voor hel Land van Eeusden i Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. 3SS6. Zaterdag 3 BEHOORENDE BIJ HET Neem geen proeven. liet een nierkwaal moogt ge niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urine stoornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reden om verstandig en onmiddelijk te handelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door verwaar- loozing of verkeerde gewoonten, mettertijd tot niergruis, blaasontsteking/rheumatiek, ischias, niersteen, nier-wateneucht en urine- zuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen yijdt spoedig aan dacht aan de nieren. /Laat overwerking, te laat naar bed gaan,/een verkeerd dieet of onnoodige prikkels/na en neem in tegendeel een eenvoudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dit cal de in het lichaam gevormde vergiftery verminderen, die de teere nierfilters ov/rspannen hebben. Neem om de v/rzwakte nieren te herstel len een speciaal /liergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nierer^PilIen zijn als zoodanig er kend. Zij geftezen niet alles, maar wor den aanbevolen als succesvol geneesmidde voor nier- /n blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsLüfiter.d voor dit soort ziekten zij werken niet op de maag, lever of in gewanden. Het gedeponeerde handelsmerk dö man met zijn handen in de lendenen ironnt, voor op elke echte doos, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten fl.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. voor nu toch te laat. Daarvoor dienen wij een nieuwe verordening te maken en daarmede is zeker een half jaar gemoeid. Schreuders. Naar ik meen is er een wetsontwerp aanhangig, waarbij geen Hoofd. Omslag meer geheven behoeft te worden, als dat zoo is, dan is de zaak in eens op gelost. Voorz. Daarmede schieten ze niet op en daarbij is tegen dit wetsontwerp nogal oppositie, zoodat ik niet geloof dat er veel van zal komen. Schreuders. Ik bedoel, indien dit zoo was, dat dan de groote moeilijkheid om een nieuwe verordening te maken, niet noodig is. Smits. Ik zou wel met het voorstel van Men Dekker kunnen medegaan. Vos. Enkele fruithandelaren hebben het vorig jaar een grooten strop gehad. Er zijn veel menschen die niets betalen, die ook goed kunnen betalen, ik zou niemand buiten sluiten en ieder laten betalen, dan komen wij er ook. Voorz. Dan komen wij er niet. Er zijn weinig gemeenten waar zoo weinig aan Hoofd. Omslag wordt betaald als hier. v. d. Pol. Vroeger was het percentage 6 percent en toen betaalde men minder dan nu. Vos. Andere gemeenten hebben meer draagkracht dan Veen. Voorz. Ik ken gemeenten die niet grooter zijn dan hier, die f 10.000 Hoofd. Omslag heffen. Het geld moet er komen. iWe hebben niet« moeten we laten varen om aan het betalen te blijven is een bedrag van f7000,noodig en kunnen we met het bedrag van f3800.niet meer vol staan. De uitkeering uit de oorlogswinst belasting nemen we dankbaar aan, maar dat neemt niet weg, dat wij schuld ge maakt hebben en dat wij toch moeten zien daaruit te komen. Om de rekening 1919 af te sluiten hebben wij nog plm f 2000.noodig. Schreuders. Er is slechts weinig draag kracht in deze gemeente. Eerst was de H. O. f 2000.toen f 3000.en om hem nu op f7000.te brengen acht ik een onmogelijkheid. Ik vrees, dat op deze manier de menschen geld zullen moeten leenen om hun H. Omslag te voldoen. Voorz. Neen, zoo erg zal dat niet zijn met 4 pCt. kunnen wij er onmogelijk komen. Te Wijk hebben we dit jaar een omslag van f 18000. Smits. Het is een moeilijke zaak f 7000. VmJmtz. Dan hadden «ij r.iel zeeved Raadsvergadering te VEEN, op Zaterdag 26 Juni, vm. 10 uur. Aanwezig de Voorzitter, Secretaris en alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die daarop onveranderd goedgekeurd en vastgesteld worden. Door de nietaanneming van zijne benoe ming tot Hoofd der school alhier door dhr. R. Fabriek te Bussum, moet een nieuwe benoeming plaats hebben. De heer L M. Smit te Rotterdam heeft zijn sollicitatie ingetrokken, zoodat van de vorige voor dracht overblijven de Heeren H. A. van Gessel te Zandvoort en H. M. de Wind te Wijk. De Arrondissement-schoolopziener acht aanvulling van de voordracht niet noodig, zoodat uit deze laatste twee een keuze kan worden gedaan. De Voorzitter wijst als stemopnemers aan de heeren Smits en den Dekker. Bij de stemopneming bleek de heer v. Gessel 4 en de heer de Wind 3 stemmen te hebben verkregen, zoodat de eerste tot Hoofd der school is benoemd. Besloten wordt den benoemde te ver zoeken met 1 September in dienst te willen treden of zooveel vroeger als mogelijk is. De Voorzitter zegt dat het tegenwoor dige percentage van 4 pet. voor den H. O. niet meer voldoende is om de gewone be talingen te doen. Dat straks nog 'andere voorstellen omtrent geldleening zullen komen, waarvoor geld beschikbaar moet zijn tot aflossing en interestbetaling, zoodat het percentage verhoogd zal moeten worden. Vos. Ik vrees dat we nu niet zoo ge makkelijk kunnen verhoogen als vorige jaren, toen de verdiensten beter waren dan nu. Voorz. Als een inkomen niet zoo groot is als vroeger, moeten we den aanslag verminderen en is dat hooger geworden dan moet men ook meer betalen. den Dekker. Ik zou liever een ver schillend percentage zien met klasse indee ling, zoodat men bjj den een 7 of 8 per cent en bij een ander 5 of 3 percent rekende. Voorz. U zou dus een progressieve heffing wenschen, ik zie daarin voor deze gemeente niet veel en daarbij is het daar-i schuld moeten maken, nu we die hebben, dienen wij ze ook af te lossen. Schreuders. U zegt, dat wij niet zoo veel schuld hadden moeten maken, maar .yan de 10 posten zijn er minstens 6, die on§ door Ged. Staten worden opgedrongen. Die zeggen eenvoudig »dat moet.® Voorz. De verhoogingen gelden voor iederen tak van bedrijf. Iemand die vroeger f 1000.verdiende kan daarvan tegen woordig onmogelijk meer leven. Wij moeten op het standpunt gaan staan, wij hebben schuld en die moeten wij kwijt. v. d. Pol. Hebben B. en W. al een voorstel hoe hoog het percentage zou moeten worden. Voorz. Neen, in een vergadering van B. en W. is wel 6 pCt. voorgesteld, doch de Wethouders durfden het niet aan. Vos. Het vorig jaar had dit voorgesteld moeten worden, dan had dit beter gegaan dan nu, dan hadden we beter 6 pCt. kunnen heffen, dan nu 4 pCt. Voorz. Het ging het vorig over f 3300 even slecht als nuvan de fruitkoopers moeten wij het niet hebben. Jiskoot. Ik zou willen dat een ieder werd aangeslagen. Als de een moet be talen en een ander niet, dan wekt dit ontevredenheid, doch wordt iedereen gelijk gesteld, dan zeggen de menschen niets. Aan de vaststelling van de aanslagen moet meer tijd besteed worden. Voorzitter. Daartoe zouden wij een commissie moeten hebben, die dat in elkan der zette. Schreuders. Vroeger stelde de Raad de aanslagen vast zoo goed zij kon en zal dat thans nog wel doen, doch kritiek zal er wel blijven. v. d. Pol. Ik ben er nooit bij geweest doch in een paar uren een H. O. samen stellen, kan toch nooit goed gebeuren. den Dekker. Er moest aan de ver schillende stukken meer publicatte worden gegeven. Het gebeurt dikwijls, dat de Raad een beslissing neemt zonder eigenlijk goed het voor en tegen te hebben overwogen. Voorzitter. Alle stukken liggen voor de leden ter inzage. Den Dekker. Als ik hier zit wil ik de belangen der gemeente zoo goed mogelijk behartigen. Het is mij echter onmogelijk een afdoend antwoord te geven als ik het niet goed weet. Voorzitter. De stukken liggen altijd ter inzage voor de ledenwillen zij die een paar dagen voor een vergadering komen bestudeeren, hebben zij daartoe het volle recht. Den Dekker. Ik zou willen voorstellen, dat rekening wordt gehouden bij de vast stelling van den aanslag met de draag kracht. Heeft iemand b.v. een inkomen van f 1000.en wij zijn overtuigd, dat hij het niet betalen kan, dan bepalen wij dit op f 700. v. d. Pol. Ik vind de verhooging met 2 pet. wel wat veel kan het niet met 5 pet. Schreuders. Het vorig jaar was het percentage 4 pet. en de Omslag f 3300. Nu begrijpt iedereen toch wel, dat wij met 2 pet. verhooging toch niet aan de f 7000 zullen komen, want dat is nog maar een verhooging van 1/3. De Secretaris zegt dat door een hooger percentage den goeden wil getoond wordt en het niet onmogelijk is, dat dit te meer bij het Rijk aanleiding zal geven om de gemeente te helpen bij een uitkeering uit de oorlogswinst-belasting. Voorzitter. Ged. Staten willen ons hel pen, ik meen dat wij haast de eenige ge meente in Noord-Brabant zijn die eene uitkeering heeft gehad. Schreuders. Ik meen, dat de Raad vroe ger een ander standpunt innam, n.l. laat ons toonen arm te zijn, des te meer drang bestaat er om ons te helpen. Voorzitter. De Hanzebank heeft geschre ven dat de f13000.afgelost moeten worden. Indien deze Bank nu niet gene gen is dit bedrag in een obligatieleening om te zetten, waar moeten wij dan het geld halen. Ik zal voorstellen het percen tage te brengen op 6 pet. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Ingekomen is a. Een schrijven van mej. v. Kraane waarin zij verzoekt haar met ingang van 1 Sept. ontslag te willen verleenen als onderwijzeres aan de openb. lagere school wegens hare benoeming als zoodanig te Heerlen. Het gevraagde ontslag wordt verleend met algemeene stemmen, en te vens wordt besloten eene oproeping te doen voor een .onderwyzer, omdat bij de be noeming van mej. v. Wijk tot onderwij zeres besloten was, bij de eerstvolgende vacature geen onderwijzeres te nemen. b. De reeds eenige malen aangehouden brief inzake vereeniging van gemeenten. De Voorzitter .jneertt, dat men niet voor genae-wte te vinden, derhalve stelt hij voor Gedep. Staten dienovereenkomstig te berichten. Dit voorstel wordt'met algemeene stem men aangenomen. c. Een brief van de Hanzebank, waarin wordt kennisgegevendat de Bank niet langer genegen is het geleende bedrag, totaaal met de rente 13.895,675, in reke ning courant te geven, doch wel er voor te vinden is, dit bedrag om te zetten in een obligatieleening rentende 6 pet., met recht deze rente indien noodig t^verhoogen. De Voorzitter zegt, dat bij het oorspron kelijk gelegde bedrag de rente geregeld is bijgeschreven, omdat er geen geld was voor de betaling daarvan. Schreuders. Was het misschien niet beter om inplaals van een obligatieleening een hypothecaireVschuld te nemen op den Hui. Bij een obligatieleening is de rente minstens 6 pet., en met hypothecaire lee ning zal dit toch zeker niet hooger dan 5 pet. zijn. De Voorzitter betwijfelt of Ged. Staten daartoe toestemming zullen willen geven, hij is evenwel genegen Ged. Staten dit voor te stellen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. d. Een schrijven van het gemeentebe stuur Termunten, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan hun adres aan de regeering, om den gemeenteraad vrij te laten bij de bepaling van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor de aan slagen Hoofd, Omslag. De Voorzitter zegt, dat volgens de wet de aftrek mag gaan tot f 900, dat deze te Veen is bepaald op f 275, zoodat het voor deze gemeente geen zin heeft, aan dit adres adhaesie te betuigen. Dat tegen woordig ook een sterke beweging gaande is tegen dq afzonderlijke adressen tot de regeering, ofridat daardoor de onderlinge samenwerking^tusschen de gemeentebestu ren in gevaar \wordt gebracht. Op deze gronden stelt hij voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. e. Het proces-verbaal van kasopneming op 17 Juni bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevon den en het saldo in kas f 291,47 bedroeg. Wordt aangenomen voor kennisgeving. f. tfCen schrijven van de Landstorm- commissie Meierij waarin opgave wordt verzocht van die dienstplichtige verlofgan gers, die betrouwbaar worden geacht, en die genegen zouden zijn zich in dagen van woelingen aan te melden. Den Dekker. Is hier nooit geprobeerd een vrijwilligerscorps op te richten, en zijn aan zoo'n oprichting ook kosten voor de gemeente verbonden anders vond ik dit wel een goed ding. Voorzitter. De bevolking hier in de streek i3 daar niet voor, verschillende malen is daarvoor een oproeping gedaan, doch telkens zonder resultaat. Voor de gemeente zijn daaraan zeker kosten ver bonden. Ik stel daarom voor dat schryven voor kennisgeving aan te nemen. v. d. Pol. Daarbij komt dat dienst plichtige verlofgangers van zelf wel zullen worden opgeroepen als dit noodig is. Met algemeene stemmen wordt het schrijven hierop aangenomen voor kennis geving. g. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, waarin verzocht wordt alsnog een subsidie te wil len verleenen aan de politieschool te Hil versum. De Voorzitter vindt het wel een mooie instelling, maar zou met het oog op den financiëelen toestand van de gemeente af wijzend op het verzoek willen beschikken. Den Dekker. Ik vind het voor ons beter te zoeken naar posten van ontvangst dan naar posten van uitgaaf. Schreuders. Ik vind de politie al wijs genoeg, als zij mij een proces-verbaal kunnen geven, omdat ik bij mijn paard een veulen heb, zonder voorzien te zijn van een dekbewijs. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten op het verzoek afwijzend te be schikken. h. Een schrijven van B. en W. van Vlijmen, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan hun adres tot Ged. Staten om de kosten van aanleg van den onder- grondschen kabel, door Prov. Noord-Br. Electrische Maatschappij in rekening te brengen, niet ten laste van de betrokken gemeenten te brengen, doch deze te be kostigen uit de Prov. kas. De Voorzitter zegt dat het goed gezien is van het Statenlid' v. d. Ven, die hier over in een vergadering van de Prov. St. het woord heeft'gevoerd en zou adhaesie aan het adres willen betuigen. Dit voorste wordt met algemeene stemmen aangeno men. i. Een schrijven van den dienst der jxeik1 r>"i7f.nvprzekerinr aan B. en W. waarin verzocht wordt, dat deze gemeente zich zaï aansluiten bij de regeling der werkloos heidverzekering 1917. Bij dit schrijven is een uitvoerigen staat gevoegd, uiteenzet tende de strekking en de werking dezer vereeniging. Den Dekker. Mijnheer de Voorzitter, ik zou hierover iets willen vragen bij de uitkeeringen die dezen winter plaats hebben gehad, is daarin ook bijgedragen door de gemeente Voorz. Neen. Den Dekker. Die lui hebben ook geen recht op uitkeering gehad, omdat zij geen subsidieerende vereeniging zijn. Er is een Katholiek, een Neutraal en een Christelijk Vakverbond, deze zijn erkend en om uit keering tev trekken moet men bij een dezer zijn aangesloten. Met de grondwerkers- bond is dit niet het geval en hebben zij dus nergens geen recht op. Voorz. Ik begrijp dit niet, wij heb ben van het Rijk nog geen afrekening ontvangen, ik kan mij echter niet voor stellen, dat het Rijk zou betalen als zij er geen recht op hadden. Den Dekker. Ik heb dit goed onder zocht en het is mij gebleken, dat gemeenten die toetreden ook iets bijdragen. Dit be draagt ongeveer f 2.60 per lid, om de ver eeniging op die manier in staat te stellen, dat zij zooveel mogelijk zelf hare uitgaven dekt. Zijn hier b.v. 50 werkloozen, dan zou dit de gemeente f130.kosten als zij toetrad. Een niet toegetreden gemeente betaalt echter niets. Alleen als de kas van het Vakver bond niet toereikend is zal door het Rijk een nieuwe Noodwet gemaakt worden en dan moet de gemeente wel bijbetalen en zal het bedrag voor een niet aangesloten gemeente belangrijk hooger zijn dan voor een aangeslotene. De mogelijkheid bestaat dat dit 5, 6 of wel 10 maal zooveel is als voor een aangesloten gemeente. Daarom zou ik er voor zijn lid te worden, we kweeken dan geen ergenis. Schreuders. Ik meen, dat de grond- werkersbond hier aangesloten is bij den Neutralen Bond. Indien we met f 2^60 per lid per jaar de goede bedoeling die ër inzit kunnen bevorderen, ben ik er voor. Indien iemand in waarheid werkeloos is, vind ik het uitstekend dat hij wordt ge steund. Voorz. In de circulaire wordt gezegd, dat desverlangd een ambtenaar wil over komen om de zaak toe te lichten, misschien was het wel goed dat wij zoo iemand lieten overkomen. Den Dekker. De leden van den Bond betalen 50 cent contributie per week en krijgen op die manier een aardige kas, waaruit kan worden betaald. Het vorig jaar zijn er menschen geweest die heele- maal geen recht op uitkeering hadden, daarbij moeten zij bewijzen 7 maanden te hebben gewerkt en kunnen zij niet meer dan 13 weken achter elkaar uitkeering genieten. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten een ambtenaar te laten overkomen, die het een en ander zal toelichten. j. Een schrijven van den Burgemeester der gemeente 's Bosch inzake toetreding tot de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Het lidmaatschap bedraagt cent per in woner per jaar, met een minimum van f 5.en f 2.voor toetreding. Op voorstel van het lid den Dekker wordt besloten dit schrijven aan te houden tot een volgende vergadering, opdat de leden eerst gelegengeid hebben het voor en tegen te onderzoeken. k. Een schrijven van de Voetbalveree- niging Wilhelmina alhier, waarin den Raad gevraagd wordt goedkeuring te verleenen aan het afstaan van een stukje gemeente grond voor voetbalterrein. De pachter van den grond, A. Timmermans, is bereid den grond af te staan. Na eenige discussie wordt besloten toe stemming te geven, indien de Vereeniging aan den Oostkant van het terrein een schutting van 2 Meter hoogte plaatst, opdat de aangrenzende huurders geen schade of last ondervinden. 1. Een verzoek van Ant. Roeland, tot het verkrijgen van een stukje gemeente grond in de Groote straat, om er eene woning op te bouwen. Een langdurige discussie ontspint zich tusschen den Voorzitter en Wethouder Schreuders omtrent de bevoegdheid van den Raad tot afstand van dezen grond. De Voorzitter beweert dat de wegen het eigendom der gemeente zijn, en het pol derbestuur slechts het toezicht daarop heeft, welke bewering volgens spreker reeds her haaldelijk juridisch is bewezen. Wethouder Schreuders, tevens Secretaris-Penningmees ter van het Waterschap, bestrijdt deze bewering. Tijdens deze discussie verlaat eerst het lid Jiskoot de vergadering, daarop het Timmermans. Ook de overige leden, is inmiddels kwart over een gewor? krijgen trek in'hun m»udt»ge< v. h. Voorzitter de vergadering schorst, om deze Maandagavond 7 uur voort te zetten. (Vervolg in het volgend nummer). BUITENLAND. Dc koning van Spanje naar België. De koning van Spanje zal de regatten bijwonen der Olympische spelen te Ant werpen. Bandietertyen in België. Het kasteel van den senateur Amand Casier te Drongen is door een bende gemasker de inbrekers leeggeplunderd. Met auto mobielen werd alles vervoerd. Ilerstcl der finautiën. Berlijn. De 1 Juli a.s. vervallende cou pons der 3| en 4 pCt. hyphoteekpand- brieven der Deutsche Grundcredietbank te Gotha zyn reeds op de gewone wijze uit betaald. o De Duitsche regeering heeft weer ver lenging verzocht van den ontruimingster- mijn voor de troepen, die zich nog in de 50 K.M. zone bevinden en die, zooals be kend is, reeds 10 Juni vertrokken hadden moeten zijn. Te Londonderry is alles rustig. Er zijn 400 Engelsche soldaten aangekomen. o Bij een ontploffing in den staatsmijn te Zweckel zijn twee mijnwerkers gedood en acht zwaar gewond. Bij het vervolgen van veedieven werden te Plettenberg twee politieagenten doodge schoten. De dieven ontkwamen. Na een bruiloftsmaal te Weldershausen bij Hersfeld zijn 18 personen onder ver giftigingsverschijnselen ernstig ziek gewor den. Drie jonge meisjes zijn reeds over leden. Overeenkomstig artikel 145 van het ver drag van Versailles, dat de teruggaaf van de oorlogstrofeeën der beide laatste oor logen voorschrijft, heeft de Duitsche re geering aan den hoogen commissaris der Fransche republiek te Straatsburg 36 oude kanonnen teruggezonden, welke de Duitsche troepen in 1870 uit Straatsburg meege nomen hadden, et r 'J BIJVOEGSEL Kienw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5