ulSügP r AltüiL de Laaastriat e iik trvnr Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, Hinthamerstnaat 24, 's«»B0SGt! Bij or. behoort bgvoeosel. Tel iat. 412 Magazijn St. Jozef. Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. No, 4004- Zaterdag 31 Juli1920. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtijne kwaliteit. g Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. IN QUARANTAINE. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1 .25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -JEBC BUITENLANDSCH OVERZICHT De rede van den minister Simons, ge houden in de jongste vergadering van den Duitschen Rijksdag, heeft bij verschillende groepen van den Rijksdag groote veront waardiging gewekt. Hieruit valt natuurlijk op te maken, dat de minister van buiten- landsche zaken geen onbelangrijke mede- deelingen heeft gedaan. Nu wij tamelijk nauwkeurig vernemen, wat Simons gezegd heeft, laat die verbolgenheid zich ook wel verstaan. Duitschland schijnt niet gelukkig met zijn ministers van buitenlandsche zaken te mogen zijn. Minister Von Kühlman, die meende vast in den zadel te zitten, wekte zoodanig de woede der conserva tieven op, toen hij een rede hield, waarbij hij verklaarde, dat de oorlog niet alleen door militaire krachtsinspanning zou kunnen eindigen, dat hij genoodzaakt was een deel zijner rede terug te nemen. Thans is Dr. Simons, die te Spa inderdaad bewezen had een staatsman van groote bekwaamheid te zijn, ook genoodzaakt geweest een deel zijner rede, die hij te Berlijn gehouden heeft, terug te nemen. Vooreerst was men in den Rijksdag verontwaardigd over Si mons groote vriendelijkheid tegenover de Entente. In zijn zeer lange rede sprak hij, volgens den Berlijnschen correspondent van het Handelsblad, achtereenvolgens over de kolenquaestie, de ontwapening, den Poolsch-Russischen-oorlog, Millerand, Lloyd- George, het vlagincident, Unter den Linden, fc'ElUILLKTON. dr. Dorten, Bela Kun, den Franschen ge zant in München, enz. enz. waarbij de stroopkwast zulk een overwegende rol speelde dat de Rijksdag vaak in stomme verbazing »hoort, hoort«, »hallo« of xmou, nou schreeuwde. Doch dr. Simons kwam even eens met kracht voor Duitschlands rechten op. Hij oefende scherpe critiek op het verdrag van Versailles, zoowel als op de besluiten van Spa. Hij zeide onder meer: »Wij erkennen onze tegenstanders als overwinnaars, maar niet als rechters" hij laakte de Entente diplomaten in Spa, die de Duitschers in de eerste zitting niet gegroet, noch zich aan hen voorgesteld hadden. Maar toen kwam de stroopkwast weder. Een com pliment voor de Belgen, omdat de Duit schers in Spa zoo netjes ondergebracht waren. De kanselier en hij zoo'n rustig villatje hadden gehad en het eten zoo goed was geweest. Een compliment voor Mil lerand, die de groote overwinnaar van Spa was geweest. Een compliment voor Lloy 1 George, die getoond had zooveel begrip van de Duitsche toestanden te hebben enz. De rede van Dr. Simons heeft dus een allesbehalve aangename indruk gemaakt en inzonderheid valt dit in het oog, waarin het over Rusland handelde. Uit het \er- slag daaromtrent vernemen wij het vol gende »De Russische Sovjet-regeering is door ons erkend op het oogenblik, dat wij in Brest-Litowsk met haar in vredesonderhan delingen getreden zijn. (Zeer juist). Sinds dien hebben wij deze erkenning nooit te ruggenomen. Wij hebben weliswaar in (Eene vertelling uit Indië). 5) »Vader, laten we hem in alle stilte be graven. Laat niemand eenig spoor meer vinden van zyn graf. Ik zal het niet eens met bloemen bestrooien. Mijn eenige ver langen zal zijn, er in eenzaamheid mijn tranen te gaan storten. »Dat mag niet«, hernam de vader, na even te hebben nagedacht. »Als hij van zyn schip of van Calcutta uit wordt gezocht, en indien Taria, die, zonderling genoeg, altijd nog maar niet terug is, aan het bab belen gaat, dan wordt zijn graf tenslotte toch nog gevonden en de verdenking valt dan in de eerste plaats op mij. ïWek dan den politiedokter en den tuin manraadde Margot aan, die aan haar eens opgevatte plan vasthield. »In hen hadden wij twee getuigen, die een proces verbaal zouden kunnen onderteekenen. Dit maakte het voorstel reeds aanneme lijker, doch Durand weifelde nog altijd wat te doen, totdat de luide siag vau de klok aan den muur hem er aan herinnerde, dat het dringend tijd werd een besluit te ne men. Margot moest hem beloven, binnens huis te blijven, waarna hij onmiddelijk er op uitging om de twee mannen te wekken. Beiden kwamen zieh al spoedig in het vertrek van den Commissaris aanmelden, waar zich ook de dochter bevond. Dat er iets verschrikkelijks was voorgevallen, be grepen de beide mannen, die uit hun slaap waren geroepen, dadelijk bij het binnen treden. De tuiman, een nog vrij jeugdige In diaan, verzette zich niet tegen het voor stel van Durand. De chef van de politie moest alles maar voor zijn verantwoording nemen een hoogere macht kende de jongen niet. Anders was het met den arts, die zeer beslist weigerde om deel te nemen aan deze duistere onderneming. Toch liet hij er zich ten slotte toe overhalen door Margot. Den blik uit hare groote donkere oogen, waarin hij eenmaal gehoopt had, doch tevergeefs, een liefde te zullen lezen, die de zijne beantwoordde, kon de anders zoo plichtgetrouwe man niet weerstaan. Margot keerde in haar vertrek terug en aanschouwde, achter de venstergordijnen verborgen, hoe de drie mannen stilzwijgend het huis verlieten, om in het park den droevigen arbeid van het begraven van een doode te gaan vervuilen. De Commissaris droeg de zorgvuldig met een doek omhul de lantaarn en de arts eenige potten met ontsmettingsmiddelen, terwijl de tuinman zich naar zijne hut begaf, om zijn spade te halen. »Sewa«, riep de arts den Indiaan na. *Wij moeten het lijk met kalk bedekken. Daar ginder bij de nieuwe gevangenis vindt gij veel meer dan wij noodig hebben. onze betrekkingen allerlei wisselingen be leefd. Toen graaf Mirbach in Moskou vermoord werd en toen de Sovjet-republiek niet in staat was ons de moordenaars in handen te leveren om hen te bestraffen, hebben wij de betrekkingen afgebroken. Sinds dien tijd zijn olficeele betrekkingen nooit meer tusschen ons opgenomen. Wij zijn echter niet van plan, om die reden de Sovjet-republiek als een paria te behandelen, omdat haar methoden ons niet bevallen. Wy hebben zelf teveel onder de behandeling van paria geleden om deze behandeling een ander op te willen leggen. Ik zie de ontwikkeling in het Oosten wel licht niet met die bezorgdheid tegemoet als velen uwer. Het is geen wonder, dat deze woorden groote beweging wekten en dat de onaf hankelijker), zich zoo bovenmate verheug den, dat hun blad »de Freiheit,« reeds de bereidheid der onafhankelijker) uitspreekt dezen burgerlijken minister alle crediet toe te staan, dat men eon burgerlijk minister kan geven. En wat de kwestie van Rusland betreft, zegt het blad, dat de Engelsche en Ita- liaansche Arbeiderscommissies heel anders over den economischen arbeid van Sovjet- Rusland denken, dan de jninister van bui tenlandsche zakeri. Minister Simons vindt dus bij de burgerlijke pers weinig sympa thie voor zijn woorden. De coalitiepartijen, hoewel ontstemd over Simons rede, zijn niet van zins de regeering het vertrouwen te onthouden. Intusschen is Simons in de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- èn Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollcindsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFlSttO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. 4 Vraag prijscourant voor Gero zilver. LH C D1/ Q voorheen ULrtlVO, JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. De geroepene knikte met het hoofd, schoof een versche betelpruim tusschen zij ne tanden en liep toen zoo snel mogelijk naar de bedoelde plek. Op hetzelfde oogenblik echter was het met Margot's zelfbeheersching gedaan en met een halfgesmoorden gil zonk het arme kind bewusteloos neder. Tegen de ochtendschemering werd ik door een luid geschreeuw en rumoer uit rnijri slaap gewekt. Nog half bedwelmd door een benauwden droom, meende ik eerst dat mijne matrozen bij het dwijlen van liet dek slaags waren geraakt met de stuurlui. Ik sprong zoo snel overeind, dat ik met mijn hoofd tegen het muskietennet aansloeg. Deze tegenspoed, waarover ik anders zou hebben gelachen, agiteerde mij nu nog veel meer. Om mij te bevrijden uit de mazen van het net, dat mijn leger stede geheel en al overspande, scheurde ik het gauw vaneenik trok ijlings enkele kleedingstukken aan en vloog met revolver en ploertendooder gewapend naar het dek. Mijn vrees bleek hier ijdel, want de verwaande muiters stonden zoo vreedzaam mogelijk tegen de verschansing en dreven den spot met eenige opvarenden van een boot buitenboord, van waaruit een aantal Indianen in een verschrikkelijk taaltje van een mengelmoes van Indisch, Engelsch en Fransch allerlei smaadwoorden en bedrei gingen uitten. »Wie dat Koeterwaalsch verstaat, is een volgende vergadering teruggekomen op en kele van uitlatingen, en wel zoo, dat de onafhankelijken, die hem eerst zoo gehul digd hadden, aan het slot van zijn rede riepen, dat hij capituleerde. De onderteekening van den vrede met Turkije wordt uitgesteld, omdat de Turk- sche gedelegeerden, die op weg zijn, nog niets van zich hebben laten hooren. Het zal nu Zaterdag of Maandag worden, zegt men. In dien tusschentijd is er een on aangenaam geschil tusschen Italië en Grie kenland over de twaalf eilanden, de Dode- kanesos, gerezen. In het vredestracfaat met Turkije draagt dit laatste rijk de Dodekanesos, die Italië na den oorlog met Turkije over Tripoiis bezet had gehouden, voorgoed aan Italië over. Griekenland en Italië kwamen in Juli 1919 overeen, dat Italië op zijn beurt de eilanden weer aan Griekenland zou af staan tegen vergoedingen in het dal van de Leander in Klein-Azië. Italië' klaagt nu dat het in Klein-Azië niet alles heeft gekregen, waar het recht op had, en wei gert de afspraak over de Dodekanesos te genover Griekenland gestand te doeu dit laatste wil daarom zijn handteekening niet zetten onder het vredestractaat, dat de overdracht van de eilanden aan Italië be krachtigt. Dit is begrijpelijk, maar toch eenigszins komisch, omdat Griekenland bij den vrede met Turkije den grootsten 'buit (Thracië en Smyrna) binnenhaalt. De strijd heeft geheel het karakter van een conflict tusschen verbitterde erfgenamen en is een slecht voorteeken voor de toekomstige ver houding tusschen beide landen. BUITENLAND. De Prausche oogst De overvloedige Fransche oogst dreigt te niet te gaan, omdat er geen handen genoeg zijn om binnen te halen. Senator Cauvin heeft tot de pers een dringende oproep gericht, waarin hij ver klaart, dat iedereen mannen, vrouwen, kinderen en grijsaards te hulp moeten komen. o lukraak in een museum. Donderdagnacht werd in Jhet museum te Gotha inbraak gepleegd. Inbrekers klommen langs den bliksemafleider 1 naar boven, drongen in de zalen door. Gestolen werden antiquiteiten, waardevolle horloges, ringen en kunstvoorwerpen. Eenige door baas kapitein zei de eerste stuurman, die mij tegemoet trad. »Voor« zoover ik er uit wijs kan worden, beweren de kerels, dat wij de quartaine geschonden hebben. Wij zouden een choleralijder naar de kust hebben gezonden en meer soortgelijken on zin. Dat heele nest daar schijnt half gek te zijn alleen uit choleravrees. »De qurantaine geschonden vroeg ik en ijlde, zonder een nadere bevestiging af te wachten, in de kajuit terug. Als Haw kins misschien ten slotte doch neen, zoo dol dwaas zou hij toch niet zijn. Terwijl ik nog probeerde die gedachte uit het hoofd te zetten, stond ik al reeds voor de deur zijner hut.' Ik klopte; klop te nog eens maar kreeg geen geluid. Daar op opende ik de deur de hut was leeg. Op het kleine klaptafetlje stond nog de opiumtinctuur, waarvan ik Hawkins gister avond een droppel of waf op een klontje suiker had zien gebruiken. Daarnaast lag een briefje waarop de volgende haastig ge schreven woorden waren te lezen »Ik houd het niet langer uit aan boord en zwem naar land toe. Mijn meisje heb ik kennis gegeven van mijn plan. Het zal dus alles goed afloopen. Maak je om mij nentwille niet ongerust en vergeef ook deze laatste streek aan uwen trouwen Fred. Hawkins. Nog staarde ik op het papiertje, ver baasd over hetgeen ik daar vernam, toen DRAAGT BAH LHANN's Heeren- m Kiiitlerkleeding; Gorinclteiti, de inbrekers verloren voorwerpen w«rden in de nabijheid van het museum terugge vonden. Yan de daders ontbreekt elk spoor. o Zelfmoord. Te Koningsbergen in Pruisen schoot de 53-jarige deposito-kasbeheerder van de^ Ostpreusische Landschafibank zich dood^ Naar gebleken is had de beambte, die reeds 25 jaar in dienst was, waardepapieren ter hoogte van 800.000 mark verduisterd. De papieren had hij verkocht en het geld verspeeld op wedrennen. De verduistering dateert van slechts enkele weken geleden. o Bet grensverkeer gesloten. Berlijn, 27 Juli. Naar van officieele zijde vernomen wordt is bij de directie der Invoerrechten te Emmerik a.d. Rijn een telegram van het- rijks-commissariaat voor den in- en uitvoer ingekomen, volgens het welk, in afwijking van de tot dusver gel dende bepalingen, het kleine grensverkeer aan de geheele Hollandsche grens met in gang van 26 dezer voor on bepaalden tijd gesloten zal zijn. o Oiulerwljzerswedden iit België. Brussel. Een nieuw wetsvoorstel voor verhooging der onderwijzerswedden is als volgt ingediend Aanvang 4500 frcs. Eind- wedde 9000 frcs., daarbij bestuurs- en woningvergoeding en 600 frcs. duurtetoe- slag en 185 frcs. per kind. Alles met terugwerkende kracht tot 1 Mei j.l. o de eerste stuurman naar beneden kwam en mij al van verre toeroep »Daar komen nog meer booten Wij zouden de cholera in Pondichery hebben binnengebracht, be weren de Indianen en zij dreigen, dat zij ons schip in brand zullen steken. Zal ik de wapens uitdeelen In drie sprongen was ik weer aan boord. Ja, de man had niet overdreven. Daar kwam waarachtig een heele flotille naar ons toe. De geweren en messen blinkten en schitterden onder het schijnsel der op gaande zon in enkele booten had men bran dende fakkels. »Gij hebt vannacht dien vervloekten En- gelschman die aan cholera leed, op de kust gezet,schreeuwde de een, »De politie heeft het lijk gevonden«, riep de ander. Te vergeefs poogde ik de lieden tot be daren te brengen. De woede der inboor lingen nam veleer toe en vóórdat ik er op voorzien was, vloog met fluitend geluid al een kogel mijn oor voorbij. Nu ontstaken echter ook mijne manschappen in toorn zij wierpen blokken hout en steenkool naar de booten en eischten, dat ik hun wapenen zou geven, om tenminste zichzelf te kunnen verdedigen. Wat te doen Er was natuurlijk niet aan te denken, om met onze aanvallers een gewonen zeeslag te gaan leveren. Te minder, daar de woede der Indianen blijk baar eenigeri grond had. Als nu eerst de politie Wordt vervolgd EUWSBL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1