FEUILLETON. IN QUARANTAINE. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. TT'4. r T 171?T?"DTAyi A TV O" 1 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke *egeï Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, 1 6U8C Oïl« meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke JSf() 4005 T^OCïlSdXlO 4 AllOUSttlS 1920 Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen nummers 6 cent. 10 uur ingewacht. buïtenlandsch overzicht De Poolsche troepen trekken in volslagen wanorde nog steeds terug. Alle troepen loopen verward door elkaar, en de op perste legerleiding schijnt machteloos. De Poolsche troepen hebben bijna geen mu nitie en zijn zeer terneergeslagen, tenge volge van de jongste Russische overwinnin gen. De Russische cavalerie heeft Sczyszy bereikt en zijn daardoor nog slechts 4J Kilometer van de Duitsche grens verwij derd. De Poolsche troepen uit Lithauen trachten door de moerassen en de bos- schen ^van Augussovo naar het westen te komen, waar zij echter reeds door de Russen worden opgewacht. Een later bericht meldt officiëel de ver overing van Ossowice door de Russen. Uit alle feiten ziet men dat de Poolsche debacle volkomen is. Wanneer men nu leest in een bericht uit Parijs, dat de steun der geallieerden enkel zal bestaan uit een zending munitie en oorlogstuig, dan begrijpt men dat het met Polen juist afloopt als eertijds met andere kleine staten, toen deze door de centralen onder den voet geloopen werden, en ook niet geholpen werden of konden worden. Het is in deze omstan digheden te begrijpen, dat er Van een conferentie te Londen niets meer komt. Beschouwt men de zaken op den keper, dan zijn de Russen reeds in oorlog met de geallieerden. Het dreigement van Lloyd George, dat de geallieerden Polen met alle middelen zullen ondersteunen, wanneer de Russen de ethnografische grenzen zullen overschrijden, behoort than? in daden te worden omgezet. Tot heden is dit nog niet geschied. Wanneer nu blijkt dat de Russen en Polen het met elkaar niet eens kunnen worden, dan zullen de geallieerden maatregelen moeten nemen om den rooden vloed te keerert, willen zij zich niet be lachelijk maken. Maar misschien hebben de Russen Polen dan wel reeds geheel in hun bezit. Zooals wij reeds zeiden, zal er' van de Londensche conferentie wel niet veel meer komen. De Britsche regeering heeft thans de nota verzonden aan de Sovjet-republiek. Het voornaamste doel der conferentie bevat het herstel van den Europeeschen vrede, in de eerst plaats van dien tusschen Polen en Rusland, met verzekering van de Pool sche onafhankelijkheid, en vrede met de randstaten. Als deze zaken in orde zijn, zal de conferentie zich wijden aan het (Eene vertelling uit Indië). 6) De knal van een tweede geweerschot maande mij, dat het nu allerminst de tijd was voor overleggingen. Er moest gehan deld worden. Er bleef mij dus niets over dan het anker te lichten en weer zee te kiezen. Onmiddelijk gaf ik de noodige be velen. Er woei gelukkig een gunstige wind en wij konden dus gerust onder zeil gaan. Juist op het oogenblik, dat onze brik zich in beweging zette, achtervolgd door de boo ten der rumoerige Indianen, stak het politie- bootje met het haltsignaal in den vlagge- mast van land. Zooals van zelf sprak deed ik, alsof ik het signaal niet opmerkte. Want het was der politie blijkbaar te doen, om mijn schip aan den ketting te leggen, als een onderpand voor alle schade. En ons in te halen behoorde tot de onmogelijkheden, als de Albatros maar eerst eens zyn volle vleugels zou ontplooien. Een paar uur later was de kust buiten het gezicht en de wind werd steeds flau wer, en flauwer, totdat hij tegen den avond geheel ging liggen. Het stilliggen liet mij intusschen onverschillig. Al mijn gedach te waren veel meer op één punt gericht het uitbreken der cholera onder mijn scheeps volk te voorkomen. Daar Hawkins nog herstel der normale betrekkingen tusschen Rusland en de geallieerden. Do geallieerden willen dus een heel an dere conferentie dan de bolsjewisten. Deze willen alleen praten over den vrede met de groote mogendheden, en niet over den vrede met de randstaten, want de regee ring te Moskou denkt er over om alle rand staten op te ruimen. Het antwoord van Sovjet-Rusland zal dan ook wel afwijzend zijn. Rusland wenscht een oorlog tegen de randstalen, omdat het aan Duitschland wil grenzen, aan het land, dat voldoende voorbereid is, voor de ontvangst van het bolsjewistische zaad. Het is te hopen dat de toestand te don ker wordt ingezien, maar alles wijst er toch op, dat de geallieerden uit de feiten zullen moeten bekennen, dat hun politiek ten opzichte van Duitschland ongelukkig is geweest. Duitschland hebben ze, na zijn onderwerping nog altijd door behandeld ais den gevaarlijksten vijand, en hebben ver geten, dat er een ander gevaar is uitge groeid tot een verschrikkelijke bedreiging onzer oude Europeesche beschaving. Zal men ter elfder ure, het gevaar nog leeren beseffen Het schijnt wel van ja. De Duitsche minister Churchill, die zelf zulk een groot aandeel heeft aan dezen bedroevenden loop van zaken, want hij is toch de man, die altijd opkwam, om Polen te steunen, maakt zich nu op, om voor Duitschlands hulp te pleiten. Indien, zoo redeneert hij, Polen het onderspit zou moeten delven, zou Duitschland dan in staat zijn een slagboom op te stellen tegen het uit Rusland dreigend gevaar. Indien Duitschland in staat was de mensch- heid dezen grooten dienst te bewijzen, zou het hiermede zijn fout weder goedmaken en kon een ernstige samenwerking van Engeland, Frankrijk en Duitschland plaats hebben, waarvan net heil van Europa af hangt. Churchill ziet thans dus in, dat het tegenwoordige Duitschland nog een groote beteekeriis hebben kan in de ge schiedenis van Europa in de eerstvelgende jaren. In België is het ook allesbehalve rustig de laatste dagen. De Belgische Kamer kon vorige week haar vergadering niet voort zetten, doordat een groot aantal betoogers de vergaderzaal binnendrong en er meer dan een uur een vreeselijk lawaai maakte. De betoogers waren oud strijders, die uit alle oorden van het land naar Brussel wa ren gekomen om te demonstreeren voor gisteravond aan boord was geweest, werden wij allen door den dood bedreigd. Wat wij aan ontsmettingsmiddelen in voorraad hadden, werd gebruikt om mijne matrozen het innemen van de opiumdroppels gemak kelijk te maken, liet ik ze hun, vermengd met cognac, uitreiken. Kortom tot voor koming van het gevaar werden alle krach ten ingespannen. Om middernacht deed ik nog eens de ronde en voordat ik mij te rusten begaf, wierp ik nog even, aan mijne gewoonte getrouw, een blik op den barometer. Ik ontstelde zulk een snelle daling was dat mogelijk Het bleek van wel, want de anéroïde-barometer stond even diep en de magneetnaald bewoog zich onrustig heen en weer. En dan die onheilspellend don kere loodzware nevelen, welke lucht en water omhulden, zooals mij thans op eens opviel Er was geen twijfel aan, wij werden nog door een tweeden vijand bedreigd, door een van die beruchte Indische wervelwinden, welke bijna elk jaar bij een overgang tus schen twee verschillende moessons zoo tal rijke offers aan schepen en menschenlevens komt vragen. Tijdens de morgenwacht brak het onwe- der los. Het kwam dus niet onverwacht, maar wat beteekenden alle maatregelen van verweer tegenover de geweldige kracht der elementen, door den Taifoon losgebroken. Wat een ontzettende storm vermocht, wist ik reeds sedert lang. Hier wist ik niet wat ik gelooven moest, toen de storm onze het kamergebouw op den dag, dat het wetsontwerp in behandeling zou komen, tot stichting van een fonds voor behoeftige oud-strijders. Van 12 uur af, zoo lezen wij in een telegram van den correspondent van de N. R. Ct., verdrongen de oud strijders zich in een aanzienlijke menigte. De betooging van oud-strijders tegen de volgens hun meening onvoldoende uitkee- ringen aan oorlogsinvaliden bestond uit een optocht, die om half één op het Rogiers- plein opgesteld werd en om half twee on geveer in de nabijheid van het parlement in de Wetstraat aankwam. Aan het hoofd liep een delegatie die aan den voorzitter der Kamer de wenschen der oud-strijders kenbaar zou maken, terwijl Belgische en Leeuwenvlaggen in den stoet meegedragen werden. De Wetstraat bleek afgezet door een politiecordon de optocht werd niet door gelaten en alleen de delegatie mocht pas- seeren, werd in het parlementsgebouw binnengelaten en door den voorzitter der Kamer ontvangen. De deputatie kwam terug en deelde mede dat de toelage aan oud-strijders nog's mid dags in de Kamer ter sprake zou komen en dat een beslissend antwoord over een uur te verwachten was. Dit bericht bleek echter niet voldoende om de opgewonde gemoederen tot bedaren te brengen. Vooral wekte het feit, dat de politie rr.et gendar men versterkt was, de woede der menigte op. Plots drongen tegen vier uur de oud strijders vooruit, braken door het politie cordon, en al vechtende, al huilende, de eerien getild op de schouders der anderen, stormde die geweldige massa, de vaandels voorop, vooruit naar het parlement toe. Met den kop van een vlaggestok werden de ruiten van de ingangsdeur ingeslagen. Enkele betoogers sprongen langs de opening binnen en spoedden zich al de deuren te openen. Waar dit niet ging werden nogmaals de ruiten stukgeslagen en die buiten stonden werden door hunne makkers binnengelokt. Dan ging het bij een stormloop verder door de trappen op naar Senaat en Kamer. Stoelen, tafels, banken werden op zijde geworpen. Soldaten en deurwaarders boden slechts flauwen tegenstand. Er steeg een oorverdoovend geschreeuw op. Vrouwen huilen en vluchten, ruiten vliegen stuk in een reusachtig gerinkel Zwaar ploffen de stappen der invallers op de planken vloeren. Het is een ontzaglijk schouwspel. Met groote zeventig centenaaars zware reddings boot opnam en over boord wierp. Onze oude brik lag echter als een meeuw op het water en leed door het onweer blijkbaar geen noemenswaarde schade. Twintig uren achtereen op eene en de zelfde plek te blijven staan, op een schip dat heen en weer roltaldaar gedurende dien tijd bloot te staan aan een geweldi gen regen, dien den wind ons in het ge laat zwiept alleen hij, die ooit iets der gelijks heeft doorgemaakt, weet wat dit alles zeggen wil. En voeg dan ten over vloede daar nog bij al de gedachten die mijn brein doorwoelden. «Gij hadt den supercargo moeten nood zaken, zich aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen,® zoo verweet ik mij zelf. «Gij hadt die onrijpe bananen, en die bedorven limonade over boord moeten werpen gij hadt den jongen man moéten opsluiten, in plaats van toe te staan, dat hij zich aan de nachtelijke nevelen bloot stelde. Nu is hij ellendig gestorven, die goedhartige levenslustige vent; zijn meisje blijft wanhopig achter en de moordende cholera zoekt overal in de stad hare onge lukkige slachtoffers. En de blikken van mijn scheepsvolk dat daar onder de beschutting der verschan singen op een stond gehoopt, ook zij ver weten mij «Gij alleen draagt de schuld, als onze moeders, onze vrouwen en kinderen te vergeefs op onzen terugkeer zitten te wachten Gij hebt ons in den Taifoon ge- duizenden zijn de oud strijders het parle mentsgebouw binnengedrongen, terwijl dui zenden op straat zijn blijven staan en juichen en jubelen. In de zittingszaal van de Kamer was men rustig aan het beraadslagen toen plot seling in de wandelgangen een lang en ge weldig geschreeuw weerklonk. Een groep oud-soldaten stormt binnen met een Bel gische vlag en slaat de deurwaarders en andere personen, die hen willen tegen houden, op zij. Honderden betoogers drin gen de zittingszaal binnen. Er ontstaat een handgemeen. Ilubin slaat verscheidene aanvallers af, en gooit ze op den grond, de afgevaardigde Berloz wordt aan de hand gewond. Enkele ra- zenden klimmen op de lessenaars en brul len onsamenhangende woorden, gemengd met gefluit. Kwajongens, te jong om oud strijders te zijn, steken cigaretteu op en strijken lucifers af. Het meerendeel der afgevaardigden is op zijn plaats gebleven enkelen vechten met betoogers. Deze over weldiging draagt een ruw en gemeen ka rakter. Zij duurt ruim een uur. Dan trekken de betoogers af, in de hoop op de publieke tribune te kunnen komen, maar deze zijn ontruimd en de toegangen zijn zorgvuldig gesloten. Na het vertrek van den bandeloozen troep zette de Kamer haar werkzaamheden voort, nadat de afgevaardigde Hubin er nog op aangedrongen had, dat de minister van binnerdandsche zaken en de burge meester gestraft zouden worden wegens het onvoldoende beschermen van het parlements gebouw. Het heet, dat een vervolging zal worden ingesteld tegen »Ons Vaderlandhet blad van de frontpartij, dat men als de aan stichter van de relletjes beschouwt. Een later bericht meldt ons nog de na volgende bijzonderheden De betooging der Vlaamsche oud-strijders, die de Internationale zingende naar het par lementsgebouw trokken en waarbij zich tal van incidenten voordeden, welke de politie niet kon beletten, was een massa-betooging, zooals Brussel riog nimmer gezien had. Toen de betoogers het neutrale gebied hadden overschreden, en voor het parlementgebouw stonden, weerklonk plotseling het hoornsig naal«Aanvallen in stormloop.De menigte stormde het parlementsgebouw binnen, na de politie te hebben overweldigd en sloeg alles kort en klein. Bij het gevecht, dat hierop volgde, tusschen betoogers en afge jaagd.® Een donderend gebrul der opgezwiepte golven een siddering van het geheele schip, daarna een gekraak en gesplijt het was gedaan. Het dek werd overstroomd met een zee van water, waaruit hier een hoofd, daar een been, ginds een arm omhuog stak. De stortzee had den stuurman zoo geducht tegen de verschansing geslingerd, dat ik zijn beenderen hoorde kraken als ik hem niet bij zijn oliejas had gegrepen en zoo bij mij op het kajuitdek getrokken, dan zou de arme stakker binnenboord zijn ver dronken. En toch was alles nog goed atgeloopen. De zee had de dekbooten, de watervaten en de zware ijzeren pompen gedeeltelijk vernield en tot splinters geslagen, maar wij misten geen enkelen onze mannen. Daaren tegen dreigde de brik onder den ontzag gelijken druk der op dek staande water massa steeds meer op zijde over te gaan hellen. Nog een tweede dergelijke stortzee en het schip zou zinken. «Kapt de masten. Dat was gemakkelijker bevolen dan ten uitvoer gebracht, want de eene zijde lag diep onder water en toen de take lage eindelijk krakend over boord stortte, was zij nog met honderd touwen aan het schip verbonden, die alle een voor een moesten gekapt worden. Eerst daarna richtte het schip zich langzaam weer op het was een wrak geworden, een wrak zonder mas ten en, naar al spoedig bleek, enorm lek. vaardigden, werden o.a. de minister van oorlog en de socialist Hubin gewond. Alle lessenaars der afgevaardigden zijn stukge slagen. Het aantal betoogers, dat het parle mentsgebouw is binnengedrongen, wordt op 2000 geschat. De gendarmerie te paard is met de betooging slaags geraakt. Gisteravond is kabinetsraad gehouden. De regeering liet het ontwerp van Janson varen, hetwelk door de oud-strijders was bestreden en nam het principe der dotalie aan. Manifestanten begaven zich om 8 uur naar het blad de Soir wierpen de auto omver en verbrandden de couranten op staat.* De oud-strijders hebben dus hun zin ge kregen. Het kan zijn, dat het billijk is, dat men dit deed, maar het blijft jammer, dat hun geweldpleging nu door hen zal worden aangezien als het middel, dat ge holpen heeft. Gelukkig evenwel, dat de minister van Justitie duidelijk verkaard heettt, dat zij, die de relletjes hebben uitgelokt, gestraft zullen worden. Wat burgemeester Max betreft, die ook Kamerlid is, deze heeft medegedeeld, dat hem geen verzoek was gedaan, om te demonstreeren, dat hij alle maatregelen heeft genomen, toen de betooging begon, maar dat ze tegenover deze menschenmassa volstrekt vruchteloos waren. By het uiteengaan der vergadering had den incidenten plaats tusschen verschillende Kamerleden. Remortel, den afgevaardigde der oud-strijders, verweet men, dat hij zelf zich aan het front laf gedragen had, wat tot een onderlinge scheldpartij aanleiding gaf. ""buitenland Me moord op staatsraad Brooke. Te Dublin is een moord gepleegd op dén 69-jarigen staatsman Frank Brooke, den voorzitter van de Dublin en Zuid-West Iersche Spoorweg-Mij. Hij woonde buiten en kwam te Dublin om daar een directievergadering van zijn maatschappij bij te wonen. Nauwe lijks was hij in het stationsgebouw gekomen en zat hij in de directiekamer te praten met een mededirecteur, of drie jonge man- men drongen zijn bureau binnen, die zonder een woord te zeggen, a bout portant acht revolverschoten op hem losten die hem on middellijk dood ineen deden zakken. De aanval ging zoo snel in zijn werk, dat de heer Brooke geen gelegenheid had zijn eigen revolver te trekken. 0 «Terug naar Pondichery,« luidde thans het wachtwoord. Madras lag te ver noor delijk met het eene aan den noodmast bevestigde zeil liep de brik nauwelijks drie knoopen en het was buitendien de vraag, of zij de kust nog zou kunnen bereiken, vóórdat zij zou zinken. Al wa3 er honderd maal quarantaine, men zou ons in dezen benarden toestand geen hulp weigeren. Bijna op dezelfde plek, welke wij vijf dagen geleden hadden verlaten, wierpen wij de reserveankers uit. Het schip wag gelde heen en weder en de hooge deining rekte onze kettingen dat zij er van ram melden. Toch hielden zij vast. Niettegen staande onze noodsignalen kwam echter geen enkele boot buitengaats, en wel, naar wij al spoedig bemerkten, met het oog op de vreeselijke branding. Door den verre kijker kon men duidelijk een groote men- schenmenigte aan het strand zien, die alle pogingen in het werk stelde, om ons te hulp te komen te vergeefs. «Vrijwilligers in de boot.« Een zestal mannen waren bereid hun leven voor de anderen te wagen vier waren echter voldoende voor de eenige kleine boot, die ons nog was overgebleven. Ik nam de stuurriemen en met vliegende vaart ging het nu op land aan. Tot het moment dat de eerste brandingsgolf zich vertoonde, behield ik vrijwel mijn tegenwoordigheid van geest, maar daar werd op eens mijn oog verduisterd. (Wordt vervolgd). 1 NIEUWSBLAD S voor iietLaiiil van Heusiisn g» Altena, de Laigstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1