komen, zijn thans toegelaten en het ver voer van minutie door de »gang« wordt niet meer belemmerd. De Duitsche vak verenigingen hebben de aangekondigde anti-Poolsche betooging achterwege gelaten. België en de doorroer ran minutie toor Polen. Parijs. Uit Antwerpen. De bladen berichten, dat het Amerikaansche schip »Marszawa« Antwerpen heeft verlaten met munitie voor Dantzig. (N. R. Ct.) o De toestand in Polen. Parijs. De »Petit Parisien* publiceert verklaringen van generaal Weygand over den toestand in Polen. De generaal gaf met name de verzekering, dat de Poolsche regeering den vrede wil en men hoopt, dat deze vóór den winter zal worden gesloten. Dc sluier der Perzische vrouwen. In Perzië hebben de feministische vrou wen een beweging op touw gezet om den sluier af te schaffen. Te Resjt gaf deze kwestie aanleiding tot luidruchtige tooneelen. Toen een zekere Koetsjik Khan, die de communistische beginselen aanhing, de eman cipatie der vrouwen en den afschaffing van den sluier proclameerde, hielden de ver ontwaardigde Mullah's een opgewonden openlucht-meeting, die ten slotte bijna in opstootjes ontaardde. "binnenland. De Gohy. Gen. ran Ned. Indië. Zijn aftreden in Februari 1921. Naar aanleiding van de onjuiste berich ten, in de laatste dagen verspreid omtrent het vertrekken met verlof naar Nederland van den Gouverneur-Generaal, kan de »Java- Bode« mededeelen, dat de Landvoogd het voornemen heeft, in Februarie 1921 zijn ambt neder te leggen en naar Europa te vertrekken. Moordaanslag. Zondagmorgen vijf uur werd in de Fol- kingstraat te Groningen zekere Staal met een mes in het hart gestoken. Hij over leed spoedig daarop. Gearresteerd werd zekere C. W. een oudbekende der politie. Deze ontkent, ofschoon alles tegen«hem ge tuigt. Doodelijk ongeluk. Rotterdam, 28 Aug. Toen hedenmor gen te 8 uur bij een verhuizing uit het pand Leuvehaven 34 meubels werden uit- geheschen, bezweek plotseling een der con- soliers onder de dakgoot, ten gevolge waar van de hijsch omlaag viel. Dit kwam te recht op het hoofd van den werkman J. Nobel, in dienst van de expediteurs-firma Mol en verbrijzelde zijn schedel. Nog vóór de aankomst in het ziekenhuis was hij over leden. Het liefdesdrama in Rotterdam. Rotterdam, 28 Aug. Hedenmorgen is D. van Duffelen, die op 12 Aug. jl. in de Blaerdorpstraat alhier zijn meisje had ver moord en daarna de revolver op zich zelf richtte, genezen uit het ziekenhuis ontsla gen en naar het Huis van Bewaring over gebracht. Ëen eigenaardige kwestie. Te Haarlemmermeer doet zich een eigen aardige kwestie voor. Bij de aanbesteding van 8 woningen voor gemeente-rekening schreef J. van Wieringen te Alphen in voor f 76,746. Bij de opening der biljetten deelde hij mode, f96.746 bedoeld te heb ben. In beide gevallen was hij de laagste inschrijver. Men is thans benieuwd naar de beslissing van den Raad in dezen. De burgemeester maakte bezwaar het biljet ter rectificatie terug te geven. o— „Grenswaking." Een der medewerkers der N. R. Crt., die zich Vrijdagavond per auto van Roo sendaal naar Antwerpen begaf, had zich voorbereid op een geduchte controle aan de grens, daar men in verband met de veepest in België, hiertoe wel uitgebreide maatregelen zou hebben genomen. Bij de grens gekomen bleek de weg niet afgesloten. Wel was er licht in de wo ning van de douanen maar dit was ook het eenige teeken van leven. Na een minuut of vijf gewacht en met den hoorn zéér harde en doordringende ge luiden gemaakt te hebben, kwam er nog geen leven. Waarna de chauffeur en ver der den brui van gaf en kalm naar Ant werpen reed. Dit is de bewaking van de Nederland- sche grens op een oogenblik, dat men er officieel op aandringt, voor het van België dreigende gevaar strenge maatregelen te nemen. Aanbestedingen. 's Hertogenbosch. De bouwvereeniging Patrimonium heeft aanbesteed den bouw van 32 arbeiderswoniugen en 1 winkelhuis in den Muntel. Laagste inschrijver Joh. de Bont te Nieuwkuik voor f 214,900. Met eeu schoen geslagen. Amsterdam. Op het Singel nabij het politie bureau had een relletje plaats, waar bij een tweetal agenten een publieke vrouw wilden arresteeren. Dit ging, zoowel van haar zijde, als van den kant van eenige ^belangstellenden* met verzet gepaard. De vrouw trok onverwacht haar schoen uit en bracht een der agenten een slag op het hoofd toe. De beambte kreeg een verwon ding en moest zich naar het Binnengast huis begeven. De arrestatie »ging door.* Nog meer examens. De afdeeling de Graafschap van den Neder- landschen Klompenmakers bond heeft be sloten een examen-commissie te benoemen, welke zal examen afnemen van de klom penmakersgezellen en zal beoordeelen of deze het vak kennen. Weer een ledige gemeente-portemonnaie. De gemeente Oostzaan moet een kas- geldleening sluiten van f 70.000, doch kon deze nergens geplaatst krijgen. Daarop werd aan de Regeering om geld verzocht. De Minister van Financiën heeft echter geantwoord, dat geen gelden voor gemeen ten beschikbaar zijn. De gemeente verkeert nu in moeilijkheden met het doen van be talingen. o Tragisch. Bergen, 28 Aug. Gisteravond ontdekte een juffrouw een paar personen op het dak van een sigarenfabriek van de firma Helling aan de Baangracht te Alkmaar. Zij waar schuwde de politie, die de personen wist te arresteeren. Het bleek, dat zij binnen waren geweest en f 12 hadden ontvreemd. Maar tot ontsteltenis van de arme vrouw bleken de beide jongens haar eigen zonen te zijn. o— Tegen de duurte. Amsterdam. Op een door het hoofdbe stuur van den Landelijken Bond tot bestrij ding van de duurte ingezonden adres aan de Regeering betreffende de voordurende stijging van de prijzen van de noodzake lijke levensbehoefte en waarin werd aan gedrongen op het vaststellen van maximum prijzen voor brood, vet, boter, kaas, aardap pelen en groenten, is bij genoemd hoofdbe stuur bericht ingekomen van den minister van Landbouw, dat de door den Bond ter sprake gebrachte aangelegenheid de volle aandacht van den minister heeft. o Onderscheidingen inet Koninginnc-verjaardag. Voor het eerst na zeven jaar zijn bij gelegenheid van den verjaardag der ko ningin weer onderscheidingen toegekend. Uit onze onmiddellijke omgeving vinden wij geen namen vermelddoch we zagen met genoegen dat de mannen in Zuid- Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, die zoo wakker op de bres hebben gestaan voor de saamhoorigheid met Nederland van de door België opgeëischte gebieden, met een ridderorde zijn beloond. De veepest. In zijn antwoord, omtrent de overbren ging naar ons land van de gevreesde ziekte, deelt de Minister van Landbouw o. m. mede De grensbewaking wordt uitgeoefend doorbelastingambtenaren, marechaussée, politietroepen, rijksveldwachters en gemeen tepolitie. Speciaal met het oog op de vee pest is dit toezicht versterkt met een aan tal rijksveldwachters en met 150 man po litietroepen. Deze laatsten doen dienst in groepen van 20 man, aan elk waarvan een bepaald grensvak wordt aangewezen. Dit gedeelte wordt door hen bewaakt in z.g. vliegende colonnes, een wijze van bewaking die zeer doelmatig is gebleken. De algemeene leiding van de grensbe waking is in één hand, die van den in specteur der Koninklijke marechaussée. o Ecu nieuwe salarisregeling De gemeenteraad van Tilburg heeft een nieuwe regeling van de salarissen voor ambte naren en werklieden in dienst der gemeente vastgesteld en besloten, aan Ged. Staten te verzoeken, de jaarwedden van den burge meester, den secretaris en den ontvanger te bepalen op resp. f 10.000 tot f 12000 f7000 tot f8500 en f5500 tot f6500, en aan de Kroon te verzoeken, de jaar wedde van den commissaris van politie op f5800 tot f6800. o Het spinnewiel in eere hersteld. Ondanks het feit, dat de ruwe schapen wol in prijs is gedaald, ja bijna niet ver koopbaar is, blijven de wollen garens pe perduur. En wat ziet men thans in Friesland's Zuid-Westhoek De met stof bedekte en half vermolmde spinnewielen worden van de zolders gehaald, een enkele schafte zich zelfs een nieuw aan en men spint er weer z'n eigen wollen garen; dat wel iets ruwer is, rnaar veel goedkooper. Het is echter vreemd contrast als men het moderne vliegtuig en het middeleeuw- sche spinwiel tegelijkertijd hoort snorren. o Weeldebelasting. De Kamer van Koophandel te Hoorn heeft zich tot den Min. van Financiën gewend met het verzoek, geen gevolg te geven aan zijn voornemen eën ontwerp van wet tot heffing eener weeldebelasting bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken. De Kamer vreest, dat de doorvoering der belasting een groot nadeel zal beteekenen voor handel en in dustrie, alsmede ten opzichte van enkele artikelen voor land en tuinbouw. Vele der opgesomde artikelen worden in eigen land vervaardigd en het is te voorzien, dat, wor den die goederen straks belast en dus duur der worden ingekocht in de grensgemeenten van naburige landen. De Kamer wijst er op, dat de Regeering niet mag vooogaan in het opdrijven der prijzen, maar zij moet alle middelen ter hand nemen, die kunnen leiden naar een meer normalen toestand. Ongeluk by vuurwerk. Bij het spelen met zevenklappers is Zondag middag in de Schutstraat te Arnhem, een zevenklapper in de kleeren van een drie jarig meisje gevlogen. Het kind is aan be komen brandwonden overleden. o Brand. Te Groningen zijn Zaterdagmiddag de zagerij, het ketel- en het machinehuis van den houthandel Nanninga en Zonen door brand vernield. De machines en veel hout gingen verloren. o Hoog belastingpercentage. Volgens 't vastgestelde primitief kohier van den H. O. te Vlissingen betalen de hoogst aangeslagenen van het zuiver inko men 13.30 en van het belastbaar inkomen 13.50 pCt. o Meord te Berchcin. Naar men meedeelt is te Berchem, bij Oss, een moord gepleegd. Nadere gege vens ontbreken nog. Men meldt nader Hedenmorgen ontstond een vechtpartij onder kermisgangers, waarbij zekere Z. zoo danig met het mes werd bewerkt, dat hij voor dood werd opgenomen. De vermoede lijke dader, een Osschenaar v. B. zit achter slot en grendel. o Uit de Vragcnbus van „De Kampioen", orgaan van den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland. H D. J. O., No. 25757, te O., vraagt: A rijdt vóór B beiden op een rijwiel pad links van den weg. B. wil A. pas- seeren. Moet B. met een bocht naar rechts om A heenrijden, of moet A. op het si gnaal van B. het rijwielpad verlaten, ten einde B. gelegenheid te geven hem voor te komen B. moet met een bocht om A. heenrijden. Art. 35 van het Motor- en Rijwielre glement zegt 1. De bestuurder van een motorrijtuig op twee wielen of van een rijwiel is ver plicht, een rijwielpad te verlaten, voor zoo veel noodig is voor de naleving van art. 2 ten opzichte van deze voertuigen onderling. 2. Hierbij wordt echter ten aanzien van met den weg gemeen liggende rijwiel paden in zooverre van art. 2 sub 2o en 3o afgeweken, dat de bestuurder van een motorrijtuig op twee wielen of van een rijwiel, waarmede op een voor hem links van den weg liggend rijwielpad een ander zoodanig voertuig wordt ingehaald, verplicht is rechts te passeeren. Art. 2. sub 2o. luidt (behoorlijk uitwij ken) naar links bij het inhalen van mo torrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voer tuigen, rij- of trekdieren en ander vee. Sub 3o. luidt rechts bij het inge haald worden door motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee, voor zooveel voor hem, die wenscht in te halen, de daartoe noodige ruimte anders niet beschikbaar zou zijn en het verlangen, dat uitgeweken wordt, be hoorlijk kenbaar gemaakt is. In verband hiermede laten wij ook nog eens volgen art. 34 sub 3 In het geval, dat bestuurders van mo torrijtuigen op twee wielen of van rijwie len, op een rijtuigpad naast elkander rijdende, een of meer andere bestuurders van zoodanige motorrijtuigen of rijwielen ontmoeten of door dezen worden ingehaald, zijn de bestuurders, welke links r ij d e n, verplicht zich achter de rechtsrij- d e u d e bestuurders te begeven. o Buiten. Ver van trarn en rnotor-drukte Zochten ze wat geurend groen Om er tusschen wilde boomen Nu eens niemendal te doen. Nergens klokken en kalenders, Geen gedrens van telefoon. Zelfs geen brieven en geen kranten. AllesBataviersch -gewoon. Afgedamesde mevrouwen Loopen er als menschen rond. Uitgekapperde meneereri Zitten zoo maar op den grond, Opge-H-B-Esde jongens Lusten spek en roggebrood, Vergymnasiumde meisjes Baden pootje in een sloot. Alles jucht en joelt en grinnikt Alles ligt al vroeg in bed, En wordt stevig afgezet. Ver van politiek gehannis Wil men iets eenvoudigs zijn Ver van stakings-folteringen Zoekt men lucht en zonneschijn. Wie bemoeit zich daar met Polen, Wie met Rusland en Lenin Naar de weerga met die zorgen. En de frissche bosschen in. Met zijn hengel en zijn dobber Gaat de revelutie-man Naar de fijne stille plekjes Waar hij baarsjes snappen kan. Zeer eendrachtig gaat hij visschen Met een braven burgerwacht, Buiten zijn ze kameraden, Waar men zingt en danst en laeht. J. H. SPEENHOFF. »De Amsterdammer. "bekendmaking. LOTING MILITIE. De BURGEMEESTER van HEUSDEN maakt bekend: dat de loting voor de ingeschrevenen der militielichting 1921 zal worden gehouden ten gemeentehuize alhier op Maandag 20 September a s. des voormiddags 8 uur. Zie verder openbare kennisgeving. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. Heusden, 19 Augustus 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, ^Hint- hamer straat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zondagvoormiddag had de bevestiging plaats van Ds. J. H. Huygens als Leeraar der Herv. Gemeente alhier door Prof. Obbink van Utrecht. Een groote schare was opgekomen om deze plechtig heid bij te wonen. De Hooggeleerde spreker had tot tekst gekozen Joh. XV 5, le ged.»Ik ben de wijnstok en gij de ranken. Des namiddags was de toeloop nog grooter doch bij goede orde kreeg een ieder een behoorlijke plaats. Ds. Huygens hield alsnu zijne intreêrede naar aanleiding van Joh. III 30 »Hjj moet wassen, maar ik minder wordeu.« Vele predikanten uit de omgeving en van elders waren tegenwoordig, terwijl ook verschillende autoriteiten onder het gehoor werden opgemerkt. In de Maandagavond gehouden Raadsvergadering werd de gasprijs vanaf 1 Augustus op 23 ets. per kub. Meter bepaald, terwijl den ingezetenen het over Juli te veel betaalde, op de kwitantie over de maand Augustus in mindering zal moe ten worden gebracht. De rioolbelasting werd van f 1 gebracht op f2 en indien tevens een privaat op het riool is aangebracht op f 3 voor ieder aangesloten perceel. Volledig verslag in het volgend nummer. De heer A. Vos, klerk op het kan toor van den Rijksontvanger alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Oosterhout. Andel. Tot voorzanger bij de Ned. Herv, Gern. alhier is benoemd de heer G. Sterrenburg. Ingang heden wordt door de firma v. d. Bergh 13 cent per Liter voor de zoete melk uitbetaald. De varkensziekte breidt zich ook hier uit, er zijn al een paar dieren aan deze gevreesde ziekte bezweken. Ook onze Gemeente ondervindt de daling van pachtprijzen. Het hooi- en nagras, dat ten vorigen jare opbracht f4600.kon nu niet hooger dan f 3200 komen. Het fruit, dat dit jaar een minder beschot had, bracht ten vorigen jare f 1330 en nu f 106 op. Beneden Langstraat. Het nagras levert eene goede opbrengst, maai' meer der zonneschijn was voor het droogmaken van dit gewas wel gewenscht. Met het oog op de dure arbeidskosten en de lage hooiprijzen is de waarde van dit gewas gering. Zoowel voor wei- als hooitoemaat wordt thans niet meer besteed dan f 10 per Hectare, terwijl voor de slechtste per- ceelen zelfs geen bod wordt gedaan. Raamsdonksveer. C. D. was zoo onverstandig de Bergsche Burg op te fiet sen, terwijl de tram er afkwam met het gevolg dat zijn voorwiel onder de locomo tief kwam en vernield werd. Waarom toch niet gewacht tot de tram er over was Smid R bezig zijnde met zijn zoontje een band om een wiel te klinken, kreeg een der hamers tegen het voorhoofd zoo danig dat dit een gapende wonde vertoonde en hem geneeskundige hulp moest verleend worden. Dat er al heel weinig lust tot het pachten der toemaat alhier bestaat, bleek eind vorige week toen bij de verpachting van ongeveer 60 H.A., naar men ons me dedeelde, nog geen f 20 per H.A werd geboden. Sprang;. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer C. van Ingen te Amerongen. Op klaarlichten dag is ten nadeele van den landbouwer O. aan de »Kaavracht* even buiten de kom dezer gemeente het waschgoed van de bleek gestolen. Onder vele blijken van belangstel ling werd jl, Maandag het stoffelijk over schot van wijlen den heer L, v, d. Hoeven ter aarde besteld. De overledene heeft c.a. 48 jaren de Gereformeerde Kerk al hier als diaken gediend. Door B. v. O. alhier worden da gelijks uit zijn tuin prachtige rijpe aard beien geplukt. De vruchten hebben een flinke grootte en zien er keurig uit. Voor menige zieke is het in dezen tijd een lek kernij, waarvoor ze dan ook uitsluitend disponibel worden gesteld. Vrijhoeve Capel. De gemeenteraad plaatste op de voordracht voor het collega van zetters de heeren C. Michaël en G. J. Heimans en als plaalsv. de heeren F. Michaël en W. Kuipers. De rekening over 4919 van het distributiebedrijf en de gemeente- rekening over 1919 werden voorloopig vast gesteld. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Donderdag 26 Augustus, n.m. 5 uur. Aanwezig de Voorzitter, de Secretaris en alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna worden goed gekeurd. De Voorzitter- zegt, dat van den heer v. Campen een bezwaarschrift is ingekomen tegen zijn aanslag in den H. O. van het vorige dienstjaar en een van den heer Dijkstra tegen zijn aanslag voor het loopende dienst jaar, Beide stukken worden in handen van B. en W. gesteld voor onderzoek. In behandeling komt de vaststelling van de rekening van het Levensmiddelenbedrijf, aangevende in ontvangsten f 8531.786 en in uitgaven f 8528.585, sluitende alzoo met een batig saldo van f 3.20. De Voorzitter vraagt, of de Commissie die deze rekening heeft onderzocht, ook op- of aanmerkingen heeft. Nieuwkoop. Namens de Commissie kan ik mededeelen, dat deze een geheelen avond aan het onderzoek heeft besteed en dat deze tot geen besluit kon komen, omdat verschillende gegevens aan duidelijkheid te wenschen overlieten en in de optelling van sommige cijfers vergissingen waren begaan. De Commissie heeft zich toen in verbinding gesteld met den administrateur, die de ver schillen volkomen heeft toegelicht en ver duidelijkt, zoodat de Commissie van oordeel was, dat de rekening, wat de uitgaven betreft, juist was. Wat de inkomsten aan gaat, hieromtrent stond ons geen enkel gegeven ten dienste om de juistheid te controleren. De Commissie heeft de cijfers aangenomen,^ zooals zij staan vermeld en geeft in overweging de rekening aldus vast te stellen. Voorzitter. Heeft nog iemand iets op te merken? v. Campen. De heer Nieuwkoop merkt op, dat de posten van inkomsten niet zijn te controleeren omdat geen gegevens aan wezig zijn zouden deze in het vervolg niet beter omschreven kunnen worden f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2