Fa. flLPH- HUPSpH Slscfrtsch^Safon- err Schemerlampen met bijbsfroorends happen. MIJNHABDT'S OSOH. V tighter straat 19. TELEFOON 715. AAjYBE YELEft D. offers bevonden zich o.m de hoofdredacteur van de «Correire della Sera«, redacteuren van de «Seraaen «Secoloa en twee direc teuren van de bladen «II Mondo« en »Ga- zetta del Sport. o Een razzia. In de laatste maanden is het te Frie- drichshain bij Berlijn weer zeer onveilig. Er gaat geen nacht voorbij, of niets kwaads vermoede voorbijgangers worden door straat- roovers overvallen en geplunderd. L h Zon dagnacht is een razzia ondernomen om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, door 400 beambten van de veilig heidspolitie onder bevel van een majoor, 42 rechercheurs en 26 afgerichte speur honden met hun leiders. Kort na midder nacht was Friedrichshain omsingeld, steeds nauwer wordend, drong het bewakingscor don de stad binnen, zoodat niemand ont- snappen kon. Het resultaat van de razzia was, dat niet minder dan 400 personen de politie in handen vielen. Het gróótste deel der gearresteerden werd evenwel in vrijheid gesteld, terwijl een klein gedeelte als verdachten in hechtenis gehouden werd. o~~ Auto-Ban «lieten. In de buurt van Recklinghausen hebben onbekend gebleven gemaskerde auto-ban dieten een wagen, waarin\2 millioen Mark naar de mijnen Emscher-Li'ppe werd ver voerd, overvallen. Zij schoten den koet sier en twee mijnbeambten dood roofden 4 millioen Mark en gingen er in hun auto van door. Het geld was bestemd voor uit betaling van loonen. Bij Bochum is een dergelijke aanval ge pleegd. Daar zijn twee beambten, die met groote bedragen op weg waren naar de mijn Konstanza, neergeschoten de een is dood, de ander zwaar gewond. Ook in dit geval hebben de bandieten een goeden slag geslagen. o 11e Russische debacle. Berlijn, 26 Aug, De Poolsche minister van oorlog, generaal Sonsnkowski gaf in een interview met de «Gazette Porannaa zijne groote voldoening te kennen over de wending, die de militaire operaties gehomen hebben. Vier bolsjewistische legers zijn volkomen vernietigd, Het strategische plan, door de bolsjewisten voor den inval in Polen uit gewerkt, is gebaseerd op de denkbeelden, ontwikkeld door den beroemden Russischen militairen historicus generual Puzyrewski in zijn boek over den Russisch-Poolschen oorlog van 48304834. De moed der Poolsche troepen en het elan der Poolsche natie hebben echter de hoop der Russische generaals vernietigd. Aan de zijde van Mlawa hebben zij een cavaleriekorps en drie divisies infanterie gevangen genomen. Het 46e leger, dat in het Oosten ope reert is volkomen vernietigd. In het Noorden beschikten de bolsjewiki over 250.000 man, waarvan er 100.000 in onze handen zijn. Daaraan moet men nog 40.000 dooden toevoegen. Ghristen-inoortleii. Uit Konstantinopel wordt aan de «Timesa gemeld, dat de Turken weer op groote schaal christenmoorden bedrijven in Klein-Azië ten Zuidoosten van Ismid. Er moeten volgens de berichten minstens vijfduizend christenen vermoord zijn. 56.000 Kussen over de Duitsche grenS. Koningsbergen, 25 Aug. Het aantal over de grens gekomen bolsjewisten is tot vijf tigduizend gestegen. o Varkens in België. Brussel, 25 Aug. Na telling is geble ken, dat in België ruim 700.000 varkens minder zijn, dan voor den oorlog. De hongerstaking in Ierland. Londen, 25 Aug. De laatste sacremen- ten der stervenden zijn toegediend aan den Lord-mayoor van Cork, die honger-staakt in de Brixton-gevangenis. Reuter verneemt dat in antwoord op een verzoek van de zuster van den Lord-mayoor om in vryheidsstelling Lloyd George getele grafeerd heeft, dat het voor de regeering onmogelijk is, in dit geval een uitzondering te maken, daar de handhaving der wet in het Vereenigd Koninkrijk een einde zou nemen, wanneer iedere hongerstaker zou verzoeken in vrijheid gesteld te worden. Iragen stoelgang verstopping rteeml tAXEER.-T>ySLETTEH PRU5 PER DOOS 60^. APomenDfiooisTeri. BINNENLAND. Onder het zand bedolven. Winschoten. Alhier geraakten drie doch tertjes (allen beneden acht jaar) van den timmerman Z. Hemmen en een dochtertje van J. Lindemulder, werkmeester aan de fabriek «Grunoa in de zandgraverij alhier onder het zand bedolven. Alle vier wer den levenloos onder het zand weggehaald. Treinrertraging. Voor de vele treinvertragingen zijn eeni- gen tijd geleden reeds verschillende oor zaken opgegeven. Thans verneemt het U. D. nog dat mede een der oorzaken is het enorm toegenomen rijwielenvervoer. o De Kotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 44.4546.00 idem (klein - 42.8543.70 Eendeieren - 46.4546 90 o Rond- en Klauwzeer. De Minister van Landbouw, heeft be paald dat met 4 September, ten aanzien van het mond- en klauwzeer weder toe passelijk zal zijn het onderzoek van ziek of verdacht vee. Dit geschiedt omreden veepest en mond en klauwzeer op elkaar kunnen gelijken. Stand van het mond- en klauwzeer in de week van 48 Augustus 4920. Provinciën. Aantal. Veebeslagen. Gemeenten. Groningen 47 22 Friesland 62 44 Drenthe 415 47 Overijsel 457 48 Gelderland 605 49 Utrecht 8 4 N.-Holland 36 45 Z.-Holland 48 44 Zeeland 496 57 N.-Brabant 396 70 Limburg 290 50 Totaal 4903 324 Dc Volkstelling. De kosten der te houden volkstelling, welke op 34 Dec. a.s. gehouden zal worden, zullen naar raming in totaal f 4 702 000 bedragen, waarin is begrepen f 870,000 wegens tegemoetkoming van de gemeenten, d. i. ruim het drievoudige van de vorige telling. Aangezien onderscheidege sociale en economische belangen het geregeld hou den van een volkstelling vorderen, is meldt «De Stand.cc afgezien van het voornemen om te wachten met de telling fot 4930. Stopzetten luciferg-fabricatie. Naar aan »De Tijda wordt bericht, zal einde dezer week de stoomlucifersfabriek te Rozendaal worden stopgezet, waardoor omstreeks 420 man werkloos zullen worden, Ten vorigen jare werd de fabriek in eigen dom overgedragen aan een Zweedsche com binatie, door welk consortium in de vorige maand nog verschillende andere luicifers- fabrieken hier te lande, alsook in België werden opgekocht. In verband met de heerschende over productie in de lucifersindustrie zullen ver schillende dezer fabrieken hetzij worden stopgezet of wel in productie gedeeltelijk worden beperkt. O.m. zal de lucifersfabriek te Breda tot op een derde van het bedrijf worden beperkt, terwijl de fabriek te Ro zendaal gelijk hierboven gezegd voor- loopig geheel stopgezet zal worden. Goedkoop roggebrood. De ïNed.cc meldt Op de Veluwe zijn de prijzen van het roggebrood aanmerkelijk verlaagd. De ver laging bedraagt pl.m. 30 pCt. Een en an der houdt natuurlijk verband met de lage prijzen, welke besteed worden voor de rogge. De Bakkerspatroonsvereeniging St. Ho- noratus heeft besloten den rogge broodprijs met 6 cent per 800 gram te verlagen. Dragen ran de sabel. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat officieren, die zich moeten meiden of worden ontboden bij een hoogeren chef, in dien zij hiervan tijdig te voren kennis dra gen, gewapend moeten zijn met de wan delsabel. Tevens zal door de officieren steeds de wandelsabel gedragen worden in de z.g. «gekleede tennue,« behoudens bij het af dragen van die kleeding en bij schaatsen rijden, gladheid en in gevallen waarbij de bevoegde autoriteit vrijstelling van het dra gen van de sabel heeft verleend. De speelkaarten-belasting. Gorinchem. Deze week is door de rijks commiezen tegen een groot aantal koffie huishouders hier ter stede proces-verbaal opgemaakt, wegens het in hun gelagkamers voorradig hebben van speelkaarten, die voor de belasting ongestempeld waren. o Vliegdemonstratie te Bergen op Zoom. Op 29, 30 en 34 Augustus zullen te Bergen-op-Zoom groote vliegdemonstraties gehouden worden. Het zijn geen gewone vluchten, doch het nieuwste op het gebied der aviatiek zal daar te zien gegeven worden. De heeren Hes-en Straszer de bekende vliegeniers van Molenheide zullen daar hunne praestaties ten beste geven, waarbij vooral de daling per parachute een der grootste aantrekke- lykheden zal zijn. Doch de ondernemer is daarmede nog niet tevreden, hij voegt daar aan toe de acrobatische toeren door den heer Schind'er, de bekende lucht-acrobaat, die op de Molenheide duizenden deed ver stomd staan over zijn trapèzewerk op eene hoogte van 400-M. met eene snelheid van 400 K. M. in het uur. Kinderroof. Een Zigeuner gearresteerd. Amsterdam. Een 8 jarig knaapje, dat in de Johannes Verhulststraat aan 't spelen was, ontmoette een Zigeuner, die hem naar zijn woonwagen wist mede te lokken. Het kind volgde den rnan, niets kwaads ver moedende. De wagen vertrok terstond in de richting van het Gooi. Eenige -dagen lang werd door de politie naar den be- wusten Zigeuner gezocht, tot zij plotseling aanwijzingen kreeg, dat de wagen nabij Laren aan den weg stond. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich er ijlings heen en slaagden er in den kinderroover op den weg te arresteeren. Het kind werd in den wagen aangetroffen. De arrestant verklaarde, dat het jongetje in Amsterdam naar hein was toegekomen en hem water had gevraagd. Het ventje wist zijn huis niet meer te vinden, wes halve hij hetSrneenam. De Zigeuner' is reeds ter beschikking van de justitie gestald en bevindt zich in het Huis van Bewarir%. \o - Rechtbank te VHertogciibosch. Roof. Johanna M. S, 49 jaar, te Striip, had zich te verantwoorden ter zake dat zij Vermeulen, die haar en haar gezelschap in een café volop had laten drinken en zelf onder den invloed kwam van den drank, zijn portefeuille met inhoud had ontrold. Beklaagde leidt een zeer slecht leven en is daarom in Eindhoven en omgeving be rucht Ze leeft van roof, werd thuis buiten gezet en brengt de nachten door op straat of in de veMen. Eindelijk liep ze in de val. Voor de rechtbank trachtte ze door op den vloer te vallen medelijden te'wekken. Doch ze scheen haar rol niet te kunnen volhouden want, nadat het O. M. 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf had geëischt luchtte ze voor het Paleis van Justitie haar nijd door eene getuige te overladen met schelden en verwijten waardoor een volks oploopje werd veroorzaakt. o Tabaksbclastingplannen. Actie van de sigarenwinkeliers. Amsterdam, 24 Aug. De Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen, omvattende 32 plaatselijke vereenigingen met eenige duizenden leden, heeft in een heden te Hilversum gehouden cengres een motie aangenomen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd «Overtuigd, dat de bestaande plannen tot heffing van belasting op tabak, de reeds zeer ongunstige positie van het Tabaksbedryf ten sterkste beïnvloeden ten nadeele van dit bedrijf draagt het Bondsbestuur op, de actie tegen de aanhangige Tabaksbelastingplannen krachtig voort te zetten, opdat het Tabaks- bedrijf en den aariklele van dien, worde bewaard voor den ondergang. o Diefstal. Ten nadeele var. een iandbouwpr te Echteld (Betuwe) is een tweejarige goudvos uit de weide ontvreemd. De eigenaar lijdt door dit verlies een schade van ongeveer f900.—. o Onze weermacht. «De Vaderlandera het orgaan der Lib Unie heeft het Belgische gevaar en het Fransch-Belgische verbond ter zijde gescho ven met de verklaring voor dat blad hoofdzaak het wanhopig failliet slaan van de oude methode, dat wie de vrede lief heeft, zich voorbereide voor den oorlóg. We zullen, schrijft de «Middelb. Ct.« zeker niet een doorgevoerde bewapeningsconcur- rentie met België\ bepleiten, maar er is nog een groot verschil tusschen zoo'n wed ijver en zorg voor verdedigingskracht tegen over een aanwijsbare bedreiging. Wij kunnen dan ookvzeker niet mee gaan met de onbeperkte keuze (van »De Vaderlander.»Wij zijn vqor verminde ring van militaire bewaperiing«. De wer kelijkheid van 't oogenblik slaat ^dergelijke woorden dood. De toestand in Europa heeft toch zeker niet de waarheid ontno men, aan een ander spreekwoord Qui se fait brebis, le loup Ie mange (wie zich tot een schaap maakt, wordt door den wolf opgegeten). »N. v. d. D.« In »de Tyd« waarschuwt kapt. Alting von Geusau tegen het gevaar dat in de geweldige krijgstoerustingen van België schuilt. Waarom wapent België zich tot de tanden Het is- algemeen bekend, dat er in België nog eene zeer machtige partij is, die zoo wel op ons kolenrijk Limburg als op Zeeuwsch- Vlaanderen het oog gevestigd heeft en niet tegenstaande alles gevestigd houdt. Het oprakelen van allerlei oude queasties be treffende zand- en grinddoorvoer, doortocht van Duitsche troepen door Limburg, Wie lingen enz. is niet anders dan het smeu lende houden van het vuurtje. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Tegen 4 Oct. is den Heer Jac. Dammers eervol ontslag verleend bij de Posterijen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Gedurende dertig jaren was hij hier in functie, eerst als bestelier en de laatste acht jaren als postconducteur. Bij de gehouden verpachting van nagras voor de Godshuizen alhier, was de opbrengst beduidend minder dan in de drie voorafgaande jaren. In 4947 was de totale opbrengst f 4909 4948 - 4677 4949 - 3347 4 920 - 24 42 Werkendam. Bij de Ned. Herv. ge meente- is beroepen de WelEerw. heer Ds. Den Hartog te Keetel. Naar wy vernemen staat de beer C. de Graaf, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, op de voordracht voor gelijke betrekking te Beek bij Nijmegen. Er zal hier een brievenbus geplaatst worden op het pleintje bij den heer Kok, welke driemaal daags gelicht zal worden. Dinsdag a.s. zal er ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin een groot Oranjefeest gehouden worden. Er worden verschillende spelen gedaan, afwis selend met muziekook zal er een alle gorische en historische optocht worden ge houden terwijl er 's avonds nog schite- rend vuurwerk zal zijn.. We hopen dat het feest goed zal slagen. Aalst. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P, van Ooijen, laatst te Culem- borg, benoemd onderwijzer te Brussel, slaagde dezer dagen te 's-Hage voor Fransch 1. o. Andel. Een dochtertje van M. V. alhier, te Woudrichem bij hare tante zijnde, kwam te vallen en brak haar beentje. Door H. Bouman, een knutselaar op het gebied van electriciteit, werd op zijne werkplaats eene inrichting voor draadlooze telegrafie vervaardigd. Naar we vernamen werkt een en ander uitstekend. Ter gelegenheid van zijn huwelijk werd, namens den EdeJAchtb. Heer v. d. Schans, Burgemeester dezer gemeente, aan ieder j schoolkind, ongeveer 450, een zakje bruidsuikers aangeboden, wat natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Tevens ontving de muziekvereeniging ook een gift van 25 gulden. Aan de muziekvereeniging «Andels Fanfare« viel op het festival te Meerkerk een prijs van f30 en een van f40 ten deel. Drnnen. Door de Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits-xMaatschappij werd aan de V. N. Electrotechnische Fabriek voorh. Firma W. van Boxtel en Zonen, Tilburg, opgedragen den bouw van het bovengrondsch net dezer gemeente voor f 23.727.34. Dossen. Met genoegen kunnen wij be richten, dat Zaterdag 24 Aug. j 1. de heer H. J. H. van Gooi, ambtenaar ter secre tarie alhier, met goed gevolg het voorbe reidend examen voor gemeente adminis tratie heeft afgelegd. Genderen. Op Woensdag 4 Sept.. a.s. wordt op het terrein van den WelEd. Heer E. v. d. Beek 's avonds om 7 uur (o. t.) door het fanfarecorps «Oefening en Uit- spanning« uit Wijk een concert gegeven, nadat vooraf door den EdelAchib. lieer Brune, Burgemeester der gemeente aan de muziekvereeniging »Excelsior« aihier het vaandel is uitgereikt. Nederhemert. Door Gedeputeerde Staten van Gelderland is herbenoemd voor 6 jaren als poldermeester van den buiten polder van het Eiland Nederhemert de heer G. C. Straver, terwijl door het bestuur voor het dienstjaar 49204924 wederom tot voorzitter is aangewezen de heer O. v. d. Werken. Raamsdonk. Door de gemeente is besloten, een tijdelijke geldieening aan te gaan van f 50.000. Met ingang van 4 Januari 4920 is de jaarwedde van den havenmeester ver hoogd met f 35, plus 40 pet. van het haven- en kadegeld. Op de voordracht van zetters van 's Rijks directe belastingen zijn geplaatst de heeren D. LonkhuizenJ. P. van Don- gen-Toman, H. A. van Alphen en S. Zijl- mans. Door den raad werd besloten Ged. Staten mede te deelen, dat, alhoewel Raams donk uit een oogpunt van eigenbelang, vereenigir.g voor haar niet direct wensche- lijk acht, toch wel voor combinatie is te vinden, doch dat men samenvoeging met Made c.a. niet wenschelijk acht. A Sprang. Als correspondent van de ar beidsbemiddeling treedt voor deze gemeente op de heer J. L. van Santen. Dezer dagen zijn uit onze gemeente enkele Weensche kinderen naar hun land teruggekeerd. Een hunner heeft bij de familie Rijken een jaar lang een aange naam thuis gehad. Bij politieverordening is vastgesteld dat in deze gemeente de herbergen op den Zondag (van af 's morgens 9 tot Maandag morgen 6 uur) zullen gesloten moeten zijn. A.s. Zondag treedt deze verordening in werking. Sieeuwijk. Bij de Ger. Kerk alhier is beroepen de Eerw. heer Boerkool can- didaat tot den H. Dienst te Haarlem. Vlijmen Het electrisch net is aanbe steed voor f 64500 dus f 20000 beneden de raming. Veen. Het schijnt dat de varkensziekte gunstiger wordt, daar de laatste dagen geen aangifte dier gevallen werd gedaan. Met het rooien der late aardappe len wordt ook reeds een begin gemaakt. De kwaliteit ervan is goed te noemen. Vari prijzen vernam men tot dusver weinig. Enkele partijtjes werden afgeleverd tegen ongeveer f5.per H.L. De veerman V. had op een stukje tuingrond den 45 Mei schoolmeesters ge rooid. Direct daarna heeft hij dat weer bepoot met bravo's, met verrassend resul taat, daar thans weer flinke aardappelen voor den dag zyn gekomen. Wel iets vermeldenswaardigs. Waspik. De zoozeer gevreesde vlek ziekte schijnt in deze gemeente weder haar intrede gedaan te hebben. Bij een land bouwer zijn reeds twee varkens aan deze ziekte gestorven. Waalwijk. Naar wij vernemen is vanwege Gedeputeerde Staten nogmaals, een brief gericht aan ons Gemeentebestuur, waarin opnieuw worden üiteengezet de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2