte «Juliana tegen «Excel- sior II* uit Waalwijk, welke wedstrijd eindigde met 21 in het voordeel van «Juliana*. Zij won hiermede den 3de prijs. Zondag, eerste Pinksterdag derail leerde de locomotief der tram van 12 uur, aan het station alhier. Meen wist echter met vereende krachten de machine weer op de lijn te krijgen zoo dat in het vertrek te 1 uur geen opont houd plaats had. Beneden-Langstraat. De hooihandel gaat thans zeer slecht en er wordt hoe genaamd niets verhandeld, niettemin de voorraden nog niet geheel zijn opgeruimd. Een en ander zal wel van invloed zijn op de a.s. grasverpachtingen, die begin Juni reeds worden gehouden. De stand van het hooigras valt over het geheel nog niet mede. Capelle Donderdag j.l. had de aan besteding plaats der verbouwing van de Coöp. Stoomzuivelfabriek «de Toekomst*. Ingeschreven werd door 1. G. v. Dongen, Raamsdonk f16.975 2. J. Nieuwenhuijzen, Sprang f15.110 3. Firma H. Michaël en Co., Kaatsheuvel f15.000 4. C® Roovers, Waspik f 14.990 5. J. Quirijns, Capelle f 14.380 6. C. Michaël, Vrijhoeve-Capelle f14.230 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. De visscher J. R. had dezer dagen het geluk een vischotter te vangen. Het dier had een lengte van 1.50 M. Voor genoemden R. een buitenkansje. Aan de serie wedstrijd, uitgeschreven door de voetbalvereeniging Excelsior* al hier nemen de volgende vereenigingen deel Juliana I en H. V. V, I. uit Heusden, Excelsior I, Hercules I en Quick II uit Waalwijk, R. W. B. II uit Besoijen, S. V. V. I uit Sprang en B. V. V. 1 uit Kaatsheuvel. Het 's Gravemoer's muziekcorps ver eerde tweede Pinksterdag ons dorp met een bezoek en bracht bij verschillende in gezetenen een serenade. Niettegenstaande het nog zeer vroeg was, was er een flinke belangstelling. Eethen. De uitkeering over het jaar 1920 aan de deelgerechtigden in de op brengst der dorpsgemeente alhier bedroeg f27.—. De dorpstoren is iri eigendom over gegaan van de gemeente Genderen aan de N, H. Kerk in de Afd. Eethen. -j— Tot lid van het bestuur van het waterschap den polder van Eethen is her kozen de heer Lambert Branderhorst H.z. Genderen. Mej. H. Kleinloog alhier, slaagde te Breda voor de acte L. O. 's Gravemoer. Wegens vertrek van haren directeur, de heer H. v. d. Dussen, naar Amerika, heeft de Chr. Zangvereen. der Herv. Gemeente als zoodanig benoemd de lieer Albert Christ. Bij het uithalen van een eksternest is het zevenjarig schipperszoonije W. B. uit een hoogeri boom gevallen en bezeerde zich daarbij dermate, dat het ventje moest worden thuisgebracht en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Land van Altena. Ir. deze streek zijn de kruisbessen buitengewoon goed ge laden. De volgende week denkt men met plukken een aanvang te maken. Van de prijs is tot heden niets bekend. Oudendijk (gem. Woudrichem). Op Vrijdag 28 Mei a.s. des avonds 8 uur Zomertijd, zal door de Landbouwver. «Sa- menwerking« een 2e ledenvergadering ge houden worden in de openbare school. Op de agenda komt als punt 3 voor, een lezing van den heer J. S. Bril, landbouwonder- wijzer te Werkendam, over het gebruik van hulpmeststoffen zoodat het voor de leden een nuttige bijeenkomst beloofd te worden. In de Vrijdag gehouden bestuursverga dering der Landb. vereen. «Samenwerking* zijn de functiën onderling als volgt verdeeld F. C. Huizer, eere voorzitter, Joh. Daim, voorzitter, II. de Lorm, secretaris, H. v. Andel, penningm., J. Spiering, vice-voor- zittei', A. Vink, Lzn. vice-penningm. Raamsdocksveer. De kinderen van de Ned. Herv. School alhier brachten in de Zendingsbusjes bijeen het mooie bedrag van f 77.66B. Een der werklieden van de papier fabriek viel van een ladder. Zwaar aan het hoofd gewond werd hij in bewuste- loozen toestand opgenomen. Na drie kwar tier was hij nog niet bij bewustzijn gekomen en werd naar zijn woning vervoerd. Sprang. Maandagavond 17 Mei kwam de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium® alhier in feestver- gadering bijeen. Om circa 7,30 uur ver zocht de Voorzitter de aanwezigen te zingen Psalm 25 2, las vervolgens den 113den Psalm en ging voor in den gebede. Na de leden met hunne vrouwen het welkom« te hebben toegeroepen, wijst Spr. op het 11-jarig bestaan om dit op eenig- sinds feesteiijke wijze te gedenken. Dreigt men niet van zekere zijde met revolutie Aan ons de roeping, om met alle geoorloofde middelen op te roeien tegen den geest van ongeloof en revolutie. Ver volgens wees Spr. op de Geestelijke be langen welke de mannen van «Patrimo- niam* voor moeten staan. Met deze voorop, valt het niet moeilijk ook voor de stoffe lijke belangen op te komen. Ten slotte wekt Spr. op, om pal te staan voor de beginselen. Steeds in de ééne hand het zwaard, terwijl men met de andere hand den troffel moet hanteeren om ook opbouwende werkzaam te zijn. Dan kan door ons aldus Spr. nog veel goeds tot stand gebracht worden. Doen wij dat alles onder biddend opzien tot Hem, den gever van al het goede. Moge men dan op dit feest genoeglijk sa&ra zijn, opdat we aan het einde den Heere met volle vrijmoedigheid kunnen danken voor datgene, wat Bij in deze ons schonk. Deze openingsrede die met stillen aandacht werd gevolgd, werd met een daverend applaus beantwoord. Door den Secretaris weid een goed ver zorgd jaarverslag uitgebracht. Spr. kon van een opgewekt organisatorisch leven gewagen. Verschillende zaken waren door de afdeeling afgewikkeld welke ten gunste der afdeeling of het Verbond waren uit gevallen. Het ledental steeg van 54 tot 68 leden. Twee leden ontvielen de afdeeling door den dood. Door den Penningmeester werd een finan- tieel overzicht der kas gegeven. Beide verslagen mochten de goedkeuring der vergadering wegdragen. Onderwijl de dienende dames de tafels in gereedheid brachten, speelde het orgel het oude Wilhelmus, dat uit volle borst mede werd aangeheven. Door de afgevaardigden der verschillende vereenigingen werden de groeten hunner organisaties overgebracht, welke door den Voorzitter op zeer gepaste wijze werden beantwoord. Iri het bijzonder richte Spr. het woord tot de afgevaardigden der Jonge- lingsvereenigingen, daar zij de hoop voor Patrimoniums toekomst is. Het meer opgewekte gedeelte werd door gebracht met het houden van voordrachten waarbij ernst en luim elkander afwisselden Door de heeren C. v. Heijst en J. Vos werden enkele Solo's gezongen wat het aangename van dezen avond verhoogde. Ook werden door de aanwezigen ver schillende Christelijke liederen gezongen. Wanneer de lachspieren der vrouwen los waren, had de Voorzitter op hoe een leuke wijze hij het ook probeerde, moeite deze tot bedaren te brengen. Op flinke wijze werd men onthaald o.a. op chocolademelk met koekjes en andere versnaperingen. Na op royale wijze onthaald te zijn, bracht de Voorzitter een woord van dank aan allen die tot welslagen hadden meegewerkt, inzonderheid tot het lid Genuït die dit feest door zijn orgelspel opluisterde. Met het zingen van Psalm 72 11 en dankzegging dooi den Voorzitter werd deze vergadering ge sloten. (Met het oog op de beschikbare ruimte eenigzins ingekort). Woudrichem. Door het bestuur dei- veiling Woudrichem wordt getracht voor 't Land van Altena en de Langstraat een «massa veiling« te verkrijgen voor zacht fruit. Massaveiling beteekent, dat alles wat anders aan elke veiling afzonderlijk zou worden verkocht, tegelijk aan éèn veiling zou worden aangeboden voornamelijk op monsterom zoodoende meer kooplieden naar één punt te trekken, waardoor de verkoop een gunstiger verloop kan hebben. Moge het bestuur in hunne voornemens slage Wijk en Aalburg. Was Hemelvaarts dag om de orgelinwijding voor Wijk een groote dag, Pinksteren was voor Wijk en Aalburg een waarlijk glorieusen dag. Reeds vroeg in den morgen verzamelden zich circa 60 zangers en zangeressen van Cres cendo* en 40 jongemannen van het fan farecorps «Oefening en Uitspanning«, om zich te gaan meten in de wedstrijden te Lekkerkerk en Ridderkerk. Met nog 50 passagiers stak de »Nentraal« onder de fanfare's en 't gewuif der menigte van wal, met hoop en verwachting wat 't einde van den dag brengen zou. Alleen één kleine gevleugelde passagier, gewend om in de lucht te duikelen, begreep allicht niet, waar om zij met zoo'n heerlijken dag ver van huis moest in een benauwd mandje. Honderde oogen hebben zich moe gestaard in den blauwen hemel of die kleine lucht bode in 't zicht mocht komen en brengster van goede boodschap zijn zoude. Plotseling ten 8 uur 's avonds.een stip in het westen. een duifZij streek neer en daar stond geschreven CrescendoLekkerkerk le prijs, eereprijs directeursprijs met 324 punten. ïCrescendo«, Ridderkerk le prijs met 316 punten. •Oefening en Uitspanning, Lekkerkerk afd. Uitmuntendheid, 2e prijs met 291 punten. •Oefening en Uitspanning*, Ridderkerk afd. Uitmuntendheid, 2e prijs met 297 punten. Dit zegt wat, als men weet, dat voor een eersten prijs 300 punten noodig zijn. Het fanfarecorps heeft zich gedurende den oorlog door het groote verlies aan ge- mobiliseerden met moeite staande gehouden. Na den oorlog met tal van nieuwelingen begonnen, leek het eene gewaagde onder neming voor het fanfarecorps om na zoo kort bestek in de afd. «Uitmuntendheid* mee te dingen. Dat ondanks dit, het corps reeds de eerste maal den tweeden prijs meebracht, is een doorslaand bewijs van volhardende studie onder de zweep van haar voortreffelijken directeur de heer Bazelaar. En «Crescendo* Wie haar gevolgd heeft met haar ook veelal jongere leer lingen, moet wel bewondering hebben voor hare opoffering, in de eerste plaats voor haar bezielenden directeur den heer van Heijst, die met onuitputtelijk geduld en groote energie zijn zangers begeesterde. Wat zongen ze verrukkelijk schoon, wat klonk het rust en vrede, uit »Avondvrede« en wat wiegde en danste «het schuitje«, dat niet wist «waar 'twenden zou*. Hoe i menig eenvoudig boerenhart is geroerd geworden. O, gewis, hier voelde men, hoe de menschelijke stem een heilige en Goddelijke gave is. Was het dan wonder, dat Wijk en Aalburg samenstroomde, om de overwin naars te ontvangen de overwinnaressen op hun «schuitje* (de Neutraal) die «wél wist waar het wenden zou*. Wenden naar Wijk, waar honderden harten meejuienten. Bij aankomst werden ter weerszijden van «hun schuitje groote vuren ontstoken. De overwinnaars werden hartelijk verwel komd en gelukgewenscht. Wij hebben zoo zeide een spreker, vreugdevuren ontstoken om u te huldigen, omdat wij met de blijden blijde zijn, dat gij de eer van Wijk en Aalburg hebt hoog gehouden. Gij verdient gesteund te worden. De di recteuren werden door jonge meisjes met kransen gehuldigd. Thans weer aan den arbeid Znilichem. De heer M. Verbrugge, hoofd der Chr. School te Dinteloord is in gelijke betrekking benoemd alhier. Vergadering van den Raad de gemeente 's GRAVEMOER op Vrydag 21 Mei nam. 7 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter en Secretaris de heer D. Smits, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en leest de Notulen der voorgaande vergade ring, die daarna onveranderd worden vast gesteld. Daarna wordt mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger en het Distributie bedrijf op 16 April j.l., en bij het Bur gerlijk Armbestuur op 26 April daarna. b. Provinciaal Blad no. '26 van 1920, betreffende de regeling der jaar wedde van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. c. Circulaire van Ged. Staten van 14 April 1920, inzake jaarwedden envoorloo- pige pensioengrondslagen van den Burge meester, Secretaris en Ontvanger. d. Besluit van Ged. Staten van 5 Mei 1920, houdende goedkeuring der verorde ning, regelende de uitbetaling van de jaarwedden der onderwijzers enz. e. Besluit alsvoor tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 12 April tot verkoop van boomen aan den havenloswal, welke boomen met een kavel struiken f61. hebben opgebracht. f. Besluit alsvoor van 19 Mei tot goed keuring van den verkoop van een bouw terrein op den havenloswal aan Joh. van Dalen. g. Circulare van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren inzake verhooging van uitkeering aan ge pensioneerden. Alle deze stukken worden voor zooveel noodig voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt voorts aan de orde 1. Een verzoek van de gemeentebestu ren van Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen enz. om adhaesie te betuigen aan hun adres aan de Prov. Staten inzake bijdrage in de kabelkosten van het electrisch net, waartoe wordt besloten. 2. Een schrijven der Waterleiding- Maatschappij Noord-West-Brabant, met verzoek toe te treden tot de vennootschap, Daar nog niet alle gegevens beschikbaar zijn, zal dit punt in de eerstvolgende ver gadering worden afgedaan. 3. Een schrijven van Ged. Staten van 14 April 1920 inzake herziening van de jaarwedde der Wethouders en de presen tiegelden der Raadsleden, waaromtrent wordt besloten Ged. Staten te adviseeren het presentiegeld der Raadsleden, evenals f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2