r i nr. :KS, SENORIO de 10 cents sigaar, IIAiAlUl Tel. lat. 411. U Magazijn St Jozef. Land van aitena Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden, No. 3994. Zaterdag 26 Juni. 1920. Hook ons SUCCESMERK, en hoogfijne kwaliteit. Hinthamerstraat 24/ 's-BOSCH, Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote \tters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot. Dinsdag- en Vrydagmorgen 10 uur ingewacht. OM BUITENLANDSCH OVERZICHT Te Christiania is van 15 tot 19 Maart jj. het congres der Internationale Trans portarbeidersfederatie gehouden. Op be doeld congres zijn een tweetal resoluties aangenomen, oorlog en militairisme betref fend. De strekking dezer resoluties is, dat de transportarbeiders- en spoorweg arbeiders-organisaties tot taak hebben, het militairisme te bestrijden en, zoo mogelijk, door daadwerkelijke actie, nieuwe oorlogen te voorkomen. De Generale Raad van de I, T. F. heeft naar aanleiding hiervan nu, aan allo aangesloten organisaties het vol gende ter beantwoording voorgelegd. Is Uwe organisatie bereid a. in woord en geschrift de in de re solutie tot uitdrukking gebrachte ideën te propageeren b. in geval van dreigend oorlogsgevaar een eventueel bevel van den Generalen Raad der I. T. F. tot afkondiging van de algemeene staking in alle transportbedrijven, op te volgen. Bovenbedoelde resoluties luiden als volgt »Het congres der Internationale Trans por tarbeidersfederaties, gehouden te Chris tiania van 15 tot 19 Maart 1920 overwegende, dat de oorlog het leven heeft gekost aan duizenden menschen en de oorzaak is van de ellende, waarin ver schillende volken zich thans bevinden overwegende, dat de volkeren in dit bloedbad medegesleurd zyn door het kapi- 47. Omdat/ mijn beste jongen, ^antwoordde de heer Pearson, opstaande en zijn zoon bij de hand nemend, want hij kon zich niet langer goed houden, »omdat ik het was, die uw lieve moeder liefhad en trouwde. Ik werd door de rechtbank veroordeeld. Ik ben uw vader 1 Frank Muurse staarde hem met onver holen verbazing aan. Hij begreep er niets van, hij wist niet, wat hij hoorde. Hij kende dezen heer volstrekt niet, had hem nooit vroeger gezien en toch, eer zij vijf minuten bijeen waren, verklaarde hij zijn vader te zijn »Er moet een vergissing plaats hebben, mijnheer* antwoordde hij zeer verlegen, »mijn vader stierf vijf en twintig jaar ge leden, zooals u zeidetik begrijp u niet.* »Mijn zoon I myn zoon riep de heer Pearson hartstochtelijk uit. »Je vader is niet dood, hij leeft. lidstaat hier voor je. Ik ben je vader "Eu hij schreide tranen van vreugde. x Toen verdween Frank's twijfel. Een overweldigend gevoel zeide hem, dat die man daar voor hem zijn vader was de talistisch regime overwegende, dat het de eerste plicht is van iederen georganiseerden arbeider, om den oorlog te verklaren aan den oorlog besluit het kapitalisme en het militairisme, als zijnde het voornaamste wapen van de bourgeoisme, daadwerkelijk en onophoudelijk te bestrijden.* De welwillende onzijdigheid van de Duit- sche meerderheids-socialisten is voor het kabinet, dat Fehrenbach had bijeengebracht, niet te verkrijgen geweest en zoo is alles nu weer in het honderd. De nadeelige gevolgen voor Duitschland van het afbrokkelen van de oude coalitie door het ter zijde gaan van de meerder heids-socialisten komen reeds in een ver- anderderde Igouding van de Entente voor den dag. Haajr vertrouwen in den nieuwen toestand in Duitschland blijkt verminderd, en het ziet er naar uit, of de duimschroeven sterker aangedraaid zullen worden. Om te beginnen bij de regeling van de schade vergoeding, die Duitschland te betalen zal hebben. Het schijnt dat de opvatting de bovenhand krijgt, die Duitschland jaarlijks wil laten aflossen, maar de aflassing telkens wil verzwaren, als men meent dat het vermeerderde betaal-vermogen van den schuldenaar dat toelaat. Wij hebben al eerder in het licht gesteld, dat dit voor het Duitsche volk een ontmoedigend stelsel is, aangezien het dan geen prikkel heeft om zich in te spannen om zich van de nederlaag te herstellen, daar de Entente op elk ons nieuwe kracht aanspraak zal maken al moge dan waar zijn, dat de geheele schuld er sneller door afgelost vader, dien hij nooit gekend had en op staande, vatte hij de beiden handen, die hem toegestoken werden en drukte ze in nig en vast tusschen de zijnen. »Als u dan mijn vader zijt,« riep hij uit, »want ik kan er niet langer aan twijfelen, waarom, o, waarom, zijt u dan niet vroe ger terugkomen waarom kwaamt u niet terug, om ons te beschermen Omdat je bestaan mij niet bekend was, mijn zoon,* antwoordde de vader. *Dit hangt samen met allerlei omstandigheden, te lang, om thans te vertellen. Maar wat bedoel je niet »ons?« Heb je een tweeling zuster »Neen, vader. Met ons bedoel ik mijn moeder en mijzelf.* »Je moeder, jongen f Leeft je moeder nog »Ja, mijnheer.* De vader zonk in een stoel neder en begroef zijn gelaat in zijn handen. Hij was zijn aandoening niet langer meester en hij barstte in tranen uit. Hij Weende bittere, wanhopige tranen, toen het langzamerhand tot hem doordrong, dat hij het slachtoffer was geweest van een lage samenzwering Waarom had hij het land verlaten Omdat zijn broeder had gezegd, dat hij veilig ont komen kon, waarvoor hij zijn dankbaarheid en vertrouwen had gewonnen. En waar om was hij nooit teruggekomen Omdat zijn broeder hem had verzekerd, dat zijn vrouw en allen, die hij liefhad, overleden waren. De geheele zaak in al haar af wordt. Het zou wel eens anders kunnen loopen "oor de meerderheids-socialisten, dan zij in hun taktische handigheid gedacht hebben. Zij willen het mogelijk verwijt ontloopen, dat het Duitsche volk aan de besluiten van Spa gebonden wordt. Maar als de besluiten harder uitvallen, dan men eerst verwacht had, loopen zij kans, dat men hun verwijt, dat de besluiten niet zachter geworden zijn, omdat zij door hun nieV- meedoen aan de rëgeering, het vertrouwen van de Entente in den toestand in Duitsch land geschokt hebben. Wat tot dusver uit Boulogne verluidt, bevestigt de opvatting, dat datgene, wat men te Spa van de Duitschers zal vragen, hwn niet mee zal vaiien. Als men de voornaamste uitkomsten van de conferentie te Boulogne samenvat, krijgt men het volgende beeid le. Llyod George heeft niet gedaan kunnen krijgen, dat met de hervatting van dé handelsbetrekkingen een rekening van de Sowjet-regeering zal samengaan, aangezien Millerand zich daar tegen met hand en tand blijft verzetten 2e. de interventie der Grieken in Aziatisch Turkije zal zich bepalen tot een divisie, die den Engelscheu te Ismid te hulp zal komen 3e. over de verdeeling der schade vergoeding die Duitschland te betalen zal krijgen, zijn de geallieerden het nog niet eens4e. men is het eens geworden over een nota aan Duitschland om de uitlevering van het nog niet,overgegeven oorlogsma- terieei te bespoedigen, welke eindigt met GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tser viezen Waschstellen. Oud-Hollandsch tijdver k. Tafel- Dessertmessen, Fpuit- Boter-1 en Kaasmesjes. GKfcSLfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, impels en Vorken, Suik&nepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER finthamerstraat 70. 's-BOSCH. schuwelijke slechtheid werd hem plotseling duidelijk en hij sprong van zijn stoel op, uitroepende: Herbert, Herbert, welk een dag van wrake staat je te wachten I Toen, zich plotseling tot zyn zoon keerende, vroeg hij »Waar is je moeder, Frank? Waar kan ik haar vinden »Ga zitten, vader, u is overspannen,* antwoordde Frank. Ga zitten en ik zal het u zeggen. Mijn moeder en ik wonen in een klein huisje te Clapham. Wij leefden voornamelijk van mijn inkomen, maar gis teren heb ik mijn betrekking verloren, daar het kantoor, waar ik werkzaam was, ban kroet is gegaan en ik weet niet, wat moe der en ik hadden moeten beginnen, als u niet juist bijtijds waart verschenen. Gis terenavond ging ik dus weder naar Nor wood, om aan oom Herbert te vragen, mij aan een nieuwe betrekking te helpen maar ik zag hem niet, want de bedienden had den bevel gekregen, mij niet toe te laten. We wisten geen raad, want we zijn te arm, om vrienden te hebben, die ons zou den kunnen helpen en toen ik dus van morgen volgens afspraak mij hierheen be gaf, heeft moeder zichzelf vernederd en is naar hem toe gegaan, om hem om hulp te smeeken en hem te vragen, ons ten minste eenige tijdelijken bijstand te geven, tot ik een nieuwe betrekking heb ze is nu op het oogenblik op Ravenwoud.* Zijn vader sprak geen woord, maar hij beduidde Frank, hem te volgen en zij ver een bedreiging met dwangmaatregelen 5e. de geallieerden blijven staan op hun eisch tot een inkrimping van het Duitsche leger tot 100.000 man, maar houden niet vast aan den uitersten termijn van 10 Juli, die daarvoor gesteld was. Op geen enkel punt zijn de geallieerden het dus volkomen eens geworden, want geen enkel besluit beantwoordt aan datgene wat de bondgenoot die op een bepaald punt het verst wilde gaan, wenschte. De verdeeling van de Duitsche gouden marken zal nog heel wat voeten in de aarde geven. Voor men te Spa bijeenkomt zal nog tweemaal beraadslaagd worden. Eerst zullen Fransche, Engelsche Itali- aansche, Belgische en Servische financieele deskundigen te Parijs met elkaar marchan- deeren en daarna komt de zaak nog eens voor de financieele conferentie, die op 2 Juli te Brussel bepaald is. Engeland en Frankrijk hadden in het door hen ontwor pen plannetje buiten Italië gerekend. Nitti tiad bij hen den indruk gevestigd dat Italië in de eerste plaats vrede en vriendschap met Duitschland wenschte en zich maar weinig om de schadevergoeding bekommerde. Italië is zich echter gaan herinneren dat de anderen ook al met den buit in natura waren gaan strijken, zooals koloniën, sche pen enz. Het eischt nu zijn 20 pet., wat 18 milliard gouden marken van de 90 milliard in het geheel zou zijn. De anderen hebben nu de keus tusschen verhooging van het geheele bedrag of verzaking. BUITENLAND. 9e anarchie in Ierland. Nieuwe gewelddaden. Londen, 22 Juni. Te Dublin had heden morgen een opzienbarenden moordaanslag op den adjunct inspecteur-generaal van de lersche politie plaats. Deze woont buiten de stad en kwam per trein te Dublin aan, waar een auto gereed stond, waarin zich als escorte een drietal politiemannen in burgerkleeren bevonden. Ook de chauffeur was een politieman. Toen de auto te Dublin onder een spoorwegviaduct doorreed werd zij hevig beschoten door een bende Sinn Feiners, die zich verscholen hielden De polilitiemanrten in de auto schoten met revolvers terug, doch de aanvallers schoten razend snel achter elkaar van achter pi laren. De adjunct-inspecteur werd gevaar lijk gewond. De politie-chauffeur kreeg een- schot door beide beenen, doch wist de auto toch weg te rijden. Later bleek ook lieten samen het hotel. In de straat riep hij een rijtuig aan en zeide den koetsier, dat hij zoo hard mogelijk naar het station moest rijden. Een vreeselijk licht blonk in zijn oogen en Frank sloeg hem vol angst gade, terwijl ze voortjoegen. Het rijtuig bereikte weldra het station. De heer Pearson, zooals we hem zullen blijven noemen, sprong er uit. Na den koetsier het dubbele van hetgeen hem toe kwam betaald te hebben, snelde hij het station binnen en vroeg, wanneer de vol gende trein naar Norwood vertrok. Daar hij een paar minuten wachten moest, werd er een telegram gezonden aan Havik, hem verzoekende, zich zoo spoedig mogelijk naar Ravenwoud te begeven. Toen werd de trein afgeroepen, ze stapten in, de schelle fluit weerklonk en ze stoomden weg. O, wat een vreeselijke reis was datHet scheen Frank, alsof zij uren duurde, want zijn vader bewaarde nog steeds dat ont zettende stilzwijgen, hetwelk den jongeling angst aanjoeg het zien van dat verwron gen gelaat riep het koude zweet op zijn voorhoofd te voorschijn. Welke gedachten vlogen den vader door 't hoofd Dat ze vreeselijk waren, was hem aan te zien Hij dorstte naar bloed, de geest der "wrake in hem dorstte naar wraak op zijn broeder. Het bloed van zijn vermoorden oom en van zijn aan hartzeer gestorven moeder riep om wraak over het hoofd van den moordenaar. De veronge lijkte broeder brandde van verlangen, om een man van het politie-escorte gewond te zijn. De aanvallers, wier aantal op twintig tot dertig wordt geschat, wierpen tevens een paar bommen, welke hun doel misten. Nader wordt gemeld, dat de toestand van den gewonden adjunct-inspecteur zorg wekkend is. Op een andere plaats in Ierland werden vijf fietsende politiemannen van uit een hinderlaag beschoten, een hunner wérd gedood en een ander ernstig gewond. Relletjes in Knid-Ouitscklasul. Stuttgart. Om tegen de prijsstijging en den levensmiddelenwoeker te demon- streeren hadden de gezamelijke vakvereen. in alle groote plaatsen van het iand mani festaties georganiseerd, die door de onaf- hankelijken aangewend werden om hun eisch, de dietatuur van 't proletariaat, op nieuw naar voren te brengen. Daarbij kwam het in Uim en Ravensburg tot bot singen met de politie en den rijksweer- In Ulm werden de Oberambtmann en de burgemeester mishandeld. In Raven- burg werd het gebouw van den Ober ambtmann aanzienlijk beschadigd. Ook hier vielen slachtoffers aan de zijde van de on ruststokers. In Aaien maakten radicale elementen zich met geweld meester van de wapen-depóts van de inwonersweer, die zij volkomen leegplunderden. hem, die de oorzaak was van alles, wat hij en zijn arme vrouw hadden moeten lijden, daarvoor te doen boeten, »Herbert Muurse,* mompelde Frank's vader, »het ware beter voor je, in de hel te zijn, dan in mijn handen te vallen Eindelijk kwam er een einde aan deze ontzettende reis de trein stoomde het sta tion van Norwood binnen en zij stapten uit. Frank riep een rijtuig aan en beval den koetsier, zoo vlug mogelijk naar Ravenwoud te rijden. De koetsier voldeed aan die opdracht en het rijtuig vloog voort. De jonge Frank rilde, als hij dacht, wat de gevolgen kon den zijn van een ontmoeting tusschen zijn vader in diens tegenwoordigen overspannen toestand en den broeder, die hem zoo schan delijk had behandeld, maar Frank was niet bij machte, de ontmoeting te verhinderen en kon niet anders dan lijdelijk toezien. Daar hield het rijtuig stilze sprongen er beiden uit en terwijl de koetsier door den zoon werd betaald, schelde de vader. De deur werd geopend en zonder iets te zeggen, liep de heer Pearson den gang binnen. In de studeerkamer hoorden ze Herbert met scherpe stem tot iemand spreken »Ik zeg je, dat ik het doen zal, Isabella Ik zal, zeg ik je.« Teen volgde de gil eener vrouw. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor bet LaiI vu Keisdei ti Alteia, U Laagstraat en de Bommeierwaard samengesteld uit de ddsslstG tabakken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1