voor liet Lankan Eeusden en Allena, de Langstraat en de Boimelerwaard: Mo. 4024. Zaterdag 9 Octoher. BEHOORENDE BIJ HET Moedeloosheid, een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij r.ieraandoening is moedeloosheid, omdat het dientenge volge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wande ling en neemt een opgewekt, flink besluit. Zegt tot uzelfnik weet door^mijn rugpijn, loomheid en urinestoornissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de ge woonten veranderen, die er nadeelig voor zijn.® Vermijdt laat naar bed gaan, zware maaltijden en onnoodige prikkels, en be gint eenvoudiger te leven. Dat is een ver standige, geschikte leefwijze voor uwe ge zondheid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierverschijnselen als rheu- matiek, steen, ischias, niergruis, nier- of blaasontsteking, rugpijn, spit en urirte- k walen. Foster's Rugpijn -Afleren Pillen zullen u helpen om gezond te'^vftwrdgn. Zij ver sterken en heelen de nieren, "geven^ ver zachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urine zuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige verandering in gewoonten en tijdelijke be handeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de rioodige lichaamsbeweging oin gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten a 1.15 p. doos of f 10.p. zes doozen. Beknopt verslag van de vergadering van den Gemeenteraad van Werkendam op 10 October l.l. Door Gërlep. Staten werd. goedkeuring verleend op a. de gemeentelijke leeningerumui f 8000 en f13600; b. de verhoogde huishuur van een per ceel, bewoond door L Verdoorn c. verhuring van eén stuk grond aari W. Visser d. De gemeenterekeriing over'1918 19(?); e. af- en overschrijvingen f. de vaststelling van het presentiegeld voor de leden van den raad op f 2,50. Ingekomen een schrijven van den heer L. de Haan, dat hij ontslag neemt als Lid van den Gemeenteraad. Een verzoek van den heer C. Kramer en andereïï te 4eWerken, om aansluiting bij de waterleiding wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. Aan de Vervoornepolder wordt voor on derhoud f 75 toegekend. Op een verzoek van gemeente-ambtenaren om nadere verhooging der jaarwedde, wordt, na gevoerde discussie, afwijzend beschikt. Eene commissie wordt benoemd voor het nazien der gemeenterekening 1919 en die van het levensmiddelenbedrijf wordt vast gesteld. De heer M. J. Meijer wordt eervol ont slag verleend als lid der schattingscommissie van de inkomstenbelasting en als zoodanig benoemd de heer J. J. van Oord. De heeren Van Herpt en Van Deijl worden, ter vervulling van ontstane vaca turen, benoemd als lid der commissie wering schoolverzuim. Voor leden van college van zetters wor den de volgende dubbeltallen gesteld J. Visser Az., W. Kieboom en B. Visser, J. J. van Oord. Tot brugwachter wordt benoemd W. van Kooy op een tractement van f225. Een voorstel tot demping en rioleering van de Molensloot, waarvan de kosten op circa f 4900 zijn begroot, wordt aangenomen. Aan de Kroon zal ontheffing gevraagd worden van art. 48, 5e lid Wet Lager Onderwijs, niet betrekking tot de langdurige vacatures aan de school in den Biesbosch. Op gestelde vragen door de heeren Paans en Van Wijk deelt de Voorzitter mede, dat met het oog op de kosten niet alles gelijk kan gebeuren, doch dat voor den Nieuwen weg de waterleidingbuizen reeds besteld zijn, terwijl het aantal straatlantaarns van 16 op 30 zal worden gebracht De3 nachts zullen er 9 blijven branden. Hierna gaat de Raad over gesloten ver gadering. BUITENLAND. Een keiierstaudbcelri verkocht. Te Metz stond een standbeeld van den gewezen keizer, dat terstond na het tot stand komen van den wapenstilstand door de Franschen verwijderd is. Het gemeente bestuur van Metz heeft nu het standbeeld voor 75000 frank verkocht, en voor dat geld zullen nu twee monumenten geplaatst worden, het eene ter eere van den Fran schen poilu, het andere ter eere van Paul Déroulède, den Franschen dichter-nationalist. Bij de poort Saint Denis te Parijs is een klein geriefelijk ingericht burgerrestau rant, waar men voor een modesten prijs van 42 francs een diner of lunch kan be komen. Meestal zijn het habitué's die het restaurant bezoeken. Maar somtijds ver dwaalt er wel eens een vreemdeling. En wanneer die een beetje vroeg is, wil hij altijd aan het mooiste tafeltje in een hoekje bij het raam gaan zitten. Maar dan komt de kellner en zegt beleefd «Bezet mijn heer, dit is de tafel van maarschalk JoflVe Hier dineert de overwinnaar van den slag aan de Marne, terwijl zijn vrouw den na zomer buiten doorbracht. En hij is bekend om zijn eenvoudige bijna vergetarische maaltijden. In Frankrijk wurdt druk jacht gemaakt op ratten, want op ratten zijn premies gesteld van regeeringswege. Dus worden de ratten populaire dieren, en welkome artikelen. Thans worden ze zelfs gestolen. Een jager, die reeds 58 bij elkaar had, kwam tot de ontdekking, dat ze na een inbraak verdwenen waren. Een moeilijke taak voor de politie, want hij had niet de voorzorg genomen zijn ratten te merken. Ze vertegenwoordigden een waarde van 14 francs 50 centimes. o Dc veepest in Relgic. Volgens een officiëe'e statistiek waren er op 15 September in België nog 85 gemeenten besmet door de veepest. Er- zijn 222 haarden uitgeroeid en 1842 bees ten afgemaakt. o (iroote brand te Manilla. Offieieele gebouwen verwoest. Londen 5 %Oct. De »Times« verneemt uit Manilla, de^hoofdstad der Philippijnën, dat aldaar het "senaatsgebouw, het minis terie van Financien en het muntgebouw in brand staan en in weerwil van de po gingen der brandweer geheel dreigen af te branden. In verband met dit bericht verdient het de aandacht, dat op deze eilanden eenzelfde beweging als in Ierland voor onafhankelijkheid gaande is. o Polen en Rusland. De vrede aanstaande, Boedjenny tegen de Sovjet- regeering. Londen, 6 Oct. De correspondenten van de »Times« en de «Manchester Guardian te Riga melden, dat de voorzitters van de Poolsche en Russische delegaties een ge meenschappelijk communiqué hebben uit gegeven, waarin zij te kennen geven, dat zij overeengekomen zijn het wapenstilstands verdrag en den voorloopigen vrede Vrijdag aanstaande te teekenen. Dinsdagavond teekenden zij een protocol, waarin zij verklaren, dat zij tot deze schik king zijn gekomen. Deze overeenkomst werd bereikt door per soonlijke onderhandelingen tusschen Domski en Joffre. (De Ct.) o Re anarchie in Ierland. Een politiekazerne overrompeld. Londen, 5 Oct. Volgens een bericht uit Ierland werd gisteren te Schuil, in het graafschap Cork, een politiekazerne over rompeld door een gewapende bende, die vijftien politiemannen gevankelijk wegvoerde en geweren, machinegeweren eh munitie buitmaakte. De kazerne werd in brand gestoken. —o BINNENLAND. Levenslang. Speenhof! neemt het in «de Groene Amsterdammer® alsvolgt op voor de tot levenslang veroordeelden Levenslang had hij gekregen Voor zijn inbraak en zijn moord, Eri hij had zijn harde vonnis Met een grijnslach aangehoord. Zonder zich er aan te storen Wat er met hem werd gedaan, Was de rauwe jonge zeebonk In zijn stille cel gegaan. Toen hij zoo de eerste maanden Wezenloos gezeten had En geluiden ging herkennen Uit de verre, vrije stad, Kwam verlangen naar de kroegen En zijn meiden in hem op En zijn stierenbloed ging bonzen Door zijn hleeken zeemanskop. Toen begon hij te gevoelen Dat het was voor levenslang. Toen pas maakte door zijn onmacht De gevangenis hem bang En dan graaide hij zijn knuisten Voor een moord op een cipier Of hij zakte in elkander Als een afgemarteld dier. Jaren sleet hij op de werkzaal, Angstig bevend ploos hij touw En hij ging den dag vergeten Dat het anders worden zou. En zijn oogen werden doffer En zijn lijf kromp in elkaar En hij schrok niet in zijn waschblik Van zijn arme, grijze haar, En geen dag zou er meer komen Voor wat troost en diep berouw, Als hij buiten bij zijn menschen Even aanspraak vinden zou. Eerst na jaren, lange jaren, Kwam het einde van zijn straf Toen pas ging zijn celdeur open, Want zijn lijk moest naar het graf. Laat er medelijden komen Als er boete is gedaan. Laat die zwakke stille stakkers De gevangenis uit gaan. Zoo te kwellen is onwaardig, Grijsaards martelt men niet af Zulken afgestompten stumpers Spaart men deze beestenstraf. De heer F. de Sinclair is bet, evenals velen met hem, niet eens met den heer Speenhof!, tot wien hij de volgende dicht regelen richt Levenslang hadden ze samen Hard gezwoegd van vroeg tot laat En ze deden met hun beidjes Heel hun leven niemand kwaad. 't Zuur bespaarde geld bezorgde Met hun ouderdomspensioen Aan de brave stille besjes 'n Beetje eten en fatsoen. Maaar er was een rauwe zeebonk Die wou lallen met een meid, Al zijn geld had-ie verzopen, En dan is geen vrouw bereid. Toen zijn stieren bloed ging bonzen In zijn jongen zeemans-kop Ging bij om aan splint te komen Op een keer den boer eens op, En daar wezen ze hem toevallig 't Huisje van die brave twee, Die daar zoo alleenig woonden, Stilletjes, maar heel tevree. Toen het donker was geworden, Sloop de dappere zeebonk heen Naar het huis van de twee vrouwtjes, Ja, dat durfde-n-ie alleen Met een sprong was hij daar binnen, Wekte d'oudjes uit haar slaap, Wurgde d'een en gaf de andere Met zijn mes een diepe jaap In het tanig-oude halsje. 't Bloed spoot heel de kamer door. En de dappere rauwe zeebonk Ging er met het geld vandoor. Levenslang heeft hij gekregen Voor zijn inbraak en zijn moord, En nu doet de Dichter-Zanger Voor dien «stumperd« een goed woord. Speenhof!, dat je pleit voor brave Ouwe menschen, in 't gedrang, Dat kan jij, als niemand anders En dat weten we al lang. Maar je «rauwe jonge zeebonk Met zijn «bleeke zeemanskop ...«II Wilde beesten, Dichter-Zanger 1 Schiet je dood of sluit ze op. Provinciale Staten. Buitengewone zitting op 5 October. Mevrouw Suyling-Sluiter en de heer Zie- des des Plantes nemen zitting ter vervul ling der vacature Snellen en Knol. Bij het voorstel tot wijziging van het reglement op den provinciale waterstaat zal in plaats van «twee ingenieurs« gesteld worden «ingenieurs® om ruimte te laten zoo noodig een derde te benoemen. Tot Lid van de Eerste Kamer wordt bij derde stemming benoemd de heer H. Blomjous met 27 stemmen. De heer P. de Wit verkreeg 26 stemmen. Tot Lid van de Gedeputeerde Staten werd bij derde stemming gekozen de heer de Vlam met 33 stemmen De heer Be- liën verkreeg 19 stemmen. o Dronken kippen. Een winkelier te Bussum kwam tot de ontdekking, dat al zijn kippen, ruim 100 in getal, op een vreemde wijze zich voort bewogen, de dieren schudden met den kop, liepen tegen elkaar, tuimelden omver, enz. Toen hij de huisgenooten dienaangaande ondervroeg kreeg de knecht een kleur en bekende het volgendehet rolgordijn voor de étalage willende optrekken, had hij dit zoo wild gedaan, dat het gordijn viel, waardoor een flesch wijn brak en de inhoud in het geëtaleerde kippenvoer te recht kwam. Om evenfueele standjes te voorkomen had hij den boel handig opge ruimd en. de kippen op de bedorven lekkernij onthaald* De kippen waren dus niet ziek maar dronken o De Rotterdamsche veiling Op de heden in ons veilingslokaal, Delft- sche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 16.00 f 18.30 (klein) f 15.00--f 15.30 Eendeieren f 15.70—f 16.00 Aanvoer 75000 stuks. o 's Hertogenbosch. 6 Oct. Aangevoerd 791 runderen, 600 biggen, 12 zeugen. V. koeien 1ste kwal. f 1.07, 2de kwal. f0.95 per pond; kalfkoeien f500775, kalfvaarzen f 450650, magere koeien f300425, pinken f225350, zeugen f 200280, biggen f45 per week. o De staking bij den Post- en Telegraafdienst, Te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is een groot deel van het Pqst- en tele graafpersoneel plotseling zonder de besturen der organisaties er in te hooren, in staking gegaan, in verband met bet uitblijven van een herziening der salarissen. De algemeene ontwrichting, die de sta king ten gevolge zou hebben gehad, is ge lukkig niet verkregen en op de verschil lende plaatsen is de arbeid weder hervat. Waar het om gaat. De eischen van bet telegraafpersoneel, waarvan thans een gedeelte tot staking is overgegaan, luiden: Algeheeie herziening van salarissen en verhoogingen, in afwachting van een extra- maand salaris met een minimum van f 200^ De salarissen bedragen thans Voor de telegrafisten le kl. van f 1700 tot f 2700 voor de telegrafisten en kan toorbedienden 2e kl, "an f 1500 tot f2300. Voor elk jaar beneden den 21-jarigen leeftijd wordt van dit salaris f 50 afge trokken. De bestellers ontvangen van f 1400 tot f 1800 jaarloon, voor kantoorknechts f 1500 tot f2000 en voor de hoofdbesiellers f 1400 tot t 2400. Van al deze salarissen wordt thans nog 7°/0 voor pensioen afge trokken. Het personeel eischt naast alge heeie salarisherzieniug ook premievrij pen sioen. 's-GRAVENHAGE. De toestand in Den Haag. Volgens bij de directie van het post kantoor te 's Gravenhage ingewonnen in- formatiën was aan het post- en telegraaf kantoor het geheele personeel aanwezig. Voor het geval zich nieuwe storingen voor doen, heeft men" zóo goed mogelijk maat regelen genomen, om deze het hoofd te bieden. De deputatie niet ontvangen. Naar ons uit Den Haag gemeld wordt, heeft zich een deputatie uit de besturen van de verschillende Ambtenaren-vereeni- gingen aan het departement van Binnen- landsche Zaken aangemeld met het ver zoek door den tijdelijken voorzitter van den ministerraad in audiëntie te worden ontvangen. In opdracht van den minister werd haar door den secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. Kan meegedeeld, dat Zijne Excellentie in de gegeven om standigheden niet bereid was, de deputatie te ontvangen op het geen is voorgevallen. Naar wij van de zijde van de deputatie nog vernemen, heeft zij zich na net bezoek aan Binnenlandsche Zaken begeven naar het gebouw der Tweede Kamer, waar zij de medewerking der fracties heeft inge roepen, om te trachten alsnog tot de re geering toegang te krijgen. Het resultaat was op het oogenblik nog niet bekend. »N. v. d. D.« Open brief aan den linisterraad. Het Comité van Neutraal Overheidsper soneel en de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, hebben open brief tot den Ministerraad gericht. Wij nemen hieruit over, wat in hoofdzaak verlangd wordt Aan alle ambtenaren wordt de pensioen - aftrek over 1920 terugbetaald en boven dien wordt aan ieder ambtenaareenduur- tebijslag verleend van 5 pet., een en ander met een minimum van f 200, verhoogd met f 25 per kind, van het derde af, en met opheffing van de grens van den kin derbijslag, alles ingaande 1 Januari 1920. De werking van dit voorstel blijkt uit het onderstaande staatje. Beneden een salaris van f1600 f 200 hijslag. Van een salaris van f2000 -240 -2500 -300 -3000. 210—150 -360 -3200 2105 pet. -370 -3400 210—170 -380 - 3600 210—180 - 390 -3800 210—190 -400 -4000 210—200 - 410 -4200 210-210 -420 -4400 210-220 -430 - 4800 240—240 -450 -5000 210-250 -460 - 6000 210—300 -510 - 7000 210—350 -560 -8000 210—400 - 610 welke bedragen eventueel verhoogd worden met den hiervoren vermelden kinderbijslag. Het comité zegt voorts, dat liet thans de laatste maal is, dat de leiders langs den weg van overleg willen trachten te verkrijgen, datgene, waarop het rijksper soneel recht heeft. De leiders zullen niet trachten, excessen te voorkomen, indien het voorstel niet wordt aangenomen. o Duitsche stukadoors. Maandagavond laat, tegen middernacht, is te Scheveningen uit Duitschland aange komen een eerste groep van omtrent 40 stucadoors, die vanwege den Patroonshond worden ondergebracht en gevoed in het duor de gemeente aangekochte en den Patroonsbond verhuurde gebouw van het Grand Hotel Royal aan den Gevers Dey- riootweg te Scheveningen. Deze 40 stu cadoors zijn reeds op verschillende plaatsen te werk gesteld ten behoeve van den wo ningbouw enz. Een tweede groep, tellende een 50-tal, stucadoors werd voorts hedenmiddag nog te Scheveningen verwacht. Rrautl iu ren schip. Rotterdam, 6 Oct, Heden morgen te 7 uur is aan het terrein van de firma Swartouw aan de Waalhaven Zuidzijde X'hier, gearriveerd het Amerikaansche Stoomschip «Lydia®, geladen met kolen. Gerapporteerd werd, dat tijdens de reis brand in de ruimen was ontstaan, tenge volge van broeiing. Een aantal drijvende stoombrandspuiten kwam langs zij om hulp te bieden. Hedenmiddag was de brand voldoende gebluscht. (De Ct.) De vrijwillige oudcrdunisverzckcriiig. De Standaard schrijft Naar ons ter oore kwam overtreft de deelneming—-aan de .vjajwillige ouderdoms- verzekering tot nu toe alle verwachting. De Minister van Arbeid heeft Diaconien en instellingen van liefdadigheid opgewekt om mee te werken dat zooveel mogelijk ook onvermogenden, die niet in staat zijn om de premie voor vrijwillige ouderdoms- verzekering te betalen, zich bij die verze kering kunnen aansluiten. Terecht wordt erop gewezen, dat zulks later de uitkeer- ringen zal doen verminderen. Ongcwenschte gasten. Zondagochtend om 5 uur stonden op den Winterwijkscheri weg nabij Groenio een wachtmeester en een soldaat der militaire politie te praten met een gemeente-veld wachter uit Winterswijk, toen zij twee personen op rijwielen zonder licht zagen aankomen. De wielrijders wilden, ondanks het geroep van «halt!® doorrijden, waarom de politie haar eigen rijwielen dwars over den weg wierp, waardoor de wielrijders vielen. Zij trachtten te ontkomeneen worsteling ontstond, de wachtmeester richtte zijn revolver op een der wielrijders en ont nam dezen zyn browning. De andere wiel rijder worstelde met den Winterwijkschen politieman wiens kleeding geheel gescheurd werd, maar ten slotte werden beiden over mand en geboeid naar Winterswijk ge bracht. Het zijn twee Duitschers. De een heeft te Groenio den kommies D. met een brow ning bedreigd. Vermoedelijk zijn het de twee mannen die in den laatsten tijd vele diefstallen in den omtrek hebben gepleegd. o StMEESEl ffietiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5