maakte zaak zal berusten. Een reden daar voor zou te vinden zijn in de instelling van sowjets in het door de bolsjewiki bezette gebied van Polen, waarvan een draadloos telegram uit Londen gewaagt met de toe voeging dat zulks «klaarblijkelijk een in grijpen in het bestuur van Polen is.« Ver wacht men misschien hiermee de arbeiders partij tot andere gedachten te brengen De Poolsche regeering heeft bij het sec retariaat van den Volkenbond haar beklag ingediend over de wijze, waarop de Rus sische Sowjetregeering de vredesbesprekin gen telkens uitstelt, dosh de regeering te Moskou spreekt deze voorstelling van zaken tegen en zegt, dat het draadloos station te Moskou altijd luistert, maar dat juist War schau herhaaldelijk weigert te antwoorden. 1- BUITENLAND. Duitsche oorlogsschepen. De Amerikaansche marine heeft een Ame- rikaansche manier bedacht om de Duitsche uitgeleverde oorlogsschepen te vernietigen. De schepen zullen daarbij met vast gezet roer met volle kracht de Oceaan ingezonden worden. De Amerikaansche vloot zal hun dan met kanonnen en torpedo's in den grond boren. Builenpest te Parys.. Te Parijs 'zijn vier gevallen van builen pest geconstateerd, waarvan één met doo- delijken afloop. Be toestand van Venizclos. Volgens het gepubliceerde bulletin is de toestand van Venizelos volmaakt bevredigend. Onlusten te Madrid. Naar de Temps verneemt uit Madrid braken daar Vrijdag ernstige wanordelijk heden uit. De aanleiding was een vracht auto, die 4 menschen overreed. De menigte stak het voertuig in brand. De politie schoot, waardoor 6 volwassenen en een kind van 12 jaar gedood werden. o— 0c taalwet in België. In Vlaamsche kringen wordt een groote betooging voorbereid ter gelegenheid van de« aanneming der wet op het taalgebruik in bestuurszaken. De betooging zou te Brussel plaats heb ben en de parlementsleden bijeenbrengen die zich bij de verdediging van de wet bij zonder hebben onderscheiden. Een samenzwering tegeu Lloyd George! Naar de Kölnische Volkszeitung uit Lon den verneemt, bevat de Daily Express het bericht, dat men op het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken kennis heeft gekregen van een samenzwering tegen Lloyd George. Er worden bijzondere maatregelen getroffen om den premier te beschermen. Het be zoek van Lloyd George aan het vasteland zal daarom waarschijnlijk niet plaats hebben. o Een locomotieven kerk hof. Aan een beschrijving van Russische spoor wegtoestanden in de »Zeiting des Vereines deutscher Eisenbahnverwaituigen,« no. 16. 1920, ontleent »Polyt Wkbl.« dat op eeni- gen afstand van Moskou zich een »Loco- motief-kerkhof« bevindt. Het ligt langs den spoordijk. Honderden en duizende on bruikbaar geworden locomotieven liggen daar opgehoopt; men heeft ze eenvoudig van den dijk naar beneden laten vallen. Van dezen puinhoop wordt alleen nog notitie om er zoo nu en dan eens een oordeel vandaan te halen., dat voor de herstelling van nog in dienst zijnde locomotieven noodig is. Een dergelijke opruiming, die het gevolg is van de absolute onmogelijkheid, om deze defecte locomotieven te herstellen, geeft wel een diep treurig beeld van de Russische spoorwegtoestanden. o Een verklaring van Lloyd George. Lloyd George verklaart in het Lagerhuis dat de Engelsche regeering elke poging der arbeiders om haar de politiek voor te schrijven zal verijdelen. o Te Keulen zijn 785 vaten spiritus, ter waaide van 25 millioen mark, ten bate van het rijk in beslag genomen. o Te Bocholt heeft men de automobiel van de veiligheidspolitie gestolen. o Te Berlijn heeft een zoon zijn moeder vermoord en te Cernitz een zoon zijn vader, zijn twee broeders en een zuster. o Koude in Australië. In Victoria (Australië) is het de laatste dagen buitengewoon koud geweest. Het heeft er hevig gesneeuwd, zelfs tot in Ai- bury, waar men in 20 jaar geen sneeuw gezien had. Een Balkan-lnie! Weenen, 15 Aug. Het «Neues Wiener TagëblatU meldt, dat de huidige bijeen komst van de ministers van Buitenland- sche Zaken van Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Roemenië en Oostenrijk ten doel heeft eena Unie tusschen deze vier staten te vormen, welke naar buiten toe in ge sloten gelederen zou optreden, indien hét roode leger zou trachten naar midden-Eu ropa op te rukken, en orn Hongarije ont zag in te boezemen, indien dit zou trach ten Polen met gewapende hulp bij te staan, of de grenzen welke bij het vredesverdrag zijn vastgesteld, ten zijnen gunste te ver anderen. In zulk een geval zou Oostenrijk geen hulp behoeven te verschaffen, doch wel munitie leveren verder zou het een strenge neutraliteit in acht moeten nemen. Voorts heeft de Unie ten doel den terug keer der Habsburgers naar Hongarije te verhinderen, en den aanvang voor te be reiden van de politieke en economische con solidatie van centraai-Europa. o Minutie voor Wrangel aangehouden. De Britsche raad van de arbeidersactie heeft een telegram ontvangen van Huys- mans, den secretaris van de Tweede In ternationale, meldende dat minutie, bestemd voor Wrangel, reeds te Antwerpen is aan gekomen, waar de voorraden door de Bel gische regeering zijn vastgehouden, daar de arbeiders weigerden ze te verwerken. Geen electrische centrales meer. De tijd zal komen, dat we de electrische Centrales niet meer noodig hebben. Een Duitsch-Boheemsch ingenieur, Weustner, heeft aangetoond, dat we zonder die kost bare instituten ook wel electriciteit in ons huis kunnen krijgen in elke gewenschte hoeveelheid. Hij ontneemt nl. de electri citeit aan de atmosfeer. Hiertoe werkt hij niet met een ballon captif. zooals de Ham burger Paulsen. Hij richt 12 M. hooge masten op, die met talrijke punten voor ziene metalen bollen dragen. Dit systeem moet zeer eenvoudig zijn. Smokkelen. Duitsche commiezen hebben andermaal onder Dinxperlo, thans in de richting van Lselborg 37 paarden in beslag genomen, die van Nederland uit waren gesmokkeld.- Maatregelen tegen de veepest in België. Dezer dagen heeft cle minister van Land bouw, baron Ruzette, de leden der we tenschappelijke commissie, de afgevaardig den van der» Landbouwraad en de hooge ambtenaren van zijn departement ontvan gen en een uiteenzetting gegeven van de getroffen maatregelen met het doel de uit breiding van de runderpest tegen te gaan. Deze maatregelen droegen d(?^oedkeuring van de vertegenwoordigde commités weg. Er is insgelijks sprake geweest van het toekennen eerier vergoeding aan de getrof fen landbouwers ten bedrage van 2/3 der waarde van de gestorven dieren. In eenige langs de Schelde gelegen wei den had een veehandelaar een 150-tal runderen te grazen gezet. Dinsdag wer den vijf van deze dieren dood gevonden. Men vreest dat ook al de andere zullen moeten afgemaakt worden. BINNENLAND Particuliere vliestuh en. Op het landgoed van den heer Kröller te Hoenderloo-Ede landde Woensdag een vliegtoestel, waarin zich bevonden de di recteur der Kon. Luchtvaart-Maatschappij en twee vliegeniers. Na op het landgoed «De Hooge Veluwec te hebben geluncht, gingefl zij rnet de familie Kröller op zoek naar een geschikt terrein voor het geregeld landen van vliegmachines voor particulier gebruik der familie Kröller. Frausch oorlogsschip. De Fransche kruiser «Chamois« (com mandant de captaine de fi égate Calvet) aan boord waarvan zich adelborsten bevinden, zal 19 dezer te Amsterdam aankomen en vier dagen in de haven blijven liggen. o Negentieu slachtoffers. Men meldt uit Weltevreden Het stoom schip «Stephana is tusschen Penang en Langsa vergaan. Acht passagiers en 11 schepelingen zijn verdronken. Drie en twin tig overlevenden werden te Sabang aan gebracht. (s.s. «Stephan« is een kleine boot van de Chineesche Eastern-Shipping Company). o Verbod ran uitroer ran ree naar België. De Minister van Landbouw heeft 17 Augustus als streek, waarbinnen het ver boden is rundvee, schapen of geiten te vervoeren, aangewezen een streek in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg langs de Nederlandsch-Beigische grens ter breedte van een Kilometer. Met 20 dezer is (te uitvoer van hooi weer toegestaan. Gemeentelijke steenfabriek. In verband met het besluit van den ge meenteraad van Hengelo tot oprichting van een gemeentelijke steenfabriek, kan de »N. R. Ct.« melden dat dit vermoedelijk zal gebeuren in samenwerking met de gemeen ten Enschedé en Almelo en met de Cen trale Bouwmaterialen voorziening in Den Haag. Brutale indringers. Tijdens de afwezigheid der ouders, die naar de kerk waren, meldde zich bij het dochtertje van den landbouwer J. K, v. Noord, in den Rietwijkerpolder, te Nieuwer- Amstel een als heer gekleed persoon, ver gezeld van een vrouw, aan, die voorgaven te komen ter opneming van den huisboede! voor verschuldigde belasting. Het meisje werd buiten de woning gezet. Het geheel huis werd door hen doorzocht, alles open gehaald en omvergehaald tot zelfs de bed den werden gekeerd. Toen het meisje, dat naar familie was geloopen, terugkwam, waren de vogels ge vlogen. o Iuroer van Duitsche steenkolen. Met ingang van beden wordt het aan tal treinen, dat op werkdagen beladen met. Duitsche steenkool ons land binnenkomt, teruggebracht van 3 op 1. Duitsehcrs. Het stoomschip »Mairi« is Zaterdagavond uit Sydney in Rotterdam aangekomen met 282 Duitschers, mannen, vrouwen en kin deren, die uit Australië gezet zijn. Zij zijn naar Duitschland vertrokken. Spoorwegtarieven. Naar de »Tijd« verneemt bestaat er kans, dat in 1921 de thans zoo hoog op- geloopen spoortarieveri zullen worden ver laagd het streven der directies is althans daarop gericht. o Ernstig ongeluk tc Rotterdam. Toen een aantal bootwerkers van het terrein van Thomsen's Havenbedrijf aan boord gingen van het Noorsche stoomschip »Candaas«, brak plotseling de brug, die toegang gaf tot het schip, ten gevolge waarvan acht havenarbeiders te water ge raakten. Zeven drenkelingen werden door de roeiers M. C. Wiering en L. A. van Duin gered. De 29-jarige P. Rijsdam ver dween echter in de diepte en verdronk. Een uur later is zijn lijk met een dreg opgehaald. o Motorongeluk met doodeiykcn afloop. Op den weg van Laren naar Muidén had een ernstig motorongeluk plaats. De heer Feld uit Amsterdam, kwam op zijn motor fiets uit Laren, toen uit de richting Muiden een boerenwagen kwam aanrijden. Beide voertuigen weken naar denzelfden kant uit, tengevolge waarvan x een ernstige botsing ontstond. De heer Feld werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Muiden over gebracht, waar hij na tien minuten over leed. (V. D.) o Aanzienlijke beperking van het Ned. leger Naar de «Nieuwe Crt.« ter oore kwam zou het in de bedoeling liggen van den minister van Oorlog met voorstellen te ko men, die ons leger in de oorlogssterkte terugbrengen op 100.000 man. o De prijzen dalen. In de Langstraat worden bij de verpach tingen van de naweiden uiterst lage prijzen besteed. Perceelen onder Waspik, die ver leden jaar f 120 per Hectare deden, bren gen nu f 11 en minder op. o Bezoek van de Duitsche ex-kroonprinses. In den loop van de volgende week zal de Duitsche ex-kroonprinses met haar kin deren eenige dagen in Holland doorbrengen, ten einde een bezoek te brengen aan Wierin- gen en Doorn. Naar aanleiding van verschillende klach ten, welke den laatsten tijd zijn gepubiL ceerd met betrekking tot de suikervoorzie- ning, heeft het Corr. Bur. zich om inlich tingen gewend tot den chef van de afdee- ling Volksvoeding van het Ministerie van Landbouw, nijverheid en handel, den heer L. Bückmann, die het volgende mededeelde Inderdaad wordt thans veelvuldig geklaagd over de regeling der suikervoorziening. Het publiek kan bij tal \an winkeliers geen of onvoldoende suiker bekomen, en nu vreest men dat er reeds een suikertekort is, of al thans een suikertekort zal ontstaan. Dit is echter beslist onjuist. Er is suiker genoeg beschikbaar tot den nieuwen oogst. o Overstroomingsramp in Indië. Naar uit Bombay wordt gemeld, heeft door zwaren regenval een overstrooming plaats gehad en staat de stad Jamshedpur onder waterde bewoners hebben zich op de daken moeten redden. Er zijn meer dan 100 personen omgekomen. Het red dingswerk is zeer moeilijk. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Werd twee weken geieden medegedeeld dat onze stadsgenoot B. B. aan de gevolgen van een beroerte is over leden, rest ons thans de treurige mede- deeling dat ook diens Echtgenoote aan de zelfde gevolgen is overleden. Deze oudjes, die hun ouden dag zoo gelukkig dachten door te brengen, volgden elkander binnen veertien dagen in den dood Naar we vernemen zal a.s. Donder dag omstreeks 2 uur van stapel loopen het s.s. Orpheus, gebouwd door de Fa. Da Haan Oerlemans. G. J. v. d. W. uit Nederhemert, werkzaam op de scheepswerf alhier, kreeg, terwijl hij aan een smidsvuur stond, een bout, welke van-- beneden naat boven ge worpen werd, tegen het voorhoofd. Hevig bloedende werd bij op het kantoor ge bracht, alwaar een noodverband werd aan gelegd. Ook P. v. H. uit Wijk, werkzaam aan een slijpsteen op de scheepswerf, had het ongeluk door uit te glijden zijn rech terhand ernstig te verwonden. Dr. Otto verleende in beide gevallen geneeskundige hulp. Terwijl C. S, alhier werkzaam was op een stelling onder het dek van een in aanbouw zijnd schip had hij het ongeluk, toen hij een nagel uit een ton wilde ne men, dat hij zijn evenwicht verloor en van een plm. 2 M. hooge stelling viel. Dr. Otto die inwendige kneuzing constateerde achte opname in een gasthuis gewenscht, zoodat getroffene per draagbaar naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Zaterdagmiddag is alhier ter hoogte van de Buitensocieteit een meisje van 3 jaar, dochtertje van een zeilschipper, over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Het mocht Dr. Auer niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De heer A. Boer, volontair ter gemeente-secretarie alhier, slaagde Maandag te Dordrecht voor het voorbereidend exa men gemeente-administratie. De Heer Boer genoot zijn opleiding bij den Heer J. H. Verhoeven, Hoofd der Openb. School alhier. Almkerk. J.l. Donderdag 12 Aug. werd aan den Ippelschendijk alhier een ge mengde Zangvereeniging opgericht met 44 leden, welke den naam draagt «Eendracht maakt macht*. Door de Coöp. Graanmaalderij werd op de jl. vergadering benoemd tot Directeur, den heer Baks van Beekbergen. Jl. Donderdagavond 12 Aug. gaf het fanfarecorps »N. G.« alhier eeri con cert bij den WelEd. Heer J. J. van der Kaaden, die zijn tuin daarvoor had afge staan. Dit concert was voor de vereeniging weer een succes en bracht een massa men schen op de been. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is zeer weinig animo. De prijzen van goed hooi zijn f 18 f20, tus- schensoorten f12 a f14 en schraal pers- hooi f 6 a f 7. Dit laatste loont haast den duren arbeid niet en daardoor zijn vele schrale velden nog onverpacht. De toemaat is ook haast waardeloos en wordt verpacht aan f8 a f 16 per H.A. Genderen. Onze voormalige predikant Ds. J. R. B. Feykes te Deurne (N.-Br.) komt voor op het drietal ter voorziening in de predikantsvacature bij de Nederduitsch Herv. Gemeente te NuenenGeldrop. 's Gravemoer. Door Burgemeester en Wethouders is op diens verzoek wegens vertrek uit de gemeente aan den heer W. Begeer eervol ontslag verleend als plaats vervangend brandmeester en ais zoodanig bencemd de heer P. A. Verhagen. Van den landbouwer A. R. is, ter wijl bij op het land bezig was, zijne in de nabijheid liggende fiets gestolen. Hedel. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ds. J. de Bres te Bruchem c a. Sleenwijk. Verslag van de Gemeente raadsvergadering, gehouden Zaterdag 7 Aug. Voorzitter, de heer Sigmond. Burgem. Tegenwoordig, alle leden. Nadat de vergadering met gebed is ge opend leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken, als 1. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. 2. Schrijven van Ged. Staten houdende ontvangst bericht van de op 31 Maart j.l. vastgestelde wijziging der politie-verordening betreffende de sluiting der herbergen op Zon- en feestdagen. 3. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Sleeuwijk over 1919. 4. Besluiten van Ged. Staten tot goed keuring van 2 comptabiliteitsbesluiten. 5. Wordt opgemaakt een opgaaf van personen tot benoeming van leden van het College van Zetters, wegens periodieke af treding, als 1ste candidaten B. Dekker en T. Cornet en de 2de candidaten J. H. Meerburg en J. Verhagen Cz. 6. Wordt met alg, stemmen tot on derwijzer aan de openbare school te Sleeuwijk benoemd de heer H. P. Dekkers te Kaats heuvel om den lsten September a.s. in functie te treden. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren A. J. Noels te Brakel en A. 01 vers te Gorinchem. 7. Wordt besloten tot onderhandsche verhuring van de voormalige veldwachters woning aan de wed. J, B. Scheurmater, alhier voor f 1 per week. 8. Wordt besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 5500.voor dekking der koopsom van de veldwachters woning. 9. Wordt besloten tot het doen eener af- en overschrijving op de begrooting voor 1920. 10. Wordt vastgesteld het kohier van schoolgelden over het 3e kwartaal 1920. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over ter vaststelling van het eerste supple toir kohier van den hoofdeiijken omslag over 1920. Well. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door ds. A. A. van Stipriaan Luiscius te Rijsoord. Vervolg raadsverslag gemeente Drongelen. Van Campen. Ik heb ook nog een voor stel. In de conditie staat dat de landerijen als bouwland moeten worden gebruikt. Ik zou het prefereeren als het land ook eens als weiland werd gebruikt en stel daar om voor deze bepaling te laten vervallen. Van der Schans. Hierjn kan ik de meening van Van Campen niet deelen. Wij hebben het hier reeds meer gezien doch de menschen, als ze b.v. geen raad met hun land wisten er eens gauw op een rare manier weiland van maakten. Zjj kochten dan wat graszaad en waren zoo van de zorg van het bewerken af. Als opvolgende huurder is men dan lang niet gelukkig. Nieuwkoop. Dit gevaar zou men door bepalingen kunnen ondervangen. Van Campen. Het is soms veel voor- deeliger dat men zijn bouwland eens omzet in weiland, wanneer b.v. de melkerij tijde lijk meer geeft dan de bouwerij. Voorzitter. Ik ben leek op dit gebied. Maar bestaat niet het gevaar als deze be palingen worden geschrapt, dat de groote boeren alles gaan huren en er weiland van maken en de kleine daardoor de gelegen heid wordt ontnomen hoekje grond te pachten. Nieuwkoop. In de kleine bedrijven is veel meer behoefte aan weiland dan aan bouwland. In 't voorjaar moeten de men schen met veel moeite hun melkkoe soms op grooten afstand voor veel geld in de wei besteden. Van Gammeren. Wij behoeven er zoo iang niet over te praten. De gemeente gronden zijn toch niet geschikt voor wei land. Toen het vroeger nog weiland was,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2