Oe roem van Kashgar. Magazijn St. Jozef. L. DËRJ Rook ons SUCCESMERK, Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4012 Zaterdag 28 Augustus. 1920. SENORIO de 10 oents sifaar. Hinthamerstraat 241, 's-BOSCH, FEUILLETON. samengesteld uit de edel St©\taltak ken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. 61.-1 II MIAMI Heeren- en v 2* -? Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. I Ttl. lat. :est8 BUITENLANDSCH OVERZICHT Hoe groot de voldoening in Frankrijk over de Poolsche overwinning, die, naar het oordeel der pers, de politiek van Mil- lerard tegenover die van Lloyd George in het gelijk heeft gesteld, ook moge zijn, ze is toch met zekere bezorgdheid vermengd. Polen kan, verleid door zijn succes, licht overmoedig worden en te ver gaan zoowel op militair als op politiek gebied. Indien de Polen tot ver voorbij hun ethriografische grens oprukten zou het en dat ziet men te Parijs zeer wel in zeer moeilijk zijn hen tot matiging in hun politieke eischen te bewegen. De algemeene indruk, dien men uit Fransche persstemmen krijgt, is dat het verlangen naar vrede in het Oosten ook in Frankrijk sterk is, dat de Polen der halve goed zullen doen, niet al te veel te bouwen op Franschen steun, en een rede lijken vrede met Rusland niet door over matige eischen te verijdelen. De aankondiging der internationale ar beidersactie, in den oproep van het I. V. V. vervat, is een aanmaning in dezelfde rich ting. Hoe zwak de bewijsvoering van dat stuk ook zij, de Polen zullen er rekening mede moeten houden, dat de stemming der arbeiders in West- en Midden-Europa tegen hen is en het vervoer van voor hun leger bestemd oorlogsmaterieel zeer bezwaarlijk zal gaan. De instructies van de regeering te War- Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 6) Eindelijk kwam het gesprek op het ver dwijnen van den diamant van den Radja. »Het ware beter, dat hij op den bodem der zee lag,« zei de Prins. »Als een Vandeleur kan ik dat niet met uwe Hoogheid eens zijn,« was het antwoord. Ik spreek op den grond van liet alge meen belang,® hernam de Prins. »Juwee- len van zóó groote waarde moesten aan de schatkist van een of andere natie toebe hooren. Ze in handen te geven van één mensch is als het ware een prijs uitloven voor de misdaad. En als die Radja van Kashgar wraak had willen nemen op de Europeanen, kon hij dat moeielijk beter doen, dan door dien diamant, als een ware twistappel, naar Engeland te zenden. Geen eerlijkheid zou bijna tegen zulk een verlei ding bestand zijn Ik zelf zou dien steen waarschijnlijk niet kunnen aanzien zonder hem te begeeren en gij, Vandeleur, die een kenner en liefhebber van juweelen zijt en niet spoedig voor iets terugdienst, wat zoudt gij, niet doen om dien diamant den uwen te mogen noemen. En waartoe Niet dat gij er rijker door werd of u het leven aangenamer kondt maken, maar al- schau aan haar delegatie te Minsk geven echter niet veel hoop, dat Polen de teeke nen des tijifs zal begrijpen. Weliswaar maakt Polen hierin slechts aanspraak op de ethnografische grenzen, maar het ver langt voor de gebieden, die vroeger tot het oude koninkrijk hebben behoord, een volks stemming. Dien eisch heeft Rusland vroeger al eens afgewezen en de nederlaag bij Warschau zal het wel niet tot andere ge dachten brengen. Van het gevechtsterrein is alleen te mel den, dat de Polen bezig zijn den oogst van hun overwinning binnen te halen. In steeds grooter drommen geven de roode troepen zich over of laten zich in Duitschland in terneeren. Met den bevelhebber van het vierde roode leger moeten onderhandelingen gaande zijn over de capitulatie van 600ÜÜ man. De berichten uit Berlijn over den toe stand in Boven-SiJezië klinken uiterst neer slachtig. In tal van districten zijn de Poolsche benden heer en meester en ringel ooren er de Duitsche bevolking. De Fransche bezettingstroepen moeten weinig of niets doen. Indien de geallieerden niet krachtig ingrijpen, staan stakingen en nieuwe on lusten voor de deur. fn België heeft de door de regeeriug aangenomen onzijdige houding in het Poolsch-Russische conflict tot een minister crisis geieid. Paul Hijmans, de minister van buitenlandsche zaken, heeft zijn ontslag ingediend, omdat het kabinet zijn zienswijze, dat België het voorbeeld van Frankrijk moest volgen en openlijk partij kiezen ten gunste van Polen, niet bleek te deelen leen om hem in uw brandkast weg te sluï ten en hem af en toe voor den dag te halen en te bewonderen.»Het is waar« antwoordde Vandeleur. »Ik heb jacht ge maakt op allerlei wdd haaien zoowel als tijgers, ik heb zelf naar koraai gevischt en gedoken, maar een diamant spant van alles de kroon. Een diamant heeft schoonheid en waarde. Zooals Uwe Hoogheid begrij pen kan houd ik mij ernstig met den dief stal bezig. Ik ken al de juweelen uit mijn broeders collectie, zooals een herder zijn schapen kent en ik mag sterven, als ik niet alle steenen terug vind »En Thomas Vandeleur zou u dan zeer erkentelijk zijn x>Dat weet ik nog nietantwoordde de oud dictator lachende, »maar een van de Vandeleurs zeker wel, Thomas of Jack, wat doet het er toe Op dit oogenblik kwam een bediende aan Vandeleur meedeelen, dat zijn rijtuig voor was. Rolles zag op de klok en bemerkte, dat het ook voor hem tijd was om naar het station te gaan. Die toevalligheid beviel hem niet, hij zag dien diamanten-opspoor- der liever in het geheel niet terug 1 Toen Simon Rolles aan het station een plaatskaart genomen had voor een slaap wagen, zei de conducteur ïGij zult het u zeer gemakkelijk kun nen maken er is geen andere passagier dan een oud heer in het andere gedeelte van dit rijtuig.® Reden om over -het ontslag van dezen be windsman, die geheel aan den Franschen leiband liep, zielsbedroefd te zijn, hebben onze zuidelijke buren, dunkt ons, niet. Toen de Polen op het front aan de winnende band kwamen, lag het voor de hand, dat de onderhandelingen te Minsk in de lucht kwamen te hangen. Zij waren begonnen onder tegenslagen voor de Polen en met een rood leger voor Warschau. Van dien militairen toestand droegen de bolsjewistische voorwaarden den stempel. Ze waren die van een overwinnaar aan een verslagene. Nu zijn de bordjes ver hangen en van de 15 Russische eischen moet Polen er slechts één, die "van de demobilisatie, hebben aanvaard, en wel onder het door de Russen onaannemelijk verklaarde voorbehoud van wederkeerigheid. Alle andere voorwaarden zou Polen hebben geweigerd, de gewichtigste zonder eenige reserve. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat Polen aan de conferentie kortweg een einde heeft willen maken en in nieuwe vredesonderhandelingen slechts onder geheel andere voorwaarden zal toestemmen. De algemeene indruk te Minsk is dan ook, dat de besprekingen daar niet zullen wor den voortgezet. Als er nieuwe komeri zal Polen de plaats van bijeenkomst willen bepalen en den toon aangeven. Ofschoon het verklaarbaar is, dat de Poolsche regeering, rekening houdend met de veranderde omstandigheden, tijd wil hebben om te overleggen wat haar thans E2 GROOTE REUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch ti Tafel- Dessertmessen, Fr/fit- Boter en Kaasmesj GrJEütfcO ZILVEiy-ALPACCA Tafel-, Dessert-, Leaps en Vorfcen, Suikerlejpfltjes. Vraag prijscouraort voor Gero zilver voorheen '7 JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Nauwelijks had hij plaats genomen of hij zag zijn medereiziger, voorafgegaan door een paar gedienstige conducteurs aankomen en voorzeker was er niemand anders ter wereld, dien hij niet liever als reisgenoot had gehad, want hij herkende Jack Van deleur, den ex-dictator. De slaapwagens van de Great Northern lijn zijn verdeeld in drie afdeelingen, aan de beide uiteinden een voor de reizigers in het midden een ruimte ingericht tot ka binet en toiletkamer. Een schuifdeur scheidt elk der afdeelingen van die middelruimte, maar, daar deuren niet kunnen worden af gesloten is de geheele wagen eigenlijk slechts één vertrek. Simon Rolles dacht ernstig na. Als de dictator lust mocht krijgen hem een visite te komen maken moest hij zich dit laten welgevallen. Het beletten kon hij niet, hij lag even onbeschermd als in het open veld. En dit baarde hem eenige onrust. Met schrik dacht hij aan de ruwe uitlatingen van den grijsaard onder het uiner met den Prins van Boheraen. Sommige menschen, dacht Rolles, hebben als het ware een scher pe reuk voor zaken van waarde, op groo- ten afstand, door muren heen, ontdekken zij een bergplaats van goud. Zou het niet hetzelfde kunnen zijn met diamanten En als dat zoo was, zou dan de adiamanten- jager® niet juist de man daartoe zijn En dan, hij begreep het, had hij van den ou den Vandeleur alles te vreezen Intusschen nam hij den voorzorgsmaat- te doen staat, voorspelt de vorm, dien zij schijnt te hebben gekozen om haar delegatie zoo gauw mogelijk uit Minsk weg te krij gen, weinig goeds. Bezadigdheid is nooit een Poolsche deugd geweest en er zal heel wat pressie van geallieerden kant op Warschau noodig zijn om het tot matiging te krijgen. De erkenning door Engeland van Egyp te's onafhankelijkheid is een daad, die zeer verschillend zal worden beoordeeld. De Fransche pers noemt haar wijs, de Duit sche slim. Feitelijk is ze allebei. Ze is wijs (of zoo men wil verstandig) omdat zij de belangen van Engeland, welke vooral groot zijn in de streek van het Suez kanaal, waarborgt en tevens aan de gisting in Egypte een einde maakt, ze is slim omdat ze berekend is op een kalmeering van de pan-Islamitische beweging, niet alleen in Egypte, doch ook in Britsch-Indië. Aan de waarde van de erkenning der rechten van Egypte doet dat echter weinig af ze mag als een daad van liberalisme voor de Engelsche politiek worden geboekt. BUITENLAND. Een niUlioenen-zwendclaar. Frankfort, 25 Aug. Voor de straf kamer alhier is een proces begonnen tegen Niko daas von Maklakoff, vorst van Galicië, die zich wegens oplichting te verantwoorden had. Beklaagde was sedert negen maanden in preventieve hechtenis en sprak vloeienc Duitsch, zoodat het verhoor zonder tolk kon plaats vinden. In Berlijn had hij zich verloofd met de dochter van een millionair, met wien hij de oprichting van een Duitsch-Zweedsche exportzaak overwoog. Hij vertelde daarbij van zijn millioenen-vermogen en van zijn broer die kardinaal in Rome was. Toen men bemerkte, dat hij niets bezat, sprong de verloving af. Van Berlijn kwam hij naar Frankfort Hier maakte hij in hóte Frank for ter hofdagelijks verteringen van 2000 mark. Om den prins had zich spoedig een groote vriendenkring verzameld, onder wie zich twee kooplieden bevonden, welke hij door voorgespiegelde millioenen- aflaires voor ontzaglijke sommen oplichtte. Van Frankfort trok hij naar Hamburg, waar hij eveneens op buitengewoon grooten voet leefde, totdat hij gearresteerd werd. Beklaagde ontkende de oplichting, of schoon hij toegaf schulden te hebben ge maakt. regel deti kostbaren diamant te verbergen in den diepsten binnenzak van zijn jas, en poogde toen te gaan slapen. Reeds had de trein met zijn gewone snelheid de helft van den weg afgelegd, toen Rolles eindelyk in een lichte sluirne ring viel, met zijn laatste gedachte aan zijn schrikkelijken buurman. Toen hij ontwaakte, scheen slechts het flauw schijnsel van de omsluierde lamp. Rolles sprong op, want hij was door be nauwde droomen gekweld en het dnurde eenige seconden alvorens hij zijn zelfbeheer- sching herwonnen had. Maar toen werd hij door hevigen schrik bevangen en als verlamd staarde hij naar de schuifdeur. Hij schoof zijn hoed dieper op de oogen, opdat zijn gelaat nog meer in duister ge huid zou blijven. Maar daarmee kon hij het dreigend gevaar niet afwenden. De deur kraakte en schoof op een smalle kier open. De lamp in de toiletkamer was niet door een gordijntje omgeven en door den kier kon Rolles het hoofd van den ou den Vandeleur bespeuren, kennelijk in diep gepeins verzonken. Maar toch begreep hij dat de ex-dictator onafgebroken naar hem stond te zien en bij instinct van zelfbehoud hield hij zijn adem in, om niet het minste te bewegen en bleef door zijn oogharen naar ?ijn reisgenoot zien. Na een oogen blik verdween het hoofd en werd de schuif deur weder gesloten. De ex-dictator was dus niet gekomen om aan te vallen maar om het terrein te ver- MIAAUT Kiiidepkleediiig rincliein. De verschrikkelijke gevolgen van een onvoorzichtigheid. Op 2 Augustus 1919 vertrok een drie- moterig Capronie-vliegtuig met 14 passa giers en 2 bestuurders aan boord, van Venetië met als bestemming Milaan. Het toestel viel echter bij Verona te pletter, bij welk ongeluk alle medeviiegenden den dood vonden. Naar de oorzaak van dit ongeluk heeft een leger-commissie onder commandant Ercole, destijds een uitvoerig onderzoek ingesteld. Uit hetgeen het blad »l'Aviation Com- merciale® van dit onderzoek weet mede te deelen, blijkt Achter in de cabine van den Caproni, juist voor den achtersten drukschroef-motor, was een ruimte ingenomen door een kastje voor kleeren en handbagage. Het vloertje waarop dit kastje rustte, bestond uit een dunne plank triplex, wat voor het doel sterk genoeg was. Om echter voor het maken van de vlucht, die zoo noodlottig werd, wat meer ruimte beschikbaar te hebben, nam men het kastje weg en richtte op het dunne vloertje een zitplaats in voor twee journalisten. Wat er verder gebeurde, laat zich makkelijk begrijpen. Bij Verona bezweek het vloertje, de twee ongelukkige passagiers werden door de vlak achter hen maaiende schroef geraakt, deze brak en het wegvliegende deel sloeg een der vitale deelen van de machine stuk. Toen was het lot van den luchtkolos beslistmet de 14 overige passagiers sloeg de Caproni tegen de aarde te pletter. Ouder de slacht- kennen, dat was niet de houding geweest van een man die dreigt, maar van een, die zelf bedreigd wordt. Was Rolles bang voor hem, het scheen dat Vandeleur zijner zijds niet gerust was omtrent Rolles. Hij was kennelijk komen onderzoeken of zijn reisgenoot sliep en daaromtrent gerustge steld was hij- onmiddellijk weder terugge gaan. Rolles sprong op. Zijn angst was ge weken voor een plotselinge vastberadenheid. Hij overwoog, dat het gedreun van den trein elk ander geluid overstemde en besloot^ het koste wat het wilde het bezoek dat hij daar juist ontvangen had, terug te brengen. Zijn zwaren overjas uitrekkende, die hem in zijn bewegingen hebben belemmerd, liep hij naar de toiletkamer en bleef daar staan luisteren. Zooals hij vermoed had viel er niets te hooren door het gedreun van den treiD, en behoedzaam zijn hand op de kruik leggende, schoof hij de deur op een kier open. Maar toen kon .hij een kreet van verrassing niet onderdrukken. John Vandeleur droeg een bonten reismnts met oorkleppen en dat, gevoegd bij het dreunen van den trein, had hem waarschijn lijk geen ander geluid doen hooren. Im mers hij hief het hoofd niet op en bleef voortgaan met zijn vreemde bezigheid. Tusschen zijn voeten stond een open hoeden doos in de eene hand hield hij een mouw van zijn bonten overjas in de andere een groot mes, waarmede hij juist de voering had losgetornd, Wordt vervolgd 1 t Land vai Heusden ti Altesa, u LengstRat go Bonelerwaar^ I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1