land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No3993. Woensdag 23 Juni, 1920e WILLET©». DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en yrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Men knutselt te Berlijn nog aan het nieuwe rijkskabinet. Na Trimborn, waar over we in ons vorig overzicht spraken, is Dr. Mayer, de Duitsche diplomatieke ver tegenwoordiger te Parijs ontboden om eene nieuwe coalitie van burgerlijke partijen, zonder de conservatieven in elkaar te tim meren. Doch Dr. Mayer heeft voor de eer bedankt en is alweer opgevolgd door Tehrenbach, den vroegeren voorzitter van de nationale vergadering. Het zal hem echter waarschijnlijk ook niet gelukken een coalitieregeering te vormen die over een meerderheid kan beschikken. Geen nood, antwoordt men, straks gaat het parlement toch naar huis, de regeering staat dus dezen zomer aan geen parlementaire ge varen bloot, in den herfst zullen wij verder zien, en het is er alleen maar om te doen, om een regeering voor Spa te hebben. Alléén maar De Entente zal tot zulk een regeering kunnen zeggenuwe ge loofsbrieven zijn goed, maar hoe zit het eigenlijk met de vraag, of gij het parle ment achter u hebt voor de zeer princi- pieele besluiten die wij hier gemeenschap pelijk zullen nemen. De geruststellende woorden, die de Duitsche bewindslieden dan over haar goede vertrouwen op een meerderheid in den Rijksdag mochten spre ken, zouden de Entente heelemaal niet geruststellen. De conferentie te Spa was door de Entente uitgesteld, omdat men wachten wilde tot de verkiezing den toe stand in Duitschland opgeklaard had. Het geval wil, dat die verkiezing den toestand zoo weinig opgeklaard heeft, dat hij sedert de revolutie nog nooit zoo verward is ge weest. De meerderheidssocialisten die in de oude coalitie den hoofdkoers bepaalden, zeggen dat zij staken en zullen staken en dat men daarom geen moeite meer bij hen behoeft te doen. Trouwens, als zij er werkelijk over dachten om de oude coalitie van meerderheidssocialisten, centrum en democraten te herstellen, zouden die drie partijen met haar tot 222 van de 460 stemmen brengen en geen meerderheid hebben, als de een-en-twintig man van de christelijke federatie zich afzijdig hielden. Nog daargelaten, of de regeering het in haar eigen boezem eens zou worden over wat de Entente haar wilde laten goedkeu ren. Is de rekening erg hoog, dan willen de leden van het centrum en de öemo- 46. Dit was een moeilijk geval. Maar hoe slecht Herbert Muurse ook in vele opzich ten geweest was, hij had zijn dochter lief en hij wilde haar weikeiijk gelukkig zien. Op zijn neef Frank was niets te zeggen, dan dat hij arm was en dat hij Erminie gelukkig maken zou, stond vast. Hei bert stond reeds op het punt, toe te geven, maar toen verkeeg zijn hoogmoed weder de bovenhand. Kon hij zijn goedkeuring schenken aan het huwelijk zijner dochter met den zoon van iemand, dien de wereld een moordenaar noemde? Dat was onmo gelijk, geheel onmogelijk. Maar daar her innerde Herbert zich plotseling het gevaar, waarin hij zich meende te bevinden door de tegenwoordigheid 'van dien vreemden vriend zijns broeders en in zijn vindingrijk brein kwam de gedachte op, dat hij den zoon zijns broeders zou kunnen gebruiken, om zichzelf te beschutten tegen gevaar. Hy redeneerde nameiyk alzoo »De menschen zijn mij volkomen onver schillig, ik haat en veracht ze. Waarom zou mij dus iets gelegen zijn aan hun mee ning over het huwelijk, mijner dochter? Wat gaat dat andere menschen aan Indien craten onder haar, haar misschein erken nen, maar de nationale liberalen niet, en komt het tot geen overeenstemming met de Entente. Zou de rekening te laag worden, dan komt de eenstemmigheid van de geallieerden zeiven in gevaar en kunnen er al evenmin bindende besluiten genomen worden. Het zou dan ook slechts in overeenstem ming met den werkelijken toestand zijn, indien de Entente maar bekend maakte Aangezien de verkiezing geen klaarheid in den toestand in Duitschland heeft gebracht is de conferentie van Spa voor onbepaalderi tijd uitgesteld. Dat zou echter heel ernstig zijn, omdat dan alles op losse schroeven bleef staan en het, ondanks het vredestractaat, nog lang geen vrede zou worden. Lenin is in een narrige stemming en voor het eerst erkent nu ook de Evening Standard, die steeds de onderhandelingen met Krassin door dik en dun verdedigd heeft, dat de onderhandelingen in gevaar zijn. Krassin is bezig de antwoorden, die hij uit Moskou gekregen heeft, te verwerken in eene uitvoerige nota, maar op die ant woorden zullen vragen volgen, die Lenin van zyn kant aan de Engelsche regeering wenscht te stellen. Dat beteekent, dat hij tegenover de waarborgen die Engeland verlangt ook waarborgen van Engeland zal verlangen. Hij zal wellicht vragen Wat denkt gij te doen om de Polen tot rede te brengen Hoe kunnen wij goederen vervoeren, als wij de locomotieven noodig hebben om troepen en oorlogsmaterieel naar het Poolsche front te voeren? Bast mogelijk dat de onderhandelingen tot niets zullen leiden. De Turken krijgen hun zin. Het lange wachten met het sluiten van den vrede met de Turken heeft voor hen dit voordeel gehad, dat inmiddels de onmogelijkheid van het ontworpen tractaat gebleken is. De groot-vizier, die met zijn collega, den minis ter van buitenlandsche zaken, te Parijs is, krijgt nieuw uitstel voor het maken van opmerkingen en op grond daarvan zal het tractaat herzien worden. De grieven van de Turken gelden be halve hun Aziatisch gebied, waar zij ook vooral protesteeren tegen de toewijzing van Smyrna en zijn achterland aan Griekenland, dat er onder eigen bestuur de bevolking rijp zou maken voor een volksstemming, de grens van Tzjataldzja in Europa. De Grie- ik dus mijn neef toesta, mijn dochter te trouwen, hoe staat de zaak dan Indien de heer Pearsson werkelijk met de toe dracht der zaak bekend is en hij dus Frank's onschuld bewijzen en mij in de ge vangenis brengen kan dan krijgt Isabella het fortuin, dat thans mij behoort. De zaak staat dus zooIndien ik het geld niet verlies, kan ik Erminie genoeg mede geven, om haar onbezorgd te doen voort leven tot aan mijn dood, wanneer ze meer zal krijgen. Verlies ik het geld, dan krijgt Isabella het en die zal natuurlijk voor Frank zorgen en dan is Erminie ook bezorgd. Ik zal dus Frank toestaan, Erminie te trou wen en haar dus op die wyze legen alle leed bewaren. En ik zelf heb dan ten minste de,voldoening, dat ik in mijn leven één goede daad heb verricht, want ik zal mijn dochter gelukkig gemaakt hebben. Mevrouw Muurse begreep niet, waarom Ermrnie er dien avond zoo vroolyk en ge- gelukkig uitzag, want ze wist niets van de aangename schikking, die tusschen vader en dochter getroffen was. XXVI. DE WREKER. Toen de volgende morgen aanbrak met al de pracht en de frischheid van een lente dag, voelde de heer Pearson niets van de opwekkende kracht, die zulk een dag op den mensch pleegt te hebben. Zijn gesprek ken willen in Thracië desnoods vechten, om te behouden wat de vredesconferentie hun toegezegd heeft. Het is al meer gezegd dat de vrede met Turkije aan de staatsmanskunst van de Europeesche diplomaten vraagstukken zou opgeven, die nog onoplosbaarder zouden blijken dan alle voorafgegane. De Fran- schen hebben dat bij'ijds ingezien, de En- gelscheu eerst nog geaarzeld, tot zij nu moeten erkennen, dai de eerst ontworpen vrede slechts voortzetting van den oorlog zou beteekenen. Slaat de vlam daar weer in het Oosten uit, dan kan niemand voor zien, wat Europa nog weer te wachten staat. De onderhandelingen met de Turk- sche bewindslieden zijn daarom wel uiterst belangrijk. Maandag j.l. zijn de vertegenwoordigers der geallieerden weder bijeengekomen, thans te Bologue, om eerst onder elkaar te on derhandelen voor men te Spa de Duitschers ontmoeten zal. De Daily News z igtDe omvang van de beraadslagingen U Boulogne belooft uit gebreid te worden. Oorspronkelijk zouden de Britsche en Fransche eerste ministers elkaar ontmoeten en dé verleden maand geopende gesprekken voortzetten over de voorstellen tot schadevergoeding, die aan de Duitschers te Spa voorgelegd zouden worden. De betrokken fir.ancieele deskundigen zijn de laatste dagen tot een proeve van overeenkomst gekomm en hun conclusies zijn daarop aan Miiierand voorgelegd. Lioyd George is natuurlijk eveneens ten volle ingelicht over de uitkomsten van de be raadslagingen. Graat Sforza en ongetwij feld ook de vertegenwoordigers van de andere bondgenooten zullen de gelegenheid te baat nemen- om hun meeningen over de zaak te Boulogne te uiten. Bovendien zijn zekere politieke vraagstukken in de laatste week spoedeischend geworden, zoodat het noodig is, dat de geallieerden er hun aan dacht aan schenken. Een aanwijzing hier van is, dat Lord Corzon Vrijdag besloten heeft zich bij het gezelschap te Boulogne te voegen. Op de agenda staan Turkije, Midden-Oosten en Rusland. De toestand in Klein-Azië, waar thans Britsche troepen strijden tegen de soldaten van Moestapha Kemal, is een van de kan ten van het Turksche vraagstuk. De eischeri van de Turksche delegatie te Parijs no pens herziening van het ontworpen vredes tractaat vormen een anderen. De opperste op den vorigen dag met de geheimen politie dienaar had hem vreeselijk geschokt en zijn hart werd door twijfel en smart als verscheurd. Kon zijn broeder Herbert, zijn eigen, vroeger zoo geliefde broeder, werke lijk zulk een schurk zijn, als de heer Havik hem wilde doeri gelooven Neen, dat kon toch niet zijx En toch, terwijl hij de zaak overdacht, begon de overtuiging, dat Havik zich niet vergiste, hoe langer hoe meer in zijn hart post te vatten zware verdenkingen verrezen tegen Herbert, als l.ij zijn vroeger gedrag overdacht en zich dien brief, op Madeira ontvangen, herinnerde. Terwijl bij zich met deze treurige ge dachte bezighield, kwam een knecht hem mededeelen, dat een heer hem wenschte te spreken. »Wie is het vroeg de heer Pearson. »Hier is zijn kaartje, mijnheer. Hij nam het kaartje aan, waarop met nette, kleine letters gedrukt was ïFrank Muurse. De heer Pearson was op dit bezoek voor bereid, daar hij zelf de afspraak daartoe op den vorigen Dinsdagavond gemaakt had, maar nu hij dat kaartje in zijn handen kreeg, waar zijn eigen, ware naam op stond, had hij moeite, zijn aandoening te bedwingen. »Vraag, of die mijnheer hier wil komen en breng mij een flesch port,« zeide hij. De knecht verdween en een paar mi nuten later werd Frank in de tegenwoor digheid van zijn vader toegelaten. Verschillende gevoelens bestormden den raad zal ongetwijfeld deze zaken te Bou- nogne overwegen. Men mag maarschalk Foch verwachten, om zijne meening over den militairen kant van het vraagstuk te zeggen, en Wenizelos zal eveneens tegenwoordig zijn. De Daily News voegt eraan toe, dat de opvatting heerscht dat de regeling met Rusland samenhangt en afhankelijk is van de regeling met Turkije, en dat men over de Russische zaken de opvattingen van de geallieerden met elkaar in overeenstem ming moet trachten te brengen. Het blad zegt verder nog, dat Lloyd George, naar men verwachten mag, alle moeite zal doen, om den oppersten raad te overtuigen, dat men tegenover Rusland den toestand moet zien, zooals hij werkelijk is. Hij is in het bijzonder zeer zeker van den krachtigen steun van graaf Sforza. BUITENLAND. De proteststaking te Liidwigshafen. Volgens de aFrankf. Ztg.« is het spoor wegpersoneel in Ludwigshafen door de Fransche autoriteiten gerequireerd. Bij wei gering zullen zij voor den krijgsraad moeten komen. Evenzoo is het met de stedelijke ambtenaren. Men meldt uit Ludwigshafen dat 40.000 arbeiders het werk hebben gestaakt. De algemeene staking te Ludwigshafen is geheel doorgevoerd. Alle telegraaf- en telefoon-beambten hebben na 12 uur het werk gestaaktde electriciteitswerken zijn stil gelegd er wordt geen electrische stroom geleverd aan de stad en de verschillende inrichtingen, zoodat de trams niet rijden. Ook de arbeiders der waterwerken hebben zich bij de staking aangesloten. Een krach van 22 mUlioeu. Volgens de Etoile Beige is in de Ant- werpsche diamantwereld een nieuw failliet uitgesproken. Een firma heeft haar be talingen gestaakter is een deficiet van 22 millioen. Een jeugdige booswicht. Te Iserlohn bond een jongen van 15 jaar een knaapje van 8 jaar op de rails vast. Het kind kon nog op het laatste oogenblik toen een trein aankwam, door voorbijgangers gered worden, maar is sedert dien in ernstige mate zenuwziek. De jeug dige onverlaat zal vervolgd worden. heer Pearson, toen hij daar zijn eigen zoon, van wiens bestaan hij voor weinige dagen nog niets wist, in het levenden lijve voor zich zag staan. Was dat zijn eigen vleesch en bloed Hij kon zijn eigen oogen niet afhouden van die schoone, rechte gestalte zijns bezoekers. Hoe meer hij den jongen man aanzag, des te meer vond hij op diens gelaat de trekken van Isabella en van zich zelf terug en hij mompelde bij zichzelf »Dat is waarlijk mijn zoon.<t ïNeem een stoel, mijnheer Muurse want ik zou gaarne wat met u praten en ik ge loof, dat ik u een aangename naededeeling heb te doen.« »Ik ben u zeer verplicht voor uw be langstelling in mij, mijnheer,antwoordde Frank nederig, terwijl hij plaats nam. »Nu, ik wil niet langer om de zaak heendraaien,« ging de heer Pearson voort, verlangende, zich zoo spoedig mogelijk be kend maken. »Ik zal uw nieuwsgierigheid, om te weten wie ik ber., niet lang op de proef stellen maar ik zou u zeer verplicht zijn, als u mij eerst een paar vragen wil- det beantwoorden aangaande uw oom, den heer Herbert Muurse, als u daar niets te gen heeft. »'t Is een vrij zonderlinge vraag van een vreemdeling, mijnheer Pearson,<t ant woordde Frank, eenigszins verlegen maar ik zal u antwoorden, voor zoover ik dit met fatsoen doen kan.c Mijn beste vriend, ik ben niet zoozeer een vreemde voor u, als ge u wel verbeeldt De uitwijzing ran den Duitschen gezantschaps- ambteuaar. Londen. Uit betrouwbare bron verneemt de correspondent der »Ipu«, dat tegen de aanwezigheid van den kanselier Caro in het Duitsche gezantschap in Londen reeds terstond na overhandiging van de lijst bij de Engelsche regeering bezwaren inkwamen. Deze waren nu onderzocht geworden, en er werd vastgesteld, dat Caro tijdens zijn vroeger verblijf in Eugeland hij was ook voor den oorlog en na het uitbreken ervan nog in Londen bij de Duitsche am bassade werkzaam geweest zich met geheime opdrachten had bezig gehouden, welke destijds zijn interneering tengevolge hadden. Caro werd derhalve thans eenigen tijd gadegeslagen, waarbij bemerkt moet zijn, dat hij wederom geheime verbindigen zocht, zoodat de regeering officieel zijn uitwijzing voorstelde. Brand by Hrupp. In den nacht van 18 op 19 Juni heeft, meldt de N. R. Ct., een reusachtige brand de uitgestrekte houten loodsen van de firma Krupp totaal vernield. In de afgebrande gebouwen was o.a. een groote voorraad daar opgeslagen meubelen verder was een deel van de stedelijke ziekenhuizen er on dergebracht. Persoonlijke ongevallen heb ben niet plaats gevonden. De stoffelijke verliezen beloopen verscheidene miliioenen marken. 3el vat wordt wfer gevuld. Sedert tientallen van jaren was het reus achtige wijnvat der firma Wilheimi te Hattenheim, dat 50.000 liter kan bevatten en het grootste vat der heele Rijnstreek is, niet meer gevuid, maar dit jaar is men daar weder toe overgegaan. De firma maakt goede zaken en heeft nu ook het kasteel Reichertshausen aangekocht, dat ge heel voor wijnkelders en opslagplaatsen zal worden ingericht. Protest-vergadering te Brussel. Te Brussel is thans de tweede protest vergadering gehouden van den Belgischen bond ter verdediging van de Fransche taal tegen de vervlaamsching van de hoogeschool te Gent. Naar men zich herinneren zal i3 de eerste ontaard in een knokpartij tusschen de bezoekers en Vlaamsche studenten. Thans waren alle maatregelen genomen om orde verstoring te voorkomen. maar hierover straks. Ik zou gaarne weten, of ge denkt, dat uw oom Herbert een leven leid van ongestoord geluk. »Nu, om de waarheid te zeggen, mijn heer, geloof ik niet, dat dit het geval is, Maar ik begrijp niet, hoe dat u belang kan inboezemen. »Ik kan u toch verzekeren, mijnheer Muurse, dat het van veel belang voor mij is, dit te weten en mijn vraag komt niet uit nieuwsgierigheid voortmaar, indien het onderwerp u niet aangenaam is, zullen we het rusten. Zullen we over uzelf spre ken Want ik ken u en de uwen beter, dan ge mij kent.« Wezenlijk, mijnheer riep Frank ver baasd uit. »Hoe kan dat »ik kende uw lieve moeder vóór ge ge boren waart,a antwoordde zijn vader, een aanloop nemende, om zich bekend te maken. »Zal ik u eens een paar voorvallen uit het vroegere leven uwer moeder verhalen ging hij voort. »Ge weet waarschijnlijk, dat uw moeder zeer jong getrouwd is met een man van goeden huize uw vader dus die, treurig genoeg, van haar werd weggerukt, eer gy waart geboren. ^Waarlijk, ik heb mijn moeder dikwijls over het ongelukkig lot van mijn vader hooren spreken,zeide de jongeling bitter. nMaar hoe weet u dit alles, mijnheer We dachten, dat bet door iedereen reeds lang vergeten was.« Wordt vervolgd n Hensien en Altena. de Laasstraat irvaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1