De roem van Kashgar. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4011.* Woensdag 25 Augustus1920. FEUILLETON.' Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT De strijd, die thans op het geheele Poolsch-Russische front woedt, en wegens het brandpunt er van kortweg de slag bij Warschau wordt genoemd, is nog in vollen gang. In den oorlog tusschen Polen en Rusland gaat alles met een vaartje. Even snel als de Roode vloed is komen opzetten, loopt hij nu terug. Zoowel ten Z.-O. als ten N. en N.-O. van Warschau blijven de bolsjewiki in vollen aftocht. In drie dagen zijn de Poolsche troepen 90 K.M. in oos telijke richting opgeschoten. Men moet erkennen, dat het krijgsplan der Polen geniaal is opgezet. In het Z.-O. zijn de roode legers door het offensief in de rich ting van Brest-Litofsk in tweeën gesneden, in het Noorden worden ze tegen de Oost- Pruisische grens aangedrukt. Fransche strategie zal aan het plan wel niet vreemd zijn. Met het volste recht kunnen de Polen juichen, dat Warschau thans buiten ge vaar is. Een tegenvaller voor de Polen is, dat Tower, de geallieerde hooge Commissaris te Dantzig, de ontscheping van oorlogstuig heeft verboden. Hij stelt zich op het standpunt, dan de vrijstaat Dantzig onzijdig is en ^wil zoodoende den bolsjewiki elk voorwendsel, om tegen de stad op te ruk ken, ontnemen. Het is een handige en verstandige daad, die meer waardeering verdient, dan de Fransche pers er voor heeft. Hoe correcter de geallieerden zich tegenover Sovjet-Rusiand gedragen, hoe meer kans er is dat de onderhandelingen te Minsk bevredigend afloopen. De Parijsche bladen melden, dat Frank rijk voornemens is met nadruk te protes teeren tegen het verbod van Tower, den hoogen commissaris der entente te Dantzig, om daar munitie en krijgstuig te ontsche pen. Het beschouwt den doorvoer en de levering van oorlogsmaterieel niet- als een inbreuk op de onzijdigheid en acht Tower, die te Dantzig de vertegenwoordiger is van een internationale gemeenschap, onbevoegd tot zulk een ernstigen maatregel. Het Journal des débats, dat in deze wel het oordeel van regeeringskringen zal weergeven, schrijft hieromtrent »Gedurende den gehoelen winteroorlog is het standpunt van de geallieerden ge weest, dat zij zich munitie konden ver schaffen bij de onzijdigen zonder dat men deze van schending van hun onzijdigheid Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 5) ^Volstrekt niet,® antwoordde de recher cheur en verhaalde daarop van den tweeden diefstal, waarvan Harry het slachtoffer was geweest en waarbij de kostbaarste diamant, de zoogenaamde Roem van Kashgar ver dwenen was, een steen van onschatbare waarde. »Maar zulk een steen moet niet te ver- koopen zijn,® merkte Rolles op, »de dief zal er niets aan hebben. »0, als hij slim is, snijdt hij hem in drie of vier stukken en dan is hij nog een rijk man.« Kort daarna ging de geestelijke naar zijn kamer terug, die hem thans veel klei ner en eenvoudiger leek dan vroeger. Hij zag zijn boekenkast langs, maar schudde het hoofd. Uit geen van die boeken kon hij leeren hoe een gestolen diamant te gelde te maken Hij nam zijn hoed en ging naar een club, waarvan hij lid was, en waar lnj een man van levenservaring hoopte te vin den, die hem raad kon geven. In de leeszaal zag hij verscheidene ambt- genooten, eenige journalisten en schrijvers. Geen van deze zou Rolles goeden raad zou kunnen beschuldigen. Voordat Amerika in den oorlog betrokken werd, heeft Frankrijk er groote hoeveel heden munitie betrokken. Ook in Zwit serland heeft Erankrijk veel projectielen laten maken. En thans zouden de geal lieerden, met verloochening van dit stand punt, waarvan zij baat hebben gehad, Polen, dat vecht voor zijn leven, beletten de munitie te laten komen waaraan het behoefte heeft Een dergelijk optreden zou ongeoorloofd zijn. Het zou ten slotte neerkomen op partij kiezen metterdaad tegen een gealli eerden staat." Het is niet onmogelijk dat deze kwestie nogmaals tot een geschil tusschen Enge land en Frankrijk leidt, want waarschijnlijk heeft Tower op een wenk uit Londen zijn besluit genomen. Terwijl op het front de gebeurtenissen zich verwonderlijk snel ontwikkelen, blijft het met de vredesonderhandelingen te Minsk een slakkengang gaan. Thans zijn eerst de voorwaarden, die de Russen stellen bekend, ze zijn geteekend door Tsjitsjerin en luiden lo. Erkenning der onafhankelijkheid van Polen, en van het recht van het Poolsche volk om zelf zijn regeering te kiezen 2o. Rusland en Oekraine zien af van elke schadeloosstelling 3o. De Oostgrens van Polen zal nage noeg samenvallen met de lijn, die in de nota van lord Curzon van 1 Juni is aan gegeven. Ten Oosten van Bielostok en van Cholm zal de grens echter ten gunste van Polen verder naar het Oosten loopen 4o. Polen mag niet meer dan 50,000 man militaire strijdkrachten onder de wa penen houden. In het belang van de veilig heid des lands kan dit leger met militie worden aangevuld. De organisatie daarvan en de nadere voorwaarden zullen nog wor den vastgesteld 5o. Onmiddellijk na de onderteekening van het verdrag moet de militaire ontwa pening beginnen. Zij moet binnen een maand zijn afgeloopen 6o. Polen behoudt slechts wapens en oorlogsmaterieel voor de uitrusting van 50,000 man. Het overige moet binnen een maand aan Rusland worden uitge leverd 7o. Polen staakt onmiddellijk de ver vaardiging van alle oorlogsmaterieel 8o. Polen mag aan geen buitenlandschen staat het gebruik van zijn gebied als ope ratiebasis of etappegebied tegen Rusland kunnen geven. Hij liep dus naar de rook zaal en vond daar een onbekend heer, die in een tijdschrift zat te lezen. Er was iets in het gelaat van dien man, dat ver trouwen wekte en hoe langer de jonge geestelijke hem bespiedde, hoe meer hij dacht hier den man gevonden te hebben, dien hij noodig had. »Neem mij niet kwalijk, mijnheer®, zoo sprak hij den onbekende aan, »maar gij schijnt mij toe iemand te zijn, die veel le venservaring heeft opgedaan »Dat is ook inderdaad het geval,® ant woordde de heer verrast, maar niet on- vriendelyk, terwijl hij het tijdschrift neder- legde en Rolles aanzag. Ak was nog kort tevoren student, mijn heer® hernam hij, thans ben ik jong gees telijke zonder eenige levenservaring. Er is echter iets gebeurd, dat mij noodzaakt meer van het praktische, .dagelijksch leven te leeren kennen. Daarmede bedoel ik niet het leven zooals dat in romans beschreven wordt, maar de koude werkelijkheid met haar misdaden en raadselen. Kan dat uit boeken geleerd worden?® »Dat weet ik waarlijk niet,® antwoordde de vreemdeling lachend, »tot dusver be schouwde ik de boeken als niet veel an ders dan uitspanningslectuur op reis. Maar er bestaan ook werken over sterrekunde, over landbouw, over dameshandwerkjes en dergelijken. Maar wacht eens. Hebt gij wel eens iets van Gaboriau gelezen Rolles erkende dat hij dien naam zelfs' of de Oekraine toestaan 9o. De vijandelijkheden worden 72 uren na de onderteekening van het verdrag ge staakt. Het Russische leger blijft in het gebied, dat het bezet houdt, echter niet ten Westen der in de nota van Curzon aangegeven lijn. Het Poolsche leger gaat 50 werst van de tegenwoordige linie terug. Het tusschen de wederzijdscbe linies lig gende gebied- wordt een onzijdige zone, die onder toezicht van Polen zal worden bestuurd door een gemengde, door de vak- vereenigingen gekozen commissie 10. De terugmarsch der Russische legérs zal gelijken tred houden met de ontwapening van Polen 11 o. Polen geeft al het spoorwegmate- rieel en alle uit het voorheen bezette ge bied weggevoerde industrieele en land bouwmachines aan Rusland terug 12o. Polen moet kosteloos land ver- deelen onder de nagelaten betrekkingen der in tien oorlog gesneuvelde Poolsche soldaten 13o. Aan Rusland wordt het transito- verkeer voor reizigers en goederen door Polen toegestaan, waarbij de spoorlijn WolkowyskBielostok Grajewo in het bezit en onder toezicht der Russische repu bliek komt Mo. Polen kondigt een volkomen poli tieke en militaire amnestie af 15o. Polen moet onverwijld na de BUITENLAND. met den oorlog tnssnlmn Ru«lar.d on PjU» in verband staande bescheiden openbaar maken. Het secretariaat van het Internationaal Verbond van Vakvereeuigingen heeft weder om een oproep aan de arbeiders van alle landen gezonden, die in hoofdzaak hierop neerkomt, dat, nu de Russische regeering verklaart heeft, met Polen de vrede te willen sluiten op de grondslag van een onafhankelijk Polen en van de vrijheid van het Poolsche volk om zichzelf te regeeren, dat dan op dezen grondslag de broeder moord moet worden beëindigd. Daarom elk transport van troepen en oorlogsgoederen moet worden geweigerd. Elk voedsel moet den oorlog worden ont houden. Verder wordt verzocht actie te voeren, opdat in aile landen de vervaardi ging van oorlogsmateriaal worde stopgezet, opdat eindelijk de algemeene ontwapening werkelijkheid worde. o rtooit gehoord had. »Nu, raadpleeg hem eens. Ztjn boeken waren de lievelingslectuur van Von Bismarck, in het ergste geval verspilt gij dus uw tijd in goed gezelschap »Ik ben u zeer verplicht voor uwe be leefdheid, hernam Rolles. O, gij hebt mij steeds voldoende scha deloos gesteld.® Hoe zoo? vroeg de jonge geestelijke ver baasd. »Door het nieuwe van uw vraag® ant woordde de vreemdeling en met een be leefd gebaar, alsof hij verlof daartoe vroeg, zette hij de lectuur van zijn tijdschrift voort. Op zijn weg naar huis kocht Rolles een werk over edelgesteenten en verscheidene boeken van Gaboriau. Deze laatsten ging hij ijverig lezen, maar hoewel zij hem veel nieuwe denkbeelden en inzichten gaven, leerden zij hem niet hoe te handelen met een gestolen diamant. Toen herinnerde hij zich plotseling, dat hij een juwelier kende, zekeren Maculloch in Edinburgh, die hem misschien wel in den leer wilde nemen. En in eenige maanden of een jaar wel licht zou hij genoeg op de hoogte zijn om den diamant van den Radja in stukken te snijden en dus van zijn rijkdom te ge nieten. Toen hij ontwaakte scheen de morgen zon helder. Het huis zou dien dag door de politie gesloten worden en dit gaf hem Een dorp bedolven.- 70 inwoners gedood. Manilla, 20 Aug. Tijdens een hevige storm is des middernachts een berg inge stort waardoor een geheel dorp onder hon derd voet aarde begraven werd. Zeventig inlanders werden gedood. o De Parijsche dienstbodennood. Te Parijs is de dienstbodennood tot een ongekende climax gestegen. Op iedere 150 gezinnen, die een dienstbode vragen, komt slechts één exemplaar van dit nuttige, doch schijnbaar uitstervende ras. De meeste meisjes gaan liever naar de fabriek, waar zij meer verdienen en meer vrijen tijd hebben. Ook keeren er vele terug naar het platteland, waar men tengevolge van den oorlog arbeidskrachten te kort komt. Men heeft thans in Frankrijk de proef ge nomen met Chineesche dienstmeisjes, die als regel zeer voldoen. Het is echter een groot inconyeniënt, dat zij de taal niet ver staan. Een uiterst brutale aanslag. Reuter sei^t aan de Londensche bladen uit New-York ^et verhaal van een bijzon der brutalen aijnslag aldaar. Dr. Emil Hartung, een bekend geneesheer is door gemaskerde bandieten aangevallen en be wusteloos geslagen en vervolgens beroofd onderteekening het vredesverdrag en alle. van pond-sterling en van ziin iuweelen x n j [ef waarae van 700 pond. Hartung kreeg een verzoek om dadelijk bij een zieke te komen. Toen hij de kamer binnen kwam vond hij een man te bed, met oogenschijn- lijk van pijn verwrongen gelaatstrekken. De dokter nam zijn stethoscoop en boog zich over den patiënt heen, toen een tweede, gemaskerde man hem een revolver onder den neus duwde en gelastte de handen om hoog te steken te steken. De dokter wien het niet aan lichaamskracht ontbreekt, greep den aanvaller vast. Beiden vielen al wor stelend op den grond, waarop de zooge naamde patiënt uit bed sprong, zwaaiend met een stalen beitel, waarmee hij den dokter verschrikkelijke hoofdwonden toe bracht. De menigte, die zich op het hulp geroep van het slachtoffer voor het huis verzameld had, zag twee mannen naar buiten komen, die het op een loopen zetten. Er volgde een opwindende jacht door ver schillende straten, eindigende in een kolen kelder, waaruit de mannen door een tweeden ingang verdwenen en wisten te ontkomen. 'een goed voorwendsel om te vertrekken. Hij liet derhalve zijn bagage naar het Kings Cross station brengen en ging zelf naar het clubgebouw om daar den mid dag te slijten en te dineeren. »Als gij hier blijft dineeren Rolles« zei een zijner bekenden, azult gij iwee van de merkwaardigste mannen uit Engeland zien Prins Florizel van Bohemen en de oude Jack Vandeleur.c Generaal Vandeleur ken ik antwoordde Rolles. »Neen, dien bedoel ik niet. Het is zijn broeder John, de groote avonturier, de beste kenner van juweelen en een der grootste diplomaten uit Europa. Hebt gij nooit van hem gehoord, toen hij nog dic tator van Paraguay was of van de dien sten door hem tijdens den Indischen op stand aan de regeering bewezen Roem en blaam verdient die man beide in even groote matéGa naar boven, neem een tafeltje dicht bij hem en zet uw ooren open.® »Maar hoe zal ik weten wie zij zijn? j) Weten wie zij zijn 1 De Prins her kent gij dadelijk, hij is de eenige man in Europa, die werkelijk het uiterlijk van een koning heeft. En Jac. Vandeleur is dadelijk kenbaar aan zijn witten baard en een litteeken dwars over zijn gelaat. Gij zoudt hen herkennen uit duizenden 1 Rolles ging naar de eetzaal en het was zooals zijn vriend gezegd had. Men kon zich in de twee mannen niet vergissen. De Alle stille dienders van New-York zijn nu op zoek in de stad naar de twee bandieten. Luzern, 22 Aug. Giolitti is gisteravond aangekomen en door Lloyd George ontvan gen. Naar de speciale berichtgever van het Zwitsersche Tel-Agentschap meldt, wer den in het onderhoud tusschen beide mi nisters alle hangende kwesties besproken en bleek dat tusschen hen volkomen over eenstemming bestaat. Definitieve beslissin gen werden niet genomen, maar toch is men in de omgeving van beide ministers tevreden over de resultaten der conferen tie. Volgens Italiaansche kringen zal de be spreking begin September te Aix les Bains worden voortgezet. Een aanslag op ministers. Kairo, 22 Aug. Uit Haiffa wordt d.d. 21 Aug, gemeld, dat de trein, die op Vrij dag uit Damascus vertrok en waarin zich bevonden de minister-president Droubi Pacha en andere ministers door een gewapende bende werd aangevallen. De minister-president en een andere mi nister werden gedood, Bizonderheden ont breken nog. o Groote leening in België Brussel, 23 Aug. De Mij. van Gemeente- Crediet zal eene leening aangaan van 500 millioen fres. Successierechten in België. Brussel, 23 Aug. De Moniteur kondigt de wet af, waarbij de bedragen van suc cessierechten en van overgang bij overlij den, benevens de rechten bij schenkingen met 50 pCt. worden verhoogd. Belangrijke verduistering in België. Brussel, 23 Aug. Het Hooge Comité van Toezicht^ heeft verduisteringen ontdekt in den dienst van het binnenlandsch ver voer te' water. De gestolen som zou 60 millioen fres. bedragen. Antwerpen protesteert. Antwerpen, 23 Aug. De bevolking van Antwerpen heeft een groot petitionnement naar de regeering gezonden, waarin ver klaard wordtv dat de maatregelen om geen munitie regelen naar Polen te zenden, recht streeks indruischt tegen de gevoelens van het Belgische volk en verzoekt met kracht en klem om dit verbond in te trekken. oude Jack Vandeleur was een zwaar ge bouwd man, met karakteristiek gelaat en scherpen blik. Hij maakte den indruk van een kort aangebonden, driftig, krachtig man terwijl zijn dicht wit haar en het litteeken over neus en slaap zijn 'uiterlijk nog eigen aardiger maakte. In den ander, den Prins van Bohemen, herkende Rolles tot zijn verbazing, den heer die hem de lectuur van Gaboriau had aan bevolen. Uit bescheidenheid hadden de andere bezoekers de tafel op eenigen afstand van dit voorname tweetal ingenomen, maar Si mon Rolles kon ditmaal niet zoo bescheiden zijn en liep recht op het tafeltje naast dat van den Prins aan, waar hij hooien kon, wat de twee mannen bespraken. En hun gesprek was inderdaad nieuw voor den jongen man. De ex-dictator van Paraguay verhaalde menige vreemde erva ring opgedaan, in alle wereldstreken, en de prins maakte er opmerkingen over, die voor een nadenkend man, nog belangrijker waren dan de avonturen zeiven. Twee vormen van ondervinding en levenservaring werden aldus bijeen gebracht en voor den geestelijke neergelegd. De dictator sprak luid, driftig, met drukke gebaren, herhaal delijk sloeg hij met den vuist op de tafel. Dq Prins daarentegen was een toonbeeld van bedaardheid, luisterde kalm en sprak rustig. '(Wordt vervolgd NIEUWSBLAD mor kit Laai mi Heusdon ei Alteia, n Lansstraat en U Biiieltrvurl m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1