8» De roem van Kashgar. Magazijn St. Jozef. Rook ons SUCCESMERK, IfAOAZXJH Tel tal. 411. U, teymaj tg®» Hinthamorstraat 's-BOSCH. iAiiuferkleediiig. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4010 Zaterdag 21 Augustus1920. I» S E N 0 RI 0 de 80 conto sjgéar, samengesteld uit de fêSCÜ^IS'te tat^ken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. ij üii nr. DRAAGT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. ra I I KySI-c.«J i BUITENLANDSCH OVERWICHT De onderhandelingen te Minsk zijn vrij wel ten doode opgeschreven. In de eerste plaats toch hebben de Poolsche afgevaar digd^! opdracht, noch de voorwaarde van geheeie of gedeeltelijke ontwapening, noch de door de geallieerden ontworpen grens te aanvaarden, en dan blijkt meer en meer, dat de bolsjewiki druk bezig zijn om Polen tot een Sowjet-republiek te maken. Óveral achter het front voeren zij het radenstelsel in eti na de verovering van Warschau zijn zij voornemens de centrale sowjet, die thans te Bielostok zetelt, naar de hoofdstad over te brengen en dan daarmede vrede te sluiten. It) Duitschland maakt men zich zeer ongerust over den internationalen politieke» toestand, vooral omdat Frankrijk aan de Duitsche grens, met name in Elzas Lotha ringen, steeds meer troepen samentrekt. Te Berlijn houdt men reeds rekening met de mogelijkheid, dat Parijs eerlang den doortocht over Duitsch gebied zal eischen. Weliswaar ziet men aan de Spree de zaken den laatsten tijd erg donker in Frankrijk wordt al weken lang de neiging toegeschreven, om Duitschtands onzijdigheid te schenden maar ontkend kan met worden, dat de spanning allengs toeneemt omdat het voor Frankrijk haast ondraaglijk moet zijn om lijdelijk aan te zien, hoe zijn beschermeling Polen onder den voet ver trapt wordt. Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 4) »En laat je nu nooit meer hier zien hoorde hij Raeburn roepen, waarna de deur snel gesloten werd. Harry was zóó ontdaan van pijn en angst, dat hij in tranen uitbarstte en snikkend midden in de straat bleef staan. Na een poos herstelde hij zich en zag rond om te zien waar hij was. Klaarblijke lijk bevond hij zich in een afgelegen wijk van West-Londen tussche» villas en groote tuinen. Hij bemerkte toen ook eenige per sonen voor sommige vensters, die waarschijn lijk hadden gezien wat hem overkomen was, en bijna op betzelfde oogenblik kwam uit een der huizen een dienstbode met een glas water, terwijl op eenige afstand een have- looze kerel kwam aanslenteren. »Goede Hemel riep de dienstbode, »wat zijt gij toegetakeld Uw kleeren zijn gescheurd en gij bloedtWeet gij niet wie dat gedaan heeft Zeker weet ik datantwoordde Harry, door het glas water wat hersteld, aen ik zal hem wel krijgen, dat beloof ik u »Maar kom eerst binnen om u wat op te knappen® hernam de goedhartige dienst bode. »Wacht, ik zal uw hoed oprapen. Er zijn voor Frankrijk intusschen wel redenen om zich kalm te houden, en Polen aan zijn lot over te laten. Vooreerst maakt het verzet van de arbeiders in nagenoeg geheel Europa een oorlogsverklaring aan sowjet-Rusland tot een hachelijke zaak, en dan zal Frankrijk moeten overwegen, dat het nagenoeg alleen staat. Verder heeft Frankrijk rekening te hou den met den tegenstand van Engeland en Italië, die beiden met groote bezorgdheid i da zwakke zetten van Millerand op het politieke schaakbord volgen. Van de grens staten van Rusland blijkt er ten slotte maar één, Hongarije, bereid tot ingrijpen ten gunste van Polen. Onder die omstandigheden is het be grijpelijk, dat men zich in Duitschland bezorgd afvraagt, of Frankrijk, zijne mach teloosheid tegen Rusland inziende, niet zal trachten zich in het Westen, ten koste van Duitschland, de sterke strategische positie te verzekeren die het ter vredes conferentie niet heeft kunnen verwerven, omdat Engeland en de Vereenigde Staten er zich tegen verzetten. Als Polen een voorpost van Rusland wordt en dientengevolge de Fransche po litiek in Oost Europa omver gaat, zal het streven naar de Rijngrens in Frankrijk aanmerkelijk in kracht toenemen. Het Maandagochtend begonnen Poolsche tegen-offensief heeft onverwacht gunstige uitkomsten opgeleverd. Zoowel in Noor delijke als in Oostelijke richting hebben de Poolsche troepen de opdringende roodeti teruggeworpen. In het noorden is de tegen aanval, van Nowo Georgiefsk uitgaande, Maar wat is dat® hebt gij diamanten over de straat uitgestrooid En inderdaad een groot gedeelte van het geen Raeburn hem toebedeeld had was toen hjj zoo ruw het huis uitgeworpen werd uit zijn zak gevallen. Juist wilde hij zich bukken om de steenen op te rapen, toen de havelooze man snel naderkwam, Harry en de dienstbode terzijde duwde en ijlings een paar handenvol diamanten opraapte en daarmee wegliep. Aan achterhalen was geen denken, de dief was reeds cm een der hoeken verdwenen. Zeer neerslachtig stond Harry naast de dienstbode die hem zijn hoed en de rest der diamanten overreikte. Harry bedankte haar uit den grond van zijn hart en ver liet haastig de noodlottige straat, om een eind verder een huurrijtuig te nemen, dat hem naar Eaton Place bracht. In het buis van den generaal was alles op stelten. Dienstboden liepen heen en weer en schenen te'veel vervuld met andere din gen om op den secretaris te letten. Hjj poogde zich goed te houden en ging regel recht naar het bondoir. Toen hij de deur daarvan opende zag hij een vreemd schouwspel de generaal, diens vrouw en Charley Pendragon zaten bij elkander ernstig te praten. »Gelukkig, daar is hij!® riep Lady Van- deleur, »waar is de doos, Harry, de doos Maar Harry bleef sprakeloos staan. »Geef antwoord riep zjj, »waar is de doos tot voorbij Ciechanow aan de spoorlijn naar Mlawa gevorderd en in het oosten en Z.O. hebben de Polen de Boeglinie of bereikt of naderen zij die. Ten Oosten van Cholm, d. i. aan de spoorlijn WarschauLublin Kowel melden zij de verovering van Do- rogoesk, dat op den linkeroever van de Boeg ligt. Verder zuidelijk zijn de aanvallen van de bolsjewiki afgeslagen. Het belang van deze krijgsverrichtingen is duidelijk. Als Warschau gevallen ware tijdefs de onderhandelingen van Minsk zou den de bolsjewiki de pose van overwinnaars hebben kunnen aannemen en zou het Pool sche volk allicht den moed gehad hebben verloren en het oor hebben geleend aan het zoet gefluit van den rooden progaganda- dienst. Weten de Polen daarentegen hun voordeelen te behouden en uit te breiden, dan kunnen hun onderhandelaars zich be roepen op de wisselende krijgskans en be hoeven zij zich niet alles te laten aanleunen. Behalve in Polen hebben de bolsjewiki ook tegenslagen ondervonden op het Krim- front. Wrangel heeft er successen van beteekenis bevochten. Op de inneming van Alexaridrofsk in het Don-gebied is die van Konstantisofskaja gevolgd. Hiermede heeft Waangel een deel van het Donets-bekken bezet en de kolenmijnen daar zijn thans voor de bolsjewiki geen ongestoord bezit meer. Het ergste voor de bolsjewiki is verder, dat er muiterij onder hun troepen aan het Krirn-front begint te komen. Sterke afdeeiingen moeten ai overgeioopen zijn en GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezt Waschstelle Oud-Hollandse]/ tinwerh I Tafel- Dessertmessoffi, Fruit- Boter en Kaas^tesjes. GERO ZIT/VER - ALPACCAl Tafel-, Dessert/ Lepels en Vorken, Suik/rlepeltjes. I Vraag prijscc/rant voor Gero zilver, Hiriths voorheen JAGQ. KRIJBOLDER erstraat 70. 's-BOSCH. En de twee andere heeren herhaalden op dreigenden toon die vraag. Harry was doodsbleek geworden en haal de eenige diamanten uit zijn zak. »Dat is alles wat er van over is,zei hij »ik verklaar u plechtig, dat het mijn schuld niet is, en als gij w^t geduld wilt hebben, kan ik u de anderen, op enkele na, terug bezorgen »Goede Hemelriep Lady Vandeleur, »al onze diamanten zijn weg en ik moet een groote rekening betalen Mevrouw riep de generaal opstaande »wat gij te betalen hebt deert mij niet Gij hadt mij de juweeien mijner moeder mogen ontstelen, misschien had ik U dat vergeven. Maar gij hebt mij de diamant van den Radja ontroofd, den Roem van Kashgar, en dat vergeef ik u nooitAlles zal uit zijn tusschen ons En gij,® ver volgde hij tot Harry, »ga mee, ik zal u aan de politie overleveren Gij hebt mij tot den bedelstaf gebracht, dat zal niet ongestraft blijven. En de sidderende secretaris werd ruw by den kraag gegrepen en door den gene raal in eigen persoon naar het naastbijzijn- de politie-bureau gebracht. TWEEDE GEDEELTE. De geschiedenis van den Methodisten-geestelijke. De jonge geestelijke Simon Rollos, hoe- dientengevolge hebben de rooden zich ge noodzaakt gezien, troepen aan het Poolsche front te onttrekken om ze naar het zuiden te zenden. De staking die in Opper-Silesie is uit gebroken als protest tegen de vermeerde ring van de bezettingstroepen heeft te Kattowitz tot incidenten geleid die nog ernstige gevolgen kunnen hebben. Betoogers hebben daar een der Fransche soldaten die een stoet volgden gedood, waarop de Fran- schen vuurden en eenige burgers doodden en wondden. De menigte trok daarop naar het gebouw van de Entente-commissie en eischte de instelling van een commissie uit het Duitsche spoorwegpersoneel, welke ir» overleg met de Entente-commissie toezicht zou houden op alle militaire transporten. Verder verlangde zij de ontwapening van de vreemde bezettingstroepen. Toen de Fransche commandant weigerde, namen de betoogers een zeer dreigende houding aan en volgde een vuurgevecht, waarvan de afloop nog niet bekend is. Volgens de laatste berichten is het waarschijnlijk dat de Franschen zich ten slotte hebben ge schikt en Jiun wapenen orider de hoede van de Duitsche veiligheidspolitie hebben gesteld. Waartoe deze en dergelijke uitingen van directe actie in geL^el Opper-Silesie zullen leiden is nog niet te\verzien. De stakers beschouwen de versterking van \le bezetting als een begin van aan randing der Duitsche onzijdigheid, daar ze overtuigd zijn dat de vreemde troepen 't avond of morgen tegen de Russen zulien gaan vechten. De Duitsche regeering ziet eigenmachtig ingrijpen van de arbeiders in haar neutra liteits-poütiek met leede oogen aan ze heeft er herhaaldelijk tegen gewaarschuwd, maar kan er niets tegen doen. Voor hqt eenige middel overreding zijn de arbeiders leiders niet te vinden. Evenals hun col lega's in Engeland zijn ze van oordeel dat slechts directe actie van de arbeiders het wederopviammen van den algemeenen oor log kan voorkomen. BUITENLAND Het (lierenpark van Hagenbeek. Hagenbeek zal zijn wereldberoemde dieren park te Stellingen bij Hamburg moeten sluiten, als hij niet spoedig wordt geholpen door rijk, staat of gemeente, waarop tot nu weinig kans schijnt te bestaan. De wel aan de Universiteit als een braaf en ijverig student bekend, mocht zich nog al tijd niet in een beroep verheugen. Zijn verlangen naar eenzaamheid en een kalme omgeving om rustig te studeereri, had hem evenals de lage huurprijs er toe gebracht kamers te betrekken in de woning van Rae burn in Stockdove-lane. Eiken middag placht hij een half uur daar in den tuin .tusschen de rozen te wan delen. Toen hij echter op dezen dag den particulieren secretaris van Generaal Van deleur bebloed en met gescheurde kleeren in gezelschap van zijn hospes zag, toen hij opmerkte hoe beiden ontstelden bij zijn komst en nog meer, toen de secretaris zijn naam loochende, toen was de nieuwsgierig heid van Simon Rolles, begrijpelijkerwijze opgewekt. »Ik kan mij niet vergissen® dacht hij, »het is vast en zeker mijnheer Hartley. Maar hoe kwam hij hier in zulk een toe stand Toen hij bij de plek kwam waar Harry over den muur was geklommen, viei zijn oog dadelijk op de gebroken rozenstruiken. Dus was de secretaris over den muur in den tuin gekomen Een zonderlinge wijze om bloemen te komen bewonderen In nadenken verzonken stond hij naar den om gewoelde» grond te zien, toen zijn oog viel op een kleine in lederen foudraal, dat onder een rozejstruik lag. Rolles raapte het op, opende het en was een en al verbazing, want daar lag op groen KAHLH^N's Heeren- ei (fforincltem. dierentuin is zoo goed als leeg. Hagen beek verloor sedert het uitbreken van den oorlog 200 roofdieren 74 leeuwen en 9 tijgers, 60 beeren 200 apen, 7 chim pansees en 159 bavianen, alle robben, 14 olifanten, 120 herten, 28 kameelen, 10 zebra's, 65 antilopen, 68 struisvogels, 300 zwemvogels, 1000 schildpadden, 24 kroko dillen, 44 slangen en nog heel veel andere dieren. Aanvulling is dus dringend nood- zakkelijd. Maar een aap, vroeger te koop voor een twintig mark, kost nu duizenden. En zonder hulp zal Hagenbeek zijn dieren tuin moeten opgeven. Hntplofliug op een petrolcuimschip. Uit Londen wordt gemeld In een petroleumsehip op de Theems heeft Maandag een ontploffing plaats gehad. Vaten olie werden door het vuur aangetast. De brandende petroleum vloeide over het water en tastte negen schepen aan, die tegenover het arsenaal te Woolwich lagen gemeerd en geheel uitbrandden. Op een oogenblik verkeerde het arsenaal in gevéhir. Drie machines tot het vervaardigen van munitie werden volkomen vernield, al vorens men het vuur meester was. De kapi tein van het petroleumsehip is gedood. o Oude munten gevonden in ftuitschland. Onder een groote» eik is op de hofstede van den boer Stöwer te Wiestedt bij Ham burg een groote urn gevonden met 600 holle zilveren munten van 16 tot 18 m.M. middellijn. Er zijn wel een dertig soorten, fluweel een diamant van buitengewone groot te en het helderste water. De steen was zoo groot als een ganzen ei, en tintelend van de heerlijkste kleuren. Hij had geen verstand van edelgesteenten, maar ook de meest onwetende moest be seffen, dat dit een diamant was van aan zienlijke waarde. En ook Simou Rolle3 begreep, dat wat hij hier in de hand hield meer was, dan hij in jaren als geestelijke verdienen kon. Hij, die dezen steen zijn eigendom mocht noemen, was bevrijd van alle aardsche zorgen. Een gedachte komt snel bij den mensch op. Zoo ook bij Rolles. Hij zag rond, schuw en angstig, maar zag niets dan den tuin en het huis met de gesloten gordijnen. Snel stak hij het foudraal bij zich en ijjde naar zijn kamer, met den haast van iemand, die zich schuld bewust is. Hij had den »Roem van Kashgargestolen In den namiddag kwam de. poiitie met Harry Reabum, die doodelijk verschrikt was, legde weldra zijn deel van den buit over. De jonge geestelijke was zeer kalm, deelde mede, wat hij gezien had en be tuigde zijn leedwezen, dat hij de politiebe ambten niet beter van dienst kon zijn. ïDe zaak is zeker hiermede afgeloopen vroeg hij. Wordt vervolgd). Ill Laio van Hgosdes gil AltenaJe Lansstraat gn de erwaar 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1