Bommen te Valencia. Uit Madrid wordt gemeld, dat te Bar celona en Valencia de terroristische aan slagen voortduren. Te Valencia is tijdens een voorstelling een bom geworpen tegen eer. schouwburg, waardoor een ontzettende paniek ontstond er werd echter niemand gewond. Een andere bom ontplofte in het Zwitsersche café, waardoor een tiental per sonen werden gewond, o. w. een doodelijk. Twaalf gewapende gemaskerde mannen hielden een mailtrein uit Cork bij Banty aan. Zij roofden de geheele mail en ont kwamen in auto's. Door een wolkbreuk is de Midden Duitsche stad Mansfeld overstroomd. Het water staat in de straten anderhalven meter hoog. Vijftig huizen zijn ingestort. Volgens een telegram uit Helsingfors heeft de Sovjetregeering het voorstel van Finland, tot het openen van vredesonder handelingen te Dorpat op 10 Juni a.s., aangenomen. Gerechten in Syrië. Tusschen Kilis en Aintab, is de colonne, onder bevel van De Bieuvre, die de ver binding met Aintab ging herstellen, op een sterken troep geregelde Turksche troepen gestooten, die zich verschanst hadden. De colonne verjoeg deze, maakte vele gevangenen en veroverde aanzienlijken buit. De vijand had 1200 dooden, De colonne heeft Aintab bezet. Londen. Naar Reuter verneemt, zal de Britsche regeering volharden bij haar eisch tot in vrijheidstelling der Britsche gevan genen in Rusland, alvorens zij haar toe stemming geeft tot de hervatting der handelsbetrekkingen. De besprekingen tusschen Krassin en de Britsche^ministers behandelden slechts de kwestie, wat Rus land noodig heeft en wat 't kan expor teeren. Het Bolsjewistisch Offensief. De correspondent van de «Times* meldt uit Warschau, dat de bolsjewiki op ver schillende punten van het Poolsche front krachtige aanvallen hebben ondernomen, welke alle door de Polen werden afge slagen. De algemeene indruk is, dat een beslissende slag niet lang meer kan uit blijven. o Wild West. In verschillende gemeenten van de pro vincie Hannover zegt het «Hbld.« is het in de afgeloopen week tot bloedige gevech ten gekomen tusschen zigeuners en roovers- benden eenerzijds en de bewoners anderzijds. De boeven weten waar er geen soldaten en politie meer zijn om hen het stelen te beletten, en dat de bewoners hun wapens hebben moeten afgeven. Zij kunnen dus hun gang gaan. En maken hiervan een kwistig gebruik. In Hasperde verscheen een troep zigeu ners, die aan het plunderen gingen, doch met knuppels en stokken zoo werden be werkt, dat zij het hazenpad kozen, on) echter met revolvers en geweren terug te keerer.. Toen stonden de bewoners mach teloos. En moesten toekijken hoe er ge stolen werd. In Hameln aan de Weser kon gendar merie en politie nog bijtijds gealarmeerd worden uit een naburige plaats, zoodat daar de strooptocht niet doorging. Het dorp Stickse werd 's nachts over vallen door een bende van zeven roovers, die varkens, zakken met haver en 12.000 mark stalen, zonder dat de boeren er iets tegen konden doen. o De Duitsche rykskauselier over Spa. Rijkskanselier Muller heeft in een ver kiezingsrede te München de a. s. conferentie te Spa den eersten straal van hoop voor de jonge Duitsche republiek genoemd. De Entente begint eindelijk in te zien dat het onmogelijk is het Duitsche volk met geweld economisch en politiek te onderdrukken en tegelijkertijd hooge schadevergoedingen te eischen. P Een incident te Beuthem. Beuthem. Fransche soldaten hielden een electrischen tramwagen aan en sleur den er den Amerikaan Heide uit, die in Opper-Silezië lezingen heeft gehouden. Plotseling viel, terwijl de soldaten met hem aan 't spreken waren een schot uit de Fransche wachtpost waardoor de Ameri kaan onmiddellijk werd gedood. o In het entrepót te Santos (Portugal), is een groote brand uitgebroken. Twee loodsen, voornamelijk met hout gevuld, werden door de vlammen vernield. De schade is aanzienlijk. Tot nu toe zijn G4 gewonden geteld. Minsk is sedert Vrijdag in handen van de bolsjewiki. Tusschen Dwinsk en Witebsk rukt een nieuw Russisch leger op in de richting van Wilna. Het offensief van het cootra-revolutio-, naire Krimleger is thans begonnen. Gene raal Slatzow heeft verscheidene steden aan den noordelijken oever van de Zee van Azov veroverd. Wegens het nijpend gebrek aan stoffen is aan de advocaten in Duitschland ver gund ook zonder toga voor de rechtbank te verschijnen. Voorts mogen de rechters de witte bef door een donkergekleurde vervangen. Naar uit Breslau gemeld wordt, heeft in de Glückhilf-Friedenhoffnungsmijn bij Hernosdorf 'n geweldige mijngasontploffir.g plaats gehad. Reeds zijn zeven dooden en drie zwaargewonden naar boven gebracht. o Vrijdag is te Stockholm het vonnis ge veld tegen de Russische bende, die ver schillende landgenooten had vermoord. De leider van het gezelschap, de kozakken- kolonel Hadjetlache, werd ter dood veroor deeld. Zijri Russisch-Amerikaanscho mede werker Regiwald Lehra kreeg levenslange dwangarbeid. De andere beklaagden kregen straffen van 6 maanden gevangenisstraf tot '10 jaar dwangarbeid. Het «Lakawanna Journal» wordt tegen woordig gedrukt op bruin pakpapier. Bo ven aan het blad staat te lezen Dit papier kost ons 14j$ (Am.) cent per pond, d. i. 4>j cent meer dan het vleesch, dat men er vroeger in pakte. o De volkenbond zal den 27en Juli te San Sebastian bijeenkomen, en te Brussel in den aanstaanden herfst. Een telegram uit Lemberg aan de Ber liner Zeitung am Mittag zegt, dat van Kiel weinig is overgebleven. De grootste huizen zijn afgebrand. In de heofdstraat van de stad, de z.g. Kreschtschatik, staat geen huis meer overeind. Alleen de muren zijn overgebleven. Elders zijn haast alle huizen leeggeplunderd. Het leven te Kief kan slechts met het leven te St. Pietersburg worden vergeleken. BINNENLAND Nederlaiirisck-Belgiscke verdragen. De Brusselsche redacteur van de »Msb.« seint Volgens de »Peuple« wordt in welinge lichte kringen in Den Haag verklaard, dat de Neder laridsche regeering op het punt zou staan haar eischen inzake de Wielingen te laten varen. De »Soir« ziet in deze plotselinge ver andering een diplomatieke manouvre van Nederland om het verdrag te doen teekenen Volgens een Havas-Reuter-telegram uit Brussel heeft de minister van Binnenland- sche Zaken Renkin in den loop van een groote politieke redevoering, die hij op het katholieke congres in de Beurs hield, spre kende over de herziening van de verdragen van 4839, verklaard, dat de eischen van Nederland op het stuk van souvereiniteit van de Wielinger geul, die het afbreken der onderhandelingen veroorzaakten, België de gunstige gelegenheid bieden voorwaar den te slelien, die meer voldoening geven. De redacteur van de «Msb.« te Brussej seint In den Maandag gehouden ministerraad werd een heftig debat gevoerd over de rede, welke de minister van Binneriland- sche Zaken, Renkin, gisteren op het Katho liek Congres van Luxemburg heeft ge houden, waarbij de minister, gelijk we reeds meldden, ageerde tegen het Neder- landsch Belgisch verdrag. Minister Hijmans verklaarde, dat het onmogelijk was te regeeren indien de een of andere minister de politiek van de re geering, waartoe hij behoort, meent te mogen becritiseeren. De minister-president De la Croix sprak ook zijn afkeuring uit over Renkin's op treden. Deze verdedigde zich met te verklaren dat hij meende het recht te hebben uit zijn eigen naam te spreken, zonder daar mee zijn collega's te binden. Berooving. Zaterdagavond wilde mevr, Harte van Tecklenburg uit Den Haag aan de Garde du Nord te Brussel den trein nemen. Zij had, naar uit Brussel aan de «Maasbode« wordt gemeld, haar handbagage aan een drager toevertrouwd. Toen zij een kaartje genomen had bemerkte zij dat de drager met haar valiezen, waarin zich voor ver scheidene duizenden francs waarden bevon den, spoorloos verdwenen was. Bij de politie is een klacht ingediend. De administratie van de gemeentesec retaris en ontvanger van Rockanje, die al sedert eenigen tijd door B. en W. gewan trouwd werd, is schandelijk in de war be vonden, meldt de N. R. C t. Oogenschijn- lijk was alies in orde, doch de secretaris hield er, naast de offcieele administratie, een officieuse op na, die als dekmantel voor de gepleegde fraude diende. De man is thans in hechtenis genomen. Het tekort wordt op f20,000 geschat. o Onweer, De bliksem is ingeslagen in de woning van L. II. te Heesch. Het huis brandde geheel af. Te Sehijndel is het huis van C. W., tengevolge van het inslaan van den bliksem, een prooi der vlammen geworden. Ook de inboedel ging veiloren. o 200 kuikens verbrand. Te Landsmeer is 's nachts een kippen hok verbrand waarbij 200 kuikens door de vlammen zijn gedood. Boschbrand Onder de gemeente Schaik is 10 HA. bosch en heide afgebrand. o Te Oosterbroek (Dr.) is, terwijl de ouders afwezig waren, de woning bewoond door J. Bos, tot den grond toe afgebrand. Een 22-jarig meisje is in de vlammen omgekomen. Vrijdagmiddag keerde de landbouwer Nieuwenhuizen uit Nieuwkoop met 6 zijnen kinderen van de Leidsche veemarkt per rijtuig huiswaarts, toen onder Leiderdorp het paard schrikte en met den wagen in de tot Leiden behoorende Zijl terecht kwam, 3 der zeven inzittenden wisten tijdig van den wagen te springen en twee der overi gen werden met veel moeite uit het water gered. De 23-jarig zoon en de 17-jarige dochter van Nieuwenhuizen zijn echter, even als het paard, verdronken. De lijken zijn later opgehaald. Drie kinderen verbrand. Te Zeist is brand uitgebroken ten huize van den arbeider Kuus, De man was naar zijn werk, terwijl de moeder ook was uitge gaan. Op den zolder lagen drie kinderen in bed van zeven, vijf en drie jaar. Ze hebben waarschijnlijk met lucifers gespeeld en zoodoende den brand veroorzaakt. De aanwezigheid van stroobedjes en hooi heeft het vuur snel om zich heen doen grijpen. In een oogeriblik was het huis van boven totaal uitgebrand. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde lijkjes. De ouders zijn radeloos en werden per auto naar hun ouders in Lunteren vervoerd. o Het onweer. Zaterdagavond woedde boven Deventer een geweldig onweer. De bliksem sloeg in de boerderij van Joh. Hietkamp, onder Epse. Het vee kon worden gered, het huis brandde geheel af. Een en ander was laag verzekerd. Verder werd de iouwsla- geiij van de firma Bomhof aan den Snip peiingsdijk getroffen. Een partij vlas verbrandde. Het huis bleef behouden. Een schip ir|. het kanaai van de meel fabriek Noury Van der Sande werd eveneens getroffen. De mast werd ver nield. Aanval op een trein. Zaterdagavond heeft een groot aantal mannen en jongens te Rotterdam een aanval gedaan op een met briketten en steenkool geladen trein der Nederl. Spoorwegen, die juist den overweg aan de Siaghekstraat passeerde. Groote hoeveelheden briketten en steenkolen wer den gestolen. De assistent-chef bij de spoorwegen, de heer G. T. Z., heeft met een met scherpe patronen geladen revolver vier schoten op de bende gelost. Allen zijn echter ontkomen. Droevig. Men melut uit Enschedé d.d. 31 Mei aan het Ov, Dagblad Bij do familie S. hadden vannacht half 12 de ouders zoodanige ruzie, dat de kinderen boven ontwaakten. Onder den indruk grijpt het 12jarig dochtertje haar zusje van 7 maanden uit het wiegje en gooit het uit het raam om het in veiligheid te brengen. Zelf springt ze het na, terwijl een broertje van 5 a 6 jaar ook den sprong onderneemt. Het kleintje kreeg een sche delbreuk en was direct dood. Het broertje brak een enkel. - -o Aandeel O.W.-bclasting. Maar «Het Volk» meldt, zal het aan deel, dat Rotterdam uit de Ó.W.-belasting krijgt .toegewezen, tien millioen gulden zijn. Zelfs zou het niet onmogelijk zijn, dat dit bedrag nog wordt verhoogd. Wijnkoop en Krnyt naar Noorwegen. Naar «De Tribune* meldt, zijn de heeren Wijnkoop en Van Leuven namens de Com munistische partij in Nederland, in gezel schap van den heer Kruyt, naar Noorwe gen vertrokken, naar aanleiding van een «itnoodiging van de Noorsche Arbeiders- Partij om het Congres van die partij bij te wonen. Te Onderdendam (nabij Warffum) ge raakte een arbeider, doordat hij bij het afzetten van een praam uitgleed, met het hoofd bekneld tusschen deze en een andere schuit. De ongelukkige werd doodgedrukt. Te Wierden is de boerderij van H. Es- huis door den bliksem getroffen en afge brand. Een paard kwam om. Op een drooggelegde kermis. 't Was kermis te Krommenie, en nog wel een drooggelegde*. Er ontstond een geweldige vechtpartij tusschen dronken per sonen en de politie met marechaussee, die van sabel en revolver moesten gebruik maken. Er werden gevoelige klappen uit gedeeld. De oorzaak was een bekend dronkemansfiguur uit Worrnerveer, n.l. de 32-jarige v. Z. Op den Rijksstraatweg is de autobus van Zutphen naar Gorssel in botsing gekomen met een wagen van den landbouwer Jansen uit Bathmen, wiens paard schichtig was geworden. Jansen's oude moeder viel van den wagen en was onmiddellijk dood. J.'s dochtertje kreeg ernstige kwetsuren aan beide voeten. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. Papier-Crisis. In de vorige week heeft de Vereeniging van Dagblad-Directeuren een vergadering gehouden uitsluitend belegd in verband met den voor 't courantenbedrijf zoo ernstigen toestand door de ongekende stijging van de papierprijzen ontstaan. Op de ver gadering werd aangetoond, dat voor velen alleen de papierkosten van hun blad be langrijk meer, soms het dubbele, van den nettoverkoopprijs bedragen. Zonder het ne men van zeer ernstige maatregelen is, zoo werd betoogd, de ondergang van vele cou ranten volstrekt zeker. Met algemeene stem men werd besloten, een gezamelijke ge dragslijn vast te stellen, wat vermoedelijk behalve beperking van het papiergebruik, ook verhooging van abonnements- en adver tentiepi ijzen zal medebrengen. Reuter seint uit Londen De voorzitter van de vereeniging voor internationaal recht, welke op het oogen- b!ik te Portsmouth bijeenkomt, heeft uit drukking gegeven aan de dankbaarheid der vereeniging voor de groote diensten jegens de krijgsgevangenen, welke bewezen 2ijn door de koningin der Nederlanden, den koning van Spanje, Amerika en Zwitserland. Hij voegde er aan toe, dat deze diensten nooit genoeg op prijs gesteld of vergolden kunnen worden. Naar de »Tel.« verneemt, is de volgende week een voordracht van B. en W. te Amsterdam te wachten, waarin den raad wordt voorgesteld in beginsel-te besluiten tot den aanbouw van een nieuw stadhuis Alvorens tot den aanbouw zelf over te gaan wenschen B. en W. echter meer normale tijden af te wachten. Volgens de Tel. zal de voorzitter der Tweede Kamer deze week voorstellen óm het wetsontwerp, houdende maatregelen teg en revolutionnaire woelingen, zeer spoedig in behandeling te nemen. In een Vrijdagavond gehouden besturen vergadering van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat te Amsterdam is aan de be sturen opgedragen aan hun ledenvergadering te adviseeren op den dag, dat het wets ontwerp tot bestrijding van revolutionnaire woelingen in de Tweede Kamer in behan deling zal komen, een 24-uurstaking te prociameeren, PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKING. MILITIE. Jaarlijks onderzoek. De BURGEMEESTER van HEUSDEN, maakt bekend: dat het jaarlijksch onderzoek (inspectie) over de verlofgangers der Militie te land voor deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag 11 Juni 1920 des middags ten 12 uur aan het Gemeentehuis. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1915, 1916 en 1917. Heusden, 1 Juni 4920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. Hensden. Door de fa. De Haan Oerlemans alhier zijn aanbesteed aan den aannemer A. H. A. Kramer te Genderen jet bouwen van een 7-tal arbeiderswo ningen, welke zullen verrijzen aan de Demertkade, waar thans een schuur staat welke eertijds het eigendom was van mevr. de wed. Verhoeven-Mallingré. Eveneens is door voornoemde fa. aan besteed aan den aannemer Jac. v. Wijk te Wijk het bouwen van een 2-tal woningen aan de Burchtstraat (voormalige schuren van den Heer G. Vos alhier), 1 woning aan de Demertkade en het verbouwen van 3 woningen aan de Sterrestraat, (voorma lig bewoond door van Hooff en Hoks. Ter gelenheid van haar éénjarig bestaan, hield de sociëteit «Gezelligheid*, gevestigd in Hótel «Central* alhier, 1.1. Vrijdagavond een algemeene vergadering. Na rekening en verantwoording werden de bestuursfunctiën opnieuw verdeeld, en welJ. v. Laarhoven Jr. voorzitter, L. Boeren, seccetaris-Penningmeester, (tijdelijk wegens eerlang vertrek), J. de Mol Jr. en G. v. Bokhoven Commissarissen. Daar de vereeniging Kon. erkend, is werd besloten toe te treden tot het «na tionaal club-gezelschap. Om het éénjarig bestaan eenigszins fees telijk te herdenken werd besloten een uit stapje te doen in de maand Juni en dit te sluiten met een feestdiner in het socie- teits-lokaal. Ook zal het bestuur propaganda maken tot aanwerving van nieuwe leden, waartoe reeds eenige aanvragen binnenkwamen. Een gratificatie uit de kas voor den ijve- rigen pianist, dhr. H. Kerkhofs, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer C. v. d. Eeckhout, onder wijzer aan de R. K. bijzondere jongens school alhier, is met ingang van 1 Sept. e.k. in gelijke betrekking benoemd te Bier vliet (Z.) -Terwijl mej. A. O. alhier door de Zustersteeg reed had zij het ongeluk dat de voorvork van haar fiets brak, waardoor zij plotseling op de straat viel, Hoewel het ongeval zich eerst ernstig deed aanzien, kwam zij, boven wonder, met den schrik vrij en kon, met behulp van eenige toe geschoten personen, die de stukken harer fiets droegen, weder alleen huiswaarts keeren. Op de keuring tot inschrijving van merriën in het stamboek der Nationale Vereeniging tot verbetering van het paar denras in Nederland werden 27 merriën aangeboden. Goedgekeurd werden 13 stuks n.l. de 3-jarige bruine Etha v. Cicero van wed. J. Branderhorst te Eethende 3-jarige zwarte Elda v. Cicero van wed. H. Ver hoeven te Doeverende 4-jarige bruine Sara v. Ulsurpator van G. v. d.BeekLGz. te Genderende 6-jarige donkerbruine Marie van J. van Gorcum te Genderen de 6-jarige donkerbruine Cora van H. v, Suilekom te Sprang de 4-jarige donker bruine Dreima v. Andreas, van P. Nieuw koop te Drengelen, de 5-jarige zwarte Cora v. Congo van J. W her ter te Sprang de 5-jarige bruine Cora van J. H. Cohjn te Doeveren, de 4-jarige vos Drika v. Cicero van Adr. Straver te Babiioniënbroek de 4-jarige bruine Diora v. Ehrenknabe van J. C. v. Bokhoven te Herptde 3-jarige zwarte v. Cicero van J. v. d. Heuvel te Genderen de 4-jarige vos Diane v. Cicero van Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Dron- gelen, (krachtens geboorterecht) en de 4- jarige zwarte van B. de Graaff te Genderen. Van deze merriën konden Etha, Elda, Dreima, Diora en Diane met het hoefijzer worden gebrand. Waar geen afstamming is opgegeven is is deze onbekend. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Mei in gelegd f 16,135,24 en terugbetaald f18.146,78. Werkendam. Door den heer J. V. Andel Gzn. alhier zijn reeds nieuwe aard appelen gerooid van den kouden grond en volgens zijn verklaring was de uitkomst zelfs zeer goed. Bern. De heer A. Riteco slaagde jl. Vrijdag te Breda voor onderwijzer. De geslaagde genoot zijne opleiding aan de dagnormaadschool te Waalwijk. Beneden-Langstraat. De zwarte bes sen zullen dit jaar een geringen oogst geven. Vee al is deze vrucht afgevallen. De roode be ssen staan er heel wat beter voor. De kruisbessen, waarvan de pluk is aangevangen, geven een groote opbrengst. Genderen. Ds. Reijnenberg te Hien en Dodewaard, beroepen naar de Ned. Hej.v. Kerk itlhier, hoopt bij zijn bezoek

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2