Fa. ALPH- HUPSCH j Uitgebreide collectie FRA tpCH KRISTAL in. de/nieuwsta/modellen. Vughterstraat 19. 's-BOSCH. I Levering paaergarantie van breuk en bij levering. pPQ* TELEFOON 715. de meesten daarvan vertoonen een wapen in een krans, n.l. de wapens van Bruns- wijk-Lnneburg, Hamburg, Lubeck, Bremen e. a. en ze dateeren uit de veertiende eeuw. De heele verzameling is zeer goed geconserveerd, hoewel zij zeshonderd jaren begraven is geweest. o Incident met Fransche soldaten. Volgens de bladen werden uit den Fran- schen transporttrein in de buurt van Leipzig op een bereden agent, die daar velddienst deed, vier schoten gevuurd, zonder dat de agent eenige aan hiding daartoe gaf. De entente-trein werd op het station Teuchs aangehouden voor een onderzoek over 't gebeurde. Het departement van buiten- landsche zaken is van dit incident op de hoogte gebracht. o Ernstige onlusten in Opper-Silezië. In geheel Opper-Silezië zijn groote pro testvergaderingen gehouden, waarin een motie tegen den. oorlog en voor de hand having der onzijdigheid is aangenomen. Bovendien zijn de volgende eiscben aan de geallieerde commissie gësteld Instelling van een commissie van toezicht van spoorweg ambtenaren en arbeiders* die in overleg met de geallieerde comnHssie alle trans porten zal controleeren. Voörafgaand over leg met de geallieerde commissie over alle nog te verwachten troepentransporten en troepenverplaatsingen. Bij het incident te Kattowitz waren onder de 9 dooden 2 agenten van de vei ligheidspolitie. Verder 26 gewonden. Een bloedbad in een kerk. Uit Rome wordt aan de »Times« ge meld, dat gisteren te Abazzia San Salva- tore bij Siena de socialistische afgevaardig de Mascagni op een socialistische bijeen- korpst een heftige rede heeft gehouden, op hetzelfde oogenblik, dat het publiek ver nam, dat er een katholieke processie werd gehouden bij de kathedraal. Een kleine troep carabinieri was niet in staat de so cialisten, die een aanval op de processie deden, te weerhouden. De socialisten dron gen met revolvers gewapend, de kerk zelf binnen. Zeven personen werden gedood, waaronder een priester, dertig veertig personen werden gewond. Een jeugdige dierenbende. Te Erkelens is een aantal schooljongens van 11 tot 14 jaren, die een dievenbende had den gevormd en tal van diefstallen hadden gepleegd, gesnapt. Ze hadden een ge meenschappelijke kas, waarin zich, toen de politie deze in een veld verborgen vond, 1200 Mark bevonden. Veel van het gestolen geld was echter al versnoept. Effecten en dergelijke, die in hun handen vielen, doch die ze vreesden, dat hen konden verraden, hebben ze steeds verbrand. o Jezuïetenklooster geplunderd. De «Reichspost meldtIn Albane 26' K.M. van R^me heeft dezer dagen een troep communistische vrouwen, ze waren ten getale van eenige honderden, een aanval gedaan op het groote Jezuïeten klooster. De paters werden mishandeld en verjaagd en de vrouwelijke communisten namen bezit van het klooster. Alles werd leeggeplunderd. Boeken en kostbare schil derijen werden geroofd. Militaire hulp, die in allerijl ter plaatse verscheen, werd door het gepeupel uiteen gejaagd. Na zes uur werd het klooster door de troepen ingenomen en aan de paters terug gegeven. Militaire posten bleven ter be scherming van de kloosterlingen achter. Gelijke tooneelen hebben zich afgespeeld in het Capucijnen-klooster in Albano. Ontzettend. Om 150 mark en een gouden horloge te kunnen stelen wurgde te Berlijn een jongen zijn moeder en stak hij het huis in brand. De veepest in België. Volgens de iVingtiéme Siecle® zal de minister van Landbouw wegens de voort durende uitbreiding van de veepest een nieuwe order uitvaardigen, waarbij alle vervoer van vee in het land verboden wrrdt. Deze bepaling zal tot 26 Septem ber, en zoo noodig nog tot na dien datum, van kracht blijven. o Franseh-Belgische overeenkomst. Naar de »Msb.« uit de beste bron ver neemt, zijn de Fransche en Belgische sta ten tot een overeenkomst gekomen voor een gezamenlijke verdediging bij een nieuwen aanval van Duitschland. Het is een soort Bernadiston-overeen- komst, een afspraak, welke de goedkeuring van het parlement niet noodig zou hebben. Lemberg gevallen. Spandau, 18 Aug. Bij het legercomman- da zijn berichten ingekomen dat Lemberg na drie maal bestormd te zijn gevallen is. De Polen leden zware verliezen. De vorming van een Bolsjewistische re geering in Bializstok wordt voortgezet. Ook wordt een Poolsch Rood leger op gericht, dat strijdt aan de zijde van de Russen. o Demonstraties in Opper-Silezie. Berlijn, 18 Aug. De demonstratieve staking is gisteren in geheel Opper-Silezie van 127 doorgevoerd. In den namiddag hadden vakvereenigs- vergaderingen plaats waar een resolutie tegen den oorlog en- voor de neutraliteit van Opper-Silezie werd aangenomen. Daarna trokken demonstraties door de straten. Het publiek deed een aanval op een Fransche patrouille waarbij een Fransch soldaat weid gedood. De militairen vuur den met machinegeweren waardoor 7 per sonen gedood en 26 gewond werden. Dr. Metchie die van uit zijn woning met hand granaten gooide werd uit zijn huis gehaald, doodgeschoten en in de rivier geworpen. Na een onderhoud met de vertegenwoor digers der vakvereenigingen werden de Fransche troepen teruggeroepen. I siroop I De beste Borstóiroop Lost de vastzitlernfe slijmen gemakkelijk op REA FLACON f160. BUyTPOTH. en DROGISTEN. Fabr. A.M IJ&THARDT. Zeist. INNENLAND. De veepest. Versterking van onze grenswacht en bui tengewone oproeping van militairen. De veepest breidt zich in België uit en dat was te verwachten, omdat het systeem van bestrijding dezer epidemie aldaar niet zóó doelmatig is als wel geëischt wordt. Vooreerst zijn er bij het afmaken der die ren vee! te veel menschen betrokken die de smetstof gemakkelijk kunnen ver spreiden en dan wordt het vleesch van de schijnbaar nog gezonde dieren van een besmetten veestapel in den handel gebracht, waardoor natuurlijk het gevaar voor over brenging van de smetstof vergroot wordt. lederen dag wordt de bedreiging van ons land met een invasie dus gevaarlijker. Het is alzoo noodig, dat de grenswacht wordt versterkt. In verband daarmede zal, naar wij vernemen, spoedig tot eene bui tengewone oproeping van troepen overge gaan worden. Die militaire versterking moet de regeering ook tot haar beschikking hebben, teneinde de afsluiting van besmette boerderijen, erven, weiden, zelfs van ge- heele dorpen en districten te kunnen be waken en versterken. Vermoedelijk zal, zoodra het eerste geval van veepest hier wordt geconstateerd, het veevervoer langs wegen en het houden van veemarkten worden verboden tot op grooten afstand van den besmettingshaard. Dat verbod moet dan oogenblikkelijk ingaan en daarom moeten de troepen gereed staan vandaar de buitengewone oproeping van militairen. De Veeartsenijkundige Dienst is met zijn maatregelen gereed er zal forsch worden ingegrepen, wat vooral noodig is omdat onze veestapel door de tongblaar in de laatste anderhalf jaar zeer ernstig is ver zwakt en dus heel gemakkelijk door gemis aan weerstandsvermogen een prooi wordt van de veepest. Natuurlijk is medewerking van veehou ders, handelaars en slagers zeer gewenscht, maar daarop laat de regeering het niet aankomen. Desnoods zonder die medewer king acht de Veeartsenijkundige Dienst zich krachtig en machtig genoeg (met behulp der militairen), de voorkomende veepestge- vallen volmaakt te isoleeren en iederen be smettingshaard te steriliseeren. o Jlynongeluk. Hoensbroekdorp, 18 Aug. In (je Staats mijn Emma geraakte hedenmiddag de 19- jarige opzichterszoon Johan Ruvvini onder afvallend gesteente en werd dood daaron der vandaan gehaald. -o Nederland en België. Hervatting der onderhandelingen Havas Reuter seint d.d. 18 Aug. uit Antwerpen De «Neptune® meent te weten, dat de volgende maand, door tusschenkomst van de Fransche regeering, de Belgisch-Nederland- sche onderhandelingen zullen hervat wor den. Frankrijk en waarschijlijk Engeland zullen het Belgisch vraagstuk inzake de Wielingen ondersteunen. Nederland zou een oplossing voorstellen, welke voldoening geeft aan het Belgische standpunt. De ex-keizer en zyne getrouwen. De ex-keizer vergeet getrouwen niet. Daarvan was Doorn deze week getuige, toen, een oud-strijder uit den oorlog van 1870 aldaar begraven werd. De doode, de heer Jebbing, woonde nu reeds eeni- gen tijd bij familie en, hoewel geen man van rang of stand, werd hij zelfs eens bij den ex-keizer toegelaten. J En nu eerde deze zijn nagedachtenis door de geheele begrafenis te bekostigen en bovendien met een reusachtige krans aan zijn erkentenis voor de trouw van zijn vroegeren onderdaan uiting te geven. Men schrijft uit Leerdam Als hoogstaande discussie zou het vol gende fragment van het verslag der jongste gemeenteraadsvergadering in Leerdam kun nen gelden Het ging over den hoogen H. O. De Vries (S. D. A. P.) betoogt, dat we al zoo veel moeten betalen. Het is een beetje veel van f 30 of f 34 inkomen f 100 belasting moeten betalen. Voorz. Is niet waar we hebben hier de cijfers. De Vries We hebben ook cijfers zat. Zie hebben eerst de mobilisatie ontketend en nu knippen de (h)eeren in Den (H)aag (spreker heeft moeite met de h) maar cou ponnetjes. Voorz. Net als Troelstra, die doet het ook. De Vries en Jan Boezeroen kan maar dokken. Laten we eerst maar eens aan de Prov. Staten vragen. Van Haren (S. D. A. P.)U moet Troelstra niet in het debat halen. Als die knipt, is het ook niet goed, maar hij doet het om -het te bestrijden. Voorz. Daarom is zijn zoon zeker ook tweede luitenant bij de grenadiers Ik wil er echter op neer komen, dat de »..eeren in Den ..aag« nog wel iets anders doen dan couponnetjes knippen. 1V Met revolvers en messen. Men schrijft uit Oss Reeds geruimen tijd waren eenige jon gelingen, wonende in de buurtschappen on der Oss, elkander minder gunstig gezind, en werd er slechts gewacht op een gele genheid. De stemming- werd er niet beter op toen eenige jongens zich op de Vuchtsche kermis bemoeid hadden met meisjes die ook de tegenpartij welgezind waren. Zon dagavond ontmoette men elkaar in een kroeg je aan dën rijksstraatweg BoschNijmegen bij Geffen. Een hevige vechtpartij, waar aan een twintigtal personen deelnam, ont stond, waarbij revolvgrs en messen te pas kwamen. Een van Den Bosch komende auto kon niet passeeren, zoo verwoed werd er op den weg gevochten. De 19-jarige v. d. H. werd levensgevaarlijk door revol verschoten gewond, eveneens de 22-jarige J. B. beiden uit Geffen. De laatstgenoemde kreeg een schot door de kaak waarbij de kogel aan den nek weer uitkwam. De 22 jarige M. R* uit Oss werd met een mes dwars door den arm gestoken, verscheide ne andere liepen lichtere verwondingen op, door messteken. De belhamel, zekere R. uit Oss is in verzekerde bewaring gesteld. Er zullen echter zeker nog arrestaties vol gen, want de politie is hier en te Geffen nog aan het onderzoeken. o Botter overstoomd. Het van Hamburg te IJmuiden gekomen stoomschip Helder heett binnen de pieren de Urker botter U. K. 60 overstoomd, waardoor dit vaartuig omsloeg en de schip per verdronk. De dekknecht kon gered worden. De omgeslagen botter is door een sleepboot in de visschershaven binnen gesleept. Verhooging van de goudprys. Naar het H b 1 d. verneemt, wordt sinds eenige dagen 't fijngoud, dat door de Ne- derlandsche Bank voor de Nederlansche in dustrie beschikbaar gesteld wordt, berekend tegen f2025 per kilo fijn, tegen f1850 tot nu toe, Deze prijsverhooging moet, naar het blad verder verneemt, in verband staan met de hoogere noteer ing in Amerika. Ook in de vrije markt zal de goudprijs binnenkort worden verhoogd. o Landarbeiders. Het congres der internationale conferen tie van landarrbeiders nam met algemeene stemmen het voorstel aan om in Neder land den zetel van de internationale land arbeiders te vestigen. Tot internationale secretaris werd geko zen de heer Hiemstra. Vergiftiging 1 De justitie te Ajmelo heeft op vermoe den van vergiftiging en beslag genomen het lijk van den landbouwer H. ten Dam, al daar, die j.l. Zaterdag plotseling overleed. o— Te Bellingwolde (Gr.) te aangehouden de 23-jarige R. A. uit Weerdirtgé, verdacht van diefstal en roof van f 5Öfï.O, aldaar eenige dagen geleden gepleegd. Den 27 Juni. 1917 werd in perceel Sarphatiepark 84 te Amsterdam een oude man, Thijm, in de woning der familie Schroot vermoord door inbrekers die er juist tafelzilver hadden gestolen. Naar Het Volk meldt, heeft de recherche thans den vermoedelijken dader, Adrianus Stroethoff, gedetineerd als verdacht van anderen diefstal, opgespoord. Zijn mede plichtige zou zijn zekere Cornelis Straat, onlangs te Den Haag gearresteerd onder verdenking van inbraak Een opkooper in de Sweelinckstraat te Amsterdam, Gerard Nat, wordt wegens heling vervolgd. o Een studentenhuis. Onlangs hebben wij iets gemeld over de hooge huurprijzen, die voor gemeubileerde kamers te Delft worden gevraagd. De kamernood is heel erg en de Delft- sche senaat heeft nu een kloeke daad ge daan, om de duurte en het tekort afdoende te bestrijden. De senaat riep alle studentenlichamen bijeen, Corps Delftsche Studentenbond, de Delftsche vrouwelijke studenten-vereeniging, de afgevaardigden (vertegenwoordigers van de z.g. nihilisten) vergaderden broederlijk. Men koos een federatiebestuur. Het eerste streven der federatie is door zelfbouw in den kamernocd te voorzien. Men wil daartoe een groot studentenhuis stichten. Men wil n.l. de volgende voordeelen be reiken een doelmatige studentenwoning, voldoend aan de moderne eischen van lucht, licht en verwarming en dit op de goed koopste wijze. Na ampel beraad werd tot de blokwo- ning besloten. Men meende door dien bouw de meeste voordeelen het goedkoopst te kunnen verkrijgen. Het ontworpen blok zal krijgen 125 studenten woningen, bestaande uit een flnke woonkamer met slaapkamer. Elke groep woningen krijgt een conciërgewoning. De concierge zorgt voor de bediening der ka mers. Er zijn 9 zulke conciërgewoningen gedacht. Behalve de conciërgewoningen komt er een administrateurswoning. Het gebouw krijgt verder bergplaatsen voor flesten en motoren en ruimten voor ver gaderingen enz. Er komt centrale verwam- ming. Het blok komt te staan aan de Juliana- iaan en de Laan van Jaffa, op een terrein van 8900 vierkante meter, te midden van de nieuwe academiegebouwen en labora toria, zeer gunstig gelegen dus voor de studeerende jeugd. Men hoopt een studentenwoning te kun nen verhuren tegen f 40 per maand. De kosten van het groote studentenhuis zijn geraamd op f 1,000.000. Het Rijk zal worden gevraagd om eeïi subsidie van f 400 000. De ontbrekende 6 ton wil men vinden door hypotheek, aandeel en bijdrage. Men kan rekenen op steun der gemeente PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij de gehouden aanbeste ding voor het drie-jarig onderhoud en ver nieuwing der afrasteringen langs de Berg- sche Maas gelegen onder de gemeenten Herpt, Heesbeen en Drongelen werd inge schreven door de aannemers Van Herpen te Rijswijk f 1500.J. Hobo, Nederhemert f 965.A. J. Boeren, Heusden f 625. B. Haspels, Genderen f560 Voor de herstellingswerken aan de materialenloodsen voor de afrasteringen werd ingeschreven door de aannemersB. Haspels te Gen- deren voor f1247.Kleijnloog te Gen- deren f1197.A. J. Boeren te Heusden f 1099,— Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap »De Hooge Maasdijk« van het bovenland van Heusden, dhr. J. de Vaan (Vlijmen.) Heden liep met goed gevolg te water het stalen s.s. »Orpheus«, gebouwd op de scheepswerf van de Fa. De Haan Oerlemans alhier, voor rekening van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam. Het schip i& lang 215'0"breed 34' 4"; hol tot mamdek 15'6"; hol tot Owningdek 22'6". Andel. Door geldelijke bijdragen van tal van ingezetenen, werden de kinderen der hoogste klassen van de Chr. School alhier, in de gelegenheid gesteld het be loofde reisje naar de Rotterdamsche dier gaarde te maken, zoodat zulks Woensdag II. onder begunstiging van prachtig weêr plaats had. Dat de kinderen genoten hebben bleek wel uit de vroolijke stemming waarin allen om 9 uur thuiskwamen. Door den heer H. Redert, onder wijzer aan de Chr. School, werd vorige week de akté Duitsch behaald. Voor de betrekking van voorzanger in de Herv. Kerk, hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Genderen. Enkele Weensche kinderen, die in deze gemeente verschillende maanden vertoefden, zullen, na uit de kas van het plaatselijk comité rijkelijk van kleeding te zijn voorzien, binnen kort weêr naar- hun vaderland vertrekken. Naar wij vernemen, zal het gunstig bekende Fanfarecorps Oefening en Uit spanning® uit Wijk, op Woensdag 1 Sep tember alhier een concert geven, ter ge legenheid van de inwijding van het vaandel van het Fanfarecorps »Excelsior« alhier. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen van de geboden gelegenheid, om iets goeds te hooren op het gebied van muziek, pro- fiteeren. Meeuwen. Mej. G. Straver, onder wijzeres alhier, is met ingang van 1 Nov. a.s. in gelijke betrekking benoemd te Zwijndrecht. Oudendijk De heer J. Spiering, di recteur der Zangv. »Kunst na Arbeid«, ontving dezer dagen van zijne vereeniging een prachtig cadeau, uit dankbaarheid voor de goede leiding op het concours te Groot- Ammers, gehouden 29 Juli j.l. Tevens ontving hij eene benoeming als Directeur van de Zangv. «Eendracht maakt Macht« te Uppeischendijk (gem. Almkerk.) Pouderoijen. Zondag 26 Sept. hoopt Ds. H. Japchen, die het beroep naar de Herv. Gem. te Den Bommel heeft aange nomen, alhier zijn afscheidsrede te houden. Sprang. L. v. O. had het ongeluk met een zijner vingers bekneld te raken, waardoor deze geheel openscheurde. Door Dr. v. d. M. werd de wonde gehecht. Zekere D. alhier toonde ons een appel, pluk 1919. Dezen appel (een ossen kop) welke hij nu al 11 maanden bewaard had, zag er nog zeer goed en vleurig uit. Zeker iets zeldzaams. Sleeuwijk. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen dhr. J. D. Boerkoel, cand. te Haarlem. Woudrichem. Fruit- en Groenten- veiling van 18 Aug. Blauwe pruimen 26 ct. per K.G. Zure appelen 1120 Zoete 10 15»» Kroet 410 Boiree peren I 285 II 1619s Jutteperen I 47 Stoofperen 1016 Kroten 24 bos. Na Zaterdag 21 Aug. a.s. zal alleen op Woensdag en Vrijdag vm. 10 uur veiling worden gehouden van fruit, groen ten en aardappelen. De uitbetaling op Woensdag vervalt tevens. Zuilichem. Op het tweetal voor pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn geplaatst Ds. S. C. Groenevelt te Sprang en Ds. H. Ewoldt te Gameren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2