Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Und van altena No3987. Woensdag 2 Juni. 1920. FEUILLETON. -Jill ••.'-ï-Wi* mm* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zooals we in ons vorig overzicht schreven heeft de Belgische Kamer de motie om trent de Wielingen met op 5 na algemeene stemmen (de stemmen van de frontpartij, die zich onthield) goedgekeurd. De Vla ming Cauvelnert verklaarde, dat zijn mede standers, geheel anders dan ten opzichte van de van gefakkig gestorven en begraven annexinistische begeerten, in deze kwestie geheel eensgezind zijn en zich op het stand punt stellen, dat België de volledige en algeheele souvereiniteit over de geul van de Wielingen moet bezitten. De [Nederlandsche regeering heeft haar standpunt in deze nog niet uiteengezet. Men zal echter goed doen, 't geval niet al te tragisch op te nemen. De gemeenschap van belangen tusschen de twee volken zal zich op den duur niet laten verloochenen. Wil men zich die gemeenschap goed be wust worden en de mogelijkheid tot het vinden van een tusschenweg tusschen de opvattingen van weerskanten bevorderen, dan^zou het misschien aanbeveling verdie nen, de onderhandelingen in vertrouwelijker vorm buiten de atmosfeer van de Parijsche vredesconferentie weer aan te knoopen op het terrein van een van beide partijen. Het Nederlandsche volk koestert geen bit tere gevoelens jegens het Belgische, al heeeft het, onder den invloed van den annexionistischen veldtocht, aan grievende verdachtmakingen bloot gestaan. In den oorlog heeft het herhaaldelijk de gelegen heid gehad, om te toonen, dat het deelde in het onverdiende leed, dat de oorlog over België heeft gebracht. En diezelfde geest zal ongetwijfeld bij verdere onder handelingen aan den dag komen, als men aan Belgischen kant zich niet op een ten eenen male afwijzend standpunt stelt. Zooals men weet is het mandaat voor Armenië aan de Vereeenigde Staten aan geboden en ofschoon President Wilson wel voor aanvaarding van het mandaat is, stuit het bij de leden der beide Huizen op veel verzet. Vooral onder de Senatoren is het verzet aanzienlijk. Senator Smoot, die zich heeft laten in terviewen, verklaarde, dat het eerste jaar 59,000 man en 100,000,000 dollar noodig zouden zijn en dat zoodra de Senaat zulks besefte het plan van den presi dent nog maar weinig kans van slagen zou hebben. 40. Toen zijn beide gasten gezeten waren, opende de geheime politie-agent het gesprek met een paar aliedaagsche onderwerpen en kwam zoo van lieverlede op het doel van Job's komst op zijn kantoor. »U zijt de persoon, die mij geantwoord hebt op mijn advertentie, betreffende den heer Frank Muurse vroeg Havik. «Ja, mynheer,® antwoorde Job, de pan den van zijn armoedigen jas voorzichtig ter weerzijde van zijn stoel schikkende. «Deze mijnheer staat er borg voor, dat ge goed beloond zult worden, indien uw antwoorden bevredigend zijn,zeide Havik, op den heer Pearson wijzende, die, daar hij in de schaduw had gezeten, nog niet door Sudderland was opgemerkt. Toen hjj aldus op de tegenwoordigheid van een derden persoon opmerkzaam ge maakt werd, toonde Job teekenen van angst en achterdocht, dat hij in den een of an deren val was gelokt, want, om de waar heid te zeggen, verscheidene gebeurtenissen in zijn leven wogen eenigszins zwaar op zijn geweten. Maar hij herwon weldra zijn zelfbeheersching, toen de heer Pearson hem verzekerde, dat de belooning niet zou William Jennings^ Bryan vindt het voor stel onmogelijk het zou reusachtige be dragen kosten, en de Ver. Staten zouden er door verstrikt worden in Europeesche kwesties. De Sun and New York Herald denkt er precies zoo over. In een hoofdartikel bestrijdt zij het plan. Alleen in het geval dat het congres totaal het hoofd verliest, zou het aan Wilson het mandaat kunnen toestaan. Krassin, lid van de Russische Sowjet- regeering is te Londen aangekomen. Hij is gekomen als hoofd van de afvaardiging van de Russische coöperaties om met den oppersten economischen raad der gealli eerden te onderhandelen over het aan- knoopen van handelsbetrekkingen. Krassin lijkt bij uitstek geschikt om de onderhandelingen met den oppersten eco nomischen Raad te leiden. Rusland heeft de grootste behoefte aan spoorwegmaterieel en landbouwgereedschappen, en de gealli eerden willen het dit alles leveren, gedeel telijk in ruil voor goud en gedeeltelijk voor Russische producten. De Russen zullen hun concessies ook nog achter de hand houden. Dat het goud, waarmee de sowjet- regeering betalen moet, eigenlijk aan de Russische schuldhouders toebehoort daardoor schijnt niemand zijn slaap te willen laten storen. De Daily Chronicle, het lijfblad van Lloyd George, heeft de houding der Britsche regeering in deze kwestie aldus aldus toegelichtZij wil alle stappen doen, die met het fatsoen te vereenigen zijn, om den handel met Rus land te herstellen, niet alleen omdat de handel een machtig middel is tot bevor dering van den vrede, al stopt men, terwijl men Krassin de rechterhand geeft, achter den rug met de linkerhand munitie aan de Polen toe en al dirigeert men expe dities tegelijk tot bezetting van petroleum- gebieden, maar «om de wille van het Russische volk, welks opofferingen voor het bondgenootschap men niet vergeten is en dat een belangrijk element moet vormen in de toekomstige groepeeriug der naties.a Dat is, zegt het blad, het doel van Kras- sins bezoek en tevens herinnert het er aan, dat de Russische gemachtigden plechtig beloofd hebben, om voor hun bolsjewisti sche theoriën geen propaganda te maken, zooals Litownof deed. Te Konstanz is 15 Mei j.l. eene ge heime® internationale communistische con ferentie gehouden. De belangrijkste be- uitblijven. De politie-agent knikte tegen den heer Pearson, om hem te beduiden, dat hij den man zelf maar moest ondervragen. Deze verstond den wenk en begon zijn onder zoek. «De heer Havik heeft mij verteld, dat ge in 1860 matroos waart op de «Dun- trune«, op welk schip de heer Frank Muurse uit Engeland vluchtte en dat gij kunt ge tuigen, dat het schip een paar maanden later op de kust van Afrika verging en dat de heer Frank Muurse verdronk. »Dat is zoo, mijnheer,antwoordde Sud derland. «Maar hoe weet ge dat hij verdronken is «Omdat van de boot, waarin hij het zinkende schip verliet, nooit meer iets ge zien of gehoord werd en allen, die er in waren, moeten verdronken zijn.« «Hoe kwam het dan, dat gij gered werdt?® vroeg zijn ondervrager plotseling. «Omdat ik in een anderen boot was en den volgenden morgen door een ander schip verlaten «Ja hij ging in de eerste boot.® «En als ik u nu eens zeide, dat. deze Frank Muurse nog leeft, wat zoudt ge daarop antwoorden «Ik zou zeggen, dat ge u vergist, mijn heer hij kan onmogelijk gered zijn.« «Denkt ge van niet «Ik ben er zeker van.® De heer Pearson zweeg even, om bij sluiten, door deze conferentie aangenomen, zijn een motie van wantrouwen tegen het »west-secretariaat« en het vaststellen van de «algemeene actie« op 15 Juni a.s. Het eerste punt van de agenda was de houding van het West-Europeesche secretariaat, dat, zooals men zich herinneren zal, heeft bestaan uit de heeren Wijnkoop en Rutgers en mevrouw Roland Holst en dat op gezag van LeninTrotzky gedaan heeft gekregen. De voorzitter Platen zei in zijn openings rede o. a.«Wij zijn hier bijeengekomen tot een niet officiëele bespreking, d. w. z. tot een bespreking zonder medeweten en ik mag wel zeggen zonder den wil van het West-Europeesche secretariaat van de Ille Internationale. Het voornaamste deel van deze bijeenkomst is een debat over de handelingen van dit secretariaat. Wij wil len ons losmaken van de voogdij door dit secretariaat uitgeoefend, volkomen vrij. Dit West-secretariaat heeft ons vertrouwen niet meer. Wij willen onze actie niet opnieuw laten vernietigen door de machi naties van dit secretariaat. Onze Russische partijgenooten weten van deze bijeenkomst en sympathiseeren daarmee.® De Nederlandsche afgevaardigde, v. d. Eick, verklaarde voor zijn land de verant woordelijkheid voor het succes der wereld revolutie op 15 Juni a.s. niet te aan vaarden. Nadat de heeren communisten gemerkt hebben, dat de voornaamste punten van hun «zeer geheim® congres zijn bekend geworden, zullen zij echter den datum der wereldrevolutie vermoedelijk wel verschui ven. Aan het Poolsche front wordt verwoed gevochten. De Polen melden, dat zij allerhevigste aanvallen van de bolsjewiki tusschen de Duria en de Pripet afgeslagen en den vijand gedwongen hebben aan de Berezina, in het centrum en op de rech terflank terug te trekken, de bolsjewiki zeggen dat zij verscheidene aanvallen van de Polen op den rechteroever van de Berezina in de streek van Borizof hebben gekeerd (waar de bolsjewiki in plaats van offensief nu defensief zijn geworden) en verder verwoed vechten om versterkte stellingen, die van hand tot hand gaan, in de buurt van Kief, aan den linkeroever van den Djnepr. Van de mogelijkheid van vredesonderhandelingen en een wapen stilstand rept geen van beide partijen. BUITENLAND. zichzelf te overleggen, hoe hij zijn vragen verder zou inkleeden, toen ging hij voort «Maar als ik u nu eens kon bewijzen, dat ik den heer Muurse in de vorige maand gezien heb Sudderland's gelaat nam oogenblikkelyk een zeer achterdochtige uitdrukking aan, alsof hij het doel van al dat ondervragen niet begreep en vreesde, er op de een of andere manier te zullen inloopen. Zijn klaarblijkelijke angst werd zeer goed door den heer Pearson en Havik opgemerkt. De laatste echter zeide niets. «De heer Muurse is dood, mijnheer,® hield Sudderland vol, «en ik zou nu gaarne mijn belooning hebben, zooals mij beloofd is.« De heer Pearson bleef eenige minuten in gedachte verzonken, alsof hij overdacht, wat hem thans te doen stond. Job sloeg inmiddels vol angst elke verandering in de aangezichten voor hem gade. Plotseling, als om zijn angst nog te doen toenemen, schoof de heer Pearson zijn stoel ter zijde, zoodat het volle licht op Job's gelaat viel en hem recht iu de oogen ziende, zeide hij eensklaps «Hij is niet dood. Ik ben Frank Muurse Job, zonder af te wachten of er nog iets verder gezegd zou worden, snelde naar de deur, alsof hij zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten wilde maken, maar dank zij de voorzorg van Havik, was zij gesloten. Zich op deze wijze den weg afgesneden ziende, haalde hij een pistool uit zyn zak en richtte het op de beide heeren, hij zag Ernstige overstroomingen. Een noodlottige overstrooming, veroor zaakt door een waterhoos of wolkbreuk teisterde Zondag, meldt de Tel., de stad Louth in het Engelsche graafschap Lincoln. De watermassa viel over een afstand van zeven of acht K. M. van de stad af, alwaar niemand er iets van bemerkte, voor dat de rivier te Louth des middags tegen half vijf snel begon te wassen en in een half uur ongeveer vijf meter was gestegen. De buiten de oeves getreden watermassa over stroomde snel het lager gedeelte van de stad en sleepten alles wat los en vast was met zich mede. Dertig a veertig huizen werden volko men verwoest. Nog veel meer huizen werden door den vloed beschadigd en tal rijke werden onbewoonbaar verklaard. De vloed overrompelde de inwoners zoozeer, dat zij niet allen snel genoeg een veilig heenkomen konden zoeken. Er zijn reeds 25 lijken gevonden, waaronder vijf of zes van kinderen. De armste inwoners van de stad zijn het zwaarst getroffen. Menig gezin verloor zijn huisboedel. De woning van den stadsgeneesheer werd eveneens ver woest. De instrumenten en bibliotheek gingen verloren. Een keerpunt in de pryzen. Van alle zijden komen uit het buitenland berichten over prijsdalingen op allerlei ge bied. T? Chicago is er een scherpe daling in de prijzen van graan en varkens geweest en in den kleederhandel in de Vereenigde Staten komt ook een groote prijsdaling. De jamfabrieken dreigen hun zaken te sluiten, als de suiker niet gebracht wordt op de helft van den tegenwoordigen prijs. Op de Liverpoolsche beurs is verder een groote daling in Egyptische katoen geweest. Donderdag was er een recorddaling van 9V2 pence per pond. Den vorigen dag was er een kleine daling geweest en Vrijdag weer een nieuwe van 2/50 punt, toen de katoen drie shilling en 373 pence per pond goedkooper was dan in Februari. De bladen voorspellen bovendien een aanzienlijke daling van de vrachtprijzen. Deskundigen houden het voor zeker, dat het terugloopen der prijzen voor katoen, wol, tin en andere grondstoffen een grooten invloed zal hebben op de algemeene kosten van het levensonderhoud, hoewel het na tuurlijk nog niet vaststaat, dat de daling er uit als een man, die in een val geloopen en wanhopig geworden was. «Wat wilt ge van mij riep hij op heeschen toon. «Ik zal den eerste van u, die mij durft aanraken, een kogel door den kop jagen. De heer Havik, met een minachtenden glimlach om de lippen, antwoordde spottend «Ik zou dat pistool maar liever in mijn zak steken, eer het u in moeilijkheden brengt. Als ik op deze bel druk, ver schijnen er onmiddelijk een aantal mijner onderhoorigen. Maar Job sloeg geen acht op dezen wijzen raad, de heer Pearson wist hem echter beter tot rede te brengen. Ga zitten, Job. We wensehen u geen kwaad te doen. We willen slechts, dat ge ons eenige inlichtingen geeft, waarvoor ge, als ge de waarheid spreekt, goed be loond zult worden. Dit hielp, want Sudderland was niet be stand tegen het vooruitzicht op klinkende munt, ook bedacht hij zich, dat, als hij slim was, dit zaakje nog wel eens voor- deelig voor hem worden kon, «want,® zoo redeneerde hij, «als deze persoon werkelijk Frank Muurse was, wiens geschiedenis hij kende, moest het doel van dit onderzoek zijn, om den man op te sporen, die van zijn tegenspoeden de schuld droeg.Door deze overlegging gerust gesteld, zette Sud derland zich vol vertrouwen tegenover zijn ondervrager. Thans nam echter de heer Havik de van thans blijvend zal zijn. Daar hetzelfde verschijnsel zich echter ook in de Vereenigde Staten voordoet, gelooft men wel, dat aan de periode van kunstmatige inflatie der prijzen een einde is gekomen, De prijzen van levensmiddelen blijven nog wel hoog, maar ook hierin verwacht men binnenkort een sterke daling. Als reden voor 't op prijs blijven der levens middelen noemt men de opeenhooping van het goederenvervoer. Onweilers niet hagelslag. In midden Duitschland hebben zware on- weders met hagelslag plaats gehad, waar door groote schade aangericht en de graan oogst aldaar voor het grootste deel vernield is. 0 Zwecilsch wrak in het Kattegat. Duitsche mijnenvisschers vonden in het Duitsche mijnenveld in het Kattegat het wrak van het Zweedsche schip Ernst dat sedert 25 April vermist werd. Men neemt aan, dat de lijken van de beman ning, van wie niemand gered werd, nog in het schip liggen. Oproep tot den heiligen oorlog. Naar de Secoio uit Saloniki meldt, trekt Moestafa Kemal zijn troepen samen aan de kusten der zee van Marmora, met het plan van 70.000 man een aanval op Grieken land te doen. Ook in verschillende deelen van Klein-Azië verzamelen zich Turksche nationale troepen om tegen Mesopotanië op te trekken. Tusschen de Turksche regee- ringstroepen en de strijdkrachten van Ke mal Pasja heeft een gevecht plaats bij Afium-Karoeissar, waarvan de uitslag nog onbekend is. Kemal verspreidt een oproep om alle Mohammedanen op te roepen tot den heiligen oorlog. Een dievenbende op een station. Op het station te Emerinville heeft een dievenbende verschillende wagons geplun derd en voor meer dan 10000 francs aan goederen in auto's meegenomen. Een in woner loste een geweerschot op de bende, zonder iemand te raken. Noodlottig treinongeval. Op het station te Lyon is de achterste goederenwagen van den exprestrein van Parijs door verkeerden wisselstand in elkaar gereden door een locomotief. Ongeveer 30 reizigers werden gewond. leiding van het gesprek op zich. «Dat is verstandiger, Sudderland. Nu kunnen we over zaken spreken en als ge nu 't een en ander vertellen wilt, zullen we dit zaakje zeker tot wederzijdsch genoegen ten einde brengen. «Wat wilt u weten en wat zult u be talen vroeg de brutale Job. Wel,« zeide Havik, «ge moet goed be grijpen, dat we natuurlijk alles weten van uw tocht in den kermiswagen met dezen heer en hoe ge hem hielpt ontkomen en ik weet zeker, dat hij er u nog zeer dank baar voor is, hoewel hij er u destijds na tuurlijk goed voor betaald heeft. We wil len nu een paar bijzonderheden aangaande den heer Muurse vernemen en ook de reden, die u noopte, Trepolpen in zulk een haast te verlaten en waarom ge de kleeren op de klip gelegd hebt.« «Dat heb ik niet gedaan,viel Job hem in de rede. «Nu, misschien hebt ge het niet gedaan. Zeide ik, dat ge het gedaan hebt zeide Havik. «Nu, maar we willen dan weten, wie het deed en in 't kort, we willen alles weten, wat ge ons van den heer Herbert Muurse vertellen kunt. Daarna hebben we u misschien nog een paar kleininghe- den te vragen. Ge behoeft niet bang te zijn, dat we u in den een of anderen val zoeken te lokken, wat zou ons daaraan gelegen zijn Wordt vervolgd). voor list Lay van Heusflen en Altena, dg Laügslrait en de Bommelerwaard r» g

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1