De dochter van Lovetski. .Acht-urigen werkdag en vrijen tijd. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4021, Woensdag 29 September1920. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. INGEZONDEN. Wij leven in den tijd der sociale hervormingen en een van de meest ingrijpende, die staat werkelijkheid te worden, is wel die van den acht- ;urigen werkdag. Juist nu zooveel •werd v^' etigd moet er meer gear beid, meV, worden voortgebracht met den verkorten arbeidstijd zal men dus feitelijk dubbel zoo hard moeten werken om den achterstand in te halen. Zal dit het geval zijn? Het goede doel, dat de leiders in de arbeidersbeweging zich met dezen maatregel voor oogen stelden, kon wel eens erger blijken dan de kwaal. Jndien de vrije tijd niet gebruikt wordt zooals men zich dat voorstelde, dan zou 't wel kunnen gebeuren, dat daardoor de productie-niet vermeerderd, maar verminderd werd. Immers, de kans is groot en er zijn teekenen, die er .reeds op wijzen, dat van den vrijen tijd niet het juiste gebruik, maar mis bruik zal worden gemaakt. In dat geval zal den vrijen tijd niet gebruikt worden voor geestelijk en physiek herstel door gepaste ontspanning en ontwikkeling, maar zullen bioscoop en café een groot deel van den vrijen tijd opeischen en zal er gekweekt worden een leger van arbeidsschuwe arbeiders. Dit gevaar is niet denkbeel dig. Om daarvoor te waken is plicht. Reeds lang is de Mij. tot Nut van het Algemeen in die richting werk zaam geweest maar vele met moeite opgewekte belangstelling ging verloren, omdat de gelegenheid tot daadwerkelijke beoefening en de noo- dige vrije tijd daartoe ontbrak. In die lijn voortgaande heeft deze Maat schappij thans een post op haar be grooting gebracht om de departe menten in staat te stellen cursussen te organiseeren voor algemeene ont wikkeling. Met dergelijken steun is nu de eerste daad aan belangstellen den zei ven, waarbij de steun van leidende personen en vereenigingen onontbeerlijk is. Deze steun wordt in Heusden geboden door het Nuts- departement, dat zich bereid ver- (2) «Om middernacht precies zal een rijtuig aan den hoofdingang van het Paleis wach ten het Paleis wordt door soldaten bewaaakt. De anderen vertrekken niet onmiddelijk, rnaar gij zijt hun hoofd en zult zonder twij fel gereed zijn.« Volkomen gereed,antwoorde Lovets ki, want hij wist, dat alle tegenstand vruchte loos zou zijn. Kalm gaf hij zijn degen aan den gemaskerde over, die haar aannam, nog eens glimlachte en tusschen de menigte verdween. Een voor een werden de sa menzweerders door den onbekende aange sproken en na afloop van het bal volgden drie honderd bannelingen het spoor der slede, waarin hun aanvoerder enkele uren vroeger den schrikk.elijken tocht naar Tomsk had aanvaard. Aan Lovetski werd zelfs niet vergund zijn vrouw eenig bericht te zenden. Zij stierf kort daarna en liet een dochter aan de hoede van vreemden over. Na eenigen tijd drong tot Sint Petersburg het gerucht door, dat de graaf bij een poging tot ont vluchting doodgeschoten was en later bleek dit gerucht waar te zijn. Nauwelijks was Marie Lovetski de kin derschoenen ontwassen of ook zij stortte zich in politieke samenzweringen, vol ver klaarde de- leiding in deze op zich te nemen. Het benoemde daartoe eene commissie en 't is deze com missie, die bij deze velen oproept om deel te nemen aan een op te richten ontwikkelings-cursus, waar aan ieder een kan deel nemen tegen betaling van 25 ets. per les van 2 uur. Deze commissie stelt zich voor op be scheiden voet te beginnen. Wanneer blijkt, dat deze avonden worden ge waardeerd zal deze cursus met ver schillende vakken ter keuze van be langhebbenden worden uitgebreid Er zal worden begonnen met onder werpen uit de staatsinrichting en staathuishoudkunde De WelEdelGestrenge Heer Mr. C. W. van Ommeren stelde zich ge heel belangeloos beschikbaar om en kele onderwerpen op bovenstaand gebied op hoogst eenvoudige en po pulaire wijze te behandelen, b v. over regeeringsstelsels, over sociali satie, coöperatie, enz. Met nadruk zij er op gewezen dat deze onder werpen buiten politieke of godsdien stige zienswijze zullen worden be handeld, d. w. z op de meest neu trale wijze. Men zal daar dus meerder inzicht verkrijgen in tegenwoordig bestaande verhoudingen in staat en maatschappij want veel wat tegenwoordig de gemoederen in beweging brengt vloeit voor een niet gering deel voort uit verkeerde voorstellingen, die men zich van een en ander maakt. Voor velen ontbrak tot nu toe de gelegen heid om zich dat inzicht eigen te maken en waar 't begrijpen ontbreekt, daar is de bodem vruchtbaar van verkeerde gevolgtrekkingen met den aankleve van dien. Allen die dus belangstellen in boven- staanden cursus en daaraan wenschen deel te nemen worden verzocht zich vóór 15 OCTOBER a.s. op te geven bij een der ondergeteekenden Het bestuur W. F. HILWIG. A. B. DE MOOR. P. STASSEN. M. UHL. br. OTTO. de commissie v.n. W. F. HILWIG. Mr. C W. VAN OMMEREN. M. UHL. langen om haars vaders dood te wreken en geen jaar later stond haar naam op de lijst der verdachten, wier handelingen nauw keurig werden bespied. Een hooggeplaatst Russisch officier, Paul Somaloff, die reeds lang naar haar hand dong, smeekte haar toch te denken aan het lot, dat graaf Lo vetski trof, maar zelfs een enkele toespe ling op dit droevig voorval maakte het meisje nog verbitterder. Het einde, dat ieder voor zien had, kwam spoedig, want op een dag werd Marie Lovetski, terwjjl zij in haar woning een brief betreffende een samen zwering schreef, door drie gendarmes over vallen. Zij scheurde den brief in stukjes en wierp dien op den grond, Een der gendarmes, die zijn makker er op wees om ze op te rapen, deed een stap nader om haar te grijpen. Een oogenblik stond het meisje onbeweegelijk, maar toen richtte zij eensklaps een revolver op het gelaat van den politiebeambte. «Raak mij met een vinger aan of doe een stap nader en ik schiet u neer riep zij. De gendarme deinsde ontsteld achteruit en voor hij van zijn verbazing bekomen was, snelde Marie Lovetski hem voorbij naar de deur. Zij poogde die te openen, maar be greep toen, dat alles verloren was. De deur was afgesloten I Toen had een verwoede strijd plaats, waarin een der beambten ernstig werd ge wond. Twee maanden later ging Marie Lovetski langs denzelfden, schriklijken weg, eenmaal door haar vader afgelegd, toen zij BUITENLANDSCH OVERZICHT Millerand is Donderdag tot president der Fransche republiek gekozen. Er zijn 892 stemmen uitgebracht, volstrekte meer derheid 447. Millerand is met 695 stemmen gekozen. Op Delory waren 69 en op ver schillende andere candidaten te zamen 23 stemmen uitgebracht. De verkiezing van Millerand werd met langdurig handgeklap van alle leden der nationale vergadering begroet, die opstonden en het nieuwe staats hoofd toejuichten. Zijn ongelukkige voorganger Deschanel is van het Elyseé naar het sanatorium gegaan. - De eerste regeeringsdaad van president Millerand, de benoeming van Leygues tot hoofd van zijn oude kabinet en minister van buitenlandsche zaken, lokt al dadelijk kritiek uit, omdat men Leygues niet den geschikten man acht, om de buitenlandsche politiek te besturen en daarom vermoedt, dat Millerand al£ president een beslissenden invloed op den koers van die politiek wil behouden. Dat zou dan de oplossing zijn van de vraag, waai om Millerand in de rede na zijn verkiezing zijn vroegere program betreffende inmenging van den president in de regeeringszaken tot het buitenland sche beleid beperkte. Het moge waar zijn, dat Leygues een gewillig instrument in de handen van den president zou zijn, maar daar staat tegenover, dat het hoofd van het kabinet in de Kamers de drager en verdediger van de aigemeene regeerings- politiek moet wezen, waarvoor andere po litieke hoedanigheden noodig zijn dan een man heeft, die vroeger slechts minder be langrijke departementen heeft bestierd en in elk geval geen figuur van groote poli tieke beteekenis is. Het parlement zou minder gedweeheid kunnen toonen dan Leygues zelf tegenover den president, zou blijken te bezitten en daar kan Millerand niet meer achter hem staan. Vrijdag j.I. zouden de Engelsche mijn werkers in staking gegaan zijn, maar eene onverwachte wending heeft op het laatste oogenblik nog opluchting teweeggebracht, Het is geen geringe overwinning voor Lloyd George en de gematigde leiders van de vakvereenigingen, dat zij door hun overredingskunst het besluit van de kolen- delvers, om het werk tot nader order neer te leggen, hetwelk door hun meerderheid genomen en pas nog door hun congres be krachtigd was, herroepen hebben gekregen. nog een kind was. Ivan Raehieff de gemaskerde, die den graaf zijn vonnis had toegefluisterd, was toedertijd een jong attaché aan het hof van den Czaar. De ijver door hem be toond in het vervolgen van de vijanden des keizers, deed hem snel in rang en aanzien stijgen, zoodat, toen Maria Lovetski ver bannen werd, hij generaal in het Russisch leger was en aan het hoofd storid der Ko zakken, die de bannelingen over de Siberi sche steppen voerden, terwijl onder hem in lager rang Paul Somaloff diende. Wegens tweeledig misdrijf veroordeeld, moest Maria Lovetski den ganschen weg te voet afleggen. Generaal Raehieff was gewaarschuwd, dat een bende ontevredenen trachten zou de gevangenen te bevrijden en daarom had hij onbeperkte macht over aller leven of dood. Met lang geforceerde marschen liet hij de rampzaligen voorttrek ken en gunde hun te nauwernood de noo- dige rust. Met groot medelijden en diep gevoel van machteloosheid zag Paul Soma loff hérhaaldelijk naar Maria Lovetski. On danks de eigenaardige -verhouding waarin hij thans tot het meisje stond, was zjjn liefde voor haar niet verzwakt. Eindelijk werd haar toestand zoo treurig dat hij ge neraal Raehieff verzocht haar de handboe ien te mogen afnemen, hetgeen kortaf werd geweigerd. En den ganschen dag liep Paul Somaloff rond met de gedachte, hoe hij voorkomen kon dat het meisje zou sterven nog vóór tocht geëindigd was. De staking wordt een week uitgesteld, om beide partijen, den mijneigenaars en den mijnwerkers, gelegenheid te geven, zich over het bemiddingsvoorstel van den eerste- minister te verstaan, en daarmee is alles gewonnen, wat er op dit oogenblik in het belang van een verzoening te winnen viel. De tegenstanders van Lloyd George heb ben hem wel de ziekelijk-overdreven nei ging tot debatteeren, verweten, die de in geschapen eigenschap van alle mannen uit Wales heet, maar het land heeft er dit maal toch maar baat bij gehad, dat hij, onvermoeid in het vinden van telkens nieuwe argumenten tegen een staking, de onder handelingen in het goede spoor heeft weten te leiden en terloops een oplossing aan de hand heeft gedaan, die ertoe kan strekken, om de productie op te voeren, zonder dat men, althans in naam, lot het bij de werk lieden minder populaire stelsel van stuk werk behoeft terug te keeren. Goede berichten in het belang van de steenkoolproductie komen ook uit Duitsch- land over de plannen van het rijksdepar tement voor economische aangelegenheden, die van de gezonde gedachte uitgaan, dat Duitschland zijn papieren marken, niet met het gele goud, dat het niet voldoende heeft, maar met het zwarte goud moet dekken. De vroegere neutralen hebben reden, om aan de pogingen die nu zoowel in Engeland als in Duitschland gedaan wor den, om de steenkolenproductie te verhoo- geri, belangstelling te schenken, te meer, omdat de stijgende wisselkoersen te New- York, de Amerikaansche steenkolen steeds duurder dreigen te maken. Een hoopvol bericht komt uit Amerika. De autofabri kant Ford heeft bekend gemaakt, dat hij voor al zijn fabrikaten de prijzen van voor den oorlog gaat herstellen, en heeft alvast eene dadelijk ingaande prijsverlaging afge kondigd van 14 pet. voor vracht-auto's en 31 pet. voor kleine auto's. Het feit der prijsverlaging is er dus en de verklaring die hij er bijvoegt klinkt hoopvol. Hij zegt«De tijd is gekomen, om een eind te maken aan de oorlogsmethoden, wat hooge prijzen en winstmakerij betreft. In het algemeen belang is het noodig, om pogingen te doen om aan het land weer zaken te verschaffen en het leven op zijn normale peil terug te brengen, daar opge dreven prijzen den vooruitgang altijd tegen houden. De loonen zullen onder de prijs verlagingen niet lijden. In de streek van Grodno en meer naar Niet ver van de hut, waarin gij thans vertoeft, aldus vervolgde de vrouw, rustten de bannelingen dien nacht. Paul Somaloff streed een zware strijd tusschen zijn liefde en zijn gehoorzaamheid aan den Czaar. Na uren lang geaarzeld te hebben stond hij op, sloop tusschen de slapende bannelingen en boog zich over het meisje. «Marie, fluisterde hij, om haar te wek ken Ik ben hetPaul Somaloft ik kom om je te redden !<r. Hij deed de boeien van haar polsen en zeide haar hem te volgen, waaraan zij zwij gend voldeed. Niet ver stond zijn paard gezadeld, hij kuste het meisje, beurde het op het paard, gaf haar de teugels in de hand, terwijl hij haar gejaagd zeide, in welke richting zij vluchten moest. Eensklaps voelde Paul Somaloff een hand zwaar op zijn schouder en omziende, stond hij tegenover de generaal RaehieffOp hetzelfde oogenblik werd het meisje van het paard afgesleurd en door drie Kozak ken vastgehouden. «Uw verradeiijk plan was goed overlegd zei de generaal schamper. «Gij hebt uw eed aan den Czaar gebroken, Paul Soma loff, en daarvoor zult gij moeten sterven »Ik wacht het ergstea antwoordde de officier. Gij hebt niet willen luisteren naar mijn herhaald verzoek om het leed van dat ongelukkige meisje te verzachten en daar door hebt gij een trouw onderdaan van den Czaar tot een verrader gemaakt «Onbeschaamde I« riep Raehieff, «eer.de, het Noorden bij Soewalki, waar de roode troepen hun bewegingen achter den rug der Lithauers verborgen konden houden, hebben de bolsjewiki in den laatsten tijd een plan voor een nieuw offensief tegen den linkervleugel van de Polen uitgebroed. De houding van de Lithausche regeering tegenover de Polen heeft bovendien niet altijd den indruk van oprechtheid gemaakt. De Polen hebben thans ronduit te verstaan gegeven, dat de Lithauers aldoor met de bolsjewiki geheuld en oogluikend toegelaten heben, dat de bolsjewiki op Lithausch ge bied zich samentrokken met gebruikmaking van de spoorwegen, en dat geïnterneerde bolsjewistische soldaten en spartistische Duitschers over de Oost-Pruisische grens, die voor een krachtige handhaving van de onzijdigheid onvoldoende bewaakt is, door Lithausch gebied naar de roode linies toestroomden. Op grond daarvan heeft de Poolsche re geering, hoewel haar geschil met Lithauen voor den raad van den volkenbond aanhan- gig is, den pas gesloten wapenstilstand met de Lithauers opgezegd. Tegelijkertijd zijn de Polen, om den bolsjewiki voor te zijn, een aanval op de stellingen van dezen buurt van Grodno over een front van ruim 50 K.M. begonnen, waarop volgens Warschau «ver woede gevechtenzijn de bolsjewistische troepen, met wie ook Lithausche afdeelin- gen samenvechten, den aanval over de ge- heele linie teruggeslagen hebben en daarna tot een tegenoffensief overgegaan zijn, waar bij zij al strijdende een reeks van niet ge noemde plaatsen veroverden. Men zal het oog dienen te houden op dien hoek van het oorlogsterrein, daar het niet onmogelijk is, dat de bolsjewiki zich er buitengewoon versterkt hebben ten koste van hun zuidelijker gelegen fronten waar zij dan ook teruggedreven zijn, om een nieuwe flankbedreiging in de richting van Warschau te beproeven en hun positie bij de vredesonderhandelingen te Riga, waar zij als overwonnen partij te beschouwen zijn, te wijzigen. BUITENLAND. Müochen, 27 Sept. Heden had op de Köningsplatz de opening plaats van het Landsschütz der Beiersche burgerwachten. Meer dan 20.000 dezer mannen waren alleen uit München, meer dan 15.000 uit andere deelen van Beieren samengekomen. zon opgaat zal ik u met den knoet dood laten geeselen «Lafaard 1 Dat is een straf die gij niet moogt toepassen op iemand, die door den Czaar gedecoreerd is Ik ben soldaat, ge neraal, en door de handen mijner kamera den wil ik den krijgsmansdood sterven. »Goed« hernam Raehieff kalmer, «bij zonsopgang zult gij gefusileerd worden En nadat hij Somaloff aan de hoede van eenige Kozakken had overgelaten ging hij neuriënd heen. De grauwe morgenstond was nauwelijks aangebroken of de jonge dappere Somaloff werd geblinddoekt en weggeleid om onder de oogen der bannelingen te worden ge fusileerd, terwijl het meisje dat hij had willen redden moest toezien, zonder hulp te kunnen verleenen. Weinige minuten la ter hnielde Somaloff op den besneeuwden grond, de knal van een twaalftal schoten klonk door de morgenlucht. Somaloff hief de armen ten hemel en stortte toen leven loos voorover ter aarde. De angstkreten der bannelingen werden door bedreigingen met de knoet onderdrukt en toen werden de gevangenen voortgedre ven, zooals zij dit reeds zoovele dagen wa ren gedaan. (Wordt vervolgd). Koyr tigtLanü ns Heyyen eUitOEia, de Lopiraat en dg BcisiieiËfwagr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1