Troonrede. Opening der Staten-Generaal. Opper-Silezië op ergerlijke wijze beguns tigde de echtheid van dit stuk is door de andere partij echter ontkend. Waar is na tuurlijk, dat de hartstochten van beide natio naliteiten hevig in beweging zijn, dat beiden wapens over de grenzen van het stemgebied binnensmokkelen en dat zekere elementen die hartstochten elk oogenbhk zoo hevig zouden kunnen opzweepen, dat Polen en Duitschers elkaar aanvliegen om oude reke ningen te vereffenen. De regeering te War schau heeft ongeveer een week geleden een wetsontwerp ingediend betreffende de wijze waarop het bestuur zou worden geregeld in de streken van Opper-Silezië die aan Polen mochten worden toegewezen. De re geling kwam hierop neer, dat het gebied natuurlijk bij de Poolsche republiek gevoegd zou worden, maar de verschillende streken zelfbestuur zouden krijgen. Misschien heeft deze voorbarigheid de Duitschers in Opper- Silezië in hun toch al overprikkelde stem ming pijnlijk getroffen, maar uit de uit drukking »toewijzen« blijkt toch niet, dat de Poolsche regeering zich een overdracht van Opper-Silezisch gebied anders denkt dan op grond van den uitslag van de volk stemming die in artikel 88 van het trac- taat van Versailles is voorgeschreven. BUITENLAND. He roorerhoofdman Hölz. Hölz, de rooverho.ofdman uit Plauen in Saksen, laat weer van zich hooren. Hij is enkele dagen geleden uit het Tsjechische sanatorium, waar hij vertoefde, gevlucht waarheen weet niemand, maar men ver moedt, dat hij zich weer in Vogtland schuil houdt, want de uitgever van Vogtlandische Nachrichten heeft reeds een dreigbrief van Hölz ontvangen, en deze brief is te Falken- stein in de bus gedaan. Hölz schrijft aan den uitgever, dat hij hem spoedig hoopt persoonlijk te komen bedanken voor de be- leedigingen, die aan zijn adres in de Vogt landische Nachrichten zijn verschenen. De Saksische regeering heeft de noodige maatregelen genomen om een nieuw op treden van Hölz te voorkomen. o Een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Een op vijf K.M. afstand van Mantua (Italië) gelegen kruitmagazijn is in de lucht gevlogen. Er zijn zeven dooden en talrijke gewonden. Talrijke huizen storten ineen. Een boni-ontploffing te tienéve. Naar de New-Herald uit Genéve ver neemt, is daar in de beurs een bom, waar in een uurwerk was aangebracht, ontploft. Er zijn geen slachtoffers. De politie heeft huiszoeking gedaan bij een anarchist en dynamiet, lonten en ge vaarlijke bommen, sterd genoeg om een heel blok huizen in de lucht te laten vlie gen, in beslag genomen. Nieuwe duikbootcn. Admiraal Imaizumi, de chef van de nieuwe school tot het opleiden van personeel voor de duikbooten, verklaart, dat Japan bezig is met den bouw van tallooze duikbooten ën dat een school voor de uitsluitende op leiding van duikbootofficieren en manschap pen noodzakelijk is, Een speciaal g€bouw zal daarvoor worden opgetrokken. Ernstige ontploffing te New-York. Donderdagmiddag om twaalf uur heeft te midden van de beurswijk, in de onmid- delijke nabijheid van de Morgan Bank bij de Beurs te New-York een geweldige ont ploffing plaats gehad. De gevel der Bank werd vernield. Volgens de laatste officieuse schattingen zouden er 29 dooden en 200 gewonden zijn. Reuter seint aan de Engelsche bladen omtrent de ontploffing nog nadere bijzon derheden. Daaruit blijkt dat onder de dooden zeventien beambten van Morgan's bank zijn en dat Morgan's zoon tot de gewonden behoort. Onder de gedooden waren ook drie meisjes, die vreeselijk ver minkt waren. Dit »financieele« kwartier van New-York was een tooneel der groot ste verwoesting. Behalve de doode en gewonde menschen lagen in de straten doode en gewonde paarden en de gevels der huizen in Wall Street waren met bloed bespat. Alle ruiten in den omtrek waren stuk geslagen en velen in de hui zen werden door glasscherven verwond. Volgens een mededeeling kwamen twee mannen in een auto naar Morgan's bank en smeten daar een bom, doch de beamb ten ontkennen dat die in het gebouw ont plofte. De overblijfselen van een auto zijn in de buurt gevonden en de politie onder zoekt nu verder. Anderen spreken van botsing tusschen een auto en een wagen geladen met dynamiet en ook stukken van een lorrie-wagen zijn gevonden. De burgemeester van New-York zal een belooning van 10.000 dollars uitloven voor dengene, die den persoon of de personen kan aanwijzen, aan wie de schuld van de ramp te wijten is. Bijzondere maatregelen zijn genoman om het bijgebouw der schatkist te bescher men. Ongeveer 200 soldaten patrouilleeren in de nabijheid en beschermen de groote goudvoorraden in de kelders van het ge bouw. Builenpest te Fiume. - Officieel wordt medegedeeld, dat vier gevallen van builenpest zijn geconstateerd in het hospitaal te Fiume. De geneeskun dige en militaire autoriteiten hebben on middellijk alle maatregelen genomen, welke noodig zijn om de uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het reizen naar Fiume wordt tot de strikt noodzakelijke gevallen beperkt. d'Annunzio heeft de lijders be zocht. Bolsjewistische agente gearresteerd. De Poolsche bladen berichten dat te Warschau een Weensche vrouw, Hertha Mahler genaamd, gearresteerd is, die in haar bagage een bedrag van tachtig mil- Üoen Poolsche marken verborgen had, be nevens een lijst van Poolsche communisten en socialisten, die vóór de vestiging van een sovjet-republiek zijn. Toen de arres tatie plaats vond, trachtte de bolsjewistische agente den beambte te bewegen, door hem een millioen aan te bieden, haar vrij te laten. Zekere documenten, die op haar gevonden zijn, zullen de gevangenneming van verscheidene revolutionairen ten gevolge hebben. De veepest in België aan het afnemen. De »Indépendance Belgea: verneemt van gezaghebbende zijde, dat de veepest schijnt te zijn bedwongen, dank zij de krachtige maatregelen, die door de regeering zijn genomen. o Jonge meisjes van het hoofdhaar beroofd. Een jonge vrouw in Galway, die inlich tingen had verstrekt aan een militaire rechtbank in verband met den dood van een constabel, werd bij wijze van straf Zaterdagmorgen door zes gemaskerde man nen, die haar met revolvers bedreigden, van haar lang haar beroofd. Als een herhaling van deze misdaad drongen een aantal vermomde personen Zaterdagnacht vier huizen in deze stad binnen en sleep ten meisjes op straat, zonder baar in som mige gevallen gelegenheid te geven zich te kleeden. Buiten werd haar het hoofd haar afgesneden. Hoewel sommige der haarroovers een Engelsch accent hadden, neemt men algemeen aan hier met een wraak- of strafoefening van Sinn Feiners te doen te hebben. Spoorwegen door de arbeiders bezet. De »Lok. Anz.« verneemt uit Lugano: De locaalspoorweg Rome-Tivoli en de door een Belgische Maatschappij geexploiteerde spoorweg Rorne-Lorenzo werden door het personeel in bezit genomen en een nieuwe directeur werd benoemd. Uit de directie gebouwen werd de roode vlag geheschen en een organisatie van de Roode Garde opgericht. Het verkeer gaat ongestoord voort. Volgens de »Secolo« zal de inbe zitneming van alle locaalspoorwegen en tramlijnen in geheel Italië door de arbei ders spoedig geschieden. o Onlusten in Ierland. Een politiepatrouille is te Abbeyfeale (graafschap Limerick) overvallen, waarbij 4 politiebeambte werd gedood'en 2 gewond. Zondag werd een politiebureau te En- niskerry (in het Wicklowgebergte) aange vallen door een groot aantal werklieden die zich in den wapenhandel oefenen. In het daarop volgende gevecht werd 1 der aanvallers gedood en velen gewond. 40 hunner werden, volledig bewapend, gear resteerd. BINNENLAND. Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend. Met den gebruikelijken schitterenden en luisterrijken hofstoet begaf de Koningin zich van het koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar H, M. bij aankomst door een- commissie uit de Eerste en de Tweede Kamer werd ontvangen en naar de troon geleid. Hier las de Koningin de volgende Troon rede Wederom valt Mij het voorrecht te beurt, in uw midden te mogen spreken van wer ken des vredes. Al is de oorlogsfakkel in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog ver broken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levensbehoeften ook in hare gevolgen zorgwekkend. Volle toewijding en groot beleid zullen alleen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken, welke zij ons voorlegt Met de vreerode mogendheden worden betrekkingen onderhouden, die over het algemeen tot voldoening aanleiding geven. Intusschen blijft de toestand in Europa onzeker. Daarbij zijn de vooruitzichten, welke door den Volkenbond werden ge opend ten -aanzien van de toekomstige statenverhoudingen, nog niet in vervulling gegaan. Onder deze omstandigheden blijf Ik be dacht op maatregelen tot sterking van de weerkracht van ons volk, gepaard met vermindering van den persoonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst. Ofschoon de Rijksmiddelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch ver sterking der inkomsten niet kunnen uit blijven. Eenerzijds mag stellig niet gerekend worden op een voortduren van de zoo be langrijke stijging der ontvangsten, ander zijds nemen de uitgaven in niet mindere mate toe, terwijl nog verschillende maat regelen in voorbereiding zijn, die ook be langrijke offers van 's Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd dat de onderscheidene belas tingen een zeer zwaren druk op mijn volk leggen, acht Ik de uiterste spaarzaamheid geboden. In het vertrouwen dat ook de plaatse lijke overheid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt een verhooging van de algemeene rijksuitkeering aan de ge meenten bij wijze van noodmaatregel voor bereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herziening van de Grondwet zijn in dit zittingjaar te verwachten. Een voorstel tot technische verbetering van de Kieswet zal u bereiken. Algeheels herziening van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs zal worden voorgesteld. Eene wettelijke regeling van het middel baar- en lager-landbouwonderwijs is in vergevorderden staat van voorbereiding. Ingediend zal worden een wetsontwerp in zake de huishoudindustrie, een ontwerp- landbouwongevalienwet en een ontwerp tot instelling van gezondheidsdiensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië is daar te lande in behandeling en zal u in den loop van dit zittingsjaar ter overwe ging worden aangeboden. Mede zullen u voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Nederlandsch- Indië en tot ontginning van de aardolie- bronnen van Djambi. Met de bede dat Gods zegen op uw arbeid moge rusten verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. o Wraakneming om een moord. Men schrijft uit Barneveld Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft een aantal jongelui, gebelgd over den laf- hartigen moord te Kootwijkerbroek, alle familieleden van den moordenaar uit die buurtschap verjaagd. Thans hebben zij ook nog een dezer ledig staande huizen totaal afgebroken. En toch behoorde deze woning aan iemand die niets met den moordenaar of zijn familie had uit te staan. liet nieuwste. In de buurtschap Kotten onder Win terswijk is een vereeniging opgericht tot exploitatie van een draaimolen, opdat men bij de feesten niet weer verlegen behoeft te zijn om een draaimolen. Een lijst voor aandeelen zal bij de bewoners gepresen teerd worden. Verduistering ran f 45.000. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam eischte tegen den gewezen penningmeester van den Ned. Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond, Jacob L,, die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van f 43.500,ten nadeele van dien bond, een jaar gevangenisstraf. De rechtbank had bekl. tot negen maan den gevangenisstraf veroordeeld. Terug in de school. Een 55jarig oud-schoolhoofd in de ge meente Schoterland, voor 4 jaar wegens ziekte op pensioen gesteld, is nu weer door den Gemeenteraad aldaar benoemd tot hoofd eener lagere school. Een tragisch auto-ongeral. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur had op den weg van Weert naar Eindhoven, een tragisch auto-ongeval plaats. De heer C. J. Frans van der Heijden, architect te Vucht kwam met zijn auto uit Weert, op weg naar Eindhoven, met nog eenige heeren. Ongeveer drie K.M. bui ten Weert stopte de heer v. d. H., om een der lantaarns vast te draaien. Op hetzelfde oogenblik snorde hem een auto in vliegende vaart voorbij, komende uit Eindhoven. Kort daarop kwam een boer onder den uitroep Korn gauw er is een kind doodgereden l« De heeren snelden Hoe en vonden op den weg het gruwelijk verminkte lichaam van een elfjarigen knaap die door de zoo juist gepasseerde auto was overreden. De knaap gaf geen teeken van leven meer. Zijn hoofd was als gescalpeerd, het bloed maakte zijn gelaat onkenbaar. De moeder kwam in doodelijken angst aangesneld, maar zij werd door de heeren weerhouden, de aanblik was al te vreese lijk. De ongelukkige moeder riep nu haar tweede kind, dat ook verdwenen was, maar dat door niemand was gezien. Een politieman was inmiddels per fiets de auto achternagesneld en daar de auto voor de brug te Weert moest wachten, haalde de politieman haar in. En toen zagen de ooggetuigen iets, dat waarlijk een wonder mag heeten. Het tweede vermiste kind, een driejarig meisje zat tusschen een wiel en het spatbord van de auto, geheel ongedeerd. De kleine had in die positie drie K.M. in razende vaart meegemaakt en de chauffeur beweerde niets gezien te hebben. Hoe het kind daar gekomen was, is nog een raadsel. Het meisje is waarschijnlijk door de auto waarmee haar broertje werd overreden, op geschept. De kleine had zich niet in het minst bezeerd en lachte zelfs De vreugde der moeder die, haar reeds dood gewaand kind ongedeerd terugzag, was onbeschrijvelijk. Intusschen had de heer v. d. Heyden dokter Francken gehaald, die den gruwelijk verminkten knaap, die inmiddels tot be wustzijn was gekomen en hartverscheurend schreide ter plaatse verbond. Daarna werd de jongen door de auto van den heer v. d. Heijden naar het gast huis van Weert vervoerd. Zijn toestand was Zaterdagavond zeer zorgwekkend. De justitie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. De chauffeur beweert, van het ongeluk niets te hebben gezien. Na twee jaar. In April 1918 liep een jongste bediende van een effectenfirma te Amsterdam op de effectenbeurs met een citybag, inhoudende f 2200. Een paar jongemannen spraken hem aan en vroegen hem een enveloppe met effecten weg te brengen. Zij zouden de citybag wel vasthouden. De jongste be diende voldeed aan het verzoek en inmid dels verdwenen de beide »heeren« met de citybag. De enveloppe, waarin effecten zou den zitten, bleek niets te bevatten dan een exemplaar van een dagblad. De beroofde jongen kon van tie mannen geen juiste beschrijving geven en de po litie zocht vergeefs. Intusschen had zy wel vermoeden op iemand en deze moest on langs voor een andere zaak op een politie bureau verschijnen. Hij viel toen door de mand bekende de oplichting in April 1918 tei hebben gepleegd. Hij is in arrest ge steld en heeft tevens zijn mededader, die, evenals hij, kantoorbediende was genoemd. Ook deze mededader is thans in handen der politie. Onder het zand bedolven. Een 7-jarig jongentje gestikt. 's Gravenhage, 20 Sept. Zaterdag middag omstreeks 5 uur is op het Scheve- nirigsche strand bij den Westduinweg een 7-jarig jongetje uit een Scheveningsche vis- scherfamilie, dat daar speelde met twee andere kinderen, bij het spel onder het zand geraakt. De beide andere kinderen meenden, toen zij naar huis gingen, dat het jongetje reeds was heengegaan en dach ten over zijn verdwijning niet verder na. Toen de ouders bij het zoeken naar hun kind ook inlichtingen kregen van de kame raadjes,- zouden deze de plaats aanwijzen, waar gespeeld was. Omstreeks midder nacht werd daar hel lijkje van onder het zand te voorschijn gebracht. Een dyaamietpatrooü in de kolen. Te Utrecht is door een onderwijzer aan het hoofdbureau van politie gedeponeerd een dynamietpatroon. Hij had dit gevaarlijke instrument ge kregen van een zijner leerlingen, die, werk zaam bij een brandstoffenhandelaar, dat tusschen de steenkolen had gevonden. o Roeien voor Weenen. Naar Weenen zijn verzonden 115 dra gende roodbonte koeien, door twee Engel sche dames namens de Society of Friends in ons land aangekocht, voor ongeveer f 80.000. Het Ned. Rundveestamboek heeft daar als geschenk 2 stieren aan toegevoegd. Zeldzame vruchten. In de kweekerii van den heer Arentsen te Varsseveld zyn thans enkele peren te zien, die zwaarder dan een kilo wegen Een vrouw als loco-burgemeester. Naar het »Hbld.<r meldt, hebben inge volge de wijziging van art. 77 der Gemeete- wet B, en W. van Oostzaan tot plaatsvervan gend burgemeester aangewezen de jongste wethouder in jaren, mevr. W. A. Hofman- Poot (U.L.) o He nieuwe Arbeidswet. Het Haagsche Correspondentie-bureau schrijft Naar wij met zekerheid vernemen be staat het voornemen de Arbeidswet 1919 gedeeltelijk op 24 October a.s. in werking te doen treden en den termijn, bedoeld in artikel 101, vijfde lid onder C, der wet betreffende de volledige doorvoering van het verbod van arbeid van kinderen beneden 14 jaar, op 1 Juli 1921 te stelien. Hoor een tram overreden. Zekere S. Klazema van Lippenhuizen is bij de halte »Driehoek« door den tram uit Drachten overreden en spoedig daarop over leden. De ongelukkige is vader van zes kinderen. Kostbaar paard gestolen. Ten nadeele van den heer Sneep te Os- sendrecht is een paard gestolen ter waarde van f 60.000 gulden. De vermoedelijke dieven, twee Polen, zijn in Antwerpen aan gehouden, waar zij zich met het paard be vonden. Zij beweerden het voor f 2000 van den landbouwer Van Santvliet gekocht te hebben. Deze is eveneens gearresteerd doch beweert nergens van te weten. o Bolsjewistische propaganda in Nederlandsch- Indië 1 Men seint uit Londen aan de N. R. Ct. Een medewerker van de Daily Telegraph zegt, dat uit betrouwbare inlichtingen blijkt, dat de bolsjewisten in Nederlandsch-Indië, met name Java, voet trachten te krijgen. Hij zegt, dat het bekend is, dat de bolsje wisten over Amsterdam belangrijke bedra gen aan goud naar Java hebben gezonden, onder voorwendsel van handelstransacties. Verdere bijzonderheden over deze aange legenheid zullen vermoedelijk spoedig mede gedeeld kunnen worden. o Vrijdagavond is iemand uit Hongarije, die dienst deed als kok bij een transport kinderen en nu op den terugweg was naar zijn vaderland, tusschen Veeneridaal en Ede uit een in volle vaart zijnde trein gespron gen. De politie hield den man, die geen letsel bekomen had, aan, waarna bleek, dat hij niet in het bezit was van geldige papieren en ook geen middel van bestaan had. Hij deelde mede op deze wijze ge tracht te hebben, in Holland achter te blijven. Hij smeekte niet te worden uit geleid. He Wielingen-kwestie. Reuter seint uit Brussel, dat alle bla den het bericht bevestigen, dat de Belgische ministerraad het officieuse arbritragevoorstel van Engeland inzake de Wielingen van de hand heeft gewezen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kiriderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Op de j! Maandag alhier gehouden najaars- stierenkeuring werden 15 stieren aangeboden. Goedgekeurd wer den een zwartb. oud 15 md. van L. van Wijk te Wijk een zwartb. oud 12 md. van D. Hoeflaken te Wijk een zwartb. oud 19 md. van Wed. J. Branderhorst te Eethen een zwartb. oud 14 md. van A. Nieuwkoop te Heesbeen, een zwartb. oud 15 md. van Wed. H. Verhoeven te Doe veren een zwartb. oud 12 md. van J. Timmermans te Hedikhuizen, en een zwartb. oud 2 jaar van J. H. de Haas te Engelen. De heeren Stassen en van Sinttruijeri alhier zijn aangezocht een wintercursus in tuinbouw te geven ln het naburige Wijk, waaraan zij hopen gevolg te geven eerst genoemde voor het theoretische, de laatste voor het praciische gedeelte.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2