Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3991. Woensdag 16 Juni. 1920. 'EKJILLETOK. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De onderhandelingen met den Sowjet- afgevaardigde Krassie duren te Londen voort. Hij is thans bezig te seinen met Moskou over de door Engeland gestelde voorwaar den. Het wachten is op het antwoord van de Sowjet-regeering over de kwestie van Perzië enz. Verder wil men zijn standpunt kennen over de bedenkingen, die de Franschman Avenol in de commissie met den economi- schen raad te berde heeft gebracht. Die bedenkingen gelden het Russische goud en de vraag, of het den geallieerden kooplui mogelijk zal zijn met particulieren in Rus land handel te drijven dan wel of zij al leen met de Russische regeering te doen zullen krijgen, die de macht zou hebben om op allerlei manieren te chicaneeren. Theoretisch is de handel in Rusland na tuurlijk genaturaliseerd, gesocialiseerd of hoe men het anders noemen wil. Degenen met wie men te maken zou krijgen, zouden dan ook de coöperaties zijn, die rechtstreeks afhankelijk zijn van de sowjet-regeering. En een particulier koopman kan in Rusland geen vinger roeren buiten de regeering om. Zijn koopwaren kunnen bij aankomst da delijk voor de gomeenschap in beslag ge nomen worden, het geld waarmee hij be talen of de goederen waarmee hij ruilen zou, zijn volgens de communistische leer evenmin van hem. Wie handel met Rus land drijft, krijgt dus in elk geval met de regeering te doen en het goud dat alvast naar West-Europa gebracht is, komt dan ook uit de kas van de Sowjet. Frankrijk heeft te Stockholm verdere stappen gedaan en doet nu moeite om het aangevoerde goud in beslag te laten nemen. Het bereidt dergelijke maatregelen voor ten aanzien van een Russisch schip met goud en platina dat te Londen verwacht wordt. Maar intusschen neemt de Sowjet volgens de Manchester Guardian al voorzorgen, om verdere zendingen te camouffeeren. Zij zullen bij banken te Kopenhagen gedepo neerd worden en, tegen dezen waarborg, kunnen die banken dan credieten openen ter betaling van de leveranties. Naar dit goud, dat aan den Russischen boedel ont trokken wordt, kan dan geen vreemde re geering een hand uitsteken. Het blijkt intusschen meer en meer, dat er voor de geallieerden uit Rusiand op het oogenbük niets te halen is. Het blijft nu de vraag, of men de proef zal aandurven 44. XXV. BESCHULDIGINGEN. Niemand had Frank en Erminie samen gezien, behalve Alex Crosby, want iedereen was op dat oogenbük te zeer met zijn eigen zaken vervuld. De heer en mevrouw Muurse vooral waren zeer verdiept in hun bezig heden. Zij was haar echtgenoot naar de studeerkamer gevolgd en las in een boek, totdat Herbert tijd zou hebben, om met haar te praten. Dit oogenbük brak al spoe dig aan, daar de briefwisseling van den heer Muurse gewoonlijk niet veel te be- teekenen had. Thans moest hij echter aan zijn bankier schrijven over Erminie's bruid schat en deze brief kostte hem veel hoofd breken. »Ziezoo,« riep hij eindelijk met een zucht van verlichting uit»dat zaakje is opge knapt en ik heb Watsons geschreven, dat ik een som van honderd-duizend gulden op Erminie wensch vast te zetten als haar bruidsschat. Een mooi, rond sommetje, vind je niet om aan de Sowjet-regeering locomotieven, machines en landbouwwerktuigen, maar vooral locomotieven, tegen betaling in goud te leveren. De Londensche correspondent van de »Matin« verklaart dienaangaande Engeland glijdt, zonder dat men het kan tegenhouden af, naar een hervatting der betrekkingen met Rusland, die, oorspron kelijk enkel commercieel, tot een hervatting van de politieke betrekkingen met en er kenning van de Sowjet-regeering zullen leiden. Het hervormde Italiaansche kabinet heeft, zelfs voor dezen bewogen tijd, een opmer kelijk kort leven gehad. Dadelijk nadat Nitti er de samenstelling van aan de Kamer had kenbaar gemaakt, deelde hij mede dat hij en zijn ambtgenooten hadden besloten hun ontslag aan de Kroon te vragen. De laatste daad van het demissionaire kabinet is geweest, de verhooging van de brood prijs, waarover zich zooveel ontevredenheid in den vorm der stakingen in tal van ste den had geuit, in te trekken. De socialisten, die Nitti verweten dat hij buiten het par lement om dien ingrijpenden maatregel had genomen, juichten toen zij hoorden dat hun actie daartegen zoo'n doorslaand succes had gehad. Giolitti is door den koning belast met de vorming van het nieuwe Italiaansche ministerie en wat er over zijn program verluidt, is in overeenstemming met het zonderlinge mengelmoes, dat hem zal moeten steunen. Confiscatie van de oorlogvermo gens en verzwaring van de belastingen zijn de hoofdpunten van zijn program. Giolitti is de man, die zich tot het laatst toe tegen deelneming van Italië aan den oorlog heeft verzet. Ook in Oostenrijk en Polen zyn er moeilijkheden met de regeering ontstaan. De moeilijkheden bij de vorming van een regeering in Duitschland beginnen zich te ontwikkelen. De onafhankelijken hebben geweigerd, deel uit te maken van de regeering. Op een verzoek van den Rijkskanselier daartoe, antwoordde de af gevaardigde der onafhankelijken, Crispien, dat voor de onafhankelijken alleen een zuiver socialistische regeering in aanmerking kwam, waarin zij de meerderheid zouden hebben, en de richting der politiek zouden aangeven. Op het oogenbük is Dr. Heinze, de voorzitter der nationaal liberalen, of, zooals zij sedert de revolutie heeten, der Duitsche volkspartij, belast met de vorming van het Duitsche rijkskabinet. Dr. Heinze »Ja,« antwoordde mevrouw peinzend, ter wijl ze het boek sloot, waarin ze las, »ja, 't is een mooie som maar je zult het ver lies er van niet erg voelen.* »Onzin, onzin, Herbertje wordt dwaas op je ouden dag,« antwoordde zijn vrouw. Waarover maak je je op eens zoo beangst Waaromzou je thans in grooter gevaar ver- keeren dan vroeger sik weet het niet, Emiline, maar ik heb een voorgevoel, dat er voor ons beiden ge vaar in de lucht is. Die man, die Pearson, maakt me anstig. Hij zegt, dat hij Frank in het buitenland gekend heeft, terwijl we allen dachten, dat hij dood was en hij beloofde mijn broeder, dat hij, wanneer hij ooit naar Engeland terugkeerde, alles doen zou, om diens onschuld aan het licht te brengen.* dEq al doet hij dat, wat gaat dat ons aan ^Eenvoudig dit. Hij zou lang vergeten, heeft weinig kans van slagen, vooral nu de socialistische partij-conferentie besloten heeft, niet aan de coalitie, die de Duitsche volkspartij omvat, mee te doen. Het ziet er dus naar uit, dat de heeren te Berlijn zich niet behoeven te haasten voor de conferentie te Spa. In de diplomatieke wereld neemt het getal menschen toe, die er een hard hoofd in hebben, of deze conferentie vooreerst tot stand komt. Zoowel de Italiaansche als de Duitsche crisis bieden een voorwend sel tot het van vele zijden gewenschte uitstel. De berichten over contra-revolutie in Rusland duiken geregeld op. Het heet nu, dat Lenin, die eerst aan zijn hand gewond heette te zijn, gevlucht is, Trotzky gedood en Broessilof, de generaal, eene nieuwe regeering heeft gevormd. De weg, waar langs deze berichten tot ons komen, n.l. over Japan, geeft echter hierin niet het kenmerk van betrouwbaarheid. BUITENLAND. Dc prijsdaling. Dit is een zeer belangrijk onderwerp en in Amerika, Engeland zoowel als Frankrijk geniet men er, zij het voorloopig nog in bescheiden mate van. In België ook zijn voorteekenen aanwezig. En de Dl'Indépen- dance Beige heeft eens bij verschillende autoriteiten geïnformeerd, wat zij dachten van die prysdalirig. Allereerst bij den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Brussel. Volgens zijn oordeel was een daling der prijzen onvermijdelijk. De wereldproductie was op zulk een punt gekomen, dat de hooge prijs der producten sedert lang niet meer was te rechtvaardigen. De verbete ring van den wissel, de vermindering van de vraag, hebben een paniek in de wereld van de opstapelaars van voorraden veroor zaakt. Engeland en de dure klecding. Er worden pogingen gedaan, om den prijs van de kleedingstoffen in Engeland te verlagen. Ten gevolge van de bemoeiingen van het ministerie van Koophandel en verschil lende zaken, die bij den handel in kleeding stoffen betrokken zijn, is het waarschijn lijk, dat spoedig pakken van sterke Dtweed- stofïen* verkrijgbaar zullen zijn tegen prij zen van 4 tot 5 pond. oude gebeurtenissen aan den dag kunnen brengen en denk eens, hoe ontzettend dat voor ons zijn zou. Verbeeldt je eens, dat hij Isabella ontmoette wat zou dat geven »Kom, je dwaze hoofd is met allerlei onzinnige inbeeldingen vervuld, alleen omdat je een man ontmoet, die zegt, dat je uw broeder tien jaar geleden gekend heeft. Het is meer dan belachelijk »En afgezien daarvan,ging Herbert voort, »heb ik nog een geweten, iets dat jij niet bezit. Hoevele lange nachten heb ik wakker gelegen, terwijl ik het gelaat van mijn oom voor mij had, mij aanstarende met zijn doode, glazige oogen 1 O, het is vreeselijk en ik kan het bijna niet dragen, want ik weet, dat ik in God's oogen ook evengoed Frank's moordenaar ben, als wan neer ik hem had doodgestoken. Ik was het, die hem den dood in de armen voer de 1 En dit alles heb ik gedaan, om jou, want ik meende toen, dat jij die zonde waardig waart, een zonde, te vreeselijk bijna, om zich in den omvang er van in te denken »Om mijnentwil?* riep zijn vrouw ver ontwaardigd uit. *Ja, Emiline, jij hebt mij die misdaad doen begaan, waardoor ik mijn gansche verdere leven door wroeging verteerd ben geworden. Eenmaal had ik een goede moeder, die mij opvoedde in de vreeze Gods. Toen was ik goed en gelukkig. Maar ik zag jou en had je lief. Doch ik bedroog mij, toen ik hoopte, dat ik gelukkig zou Ofschoon de stoffenweverijen overladen zijn met bestellingen, zal de eerste be stelling van vijfhonderdduizend yards stan- daardstof, voornamelijk grijs en bruin, tijdig klaar komen, zoodat de nienwe pakken, naar men gelooft, na September op de markt zullen komen. De regeering waarborgt nauwkeurig toe zicht op elke phase van de fabricatie eri dat de groot- en kleinhandel er niet meer dan een billijke winst aan verdienen zul len. Daling der Engelsche vrachtprijzen. Parijs. De Matin* constateert met vreugde de belangrijke daling van een deel der Engelsche Vrachtprijzen (timechater). Sedert het begin van dit jaar zijn die prij zen gedaald van 30 tot 20 k 22 shilling. Ook de kolenvrachtprijzen van Amerika naar Europa profiteeren van een aanzien lijke verlaging. o Prijsdaling in het buitenland. In Frankrijk is de prijsdaling over de geheele lijn zóó ingrijpend, dat de Parij- sche correspondent van de »Tel.« de vo rige week aan het slot van een aan dit gelukkig verschijnsel gewijden brief kon schrijvend Terwijl de speculanten in angst zitten, een crisis vreezen, hun voor raden snel van de hand trachten te doen, niets meer durven koopen, ziet het publiek de prijzen links en rechts dalen, wordt het versterkt in zijn vertrouwen-in-den-toe- stand en wantrouwen-jegens-de-prijsopdrij- vers. Het eeuwige»Ik raad u aan 't maar te koopen, want de volgende maand zal 't nog duurder wezen«, dat nu al zoo lang het Leitmotiv is geweest en dat we allen maar lijdelijk aanvaardden, geldt niet meer. Men gelooft er niet meer aan. Men gelooft in de baisse, en wacht liever wat af, dan iets te duur te koopen. En die stemming, dat vertrouwen moet er zijn. Ze zullen het oogenbük verhaasten, waarop de speculatie zich geheel gewonnen geeft en waarop de opgehoopte voorraden alle op de markt worden geworpen. Uijkspresident Ebert. Berlijn. Het bericht van de »Lokal Anzeiger* als zou rijkspresident Ebert niet bereid zijn, andermaal een candldatuur voor het presidentschap te aanvaarden, wordt van officieele zijde tegengesproken. o zijn, als jij mijn vrouw waart. Want je waart eerzuchtig en treurde over mijn ge mis van geld, daar ik niet genoeg had, om jou te bevredigen. Toen ontwaakte ook in mij het verlangen naar goud en ik besloot het ter wille van jou tot eiken prijs te verkrijgen, ik meende, dat je mij lief zoudt krijgen, wanneer je wensch ver vuld zou zijn. Toen kwam de verzoeking. Laat men niet zeggen, dat er geen duivel is, want ik zeg je, dat destijds de duivel in mijn hart woonde. Hij bracht mij jou schoone gestalte voor de oogen en fluisterde mij de middelen in, waardoor ik je liefde zou kunnen veroveren. Hij deed de ge dachte in mijn hart post vatten, hij spoorde mij aan tot de afschuwelijke daad de daad, die mij rijk zou maken, al was het ten kostte van het leven mijns broeders. Ik beging de misdaad, die aan mijn oom, mijn moeder en broeder het leven kostte en sinds dien tijd heeft de gedachte er aan mij altijd vervolgd, uur op uur, dag op dag, nacht aan nacht. Gedurende vijf en twin tig lange jaren, waarheen ik ook mijn oo gen wendde, wakende of droomende, ver rezen voor mij de bleeke aangezichten my- ner slachtoffers en beschuldigden zij mij van de begane misdaad, de laagste, de meest onmenschelijke misdaad, die door een sterveling begaan kan worden.* >Ja, ik deed het alles voor jou,* ging hij voort ïen welke belooning ontving ik Werden liefde en achting mijn deel Neen. Toen ik, zooals ik meende, je onnatuurlijk Een mislukte aanslag op den Egyptischen premier. Cairo. Zaterdagmorgen is een bom ge worpen naar den auto van den Egyptischen minister-president. De premier bleef on gedeerd, maar de chauffeur en twee voor bijgangers werden gewond. De dader ver wondde op zijn vlucht een politieagent, die hem achtervolgde, maar werd ten slotte in een huis gearresteerd. Bij het Pruisische ministerie van Binnen- landsche Zaken zijn ontwerpeu ingediend voor ingrijpende veranderingen van het be- stuurswezen van Rijk, Staat, Provincie en Gemeente. Het geheele Pruisische bestuur zal volgens een modern systeem worden opgebouwd. De caudidaatstelling voor President iit ftoord-Amerika. Uit Chicago wordt gemeld, dat het ver loop der repubükeinsche conventie gunstig wordt beoordeeld. Er worden thans can- didaten voorgedragen. De candidaturen Wood en Lowden werden gunstig ontvan gen. Wood werd gedurende 42 minuten toegejuicht. Johnson vond weinig bijval. Tot dusverre is er nog niet gestemd. o Parijs. De Raad van Ambassadeurs be sloot ten gevolge van de ministerieele crisis te Berlijn, Duitschland verder uitstel toe te staan om zijn antwoord in te dienen be treffende het Sleeswijksche verdrag. Standbeeld van Miss Edith Cavcll. Zaterdagmorgen is in de Tuillerieën te Parijs een standbeeld onthuld van Miss Edith Cavell, dat door de »Matin« aan de stad Parijs is aangeboden. Hierbij werden rede voeringen uitgesproken door lord Burnham, eigenaar van de »Daily Telegraphoc, namens de Engelsche regeering, door minister Magi- not, namens de Fransche regeering en door Stephan Lauzanne, den hoofdredacteur van de »Matin*. Vreeselijke mijnramp. In de mijn »Hungaria« te Ternes var is het dynamietdepót door onbekende oorzaak des morgens 12 uur in de lucht gevlogen. De mijnwerkers wilden juist de mijn ver laten. 473 lijken zijn reëds gevonden, 36 arbeiders zijn in de gasthuizen opgenomen met vergiftigingsverschijnselen. 20 man worden nog vermist. verlangen naar geld had bevredigd, ver langde je naar meer en je verachtte mij, omdat ik het je niet kon geven.»Zeer waar, Herbertzeer waar. Ik verachtte je en ik veracht je nog, omdat je wel een misdaad begaan kunt, maar te lafhartig bent, om de herinnering er aan te kun nen verdragen. Je hebt een uiterst ver achtelijk en lafhartig karakter, want je hebt je niet alleen aan de grootste wreed heid schuldig gemaakt, maar nu, nu je geweten spreekt, verwijt je my, dat ik de de oorzaak ben van je slechte daden. Wat heb je te vreezen Heeft de rechtbank niet uitgemaakt, dat niet jij, maar een ander de schuldige was, zoodat je van men schen niets te vreezen hebten wat God betreft, ik heb je immers reeds honderden malen gezegd, dat er geen God is.* ïHeb medelijden, Emilineheb mede lijden. Lijd ik niet reeds genoeg, moet je nu nog meer in mijn geheugen wakker roepen, zoodat ik nog meer lijd Ik kan deze vreeselijke wroeging niet langer ver dragen. Ik zou krankzinnig worden.* »Kom, kom, stel je zelf nu niet zoo be lachelijk aan. Vergeet het, man, vergeet het. Ik kan zeer goed in je hart lezen. Je zoudt geen wroeging gevoelen, als je niet bang waart voor de ontdekking van je misdaden. De gedachte, dat alles nog eens zal uitkomen, maakt je zoo anstig. Vóór je den heer Pearson hadt ontmoet, heb ik nooit iets van die vreeselijke wroe ging vernomen.* Wordt vervolgd NIEUWSBL iiirktt Land van Heusden n Altena, k Langstraat en it Bomielerwaard - 3>Ik zal het verlies van die som minder voelen, dan het verlies van mijn dochter. Ze is een goed kind en het is jammer, dat we zooveel haast achter de zaak moeten zetten, want het valt mij hard, van haar te moeten scheiden. Het moet echter ge beuren, of door omstandigheden, waartegen we niets vermogen, zullen we misschien van alles beroofd worden, eer Erminie ge vestigd is. Is het huwelijk eenmaal vol trokken, dan is het mij onverschillig, wat er gebeurt, want ik heb meer dan genoeg van dit leven vol angst en zorg. cc

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1