pa ALPB HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL PUROL Vughterstraat 19. 's-BOSCH. f "n n-ieuwste modellen. f Levering onder garantie van breuk en bijlevering. ^6£L00/> 5s ^TELEFOON 715. HUID Schrijnen, 5meRen, Gevoelige en doorgeloopen voeten I OOCKEll «Ml M<m60fl SU WH*ORCftUTE* fcbr. A. MIJ «HARDT. Zeish Staking in de karen ran Londen. In het midden der vorige week is onder de scheepsbouwers in dienst der Port of London Authorithy staking uitgebroken. Vrijdagavond is zij officiëel afgekondigd en volgens een mededeeling der leiders is zij thans volkomen, zoodat alle werken stil liggen. De staking zou 3000 man om vatten. Dit laatste wordt door de haven directie tegengesproken. Volgens haar staakt slechts een vierde gedeelte der arbeiders. Intusschen hebben ook 600 700 elec- triciens, werkzaam aan de havens, in ver band met niet ingewilligde looneischen het werk neergelegd. Een ilansrerbod voor minderjarigen. In de Brusselsche voorstad Molenbeek St. Jan mogen kinderen onder 16 jaar niet meer in danslokalen komen. Kinderen van omstreeks dien leeftijd moeten hun identiteitskaarten bij zich hebben, waarop hun leeftijd vermeld staat. Stakingen in Duitschland. Uit Dessau wordt gemeld dat sedert 6 dezer in het geheele bruinkoolbekken van Midden-Duitschland de algemeene staking heerscht. De werkgevers hebben den eisch der arbeiders voor 'n toeslag van 15 mark per schacht eenparig afgewezen. Het rersehillend standpunt. De bijzondere correspondent van de N. R. Ct. geeft als volgt het verschillend standpunt tusschen de Duitschers en de geallieerden weer De Duitschers willen een beperking van het leger tot 100 000 man tot stand brengen in 15 maanden, en ze willen daarbij in den beginne uiterst langzaam te werk gaan. Eerst in het laatste gedeelte van dezen termijn zou dan snel gedemo biliseerd worden. Zij bedoelden hiermede dus een specu latie op een verbetering van den binneri- landschen toestand in den loop van het volgende jaar. Daartegenover staat de eisch van de Entente, die een laatste concessie wordt genoemd, namelijk een verlenging van den termijn der ontwapening met 3 maanden. De Duitschers beschouwen dit als onmo gelijk. Staat van beleg in Bulgarije. Sofia, 7 Juli. Over Phillipoppel is de krijgstoestand uitgeroepen in verband met het oproer, wat daar uitgebroken was. De bevolking is gekalmeerd. 214 personen zijn in hechtenis genomen en moeten voor den krijgsraad verschijnen. Oud-Gedienden. Horsea. Vijf en een half miliioen ge demobiliseerde Engelsche mannen zijn thans in de industrie geplaatst, deelde Mac Namara, minister van arbeid, in het Lager huis mede. Boerenopstand in Roemenië. Volgens een telegram van het Hongaar- sche Korr. Bur. de bron is niet be trouwbaar is er in Belonyes een op stand uitgebroken onder de Roemeensche boeren. Een geheele divisie was er noodig om aan dit oproer een einde te maken. Belonyes moest met artillerie beschoten worden. In een hospitaaltrein werd een groot aantal gewonde Roemenen naar Ko losvar gebracht. 28 Oproerlingen zijn gedood, vele gewond. Het geheele gebied is door militairen afgezet. o De conferentie te Spa. Millerand verklaarde aan journalisten, dat de Duitsche rijksweerminister Gessier een goeden indruk heeft gemaakt. Het lijkt hem een man van goede trouw toe. Mil lerand verklaarde, dat de commissies nog steeds met de kwesties der schadeloosstel ling bezig zijn. Hij was daaromtrent zeer optimistisch. Be expeditie naar Spitsbergen, Men seint aan de N. R. Crt. van Spits bergen, kaap Bohemann De expeditie is aan wal gestapt en druk bezig met den bouw van de houten huizen. De staf van de expeditie woont vcorloopig in de tenten. De draadlooze seininrichting is reeds klaar. De Mont Cenis is weer vertrokken. Ontploffing. Tien dooden. Vier ontploffingen hebben Woensdag morgen te Dijon om half acht plaats ge had in de staatskruitfabriek. Vier gebou wen, bestemd voor het maken van perch- loraat zijn in de lucht gesprongen, en wer den vernield. Tot dusver zijn er ongeveer vijftig slachtoffers geteld, waaronder tien dooden. In een omtrek van vijftien kilo meters werden de ruiten verbrijzeld. o Groote juwcelendiefslal. Ten nadeele van de RuSsische vorstin Paul Demidoff is te Nizza voor 150.000 franken aan juweelen gestolen. Men verdenkt er Michael Flegmentoff, een harer dienaren, van, die Maandag tege lijk met de juweelen gevlogen bleek. o Een hotelhouder te Parijs, die in eerste instantie tot twee maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete was veroordeeld, omdat hij de prijzen van zijn kamers sedert 1914 had verviervoudigd en in hooger beroep was gegaan, heeft nu vier maan den gevangenisstraf en 2000 francs boete gekregen. o Brussel. In het kamp van Beverloo zijn twee soldaten gedood en verscheidene an dere gewond door liet springen van een granaat ter plaats, waar vroeger een Duitsch munitie-depot was. Ook bij het uitzoeken van munitie is een Duitsche bom gespron gen, waarbij een werkman werd gedood en eenigen werden gewond. o De Engelsche handel met Rusland begonucu Londen. De regeering heeft de Engel sche handelsfirma's, die met Krassin con tracten voor de levering van medicijnen, wollen goederen en schoenen afgesloten heb ben, toestemming tot levering verleend, indien de goederen door Rusland vooruit betaald zijn. Dit is het geval, zoodat de zendingen een dezer dagen van uit de En gelsche havens verscheept worden. Brutale roofmoord in een D-trein. In den nacht-D-trein BerlijnHamburg is de handelsbediende Lettmann door twee mannen overvallen. Zij knepen hem de keel dicht tot hij bewusteloos was en be roofden hem van al zijn geld (4500 mark^ en zijn reistasch. Daarna wierpen ze hem uit den trein. De- ongelukkige werd den volgenden morgen zwaar gewond op de spoorbaan gevonden. o Een lugubere ontdekking. Bij Tervatte, tusschen Dixmuiden en den IJzer, heeft men in een gemeenschappelijk graf de lijken gevonden van 35 grenadiers, die in October 1914 bij den bekenden stormloop om den vijand over den IJzer te jagen, zijn gesneuveld. Bij de stoffelijke overblijfselen is ook dat van majoor d'Oultrernont gevonden, die aan bet hoofd zijner grenadiers het eerst den IJzerdijk bereikte en daar, door een kogel getroffen, neerstortte. - o Spoorwegongeluk in Frankrijk. Orleans, 5 Juli. Te 4 u. 35 is heden middag de trein van Parijs naar Mantes te Foulonnerie ontspoord. Er zijn zes dooden en 14 gewonden. BINNENLAND Bokkenrijders Op 17 Jan. zaten te Kerkradr de huis vrouw van Engels, de dienstbode en de knechts in de keuken bijeen toen ze plotse ling werden beangst door het binnendrin gen van drie kerels, met zwart gemaakte gezichten en zwarte doeken om het hoofd die ieder met een met scherpe geladen revolver dreigden »G?eld of we schieten Zij beroofden daarna de huisvrouw van het geld 2500 mark en f 600 aan Hollandsch bankpapier, sloten het personeel met den hond in den kelder op en joegen de vrouw naar de zolder waar ook het kind was. Toen de vrouw de bandieten vertrokken wist, kwam ze naar beneden en bevrijdde het personeel uit den gesloten kelder. Een der kerels kon gevangen genomen worden, de anderen zyn gevlucht. Peter Krentz, 20 jaar oud, had zich als de schuldige in hooger beroep te verant woorden. De rechtbank had hem veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Dezelfde straf werd geëischt door den adv.-gen. Als verdediger trad op Mr. Margraaff. o Nederland en België. Men seint uit Brussel aan de N. R. Ct. De Nation Beige meldt, dat de Belgi sche regeering door de Fransche en En gelsche regeering op de hoogte is gebracht van de zienswijze van deze regeeringen in de kwestie der Wielingen. Frankrijk liet weten, dat het volkomen het Belgische standpunt aanvaardtEngeland beloofde de Belgische argumenten in aanmerking te zullen nemen. Het blad hoopt, dat dank zy dezen dubbelen steun, de kwestie van de Wielingen bij de herneming der onder handelingen in 't voordeel van België zal opgelost worden, maar vindt hierin evenwel geen aanleiding om het tractaat te onder teekenen, indien het niet gewijzigd wordt. Verduistering. Aan de scheepswerf »IJselwerf« te Go-, rinchern zijn zonder eenige waarschuwing de bedrijfsleiders en een nachtwaker uit den dienst ontslagen. Dit ontslag jnoet in verband staan met eene verduistering van 2200 kilo ijzer, dat per schip naar Dor drecht vervoerd is. Rotterdamscke Eierrciling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43 gehouden veiiing, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13.15f 14.95 (klein) f 11.85—f 12.85 Eendeieren f14 40 f 13.75 Aanvoer 152.000 stuks. Het vliegtuig r»u de luchtpost geland. Woensdagavond omstreeks -7 uur is óp een weiland aan den Bergsingel te Rotter dam gedaald het vliegtuig van den lucht postdienst loondenAmsterdam. Het was om 4 uur vari Londen vertrokken. De be stuurder raakte uit den koers en zag Rot terdam voor de plaats van bestemming aan. Hij draaide eenige keeren om den kerktoren en daalde toen. Het vliegtuig kwam in een sloot terecht botste tegen den grond en werd aan den kop vrij ern stig beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De post is per trein naar Amsterdam verzonden. - o Op de veemarkt te 's Hertogenbosch werdeii Woensdag aangevoerd 650 runde ren, 25 zeugen en 500 biggen. Er werd besteed "oor Kalfkoeien van f500700, kalfvaarzen van f 450 600, magere ossen en koeien van f350450, vette ossen en koeien lste kwaliteit fl.13 2de kwal. fl.10 p. p. pinken van f 250350zeugen f 190 290 per stuk, biggen f5— 7 per week. Vet vee trager, overigens vlugger. De rarkensfokkery. De varkensfokkerij in Drenthe neemt weder toe. De talrijke biggen schijnen van invloed te zullen worden op den prijs, welken met 25 pet. gedaald is. De zesweeks biggen, voor een goede maand nog f 40 geldende, zijn tot f 30 gedaald. o Zalmraagst. Sedert verscheidene jaren was de zalm vangst op de boven-Merwede en wel in het Gorinchemsche vischwater niet zoo gunstig als gedurende de afgeloopen week. Niet minder dan 63 zalmen, waarbij een paar schotzalmen, werden bemachtigd. Door de Gorinchemsche Zalmvisscherij- Maatschappij werden ook nog in het Bra- kelsche vischwater op de Beneden-Waal een 25tal zalmen gevangen. De prijs der groote zalm aan de visch- markt te Gorinchem is gemiddeld f 3 per half K.G., zoodat de besomming zeer be vredigend is. o Korte arbeidsdag. Van verschillende zijden schrijft de Tijd wordt op Minister Aalberse en op den Hoogen Raad van Arbeid aandrang uitgoefend om met het invoeren van de 45urige arbeidsweek bij verschillende be drijven groote omzichtigheid in acht te nemen. Onverklaarbaar is zulks niet. Daar waar de 8urige arbeidsdag reeds eenigen tijd is ingevoerd, heeft men niet de erva ring opgedaan, dat er evenveel wordt af geleverd. Men moet daarvoor overwerken en overbetalen. Op verschillende inrich tingen had de 8urige arbeidsdag geen an der gevolg, dan dat er als vroeger,9 en 9g uur gewerkt wordt en voor de 1| uur overwerk hooger loon betaald wordt. l siroop T I De beste Borstsiroop Losl de vastzittende slijmen gemakkelijk op PER FIACOM f160. SkJ APOTh. en DROOISTEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Met ingang van den 6 Juli is de heer Adr. Spierenburgh alhier be noemd als tusschenpersoon voor de vrije ouderdomsverzekering. De aangekondigde uitvoering voor volkszang, door de 4 hoogste klassen der verschillende scholen, had Donderdagmiddag onder leiding van Onderwijzers, Onder wijzeressen en Hoofden van Scholen plaats op het terrein van de Buitensocieteit alhier. De heer Stassen, Hoofd der M.U L O School, dirigeerde, hetgeen geen gemakke lijke taak was. Toch kwamen enkele Volks liederen goed te voorschijn en we hopen dat het geheel zal medewerken om de ver schillende zoutelooze liederen, die nu en dan nog gehoord worden, langzamerhand te verdringen. Na afloop, gingen Zangeressen en Zangers, elk met een stuk Kwatta, opgewekt huis waarts. Werkendam. Alhier is opgericht een coöperatieve winkpl die volgende week ge opend zal worden. De heer C. v. d. Stelt is tot chef-winkelier gekozen. Aalbnrg. Donderdagmiddag II. heeft alhier de zangdemonstratie, uitgaande van den Nederiandschen Volkszangbond, plaats gehad. Op een viertal plaatsen in ons dorp werden door de schoolkinderen, onder leiding van het onderwijzend personeel, verschillende liederen ten beste gegeven. Eend en ander trok nog al belangstelling. Capelle. Deze week ontstond er weder om een begin van brand in de stoom hakkenfabriek der Firma Oerlemans alhier. Door het tijdig ontdekken werd grooter ramp voorkomen. Dezer dagen werd wederom leder, ten nadeele van de Firma Kerst Oer lemans, schoenfabrikanten alhier, ontvreemd. De zaak is in handen der politie, die toi nog toe den dief niet heeft kunnen vinden Onze dorpsgenoot J. Timmermans, legde met gunstig gevolg zijn eind-examen aan de R. K. Handelsschool te Waalwijk af Drnnen. Het woonhuis van de weduwe v, d. K. is geheel afgebrand. De inboede kon voor een deel gered worden. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het plukken der zwarte bessen is geëindigd. De prijzen zijn zeer hoog ge weest van f 1.20 tot f 1.58. Ook de frambozen brengen veel op. De prijzen zijn gestegen van f0.68 tot fl.37. Eethen. In het gebouw van het prov. bestuur te 's Bosch is aanbesteed het ver nieuwen van de brug in den provincialen weg alhier bij den watermolen, en het uit voeren van bijkomende werken. Begrootirig f5900. Ingeschreven werd door de heeren G. Schermers, Nieuwendijk f 6974 M. Vissers, Drunen - 7450 F. v. d. Pluijm, Dussen - 6963 H. Kleinloog, Genderen - 6600 B. Haspels, Genderen - 6368 Noordbrabantsche Betonrnaatsch. »Zuiderhout<r te Oosterhout - 5995 Giessen. Op de Zaterdag gehouden Paardenmarkt bedroeg de aanvoer ruim 150 stuks. Handel levendig. Hedel. Bij besluit van den Heer Com missaris der Koningin van 2 Juli j.l. is tot gemeente-veldwachter alhier benoemd de heer W. van Loo, thans rijksveldwachter te Philippine. Raamsdonksveer. In de vacature van mej. C. Kenniphaas benoemde het Bestuur der Chr. School op 't Veer, de heer Rietveld uit Breda. De werkman C. H., klinker op een der scheepswerven, kreeg een stuk ijzer in 't oog en moest, als gevolg daarvan, naar een oogarts te Rotterdam. Men vreest dat het oog gevaar loopt. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben een schrijven gericht aan de besturen der gemeenten Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik, waarin de wensche- lijkheid wordt betoogd om die gemeenten te vereenigen. Veen. Veifingbericht 6 Juli. 3325 K G. aardappelen circa f 7.de 70 K.G. en geveilde Janbazen op het hout voor f1214, schatting vanaf f 15 tot f20 per mud op het hout. De heer Van Gessel te Zand voort, benoemd als Hoofd der School alhier, heeft deze benoeming aangenomen en hoopt 1 Sept. a.s. zijne functie te aanvaarden. Den 12den Juli hoepen G. Kraai} en zijne Echtgenoote den dag te herdenken waarop zij 60 jaar geleden door den echt werden verbonden. Voorwaar een zeldzaam feest. Dat het de krasse oudjes dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken, laat zich begrijpen. Woudrichem. Veiling 8 Juli 1920. Aangevoerd 225 H.L. Aardappelen. Schoolmeesters f5.70 6.50 per H.L. Blauwputten f 7.007.70 s> 450 K.G. Roode bessen 2331 ct. per K.G. 9 K.G. Zwarte bessen (uitschot) 25 c. p. K.G. Volgende week Woensdag en Vrijdag, v.m. 10 uur, fruitveiling. Zaltbommel, 6 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 97 biggen, prijs f35 tot f50, 4000 eieren, prijs per stuk 13£ a 14^ ct., 340 K.G. boter, roomboter f 1.60, boeren- boter f 1.80 per K.G. Znilichem. Tot hoofd der eerste openbare school te Stolwijk is de heer A. A. van Dommelen, hoofd der school alhier, benoemd. Vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN op Donderdag 8 Juli, des nam. 7.30 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig de heeren v. Everdingeri, de Mol, de Haan, F. Verhoeven, v. Andel, de Jongh. Afwezig de heer H. Verhoeven. Te kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering, waarop de notulen van de vorige worden gelezen, die daarop onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen is 1. Een circulaire van den Gem. raad van Termunten, waarin adhaesiebetuiging wordt verzocht aan hun adres tot de Re geering, om de gemeentebesturen vrij te laten bij de vaststelling van het bedrag voor aftrek noodzakelijk levensonderhoud. Dit schrijven wordt op voorstel van den Voorzitter aangenomen voor kennisgeving. 2. De goedkeuring door Ged. Staten van het in de vorige vergadering genomen besluit tot verpachting van het stukje grasland nabij de conservenfabriek. 3. Goedkeuring door hetzelfde college van het Raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Beide stukken wor den aangenomen voor kennisgeving. Nu komt in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden verzoek schrift van de Directie der gasfabriek om den gasprijs met ingang van 1 Juni te brengen op 23 cent per M8. De Voorzitter zegt dat de Directie be richt is, dat zij in deze een onjuist stand punt inneemt. Dat niet de Directie der Gasfabriek, doch alleen de Gemeenteraad te beslissen heeft of de gasprijs verhoogd zal worden en dat van eene verhooging met ingang van 1 Juni in geen geval sprake kan zijn. Hierop heeft de Directie verzocht dat de Raad in deze een tege moetkomende houding zal aanenmen, en de erkende billijke verhooging zal doen ingaan op 1 Juli. Na informatie is gebleken, dat de gas prijs te Waalwijk 20, te Kaatsheuvel 24 a 25, te Vught 21, te Oss 22, naderhand verhoogd op 23, en te Zutphen 23 cent bedraagt, dat B. W. naar aanleiding dezer informatie het billijk oordeelen aan het verzoek te voldoen en derhalve voor stellen den gasprijs met ingang van 1 Juli te brengen op 23 cent. De heer de Haan vindt, nu vaststaat dat de prijs te Waalwijk 20, te Vught 21, en te Rotterdam 19 ct. bedraagt, de verhooging wel wat groot. Wel bedraagt de gasprijs te Zutphen 23 ct., doch deze prijs heeft naar zijne meening een andere oorzaak. Als spreker zich niet vergist is daar voor eenige jaren een gashouder fabr. A.MIJM HARDT. Zeist.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2