De actie tegen de tiende penning. Berlijn, 30 Juli. Volgens een bericht uit Frankfort a. M. is er onder de arbei ders in Rijnland en Wesifaien een sterke beweging gaande tegen den loonsaftrek van 10 pCt. voor de belasting. In verschillende steden werden protestvergaderingen ge houden. —o— De Vredesvoorwaarden De Times verneemt uit New-York Vol gens betrouwbare inlichtingen door het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington ontvangen, zullen de bolsjewiki de volgende vredesvoorwaarden stellen 1. Polen moet ophouden een bufferstaat tusschen Rusland en Duitschland te zijn. 2. De Radenregeering moet een recht van doortocht door Polen krijgen. 3. Posen moet aan Duitschland worden teruggegeven. 4. De Radenregeering zal op de Lon- densche conferentie Duitschlands belangen behartigen. Oorlogsinvaliden de voorkeur. Op voorstel van Jaspar, minister van binnenlandsche zaken van België, is een koninklijk besluit genomen, waarbij ver nietiging plaats heeft van een besluit van een gemeenteraad, die een openbare be trekking gegeven had aan een sollicitant, die niet aan den oorlog meegedaan had, terwijl er ook als sollicitant een oorlogs invalide was, die volkomen geschikt ge weest zou zijn voor de betrekking. Kenau Simon Hasselaar. Een buitengewoon staaltje van zelfver dediging gaven dezer dagen een moeder en een dochter, eigenaressen van een café in het Fransche plaatsje Douamenez. Vier dronken zeelieden waren, door de ruiten stuk te slaan, het café binnenge drongen en eischten, dat de waardin en haar dochter hen zouden bedienen. De moeder sloeg een van hen met een wandelstok op het hoofd, zoodat hij be wusteloos neerviel, terwijl de dochter met een zwaar ijzeren gewicht, een ander bui ten gevecht stelde. De overigen kozen daarop, zoo snel mogelijk het hazenpad. Duitschlands neutraliteit. Berlijn, Naar bekend is heeft de Duit- sche regeering 21 Juli in een nota aan den president van de Vredesconferentie te Parijs verzocht de noodige maatregelen te mogen nemen ter handhaving van de neu traliteit aan de Oostgrens O.a, was ge vraagd toe te staan dat de noodige troe pen door de volksstemmingsgebieden. Al- lenstein en Mariënwerder naar de grens gezonden mochten worden. Met het oog op de toenemende moei lijkheden tengevolge van dezen toestand, heeft de Duitsche regeering thans te Parijs doen verzoeken, het antwoord op haar no ta van 21 Juli te bespoedigen. Den millitairen autoriteiten in de grens gebieden is last gegeven naar de eischen van de omstandigheden te handelen. Het overschrijden van de grens door meer Pool- sche troepen en het verblijf' in het Oosten kan tot zeer ongewenschte gevolgen leiden. Aan de Entente is daarom verzocht voor het vervoer van geïnterneerde Poolsche troepen naar Duitschland schepen ter beschik king te stellen. De Poolsche terugtocht. Berlijn. Een afdeeling Poolsche troepen ter sterkte van 2000 man, en veertig of ficieren, zijn van de hoofdmacht afgesne den en op de vlucht voor de Russen de Duitsche grens overgekomen. De wapenstilstands-onderhandelingen zijn nog hangende. Het eerste Russische graan. Londen, 29 Juli. De »Times« verneemt uit Moskou dat Italiaansche schepen, die met gerepatrieerde Russische krijgsgevan genen naar Odessa waren gekomen, thans geladen worden met Russisch koren, waar van zij 100.000 ton naar Italië zullen ver voeren, Rusland wordt dus, zegt het blad, op nieuw Europa's korenschuur. o De rerdeellng vau de Duitsche schepen. De Fransch-Italiaansche marinecommis sie te Chembourg is begonnen met de verdeeling tusschen Frankrijk en Italië van de oorlogsschepen, welke door Duitschland zijn uitgeleverd. Eik der beide landen heeft recht op 5 lichte kruisers en 10 tor pedojagers. De Ciaar uog in lereu Berlijn, 2 Aug. De »Bayerische Kuriert verzekert, dat een hoog personnage in de archieven van de sovjet te Jekaterinenburg het volgende telegram heeft gelezen Czaar ontvlucht. Wat te doen Het antwoord luiddeLaat overal verspreiden dat hij vermoord is. Verder zou in een correspondentie uit het leger van Wrangel bevestigd worden, dat de sovjet van Omsk in heel Rusland een plakkaat heeft doen aanplakken, waarin 2 millioen gouden roebels beloofd wordt aan hem, die Czaar Nicolaas dood of levend vindt. o— De wapenstilstauds-onilerhandeling. Warschau 31 Juli. Om 9 uur heeft de minister-president vernomen, dat de militaire delegatie met de bolsjewitische gedelegeer den op den weg van Brest Litofsk naar Baranovitsj, de vredesonderhandelingen heeft geopend. o Eeu vorstelijke echtscheiding. Omtrent het schandaal in de familie van den ex-keizer van Duitschland, de echt scheiding van zijn vierden zoon August Wil helm en het hertrouwen der gescheiden prinses met haar chauffeur, Frits Meyer, worden riog de volgende bijzonderheden ver teld. De tegenwoordige Frau Meyer werd geboren als prinses Alexandra Victoria, doch ter van hertog Frederik van Sleeswijk Hol- stem. Zij wordt beschreven als een prach tige vrouw, slank en rijzig van gestalte met overvloedig goudblond haar, een verschij ning, die doet denken aan het Germania- beeld op het Niederwald maar hoofsche manieren had zij weinig en daardoor kwam zij nog al eens in conflict met haar keizer lijken schoonvader. Deze heeft haar zelfs eenmaal 14 dagen arrest opgelegd. o Een merkwaardige tijd. 't Is een merkwaardige tijd. Er is een groot tekort aan productie, en de arbeids duur wordt ingeperkt. Er is een schrei ende woningnood, en de patroonsvereeni- gingen besloten tot de uitsluiting van be paalde bouwvakarbeidersgroepen. De maatschappelijke machine schrynt en knarstde kamraden slaan niet meer har monisch in elkander er is een defect. En wordt dit defect niet hersteld, dan zullen de gevolgen onberekenbaar zijn. Met de steenkolen zijn we voor de eer ste vier jaar gelukkig onder dak, zooals de minister verklaarde. Als de Belgen ten minste geen roet in 't eten gooien. Dat ze 't van plan zijn, staat vast. Of 't hun lukken zal, is iets anders. De wrok zit er een beetje in. 'tWas immers Spa, hun Spa, hun beroemde bad plaats, waar de leiders der Europeesche politiek samen ^wamen. en nu vonden 't de Belgen erg sneu, dat Lloyd George niet wilde luisteren naar hun klaagtonen. M'n lieve menscheri, zei hij, wat schort jullie toch? Komt ge tekort? Ik heb een auto tocht gemaakt door België, en stond ver baasd over de groote welvaart, die er heerscht in jullie land. Nu moet Frankrijk helpen. Het heeft immers de controle op den Duitschen ko- lenuitvoer dat geeft dan een mooie kans, den Nederlanders de duimschroeven aan te draaien. Een dorp iri ruil voor duizend ton steen kolen Zeeuwsch-Vlaanderen voor een mil lioen ton Zuid-Limburg voor twee mil lioen ton Warempel op die manier zou 't gaan. We zijn echter nog niet zoover. Er is een zaak van dringerder gewicht Han nibal staat voor de poorten Ik bedoel den bolsjewistischen Hannibal. (Times.) o Van alles wat. Men is er in Duitschland in geslaagd, benzine en kerosine (gezuiverde petroleum) te verkrijgen uit vloeibare koolteer, uit bruinkool gedistilleerd. De wereldproductie van petroleum over 1919 wordt op 80 millioen ton geschat, tegen 72 millioen ton in 1918. In Amerika, Mexico en Oost-Indië ging de productie vooruit, in Canada, Roemenië en Rusland daarentegen achteruit. De ernst van het petroleum-probleem doet zich sterk gevoelen in Britsch-Columba. In Vancouver alleen reeds telt men 230 handelsondernemingen en particuliere ge bouwen, welke geheel afhankelijk zijn van brandstof, en indien het gebrek aan petro leum blijft aanhouden of zelfs nog ernstiger vorm mocht aannemen zullen deze zich genoodzaakt zien zich weder in te richten voor het stoken van kolen. Eenige groote scheepvaartlijnen op de Stille Zuidzee denken er reeds ernstig over hun schepen, die tot dusverre olie stookten, weder voor kolen als brandstof in te richten. Zelfs gaat het gerucht als zoude het voor de Canadian Pacific Railway in aanbouw zijnde s.s. sEmpress of Canada», een schip van 22.000 ton, worden ingericht op het bran den van kolen in plaats van olie (zooals oorspronkelijk het plan was) en wel met het oog op de ongunstige vooruitzichten. De maand Juni heeft zich in Zweden gekenmerkt door eene ongemeene slapte in den houthandel. Er werden nauwelijks 20.000 standards verkocht, .tegen 750.000 in de voorgaande vijf maanden. De ver scheping vindt zeer langzaam plaats, vooral als gevolg van de door belanghebbenden gekoesterde hoop dat de vrachten nog verder zullen dalen dit houdt hen van charteren terug. Indien men echter de totale pro ductie van dit jaar, 900 000 a 1.000.000 standards, vóór het einde van het seizoen wil verschepen, dan zal meri meer voort gang moeten maken. Finland heeft in het afgeloopen halfjaar ongeveer 330.000 stan dards verkocht, waarvan 165.000 aan Engeland, 33.000 aan Nederland, 26.000 aan België, 14.000 aan Frankrijk. Hier van zijn echter nog niet meer dan 60.000 standards verscheept. De export van papier uit Zweden bereikte de eerste vyf maanden van dit jaar het cijfer van ca. 118.000 ton, tegen slechts 37.000 ton in het vorige jaar. (H. P.) Het wetsontwerp regelende de ontwape ning is door den Duitschen Rijksdag naar een bijzondere commissie verwezen. De Italiaansche gezant te Berlijn, de Martino, heeft zijn geloofsbrieven aan presi dent Ebert overhandigd De rijksminister van Financiën heeft uitgerekend, dat het Duitsche rijk jaar- lijksch 15 milliard noodig heeft. De wapenstilstand tusschen Sinn Fein en de Engelsche regeering wordt niet be vestigd. In Engeland heeft zich een nationale communistische partij gevormd. Als Oostenrijksch gezant in Engeland zal optreden Baron Frankenstein. In de fabriek van Skoda te Nyrang (Zuid-Slavië) heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 19 personen werden gedood en 12 gewond. In Roemenië heerscht gebrek aan petro leum. De Italiaansche Kamer heeft het wets ontwerp tot confiscatie van alle overwinsten aangenomen. Koning Alexander van Griekenland heeft zijn intocht gedaan te Adrianopel. Emir Feisoel heeft Damaekus verlaten. Generaal de Castelnau en abbé Lemire hebben aan de Fransehe Kamer voorge steld het duel te verbieden. BINNENLAND. De onthulling ran het Yerdun-monuinent. Nederlands hulde aan Frankrijk. Verdun, 1 Ang. Heden had te Verdun, dat evenals zijn omgeving, nog onvermin derd de teekenen draagt der langdurige titanische verdediging tegen de vijandelijke overmacht, de onthulling plaats van het monument »La defense« door het Neder- landsch comité namens een lO.OOOtal Nederlanders aan Frankrijk aangeboden. Om 12 uur hedenmiddag arriveerden de autoriteiten uit Parijs die aan het station van Verdun ontvangen werden door liet bestuur van het Nederlandsche comité, den burgemeester van Verdun, en de sous prefect, terwijl het garnizoen van de stad de eerbewijzen verrichtte en de militaire muziek de Marseillaise en het Wilhelmus speelden. Na een déjeuner in besloten kring begaf het gezelschap zich naar de Esplanade de la Roche, nabij de citadel, waar de bijna 5 M. hooge beeldengroep op een voetstuk van 4| M. zich verheft op den heuvelrug van de stad. Het front is gekeerd naar de zijde waarvan de vij andelijke aanvai plaats had. o Plotselinge dood. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur is de stucadoor van L. uit Vught, terwijl hij te 's Bosch zich aan zijn werkzaamheden zou begeven, aldaar plutseling doodgebleven. De man, die een zeer oppassend was en bekwaam vakman, was een uur tevoren welgemoed van huis gegaan. Voorwaar een zware slag voor de familie. o Een steiger ingestort. Een groot aantal gewonden. Aan de Friesch-Groningsche beetwortel suikerfabriek te Groningen is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Door 't breken van een tros is een steiger, waarop ver scheidene werklieden stonden, omvergestort. Hij kwam terecht op een nieuw dak, dat eveneens instortte. Er zijn vele gewonden, van wie 5 ernstig, onder wie de 23-jarige ongehuwde De Wolf, wonende in Noord- Brabant, voor wiens leven men vreest. Alle gewonden zijn naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. o Veer wat nieuws. Een kind te Naarden ontving bij zijn geboorte twee dez'elfde voornamen Jacob Jacob. Doodgeschoten. Een Fransche geïnterneerde in het kamp te Harderwijk, is, terwijl hij trachte te ontvluchten en aan het bevel van den schild wacht om halt te houden-* geen gevolg gaf, doodgeschoten. o Te Herwijnen is afgebrand een schuur van den bakker De Hoog. Een groote hoeveelheid brandstoffen ging daarbij ver loren. o Om eeu huis. Te Wijkeroog was eene oude weduwe reeds geruimen tijd ziek. Dezer dagen verbreidde zich het gerucht, dat de ziekte sterk toegenomen was en de patiënt waar schijnlijk sterven zou. Ze is dan ook ge storven, maar nog voor ze den laatsten adem uitgeblazen had, waren er reeds 96 aanvragen om het huis te huren. Kuoeieu met llegceringsmecl. Leerdam, 31 Juli. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan bakker A. v. D. (wethouder en president kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk) een boete opgelegd van f 100 wegens het gebruiken van regeeringsmeel in vrij tarwebrood, ter wijl in het regeeringsbrood maïs voorkwam. o Beloouiug voer uitvindingen. Delft, 30 Juli. Het raadslid de heer Dijkxhoorn, heeft den raad voorgesteld het werkliedenreglement met een bepaling aan te vullen, dat een werkman in dienst der gemeente, die een uitvinding doet of zoo danige aanwijzingen geeft, welke kunnen leiden tot aanmerkelijke besparing van ar beidskracht of materiaal, een belooning in geld ontvangt en tot een hoogere klasse wordt bevorderd. Ook wil de heer Dijkx hoorn een dergelijke bepaiing opnemen in het ambtenaren-reglement. De fabriek llutsaers afgebrand. Een schade van een half millioen. Tilburg, 1 Aug. In den afgeloopen nacht zijn de magazijnen der fabriek van de fir ma N. A. Mutsaers en Zn. afgebrand. De geheelen voorraad garens, wol en afgewerkte stukken ging verloren. Men schat de schade op ruim een half millioen guldens. Alles is verzekerd op beurspolis. Oorzaak onbekend. Overvloedige vischvangst. In de Achterzaan te Zaandam deed zich het verschijnsel voor, dat een groote me nigte visch van allerlei soort spiering, baars, voorn, aal enz. aan de opper vlakte kwam, zoodat men ze slechts voor het grijpen had. Hiervan werd dan ook veelvuldig gebruik gemaakt. Langs beide oevers van de Zaan zag he- zwart van gelegenheidsvisschers, die gewat pend met schepnet en emmer den visch verzamelden. Men vermoedt, dat het water in de Zaan door afval water van de een öf andere fabriek bedorven is. Hier en daar dreven ook al eenige doode vischjes. o Tegen de Anti-Kevolutiewct. Een meting der Revolutionairen. Amsterdam, 1 Aug. Het comité van verweer, tegen de reactie, gevormd door de revolutionaire groepen in ons land, had hedenmiddag op het terrein van den voor- maligen Parkschouwburg een openlucht meeting belegd, tegen de Anti-Revolutiewet en de reactie, welke door een paar honderd personen was bezocht. Als sprekers traden op de heeren Dr. W. van Ravensteijn te Rotterdam en H. Holthek te Amsterdam, die beide opwekten tot strijd tegen de reactionaire maatregelen der regeering en propaganda voor de re- volutionnaire idee. De arbeiders zangvereenigingen »Voor- waarts» en »Excelsior« zongen bij de ope ning en aan het slot strijdliederen. o Friesch fokree naar het buitenland. De firma N. K. Kuperus en Zonen te Marssum kocht 45 stuks vee aan, inge schreven in het Friesche Rundvee Stam boek, welke naar Argentinië werden ver zonden om deel te nemen aan de te Buenos Aytes te houden tentoonstelling. Verder kocht de firma Schaap te Leersum 21 stuks Friesch fokvee, waaronder 4 stieren, welke naar Chili zullen worden uitgevoerd. Zeldzaam. Men schrijft uit Opheusden aan de Rott. Een vrouw van 98 jaar, die eiken dag nog uit werken gaat bij dezelfde familie (Sipman-Heuff,) reeds 75 jaar lang, is het niet zeldzaam 's Morgens tegen 8 uur ziet men haar met statigen stap, het gebogen hoofd gedekt met de ouderwetsche gladde muts, de han den onder den omgeslagen doek, naar haar werkhuis stappen. Daar is ze den heelen dag moeizaam bezig en 's avonds tegen 10 uur stapt ze aan den arm van een achter kleindochter weer huiswaarts. Ze heeft haar 14-urige dagtaak weer volbracht 1 Eendracht maakt macht. Te Schierke (Harz) hebben de hotel- en pensionhouders hun prijzen aanzienlijk ver laagd, nadat de gasten, met het oog op de hooge prijzen, een vereeniging hadden ge sloten en hadden gedreigd met gemeen schappelijk vertrek. o Vlaggen te Purmercnd. Zondag werd in de R. K. kerk te Pur- merend ieder opgewekt op heden 2 Augustus de vlag uit te steken in verband met het besluit van B. en W. om niet meer te vlaggen van gemeente-gebouwen. Van zeer veel huizen hangt de driekleur. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan een der lantaarns van ons stadhuis een xlag op gehangen. Eeu auto verbrijzeld. Zondagmiddag is de auto van den heer E, V. Dooren Korvel, rijdende uit zijn villa aan den Gorleschen weg te Tilburg, door een in volle vaart zijnde stoomtram, geheel verbrijzeld. De chauffeur, die alleen in de auto zat, bleef ongedeerd. o Dankbare vogels. Uit Sliedrecht wordt aan Avicultura het volgende vermeld Een dame, eerste verzorgster van vogel tjes, die van zelf ook veel houten nestkast jes in haar tuin heeft hangen, had dit voor jaar het genoegen, dat één dier nestkast jes, vlak bij haar slaapkamer, door een koolmeezenpaar betrokken werd. Vóór en tijdens den broeitijd werd door de dame geregeld gevoerd. Toen ze jongen hadden, kwamen Pa en Ma meest 't voedsel uit de hand der dame halen en brachten het dan aan de jongen. Toen de jongen uitvlogen, kwam de ge- heele familie Pa, Ma en 5 kinderen de slaapkamer invliegen, en trots de aan wezigheid van den hond, die naast de dame zat, en er nog twee andere personen op die kamer aanwezig waren, pikten de vo gels het voeder uit de hand der dame, zonder een spoor van angst of schuwheid te toonen. De stijgende duurte. Suikernood te Maastricht. Gevolgen van den uitvoer. Maastricht, 31 Juli. Na afwerking der agenda interpelleerden verschillende raads leden over de steeds stijgende prijzen der eerste levensbehoeften. Er heerscht groote ontevredenheid en ongerustheid onder de bevolking, nu alle levensmiddelen met den dag opslaan met angst en vreeze wordt de komende winter tegemoet gezien. De heer Paulussen (S. D. A. P.) wijst er op, dat we hier al langer dan 14 dagen zonder suiker zitten hij noemt het schande, dat voor de kleine kinderen zelfs geen sui ker te krijgen is, terwijl ze wel degelijk voorradig is. De Centrale Suiker Maatschappij houdt ze vast en stuurt ze gewoon niet af, terwijl de leveranciers ze met groote hoeveelheden naar Twenthe en naar de grenzen sturen, waar ze met woekerwinsten worden ver kocht. IHidileiistaiiils-Crediethaiik te Gorinchcm. Naar wij vernemen is door oud aandeel houders van de Middenstands-Credietbank te Gorinchem in dier mate van het voor keursrecht tot inschrijvingen gebruik ge maakt, dat alle aandeelen nog in porte feuille zijnde zijn geplaatst. Het bestuur der Bank overweegt, door statutenwijziging, uitbreiding van het maat schappelijk kapitaal, waardoor 't mogelijk wordt de meerdere inschrijvingen toe te wijzen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Een plotseling sterfgeval had Zondag-avond plaats. De 78-jarige B. Baaijens, die er zich wel eens op be roemde nooit ziek geweest te zijn, werd door een beroerte getroffen en overleed enkele uren daarna. Op Donderdag 5 Augustus des avonds half acht zal door den Raad dezer Gemeente eene verg. worden gehouden. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Nadere aanvraag gasfabriek verhoo ging gasprijs. Zaterdagavond werd even buiten de Wijksche poort een man aangetroffen, zeer net in zijn kleeding, die in bewusteloozen toestand over den weg lag. Naar het Dia- conessenhuis overgebracht, bleef hij tot den volgenden morgen geheel bewusteloos.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2