t reet ingrijpen bij deze operatie natuurlijk noodzakelijk was, ontblootte een der ver pleegsters haar arm om zich bloed te laten aftappen. Zeven andere zusters stelden zich gratis beschikbaar voor volgende operaties. De staking was verloren. »Vox Med.« o Rusland eu Kunieniê. Naar de »Freiheit« uit Bukarest bericht, hebben de Bukarester socialisten in ver schillende stadswijken vergaderingen op touw gezet, waarin verzet werd aangeteekend te gen het oogmerk der Rumeensche regee ring om Rusland te beoorlogen. o Kolennood in de Amerikaansche industrie. De kolenvoorraden te Chicago, welke in het vorige jaar nog steeds 200000 ton be droeg, zijn nu tot 30000 ton geslonken, zoodat de industrie slechts voor eenige da gen kolen in voorraad heeft. Voor huis brand staan in het geheel geen kolen ter beschikking. Spoorwegongeluk. Bij een ontsporing van den sneltrein Weenen-Udiene-Triest werden 5 menschen gedood en velen gekwetst. o Een italiaansche motorboot aangevallen. De »Epoca« verneemt uit Fiume, dat een Italiaansche motorboot, waarin zich soldaten van een bezetting van Fiume be vonden, aangevallen is door een kleine Servische voorpost. De soldaten uit Fiume gingen aan land» en joegen de Serviërs op de vlucht. 500 geweren gestolen. De Weensche bladen vernemen uit Graz, dat van 1500 geweren, die uit het wapen depót van Hartburg naar Weenen verzon den moesten worden, er 500 gestolen zijn. Naar verluidt, zouden zij onder de bevol king in de naburige gemeenten verdeeld zijn. Verdronken. Bij La Roebelle zijn acht menschen ver dronken, doordat het bootje omsloeg, dat hen na een zeiltocht naar de kust terug bracht. Gewond. In de buurt van Lyon zijn elf kinderen gewond, doordat een auto met bijwagen tegen den rotswand langs den weg botste. Ernstig mijnongeluk te Darmstadt. 29 mijnwerkers gedood. Uit Darmstadt wordt aan de x>TeI.« ge meld, dat in de mijn Kaiserstuhl II, be- hoorende aan de firma Eisen- und Stahl- werke Hoessh, bij het opstijgen van de nachtploeg het lifttouw en de z.g. koning stang zijn gebroken, waardoor de lift met 24 mijnwerkers naar beneden stortte. Allen werden gedood. Beneden aan den liftko ker werden nog zes mannen zwaar gewond. Het bergingswerk is in vollen gang. De mijnautoriteiten bevinden zich op de plaats van de ramp. De schuld wordt toegeschre ven aan de nalatigheid van den machinist, die, naar verluidt, gepoogd heeft zelfmoord te plegen, door zich de polsaderen open te snijden. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht. Nadere berichten konden niet worden verkregen. Gasontploffing. Een gasontploffing heeft te Ohligs (Duitsch- land) een huis geheel vernield. Van het gezin dat er woonde zijn de vader en 5 kinderen, benevens een Engelsche soldaat die er ingekwartierd was, gedood. Ge bleken is dat de vader, die al lang met zelfmoord plannen rondliep, in zijn kamer de gasleiding had geopend en toen het ver trek vol gas stond, er de vlam in had ge stoken. loeder- en broedermoord. Te Beinighausen bij Ludenscheid (Duitsch- land) heeft een 22-jarige arbeider zijn moe der en broer met rattenkruid vergiftigd. Bij zijn bekentenis vertelde de dader dat hij de werking van het gif eerst op een varken en een hond had geprobeerd. Hij was tot het misdrijf gekomen omdat »zijn moeder hem niets gunde«. o De boycot van Hongarije opgeheven. Naar de bladen te Boedapest melden, heeft het Internationaal vakverbond te Am sterdam op verzoek van de Oostenrijksche vakvereenigingscommissie, den boycot van Hongarije met ingang van 15 dezer opge heven. —o Vliegers verongelukt. De Engelsche vliegers Kilby en Sunman zijn tijdens een demonstratie met een water vliegtuig te Tokio tusschen het publiek te recht gekomen. Beiden zijn gedood, ook zijn er twee toeschouwers gedood. Vele menschen zijn gewond. Relletjes in den staat Illinois. Reuter seint, dat er te Frankfort in Illinois ernstige relletjes tegen vreemdelingen heb ben plaats gehad. Vijfrfaenschen zijn er bij gedood. Er zijn vijftig huizen van vreem delingen in brand gestoken en op de be woners werd een aanval gedaan toen ze de brandende gebouwen uitvluchten. Duizenden zijn er naar de stad gevlucht. De gouverneur heeft vijf compagnieën militie opgeroepen om de orde te herstellen. Dc onderhandelingen te Hythe. Londen, 9 Aug. De conferentie te Hythe, waarbij aanwezig waren Beatty, Wilson en Fuch, begon gisteravond en duurde voort tot in den morgen. De ge allieerde-experts zijn tot volkomen over eenstemming gekomen over de wijze den bolsjewistischen opmarsch tot staan te brengen. Hierin is een belangrijke rol toegezegd aan de Engelsche marine. Moge lijk zullen de zeestrijdkrachten onmiddellijk mobiliseeren. Aan een ontwerp van een strenge blokkade zal Frankrijk zijn mede werking verleenen. Londen, 9 Aug. In de conferentie te Hythe werden de rapporten der militaire- en marine-deskundigen besproken. Na de lunch werd de beraadslaging hervat. Mil- lerand heeft zijn vertrek tot 5 uur na middag uitgesteld. l'cst-epedcmie onder het vee in België. Een ernstige epidemie van builenpest maakte thans vele slachtoffers onder het vee in België. De ziekte is meegebracht door Zebra's die uit Indië kwamen met bestemming naar Engeland en de quaran tainestallen hebben besmet. De dieren die er daarna werden gestald, werden besmet. Krachtige maatregelen zijn ge nomen om de uitbreiding der epidemie te voorkomen. In zekere streken heeft men talrijke beesten moeten afmaken. De minister van Financiën dr. Wirth heeft naar aanleiding van het sluiten van het Duitsch-Nederlandsch verdrag aan den pre sident der Nederlandsche Handelmaatschap pij C. J. K. v. Aalst het volgende telegram gezonden »De Duitsche Rijksdag heeft zooeven de wet betreffende het Duitsch-Nederlahdsch verdrag aangenomen. Met het oog op de onderhandelingen, welke hebben geleid tot het tot stand komen van dit voor het her stel van Duitschland gewichtige verdrag en op Uw belangrijke medewerking daar toe verzoek ik U, heden nogmaals de be tuiging van mijn oprechte dankbaarheid te aanvaarden. Arrestatie va» Oud-Min.-Prosident Stephau Erscdrich In het proces tegen den moordenaar van Tisza werden zulk bezwarende ge tuigenissen afgelegd jegens den vroegeren -minister-president Friedich dat diens arres tatie te verwachten is. (V. D) Een verschrikkelijk bloedbad. Groote verontrusting is gewekt door een verschrikkelijk bloedbad, dat de Roemenen op het spoorwegstation van Nagyzeben heb ben aangericht. De »Az. Est.« meldt de volgende bijzonderheden De Roemenen heb ben vele Hongaarsche boeren, die na ja renlange, Russische gevangenschap terug keerden, terstond opgeroepen en wilden ze van het station Nagijzchen naar Boekerest doorzenden. Op het station kwam ook de oude moeder van een der boeren om af scheid te nemen en ondanks het bevel van een soldaat om het perron te verlaten, wil de zij niet weggaan van haar zoon. De Roemeensche soldaat gaf daarop met den kolf van zijn geweer een slag aan de oude vrouw, die dadelijk dood ineen zeeg. Ten gevolge van dit optreden onstond muiterij onder de Hongaren een door de Roeme nen te hulp geroepen militaire afdeeling gaf vuur op de ongewapende Hongaren, tengevolge waarvan ruim honderd personen werden gedood en talrijke gekwetst. o Omar Loeklear gedood. Men meldt uit Los Angelos, dat luite nant Omar Loeklear, die bekend was om zijn waagstuk door hoog in de lucht van de eene in de andere vliegmachine over te gaan «len Bosschenaren bekend uit de »Luchtduivels«, die in het Luxor Theater is vertoond rnet zijn assfstent Eliot ge dood is bij hun verrichtingen voor de bios- koop. Hun machine viel van duizend voet hoogte. Reuter seint over het aan Locklaer overkomen ongeluk nader, dat hij zijn voor stelling in den avond gaf, bestraald door zoeklicht. Locklaer zond een vuurpijl af en volgde toen met zijn toestel de vuurpijl van zoo dichtbij, dat het op 200 voet van den grond in brand geraakte. Van alles wat. Duitschland heeft opnieuw te Cherbourg marinevaartuigen^aan Engeland uitgeleverd.. De Russische kroonjuweelen zijn in En geland binnengesmokkeld. In Engeland zijn nog 20.000 oorlogsin validen, die geen werk hebben. De Finsch-Russische onderhandelingen te Dorpat zijn afgebroken. De transportarbeidersstaking te Kiel is geëindigd. De Belgische posttarieven zullen opnieuw worden verhoogd. De Sovjet-regeering heeft 6 millioen roe bel in goud naar Stocholm gezonden. Zweden weigert den doorvoer van Mau sergeweren uit Duitschland naar Mexico toe te staan. Het Noorsche Storting heeft tien mil lioen kronen beschikbaar gesfeld voor den bouw van woningen. De Hongaarsche spoorwegtarieven zullen deze maand wederom met 200 »a 300 pCt. worden verhoogd. De Leonberger Ztng. heeft hare lezers die kippen houden, de betaling van het abonnement gemakkelijk gemaakt. Hij wil voor 10 eieren per kwartaal het blad le veren, mits bij vooruitbetaling in nature j BINNENLAND. Een drama. Te Hilvarenbeek heeft de heer Bouwman, wonende op het kasteel Groenendaal, den werkman Heeffer doodgeschoten. Omtrent dit tragisch voorval kan het »Hbld.« het volgende mededeelen Woens dagavond om half elf uur werd de dienst bode van den heer Bouwman van haar uitgaansavond thuisgebracht door vijf per sonen, waarbij de verslagene en de broe der der dienstbode, Lemans genaamd. Deze was eenigen tijd ais koetsier bij den heer B. werkzaam geweest en had verleden Maandag zijn ontslag genomen. Toen de dienstbode werd thuisgebracht, stond de heer B. met een geladen geweer aan de kasteelpoort. Men zegt, dat hij zonder eenige aanleiding Heeffer heeft doodgescho ten, terwijl hij beweert door eenigen van het vijftal te zijn aangepakt en uit nood weer te hebben geschoten. De verslagene, 23 jaren oud en onge huwd, stond minder gunstig bekend. De heer B. is na afloop van het onderzoek der justitie naar 's Bosch overgebracht. Hij staat als een zenuwachtig en lastig heer bekend. o Onze ongunstige handelsbalans. Onze handelsbalans, voor zooveel die blijkt uit de verhouding tusschen, in- en uitvoer, is ver van gunstig. Sedert 1 Ja nuari 1917 tot einde Juli 1920 overtreft de invoer aanmerkelijk onzen uitvoer. Wij voerden de laatste 3| jaar voor f 2.545.484.192 méér in dan uit. Ruim 2a milliard hebben wij in 3| jaar vastgelegd in verbruikte levensmiddelen, bedrijfsbenoodigdheden en verder in tot heden onverkoopbare goederen, o.a. in de veemen opgeslagen. De uitvoer blijft iedere maand achter bij den invoer. De uitvoer komt in de laatste 6 maan den ruim 758 millioen achter bij den in voer. Mocht voor de 6 volgende maanden van 1920 ongeveer een gelijk verschil worden geconstateerd, dari zijn we ook dit jaar l£ milliard achter, evenals in 1919, in totaal wordt 't dan voor de twee laatste jaren alleen reeds 3 milliard, dat wij meer in- dan uitvoeren Van ons nationaal vermogen, dat op 11 milliard wordt begroot, zou deze meerdere invoer dus bijna 30 pCt. bedragen. Ging dit nog in hetzelfde tempo eenige jaren zoo door, dan werd allengs ons geheele vermogen opgeteerd of vastgelegd. »N. v. d. D.« o Buitenlandsche tarwe, tarwemeel en -bloem. Met 15 Aug. mogen het vervoer en de aflevering van buitenlandsche tarwe en met 15 Sept. die van buitenlandsch tarwemeel en buitenlandsche tarwebloem weder vrij geschieden. o Wereldkampioen. De Nederlandsche amateur-wielrijders- kampioen Peters heeft te Antwerpen 't wereldkampioenschap behaald. o— De koningin-moeder is via Oldenzaal naar Duitschland vertrokken in verband met het 25-jarig huwelijksfeest van den prins en de prinses van Waldeck Pyrmont, op 9 dezer. Zij zal 11 dezer naar Nederland terugkeeren. Door den electrisrhen stroom gedood. Terwijl de bloemistknecht J. Jongkind te Aalsmeer in een bloemenkas aan het rozenspuiten was, kwam deze in aanraking met een ongeïsoleerden electrischen draad. De draad sprong, kwam om zijn hals terecht, met het gevolg, dat hij door den electri schen stroom (110 volt) werd gedood. o Ongelukken. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag nacht boven Veenhuizen woedde, werd de 39-jarige arbeider Mori in zijn woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn vrouw en twee kinderen, die naast hem stonden, bleven ongedeerd. Voorts sloeg de bliksem nog in het naast de kerk staan de huis van P. Kooiman zonder daar echter eenige schade van belang aan te richten. o Zijn broeder doodgeschoten. Gisteren-nacht heeft op de Breede Ha ven te 's Bosch een vreeselijk drama af gespeeid, Ten huize van K. ontstond een twist tusschen twee broeders, waarbij de een A, J. K. eenige schoten, naar beweerd wordt met een revolver, loste op zijn broe der L. J. K. Deze werd in de borst ge troffen en is aan de gevolgen overleden. o Diensten op New-York, Cuba en Mexico. Amsterdam. De Koninklijke Hollandsche Lloyd zal een veertiendaagschen dienst van Amsterdam naar New-York openen. De 3>Kennemerland« vertrekt als eerste stoomschip 11 September van Amsterdam. Voorts zal de Ivon. Hol!. Lloyd een drie- wekUijkscheri dienst naar Cuba en Mexico openen, in welken dienst de »Hollandia« op 29 September als eerste schip naar Havanna, Vera Gruz en New Orleans zal vertrekken. Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs. H. M. de Koningin heeft, evenals de vier reeds gehouden Nederlandsche Jaar beurzen, ook over de Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs, welke voor het eerst een inter nationaal karakter zal dragen en te Utrecht zal worden gehouden van 616 Septem ber 1921, het Beschermvrouwschap aan vaard. o Schip teruggeven. Te Delfzijl is van Emden binnengesleept de te Amsterdam thuisbehoorende zeetjalk »De Hoop«. In 1917 vertrok het schip met een lading lompen van Amsterdam naar Londen, doch werd op de Noordzee door een Duitsche onderzeeboot aangehou den en opgebracht naar Emden. Nu werd voor eenige dagen door het Duitsche prjjs- gerecht beslist, dat het schip aan den ei genaar kon worden terugegeven. Doodelyk ongeluk. Door te vroeg uitstappen is de 28-jarige mijnwerker H. Janssen, uit Roosteren, on der den nog in beweging zijnden trein ge vallen. Een been werd hem geheel af gereden. In het hospitaal te Heerlen is hij een uur na aankomst overleden. litvoer van schapen. Naar »De Msb.« verneemt, zal binnen kort de uitvoer van een beperkt aantal schapen uit Nederland worden toegestaan. o Een inbreekster. Door de ijverige bemoeiingen van den rijksveldwachter Br. te Neede is, op diens verzoek om aanhouding, tusschen Rijssen en Markelo aangehouden de daderes van de op 23 Juli te Rietmolen gepleegde in braak bij den landbouwer L., waarbij tal van gouden en zilveren voorwerpen werden verrpist. Op aanwijzing van de daderes werden deze in den grond begraven terug gevonden. Spoedig na haar aanhouding te Rijssen legde zij voor den rijksveldwachter Br. een volledige bekentenis af en bekende zij tevens nog meer diefstallen inden laat- sten tijd te hebben gepleegd, o.m. te Rijs sen, Holten, Ambt-Delden, Buurse, Neede, enz. en van een paardentuig te Mark velde. De aangehoudene is zekere J. J. de V., geb. te Almelo en is zwervende. o De veepest in België. Nederlandsche maatregelen. Volgens ingekomen" bericht van den Bel gischen Veeartsenijkundigen dienst is in België in 7 provinciën veepest vastgesteld. Het gevaar voor insleping van deze buiten gewoon kwaadaardige veeziekte is niet denk beeldig, zoodat de meélt uitgebreide voor zorgsmaatregelen aangewezen zijn. Van de zijde van de Regeering zijn alie moge lijke maatregelen getroffen. De vergunning tot beweiding en bemesting van grens- landerijen aan onze zuidelijke grens zijn ingetrokken Vergunningen tot invoer van mest wor den niet meer verleend en zijn voor zoo veel noodig eveneens ingetrokken. Met het oog op het verkeer met buitenlandsche kooplieden is de uitvoer van runderen en paarden stopgezet, terwijl geen vergunnin gen tot invoer van paarden in België meer zullen wprden verleend. (Invoer van her kauwende dieren en varkens was steeds verboden). Voorts is de uitvoer van her kauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch- Viaanderen naar het overige deel van Ne derland verboden. Een bandietenstreek. Op den Wedderweg werden Zater dagavond, naar de »N. R. Ct.« meldt, vijf fietsende heeren uit Oude Pekela aangehouden door twee bandieten. Met messen vielen ze de heeren aan. De heer B. Heijes, rijwielhandelaar, YV. v. d. Aart, onder-directeur van de gasfabriek, kregen erge snij- en steekwonden. Het ergst echter werd de heer P. Imminga, werk zaam op het kassierskantoor van de firma Polak, getroffen. Een zijner longen moet getroffen zijn. Zijn toestand is levens gevaarlijk. De vermoedelijke daders M. en H. van Onstwedderholte zijn gevangen ge nomen. Beiden ontkennen, maar bij II. zijn een mes en een zakdoek gevonden, beiden met bloed bevlekt. De aangeval lenen herkenden de daders. b— Verscheidenheid. Men meldt ons uit Castricurn. Een echtpaar, op visite bij kennissen werd plotseling onwel. Vóór geneeskundige hulp kon worden ingeroepen, was de vrouw reeds overleden. Den man kon nog bijtijds ge neeskundige hulp verleend worden. Voor den gastheer en zijn huisgenooten voorzeker een tragisch geval. o Ernstig ongeluk. Gisterenmiddag is op de papierfabriek van de firma van Gelder Zdbm, te Vel- zen, een cylinder, gevuld met gassen uit elkaar gesprongen. Twee werkmeesters, scheikundige analisten, en een arbeider zijn min of meer ernstig aan oogen gelaat en buik verwond. Bij den arbeider, die de zen dag voor het eerst aan de fabriek werkzaam was, H,, wonende te Velzeroord, vreest men voor algeheele blindheid. De scheikundige, de heer M„ is naar zijn wo ning te Amsterdam vervoerd. (N. R. Ct.) PLAATSELIJK NIEUWS. Heusdeïi. De heer A. Ritico te Bern is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Bij zondere school alhier. De heer J.W. Stassen, leerling van de Kweekschool v. Ond. te Haarlem, is Zaterdag geslaagd voor akte teekenen. Zaterdag viel de 10-jarige A. F. in da Maas. Nadat hij reeds een paar malen onder geweest was, gelukte het tl. v. B., door zijn flink optreden hem van een \yis- sen dood te redden. Op de keuring vanwege de Prov. Reg. commissie v. d. Paardenfokvereen. voor stamvaders met afstammelingen, die Dinsdag 10 Aug. alhier gehouden werd, verscheen de hengst Cicero met slechts 16 van de 42 aangegeven afstammelingen. Deze moesten afstammen van stamboek- meniën. Bekroond met de premie van f 25. werden: de 11 jarige zwarte witvoet Nelly van J. v. Bergeijk Az. te Wijk de 7jarige vos Aranka van H. Smits te Waspik, een 3jarige bruine van Wed. J. Branderhorst te Eethende Sjarige zwarte witvoet Ce- lini van G. J. W. Branderhorst te Eethen de 9jarige bruine Dina III van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen-; de 4jarige zwarte Danate van D. van Buurer* te Meeuwen een 1 ^jarige zwarte merrie van G. van Everdingen te Heusden een 1 jarige zwarte witvoetmerrie van A. W. Verhoeven te Herpteen zwarte met veulen van denzeifde. Aalburg. Ter gelegenheid van de 25- jarige ambtsbediening van onzen Predikant, Ds. N. G. Bakker is, als bewijs van waar deering, door de gemeente ZEerw. een prachtige eikenhouten boekenkast aange boden. In de ji. «Zondagvoormiddaggods- dienstoefening schetste ZEerw. zijn gansche leven vanaf zijn kinderjaren tot op heden, waartoe hij tot tekst gekozen had Ps. 77 12 en 13. Aan het einde der gods dienstoefening werd den geachten Predikant toegezongen Ps. 134 3. Dat zijn arbeid ook buiten de gemeente zeer op prijs wordt gesteld, bleek wel daaruit, dat hem door de gem. Genderen, waarvan hij thans consulent is, ook een bewijs van waardeering werd aangeboden. Capelle. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H. van der Waals, thans onder wijzer te Rotterdam, slaagde dezer dagen voor de akte Fransch M. O. De heer P. van Dam, onderwijzer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2