UI Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4003. Woensdag 28 1920. imlLLKTOiVr IN QUARANTAINE. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post heschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. buitenlandsch overzicht Iedereen gelooft zeker wel, dat de poli tieke leiders der geallieerden allen heel knappe koppen zijn. Toch zal niemand ontkennen, dat zij geen buitengewone bewijzen van handigheid hebben gegeven bij de Europeesche boedelbereddering. Me nigmaal hebben zij uit de gematigde or ganen van hun eigen pers kunnen leeren, dat hun politiek een „spelen met vuur" beteekende, dat zij het bolsjewisme met kracht in de hand werkten. Doch zij heb ben zich van al die vermaningen niets aan getrokken en de hun voor oogen gestelde gevaren voor niets geacht. Zij hebben Duitschland zoo zwak mogelijk gehouden. In plaats van het zoo spoedig mogelijk de behulpzame hand te bieden, om zoodoende een stevige linie te verkrijgen tegen het monsterachtige gevaar van het alles ver nielende bolsjewisme, hebben zij het vooral in militairen zin tot hulpeloosheid gedoemd. Nu ziet Lloyd George het groote gevaar aankomen, wat vooral op te merken valt uit zijn laatste rede in het parlement, en wat deed hij nu Hij zegt heel vriende lijke woorden aan het adres der Duitsche ministers, wel begrijpende als deze zwakke regeering weggevaagd wordt, de kans op een chaos in Duitschland zeer zal toenemen. Maar wat heeft Duitschland aan vriende lijke woorden Wanneer de Russische Bolsjewisten hun opmarsch' voortzetten en de Polen onder den voet loopen, dan heeft Duitschland maar al te zeer, een sterke grensverdediging noodig, waar méér voor noodig is dan vriendelijke woorden. Wan neer men nu leest dat een parlementair journalist in Engeland in zijn blad er op gewezen heeft dat Lloyd George er bij zijn laatste rede over de kwestie met Sovjet- Rusland erg bleek en vermoeid uitzag, kan men dat zeer goed begrijpen. Zijn ge weten zal hem niet geheel met rust laten, wanneer hij bedenkt wat hij had kunnen doen, maar helaas r.iet gedaan heeft, om in Centraal-Europa een sterke barriere tegen het Russisch gevaar te leggen. Lenin, die de machtige Britsche regee ring gewoonweg voor den mal houdt, luistert niet naar wat Engeland zegt en ook niet naar het verdrag van Versailles, waar de Poolsche grens was vastgesteld. Hij antwoordt Lloyd «dat de vaststelling van de Poolsche grens, volgens het ver drag van Versailles, niet billijk is en de Sovjets bereid zijn Polen een betere grens- (Eene vertelling uit Indië), 4) T Juist boven haar hoofd was het slaap vertrek van haar vader, wien zij van haar kommer deelgenoot had behooren te maken. Daar zij dit niet had gedaan, schrok zij terug voor de gedachte, dat hij bij Taria's terugkeer zou ontwaken en het meisje uit zou vragen. Daar viel op eens in het park een schot. Zij onderdrukte niet dan met moeite een kreet van schrik. Het volgende oogen- blik vloog zij naar het venster. Alles was stil en donker daarbuiten. Doch hare angst nam toe. Zij had geen rust of duur meer, om stil in haar kamer te wachten. Zij wierp snel een doekje om haar hals en ontsloot de deur. Hoe ontstelde zij, toen zij zich plotseling tegenover haar vader bevond De politie commissaris was door den knal van het schot wakker geworden, had zich snel in de kleeren gestoken en kwam thans, in de eene hand een dieverlaDtaarn, in de andere een revolver de trap af. «Hebt gij bet ook gehoord, Margot riep hij haar toe. «En gij zijt nog geheel ge kleed. Maar wat beteekent dat dan Zij stamelde eenige onsamenhangenden klanken. Daar haar vader echter op eene regeling voor te stellen. Lloyd George, die anders heel geestig kan zijn, kan daar niet eens op dezelfde manier op antwoorden. De Daily-Herald, het bekende Britsche arbeidersblad, vertelt zelfs dat de Britsche nota hoffelijk, ja bijna hartelijk van toon is. Voor de eerste maal richt het trotsche Albion zich tot de Sov jet-regeering van Rusland wat beteekent een eerste stap in de richting van erken ning. Volgens het hierboven genoemde arbei dersblad, zegt de Britsche minister in zijn antwoord aan Rusland, ook te vertrouwen, dat Rusland met Polen een vrede zal sluiten, die «niet minder voordeelig« is dan die' welke de geallieerden voorgesteld hebben. Ziedaar Polen, ge moogt nu op uw eigen krachten vertrouwen. Lloyd George laat U in den steek en doet met U wat hij en zijn geallieerden vrienden tijdens den oorlog met zooveel kleine naties gedaan heeft. Engeland moet uw machtigen buurman te vriend houden, omdat hij bang is voor de grenzen zijner koloniën. Het is daarom geen wonder, dat de Polen niet opgetogen zijn over de Britsche politiek. Het Poolsch Correspondentiebureau in den Haag, weet dan ook te melden, dat op een vergadering te Warschau van Poolsche vak- vereenigingen een motie is aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de hui chelachtige politiek van de tegenwoordige machthebbers van Europa, en in 't bijzon der van Engeland. De Poolsche raad voor Landsverdediging heeft intusschen het advies der Britsche Regeering, om een wapenstilstand aan te vragen, maar aangenomen, en zich tol Mos kou gewend,' met verzoek om de onder handelingen te Grodno te openen. Het is te hopen dat de strijd spoedig ophoudt, want de vlucht der Polen gaat zoo snel, dat zij spoedig aan de Duitsche grens zul len zijn. Uit Kopenhagen meldt men, dat de bevolking van Warschau de stad reeds ontruimt en bij duizenden op de vlucht zijn geslagen. Wie zal Polen nu helpen Een handjevol Fransche officieren, kan toch niet bij machte zijn om een ordeloos viuchtend leger stand te doen houden. Over een week zullen Fransche hulptroepen te Dantzig aankomen, maar in die week kan de débècle wel volkomen worden. Ook heeft Hongarije hulp beloofd. Maar zou die hulp in staat wezen om de kans te doen keeren. volledige opheldering bleef aandringen, was het haar onmogelijk met een onwaarheid te antwoorden en snikkende bekende zij den goeden man allesDurand was aanvankelijk sprakeloos van verbazing en van toorn. Daarop sprak hij «Maar is dat dan de dank er voor, dat ik, door uw tranen bewogen, ja en amen zei toen deze Engelschman mij de hand van mijn eenig kind kwam vragen Dat hij door zijn verregaand roekelooze handelwijze hier de cholera binnensleept en daarmede duizenden den dood in de armen voert, ds^dien man blijkbaar even onverschillig als het bestaan van zijn aanstaanden schoonvader. Maar ik zal dien vriend wel eens toonen, wie in Ponchery chef is van de politie laat dat maar eens aan mij over Met duister saamgetrokken wenkbrauwen stond de vertoornde vader tegenover zijn schreiend kind. Doch die tranen waren hem te machtig en al spoedig kreeg de liefhebbende vader de bovenhand boven den gestrengen man der wet en op meer be daarden toon ging hij voort«Ik zal hem gaan zoeken de rest zullen wij later zien.® »Toe vader, sta mij toe, dat ik met U medega. Dat schot o hemel, als Fred eens getroffen ware I® Durand poogde zoo goed als het ging het vertwijfeld meisje te kalmeeren, opdat zij niet blindelings het park in zou ijlen. Als Hawkins werkelijk zijn plan tot uit voering gebracht en op de waarschuwing, hem door Taria overgebracht, geen acht Het Russische leger moet uitstekend in orde zijn en de roode legerleiders zijn al even kwistig met het menschenmateriaal als die van het Tsarenrijk van vroeger. Te Londen is 24 Juli een draadloos be richt uit Moskou ontvangen, dat de Sovjet- regeering het voorstel van een wapenstil stand met Polen heeft aanvaard. Barthou schrijft in de Matin: ToenCle- menceau, die zich al president van de re publiek zag, zijn opvolging en dossiers voor Millerand opende, dacht hij vooral aan de uitvoering van het verdrag van Versailles. Hij wilde zijn werk aan krachtige handen overlaten om de gebreken te bemantelen en de leemten te herstellen, die de discus sie hem had geopenbaard. Millerand, wiens ambt hem buiten de discussie had gehou den, leek hem alleen in staat om op on partijdige manier de meer dan moeielijke opvolging te ondernemen. De keus was gelukkig en toch verzekert men thans, dat Clemenceau daarover noch blij noch trotsch is. Hij wijst het vaderschap af en velt een streng oordeel over Millerand. Nopens Spa zegt Barthou De resultaten hebben niemand voldaan en openen een bedekte herziening van het verdrag van Versailles. De Kamer heeft de nieuwe uitstellen ver oordeeld, die aan Duitschland met het oog op zijn ontwapening zijn toegestaan, maar het debat is nog niet gesloten over de ko- lenkwestie, noch geopend over die der ver goeding. Het lot van het verdrag van Versailles en dat van Frankrijk hangen van de laatste oplossing af. Op een andere plaats merkt de Matin, naar aanleiding van den Russisch-Poolschen oorlog op Men bemerkt thans den ont zaglijken omvang van de fout, die begaan is door de vredesonderhandelaars, toen zij zich voorstelden het lot van Europa te kunnen regelen met verwaarloozing van Rusland. Hun achteloosheid was misdadig, toen zij de entente-troepen beletten op het juiste oogenblik Hongarije en Oostenrijk te bezetten, waar de bolsjewiki machtige op positiepartijen, bereid om hen te helpen, kunnen vinden. De Turksche troepen zouden hun verzet tegen de Grieken in Thracië op kunnen geven, want de kroonraad, die pas te Kon- stantinopel is gehouden, heeft besloten het vredestractaat te teekenen. De Turken in Thracië zijn echter, die tan Kemal-pasja in Klein-Azië, nationalistische troepen en hun aanvoerder is Jafar Tajar. Deze rekent op de hulp van Bulgaarsche komitadzjis geslagen had, dan was hij thans zonder twijfel in het tuinpaviljoen om daar op de ochtendschemering te wachten. Tusschen het schieten en deze curieuse geschiedenis bestond naar de meening van den heer Durand geen verband. Deze vermoedde veeleer, dat de een of andere wilddief een schot had gelost op een van zijn jonge anti lopen en zich met zijn buit uit de voeten maakte. Het paviljoen was leeg. Ook van Taria was niets te hooren ofite zien en met steeds toenemende agitatie schreden vader en doch ter verder, in de richting van den achtersten uitgang van het park. Margot schrok gedurig, als de lichtflik- kering van de lantaarn op een dor sykome- renblad viel, dat voor haar voeten neer dwarrelde of als plotseling een in zijn rust gestoorde duizendpoot over den weg kroop. Het koude angstzweet brak haar uit. Het werd hoe langer hoe waarschijnlijker, dat haar gelietde in levensgevaar verkeerde, wellicht reeds dood was. «Halt,® riep de commissaris van politie op eens, terwijl hij bleef staan en zijn lan taarn richtte op een donker voorwerp, dat aan den rand van den weg lag uitgestrekt. «Fred,® gilde Margot, die naast hem neerknielde. Zij had haar aanstaande her kend. Ook Durand knielde neder, en greep Hawkins bij den pols, om zich te overtui gen, of niet misschien een lichte polsslag de hoop zou kunnen geven, dat de levens voor de guerrilla, waarvoor het terrein op den Balkan zich zoo uitstekend leent en waarvan de kosten bestreden plegen te wor den uit den buit, dien men af en toe maakt. "buitenland. De toekomstige weermacht. De bladen publiceeren een uittreksel uit het wetsontwerp, regelende de rijksweer. Volgens dit onderwerp zal de Duitsche weer macht, rijksweer en rijksmarine, bestaan uit vrijwilligers. De sterkte der rijksweer bedraagt 100.000 man, der rijksmarine 15.000. De vloot zal bestaan uit zes lini- schepen, zes kleine kruisers, twaalf torpe dobooten en twaalf torpedovernielers. De diensttijd voor soldaten bedraagt twaalf, voor officieren vijf-en-twintig jaren. De Vlaamsche Hoogeschool. Brussel 25 Juli. Naar aanleiding van het bericht van de «Flandres Libérale« als zou de regeering voorstellen, de Vlaam sche Hoogeschool te Antwerpen te vestigen, verneemt «Het Laatste Nieuws®, dat de regeering uitdrukkelijk heeft verklaard, haar houding eerst te zullen bepalen, nadat de taalcommissie in deze kwestie een beslissing zal hebben genomen. o Sovjet-Rusland aanvaardt het Poolsche voorstel. Parijs. Volgens een te Londen uit Moskou ontvangen radiogram heeft de Sovjetregeering het Poolsche wapenstil stands-voorstel aanvaard. Parijs. Een radiogram uit Moskou meldt, dat het Roode leger op bevel van den Sovjet-staf terugtrekt. Duitschers veroordeeld. Het Gerechtshof te Verviers veroordeelde tot 40 dagen gevangenisstraf en de kosten van het geding 11 Duitschers, die in Juni gearresteerd werden op het oogenblik, dat zij in het district Eupen pamfletten ver spreidden waarin propaganda werd gemaakt tegen de Belgische bezetting. Het Turksche vredesverdrag. Volgens een bericht van de «Temps® zal het vredesverdrag met Turkije waar schijnlijk Donderdag a s. te Sèvres getee- kend worden. De Duitsche koleuleveringen. De «Frankfurter Ztg.« meldt, dat het geesten nog waren op te wekken. Het volgende oogenblik reeds richtte hij zich ontsteld op hij trok zijn kind terug en riep «de huid is blauw hij stierf aan de cholera.® Het jonge meisje liet een gil hooren en wilde zich naast den doode neerstorten. Met geweld werd zij echter door haar vader mede naar huis getrokken. De commissaris vond het een vreeselijke gedachte, dat al de met zoo veel nauwkeurigheid getroffen voorzorgsmaatregelen nutteloos waren ge weest en dat niettemin de moorddadige ziekte toch nog binnen de stad zou komen door den bruigom van zijn eigen kind I Hier in deze plaats, waar de tropische hitte ten tijde van den Zuid- Westmoesson voor ontelbare ziekten op een gunstigen bo dem brengt, moest dit eerste geval met doodelijken afloop een uitwerking hebben als een bliksemslag in een vat met kruit. En die uitbarsting ging nog wel uit van het politiebureau 1 Hij zelf en zijn kind, die beiden het lijk hadden aangeraakt, zou den bedienden en beambten aansteken en dezen de cholera verder verbreiden in de Europeesche wijk, in de hutten der India nen, ja over de geheele landstreek. Bij al de verschillende gedachten en ge voelens, die zich aan zijn geest opdrongen, behielden allereerst de zucht naar zelfbe houd en het vurig verlangen, zijn kind te redden, de bovenhand. Desinfectie-middelen stonden den Com missaris in voldoende mate ter beschikking. kolencyndicaat besloten heeft, ter uitvoe ring van de conventie van Spa, bij de kolenleveringen de prioriteit aan de Entente te verleenen. Daarna komen Zuid-Duitsch- land, de spoorwegen, de scheepvaart, de gas- en electriciteitsfabrieken, de huisbrand en de bezette gebieden. De onlusten in Ierland. De gevechten geëindigd. Afkondiging van den staat van beleg Londen 25 Juli. De militaire macht, ijverig door vrijwilligers gesteund, slaagde er in te Belfast voorloopig de bloedige on lusten te onderdrukken. Sedert twee da gen werd er niet meer gevochten. Dit beteekent echter geenszins, dat de unionis ten en Sinn Feiners den strijdbijl hebben begraven. Aan beide zijden blijft de stem ming zeer verbitterd en naar gemeld wordt, duurt de groote opwinding te Belfast voort. De Sinn Feiners en nationalisten, die het vertrek der Britsche troepen uit Ierland wenschen, mogen zich veeleer verheugen over hun aanwezigheid in Ulster, want de openbare meening in unionistische kringen aldaar werd heftig in beroering gebracht door de talrijke ongestraft gebleven moor den der Sinn Feiners. o De doodgraversstaking te Weeneu. Aan een correspondentie uit Weenen aan de «Tijd® ontleenen wij hierover het volgende De groote schroef draait intusschen eeuwig verderloonsverhooging en prijsstijging, protestvergaderingen en stakingen. Er ontstaat slechts een ernstig conflict tusschen beambten en arbeiders. Iedere week schij nen andere stakingen en woelingen de vo rige te vervangen. Na een korte rust staken nu weer de lijkbezorgers, die voor een oogenblikje ernstige en droevige ge zichten trekken en bijkans fantasieprijzen vragen. Het sterven is haast een te kost bare zaak geworden. Een begrafenis eer ste klas kost bijna 50.000 Kronen en laat op den dag nog zooveel meer. En hoe ziet het er op de begraafplaatsen uitvoor duizenden burgers en familiën uit den mid denstand is reeds beslist onmogelijk een eigen graf te hebben. Met groote moeite kan men nog een doodkist bekomen. Duurtc-onlusten te Mainz. 15 personen gewond. Mainz. 22 Juli. Gedurende betoogingen Hij bracht derhalve Margot naar huis terug en noodzaakte haar, haar handen in een sterke carboloplossing te wasschen, iets wat hij ook deed. Sublimaatdampen, die hij in het ver trek te voorsphijn riep, moesten alle cholera kiemen, die wellicht reeds op hare klee deren waren overgebracht, dooden. Margot was nauwelijks in staat adem te halen in de enge ruimte maar telkens als zij het vensterraam wilde openen, werd zij door haar vader weerhouden met de woorden «Gij moet volhouden, of wij zijn ver loren.® Maar waren zij toch al niet verloren Over een paar uren zou het dag worden. Men zou het lijk vinden, het herkennen en dan zou het lot zijn loop moeten hebben. Door een half wilde volksmenigte gesmaad en bedreigd, zou hij zijn ambt moeten ne- derleggen, ja misschien moeten vluchten, achtervolgd door den vloek van allen, die in hunne woningen en op de straten onder de hevigste pijnen ineenkrompen, totdat hun lichaam onder den adem des doods verstijfden. ZonderlingHet arm, schijnbaar zoo geheel gebroken meisje nam met snelheid en meer geestkracht een besluit dan de anders zoo koelbloedige gedecideerde man van de wet. Het werd haar door de liefde ingegeven. «Fred is dood, maar wij wil len althans beletten, dat men met messen in zyn lichaam gaat woelen,® zei zij. Wordt vervolgd). ILandvanHeiisdgiigiiAlten^fieLangstraatgiKie rwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1