Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3995. Woensdag 30 Juni. 1920. Naar de Beusichemsche paardenmarkt. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Und van altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. A het te Utrecht schrijft aa v. ,U. O. D." De jaarlijksche paardenmarkt te Bdhsichem is niet meer wat ze vroe ger was. Een vijftig jaar geleden, na den Fransch-Duitschen oorlog, in 1870, nam die markt vooral in bloei toe. Er was dan ieder jaar zes dagen lang markt, nl. van 18 tot 24 Juni. Op 18 Juni hengstenraarkt, 19 Juni idem, doch 's middags begon dan te vens de gewone paardenmarkt. Vele paarden kwamen uit Holland en uit het Noorden des lands ze werden dan per spoor tot Amersfoort ver voerd en moesten vandaar verder loopen tot Beusichem. Op 20 en 21 Juni werden voornamelijk de jonge paarden, verhandeld, waarvan ook steeds groote aantallen werden aan gevoerd. Op den laatsteu dag werden hoofdzakelijk hooibouw-paarden ver handeld. Het aantal aangevoerde stuks beliep dan ook meestal tusschen de 2 a 3000 paarden. De liefhebberij was zóó groot, dat 's morgens tusschen zeven en negen uur aan het Beusichemsche en Wijk- sche veer een lange file van rijtuigen stond. Uit Amsterdam kwamen de snorders met hun bakjes al den avond te voren en overnachtten dan in de boomgaar den, terwijl in het café „De laatste stuiver" danig gefuifd werd door de kooplui. Op deze markten kwamen ook steeds de toenmaals bekende Fran- sche kooplieden Pierrot, Leroi, Hubloc, Armières en Victor de Engelschen Ring Rods, Meyerre en de Duitschers Kamp, Alfred en Simons, die meestal groote zaken deden. Gedurende de marktweek was er ook steeds te Beusichem kermis, waar van de kooplieden, nadat de markt was afgeloopen, met animo gebruik maakten en zoo de dubbeltjes lieten rollen. Men kan het nog aan het plaatsje zelf zien, dat er vroeger een belang rijke handel geweest is. De markt, waar de paarden gebracht werden en de kooplieden hun zaken deden, geeft er nog het duidelijke beeld van. 48. De heer Pearson opende de deur en trad de kamer binnen. Zij, die er in waren, zagen hem niet. Herbert duwde Isabella in een stoel. «Laat me gaan gilde ze. Herbert, ik waarschuw je, mij niet tegen mijn wil vast te houden 1« Herbert lachtte spottend, terwijl hij haar bij den arm greep. «Ge zijt krankzinnig, Isabella ge zijt krankzinnig en ik zal je onder behoorlijk toezicht doen stellen «O, mijn zoon Frank mijn zoon gilde de moeder, zich uit armen los zoekende te maken. De kreet was gehoord en op den drem pel stond, naast den zoon, de echtgenoot en wreker. Het duurde slechts één oogen- blik, want in het volgende lag Herbert Muurse bloedend op den vloer van zijn eigen kamer. Toen Isabella haar zoon zag, snelde ze op hem toe, maar een andere gestalte plaat ste zich tusschen hen, die de bevende vrouw tegen zijn hart drukte. Zij worstelde, om zich los te maken, doch het baatte haar niet en al worstelend zag zij in het gelaat, dat zich vlak bij het hare bevond. Haar Groote café's met waranda's vindt men nog rondom het marktplein en wijzen er op, dat het er vroeger grootscheeps is toegegaan, Dat alles is tot op den dag van eden gebleven, doch veel minder in omvang en beteekenis. De paarden markt, kermis en de handel is niet meer dit. BUITENLANDSCH OVERZICHT Sedert 20 Juni wordt Hongarije geboy cot. Met uitzondering van diensttelegram- men mogen geen postzendirigen en tele grammen worden doorgelaten door Oosten rijk, terwijl het telefoonverkeer voor par ticulieren ook verbroken is. Het doel van den boycot is een einde te maken aan de witte terreur, opdat fa arbeidersbeweging in Hongarije zich op dezelfde wijze zal kunnen ontwikkelen als in andere landen. Naar de secretaris van het internationaal verbond van vakvereenigingen meedeelt wordt de boycot in Duitschland, Frankrijk, België, Oostenrijk en Tsjecho Slowakije streng doorgevoerd. Het Algemeen Neder- landsch Vakverbond doet niet mee en pu bliceert het volgende besluit Het Algemeen Nederlandsch Vakverbond kennis genomen hebbende van het uitspre ken van den boycot van Hongarije door het Internationaal Verbond van Vakveree nigingen, heeft besloten dat de bij hem aangesloten organisaties geen medewerking zullen verleenen aan dezen boycot. Vooral hierom kan het zich niet veree nigen met dezen boycot, omdat juist die groepen getroffen worden, die gedurende en na den oorlog de grootste ontberingen hebben geleden en ook nu weer het zwaarst zullen worden getroffen. Het Algemeen Nederlandsch Vakverbond acht dan ook de thans aangevangen agitatie in hooge mate ongewenscht, speciaal voor de economische en sociale verhoudingen onzer Hongaarsche standgenooten. De Hongaarsche regeering schijnt om den boycot reeds te zijn afgetreden. Is dit werkelijk zoo, dan zal er wel eene regee ring komen, waaraan ook de sociaal democraten tot deelneming zullen worden uitgenoodigd en vervalt daarmee de reden tot voortzetting van den boycot. Intusschen heeft de boycot zoowel in Hongarije en niet minder in Oostenrijk reeds groote stagnatie in het verkeer te land en te water veroorzaakt. oogen ontmoetten die van haren bevrijder en op hetzelfde oogenblik begonnen zij van vreugde te stralen, want Isabella, mijn vrouw, mijn geliefde,werd in haar oor gefluisterd. Zij zag hem eenige seconden aan, toen sloeg ze haar armen om zijn hals en barstte in tranen uit. »0, mijn Frank, mijn lieve ling waar ben je geweest Dit was alles, wat zij al snikkende kon uitbrengen en, door aandoening overmeesterd, zonk ze bewusteloos in zijn armen. Frank kuste het bleeke gelaat en drukte de beweginglooze gedaante nog vaster aan zijn hart. Plotseling viel zijn oog op Her- bert, die, half versuft door zijn val, lang zaam van den grond opstond. In zijn vreugde had Frank hem vergeten en nu hij den ellendeling zag, die de oorzaak was geweest van al zijn rampen, bestormden de bittere gevoelens van haat hem met nieuwe kracht. Herbert stond thans weder op zijn voeten, zijn oogen puilden uit van woede, terwijt hij zich als razend tot zijn hem nog onbe kenden broeder keerde. «Hoe durft u mijn huis binnendringen, mijnheer en mij op deze wijze overvallen Wie geeft u het recht, ongevraagd binnen te treden in mijn eigen huis schreeuwde hij letterlijk van dol woede. De andere antwoordde op ijskouden, thans kalmen toon »Het is de vraag, mijnheer Muurse, of dit uw huis is, of het mijne. Wat mijzelf betreft, ik sta hier met recht van een echtgenoot om zijn vrouw te be De onderhandelingen met Krassin hape ren nog op het punt, waar zij zijn blijven stilstaan. Lloyd George verzekert optimis tisch dat zij voortgaan, maar de Daily Herald, die wegens hare bolsjewistische betrekkingen in d" gelegenheid is om uit goede bron hare iriichtingen in te winnen handhaaft, tegen de halfhartige officieuze logenstraffing in baar bericht, dat Lloyd George den eisch heeft gesteld dat onver wijld volledige vergoeding beloofd moet worden voor de schade, die aan het in Rusland belegde kapitaal berokkend is. Te Bakoe zijn tegelijk met Polen En gelschen geïnterneerd en op denzelfden slechten voet door de bolsjewiki behandeld, een nieuw feit, dat den voortgang der onderhandelingen ernstig belemmert. Het nieuwe Duit. che kabinet is dan toch eindelijk na veel moeite tot stand geko men, en zou Maandag j.l. zijn intrede in den Rijksdag doen. Het zit echter nau welijks zoo eenigszins in elkaar of er is al reeds een crisis aan het ministerie van rijksverdediging. Dr. Gessier, het hoofd van dit departe ment,. heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij den rijkskanselier, omdat de Entente ge weigerd heeft, aan Duitschland een leger boven de 400.000 man van het vredes- tractaat te laten. Hij is van meening, dat hij het met 100.000 man niet kan rooien, aangezien er na de troepen die naar Oost- Pruisen gezonden zijn, dan niet genoeg zouden overblijven, om de rust en de orde tegen nieuwe aanslagen van rechts of van links te waarborgen. Dankte men nu de helft van de 200.000 man, die er van het vroegere leger over zijn, af, dan zouden die naar huis gezouden soldaten zich ook op de manier van de Baltische troepen en en de brigade van Eihrhardt kunnen laten gebruiken voor nieuwe Kappiades. Mis schien zijn de afgedankte officieren nog wel een grooter gevaar dan hun soldaten. Vele hebben in een krijgsmansleven van welhaast zes jaar de voeling met de bur gerlijke maatschappij geheel verloren, en koloniën waarheen zij verscheept zouden kunnen worden, om een bestaan te zoeken, heeft Duitschland ook niet meer. Met al hun worstelen zittten zij aan het krijgs mansleven vast, en hun invloed op de sol daten is nog groot. Nader wordt uit Parijs geseind, dat Gess ier zijn ontslag aanvrage weer ingetrokken heeft, Hoe. het zij, de nieuwe Duitsche regeering, in zoo moeilijke omstandigheden schermen in haar eigen huis.« Herbert Muurse werd plotseling zeer bleek en wankelde naar den dichtsbijzijnden stoel. Een vreeselijke gedachte kwam bij hem op een afschuwelijk gezicht doemde voor zijn oogen op. Wat 1 Wie was deze man Hij zag in doodsangst de gestalte voor hem aan. Hij was het 1 Ja, hij was het, die hem vijf-en-twintig jaar in zijn droomen had ver volgd Maar dit gelaat was niet dood het leefde, het zag hem aan met oogen, waaruit vreeselijke haat blonk het leefde, het sprak Het waren het gelaat en de gedaante van zijn overleden broeder Frank Hij hief zijn handen op, om het spook sel af te weren. Het baatte hem niet, het bleef vlak voor hem staan en het be gon te spreken. «Herbert Muurse,® zeide het op kouden, harden, bitteren toon, «de dag van afrekening is gekomen. Uw broe der staat voor je, om je rekenschap te vragen, van hetgeen hij u vijf-en-twintig jaar geleden heeft toevertrouwd. Het geld van uwen vermoorden oom was uw onbe twist eigendom en ge waart dankbaar voor het genot, dat het bezit van dien rijkdom u gaf, nietwaar Natuurlijk was ik dankbaar. Heb ik niet al die jaren voor je arme vrouw ge zorgd mompelde Herbert. Een glimlach van grenzelooze minachting gleed over de trekken van zijn broeder, toen hij met dezelfde koude stem als te voren sprak aan het bewind gekomen, dreigt in hare buitenlandsche politiek tegenover de Entente al dadelijk in een lastig parket te geraken nog daargelaten de kwestie van de scha devergoeding, die te Spa aan de orde moet komen. Het Grieksche offencief in Klein-Azië vordert voorloopig goed. Salichli (ten O. van Smyrna) is door hen bezet en zij heb ben de passen van het meer van Mermere bezet en de streek erom heen gezuiverd. Het meer van Mermere ligt ten Z.O. van Manisa, het oude Magnesia. Een cavale- riekolonne rukt naar Koela, dat nog een heel eind Oostelijk van het meer van Mer mere ligt. Een te Londen ontvangen offi ceel bericht uit Grieksche bron spreekt reeds van het maken van 8000 gevange nen en veel buit. Maar de Grieken zijn nog slechts aan het begin van een veld tocht, die spoedig het karakter van een guerrilla in bergachtig terrein kan krijgen. Als men dit leest, zou men zeggen, dat de groote oorlog nog in volle gang is en toch is het vrede 1 BUITENLAND. Wat er in Berlijn al mogelyk is. Een fabrikant schrijft in de Duitsche bladen meldt het »Hbid.« Eenige dagen geleden verschenen in mijn fabriek eensklaps ongeveer 500 werklooze mannen en vrouwen, die weldra onder groot rumoer alle kantoor- en fabrieks- lokalen hadden bezet. Eenige jonge lieden van 17 tot 20 jaren maakten het zich al heel gemakkelijk, zij namen plaats in de leeren fauteuils in mijn eigen kamer, ter wijl anderen op stoelen en tafels klommen en door voortdurend geschreeuw elk on derhoud onmogelijk maakten. Er werden steeds nieuwe eisc-hen ge steld onder de kreten Slaat hem dood, weg met de kapitalisten, er is geen re geering en geen wet meer, wij zijn nu de heerschersEen toevallig verschenen beambte der politie poetste de plaat met de woorden Goeden morgen mijne heeren, er zal hopelijk wel geen geweld worden gepleegd. Ten slotte trok de bende af, onder be dreiging nog eens terug te zulllen komen. o Een trein met leerlingen der Normaal school te Brussel is te Villers-sur-Lesse ont spoord. Er zijn 3 dooden en vele gewon den. De stoffelijke schade is zeer groot. Wie heeft van de gelukkige jonge vrouw een arm schepsel gemaakt Wie, door lage hebzucht gedreven, heeft den moord begaan, om geld te verkrijgen en wie heeft, toen hij bemerkte, dat zijn broeder van zijn lage misdaad werd verdacht, zijn mond gehouden Wie heeft zijn ellendig geheim voor zich gehouden Wie bleef zwijgen, zelfs toen zijn onschuldige broeder uit de armen zijner vrouw werd gerukt en zijner moeder het hart brak Wie was die ellen deling Kunt ge hem mij niet noemen, Herbert Muurse Herbert's lippen bewogen zich, maar geen geluid werd vernomen. Zijn keel was als toegeschroefd en hij schrikte in doodsangst voor den vreeselijken blik van zijn broeder terug. Eindelijk vond hij zijn spraak terug. «Ge vergist u, ge vergist u uw vermoe dens zijn onjuist,® bracht hij uit, maar de woorden waren bijna niet verstaanbaar. «Je bent een leugenaar riep Frank uit, zijn kalmte verliezende. «Zie mij aan, Herbert. Je broeder is niet dood, zooals je je verbeeld hij leeft, hij is hier en hij is je aanklager. En, Herbert Muurse, ik zeg je, dat ge een moordenaar zijt in de oogen van God en de menschen?® Er heerschte een doodelijk stilzwijgen in de kamer. Langzaam nam Herbert Muurse zijn handen voor zijn bleek gelaat weg en zag zijn broeder in stomme wanhoop aan. Plotseling werd hij zich bewust, dat de bedienden voor. de deur getuigen waren van zijn vernedering en hij spande zijn zenu men, dat hij naar Smyrna zal toestand in Ierland. Twee gewapende gemaskerde mannen zijn te Belfast net bureau van de Great Northern freland Railway binnengedrongen, waar twee klerken bezig waren de loonen wen tot een laatste wanhoopig poging in. Opstaande,, stak hij den broeder, dien hij zoo wreed had behandeld, de hand toe riep met slechts voorgewende verbazing uit «Frank ben jij het waarlijk Hoe ver heugt het mij, dat je nog leefd en gezond bentWaarom val je mij zoo hard Het kan zijn en als het zoo is, zal ik mij daarin verblijden, dat je onschuldig aan den moord zijt. Maar, waarom tracht je er mij van te beschuldigen Je kunt het niet bewij zen «Ellendeling 1 Verlang je bewijzen Ik zeg je, dat je, wanneer je binnen vier-en- twintig uur het land niet zult verlaten heb ben, ik je gevangen zal laten nemen wegens moord.® Herbert Muurse was op het punt, een laatst wanhopig antwoord uit te brengen, in de vergeefsche hoop, zich te bevrijden van de ketenen, die hij zich door eigen schuld had opgelegd, toen zyn dochter in de geopende deur verseheen. Maar toen zij zag, hoe ernstig aller gelaat stond, keerde zij zich om en ging weder heen. De heer Pearson had een blik gewor pen op het lieve, onschuldigd gelaat. Een zachtere uitdrukking gleed over zijn harde trekken en toen hij weder sprak, klonk zijn stem zachter en vriendelijker. «Je hebt een kind, Herbert. God ver hoede, dat zij zou lijden voor de zonde van haren vader, of zelfs de smart zou moe ten lijden, om hem gestraft te zien. Wordt vervolgd.) Generaal Wrangel heeft in den Krim 10.000 bolsjewiken gevangen genomen en een groote buit gemaakt waaronder 48 ka nonnen, 250 mitrailleurs, verscheidene mil- lioenen poed koren enz. De Duitsche vlottende schuld bedroeg 3 April 417.148 millioen Mark. o De Engelschen sloegen in de streek van Ismid aangevallen der Kemalisten af en maakten 600 gevangenen. De Britsche vloot bombardeerde de Turksche stellingen. De Turken verloren 1000 dooden. o Brussel. In het kamp van Beverloo is weer een groot ongeluk gebeurd. Een hou witser is ontploft, waardoor 3 personen wer den gedood en velen werden gewond. o Transportschip vergaan. 2000 dooden. Berlijn. Naar aan de «Deutsche Allg. Ztg.« uit Helsingfors wordt gemeld is op 5 Juni een bolsjewiken transportschip met 2000 Finsche, Oostenrijksche, Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen in de Newa gezonken. Alle opvarenden zijn verdronken. Lykcn van Anicrikaansche soldaten. Cherbourg is aangewezen om de lijken te ontvangen van 25000 Amerikaansche sol daten, die voor Frankrijk gesneuveld zijn. Zij zullen te Hornet worden ingescheept. Het vervoer zal in September beginnen. Parijs. Maandag begon de groote wie lerwedstrijd, de Tour de France, waarvoor 138 wielrijders hebben ingeschreven. De route gaat over Straatsburg en Metz naar Lotharingen, en is 5560 K.M, lang. De eerste etappe is naar Havre. o De »Matin« meldt, dat de koning van Griekenland, die sedert eenigen tijd te Pa rijs vertoeft en volgens geruchten niet naar Griekenland wilde terugkeeren, tenzij men zijn vrouw als koningin erkende, hedenmid dag Parijs zal verlaten. In Grieksche krin gen zegt gaan. HISBLU voir kit Lanii us llsiisiimn AltBii, tie Langstraat en In BomigUrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1