Fa. flLPH- HUPSGH De naam A. Mijnhan waarborgt, collectie FRANSCH KRISTAL proeten, Vughterstraat 19. 's-BOSCH. Levering onder garantie van breuk en bij levering. in. de nieuwste modellen. TELEFOON T1Ö. I op een door u gekochtën koker Zenuwtablettei^ dat men U geen weardelooze of scha delijke namaak verkoopt. Eisch daa^m in uw belang uitdrukk^k een koker MIJNHARDT'S Zenuw-tabletten. BUITENLAND, Frankrijk eert zijn dooden Een eigenaardige hulde heeft Frankrijk aan zijn helden gebracht, die bij Verdun vielen. Zes duizend dooden werden geeërd niet alleen door 6000 kruizen, met bloemen ge tooid, maar bij elk nederig kruis stond Frankrijks schoonste bloem Haar jeugd. Elk graf had men een kleine bèwaker gegeven, een kind van een der scholen, klein en groot. Daar stonden kinderkëhs van even zes jaren en dan waren ze als engelen, die de dooden bewaakten, die hun graven minder eenzaam maakten. Elke doode een kind als metgezel, voor dezen dag van herinnering en dankbaar heid. Een symbool 1 Het verleden en de toekomst De dooden die daar sliepenhet ver leden De kinderen die daar stondende toe komst Het toekomstig Frankrijk, het jonge Fraukrijk dat zich de opoffering, van de slapenden waardig zal maken. Te Londen heeft een heel klein portret van Sheridan door Hopner, 29 bij 24 duim f81,000 gedaan, dat is een record van een mansportret van dezen grooten schilder. Gainsboroughs portret van princes Augusta ging voor f 78.000 en dat van Jodrell voor f 75.000. De Ilussische lceningeii. Parijs. De «Daily Telegraph« meldt De bolsjewisten, die herhaaldelijk hebben geweigerd de leeningen te erkennen, ge sloten door de vroegere Russische regeering, hebben er op de conferentie te Dorpat bij Finland op aan gedrongen, dat het een deel zal dragen van de Russische oorlogs kosten tot aan den dag waarop Finland zich van Rusland heeft afgescheiden. De oudste man in Amerika. De «Timesn bevat een bericht uit Grand Juncion (Colorado) over een zekere «Chero kee Bilk die zijn 123 verjaardag heeft ge vierd. «Cherokee Bill,oc die onder geen an deren naam bekend is, werd geboren op 6 Juni 1797 en wordt beschouwd als de oudste man in Amerika. In zijn jeugd vocht hij nog met pijl en boog en toen hij op 15-jarigen leeftijd in dienst ging, ge bruikte hij dit primitieve wapen. In 1812 vocht hij tegen de Engelschen. «Cherokee Bilk begint zwak te worden, doch heeft nog goede eetlust. BINNENLAND. Noodlottige brand te Heino, 2 dooden. Door het hooien kwam de boerenfamilie Valk te Zutfen (gem. Heino) Dinsdagavond zeer laat thuis. Omstreeks halftwaalf ging men naar bed, Aan den voorkant van het huis sliep de oude Hendrik Valk met zijn vrouw, zijn zoon en zijn schoondochter. De drie kleinkinderen sliepen met de meid, de 20-jarige Hendrika Onderdijk in het opkamertje. Om twee uur werden ze wakker doordat het voorhuis begon te bran den. Ze sloegen een raam in en daardoor redden zich degenen, die aan den voor kant sliepen. De meid reikte de kinderen hun door het raam aan, hierna liep ze naar het achterhuis. Haar verkoold lijk is gevonden, met het eveneens verkoolde lijk Van den 23-jarigen zoon, Hendrik Valk, die op zijn rug van de deel naar beneden gestort is. Verscheiden varkens en een 50-tal kippen zijn mede omgekomen. Niets heeft men kunnen redden, het huis, de schuren en de hooiberg zijn totaal verbrand. Alleen de koeien, paarden en jong vee dat in de weide liep is behouden gebleven. De oude Hendrik Valk heeft ernstige brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Het huis was verzekerd. De actie ran het Haagsche trampersoneel. Staking tegen Zondag 4 Juli. In den tuin van het Volksgebouw te s'Gravenhage heeft de Ned. Vereening van Spoor- en Tramwegpersoneel een nachtver gadering gehouden ter bespreking van den toestand geschapen voor het H. T. M. per soneel door de beslissing van den gemeente raad. Het Hoofdbestuurslid Petersen zeide, dat thans het oogenblik gekomen is, om den stijd te aanvaarden en met het H. B. van St. Raphael was vannacht overeengekomen tegen a.s. Zondag de staking te proclameeren (gemonpel). Maar als de staking geproc lameerd wordt stellen wij zeide spr. onze volle eischen. (Applaus). De stryd zal niet gemakkelijk zijn, maar, wist men in 1914 de Maatschappij tot concesties te brengen, ook in 1920 zou het niet min der gaan. Het Contróle- personeel zal niet in de staking betrokken worden, maar dit per soneel zal geen onderkruiperswerk verrich ten. Het kantoorpersoneel, «die dooie visch- jesvreters«, mogen blijven werken, (teeke nen van vreugde). Het personeel van weg, werk, plaats en bovenleiding blijft aan het werk. (algemeene protesten). Zij zullen echter van hun weekloon een belangrijk deel aan de organisatie afdragen. Ten slotte waren de gesnelde eischen zeer be scheiden, en daarom zullen we zeide spr. er schouder aan schouder voor werken. Hierna werd door verschillende leden aan het debat deelgenomen, waarin men zich algemeen kon vereenigen met het ultima tum Zondag te doen afloopen. Na beantwoording der sprekers werd overgegaan tot schriftelijke stemming over het voorstel van het bestuur om een uli- matum te zenden aan de directie der H. T. M., om indien a.s. Zaterdag niet aan eischen van het personeel is voldaan, Zon dagmorgen het werk neer te leggen. Dit voorstel werd aangenomen met 166 stemmen voor en 45 tegen. Zaterdagnacht zou men opnieuw bijeen komen. De uitsluiting in het bouwbedrijf. De bouwwerken in Amsterdam liggen stil. De bouw van de graansilos van de maat schappij Holland aan de Zoutkeetgracht en dje van een aangrenzend gebouw voor de zelfde maatschappij in de van Diepnenstraat, staan stil. In de Spaarndammerbuurt liggen stil 327 gemeente woningen, 106 van Eigen Haard, 2 blokken, te zamen 162 woningen van Amsterdam-Zuid, en 87 van Patrimo nium. In deze geheele buurt wordt niet gewerkt. Aan de overzijde van het IJ. Spreeuwenpark en Meeuwenlaan, ligt even eens zoo goed als alles stil. Wij zagen aan een enkel blok werken door enkele timmerlieden. In de Transvaalbuurt, waar veel gebouwd wordt, ligt alles stil. Ook hier werken enkele timmerlieden. In de Karei Dujardinstraat ligt alles stil, even eens aan den Amstelveenschen weg en de buitenste straten tusschen beide punten. Bij den aannemer van der Schaar (Maat schappij »Aesthetica«), de bekende onder nemers aan de Lairessestraat, die de ar- beiderseischen heeft ingewilligd, wordt ge werkt. In verband met den grooten wo ningnood is het vooral van belang dat zoo goed als alle arbeiderswoningbouw, van ge meente zoowel als van vereenigingen stil ligt, evenals het beetje middenstandswoning- bouw, waaraan nog iets gedaan wordt. Alles reden te meer om naar een spoe dige oplossiog van het conflicit te streven Enschedé, 29 Juni. In totaal zijn hier 82 uitgesloten bouwvakarbeiders, nl. 29 modern georganiseerden en 53 onafhanke lijk georganiseerden. Bussurn, 29 Juni. Bij een 6-tal pa troons was heden in het bouwbedrijf uit» sluiting. Het aantal uitgeslotenen bedroeg gisteren 15 en is thans gestegen tot 26. In 't laatst der week zal dit aantal onge veer 60 bedragen. Zwolle, 29 Juni. Omtrent den stand van de uitsluitig in de bouwbedrijven, deelt men ons van werkgeverszijde mede, dat het getal uitgeslotenen te Zwolle thans 171 bedraagt. Hoogstens konden hier 190 ar beiders worden uitgesloten. Door de or ganisaties wordt gemeld dat hier, van hnnne leden 83 zijn uitgesloten. Het ver schil ontstaat door dat hier talrijke grond werkers uit Hattem ontslagen zijn. Door Katholieken en Christelijken wordt met ongeorganiseerden gewerkt. Paardeninreer stopgezet. Wij vernemen dat de Duitsche regeering den invoer van paarden uit Nederland in Duitschiand heeft stop gezet. Zij geeft voor- loopig geen vergunning tot invoer van paar den meer af. De kousenfabriek PrinsenBazelmans te Nuenen zal te Geldrop een kousenbreierij beginnen, om aldu.Ttlen werkloozen sigaren makers werk te verschaffen. De schoonzoon van de familie de B. te 's Heerenberg, iemand uit Doetechim, kwam ter gelegenheid van de kermis op bezoek. Hij was dronken en kreeg met zijn schoon ouders ruzie, die zoo hoog liep, dat hij zijn schoonvader een stuk uit de bovenlip beet en verder het geheele gelaat stuk beet, waarna hij diens vrouw ook nog afranselde. Door de marechaussee werd hij gearres teerd. Diefachtige dienstbode. De politie te Tilburg heeft, naar de «Nieu we Tilb. Ct.« meldt, een dienstbode aan gehouden, die verdacht wordt van diefstal van een bedrag vari 6000 7000 gulden, ten nadeele van den heer S., bij wien ze in betrekking was. Er is f 2600 aan bank papier in haar bezit gevonden. Haar vrijer is aangehouden als'verdacht van heling. Nachtelijk bezoek. Te Dinxperlo zijn circa 1500 Duitschers uit Duisburg, Essen en Oberhausen, die de trein hadden verlaten, langs de grens ge komen om toch levensmiddelen te krijgen. Vele Hollandsche grensbewoners stonden uit hun bed op en verkochten zooveel als ze konden. Bij sommige grensbewoners dron gen de Duitschers zoo binnen en stalen wat ze vinden konden. De Kottcrdamschc veiling. Op de in ons Vjpilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden veiling, werden de vol gende prijzen besteëd Kipeieren f 12.25 tot f 14. klein fdl.fll.20. Eendeieren ir i2.90 f 13.75. Ganseieren f 23.f 27. Aanvoer 119000 stuks. o Een inbrekers-bende gesnapt. Sinds geruimen tijd kwamen herhaalde lijk diefstallen voor in Alphen en omstre ken, zonder dat de daders gevat konden worden. Het in het openbaar dragen van gèstolen goederen gaf de politie aanleiding een inval te doen in een bepaald huis. Hiervan waren de resultaten verrassend. Onder een vloer werden dingen van aller lei aard te voorschijn gehaald, welke op wagens naar het politieburau werden ge bracht. Een drietal personen werd ge arresteerd en door de commissaris in ver hoor genomen. Het onderzoek gaf nog verrassender re sultaten. Men bleek n.l. te doen te heb ben met een groote bende van stelers en helers, welke hun arbeidsveld verschillende kilometers in 't rond hadden. Niet min der dan 21 personen zijn in verhoor ge nomen, waarbij ter sprake kwamen dief stallen van meer dan drie jaar terug en die thans opgehelderd worden. Het onder zoek duurt voort. tiildcnfecst in Tilburg. De folklorische optocht. Tilburg, 29 Juni. Gisteren is er nog den heelen dag prijsgeschoten en s'avonds was er concert en bal-champêtre. Maar vandaag is het toch de groote dag, want straks wordt de historische folkloristische optocht gehouden. Reeds in het prille ochtenduur was er een ongewone drukte in de straten der goede stad, troepen hoog-gehoede en met sjerpen versierd gildebroeders trokken de stad binnen, huifkarren, versierd en bela den met feestgangers en, o anachronistisch beeld, ook auto-camions met leden van een zoo oude instelling van de Schuttersgilde Om 12 uur trok de lange stoet van het Piusplein naar het stadhuis, waar de ont vangst van het feest-coraitié door B. en W. zou plaats hebben. Vooraf gegaan door maréchaussees en het rauziek-corps van het tweede regiment huzaren, werd het eerste deel van den stoet ingenomen door het feestvierend gilde St. Dionysius. Een groote wagen met zliver behangen schutters en een bruidswagen vol meiskes in het wit. Dan volgt de gilde uit het kwartier van Oisterwijk en koningen te voet en te paard. Nooit zag een stad zoo veel koningen bijeen als thans Tilburg. Koningen, met Napoleontische sleeken en koningen met zilveren schilden behangen. De Liger-Onderwijswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft de Lager-On- derwijswet aangenomen met 75 tegen 3 stemmen, die der heeren Visser van IJzen- doorn, Kolthek en Van Ravesteijn. Mond- en klauwzeer. In de Betuwe breidt het mond- en klauw zeer zich onrustbarend uit en vele runderen sterven er van. Zoo erg als thans is het nog nooit geweest. o— De brand in den Wijnhuistoren. Voor de rechtbank te Zutfen heeft te recht gestaan H. H. van K. koopman te Zutfen, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. te Zutfen opzettelijk op een of meer plaatsen vuur in aanraking heeft gebracht met goe deren, zich bevinden in het door bewoonde perceel no. 33 Na een uitvoerig getuigen verhoor heeft O. M. tegen beklaagde 12 jaar gevangenisstraf geëischt, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdedi ger, mr. Muller Massis, pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De drooglegging van de Zuiderzee. In tegenwoordigheid van de autoriteiten der Zuiderzeewerken is Dinsdagmorgen half twaalf door de aannemers op Wieringen, de eerste bak met grond tot beteugeling van het Amsteldiep gestort. Dit eerste werk trok van den wal veel belangstelling. o Te Gieten is het zoontje van den land bouwer H. door een paard doodgetrapt. Bij De Steeg is de conducteur G. J. P. van deu stoomtram naar Dieren tusschen de wagens gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. o Te Nieuwe Statenzijl, onder de gemeente Beerta, is het lijk opgehaald van een Duit- scher, die blijkbaar bij een poging om zwm- rnende Nederland te bereiken, is verdronken. Zomer- zelfs de dor ferste verwijnen door een *ot SPRUTÖL. Bij a^e goede Drogisten^ BEKENDMAKING? SCHOUWVOER1NG. Burgemeester en Wethouders van HEUSDEN, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag 10 Juli a.s. des namiddags pl.m. 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de algemeene politieverordening bepaald. Heusden, 30 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar ons wordt medege deeld is de oudste employé in dienst bij de Brandweer alhier de tromphouder W\ Heijkants, die deze functie reeds 45 jaar met ambitie waarneemt en bij brand zich steeds in de voorste gelederen bevond. Mej. De Moll alhier is benoemd als tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. Meis jesschool te Zeeland. Onze stadgenoot, de heer H. Kerk- hofs, ambtenaar ter secretarie te Veen, is in gelijke betrekking benoemd te 's Hee renberg (Geld.) hetgeen door hem is aan genomen. Bij Kon. Besluit van 28 Juni zijn benoemd in de prov. Noord-Brabant Tot hoogheemraad van het waterschap »'t Oudland van Altena«, de heeren A. Sigmond te Werkendam, en D. Vermeulen Naaijen te Andel. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende huipostkanto ren werd gedurende de maand Juni 1920 ingelegd f 21.620.70, en terugbetaald f 15.347.66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6816. Werkendam. De tijdelijke wegwer kers van den Rijkswaterstaat C. den Dek ker en J. Koman alhier zijn als zoodanig effectief benoemd. Andel. Het paard van den landbouwer D. sloeg Dinsdag op hol, waarbij het beest, doordat het over de burrie sloeg, een groote vleeschwond opliep, welke door den veearts moest worden gehecht. Verder liep het ongeval goed af. Bommelerwaard. Drukte in 't hooi overalgelukkig wordt de hooierij zeer begunstigd met praehtig weder, zoodat het als vanzelf gaat. Het beschot valt niet tegen, en de kwaliteit is uitmuntend. Nu wordt overal druk begonnen met de aardappelen. De uitkomst daarvan zal niet meevallen te weinig regen gehad. Doch wat den smaak betreft zijn ze uitstekend. De te velde staande gewassen zijn ais volgtboenen ligt, erwten best, tarwe, haver en andere gewassen kunnen, indien we wat regen krijgen, veel bijwerken. Gras voor 't vee verlangt ook naar ander weer. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulppostkantoor alhier ingelegd f2115,77 en terugbetaald f 1576,31. Het aantal in lagen bedroeg 36, dat der terugbetalingen 12. Door het kantoor werden 74 tele grammen behandeld, waarvan 36 verzonden en 38 ontvangen, terwijl 152 telefoonge sprekken gevoerd werden. Het echtpaar D. A. van der Wiel- Hagoort vierde j.l. Donderdag in alle stilte hun gouden huwelijksfeest. Wij wenschen hun met dezen dag van harte geluk en hopen, dat het hun gegeven moge zijn nog eenmaal de diamanten bruiloft te vieren. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat er gedurende de maand Juni geen enkel sterfgeval in deze gemeente voorkwam. Drnneu. Velling 1 Juli, nam. 4 uur. Frambozen f 1.36 per K.G. Zwarte bessen I -1.58 II -1.20 Roode 30 ct. Witte 33 Peulen 13 bos Erwten I 15 II 7—10 Tuinboonen 75 Aardbeien 12 30 pond Bloemkool I 12126 stuk II 65 Komkommers I 13 II 35 85 Kerk-Driel. Door de bouwcommissie «De Vooruitgangwerd aanbesteed het bouwen van twaalf woningen er werden acht biljetten ingeleverd, waarvan bet hoogste stond de heer Baars te Leerdam met f103.200 en het laagste de heeren Gebrs. Struijken te Amrr.erzoden met f61.700, aan wien het werk gegund is. Sprang. Ten nadeele van den land bouwer C. V. zijn in den buitenpolder, vermoedelijk door een hond, 2 schapen doodgebeten, De in de Geref. Kerk alhier ge houden Pinkstercollecte ten bate van de buitenlandsche Zending heeft f 47,325 op gebracht. Dinsdag 1.1. had de aangekondigde vergadering plaats van de Chr. Prot. Vak organisatie voor lederbewerkers. Eene wandeling van alle afgevaardigden begeleid door de Harmonie »Apollo« van Kaatsheuvel, bracht alles en ieder bp de been. Op het plein by de chr. school werd eene openlucht-meeting gehouden, waarbij de heer Strijbis, Bonds-voorzitter, sprak over Tweeërlei Strijd, n.l. tegen socialisme en materialisme, en tegen reactie van de zijde der werkgevers. De Bond-secretaris, de heer Stapelkamp, besprak de vakorganisatie van weleer, van thans en in de toekomst. Aan het slot dankte de Voorzitter de sprekers en allen die medegewerkt hadden om dien dag naar wensch te doen slagen. Veen, Veilingbericht 29 Juni. Aanvoer 4260 K.G. aardappelen. Prijs f9 per 70 K.G. Wondrichem, (Veiling.) 30 Juni. Aan gevoerd 173 manden aardappelen. Prijs f4,25 5,75 per mand. 1 Juli. 118 manden aardappelen. Prijs 4,205,20 per mand. 1210 K.G. zwarte bessen. Prijs f 1,10 1,20 per K.G. Dinsdag a.s, nm. 2,30 uur weder veiling van zwarte bessen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2