?oor litLiif Til lensden en Altenye Langstraat en de Boiitltrvurl 8 SENORIO de 10 cents sigaar, Magazijn St. Jozef. or. aeüeort AAGT Rook ons SUCCESlVlERÏf, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Und van altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent? Uitgever: L. J. VIERMAN, Heusden. IVo. 3996 Zaterdag 3 Juli. 1920. Advertentiën van meer 10 cent 16 regels 60 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagen Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □sar MAIAIIJir «j T*j P; A Tel. int. 492. M Uj D A 3 Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Grieken hebben hun opmarsch in Kein Azië tijdelijk gestaakt, om, zooals zij zeggen, hun nieuwe stellingen in staat van tegenweer te brengen. Wenizelos heeft een optimistisehen kijk op de operaties hij verklaart, dat de Grie ken wel binnen twee of drie weken al hun doelen bereikt zullen hebben. Des noods zullen zij tot een half millioen man V'-j'terkt worden, om de Turkscbe natio nalisten te kunnen verslaan. Tegelijk wordt uit Konstantinopel ge meld dat de Grieken ook op Europeesch gebied in Thracië hun opmarsch naar de Tsjataldzja-linie begonnen zijn, waar onge veer 15.000 Turken onder Diafer Tazar staan. Volgens het ontworpen vredes- tractaat, wordt tot aan die linie het ge- heele Turksche gebied aan Griekenland overgedragen. Turkije wenscht daarentegen Thracië te behouden, met herstel van de grens van 1912, en de Grieken ook niet toe te laten te Smyrna. Op het oogenblik dat het vrede zou moeten worden, kan Grieken land de door de geallieerden gestelde voor waarden alleen afdwingen, door een nieu wen oorlog met Turkije te voeren met Europeesch Turkije, dat onder het gezag van den Sultan staat, en met Aziatisch Turkije, waar Moestapha Kemel opper machtig was. Engeland is de eenige onder de geal- FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. 49. Jij moogt vrij zijn, maar ik moet ook vrij zijn. Ge moet een bekentenis opmaken en in bijzijn van getuigen teekenen, waar uit voor de wet en voor alle menschen mijn onschuld blijkt. Want ik kan hier niet voortleven met een smet op mijn naam, noch om mijnszelfs wil, noch ter wille van mijn gezin. Ik zal jou en je vrouw een matig inkomen toestaan, meer, dan je mijn arme vrouw en kind toestondt. Ik zal je bekentenis alleen gebruiken wanneer ik die noodig heb om mijn onschuld te bewijzen en ik zal ze niet openbaar maken. Wan neer je hierin toestemt, zal ik tot je zeg gen »Ge zijt vrij. Ga je weg alleen, met je vrouw. Ik zal Erminie beter be schermen, dan jij de vrouw, die ik je toe vertrouwd heb, beschermd hebt. Ga, maar laat mij je gelaat nooit meer binnen deze muren zien. Ik zal in dit huis blijven, waaruit ik zoo lang verbannen ben geweest. Dat je nu moet heengaan, is je eigen schuld. Jij en ik scheiden heden voor altijd. Wanhoop was te lezen op Herbert Muurse's gelaat bij de woorden van zijn broeder. Hij trachtte te spreken, maar hij kon geen woorden vinden, om zichzelf vrij te spreken lieerden, die bereid is, orn schouder aan schouder te vechten met de Grieken in Klein-Azië. Het heeft zijn Middellandsche- Zee-vloot en troepen van Malta naar Con- stantinopel gezonden, en de Engelsche schepen bombardeeren de stellingen der nationalisten. Zij hebben afdeelingen ge land te Moedania, de haven van Broesa, en in andere plaatsen aan het Oostelijk einde van de Zee van Marmara. In de Fransche Kamer heeft Millerand gezegd, dat Frankrijk in Syrië en Klein- Azië »meer een diplomatieke dan een mi litaire politieke zal volgen. Italië, dat op het oogenblik eroote binnenlandsche moeie- lijkheden heeft, is opmerkelijk stil geble ven, maar loopt niet weg met de ver overingspolitiek van Wenizelos. Wellicht zal het, voor de Grieken te ver gaan, nog wel een beslissend wbord spreken. De vrede met Turkije staat, in deze omstan digheden, nog heelemaal opJosse schroeven. De geallieerden hebben intusschen voor uitlopende op het vredestractaat, alle for ten aan weerzijden van de Dardanellen verwoest. Als de onderhandelingen met Krassin te Londen mochten mislukken, kunnen de bolsjewiki elders terecht. Canada is als Britsch dominion zoo onafhankelijk, dat, het zich niets behoeft aan te trekken van de buitenlandsche politiek van de regeering te Londen. Niet zonder verrassing zal men gelezen hebben dat de Sowjet-regeering in Canada reeds groote contracten heeft gesloten. De Canadeesche regeering, zich op het standpunt stellende dat zij met dien handel niets te maken heeft, zal niet de of zijn gedrag te verontschuldigen. Het plotselinge van de gebeurtenis had hem van al zijn tegenwoordigheid van geest beroofd en hij viel op zijn knieën voor zijn broeder, om zijn medelijden in te roepen. Maar Frank klemde zijn tanden opeen en zijn gelaat bleef even toornig als te voren. »Heb jij mijn vrouw gespaard zeide hij, »zij was jong, vertrouwend en kende geen kwaad. Breng er mij niet toe, om aan het verledene te denken, of ik ga je te lijf Maar Isabella, die inmiddels was bijge komen, fluisterde haar echtgenoot een paar woorden in de ooren en zijn gelaat verloor iets van zijn toornige uitdrukking. Hij keerde zich nogmaals tot zijn broeder. »Herbert,« zeide hij kalm, »ter wille van je dochter zal ik je geen kwaad doen. Het kind is mij bijna even lief als jou. Laat haar hier en ze zal nooit iets van haars vaders misdaden hooren. Maar ter wille van je zelf en je vrouw herhaal ik je nog eens en voor de laatste maalGa.« Toen keerde hij zijn broeder den rug toe, om hem te toonen, dat hij voor al tijd met hem afgedaan had. Herbert Muurse, bleek en bevend, verliet de kamer met wankelende sehceden, met het plan, naar de kamer zijner vrouw te gaan, om haar alles mede te deelen en toebereidselen te maken voor hun onmiddellijk vertrek. Op weg daarheen kwam hij echter in den gang Havik en Sudderland tegen, die hij, ofschoon hij ze in geen jaren had aanschouwd, in minste belemmering in den weg leggen aan de levering van de artikelen, die de Russen in Canada besteld hebben. Nu de bolsjewiki eenmaal een bres in den muur om hun land hebben gekregen, zullen zich nog wel meer gegadigden opdoen, die vin den dat er aan het Russische goud niet de minste onaangenaame lucht te bespeuren is. Het bericht over het aftreden van Gessier, den democratischen minister van rijksver dediging, in het nieuwe Duitsche kabinet, is voorbarig geweest. Hij heeft zijn ont slag nog niet ingediend, al acht hij den toestand voor hem ria de jongste nota van de Entente om het Duitsche leger tot op 100.000 man in te( krimpen, moeielijk. Hij schijnt echter te Spa nader overleg te willen plegen. De nieuwe Duitsche ijkskanselier Fehren- bach heeft Maandag; j.l. in den nieuwen Rijksdag zijn intree ede gehouden en de nieüwe ministers zat 1 daarbij naast hem. Over de vergadering iel als een schaduw de herinnering aan tractaat van Ver sailles, dat Duitsch Wd een jaar geleden in de Spiegelzaal g> ekend heeft, als om al te groote verw:> ttingen te temperen. Veel nieuws heeft 4rijkskanselier niet gezegd, maar zijn- :de heeft toch, met uitzondering van h: de onafhankelijken, algemeen een vrien-^ !ijken indruk achter gelaten. Wat hij 0 v.r het voornemen van de nieuwe regteiir, zeide, om de ver plichting na te icon nopens de vermin dering van het l';g w »tot hetgeen voor het handhaven van"oe 01de en de grens- GROOTE KEU ZR7 Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstelïen. Tafel-, Dessenis Lepels en Vorken, Smerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. L. zijn overprikkelden zenuwtoestand, nu het verleden hem zoo levendig voor den geest was gebracht, dadelijk herkende. Hij her innerde zich, hoe Havik's meening omtrent de wijze, waarop de moord gepleegd was, destijd de juiste was geweest. En de tegen woordigheid van Job, wat had die te be- teekenen Met dit tweetal in huis en zijn broeder uit de dooden opgestaan, scheen er geen ontkomen mogelijk. Hét beste, wat hij kon doen, was de bekentenis te schryven. Met iets van zijn oude zeker heid ging hij naar zijn eigen kamer en be gon het papier te schryven, waar zijn broe der om gevraagd had. Inmiddels hadden Havik en Sudderland zich bij Frank en de zijnen gevoegd. Er werd een boodschap gezonden aan dokter' Mitchell en aan een rechtsgeleerde in de buurt, met verzoek, dadelyk op Raven- woud te komen. Deze beide heeren haast ten zich, aan de oproeping gehoor te geven. Zij moeten met Havik en Sud derland de wettigheid van Herbert's be kentenis getuigen. Toen Herbert gereed was, liet hij Frank en de heeren bij zich roepen en toen alles behoorlijk verzegeld en ge- teekend was, nam de rechtsgeleerden het stuk mede naar huis, om er, zoo noodig, bij voorkomende gelegenheid gebruik van te maken. Toen ging.Herbert zijn vrouw opzoeken, wier kamer in een ander gedeelte van het huis was gelegen, waar zij niets van het voorgevallene had vernomen. Hij vond Emiline verdiept in een. nieu politie strikt noodzakelijk is,« evenals de verdere verplichtingen betreffende ontwa pening en herstel, zal ook bij de Entente geen slechten indruk maken, al heerscht voorloopig nog verschil van meening over de vraag, hoeveel soldaten Duitschland strikt noodig zal hebben voor het bewaren van de orde en de grenspolitie. Er zijn in den laatsten tijd in de Duit sche pers telkens uiterst onrustbarende berichten verspreid over den toestand van het Poolsche leger, die niet waar gebleken zijn, aangezien Polen anders al op de vlucht zouden zijn, met het leger der bolsjewik| achter zich en dat men dan al bezig zou zijn om Warschau te ontruimen. De waar heid is, dat de Polen het tegenoffensief der bolsjewiki, dat na hun aanvankelijke successen los kwam, beter hebben weer staan dan velen hadden verwacht. Er is een nieuw ministerie aan het bewind ge komen, dat tot voornaamste taak heeft, de vrede met Sovjet-Rusland voor te be reiden. Maar, zelfs al wordt het vrede, dan nog moet Polen altijd nog een sterk leger op de been houden, om een cordon aan zijn Oostelijke grens te plaatsen, zoowel om ge zondheidsredenen als uit militaire voorzorg. In zoover zal dus de vredestoestand niet zoo heel veel verschillen van den tegen- woordigen, waarbij de Polen in defensieve stellingen liggen. De nog zeer verschillende wenschen van de bolsjewiki en de Polen ten aanzien van den loop van de grens moeten tuj iatere vredesonderhandelingen alleen met elkaar in overeenstemming wor den gebracht. De boycot van Hongarije, waarvan eerst verwacht werd, dat die spoedig zou worden opgeheven, duurt onverzwakt voort. Maandag vonden den ganschen dag be sprekingen plaats onder voorzitterschap van Renner, tusschen den Hongaarschen gezant te Weenen en Edo Fimmen, secretaris van het I. V. V. Fimmen stelde als voorwaarde voor de opheffing van den boycot de waar borg van economische en politieke vrijheid voor de Hongaarsche arbeiders-klasse en het einde van het witte schrikbewind. De Hongaarsche gezant ontkende, dat het schrik bewind stelselmatig was, hij gaf echter toe dat er gewelddaden gebeurden. Na onderhandelingen van eenige uren werd overeengekomen, dat de gezant aan zijn regeering, en Fimmen aan het I.V.V. verslag zou uitbrengen en dat de onder handelingen zullen worden voortgezet. Het wen roman. Met een luiden, zinneloozen lach rukte hij haar het boek uit de han den. Toen ging hij kalm naast haar zit ten en vertelde haar alles, wat er gebeurd was. Hij brak echter telkens zijn verhaal af, door luid te lachen, om dadelyk daarna in tranen uit te barsten en allerlei onzin te mompelen. In het eerst luisterde me vrouw in de uiterste verbazing naar hem, maar toen hij haar wezenloos lachend ver telde, wie die mijnheer Pearson was en hoe hij hem bevolen had, zijn eigen huis te verlaten, werden de sterke zenuwen van mevrouw Muurse haar de baas en vluchtte zij uit de tegenwoordigheid van haren echt genoot. Een half uur later reed een vigelante het hek van Ravenwoud uit en daarin be vonden zich de heer en mevrouw Muurse. Hij lachte nog steeds by de gedachte, dat hij uit zijn eigen huis was gezet. Mevrouw Muurse, zonder haar plan daar toe aan iemand te hebben medegedeeld, bracht haar echtgenoot naar een ander en veiliger woningwant na al deze jaren van wroeging en ingebeelde veiligheid was de schok der ontdekking en veroordeeling voor Herbert te plotseling geweesthij was er door van zijn verstand beroofd. Her bert Muurse was krankzinnig! XXVII. HEREENIG D. De nieuwe eigenaars van Ravenwoud 11 L M AN Vs ren- en Kiiiderkleeding. (woriiicheni. uitzicht op een go< den afloop der onder handelingen is niet gunstig men moet op een langen duur van den boycot rekenen. De Tsjecho-Slowaksche arbeiders voeren een actie orn de niet naar Hongarije uitgevoerde kolen naar Weenen te zenden. In Weenen is de tegenboycot niet merkbaar. Slechts fruit is er niet. BUITENLAND Prijsdaling. Op de jaarmarkt van ChAlon sur Seine in Frankrijk was een aanmerkéhjkê aaiing van den prijs van het leder waar te nemen. De konijnen werden op de laatste jaar markt in Februari j.l. tegen fr. 40 tot 45 per kilo verkocht. Thans bedroeg hun prijs fr. 12 per kilo. Voor geiten vellen in Febuari 1.1 tegen fr. 45 per stuk, werd thans tegen fr. 30 per stuk geen koop gesloten. In Savoie zijn de prijzen van kaas ge daald. Gruyère kaas die verleden winter tegen fr. 12 A 15 fr. per kilo verkocht werd, st&at thans op fr. 7 per kilo, zulks ten gevolge van het verbod van uitvoer naar Zwitserland. De detailprijzen der wijnen zijn ook om laag gevallen. De roode wijn werd verkocht tegen fr. 1.80 en fr. 1.90 den liter, de witte wijn tegen fr. 2.20 en fr. 230 den liter. Deze week wordt de roode wijn uit verkocht tegen fr. 1.55 en fr. 1.70 den liter en de witte wijn tegen fr. 2, das eene gemiddelde daling van 0.25 fr. den liter. hadden niets bemerkt van het vertrek van den heer en mevrouw Herbert Muurse. Isabella en haar echtgenoot waren zoozeer vervuld van hun nieuw geluk, dat zij in het eerst geen gedachte over hadden voor de ongelukkige schepsels, die Ravenwoud zoo langen tijd wederrechtelijk in eigendom had gehad. Te zamen in de studeerkamer gezeten, vertelde Frank aan zijn geliefde vrouw, hoe ongelukkig hij al die lange, lange jaren in de vreemde landen had doorgebracht, door allen geëerd, door niemand bemind. Hoe hij door vreemden verzorgd was geworden, als hij ziek terneder lag, hoe hij altijd door vreemden omringd was geweest, als hij dan hier, dan daarheen trok, zoekende naar rust en vrede. »En nergens kon ik rust vinden,zeide hij. aMaar op zekeren dag scheen een onwederstaanbare macht mij te dwingen, mij nog eenmaal te begeven naar mijn dier baar vaderland en ik besloot terug te gaan, al. ware het slechts, om, eer ik stierf, de graven te zien van hen, die ik lief had. Ik kwam terug, lieveling en ik vond. jJa, mijn lieve man, je vondt mij, niet waar Maar spreek niet van dien vreese- lijken tijd. Laten we ons best doen, het verleden te vergeten en hoopvol de toe komst tegemoet te zien.e MEI K&BL4D ft. Oud-ldollandsah tinwerk Tafel- Dessertmestfen, Fruit- Boter en Kaa/mesjes. GUSIfcO ZILVER - ALPACCA Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1