De lersche hongerstaking. Er is twijfel geopperd omtrent de echt heid van de hongerstaking van den bur gemeester van Cork en er zijn sceptieci, die gelooven dat hij en zijn elf mede-hon- gerstakers in 't geheim worden gevoed, omdat het anders onbegrijpelijk is, dat zij het zóó lang (nu al meer dan zes we ken) zouden uithouden zonder eenige voor afgaande voorbereiding. De gevangenisdoktoren schrijven het langdurig volhouden van de hongerstakers toe aan de goede zorgen waarmede deze gevangenen in het gevangenis hospitaal worden omringd. Omdat b. v. temperatuur veranderingen noodlottig zouden kunnen zijn voor die zeer verzwakte patiënten, wier lichaamstemperatuur sterk verlaagd is, wordt er in de vertrekken waar zij te bed liggen gezorgd voor een constante en tamelijk hooge temperatuur, die telkens nauwkeurig word gecontroleerd. De gevangenisdokters verzekeren op hun woordt van eer, dat de hongerstakers vol strekt geen voedsel tot zich hebben ge nomen. Londen, 26 Sept. De «Sunday Expres« meldt, dat de burgemeester van Cork, die zich in een der gemeenschappelijke zalen van de gevangenis le Brixton bevond, is overgebracht naar eene kamer voor hem alleen. De conferentie te Riga. Parijs, 26 Sept. Men meldt uit Riga, dat, daar de Russische generaal Polivanof, de militaire sovjet-gedelegeerde plotseling overleden is, de zitting der conferentie Zaterdag niet kon plaats hebben. o Oostenrijk bij Ouitschlaml. Weenen, 26 Sept. De commissie voor de herziening der Grondwet stelde op nieuw een volksstemming voor tot bijvoeging van Oostenrijk bij Duitschland. Poolsche successen. Het Poolsche legerbericht van 25 dezer meldt, dat ten Z. van de Pripet de achter volging der bolsjewisten voortduurt. De Polen hebben de 24e bolsjewistische divisie vernietigd en 3000 gevangenen gemaakt. o Treinbotsing. Te Bergen botsten twee treinen op el kaar. Er zijn twee dooden. De schade is overgroot. Het verkeer naar het Zuiden is gestremd. Groote brand. Te St. Hieters (België) woedde een hevige brand. Tien huizen verbranden en vijftig personen zijn dakloos. De schade is zeer groot. o Ramp inct een vliegtuig Vijf inzittenden gedood. Een gewond. Londen. Een passagiersvliegtuig met 6 personen aan boord stortte nabij Harrow naar omlaag. Vijf der inzittenden, drie heeren, waarbij de bestuurder en twee dames vonden den dood, terwijl de zesde passagier, een jong meisje, zwaar gewond werd. Nieuwe onlusten te Rclfast. Politieagenten vermoord. Het bloedvergieten is te Belfast weer begonnen. Zaterdagavond laat werden twee politiemannen, die in de nationalistenwijk op post stonden, van nabij door twee man nen met revolvers beschoten. Een der agenten werd gedood, de ander ernstig gewond. Een der vermoedelijke aanvallers werd onmiddelyk daarna in een andere straat gearresteerd en een revolver met scherpe patronen werd in zijn bezit gevonden. Ongeveer te zelfder tijd werden in een andere straat twee politiemannen door vier personen geschoten. Een der agenten werd gewond de ander, wiens mantel door ko gels was doorboord, schoot terug, zonder te weten of hij iemand raakte. Ook in dit geval werd een der daders gearresteerd. Bomontploffing Bom ontploffing te New-York waarbij op zijn minst 28 personen het leven ver loren en ongeveer 125 min of meer zwaar gewond werden. Oppervlakkig gerekend zou er voor 2 500.000 dollar schade be rokkend zijn doch dit laatste cijfer lijkt ons als steeds sterk overdreven. De taxateurs van de glasverzekeringmaatschappijen ver tellen, dat er voor ongeveer 60.000 dollar vensterglas gebroken is. Brutaal. Twee gewapende mannen drongen te middernacht het hoofdpostkantoor te Dublin binnen, sloegen den portier die alleen aan wezig was, neêr en openden de brandkast door middel van dynamiet en stalen daar uit 3000 pond sterling. Een presidcutiëele boodschap. Parijs, 25 Sept. In zijn boodschap zegt de president van de Republiek o. m. De Republiek wenscht het werk van den vrede en van den socialen vooruitgang zon der ophouden voort te zetten, en de ver schillende groepen, die aan de productie medewerken, nauwer tot elkander te bren gen. o Gerechten tusschen blanken en negers te Chicago. Talrijke slachtoffers. Chicago, 24 Sept. Het hervatten van den strijd tusschen blanken en negers leidde tot het proclameeren van den staat van beleg. Patrouilles trekken door de stad. Tot nu toe zijn aan beide zijden verscheidene slachtoffers gevallen. (V. D.) BINNENLAND. Nederland en België. Havas-Reuter seint uit Brussel Door de «Etoile Belge« geïnterviewd heeft de burgemeester van Rotterdam verklaard, dat hij gerust mag zeggen, zonder bevreesd te zijn te wórden tegengesproken, dat de openbare meening in Nederland niet anders verlangt dan in vriendschap met België te leven Iedereen betreurt het tegenwoordige geschil, dat schadelijk is voor de econo mische belangen van de beide landen, welke zooveel redenen hebben om in goede ver standhouding te leven. g— Yalsch geld. In de gemeente Roozendaal (N-Br.), zijn valsche bankbiljetten van f 25 in omloop. Te Deventer zijn valsche zilverbons van f2,50 in omloop. fflelkoorlog. De melkboeren te Meppel zullen, indien de maximumprijs van 15 cent per liter niet verhoogd wordt, de melkleverantie staken. o Gouverneur-Generaal van Ned. Indië. De »Tijd« meent thans als zeker te kunnen melden, dat Mr. D. Fock het aanbod om tot Gouverneur-Generaal van Ned,-Indië te worden benoemd, heeft aanvaard. Dientengevolge zal het voorzitterschap der Tweede Kamer komen open te vallen. Dc nieuwe Jachtwet. Volgens het nieuwe ingediende ontwerp Jachtwet zullen naast de groote jachtakte, die voor f75 verkrijgbaar zal zijn, bestaan Een acte, die voor elke jacht geldig is behalve de lange jacht en de valkenjacht (a f75). Een logeeracte, voor logé's uit het bui tenland geldig voor 14 dagen (a f10). Een kind in dc brandkast, Donderdag waren kinderen aan het spe len in een uitdragerij te Haarlem, waarin zich een brandkast bevond. De deur werd opengemaakt en door nieuwsgierigheid ge dreven, kroop een 4-jarig meisje in de kast. De vriendinnetjes deden de deur dicht en pas daarna begrepen ze onwillekeurig, dat er iets ernstigs was gebeurd. Huilend werden de ouders gewaarschuwd maar. er was geen sleutel. Een smid werd gehaald, die de kast open hakte tien minuten duurde de span nende arbeid. Eindelijk kon de deur ge opend worden en tot ongemeene verras sing der omstanders kwam de kleine le vend en ongedeerd voor den dag. o De Koningin cn <lc Prins te Heerlen. II. M. de Koningin en de Prins brachten Zaterdagmiddag het aangekondigde bezoek aan de gemeente Heerlen, waar door H. M. de eerste steen werd gelegd voor de ge bouwen der nieuwe R. K. Kweekschool voor vroedvrouwen. o— Een wethouder voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Middelburg is te gen W. N. J., wethouder te Souburg, we gens diefstal van duiven op tentoonstellingen te Vlissingen in 1918 en 1919 gehouden, een maand gevangenisstraf gevorderd. Overtreding Invaliditeitswet. Voor het kantongerecht te Middelburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerke, die geen zegels plakte en- een ambtenaar van den Raad van Arbeid den toegang tot zijn hofstede weigerde en hem geen inlichtin gen wilde geven 32 maal f 2 en nog eens f 15 boete gevorderd. Twee personen uit Middelburg, die ver keerde inlichtingen gaven, hoorden f 25 eischen. o Een holbewoner. In de bosschen nabij Beekbergen, onder Apeldoorn heeft een landbouwer een «onder- grondsche holwoning« ontdekt, waaruit, toen hij naderde een man vluchtte. Een vijftal marechaussés, die een onderzoek instelden, zijn er niet ingeslaagd, den be woner op te sporen. o Auto-ongeluk. Toen Zaterdagmiddag de heer Ankersmit, fabrikant te Deventer, per auto De Steeg bij Arnhem passeerde, werd hij door een andere auto die in volle vaart uit een zij weg kwam, aangereden, met het gevolg, dat de heer A. en zijn zoontje door den hevigen schok uit hun wagen werden ge slingerd. Ze werden bewusteloos opgeno men en naar 't Ziekenhuis te Arnhem over gebracht, vanwaar zij later per auto naar hun woonplaats zijn vervoerd. o De vergiftiging te Lisse. De man, J. L. van den Burg, werkman aan de Gasfabriek te Lisse, is te Leiden in 't Ak. Ziekenhuis overleden. Hem zou arsenicum zijn toegediend in een kop cho colade, door C. v. d. L., gehuwd,, doch gescheiden. De vijf kinderen blijven onver zorgd achter. —o Ongelukken. Vrijdagmiddag heeft een arbeider bij de bierbrouwerij »De Gekroonde Valk« aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam, een hijsch- blok op zijn hoofd gekregen, ten gevolge waarvan hij werd gedood. Te Haarlem zijn Vrijdagavond twee spe lende kinderen onder een melkwagen ge raakt. De 6-jarige J. Boeree kreeg één der wielen over zich en werd onmiddelijk gedood. Donker Amsterdam geblokkeerd. Maatregelen die succes hebben. Amsterdam, 27 Sept. Verleden week melden wij reeds, dat de politie strenger dan te voren was opgetreden tegen de roofzuchtige en ongure elementen, die don ker Amsterdam bevolken, en die sinds 1 Januari veel meer dan 100 beroovingen op hun geweten hebben. Na deze maatrege len, die op 15 September zijn ingegaan heeft slechts één berooving plaats gehad, nml. op den Zeedijk. Nederlander veroordeeld. Te Brussel is Zaterdag naar de »Msb.« meldt de Nederlander, Theo Rivier, gebo ren te Oudenbosch en woonachtig te Brus sel, tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens hulp aan de Duitschers. Bin nenkort zal R. nog voor een soortgelijke overtreding terechtstaan. BEKENDMAKING. SCHOUWVOERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Heusden, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op ZATERDAG 9 OCTOBER a.s. des namiddags pl.m. 4 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan be hoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de algemeene politieverordening bepaald. HEUSDEN, 28 Sept. 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kindei kleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Biensden. De Groote Kerkeraad der Gecombineerde Evangelisch-Lutersche ge meenten 's-Hertogenbosch-Heusden heeft be roepen als predikant voor deze gemeenten den weleerw. heer Dr. H. J. Toxopeüs, Evang. Luth. predikant te Zaandam. Zekere P. v. W. uit Nederhemert, werkzaam op de scheepswerf alhier, had het ongeluk van een ongeveer 2 M. hooge stelling te vallen, zoodat de hulp van Dr. Otto ingeroepen werd. Na onderzocht te zijn constateerde Dr. O. dat het ongeval niet van ernstigen aard was, dat getroffene alleen duizelig was door den val. Van W, werd daarna per auto naar zijne ouderlijke woning vervoerd. In de «Faribault Daily News« van 4 September, die ons wordt toegezonden, vinden wij het volgende bericht, in het Engelsch, dat we vertaald weêrgeven Mejuffr. Josphine Stoffels, dochter van Mr. en Mevr. P. I. Stoffels, die van uit Heusden (Holland) ongeveer zes weken ge leden zich hier ter stede met der woon vestigde, ontving de le en 2e prijs in de fraaie handwerken op de Faribault-tentoon- stelling. Bommelerwaard. Dezer dagen is opgericht de Vereeniging van politiemannen in de Bommelerwaard, genaamd «Eendracht maakt Machte. Ongeveer 40 leden hebben zich reeds aangesloten, onder- wie 8 burgemeesters en de commissaris van politie te Zaltbom- mel. Tot bestuurdersleden zijn gekozen de heeren J. Westerik, burgemeester te Kerk wijk, voorzitter P. Lanting, brigadier der rijksveldwacht te Zaltbommel, vice-voorzit- terW. A. H. Meyer, rijksveldwachter, brig. t.t. te Delwijnen, secretaris-penning meester Van den Berg, gem.-veldwachter te Well, 2e secretaris-penningmeester II. Wijnstekers, gem.-veldwachter te Aalst, commissaris. Beneden-Langstraat. De fruitoogst is dit jaar al zeer onbeduidend. Er zijn geheele boomgaarden, die letterlijk niets leveren, terwyl hetgeen er nog is, niet mooi kan heeten. De prijzen van appels en peren loopen dan ook zeer hoog. Voor prima appels w.ordt van f 15 tot f 20 per H.L. besteed. 's Gravemoer. Vanwege de Tuin- en Landbouwvereeniging alhier zal in den aan staanden winter een cursus worden gegeven in bemestingsleer, waarvoor zich bereids 20 deelnemers hebben opgegeven. Herpt- De laatste dagen komen hier vanwege de vlekteziekte onder varkens weer verschillende sterfgevallen voor, het geen groote schade beteekende vooral nu de varkens reeds voor de slacht bekwaam zijn. Loon op-Zand. Bij gebrek aan ar beidskrachten in het boerenbedrijf worden hier door verschillende landbouwers de aard appelen machinaal gerooid. De aardappelen moeten daartoe in de lengte van het veld in rijen geplant zijn. Ze behoeven maar opgeraapt te worden doch de tweepaards rooimachine geeft dan aan 10 tot 12 ra- pers werk. Van de verschillende werk tuigen, welke den boerenbond aanschafte, spaart deze machine wel de meeste arbeids krachten uit, Er kunnen ongeveer naar gelang het land zuiver is 2/3 H A. per dag mede gerooid worden. Land van Altena. De handel in goede aardappelen was de afgeioopen week zeer vlug. Prijs 6—6.75 per H.L. Meeuwen. Uitslag der loting. No. 1 D. v. d. Beek, 2 W. de Rooij, 3 A. v. d. Assem, 4 A. v. d. Mooren, 5 M. de Raad, 6 J. E. Haspels, 7 R. Ver hoeven, 8 J. de Bruin, 9 A. G. Zijlmans. Nummers 3 en 5 zullen waarschijnlijk nog worden vrijgesteld wegen broederdienst, Voor de te Eelhen te houden Tuin- bouwwintercursus hebben alhier reeds niet minder dan 13 personen zich opgegeven. Raamsdonkveer. Dhr. v. Duren hoopt 1 Oct. a.s. den dienst bij de Post met pensioen te verlaten. 38 jaar was hij als Besteller of Hulpbesteller werkzaam. - Een auto in den zeer vroegen mor gen van het Dorp afkomend, kwam in bot sing met een rijtuig. Het paard sloeg op hol mét een gedeelte van het rijtuig achter zich en de auto kwam in de sloot terecht evenzoo de auto die den avond te voren op de Oosterhoutschen weg tegen een kar aanreed. Bij beide ongevallen gelukkig geen persoonlijke ongelukken. De R. K. Volksbond kocht het huis van den heer Simonis in de Kerkstraat aan om dit in te richten tot' een Bonds- gebouw. Sprang. Onze dorpsgenoot J- M. Kuijs- ten slaagde jl. Vrijdag te Zeist voor het examen cand. Gem.-Secretaris. Genoemde is volontair op het Gem. Secretarie te Be- soijen. Jl. Zaterdag werden de 8 wonin gen der woningstichting »Sprang« publiek aanbesteed. Ingeleverd werden 4 inschrij vingsbiljetten waarna één der inschrijvers zich terug trok. De laagsten inschrijver stond f 7000 boven de begrooting. Het werk is niet gegund. Het 8-jarig zoontje van zekeren C. had het ongeluk met zijn duim tusschen een schoenmakersrondwalsch beklemd te raken zoodat deze geheel plat gedrukt werd. Door dr. v. de M. werd den duim ver bonden. Vrijhoeve-Cappel. In eene Donder dagavond alhier gehouden vergadering van de Stoomzuivelfabriek de «ToekomsU werd met algemeene stemmen besloten tot aan koop van 800 M2. grond voor f 1000, ter vergrooting van den oprit, aangezien deze te smal was om de melkwagens te plaatsen. Wijk. De pas opgerichte bouwvereeni- gmg, «Goede woning« hoopt binnen enkele weken met een 2tal van de arbeiderswo ningen gereed te zijn De woningnood is hier ook aan de orde van den dag. Naar wij vernemen, zijn B. en W. dezer gemeente teruggekomen op hun voornemen, een speciale cursus voor tuin- bouw te geven. Er zal bij genoegzamr 1 deelneming een volledige tuinbouwcursu gegeven worden. Zie advertentie. Zaltbommel. Door 'Ds. F. Bins Ji werd in de Zondagmorgen gehouden gods dienstoefening medegedeeld oat hij het b roep naar Dordrecht heeft aangenomen. Vergadering van den Raad der gefnee j HEUSDEN op Maandag 27 Septemh 4 n.m. half acht. Voorzitter Edel Achtb. Heer H. J. va Eggelen. 4 Aanwezig alle leden. Om 7.45 opent de Voorzitter de ve 1 gadering. Na lezing worden de notuU der vorige vergadering onveranderd vas gesteld. Ingekomen is Proces-verbaal van kasopneming bij d<. Gemeente-Ontvanger op 7 Sept. j.!., waaru blijkt, dat alles in orde is b|\<tfien. Wordt aangenomen voort 9 Jmisgevin De Voorzitter verzoekt Ir Commissie die belast is geweest met het onderzoe J der gemeenterekening en van de rekenin voor het levensmiddelenbedrijf dienstjaa 1919, verslag uit te willen brengen va hare bevindingen. j De heer de Mol zegt, dat hij namer 1 de Commissie, tot zijn genoegen, den Raa -j kan adviseeren, bedoelde rekeningen got te keuren, zooals zij zijn aangeboden. Hiertoe wordt met algemeene stemme besloten, waarop de Voorzitter de Commis? 3 dank zegt voor hare bemoeiingen. i Op de voordracht voor een onderwijzer(e (j aan de M.U.L.O. zijn geplaatst le M C. A. Reas en 2e de heer J.*M. Re. 7 De Voorzitter zegt, dat deze voordracht t opgemaakt in overeenstemming met h Hoofd der M.U.L O. school en den Arro dissementschoolopziener. Dat na het of maken der voordracht de heer J. M. Re? zich' heeft teruggetrokken. Aangezien ni mand het woord over de voordracht ve langt, wordt overgegaan tot stemmin waarbij de heeren van Everdingen en i Mol worden aangewezen als stemopnemeï De uitslag der stemming is dat Mej. A. Reas met algemeene stemmen is b «<i noemd, met zoo spoedig mogelijke indiens treding. Ingekomen is een schrijven van Gede Staten inzake verhooging presentiegeld d Raadsleden. Den Raad wordt in ove weging gegeven om met een ander voo* stel te komen dan indertijd is aangenomr toen n.l. f100.werd voorgesteld. Get Staten zouden ter bereiking van meer eer heid het presentiegeld bepaald willen zie per bijgewoonde vergadering, waarbij voo een gemeente van minder dan 3000 zielei niet boven f 4.per lid zal worden ge gaan. B. en W. stellen naar aanleidinj van dit schrijven voor het presentiegeb te bepalen cp f 2.per lid per vergade ring, zoodat, waar gemiddeld per jaar eer 10-tal vergaderingen worden gehouden he totale bedrag, bij trouw opkomen te vergadering op f 140.zou zijn te steller Overeenkomstig dit voorstel wordt me algemeene stemmen besloten. Ingekomen is nog een schrijven van Ged Staten, gericht aan B. en W. waarin d College zich in beginsel bereid heeft vei klaard mede te willen werken tot grens wijziging der gemeente. Naar aanleidin- van dit schrijven zullen B. en W. eei vergadering hebben met de besturen de gemeenten Herpt, Hedikhuizen, Oudheude en Genderen. De uitslag dezer besprekin zal voor 1 Nov. aan Ged Staten worde bericht. De Voorzitter deelt mede, dat heder morgen nog-»is ingekomen een schrijve gedagteekend 3 Augustus, van een conr missie uit het Departement Heusden de Maatschappij tot Nut van 't Algemeei waarin wordt kennis gegeven, dat de- commissie voornemens is, een wintercurs' voor volwassenen te organiseeren in socia wetenschap, waarvan Mr. v. Ommeren leiding op zich heeft genomen. Voor bijwoning van dezen cursus zal een lag contributie worden geheven, terwijl het in c bedoeling ligt onvermogenden vrij te stelk en zoo blijkt dat dergelijke cursussen oj gang maken, deze op ander gebied uit breiden. De commissie vraagt voor het door ha; beoogde doel het gebruik van een loca der M.U.L.O.school, met vrij vuur en lit voor een avond per week, van 79 ui 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2