PHYT^PATHOLOGISCHB DIENST Overeenkomstig het verzoek stellen B. en W. voor, voor 1920 twee extra bij dragen te verleenen van f 62,en voor 1921 en volgende jaren de subsidie te bepalen op f 400. de Haan. Het tegenwoordige lokaal wordt te klein. Is het nu niet mogelijk, dat een nieuw lokaal beschikbaar gesteld wordt door de gemeente Het lid v. Andel vestigt de aandacht op het lokaal der M.U.L.O., waarin vroeger ook reeds de teekenschool is gevestigd geweest. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen het disponibel stellen van dit lokaal. Het voorstel van B. en W. om aan de teekenschool voor 1920 twee extra sub sidies van f 62,toe te kennen, voor 1921 en volgende jaren de subsidie te bepalen op f 400,en tevens een lokaal van de M.U.L.O. school beschikbaar te stellen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Door de verhooging der jaarwedden voor Burgemeester, Secretaris en Gemeente ontvanger en doordat enkele poften over schreden zijn, moet de gem.-begrooting gewijzigd worden. Tot de voorgestelde wijziging wordt met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter deelt mede een rekening te hebben ontvangen van de directie der gasfabriek voorde verlichting 1919, Hoewel volgens contract slechts 2 ct. per uur mag ge rekend worden, heeft de directie 4 ets. per uur in rekening gebracht. B. en W. achten deze verhooging echter billijk. De gasprijs voor particulieren is verdubbeld, zoodat tegen de berekening aan de ge meente van 4 cent niets is te zeggen. Het lid de Haan vraagt hoe groot het totaal bedrag is, hoeveel pitten hebben en hoeveel uren is gebrand. De Voorzitter zegt, dat de nota f 498,47 groot is, dat er 45 lantaarns zijn, die het vorig jaar echter bij lange na niet hebben gebrand en dat het aantal uren 700 be draagt. Dat bij deze uren nog komt de verlichting voor de marechaussee-kazerne. De Raad verleent met algemeene stem men machtiging tot uitbetaling der nota. B. en W. zouden den Raad in over weging willen geven om het salaris voor Jen ambtenaar ter secretarie te verhoogen met f 150,en alzoo te brengen op f 750, net ingang van 1 Januari 1920. v. Andel. Naar ik meen, heeft hij ook f 150,van de distributie, als deze op houdt, wat dan Voorzitter. Hij heeft ook nog f 100. van de Arbeidsbemiddeling, zOodat het nu samen f1000.wordt. Als de distributie wordt opgeheven, zouden we een nieuwe regeling kunnen treffen. De voorgestelde salarisverhooging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Nog vraagt de Voorzitter machtiging om een bedrag voor kasgeld bij de Godshuizen op te nemen van ten hoogste f 5000. en rentende 5 pet. De gevraagde mach tiging wordt met algemeene stemmen verleend. Het lid v. Andel zegt dat de speelplaats bij de M.U.L O.school er tegenwoordig erbarmelijk uitziet en hij haast zou willen voorstellen om het gras dat er staat te verpachten. Dat het voor de lui die met den tram in de stad komen een slechten indruk maakt en het net is of men voor deze school een uitzondering maakt. Voorzitter. Men is vandaag juist be gonnen om het plein in orde te maken, maar het ligt toch eigenlijk niet op mijn weg om daarop te letten, dit is toch meer het werk van den gemeente-opzichter. In het vervolg zal ik er echter meer mijn aandacht aan wijden. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheim comité tot behandeling reclames H. O. Verslag van de Raadsvergadering der gemeente MEEUWEN op 4 Juni 1,1., des nam. 3.30 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Brune, Burgemeester. Secretaris de heer Sprong. Afwezig de leden van Buuren en v.d. Beek. De Voorz. opent de vergadering, waarna de Notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Een schrijven van Ged. Staten van 24 Mei inhoudende goedkeuring van een verordening tot uitkeering onderwijzers- salarissen. 2. Goedkeuring door Ged. Staten van de rekening der Gemeente over 1919. Voorzitter stelt voor deze rekening voor de leden ter inzage neer te leggen. 3. Een schrijven van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, waarin verzocht wordt om als lid toe te treden. Nadat de Voorz. het nut dier Vereen, heeft uiteengezet, wordt besloten toe te treden. De kosten beloopen het eerste ,:aar plm. f 7.vervolgens plm. f 5. 4. Een schrijven van A. de Graaf H.z., waarin hij mededeelt, dat hij zijn benoe ming als lid van het B. A. niet aanneemt. Als le punt van de agenda komt in behandeling het voorstel van B. en w. om f 100.subsidie te verleenen aan de ver eeniging het Groene Kruis. Het lid van Dis vraagt of het D. B. de rekening 1919 en de begrooting over 1920 van het Groene Kruis heeft nagezien. De Voorzitter zegt de rekeningen na gezien te hebben en dat daaruit gebleken is dat er geld te kort kwam, reden waarom het Dag. Bestuur dit voorstel heeft gedaan. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomën. 2. Een voorstel van Ged. Staten om de jaarwedde van de Wethouders te bren gen op f 75.wordt verworpen met 4 stemmen. Vóór stemde de weth. A. Straver. 3. Een voorstel van B. en W. om het presentiegeld te verdubbelen en alzoo te brengen op f140. De Voorzitter zegt, dat volgens zijne meening het presentiegeld veel te laag is. Zoo iemand van de mindergegoeden een raadszitting bij moet wonen, dan is hij daarmede een halven dag kwijt en dan is fl.belooning veel te weinig. van Dis. Wat u daar zegt, mijnheer de Voorzitter, heeft wel grond, maar mij dunkt, dat de leden van den raad, die nu zitting hebben, het niet noodig hebben. Wel was het te wenschen, dat er ook van de minderen stand waren, die hier de belangen van de gemeente konden behar tigen, maar dat is in deze vier jaar nu niet, en daarom stel ik voor om alleen dan het presentiegeld te verhoogen, als zulks noodig blijkt. Voorzitter. U behoeft het niet te ne men als u niet wilt, en kunt het gerust in de gemeentekas storten. van Dis. Ik betwijfel of dat wel zou gebeuren. Mij dunkt de kosten zijn al hoog genoeg, laten wij die maar niet hooger maken. De Voorzitter brengt het voorstel om het presentiegeld te verhoogen in stemming. Tegen stemden de leden van Dis, Vos en Lankhaar, voor de leden Straver en de Graaf, zoodat ook dit voorstel verworpen is. 4e. Aan de orde is de benoeming van een lid voor het B. A. te B.-Broek. Voorgedragen worden de heeren W. Lankhaar, J. C. de Rooi en J. v. d. Beek. Uitgebracht werden op de heeren L C. de Rooi 3 stemmen en op W. Lankhaar 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. C. de Rooi. 5e. Vaststelling kohier H. O. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiervoor een commissie benoemd, bestaande voor Meeuwen uit de heeren de Graaf en en van Dis, voor B.-Broek uit de heeren Lankhaar en Vos, welke commissie's ook zitting zullen houden voor het behandelen van reclames. De Voorzitter houdt nog een voorloopige bespreking inzake woningnood en woning bouw. De leden Straver en Vos merken op dat de woningen voor arbeiders te duur zouden worden. De Voorzitter zegt, dat wanneer een arm mensch niet bij machte is te betalen, dan de gemeente bijv. f 25 zou kunnen bijdragen, hetgeen de Voorzitter volstrekt geen bezwaar acht. De leden van Dis, de Graaf en Lankhaar stemmen in beginsel voor. Het lid de Graaf vraagt of de gemeente verplicht is, voor een nieuwen postbeambte een woniüg te bouwen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente daartoe niet verplicht is. Het lid de Graaf'vraagt naar de reke ning van de brug uit deze rekening blijkt, dat de kosten f 390 hebben bedragen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Bestrijding vau de larven van Aaskevers aan jonge bietenplantjes. Aan jonge suikerbieten- en mangelwor- telplantjes treft men meermalen, vooral in de Oostelijke en Zuidelijke provinciën een beschadiging aan, die veroorzaakt wordt door aaskevers en hunne larven. Deze kevers en de larven leven gewoonlijk van dieren (rupsen, slakken e.d.) of van dieren lijken, maar enkele soorten zijn er, die op bietenplanten kunnen overgaan en daaraan zoodanige schade kunnen veroorzaken, dat bestrijding noodzakelijk is. De kevers vindt men in hoofdzaak in het voorjaar ze zijn plat en breed van vorm, ongeveer 1 c.M. lang, zwart van kleur of eenigszins bruin behaard. De lar ven zijn zwart, eveneens plat van vorm en gelijken eenigzins op pissebedden. Van de soorten Silpha opaca en undata vreten zoo wel de kevers als de larven aan bieten bladeren, vooral als deze jong zijn. Zij kunnen deze geheel opeten, maar in de meeste gevallen worden ronde gaten in het blad gevreten en wordt dit ook van den rand af aangetast. In de streken, waar men meermalen van dergelijke vreterij last heeft gehad, moet men de bieten- en mangelwortelvelden goed nazien, om bij het optreden der kevers en hunne larven maatregelen te kunnen nemen. Zijn de plantjes nog niet op één gezet, dan verdient het aanbeveling daarmede te wach ten, totdat de ergste vreterij voorbij is. Men verdeelt dan de vreterij over een groo- ter aantal planten, dan wanneer men de overtollige plantjes reeds had verwijderd en kan dan nog de krachtigste en minst beschadigde laten staan. Wordt een reeds gedund gewas bedreigd, dan kan men door bespuiting der plantjes met Parijsch of Urania groen de vreterij tegengaan. Deze bespuiting is zeer een voudig, kost zeer weinig aan grondstoffen en kan snel worden uitgevoerd. Per 100 Liter water heeft men dan slechts noodig 1 ons Parijsch- of Urania groen en 1 K.G. kalk de kosten hiervan bedragen nog geen 50 cents. Door bespuiting der planten met deze vloeistof worden de vretende larven en kevers gedood. Nadere inlichtingen over deze bespuitin gen worden gaarne door den Phytopatholo- gischen Dienst te Wageningen en door de plaatselijke controleurs verstrekt. Ondergeteekende vestigt hier nogmaals de aandacht van belanghebbenden er op, dat alle vragen om inlichtingen over planten ziekten en over voor planten schadelijke dieren, zoomede materiaal van zieke- en be schadigde planten voor onderzoek, gezonden moeten worden aan den Inspecteur van den Phytopathologischen dienst te Wageningen. Ten einde vertraging in de afdoening te voorkomen gelieve men zich aan deze ad resseering te houden. De Inspecteur van den Phylopathologischen Dienst N. van Poeteren. Ma i in m» h m iw w iiwwuii w^—i iiwwiui «MI— ■W—iwiM—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 6