eischen mocht inhouden. In een brief van Lenin aan Joffe wordt op de noodzakelijk heid van een dadelijke vredessluiting met Polen gewezen, daar de drnk uitgeoefend aan het Wrangelfront dagelijks tot enorme verliezen leidt, welke het leger de hoop ontnemen, en het reactionnaire gevaar van uur tot uur doen toenemen. De sovjet- regeering treft thans reeds maatregelen, welke gebaseerd zijn op een spoedige vredes sluiting met Polen en waarbij erop gere kend wordt onmiddellijk meer dan de helft der troepen naar Zuid-Rusland te kunnen zenden. Onrust in Sovjet-Rusland. De »Times«-correspondent te Stockholm meldt, dat men in Sovjet-kringen zeer on gerust is over den huidige» toestand. De roode legers, die op beide fronten, in Polen en in de Krira, terugtrekken, zijn gedo- moraliseerd, en krijgen onvoldoende voedsel. Bij verschillende legerkorpsen wordt honger geleden. De Sovjet-regeering heeft een bevel uitgevaardigd, dat iedere Rus zijn overtollige kleeding aan het leger moet afstaan, teneinde de soldaten te redden van den dood door bevriezing. Pogingen van Trozky om nieuwe troepen te recru- teeren, lijden schipbreuk. Zoowel de boe ren als de arbeiders in de steden verzet ten zich daartegen. Een vreemde historie, De jLokal Anzeiger« verneemt, dat we gens smokkelhandel met Duitsche goederen, die in Nederland opgeslagen zijn, de erf prins von Hohenlohe-Langenburg, dezelfde die betrokken was bij het Adlor-incidentt ritmeester Von Unruh en de le luitenan, Toelz gearresteerd zijn, doch later weer in vrijheid zijn gesteld. De zaak is nog niet opgehelderd. (De Crt.) Een aanzienlijke buit. Warschau, 2 Oct. Het communiqué van den generalen staf van 4 October luidt aldus Ten Noordoosten van Grodno hebben de Poolsche afdeelingen de rivier de Oela bereikt, zonder voeling met den vijand te hebben gehad. De achtervolging van de in de gevechten bij Lida verstrooide roode divisie ontwik kelt zich gunstig voor ons. Den 29sten September rukte de groep van Overste Dobo-Biernackibis vooruit tot Nowo-Groedok. De buit, die in het tijdperk van 20 tot 30 September door ons gemaakt is, bedraagt 25.000 gevangenen en 100 kanonnen. By Baronowitsji maakten de Poolsche afdeelingen 1000 gevangenen en verover den zij 36 machinegeweren. De burgemeester van Cork. Londen, 2 Oct. De burgemeester van Cork heeft een zeer slechten nacht door gebracht. Het is heden de vijftigste dag van zijn hongerstaking. Zijn zuster heeft kardinaal Bourne gesmeekt, ten gunste van haar broeder tusschenbeide te komen. o Een medeplichtige aan de ontploffing te New-lork Pittsburg, 4 Oct. De politie arresteerde gisteravond een man Kolenaka genaamd, die van Brooklyn kwam, onder verdenking, dat hij in verband stond met de ontploffing in Wallstraat (New-York.) Hij werd ver hoord tot hedenmorgen. Het resultaat van 't verhoor werd naar Washington opgezon den, men verwacht, dat het aanleiding zal geven tot vele arrestaties te NeYwork en Brooklyn. Kolenaka had een groote hoe veelheid dynamiet in zijn bezit. Bericht wordt, dat hij aan zijn mede passagiers in den trein zou hebben gezegd »Let eens op, wat wij een volgende keer in Wallstreet doen, het zal nog heel wat vreeselijker zijn.c Deze opmerking leidde tot zijn arrestatie. («evechteu te Cork. De houding der politie. Londen, 2 Oct. In verband met het vermoorden van twee politie-agenten in het graafschap Clare hebben gevechten tusschen politie en burgerij in de voornaamste stra ten van Cork plaats gehad. Een politie-agent en verscheidene burgers werden gewond. Een vliegtuig dat boven in dc lucht vlam vat en nog tydig weet te daleu. Een bekende Belgische vlieger, luitenant Van Cothem, is ternauwernood aan den dood ontsnapt. Hij probeerde een nieuw vliegtuig en toen hij circa tweeduizend meter hoog was, brak er een buisje van de benzineleiding, waardoor de benzine over den motor vloeide en in brand vloog. Zon der zijn koelbloedigheid te verliezen, liet de vlieger zijn toestel onmiddellijk dalen, maar toen hij nog vijfhonderd meter van den grond was, vatte het vliegtuig vuur. Maar *¥an Cothem, die ondanks zijn doods angst zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor slaagde erin den grond te bereiken. Toen hij ongedeerd uit zijn vliegtuig sprong, stond het in lichtelaaie. De speelduivel heerscht op het oogenblik te Parijs. In enkele billardzalen daar werd grof gespeeld en dus grof verloren en ge wonnen. Maar de meeste zijde sponnan de eigenaars er bij, want zij beurden re gelmatig hun procenten en verloren nooit. Maar nu heeft de Parijsche politie een streep door hun rekening gehaald, door in de voornaamste speelholen invallen te doen en deze dépendances van Monaco te slui ten. Thans zal het niet zijn »rood wint«, maar »de justitie wint<r. o De prijsverlaging en malaise. Een onderzoek, door de »Pall Mali Gazette verricht, toont, volgens de »N. R. Ct.« aan, dat berichten uit verschillende bron wijzen op de neiging tot een kleine daling der prijzen van voedsel, kleeren en huishoudelijke artikelen. De plotselinge verhooging van de kosten der openbare bedrijven zooals gas, electriciteit, spoorwe gen, trams en omibus, alsook de verhoogirig van de huishuur, zijn meer dan een tegen wicht. De fabrikanten melden, dat de opvallende slapte en werkeloosheid in de industrie dagelijks toeneemt. BINNENLAND. Steeds stijgende. In den omtrek van Boxmeer is het varkensvleesch wederom stijgende. Men besteedt f 2 per K.G. levend gewicht en t 2.20 a f2.40 voor geslacht. Wanneer znllen de levensmiddelen eens dalen luizenplaag. Te Boxmeer en in de omgeving komen op de akkers en in de weilanden verbazend veel veldmuizen voor, die een niet geringe schade aanrichten. Hun natuurlijke vijand, de uil, ziet men bijna niet meer. Zigeuners. Men meldt aan het »Hbld.« van de Oostgrens Aan het station te Oldenzaal arriveerden Vrijdag een lOtal zigeuners, voorzien van behoorlijk geviseerde paspoorten. De grens politie te Oldenzaal zond den troep echter op grond van bepalingen der Vreemdelin genwet naar Duitschland terug. Overal langs onze Oostgrens zwerven, naar we vernemen, zigeuners rond met behoorlijk geviseerde paspoorten, om ons land binnen te dringen. Onze grenspolitie mag dus wel op haar hoede zijn Dpitschc geweren en kanonnen. In buitenlandsche bladen kwamen be richten voor over in Nederland aanwezige Duitsche geweren. Het »Hbld.« herinnert er nu aan dat zich in oris land nog veel Duitsch oorlogs materiaal bevindt, opgeborgen in opslag plaatsen te Crèvecoeur, 's Hertogen bosch enz. Dat de aandacht in de enteritelanden voortdurend gevestigd blijft op dit feit, blijkt o. m. uit een bericht, dezer dagen in de Daily Chron.« vermeld. Daarin werd meegedeeld, dat de Raad van Am bassadeurs zich had bezig géhouden met de kwestie van vier vuurmonden, welke de Duitschers bij hun terugtocht in ons land hebben achtergelaten. Sinds Augustus 1919 is van gedachten gewisseld over het lot van deze kanonnen, en de daarover volgeschreven documenten vermen een lijvig boekdeel. Volgens het Engelsche blad zouden de Duitschers de kanonnen uit Nederland moeten halen, om ze daarna uit te leveren aan generaal Noliet op last van de ontwa peningscommissie, die ze daarna naar België zal zenden. o Twee onsehnldigen als valsche munters gearresteerd. Een Rotterdamsch fabrikant, wiens rei ziger de vorige week te Luik in België vertoefde, zond dezen man een bedrag van 300 francs. Dit geld had de fabrikant gekocht bij een geldschacheraar op de Groote Markt. Zeer verwonderd was de fabrikant een paar dagen later nit België bericht te ontvangen, dat zijn reiziger was gearresteerd wegens uitgifte van vaisch geld. Hij begaf zich zelf onmiddellijk naar Luik, om de zaak in orde te maken, maar werd bij zijn aankomst daar eveneens aangehouden wegens medeplichtigheid. Zijn vrouw heeft zich tot de Rotterdamsche politie gewend, die de zaak onderzocht heeft, de goede trouw van den fabrikant en ook van den laatsten verkooper van het geld heeft geconstateerd en dit heeft ge rapporteerd aan de politie in België. Dit alles heeft niet mogen'baten. Sedert 10 dagen bevindt de Rotterdamsche fabrikant) zich te Luik in arrest. De vrouw heeft zich thans gewend tot den Minister van Buitenlandsche Zaken. o Om twee doode boomen, Het gevaar van procedeeren. Onder de gemeente Edam bewoont ze kere W. een boerenplaats, die door hern wordt gehuurd. Een 3-tal jaren geleden gingen op deze plaats 2 boomen dood, waarop de eigenaar deze wilde weghalen en hiervoor 2 nieuwe zou laten zetten. De huurder verzette zich hiertegen. Een proces volgde, dat de huurder verloor. Beslagligging volgde voor betaling der kosten, en wegens niet betalen van de pacht werd de inboedel uit het huis gezet en de huurder, wegens verzet tegen de politie, geboeid in arrest genomen. Alle kosten samen zullen wel f 1500 beloopen, en dat voor twee boomen, die samen niet meer dan f 10 bedragen. De eerste vrouw iu de l'rov. Staten van Noord-Brabant. Bij de opening der buitengewone zitting van de Prov. Staten op Dinsdag 1.1. had de installatie plaats van roevrouw Suijling- Sluijter, het eerste vrouwelijke Statenlid onzer provincie. o Het rywielvervoer per spoor en de A.N.W.B. Wij vernemen, dat het voornemen be staat om het vraagstuk van het rijwiel- vervoer per spoor door een commissie uit de Nederlandsche Spoorwegen en den A.N.W.B Toeristenbond voor Nederland, nader onder de oogen te iaien zien. o De wereld in. Twee jongens, onderscheidelijk 48 en 17 jaar, van wie de eerste uit Alkemade te Zelhem was gelogeerd, en df> andere in laatstgenoemde gemeente woonachtig, kre gen in het hoofd de wereld in te gaan als »filmspelers«, aldus meldt het H b 1. Ber lijn was het doel. Bij aangeteekenden brief deelden zij het hun ouders mede. Pas waren ze Broekheurne, gemeente Lonneker, de grens gepasseerd, of ze wer- deu reeds te Alstatte aangehouden, zonder »pas« bevonden en naar Ahausovergebracht. Daar zijn ze samen in één cel opgesloten, brachtten er zoo tien dagen door en kre gen verbazend slecht voedsel. Op deze premitieve hechtenis volgde veroordeeling tot 310 Mark boete, sub, voor elke 10 Mark één dag celstraf. Onze avonturiers hadden echter geen geld ze zouden dus nog een volle maand moeten »zitten«. Een berouwvolle brief ging naar huis. Papa uit Alkemade kwa'm naar Enschede doch had ook geen pas. Een inspecteur van politie uit Enschede was nu zijn plaats vervanger, om de jongens vrij te koopen en dit geschiedde door betaling van 700 Mark, daar behalve de boete ook de ge noten kost moest worden betaald. De knapen zijn nu onder geleide weer naar huis teruggekeerd. o Gevaarlijke individuen. Te Winterswijk werden twee Duitschers aangehouden, twee broers, de 29-jarige P. B. B. en de 25-jarige F. L. B. Vol gens hun opgave zijn ze in Nederland gekomen om werk te zoeken. Bij hun aanhouding door de politie te Winterswijk trachtte een hunner de politie de revolver te ontwringen. Op heri werden bevonden t 5000 aan geld, ontvreemd op het post kantoor te Hattem, gouden en zilveren voorwerpen, gestolen in de Buitensocieteii te Deventer, twee browning revolvers en electrische zaklantaarns. Hoewel zij alle schuld ontkennen, staat reeds vast, dat zij Diepenveen, Brummen, Deventer, Hattem en Terwolde hebben in gebroken. jachtopziener uit Diepenveen herkende één hunner als den man, die op hem geschoten had. Bovendien houdt men hen voor de daders der inbraken en dief stallen te Rijssen bij de familie Van Heel, te Wierden, te Zutphen en te Lichten voorde gepleegd, waar zij niet minder dan vier inbraken pleegden, een poging tot inbraak deden en een veldwachter met de revolver bedreigden. o Eenige leden van den gemeenteraad te Go- rinchem stelden voor gedurende de geheele kermisweek in November de vergunning voor den verkoop van sterke drank in te trekken. Naar aanleiding hiervan is in een Vrijdagavond gehouden vergadering van de vereeniging van hotel- en koffie huishouders »Ons Belang« besloten, om, wanneer dit voorstel wordt aangenomen, alle café's en hotels geheel te sluiten, ook op St. Maarten paarden- en beestenmarkt op 15 en 16 November. o De winterdienst. De Winterdienst der Ned. Spoorwegen, die 25 Oct. intreedt, heeft de volgende wijziging voor net traject Utrecht - 's Bosch- Boxtel - Weert - Maastricht en omgekeerd. Op dit traject is voor wat den ver bindingen met het Zuiden betreft geen noemenswaardige veranderingen gebracht. Alleen op het traject den Bosch-Utrech. is een sneltrein ingelegd n.l. van 7.51 vmt van den Bosch ir. 10.04 vertrekt 8.56. Bijksrak- en kunstnijverheidsschool. Bij Kon. besluit is bepaald, dat te Schoon hoven gevestigd is een Rijksvak- en kunst nijverheidsschool tot opleiding van goud en zilvei^medan. o Hareiiarbcidersstakiug geëindigd. Amsterdam 2 Oct. Hedenmorgen heb ben de havenarbeiders besloten Maandag morgen hun werk weder op te nemen. Chincesche tarwebloem. Volgens de »Tel,« wordt thans in ons iand tarwebloem aangeboden, afkomstig uit Chiria, van «vaar nog nooit tarwebloem naar Europa geëxporteerd was. Integen deel betrok China voorheen buitengewoon groote partijên tarwebloem van Noord- Amerika. Dat nochtans voor de Chineesche bloem prijzen van ruim f46 per 100 Kilo betaald worden, houdt verband met de bijzonder groote vraag naar beschikbare bloem, PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, "Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteer en de hulppostkantoren werd gedurende de maand September inge legd f 17275.48. Terugbetaald f 14117.35. De heeren H. J. v. Eggelen en Mr. C. W. van Ommeren, resp. Burgemees ter en Kantonrechter alhier willen in ver eeniging met de heeren P. J. Smits, comm. Prov. Griffie en J. Verwiel, Burgm. van Besoijen, een cursus openen voor examen B, ingesteld door den Ned. Bond van Ge meentebelangen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de lessen te 's Bosch worden gegeven. Zondag had er een botsing plaats met een auto en een motorfiets. De auto kwam uit de Zustersteeg gereden en de motorfiets, waarop twee personen zaten, uit de Herptschestraat. Door tegenwoordigheid van geest wisten beiden motorrijders tijdig van hun rijwiel te springen. De motor geraakte onder de auto en werd een weinig beschadigd, zon der persoonlijk ongeval te veroorzaken zoodat beiden weidra de reis verder kon den vervolgen. Maandagavond hield in het Café »de Gouden Leeuw«, de Heusdensche Har monie hare algemeene jaarvergadering. Door den Penningm. werd rekeningen ver antwoording gedaan, waaruit bleek, dat het alleszins noodig is, dat de contributie verhoogd en zoo mogelijk door donateqrs gesteund wordt. Bij gehouden stemming voor 3 leden van het Hoofdbestuur werd als zoodanig herkozen de heer A. B. de Moor (voor zitter) en gekozen de heeren C. Lagendijk en J. Zonneveld. Tot werkende bestuursleden werden herkozen de heer Adr. Bax (Penningm.) en gekozen de heer A. van Genderen. Alle gekozenen namen de functies aan en met vollen moed wordt een nieuwen jaargang ingetreden. Werkendam. Met het rooien der suikerbieten is men druk bezig. Over het geheel zijn ze klein van stuk zoodat dit gewas niet meevalt De prijzen der aardappelen zijn al hier stijgende. Men besteedt voor Bravo's reeds f 6.50 per H.L. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. C. M. Luteyn van Heinenoord. Na vooraf bevestigd te zijn door Ds. O verduin van Moerkappele deed Zondag avond Ds. G. van Reenen zijn intrede bij de Ger. Gemeente alhier. Verschillende personen spraken den nieuwen leeraar toe. Het kerkgebouw was goed gevuld. Beneden-Langstraat. De oogst der aardappelen valt zeer tegen en vandaar moet er op hooge prijzen gerekend worden. Voor de eigenheimers besteedt men reeds f 6.50 a f 7.00 per H.L. 's Gravemoer. Als een bewijs dat de 's Gravemoersche meisjes als dienstbode wel zijn gewild en tevens ook wat aandurven, mag zeker wel worden vermeld, dat voor gaande week er eene van hier is vertrok ken naar eene Hollandsche familie te New- York (Noord-Amerika). - Op Zondag 17 dezer zal de Wel- Eerw. Heer Ds. E. van Leeuwen te Arn hem voor zijne vroegere gemeente alhier optreden. Geertrnidenberg. Onze predikant Ds. S. Bartstra heeft het beroep naar Zwarte- waal aangenomen. Loonschendijk. Zondagmiddag wilde een jongen, die per fiets van Tilburg naar Loon op Zand reed, den stoomtram bij houden. Ter hoogte van het Moleneinde, bij het begin der Loonsche Hei, kwam de fietser te vallen. De fiets werd door den tram een eind meegesleurd en totaal ver nield, terwijl de fietser op de keien terecht kwam en zich ernstig bezeerde. Raamsdonksveer. Gedurende de maand September werd op het postkantoor te R'veer en bijbehoorende hulpkantoren op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 13547.985 en terugbetaald f 15511.21. Door het onhandig hanteeren van een geweer bij een tent voor schietver- maak op'het kermisplein werd de school knaap P. v. S. zoodanig geraakt, onder het oog, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Naar men ons mededeelt zal eer lang door de Chr. M.U.L.O.school alhier een lokaal erbij in gebruik genomen wor den terwijl dan het personeel met oen leerkracht moet vermeerderen en alzoo op 11 personen komt. Veel verheffends heeft de kermis niet te zien gegeven. Gevochten werd er meermalen. C. A. werd op het aange zicht met een mes bewerktB. had het voorrecht door verschillende op het gezicht zoodanig getrapt te worden dat dit geheel en al bloed was terwijl een zekere de W. bij het inslaan van een ruit zijn polsader doorsneed, zoodat ook voor hem genees kundige hulp moest ingeroepen worden. Sprang. Gedurende de vorige maand werden aan het hulppostkantoor alhier op Rijkspostspaarbank belegd f2131.49 en terugbetaald f5260.24. Door de duisternis misleid viel vrouw N. alhier achter haar woning in buurmans beerput. Dat dit minder aan gename bad haar slecht beviel laat zich begrijpen. Gelukkig kwam zij zonder eenig letsel met den schrik en nog wat vrij. N. B. had het ongeluk over een emmer te vallen, met de gevolgen dat hij zijn schouder ontwrichte. Na de geneeskundige hulp van dr. v. d. M. te hebben ingeroepen achtte deze het noodzakelijk dat genoemde zich in het ziekenhuis te 's Bosch zou laten behandelen. J.l. Zondag vond men m de collecte bij de Ned. Herv. kerk alhier van een onbekende gever een gift van f 180.te verdeelen als volgt' f60.voor de kerk, f 60.voor de diaconie en f 60.voor de Chr. school alhier. Wijk. Donderdag 1 Oct. j.l. had aan den bouw van 12 arb. woningen voorde Bouwvereeniging »Goede Woning,te Wijk en Aalburg de eerste steenlegging plaats waarbij de voorzitter, de Heer K. van der Velden, ongeveer als volgt sprak De groote behoefte aan woningen, in deze gemeente, was oorzaak dat eenige personen, welke thans het bestuur der Bouwvereeni ging vormen, het vorige jaar de mogelijk heid bespraken om te komen tot de op richting eener Bouwvereeniging. Het gevolg van die bespreking was, dat de vereeniging 10 Sept. 1919 werd opgericht. Tot architect werd benoemd de Heer C. van Wijk, die ons van af de oprichting steeds in alles ter zijde stond. Onder zijne leiding zullen dan ook ruime, naar de eischen des tijds .ingerichte woningen verrijzen, zoo- als reeds aan een 4-tal woningen welke reeds onder den kap staan te zien is. Een woord van dank aan den Heer van Wijk, is hier zeer zeker op zijn plaats. De Heer Colet, secretaris der vereeni ging, wist te bewerken dat we reeds op 10 Jan. j.l. de Koninklijke goedkeuring op de Statuten verwierven en dat de vereeni ging werd toegelaten als uitsluitend werk zaam in het belang der volksvesting. Aan den Heer Colet, met zijn bekende werk kracht en werklust, wordt voor het vele dat hij voor de vereeniging deed, door mij namens het bestuur hartelijken dank betuigt. Verder een woord van dank aan het ge meentebestuur, den gemeente-secretaris en den Inspecteur van de volksgezondheid te 's Bosch, voor hunne welwillende mede werking. Op 21 Juni werd het werk aanbesteed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2