nr. Een rechterlijke dwaling. l. derk: f el. int. 482. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4024. Zaterday 9 October. L920. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, Hinthamerstpaat 24, 's-BOSCHL 1 Magazijn St. Jozef. it t HliMA V\ lleereii- en Kinder UND van ALTENA samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak, mag.— - mt-jm vmn 7 FEUILLETON. Oud-Rollandsch tinijberJc Tafel- Dessertmessen, Frujrc- Boter-j en Kaasmesjes/ GFJE i*o zilver alpacca I f7 jacq. krijbolder Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1 40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Er zijn langs een omweg berichten uit Sowjet-Rusland gekomen, uit welke valt op te maken dat de ineenzakking van het roode militaire front samengaat met een bedenkelijk gekraak in het arbeidsfront daarachter. Op verschillende plaatsen zijn de arbeiders aan spoorwegen en in fabrie ken stakingen begonnen, met het doel om den vrede van de So wjet-regeering af te dwingen of haar heelemaal omver te wer pen. Het verdachtste verschijnsel in de beweging wordt genoemd, dat ook onder de soldaten van het Westelijke roode leger vergaderingen worden gehouden, om tegen voortzetting van den oorlog verzet aan td» teekenen, die heriuneren aan dergelijke bijeenkomsten gedurende het kot te regime van^Kerensky, dat aan de roode revolutie en ^et uittreden van Rusland uit den grootëfo oorlog voorafgittg, die het Kopen- haagscne blad National Tidende ontvangen heeft, ofehelzen eveneens dat de stakings beweging^ zich in Rusland snel uitbreidt, dat er in Verschillend steden onlusten zijn geweest, Waarbij volkscommissarissen ver moord zijn efcz. De bezetting van Baranowitsje door de Polen, het belangrijke spoorwegkruispunt 175 K.M. ten Z.O. van Grondrio, betee- kent voor de Russen de afsnijding van hun zijwaartsche spoorwegverbinding aan hun front ten Noorden van de Pripet. Natuur lijk maken de nog altijd aanhoudende sue- Een ware gebeurtenis. (1) De geestelijke Christiaan Weisecke ge raakte niet spoedig van zijn stuk. Meer dan tien jaar was hij als geestelijke in het tuchthuis te Müllberg aangesteld, hij deinsde niet meer huiverend terug als hij in de diepste afgronden van menschelijke verdor venheid en misdaad moest neerzien, en ook den meest verharden misdadiger, met welke hij dagelijks moest omgaan, kwam hij, ge dachtig aan het gebod der naastenliefde, met zachtheid en troost te gemoet. On vermoeid zocht hij, de rampzaligen, die de maatschappij voor haar eigen veiligheid uitgebannen had, te sterken in de kracht, die zij behoefden om de zware straf te dra gen, in de hoop, dat nog eens, wanneer de schuld geboet zou zijn, ook voor hen ge lukkiger dagen konden aanbreken. Voor ieder had hij een goed woord en door de warme belangstelling, die hij voor de veroordeelden toonde, had hij hun volste vertrouwen gewonnen. In het tuchthuis van Müllberg worden alleen de zwaarste jmisdadigers opgenomen, onverbeterlijke inbrekers, gevaarlijke dieven, moordenaars, voor welke eerst de dood de kerkerdeur ontsluiten zou. Velen van hen die noch voor den rechter van instructie, cessen van de Polen en de inlichtingen, die men ook te Warschau moet bezitten over de .stemming onder de Russische ar beiders, de militaire partij in Polen, die nog van geen vrede wil weten, weer ster ker. De dwaze bluf van de Sowjet- regeering om, toen de onderhandelingen te Riga al een heel eind gevorderd waren, met nieuwe eischen aan te komen helpt die partij in haar verzet tegen de vredescon ferentie. De instructies voor de Poolsche afgevaardigden te Riga worden nu in over leg met den Raad van Landsverdediging herzien en de bolsjewiki zullen het aan zichzelven te wijten hebben, als zij ten slotte hardere voorwaarden, moeten aan nemen dan er oorspronkelijk op het Pool sche vredesprograrn hebben gestaan. Tusschen de Polen en Lithauers is te Soewalki een wapenstilstand gesloten, die zoolang zal duren, als de conferentie daar bijeen is. In de streek van Soewalki en Sejny zijn de gevechten jl. Vrijdag bij gemeen overleg gestaakt. Er was voor de Lithauers alle reden, om niet te stijf op hun stuk te staan, want het werd met den dag duidelijker, dat de steun van Sovjet-Rusland hun tegenover de Polen niet veel meer zou baten en dat. zij beter zouden doen met zich op den zedelijken steun van den Volkenbond te verlaten. In Oostenrijk is men voornemens door volksstemming te besluiten zich bij Duitsch land te voegen. Reuter verneemt uit Parijs, dat het ministerie van buitenlandsche zaken voor nemens is krachtige maatregelen te nemen teneinde Duitschland en Oostenrijk te nopen noch ter terechtzitting, ondanks de volle digste aanwijzingen van schuld een beken tenis hadden afgelegd, ja, die zelfs van hun vonnis onder het aanroepen van God en alle heiligen hun onschuld hadden vol ge houden, hadden den geestelijke Weisecke geheel vrijwillig en zonder den minsten dwang of aansporing zijnerzijds hun schuld bekend. Zij wisten, dat zij op zijn stilzwijgendheid vertrouwen konden, dat hij hen niet met nuttelooze strafpredikatiën zou kwellen. En die vrijwillig afgelegde bekentenis had hen bevrijd van den drukkender» last, dien zy met zieh meesleepten van de eenzame cel naar de werkplaats. Zij voelden zich ver ruimd en vergisten zich niet als zij meen den, dat de geestelijke hen van dat oogen- blik af vriendelijker en welwillender tege moet kwam. Wat had Christiaan Weisecke in de tien jaren van zijn 2waar maar schoon ambt reeds moeten aanhooren Het schriklijkste was hem begrijpelijk geworden, en wat be grijpelijk is mag op vergeving hopen. Ern stig maar troostend was zijn oog als hy in de cel tegenover den ouden boef zat, die hem tot zich geroepen had, en als de ramp zalige, wiens vaal, grauw gelaat door de ontroering nog schriklijker geworden was, hortend en stootend woorden uitstiet, waar van de geestelijke de bedoeling spoedig be greep. Was het zware uur der beproeving ach ter den rug, dan drukte Weisecke den ver oordeelde de hand en als de cel dan geslo- tot het nakomen der vredesverdragen, in dien de voorgestelde volksstemming in Oostenrijk zou beslissen ten gunste van aansluiting bij Duitschland. Er zullen evenwel geen stappen worden gedaan om de volksstemming te beletten, alvorens tusschen Frankrijk, Engeland en Italië van gedachten gewisseld is. Er schijnt toch nog iets te komen van eene handelsovereenkomst tusechen Enge land en Sowjet-Rusland. De Times geeft hierover, dat de in- en uitvoer van alle goederen in en uit Rusland (met uitzon dering van wapens en munitie) vrij; zal zijn, gelijk de scheepvaart van beide ian- den op eikaars havens. Engeland neemt niets in beslag, wat aan Sowjet-Rusland of zijn burgers behoort en eenzelfde verplichting neemt Sowjet-Rusland op zich ter» aanzien van de bezittingen van Ergelsche particuliere personen, met ver plichting tot schadeloosstelling in gevalleït waarin de inbeslagneming reeds uitge voerd is. Behalve bepalingen over de positie van handelsagenten en de opzegging van de over eenkomst, is dit de hoofdzaak van de over eenkomst. Het belangrijkste punt, de kwestie van de schulden, die staat en overheid in Rusland onder de tsaristische regeering heb ben aangegaan, blijft in de overeenkomst buiten beschouwing. De Daily Herald had gemeld, dat het aangehouden wordt tot aart een vredesconferentie. De Times is van meening, dat dit volslagen negeeren van de aansprakelijkheid voor de oude Russische GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepel/ en Vorken, Suikerlepe/tjes. Vraag prijscourant /oor Gero zilver. I voorheen Hinthamerst/aat 70. 's-BOSCH. ten was, zag de bewaarder door het kijk gaatje dat de bewoner diep ademend en in groote ontroering de enge ruimte eenige malen op en neer liep, dan weer op zijn kruik ging zitten en met het hoofd op de hand gesteund bitter weende. Kalm en vriendelijk, zooals hij gekomen was, keerde dan de geestelijke naar zijn woning terug en niemand kon hem aanzien, dat hij zoo even het aangrijpend schouw spel had bijgewoond van een hevigen ziele- strijd. Ditmaal echter was Christiaan Weisecke, toen hij de ziekenafdeeling in het tuchthuis verliet, zijn ontroering niet meester. Den bewaarders, die hij in de lange kale met asphalt bevloerde gangen tegenkwam, viel het op, dat hij zonder hun groet te beant woorden met ongewone haast hen voorbij ging en verwonderd keken zij hem na. De oude Fr&derik Schunner, in de mis dadigerswereld onder den bijnaam sSchus- tersfriedek bekend, een berucht recidivist, die laatstelijk tot tien jaar verooi deeld was wegens inbraak gepaard aan zwaare ver wonding, maar die door den dood weldra uit den kerker verlost zou worden, had hem bij zich geroepen. Wel een uur lang had de geestelijke aan het bed van den sterven den misdadiger gezeten toen had hij hem de hand gedrukt, hem eenige woorden van troost toegesproken en zich langzaam ver wijderd. Zoodra echter de deur achter hem gesloten was, had hij zich het zweet van het voorhoofd gewischt en was hij haastig schuld, de overeenkomst volkomen onaan nemelijk maakt. Maar er is erger, meent zij. Art. 9 verklaart dat, de Britsche re geering geen stappen zal doen of aanmoe digen, »om beslag te leggen op of bezit te nemen van goud, waarden of artikelen, die Rusland zou uitvoeren tot betaling van in voeren, op grond van eenige vordering op Russische burgers of op de Russische Sowjet- regeering of op de vroegere regeeringen van Rusland.® Dit beteekent dat de Brit sche regeering de crediteuren van Rusland verhinderen zal, om een actie in te stellen langs den eenigen weg die hun open-sUiat om voor hun belangen op te komen, en liet is te begrijpen, zegt de Times, dat de Lon\ densche bank- en handelswereld tegen zulk een manier van doen in verzet komt, daar de geest waarin alle zaken worden gedaan is de geest van vertrouwen in de eerlijke ver vulling van een eenmaal aangegane verbin tenis. Een lid van de Londensche beurs dat tegen dien geest zondigde, zou onmid- delijk uitgestooten en met schande overla den worden en een Engelsche regeering die in strijd ermee handelde, zou zeker kun nen zijn van de blaam van alle eerlijke lieden. Te Parijs wordt 15 dezer een congres gehouden voor het vereenvoudigen van de douane- en pasformaliteiten en het herstellen der internationale verbindingen onder toe zicht van den volkenbond. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft deze raad voorgesteld de consulaire visa's af te schaffen en te vervangen door een enkelvoudig visa van een centraal kantoor tegen een vast tarief. De burgemeester van Cork en de andere elf hongerstakers zij zouden nu de een 55, den anderen 56 bf 57 dagen gevast hebben blijven een wonder, waarover Sinn-Fein maar liever niet spreekt. In elk geval herhalen de in September gevangen gezette Sinn-Feiners het voorbeeld niet. Een bericht van Dinsdag behelst, dat Mo Swiney nog altijd niet in stervensgevaar verkeert, een ander, dat hij zichzelf nog scheert en de kranten trouw leest. Sinn-Fein, dat aan de Engelsche regee ring de heulsrol had toegedacht, begint belachelijk te worden. De hongerstaking schijnt daarom voorgoed van zijn propa ganda-program afgevoerd te worden. BINNENLAND. Het brood in Oostenrijk. De burgemeester van Weenen heeft for- voortgesneld. Toen Weisecke in de directeurskamer- kwam was hij zich zelf weder meester en kalm vroeg hij »Zoudt gij mij de stukken van het pro ces Althanns willen geven »(jaarrie« antwoordde de directeur, »heeft de schelm eindelijk bekend »Neen.. Ik hem van daag zelfs niet ge sproken, maar ik heb over zijn zaak iets gehoord, ik kan mij nog niet daarover uitlaten. Ik zou de stukken gaarne doorzien.® »Goed, ik zal ze dadelijk laten komen.» De directeur drukte op het knopje van een electrischen schel en beval aan den binnenkomenden bewaarder de gevraagde stukken uit het archief te halen. ®Met die Althanns is niets te beginnen® hernam de directeur tot den geestelijke. »Ik heb hem zoo vaak er over aangespro ken, maar altijd vruchteloos. Met lieden van dat slag is niets te beginnen. Geluk kig draagt hij zich hier goed, hij is kalm en werkzaam. En Schunner Hij heeft naar u gevraagd, hebt gij hem gesproken »Ik kom zoo even van hem.® »En »Het schijnt met hem spoedig te zullen aftoopen. Ik vond hem zeer zwak.« »Ja de dokter heeft hem opgegeven. Weet ge wel, dat met hem een der ge vaarlijkste boeven sterft die wij hier heb ben Het gesprek werd gestoord door het bin nenkomen van den bewaarder, die een bundel DltAAGT («orinchcm meel geprotesteerd bij de regeering tegen het oneetbare brood, dat weer met meer dan een kroon wordt opgeslagen. De re geering constateert, dat de boeren weige ren om meel aan Weenen te leveren, o Wrange). Volgens het laatste officieel communique van Wrangel hebben de troepen van de Zuid-Russische regeering Mariampol en het centrum van het mijnbekken van de Do- netz bezet. Er zijn meer dan 10.000 ge vangenen en er is geweldig veel buit ge maakt. Algemcene staking in l'ortugal. Volgens belichten van de Portugeesche grens, zou er in heel Portugal een alge- meene staking zijn uitgebroken. BUITENLAND. De ex-Koning van Griekenland. Ex-koning Konstatijn, die langen tijd irt Zwitserland heeft vertoefd, waar hij vol gens de beschuldiging van zijn tegenstanders- te Athene in het geheim medewerkte aan plannen voor een omwenteling in Grieken land, gaat binnenkort naar Rome, waar zijri broeders, prins Andreas en prins Christo- phorus, reeds zijn. Volgens de Grieksche bladen is het doel van het bezoek, zoo dicht mogelijk in de nabijheid te zijn van zijn aanhangers in Italië, die een verkiezings campagne in Griekenland op touw willen zetten. papier met het in groote letters beschre ven opschrift »Martin Althanns® op tafel legde, Weisecke stond onmiddelijk op. »Hebt gij zoo'n haast?® vroeg de direc teur. »Ja. Ik moet iets nazien wij spre ken er later wel eens over, misschien van daag nog over een uur zal ik Schun ner nog eens bezoeken.» Hij drukte den directeur de hand, nam den bundel papieren en liep haastig naaf- zijn woning. Daar verdiepte hij zich in de stukken van het proces Althanns, die hij sedert jaren niet had ingzien. Hij herinnerde zich nog wel, dat Martin Althanns ter dood ver oordeeld was, welk vonnis in levenslange tuchthuisstraf was veranderd, maar de bij zonder heden had bij vergeten. Terwijl hij ingespannen las, maakte hij op een vel papier enkele korte aanteeke- ningen en af en toe leunde hij achteroyer in zijn stoel en staarde ernstig voor zich uit. »A1 ons weten is stukwerk mompelde hij, toen hij het laatste stuk sloot en den bundel weder byeenbond. Toen op Maria Hemelvaart, 15 Augustus 4882, Apollonia Meijering, de dienstbode van den boer Jakob Peter Tenner, des avonds in de schemering thuis kwam, na den feest dag bij verwanten te hebben doorgebracht, wachtte haar een vreeselijk schouwspel. Wordt vervolgd). voor het Lanü van Heusden en Aitena, de Lanystraat sn de BommeleFwaard S -■V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1