De prijsdaling breidt lich uit. De huidige afslagbeweging herinnert spe culanten er aan, zoo noeldt de «Daily Mail*, dat er geen fortuinen meer te verdienen zijn door goederen op te koopen en ze voor een stijging vast te houden. Als deze over tuiging veld wint is een algemeene daling gewoonlijk niet ver af. Te Liverpool is de Egyptische katoen van 8 sh. 3 p. het pond tot 5 sh. 11 p. gedaald. Te Londen daalden de schoen- prijzen van 38 sh. op 25 sh. tin van 418 p. sterling per ton op 283 p. st. zink van 61 p. st. op 44 p. st. 15 sh.lood van 51 p. st. op 37 p. st. 5 sh. Te Montreal viel in den pelshandel de pels van muskurat van 5 dollar op 3|, de wolf van 45 op 31, de vos van 50 op 16.20, de rmrter van 80 op 60. Te Chicago daalde het graan met 7g cent per bushel en het varkensvleesch met 25 dollar per vat. Te New-York daalde de. katoen op een week van 42.45 op 38.81. In de Vereenigde Staten voorziet men een dubbel overschot aan graan tegen de vorige jaren. Dit is ook het geval in Bes- sarabië, Indië en Argentinië. In Canada is de oogst aardappelen over vloedig, wel 132 millioen bushels. In den Palts en het Saargebied wordt ook een algemeen prijsdaling vastgesteld. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat het hooi thans 20 fr. de 100 kilo kost. Ycrhoogiug der tarwe-uitvoerbelasting iu Argentinië. De Argentijnsche regeering heeft het Congres machtiging gevraagd om de uit voer belasting op tarwe met 50 papieren dollars per ton te verhoogen, teneinde de baten daarvan aan te wenden tot verlaging van den broodprijs in Argentinië. Teleurgestelde toeristen. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph* te New-York zullen tallooze Amerikanen, die zomerplannen hadden om Engeland en Frankrijk te bezoeken, teleur gesteld worden. En wel omdat er gebrek aan scheepsruimte is. Het aantal menschen dat geen passage kan krijgen wordt op '100.000 geschat. Dit bezorgt Engeland, wanneer men het bedrag dat elke Ameri kaan in Engeland zou verteeren op 200 schat, een schade van 20.000,000. De »Rheinisch Westphalische Zeitung* verneemt uit Essen, dat in een naburig bosch een wapenbergplaats der Spartacisten is gevonden. De wapens waren in een rotshol verborgen. De gevonden wapenen, zes mitrailleurs, ongeveer 50 geweren, een paar kisten handgranaten en tienduizend patronen, werden in beslag genomen. Telefonische verbinding tusschen Nederland en üuitschland. Naar de Berlijnsche corr. van het *»Hbld.« meldt, wordt er op dit oogenblik onderhandeld tusschen den Nederlandschen minister van Waterstaat en den Duitschen minister van Posterijen over de verbetering van de telefonische verbinding tusschen Nederland en Duitschland. Men wil acht tien nieuwe leidingen aanleggen, waarbij een directe tusschen Berlijn en Rotterdam, o Gelijkstelling van man en vrouw. De Zweedsche staatscommissie tot wij ziging der grondwet heeft een voorstel ingediend, om de vrouw dezelfde rechten te geven als den man, in zooverre het staatsbetrekkingen aangaat. Voor den geestelijken staatsdienst zal de vrouw even wel niet in aanmerking mogen komen. Kapitein Erdmaun gearresteerd. Naar verluidt is te Hamburg kapitein Erdmann, de leider der burgerwacht ge arresteerd. Tijdens en na de Kapp-revo- lutie had hij steeds beweerd de regeering trouw te zullen blijven, maar wordt nu beschuldigd van een poging om aan de ge heime organisatie van Bahrenfelder vrij willigers, die een nieuwen aanslag schijnen voor te bereiden. 60.000 patronen van de veiligheidsweer te hebben willen toestoppen. o Nederlaudsckc arbeiders ontslagen. Te Emmerik heeft de socialistische Freie Arbeiterverband aan de fabrikanten den eisch gesteld, al de Nederlandsche arbeiders die meest te 's Heerenberg wonen, te ont slaan. Op twee fabrieken te Emmerik zijn reeds alle Nederlanders ontslagen. o 150 vliegtuigen verloren gegaan. Er zijn 150 vliegtuigen van de mo dernste constructie verloren gegaan bij een brand in de vliegsehool te Cranwell. De schade bedraagt een kwart millioen pond. Naar de oorzaak van den brand, die on bekend is, wordt een onderzoek ingesteld. o Landru. De «Matin* herinnert er, naar de cor respondent van de N. R. Ct. te Parijs meldt, aan, dat er 11 aanklachten van moord en 11 van oplichting tegen Landru zijn ingebracht, dat het aantal getuigen ongeveer 400, dat der dossiers 24 beloopt, de beklaagde reeds 422 dagen gevangen zit en men niet opschiet. o Eoch gewond. De «Echo de Paris* meldt, dat maar schalk Foch Zaterdag te Parijs licht in het gezicht gewond is bij een auto-ongeluk. Zijn auto was in botsing gekomen met een taxi. De chauffeur van de taxi is vrij ernstig gewond. o Een monument voor Clemenceau. De «Temps* meldt, dat de beeldhouwer Sicard op het oogenblik de laatste hand legt aan een monument, voorstellende Clemenceau op een schans tusschen sol daten in de loopgraaf, die naar hem op zien. Het standbeeld is door openbare inschrijving te Sainte Hermine opgericht. Brand te Bidcford. Men seinde Zondag uit Londen aan de N. R. C., dat er in den afgeloopen nacht om twee uur brand in de meisjeskostschool te Bideford ontdekt werd. De school telde honderdvijftig leerlingen. De leeraressen bewogen zich volmaakt kalm door de met rook gevulde slaapzalen en liepen op bloote voeten en in nachtgewaad over de terreinen rond de school, terwijl er een storm loeide. Op kordate wijze hielpen zij de vrijwillige brandweer. In een half uur was de school met haar inboedel vernietigd. De schade wordt op veertigduizend pond berekend. Het aantal leden der C. G. T in Frank rijk is na de mislukte revolutionaire staking met ongeveer 70 procent gedaald. o Een ambtelijke statistiek aangaande de werkeloosheid in Duitschland wijst uit, dat in April van de arbeiders 20 pet. werke loos waren tegen 1 pet. in Maart 1920 en 5 pet. in April 1919. Uit Konstantinopel aan de Daily Express In antwoord op het onbeschaamde ultima tum van de Turksche nationalisten, die de terugtrekking der Britsche strijdkrachten uit Ismid eischten, hebben Engelsche oor logsschepen in de Zee van Marmora de stellingen der nationalisten beschoten. Britsche afdeelingen zijn uit Ismid iu de richting van Adabazar opgerukt om de verdedigingslinie daar te versterken. Het ligt niet in de bedoeling nationalistisch gebied te bezetten. o Plet Amerikaansche stoomschip John Lind is te New-York aangekomen met 13 Rus sen aan boord. Naar verluidt zijn het leden van de familie van wijlen den Czaar en voormalige hoofdofficieren van het Russis- sche leger. BINNENLAND. Goede vangst. De Gorinchemscne recherche heeft aan gehouden den ongeveer 25-jarigen A, P. de L. uit Uselmonde, wiens aanhouding verzocht was, omdat hij in ongeveer 30 gemeenten van ons land oplichting gepleegd heeft. o ilet geldkistje uitgezaagd. Uit een geldkist, waaruit de bodem bleek uitgezaagd, werd ten huize van den heer Tecklenburg te Eindhoven voor f 3000 aan geldswaardige papieren ontvreemd. Van de ontvreemding wordt een monteur verdacht die in het Huis werkzaamheden verrichtte. Hij is spoorloos verdwenen. Naar het «Hbid.« meldt, zal de Koningin Dinsdag 29 Juni naar Roermond gaan, om de daar te houden nationale paardenten- toonstelling te openen. Ongelukken, Zondagmiddag is te Maastricht de 16- jarige Hugo Castermans, met zijn rijwiel ter hoogte van den molen, in de Jecker ge reden en verdronken. Hij wilde voor een spelend kind uitwijken. -—o Te Garijp is een 2-jarig jongetje van den veehouder R. Wijmenga, in een boontje gestikt. De auti-revolutiewef. Den Haag, 8 Juni. Als «protest* en demonstratie tegen het ontwerp anti-revo- lutiewet zal de sociaal-democratische Kamer fractie heden in optocht naar het Tweede Kamer-gebouw gebracht worden. De Haag- sche Bestuurdersbond en de Federatie Den Haag der S. D. A. P. hebben een oproep gericht tot de Haagsche arbeidersbeweging om aan dezen optocht deel te nemen. o De Aiusterdanische gemeentewerklieden. In de gisteravond gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam der Federatie van gemeentewerklieden in de Beurs voor den Diamanthandel, die zeer druk bezocht was, werd de aan te nemen houding vast gesteld. Deze huishoudelijke vergadering werd door plm. 2500 personen bezocht. Te Sneek heeft Zaterdagmiddag een hevige brand gewoed in de stoomvaten- fabriek «Nooit Gedacht*. De schade aan gebouwen en materiaal is groot. o Wittebrood en Tarwemeel. Sedert eenige dagen is te Maastricht gebrek aan tarwemeel, terwijl in de om liggende grensplaatsen haast geen wittebrood meer te krijgen is, omdat dit brood in groote hoeveelheden naar Duitschland wordt gesmokkeld. Die smokkelarij neemt weer hand over hand toe, en wordt ten zeerste bevorderd, doordat de grenzen niet meer bewaakt worden. In sommige dorpen is het reeds zoo erg, dat er haast niets dan roggebrood en kropbrood" te krijgen is. o De moord in de roeiboot. Het O. M. bij den Hoogen Raad con cludeerde tot verwerping van beroep, in gesteld door Willem Visser tegen een arrest van het Amsterdamsche Hof, waarbij hij wegens moord op Dirk v. Leeuwen in het Oostzanergat was veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Tijdig gesnapt. Aan het Rotterdamsche hoofdkantoor bood een man een postwissel van f 250 aan. De arbeider deed zóó verdacht dat de dienstdoende ambtenaar uitbetaling weiger de. De man zette het daarna op een loopen het Beursplein op, waar surveil- leerende rechercheurs hem aanhielden. De postwissel bleek ontvreemd ten nadeele van een bewoner van den Schiedamschen weg. l'aclitbond voor Engelen en Bokhoven. Vrijdag had te Engelen een vergadering plaats van pachters, waar als spreker op trad de heer van Huaren, ambtenaar aan het hoofdbestuur van den N. C. Boeren bond. Besloten werd le. op de a.s. verpach tingen niet anders te bieden dan bij op bod en 2e. geen bod meer te doen, wan neer binnenskamers wordt geboden. Een geheimzinnig vliegtuig. Het »Hbl.« maakte -dezer dagen melding van de ziekte van de Duitsche ex-keizerin. De «Exchange Telegraphbeweert thans daarvan de oorzaak te weten. In de voorlaatste week vloog een vlieg tuig van onbekende herkomst langdurig boven de villa te Doorn. Het incident schijnt zekere ontsteltenis veroorzaakt te hebben bij den Keizer en zijne familie. Men weet nog niet wat het doel was van den geheimzinnigen avitateur, maar men vertelt, dat den volgenden dag twee ver dachte personen aan de ingangspoort van het kasteel zijn gearresteerd. Sedert dien bewaken eenige tientallen politieagenten en detectiven in burger- kleeding de Duitsche bewoners op hun land goed. DeKeizer mag het kasteei niet meer verlaten dan na eerst den comman dant der politie, die hem steeds op zijn auto-tochtjes vergezelt, ervan verwittigd te hebben. Ook de «New-York Herald* beweert, dat de ex-Keizerin ziek is geworden door den schrik, dien de verschijning van het ge heimzinnige vliegtuig veroorzaakt heeft. Wij deelen het bovenstaande onder alle voorbehoud mede. Het vangen van jouge zalm. Gorinchem. Om tot de overtuiging te komen, dat met ankerkuilen ook jonge zalmp- jes opgevischt worden, heeft de firma Schet- selaar Co. een schokker aangeschaft en laat nu daarmede met een ankerkuil in het vischwater dezer gemeente op de Merwede visschen. De eerste proef werd genomen. Reeds na een paar uren, werden eenige jonge zalmpjes opgehaald die toen ze boven water gehaald werden, onmiddellijk stierven. Het weder loslaten is dus nutteloos. Een der doode zalmpjes van ca. 15 cM. lang, heeft die firma ter overtuiging aan den Minister van Landbouw gezonden. De expeditie naar Spitsbergen. Het vertrek van de «Mont-Cenis*. Rotterdam, 5 Juni. Hedenmiddag is het stoomschip «Mont Cenis« onder commando van kapitein H. Geertsema, van het terrein der firma van der Eb Dresselhuys aan de Schiehaven, alhier, vertrokken voor de expeditie naar Spitsbergen. Diefstal uit een kerk, Rotterdam. Zaterdagmorgen is ont dekt, dat uit de kluis van de R. K. kerk aan de Hoogstraat alhier een ijzeren geld kistje gestolen is inhoudende f 14000 aan effecten. Gisteren hadden in diezelfde kluis eenige bedienden zilver gepoetst, doch overigens ontbreken alle aanwijzingen om trent vermoedelijke daders. De politie stelt een streng onderzoek in. Het tapverbod gedurende de Deventer Kermis. Deventer, 4 Juni. De door Ged. Staten goedgekeurde verordening, onlangs in den Raad genomen en waarbij voor den duur der Kermisweek en den dag daarvan een tapverbod voor sterken drank wordt uitge vaardigd, dreigt bij haar toepassing tot groo te moeilijkheden te zullen leiden. o Een tapverbod te Apeldoorn. Apeldoorn. Naar wij vernemen, zullen B. en W., naar aanleiding van adressen van drankbestrijdersorganisaties, den ge meenteraad een zeer ingrijpend tapverbod voorstellen. De bedoeling is den drank verkoop te ver bieden van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmiddag 4 uur op alle marktdagen (eiken Woensdag) en voorts op alle 2e feestdagen, Koninginnedag, Oudejaarsdag, Nieuwjaarsdag, lotings- en verkiezingsdagen. De heerlijkheid Vordeu. Zutphen, 5 Juni. Wat in langer dan zeven eeuwen nimmer geschiedde, zal in den loop der maand Juni gebeuren de verkoop van tien boerderijen en verschillende per- ceelen bouw- en weiland zal wederom een der oudste «heerlijkheden* van Gelderland aan stukjes scheuren. Want Vorden is nooit verkocht, maar steeds door erfenis of huwelijksverbintenis op de verschillende bezitters overgegaan, van wie de tegenwoordige baron Van der Borch van Vorden is. PL A ATSELÏJE Heusden. Zondag 1.1. werd van den kansel melding gemaakt, dat de WelEerw. Heer J. II. Huygens te Oud-Gastel het beroep tot predikant der Herv. Gemeente alhier heeft aangenomen. De heer C. v. d. Eeckhout, onder wijzer aan de Bijzondere School aihier, is in gelijke betrekking benoemd te Biervliet. Almkerk. 15 Juni a.s. hoopt de WelEd. ZGel. Heer Dr. Overbosch alhier zijn 25jarig ambtsjubileum te gedenken. De heer M. v. Helden Az. te Nieu- wendijk (gem. Almkerk) is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Wer kendam. De gemengde Zangvereen. «Excel sior* alhier heeft besloten deel te nemen aan het concours te Groot-Amrners, den 29 Juli a.s., en wel in de derde afdeeling Andel. Op Zondag 20 Juni a.s. is het 40 jaar dat de organist, de heer B. v. d. Nat, deze functie heeft bediend in de kerk alhier. Beneden Langstraat. De verpach tingen van hooigras zijn in vollen gang. Dooreengenomen is er echter weinig animo. De pachten loopen tot op de helft van het vorig jaar en nog minder. In verband met den hooiprijs en de dalende prijs der melk kan dit ook niet anders. Er wordt nu gemiddeld f160 a f200 per H.A. besteed. Besoijen. Bij de gehouden aanbeste ding voor den bouw van 9 arbeiderswo ningen voor rekening der Besoijensche Wo- ningbouw-Vereeniging werd slechts door 2 personen ingeschreven, nl.C. Michael te Vrijhoeve Capelle voor f 69.539,en J. den Teuling te Waalwijk vuor f 71.450, Aangezien de laagste inschrijver ongeveer f 12.000,boven de begrooting ging, is het werk niet gegund. Hat bestuur der Besoijensche Woning- bouw-Vereeniging besloot in verband hier mede het bouwen van arbeiderswoningen voorloopig te staken. Capelle. Gedurende de maand Mei werd in de Rijkspostspaarbank op het Hulppostkantoor alhier ingelegd f 1988,61 en terugbetaald f2016,38. Het aantal inlagen bedroeg 34, dat der terugbetalingen 17. Er werden 111 telegrammen behan deld, waarvan 41 verzonden en 70 ont vangen, terwijl 148 telefoongesprekken gevoerd werden. J.l. Zondagmiddag werd op het terrein aan de Willem van Gendsvaart de eerste ronde van den seriewedstrijd, uitgeschreven door de V.V. Excelsior alhier, voortgezet. De eerste match tusschen Hercules I uit Waalwijk en H.V.V. I uit Heusden eindigden in 31 overwinning voor Hercules. De tweede wedstrijd R.W.B, II uit Besoijen en Excelsior I uit Waalwijk eindigde in 5— 1 overwinning voor R.W.B. II. In de finale op a.s. Zondag komen dus S.V.V. I uit Sprang, B.V.V. I uit Kaatsheuvel, Hercules I uit Waalwijk en R.W.B. II uit Besoijen. Na afloop van genoemde seriewedstrijd op j.l. Zondag speelde Olympia I uit Waspik een vriendschappelijken match tegen een elf-tal van de voetbalvereeniging Excelsior alhier, welke eindigde in 21 overwinning voor de Capelsche voetballers. De heer J. v. Dr. heeft voor zijne benoeming tot diaken bij de Ger. Kerken alhier bedankt. J.l. Vrijdagavond waren eenige kinderen aan het spelen op de sluis alhier. Plotseling viel de 4-jarige C. d. H. in de haven. De waterstand was zeer hoog. Door het moedig optreden van den heer A. v. d. H. alhier, die zonder eigen levens gevaar in acht te nemen, direct gekleed te water sprong, werd dit kind van een wissen dood gered. Dinteloord. Op de paardenmarkt van heden werden ongeveer 600 paarden aan gevoerd, waarbij een 150 stamboekpaarden, waaronder prachtdieren. De handel was zeer vlug. Vele waren reeds verkocht, voor ze aan de lijn stonden. Drnnen. Veiling 5 Juni. Kruisbessen (meeldauwvrij) 16| ct. p. K.G. (meeldauw) Bloemkool I 14| ct. p. stuk II 12| III 3|—41 's Gravemoer. Door- het hulp-tele graafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 67 telegrammen, waarvan 20 verzonden en 47 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 36. Op de Rijkspostspaarbank werden 30 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1173.86, terwijl 24 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 2909.97. Herpt. Zondag hield de Boerenleen bank alhier afd. van den N. C. B. in het café van den heer G, v. d. Griendt hare gewone jaarvergadering. Uit het verslag van den kassier bleek dat gedurende het boekjaar 1919-20 ruim f 200.000 waren omgezet. De heer Iz. Buijs Adrz., lid van den raad van toezicht, werd weder in zijne functie herkozen. Voorts werd besloten om een zaaimachine aan te schaffen. Hedel. Voor de betrekking van ge meenteveldwachter hebben zich 52 collici- tanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 1100—f1300 en ongeveer f300 aan emolumenten, vrije woning en premievrij pensioen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. J. J. Timmer te Montfoort. Herwijnen. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier door Ds. E. J. van Voorst te Numansdorp, Raamsdonksveer. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap «De Oude Polder* Werd met algemeene stemmen herbenoemd dhr. J. O. Schoen makers. Aan den kanaaldijk werd door dhr. P. Kieboom een door het Institut-Royal Météoro-iogique den 20sten Mei opgelaten luchtballon gevonden. Genoemde heer heeft het Instituut plaats en tijd van vinding op verzoek bericht. Dhr. D. Kommers, op het Post- en Telegraafkantoor alhier werkzaam, slaagde voor het vakexamen Telegrafie, en werd daardoor bevorderd tot le klas. Dhr. H. uit Dussen reed in volle vaart met zijn motor tegen een spiegelruit van het kantoor Hanzebank. De ruit werd verbrijzeld, de fiets geweldig beschadigd, terwijl voor den berijder als bewustelooze geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Tot gemeente-opzichter, salaris f 2000 tot f 2400, werd uit een groote zestig sollicitanten benoemd dhr. v. d. Heuvel van Princenhage. De Gemeente zal der Bouwvere niging «Raamsdonks Belang* een voorschot toestaan van f 58.000.voor den bouw van 8 arbeiderswoningen op 't Dorp. Sprang. Bij verhuring hebben de zit plaatsen in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier ruim f 450.meer opgebracht dan 't vorige jaar. Over deafgeloopen maand werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank ingelegd f 6372,48 en terug betaald f2733,85. Door den 13jarigen J. M. de J. werd jl. Maandag te Kaatsheuvel een bankbiljet gevonden van f 100.—. Toen hij het aan de eigenares teruggaf, kreeg hij als belooning een «dank je wel.* Wijk. In den nacht van Vrijdag op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2