Een detective in een koffer. In een der Parijsche warenhuizen stond een koffer. Maandenlang had het ding in een hoek gelegen, het zag er smerig en vies uit en niemand keek er naar om. Toch is er de volgende aardige geschiede nis aan verbonden. Herhaaldelijk hadden den laatsten tyd kleine diefstallen plaats gehad en de politie poogde den dader op te sporen. De koffer bracht de dienaren van Hermandad op een idee. Een hunner kroop er in en wachtte in deze enge, be nauwde schuilplaats, de dingen, die komen zouden, af. Hij had juist alle hoop, orn iets te weten te komen, opgegeven, toen er een van het personeel binnen kwam. De detectieve dacht, dat hij er zijn werk kwam doen, maar de bewuste man ging naar de kassa en begon die gewelddadig open te peuteren. Toen hij hiermede bezig was, hoorde hij buiten onraad. Hij zocht een veilig heenkomen en kreeg opeens den koffer in de gaten. De gejaagde dief snelde er op af om er in te kruipen, maar men kan zijn schrik begrijpen, toen hij bemerkte, dat 't deksel van den koffer opgelicht werd door iemand, die er in zat. Dat was een uitkomst. De vent smeet het deksel weer dicht en ging er op zitten, zoo luid mo gelijk om hulp schreeuwende. Er kwam hulp en de koffer met den agent erin arri veerde weldra vergezeld met den steelgra- gen bediende, op het naastbijzijnde politie bureau. Daar vernam de volijverige be diende, die meende een inbreker gesnapt te hebben, dat het orn hem te doen was. Te Hohenstein in het Ertsgebergte heb ben gemaskerde roovers een herghotel over vallen en de gasten geplunderd;- Het ge meente-raadslid Ebersbach, een der gasten, die weigerde zijn hebben en houden af te geven, is doodgeschoten. De christelijke arbeiders en de korte werk tijd. Op de algemeene vergadering van het Christelijk metaalarheidersverbond, die te Essen gehouden wordt, heeft Wieber, de voorzitter in een uitvoerige redevoering verklaard, dat de arbeiders met bet onop houdelijk eischen van loonsverhooging moe ten ophouden en moeten terugkeeren tot bet \£rrichten van meer werk. Als de mijnwerkers zich er op zouden toeleggen om meer werk te verrichten en meer werklust ten toon te spreiden, in plaats van SietJUS ötaivnigoui Uiig DO -f geen kolennood meer zijn. o Veepest nabij onze grens. Brussel, 23 Aug. In de Belgische pro vincie Limburg zijn acht gevallen van vee pest geconstateerd. Bij een landbouwer te Sint-Truiden zijn 38 stuks vee afgemaakt. -°- X De hongerstakende burgemeestér van Cork, die tot 2 jaar gevangenisstraf is veroor deeld, verkeert in levensgevaarlijken toestand. De voormalige minister van den Griek schen koning Constantijn, Sf-reit, ontkent dat de ex-koning in een complot tegen Venize los zou zijn betrokken. Volgens berichten van den Boven-Rijn passeerden sedert Zaterdagochtend vroeg groote Fransche troepentransporten de Rijn bruggen bij Bonn en Neuwied. Het doel en de bestemming den transporten is ori bekend. De veepest. Frankrijk heeft, nu de veepest in België heerscht, ook de grenzen gesloten voor Neder- landsch vee, zoodat onze rundvee-stamboe ken, die in September met keurcollecties op de landbouwtentoonstelling te Rijssel zouden uitkomen, daartoe geen gelegenheid krijgen. De voorbereidingen voor de ex positie zijn derhalve gestaakt. De zuivel- en de zaaizaden-tent moeten nu alleen onze agrarische beteekenis in Frankrijk handhaven. Aan het »Hb!d.« wordt uit Brussel ge meld Gevallen van veepest werden waargeno men in 429 stallen in 70 verschillende ge meenten. Zekere voorteekenen wijzen, er op, dat de provincie Luxemburg, die tot hiertoe gespaard bleef, in de ramp zal wor den betrokken. Zelfs van officieele zijde wordt op den greoten ernst van den toe stand gewezen. Drastischer middelen wor den in uitzicht gesteld. Zoo zal een be sluit verschijnen, waarbij 26 September alle vervoer van vee, met uitzondering van slacht vee, alsmede het vervoeren van honden, katten en duiven, verboden wordt. Herige koude. Uit het vereenigd Koninkrijk komen be richten over het buitengewoon koud weder, ja zelfs over nachtvorsten. Een gelijke lage temperatuur werd tevoren slechts in Augustus 1830 voor het laatste geregistreerd. In vele bergstreken van Noord-Wales is sneeuw gevallen, iets zeer ongewoons tij dens de zomermaanden. o Tragisch eiude ran eeu stierengerecht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat bij een stierengevecht, te Vicaldaro door amateurs gegeven, een der sferen zes slachtoffers heeft gemaakt. Een bolsjewiek orer bet bolsjewisme. In "de Iwestia van Charkof, zegt de »N. R. Crt.« schrijft de volkscommissaris Ma- noeiski Tot nu toe hebben wij geleefd als ver kwistende erfgenamen van wat het kapi talistische* stelsel heeft overgelaten, We reisden in waggons, di/e voor den oorlog waren gebouwd, of in automobielen, die in de opslagplaatsen aan het front gevon den waren. Om ons te kleeden, namen wij intendancestoffen. En nu komen wij nader bij den afgrond, op den bodem waar van ons gevaar ligt. Als wij willen be staan, moeten wij werken. Dit is evenwel uiterst moeilijk, wegens de lijdzame, en daardoor des te ergere vijandigheid, die de bevolking tegenover al onze pogingen tot toenadering stelt. Wij zijn alleen en gehaat door allen. Wat te doen NATIONALE CREDIET.V EPEENICINC den HAAG BINNENLAND. De kwaliteit der rcgecriiigsblocm. De laatste «Ioodjes.« Van verschillende zijden wordt geklaagd, dat sinds op last van den minister van Land bouw wederom rogge door de Regeerings- bloem gemengd wordt, de kwaliteit bedui dend achteruit geloopen is, welk ongunstig resultaat niet uitsluitend aan het gebruik van rogge zou kunnen worden toegeschreven. Naar ons vari deskundige zijde verzekerd wordt, moet dé oorzaak van deze slechtere bloem-kwaliteit daaraan toegeschreven wor den, dat na opheffing van het goedkoope roggebrood, verschillende burgemeesters de nog voorradige partijen rogge ter beschik king van de regeering stelden. Deze rogge echter was in vele gevallen een mengsel van inlandsche en buitenlandsche rogge, waarbij nogal vee! kwaliteitsverschil viel waar te nemen. Deze mengsels nu moes ten worden opgeruimd, en daarom kregen de meelfabrikanten last deze resultanten door de tarwe te mengen. Het verschil in kwaliteit dier rogge-mengsels is dan ook de oorzaak, naar onze zegsman ons mee deelt, dat de eene meelfabriek oogenblik- kelijk een zooveel minder bloem-kwaliteit levert dan de andere. «De Ct.« Een klein kind te Uden had een peer op gegeten gesopt in het water van 't giftig Vliegenpapier. Gisterenmorgen vond men 't kindje geheel stijf op bed liggen. De ijlings geroepen geneesheer deed al 't mogelijke, maar wist niet of hij 't kind zou kunnen redden. Uoilaudsch Noorden. De prijzen van stroo zijn den laatsten tijd enorm omhoog geloopen, door dat er groote massa's worden opgekocht door de fabrie ken, die dit stroo aanwenden voor de pa pierfabricage. Yalsche bankbiljetten. Door den commissaris van politie te Ber gen op Zoom wordt gewaarschuwd tegen de uitgifte van valsche bankbiljetten van f 25. Zij dragen de serieletters BX en zijn van minderwaardig papier, terwijl de num mers achter de serieletters met iewat vio- letten inkt zijn gedrukt. Overigens is de namaak zeer goed gedaan en zijn zij dus] van de echte bankbiljetten moeilijk te on derscheiden. Verschillende biljetten zijn hier in omloop. o fiasprijs. De Arnhemsche gemeenteraad heeft den gasprijs voorloopig tot 1 Januari 1921 be paald op 16 cent voor hen die tot de 45e belastingklasse zijn aangeslagen en op 24 cent per M3. voor hen, die hooger zijn aan geslagen. Gedep. Staten \an Gelderland hebben thans aan den gemeenteraad ver zocht om op dit besluit terug te komen en den gasprijs vast testellen overeenkomstig het voorstel van B. en W. (nniform gas- tarief van 18 cent per M3.) Het motor-geraar. D. Hans schrijft in de Middenstandsbond over de auto's en motorfietsen, die in on telbare hoeveelheden straten en wegen on veilig maken. Dit is het moderne gevaar. Dit zijn de motor-apachen. Ik herinner me een geestig woord van wijlen Minister Regout, van Wa terstaat, die eens zeide «Een automobilist is iemand, die erge haast heeft omdat hij nergens behoeft te zijn,« Precies. Er zijn menschen, die nergens behoeven te zijn, die alleen rijden «voor hun pleizier en als gekken de stad doorbliksemen, die mangelen tegenwoordig de Haagsche bevol king plat. We leven in een gezonden tijd. Allerlei bacillen worden naarstig om-zeep- gebracht, maar motor-moordenaars mogen vrij hun bedrijf uitoefenen. o Invoer ihiitschc steenkolen. De Msb. verneemt dat het aantal treinen met Duitsche steenkolen bestemd voor ons land, Maandag met één en Woensdagavond met twee vermeerdert, zoodat vanaf 25 Augustus op werkdagen wederom 3 treinen oris land binnenkomen. In Rotterdam denkt men er over een belasting te gaan heffen van erkers en bal kons. Ook 'n soort weeldebelasting dus Te Kampen heeft de politie de hand ge legd op een 16 jarig meisje (naar het uj|er- lijk echter 7 a 8 jaar ouder) die er haar werk van maakte in de beste hotels te lo- geeren om zonder betaling te verdwijnen en die gehuurde rijwielen ten eigen bate aan den man bracht. iMa deze practijken met succes te Apeldoorn te hebben uitge oefend, liep zij te Kampen in de fuik, door dat toevallig bleek dat de opgegeven naam en familiebetrekking valsch was. Naar het schijnt onder deri invloed van opwindende leeteur was zij haar zwerftocht begonnen o Bestrijding mond- en klauwzeer. In de vergadering der afdeeling Deven ter van de Geldersch-Overijseische Mij. van Landbouw is medegedeeld, dat onder de eerste maatregelen die de regeering over weegt tot bestrijding van het mond- en klauwzeer, behoort de uitvaardiging tegen November van een algemeen verbod van het houden van veemarkten. In wolk soort schoenen lijkt de voet het kleinst 1 Het is vrij algemeen bekend, dat de voeten in witte schoenen grooter lijken, en menschen met groote voeten doen dan ook beter zich hiervan te onthouden, evenals van grijze, bruine en roode schoenen. Voor hen is de zwarte schoen het beste middel om te verbergen op welken gfooten voet zij leven. Minder bekend is het echter, dat schoenen met hooge hakken den voet grooter doen schijnen. Door de onnatuur lijke houding puilt het leer over de zool en de schoen lijkt grooter en lomp. Bij een te korten schoen heeft men hetzelfde euvel. Ook hierin is middelmaat het beste en doet men wijs goed passende schoenen met lage hakken te nemen. o Koord te tirouingen. De dader gearresteerd. Groningen, 23 Aug. De zoogenaamde zomerfeesten te Grijpskerk hebben Vrijdag avond een slachtoffer geëischt. Tijdens de feestelijkheden aldaar ontmoetten elkaar de ongehuwden S. Sikkema, 28 jaar, wonen de in Den Horn en J. Pompstra, 30 jaar, wonende in Niezijl. Tusschen beide jongemannen bestond een oude veete. Sikkema, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, wist ruzie te zoeken en troonde zijn »kameraad« mee in een stal, waar hij plotseling een mes te voorschijn haalde en zijn slachtoffer een diepen steek in den buik toebracht. Pompstra stortte neer en overleed spoedig aan bloedverlies. De dader ontvluchtte. Weldra verspreidde zich onder de kermis gasten het gerucht van moord. De politie achtervolgde den dader en wist hem nog dienzelfden nacht te arres teeren. Zaterdag werd hij aan de justitie te Groningen overgeleverd. Zoowel dader als slachtoffer staan zeer ongunstig bekend. Brutale beroeringen. Te Rotterdam kwam Zaterdagmiddag bij het wisselkantoor van M. iemand bin nen, die 100 dollar wenschte te koopen. Toen het bedrag voor hem uitgeteld was, wierp hij den beambte peper in het gelaat en ging er met het geld vandoor. De beambte bekwam geen letsel. Te Tilburg is een gepensionneerd O. I. Ambtenaar, F. A. de J., door een drietal personen, met wie hij eerst was uitgeweest, op straal onverhoeds door hen aangevallen en van een portefeuille met geld beroofd. o Twee menschen verdronken. Uit Rotterdam meldt men In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de twee schippersknechts B. J. V. en T. J. V. bij het aan boord gaan van het tankschip »Lindovia«, liggende aan de Steenplaats, te water geraakt en verdronken. o Tegen een boom gereden. Zaterdagmiddag reed de heer Koster uit Zeist met zijn echtgenoote en 5 kinderen in een auto op den Jutphaanschen weg te Utrecht, toen de auto slipte en tegen een boom botste. De heer koster smakte uit den auto en kwam in de Vaartsche Rijn terecht, terwijl mevrouw Koster en een kind gedeeltelijk onder den auto kwamen. Wonder boven wonder kwamen alle drie ter nog tamelijk goed afzij hadden alleen bloedende hoofdwonden opgeloopen. Per ziekenanto werden ze naar de Rijksklinie ken vervoerd om verbonden te worden. Wijziging van het posttaricf. Voorgesteld wordt, dat porti en rechten nader vast te stellen bij kon besl. ten hoog ste zullen mogen bedragen vöor Brieven: a. voor elke briefkaart 5 ct. b. voor eiken anderen brief van een ge wicht van niet meer dan 20 gram 10 centvan 20 tot en met 100 gram 15 cent van meer dan 100 gram tot en met 500 gram 14 cent voor de eerste 100 gram vermeerderd met 5 cent per 100 gram of restend gedeelte van 100 gram hierboven. Gedrukte stukken: voor elke zending van een gewicht van niet meer dan 50 gram 2 centvan meer dan 50 gram tot ën met 500 gram 2 cent voor de eerste 50 gram, vermeerderd met 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram hierboven voor Brailledrukwerken 2 cent per 300 gram of restend gedeelte van 300 gram. Nieuwsbladen: voor elke zending van een gewicht van niet meer dan 50 gram 4 ct.van meer dan 50 gram l cent voor de eerste 50 gram, vermeerderd met 1 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram hierboven voor Braille nieuws bladen 1 cent per 300 gram of restend gedeelte van 300 gram. Monsters: 2| cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram, doch niet minder dan 5 cent per zending. Aangeteekende stukken: voor de gewone aanteekening 12^ centvoor de aanteekening met aangifte van geldswaarde 2| cent voor elke f 100 of restend gedeelte van f 100 aangegeven waarde, met een minimum van 15 cent voor eiken brief. Het Vaderland hoopt dat de regeering ook de nieuwe verhooging van de frankee ring der bladen, zal terugnemen of anders de Kamer haar niet zal goedkeuren. Het is voor verreweg de meeste kranten tegenwoordig een heel moeilijke tijd. Men weet, dat tal van provinciale bladen, week bladen en dergelijken, reeds zijn opgeheven. Andere kunnen nauwelijks in stand blijven. Alle enkele uitzonderlingen daargelaten zitten in de zorgen. Men heeft wel gezegd, dat de ontwik keling van een volk kan worden gemeten naar het aantal bladen en tijdschriften, dat er onder verschijnt, en aan hun versprei ding. Ons blad bekleedde naar dien maat staf een eervolle plaats in de wereld, 's Lands belang wordt er dus door geschaad, als een verhoogd porto van de bladen hun versprei ding vermindert. En dat zou het ongetwij feld doen. o Tarieven voor veevervoer op de Spoorwegen. Ten aanzien van de vrachtprijsberekening voor. op de spoorwegen te vervoeren paar den, hitten, poney's e.d„ wordt, naar het ïHbld.c meldt, met ingang van 25 dezer een nieuwe regeling ingevoerd, waarbij aan vele ondervonden moeilijkheden wordt te gemoet gekomen. Vanaf dien datum zullen paarden, hitten, veulens, poney's muildieren en ezels gelij kelijk worden bevracht, onafhankelijk van hoogte of ouderdom. Hierdoor is alle twijtel omtrent het toe te passen tarief uitgesloten een verklaring b.v. van een veearts, zooals die vroeger betreffende in den ouderdom kon geëischt worden in dubieuse gevallen, is overbodig geworden. WEELDEBELASTING. Het geld moet bijeen komen om het ra derwerk van het rijksbestuur op gang te houden. Nu wêer het ontwerp «Weelde- belasting«. Dat niet ieder zich met het voorstel des Ministers vereenigen zal was zeker te ver wachten en het ontwerp-wet op deze be lasting zal nog wel hier en daar vervormd worden vóór ze door de Tweede Kamer wordt aangenomen. De Haagsche Post gaf er een beschou wing over, waaruit we het onderstaande overnemen Wanneer men de lijst ziet van al het geen de Minister als weelde-artikelen be stempelt zal men terstond ontwaren dat zijn opvattingen in dit opzicht lang niet door iedereen zullen worden gedeeld. Van af bad-geysers en beddespreien tot aan «voorwerpen enkel tot versiering^ vindt men tal van dingen opgesomd die voor elk beschaafd mensch wezenlijke behoeften zijn geworden, tenzij men wil poneeren dat de mensch verder niets noodig heeft dan een stroozak, een pij, een kroes, en wat haver mout. Het is dan ook wel zeker dat de K. v. K. heel wat zullen hebben af te dingen op deze lijst, zoowel om hetgeen zij opsomt als vanwege hetgeen zij onvermeld laat. Waarom bijv. heeft de Minister niet gedacht aan buitenlandsche plezierreizen, of aan beursspeculatie Van beide zjjn mil- lioenen te halen, en wie zich zulke luxe kan veroorloven als pleizierreisjes en spe culatie mag zeker met meer recht worden aangesproken dan iemand die een warm bad op prijs stelt, en met evenveel recht als iemand die zich aan oesters en parket vloeren bezondigt. Er zullen dus zeker heel wat wijzigingen worden voorgesteld en het zal verder interessant zijn te hooren hoe de zakenwereld zich de gevoigen der wet voor handel en nijverheid voorstelt. De Minister verwacht daarvan weinig onheil. Hij voorziet naar het schijnt alleen fiscale gevolgen, geen moreele of econo mische, Vermoedelijk heeft hij gelijk. Een poenige samenleving zal eenvoudig meer uitgeven, niet minder koopen, niet gaan bezuinigen teneinde weder het kapitaal te vormen dat zij zoo bitter noodig heeft. De belasting zal na#r raming f 24.000.000 opbrengen partijpolitici zullen aan het werk tijgen om nieuwe behoeften of «eischen des tijds« te bedenken en als dit ontwerp wet mocht worden, als wel, dan zal de Minister spoedig de hand moeten uitsteken naar een ander nabijge legen hoopje. Want dat ook de Staat kan en móét bezuinigen schijnt niet bij hem op te komen en ook wanneer het dat wel mocht doen, eilieve, dan hebben wij nog altoos den partijpoliticus en de «eischen des tijds« die hem den weg naar nieuwe belastingen voorschrijven. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen heeft de Heer Mr. C. v. Ommeren, Lid der Staten van N. Brab., de toezegging ver kregen, dat het rijwielpad langs den straat weg Heusden station Drunen-Heusden, in zyn geheel zal worden verbeterd. Ten gevolge van de ijverige bemoei ingen van de Heeren A. de Haan, scheeps bouwer en Mr. C. van Ommeren, Lid der Staten van Noordbrabant is van de M. t. Expl. der Staatssp. verkregen dat de snel trein, welke des namidd. te 4.34 uit Lage Zwaluwe vertrekt, thans ook te Drunen- Heusden stoptterwijl door genoemde Maatsch. nog toezegging werd gedaan om met de winterdienst de sneltrein die te 8.03 uit 's Bosch vertrekt ook te Drunen- Heusden te doen stoppen. Op Zondag a.s. hoopt Prof. Th. Obbink uit Utrecht, als Leeraar dec Herv. Gemeente te bevestigen Ds. J. H. Huijgens, tot heden Predikant te Oud-Gastel, en in de namiddag-godsdienstoefening hoopt ZEerw. zijne intreêrede te houden. Naar ons wordt medegedeeld zijn heden de Rijksveldwachters Havelaar en v. d. Griendt uit onze gemeente vertrok ken naar Baarle-Nassau, voor bewaking tegen de veepest. Werkendam. "'G. v. Reenen die het beroep aanpain naar Geref, Gem. al hier hoopJ^UT V. op. 3 Octb. zijn intrede te dos Naar wij vernemen, is de griend- werkersvereeniging «Onderling Belang* ont bonden. De handel in vette varkens gaat niet

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2