Fa. flLPH- HUPSCH SlccfriscJj^alorr- err Schemerlampen, met bj|fréhöorende Kappen. Vreest geen examen Hoeveel middelen roeten, I Vughter straat 19. 's-BOSCH. Zenuw tabletten, plaIt TELEFOON 715. AANBEVELEND. want er bestaat een middel, dat u geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel, dat u kalm maakt en kalm houdt, terwijl uw geest Jielder blijft. Mijnhardt'* wetenschappelijk samengesteld en beslist onschadelijk,/genezen u van zenuwachtigheid, en stellen u in staat rustig na te denken en de vraag stukken gemakk/ijk op te lossen. Per koker IhAt. 3 kokers f2.15. Bij ApotlT en Drogisten. Staking ran schoolkinderen. Men schrijft aan het Hbld. Te Herne (Westfalen) hebben de ca. 7000 katholieke\schoolkinderen een staking ge proclameerd; daar hun ouders geen genoe gen nemen met de huidige inrichting van het onderwijs. .Zondag is besloten een al- gemeene schoolstaking op Maandag j.l. te beginnen, welk besluit dan ook reeds tot uitvoering is gekomen.-..Tienduizenden school kinderen manifesteeren\op straat. Haar schoonvader vermoord. Te Berlyn is de 43 jarige weduwe van den veearts Schenker gearresteerd als ver dacht haren 73-jarigen schoonvader te heb ben vermoord. Ze vreesde, dat de oude man tegen haar zou getuigen in eeri recht zaak wegens bedrog en valschheid in ge schrifte, o Dc (jsbreker „Solovei" gevonden. Een Reuter-bericht uit Christiania aan de Engelsche bladen meldt, dat volgens een draadloos bericht van kapitein Sverdrup aan boord van den ijsbreker »Sviatogor,« door de Britsche admiraliteit aan Noorwegen ge leend om te pogen den Russischen ijsbre ker »Solovel« te redden, hij Zaterdagavond den Russischen ijsbreker in de Kara Zee drijvende heeft gevonden. De opvarenden zijn aan boord van de t>Sviatogor genomen BINNENLAND. Een verschrikkelijk vliegongeluk. Drie personen verbrand. Te Venlo heett een vreeselijk vliegonge luk plaats gehad. Een ooggetuige meldt daaromtrent het volgende Tijdens een vliegdemonstratie, welke te Venlo gegeven werd, steeg circa half drie de vliegenier Neet met een tweetal pas sagiers een dame en een heer het lucht ruim in. Nauwelijks boven de stad zag men de machine allerlei verdachte zwenkingen en bewegingen maken tot opeens een hooge vlam opschoot van uit het benzinereser voir der machine, die het geheele toe stel in vlammen hulde en onder de angst kreten der toeschouwers viel het vliegtuig pijlsnel omlaag om neer te komen op het dak van een huis in de Lomstraat, waar het door het dak heensloeg en het bran dende vliegtuig met den kop naar beneden bleef hangen. Een begin van brand was spoedig ge- bluscht. Dadelijk toog men aan het reddingswerk, doch men kon slechts de verbrande lijken onder de machine vandaan halen. Veredeling Zaandamsche kermis. In den Zaandamschen gemeenteraad kwam Dingsavond het tweede middel, dat men wil aanwenden om tot het gestelde doel de veredeling van de Kermis te geraken, in behandeling. Het eerste middel de z.g. droogleg ging werd in de vorige vergadering met 11 tegen 8 stemmen aangenomen in dien zin, dat alleen het tappen van sterken drank gedurende de kermis zal zijn verboden, doch bier, wijn en soortgelijke alcohol houdende dranken zal zijn toegelaten. Het tweede middel bestaat in het orga niseeren van feestelijkheden van allerlei aard om daardoor het volk een waardiger gelegenheid tot ontspanning te bieden. Een groot aantal vereenigingen heeft zich bereid verklaard haar medewerking te ver leenen. Behalve de harddraverij, zullen alle feesten voor ieder gratis toegankelijk zijn. De kosten worden begroot op f 9000, die uit de gemeentekas zullen worden bestreden. Ecu eigenaardig geval. Terneuzen, 23 Juni. Sedert eenige maanden is een verwijdering ontstaan tus- schen het echtpaar Duiker-Blekking, met het gevolg, dat de heer Duiker zijn woon plaats naar Nymegen overbracht Door het gemeentebestuur van Terneuzen is daarop Maandag aan mevr. Duiker-Blek king bericht gezonden, dat zij, aangezien haar wettige woonplaats die van haren echtgenoot is, de vereischten heeft verloren om lid van den gemeenteraad te zijn. Tevens zou er voor de S.D.A.P. een vacature in de Prov. Staten van Zeeland ontstaan. Voorts doet zich nog het geval voor, dat haar echtgenoot als opvolger door het cen traal stembureau zal moeten worden be noemd tot lid van den gemeenteraad. Hij zal dan geen geloofsbrieven kunnen inzen den, omdat hij ook de vereischten mist. Niet onwaarschijnlijk is het, dat door beroep op den gemeenteraad, enz. deze kwestie bij de Kroon ter beslissing komt Wijkverpleging te Lanteren. De heer Dingen, notaris te Lunteren, schonk een gift van f 10.000 voor de op richting van een vereeniging voor wijkver pleging aldaar, benevens het voor hem ver gaderde bedrag van f 1270.30, hem ter gelegenheid van zijn 25-jarig notarisambt op 7 Juni j.l. door de bewoners van Lun teren ter hand gesteld. De wittcbroodskaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 14e tijdvak, hetwelk loopt van 24 Juni tot en met 2 Juli a.s. zal dienen de Rijks broodkaart in de paarse kleur op paarsen ondergrond. o Voorbereidend examen gemeentendminstratie. Voor het voorbereidend examen gemeente administratie, hetwelk dezer dagen wordt afgenomen, bebben zich niet minder dan 254 candideten aangemeld. Notarieele examens. De minister van Justitie heeft bepaald dat het voorbereidend notarieel examen, voor zoover het mondeling gedeelte betreft, zal worden gehouden t'e Utrecht en heeft benoemd tot lid en voorzitter der Staats commissie belast met het afnemen van ge noemd examen dr. C. J. Viriksteyn, inspec teur der gymnasia, te 's Gravenhage. o Hoezeer de grasprijzen te Uden gedaalc zijn kan men opmaken uit t' feit dat de wed. Van den Elzen op het gehucht het Loo bij de verpachting van een veld hooi gras 45 gulden daarvoor ontving. Ze hac ook juist voor 45 gulden kunstmest in dat veld verzaaid. Arbeid, grondlasten enz geeft ze dus toe. o liiitaire weduwe-wetten. Van wege de departementen van oorlog en marine is gezamelijk een commissie in gesteld ten einde de militaire weduwe-wet ten met die van de burgelijke ambtenaren in overeenstemming te brengen. Moord te Stein. Te stein is zekere M. Janssen, bij een vechtpartij gedood. De dader is zekere Meijer uit hetzelfde dorpje. Hij heeft be kend zijn slachtoffer met een flesch op het hoofd te hebben geslagen. Te 's Bosch is de eerste z.g. Ameri kaansche school geopend, nl. een school waar jonge werklooze sigarenmakers worden op geleid tot bouwvakarbeiders. Diefstallen by de spoorwegen. Men schrijft uit Maastricht Voor de rechtbank stond alhier terecht de remmer-arbeider W. VVilberger te Maas tricht, ter zake van diefstal. Uit het ge tuigen verhoor blijkt, dat beklaagde den 17 Maart, in den bestelgoederenwagen van een trein reed van Maastricht naar Utrecht Aan het station aldaar werd hij door een paar rechercheurs bij de Centrale aange houden, en bij visitatie vond men in zijn dienstkoffertje 3 wollen truien, lijfjes en 12 linnen boordjes. Beklaagde had eerst beweerd, dat hij die goederen in Maastricht had gekocht, doch bekende later ze bij Beek of Susteren, uit een pakket te hebben gehaald. Het O. M. eischt eene gevangenis straf van drie maanden. SELIJK NIEUWS. Hensden. Een 7-jarig klein-zoontje van den veldwachter Van Kuijk, had een ischhaakje gekocht en stak dat spelender wijs in den mond. Op het onverwachts slikte hij het door en nu was Leiden in ast. Hij voelde het in de keel zitten, maar het was niet meer te grijpen en erugtrekken zou toch niet gaan, omdat iet terstond zou haken. Dr. Auër wist iet door de keel te weiken en nu mar cheerde het 30 uur door het lichaam zon der pijn te veroorzaken, om het langs na tuurlijken weg weder te voorschijn te doen komen. Bij de beproeving der brandspuiten in deze en de vorige week, bleken deze in goede situatie te verkeeren en hoewel het water over meer dan 100 Meter moest aangevoerd worden, kon toch een straal tot op de daken der woningen verkregen worden. Het materieel, dat zorgvuldig in goeden staat gehouden wordt, is toch niet meer van onzen tijd, en eene motorspuit zou daaraan meer geëvenredigd zijn. Jammer dat het aanschaffen in dezen tijd zulke finantieele bezwaren heeftte meer, nu men op grooten afstand van water, een z.g. aanjager er bij zou noodig hebben en alsdan de motorspuit niet als aanjager en perspomp tevens zou kunnen gebezigd worden. Werkendam. Met ingang van 27 Juni (Zondag a.s.) moeten de café's in de Gemeente Werkendam 's morgens om 9 uur gesloten zijn. Tot rijksveldwachter aan de Kil, gemeente de Werken c.a., is aangesteld de heer II. van de Heijgraaf, gemeente veldwachter te Schijndel. Almkerk. Op de jl. gehouden ge meenteraadsvergadering is de heer A. Verschoor gekozen tot Loco-Burg., en tot Wethouder de heer B. W. Buiser. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de heer Smits, Godsdienst-onderwijzer te Heemstede. 's Gravemoer. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen de WelEerw heer L. Nugteren, predikant te Bleiswijk. Als herder en leeraar der Geref. Kerk alhier is beroepen de WelEerw. heer R. W. Huizing te Bloemendaal. Herpt. In de op 21 Juni gehouden vergadering van de ingelanden van het waterschap Herpt en het Herptsche veld« werd weer als voorzitter gekozen de heer L. van Herpt. Bij de daarna gehouden stemming voor een lid van het bestuur (vacature van den heer A. J. van Greven broek) verkreeg de heer C. J. van Gre- venbroek 27 en de heer A. Buijs Thz. 26 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De harmonie »De Eendrachtcc bracht het nieuw gekozen lid eenexserenade. Meeuwen. De kersenbpomgaard van Mevr. de Wed. Verhagen-De -Jong alhier wordt zeer druk bezocht Dagelijks komen tal van vreemdelingen deze gemeente be zoeken, om eenigen tijd te vertoeven in den mooien kersen boomgaard. Een en ander geeft wat leven en beweging in deze an ders stille plaats. De heer A. de Graaff, rijwielhan delaar alhier, is door het Hoofdconsulaat van den N. A. W. B. (Toeristenbond voor Nederland) aangesteld als Bonds-MOTOR hersteller. Sprang. Het programma van de op a.s. Dinsdag des nam. 3.30 uur in deze gemeente te houden openluchtmeeting be vat de navolgende nummers. 1. Bijeenkomst aan het Westeinde om 3.30 u. 2. Wandeling door de gemeente, op geluisterd door de Harmonie »Apollo« van Kaatsheuvel. 3 Samenkomst op het terrein voor de Chr. school. Welkomstwoord. 4. Rede, uit te spreken door den heer Strybis, voorz. van den Chr. Fabrieks Haven- en Transport-arbeidersbond. Onderwerp»In het midden van den strijd. 5. Muziek, uit te voeren door »ApolIo«, 6. Rede, uit te spreken door den heer heer Stapelkamp. Onderwerp Het heden en het verleden der Chr. Vakbeweging. 7. Muziek. 8. Slotwoord. Sleeuwijk. Zaterdag j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente. Nadat door den Voorzitter mededeeling was gedaan dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het ko ffer van schoolgelden over het 2e kwar taal 1920 het raadsbesluit tot aankoop der woning van wed. J. B. Scheurwater en afwijzend hebben beschikt op het door T. Cornet en G. A. de Regt ingesteld jeroep tegen hunne aanslagen in den Hoofdelyken Omslag over 1919, ging de Raad in geheime zitting over tot verdere behandeling van het kohier van den H. O. Vrijdag j.l. had de 12jarige zoon van de Wed. J. v. d. Pluim te Dussen (Hank) gezeten op een kar bespannen met twee honden, alhier het ongeluk, doordat de honden op een hem tegenkomende voermanskar beladen met steenpuin, aan liepen, daaronder te geraken en een wiel over een zijner beenen te krijgen, waar door het zoodanig werd verbrijzeld, dat hij dat lichaamsdeel waarschijnlijk zal moeten missen. Na door Dr. Bresier van Wer- kendam voorloopig verbonden te zijn is hij per rijtuig naar de ouderlijke woning ge bracht. Vanaf Zondag a.s. moeten de her bergen, krachtens de gewijzigde politiever ordening des Zondags van des morgens 9 uur af, gesloten zijn. Veen. Veiling 22 Juni. 5 Aanvoeren nieuwe aardappelen. Prijs f9.— per 70 K.G. Woudrichem. Veiling 24 Juni. Aangevoerd 480 K.G. zwarte bessen, prijs 73 tot 80 ct. p. K.G, Reeds hebben vele landbouwers hun bessen uit de hand verkocht tegen een prijs van 35 k 40 cent p. K.G. Wanneer zal men het nut van pnblieke verkoop toch eens inzien Door de melkfabriek v. d. Bergh te Rotterdam is de prijs der melk vanaf heden met 1 cent p. Liter verhoogd. heeft U al beproefd ter genezing van steenspuiten, negenoogen, bloedvinnen, fijt, wratten, likdoorns, winterhanden, wintervoeten, open bee/en, zwerende borsten, ring-, baaraÉ, dauwworm, brandwonden, verouderde wonden en allerlei zweren Het eenige mfiddel, dat beslist en binnen enisle dagen genezing brengt is de Ojprechte Winsumer Zalf. Prijs /er bus f 0.75 en f 1 35. (Hoe grooier bus, hoe voordeeliger in 't gebruilc.) Verkrijao. bij Apoth. en Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W./ Brugman, Coiffeur, Boter- maikt./ Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. (<ien.-Ageut j. C. DE YIUËS^ ff in sum jtir Vergadering van den Raad der gemeerde DRONGELEN, op Woensdag 23 Juni nam. half zeven. Voorzitter D. F. Brune. Secretaris D. A. v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Schans, v Gammeren, Treffers, Vos en v. Campen. Afwezig het lid Nieuwkoop. Nadat de opening heeft plaats gehad, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Nu heeft de installatie plaats van het nieuw verkozen raadslid de heer J. v. d Stelt en wordt deze tot de vergadering toegelaten. Bij de gehouden stemming voor een wethouder kreeg de heer J. v. d. Stelt 4 stemmen en de heer J. A. v. Campen 2 stemmen, zoodat de eerste is gekozen Van de begrooting 1919 zijn enkele posten overschreden. Deze overschrijding kan gedekt worden door afschrijving van enkele posten waarbij over is. De af- en overschrijving wordt met al- gemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meentekas leeg is, dat nog geen cent van den Hoofd. Omslag is ontvangen en B. en W. daarom voorstellen een kasgeldleening groot f 1250 aan te gaan bij de Boeren leenbank, rentende 6 pCt. met aflossing zoo spoedig mogelijk. Het lid v. Campen vraagt, of de vorige Hoofd. Omslag reeds geheel is geïnd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat nog enkele jostjes geïnd moeten worden, doch dat deze van geen belang zijn dat echter na de jasopneraing, die de volgende maand plaats ïeeft, hierover volledige inlichtingen zijn te geven. Het aangaan van een geldleening, wordt fferop met algemeene stemmen goedge- zeurd. In behandeling komt het in de vorige vergadering aangehouden adres van de Bouwvereeniging. Voorzitter. Dit adres is in de vorige vergadering blijven zitten, omdat de Raad toen niet voltallig was. Hoewel ik er geen bezwaar tegen heb, nu de Raad weder niet voltallig is, het adres nogmaals uit te stellen, zou ik het thans liever willen af handelen. Is er dus iemand voor uitstel Geen der leden verklaart zich hier voor. Voorzitter. B. en W. stellen voor, de Bouwvereeniging te berichten, dat de Raad bezwaar heeft tegen den afstand van den gevraagden grond. Het kan U bekend zijn, dat in den loop van het vorig jaar, het Gemeentebestuur in overleg is getreden met mijnheer Schüngel, Inspecteur van de Volksgezondheid te 's Bosch, om het bouwen van woningen zelf ter hand te nemen. Genoemde Inspecteur ontraadde in een kleine gemeente als Drongelen het bouwen van woningen, omdat den bouw tegen woordig veel te duur is. De menschen vinden hier een woning die f 4 per week moet kosten veel te duur en hebben liever een huisje met een stukje grond voor f 75. Daarbij is het verkieslijk, dat de bouw in een kleine gemeente uitgaat van den Raad, deze is immers de aangewezen persoon. v. Campen. Tot mijn spijt hoor ik van u, mijnheer de Voorzitter, dat het college van B. en W. heeft besloten geen grond voor woningbouw af te staan. Raadselachtig vind ik het, dat er misschien wel woningen komen, die door den Raad zullen worden gebouwd. Zooals u mededeelt vindt mijn heer Schüngel het geen rendeerende zaak, en zou de huurprijs f 4.per week be- loopen. Het komt mij voor dat mijnheer Schüngel niet op de hoogte is. Als ik mij niet vergis worden de huurprijzen berekend door de Regeering en bedragen deze 4,6 van het inkomen. Voorzitter. Nog al erger, de gemeente komt dan nog voor een grooter strop. Mij is er echter niets van bekend, dat de huur waarde 4/6 van het inkomen zou bedragen en dit komt mij ook zeer onwaarschijnlijk voor. Voor twee woningen naast elkaar, waarvan de exploitatiekosten dezelfde zijn en waarvan de eene is betrokken door iemand die f42.per week verdient, en de tweede door iemand die f30.ver dient, zou de eerste f2.huur moeten verwonen en de tweede f5.Dat gaat toch niet aan. Ik heb ook al eens links en rechts geïnformeerd bij verschillende Burgemeesters in den omtrek, wier namen ik niet zal noemen, maar die ook wel op de hoogte zijn, doch die weten ook niets van het 4/6 gedeelte van het inkomen. Wel is ons bekend dat 60 pet. van de exploitatiekosten door de huur gedekt moet zijn. Als men dus voor f 6000.bouwt, moet men om de zaak drijvende te houden minstens 6 pet. rekenen voor aflossing, on derhoud enz. Als men met 6 pet. dus kan volstaan, wordt dit f360.en moet de huur volgens mijne gegevens 60 pet. van dit bedrag, dus f216.bedragen. v. Campen. Ik kan U mededeelen, dat ik ook adviezen heb ingewonnen bij per sonen, die naar ik meen, ook wel op de hoogte zijn en deze verklaren, dat de huur prijs door den Minister wordt vastgesteld op 1/6 van het inkomen. Voorzitter. Dat gelooft U toch zelf niet. De vastelling der huurwaarde wordt door den Minister goedgekeurd, doch ieder die er tegen aankijkt, zal moeten erkennen dat het niet aangaat, den een voor de zelfde woning f'2 en den ander f5, mis schien wel f7 of f8 te laten betalen. v. Campen. Dus U wilt zeggen, dat de huur der woningen overal hetzelfde is. Op voorstel van de regeering worden deze gebouwd en volgens mijne meening is de huurprijs niet overal hetzelfde. (Vervolg Raadsverslag in volgend nummer). kerste, verdwijnen door pot sprutol. alle goede Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2