Fa. ALPH. HÖPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Ahei hoest A II Ctnóa 's-BOSCH. Vughterstraat 19. Levering onder garantie van breuk en bij levering. MIJN HAR DT'S in. de nieuwste modellen. TJELEFOON 715. jgjmiiiiiiii.? of Neeml BONBONS EAag^AMüfihARPT JST. De Icrensmiddelenvoorzieuing in Frankrijk. Parij3. De ministerraad heeft beraad slaagd over de maatregelen, welke zijn bestemd om de stijging der prijzen tegen te gaan, en een overvloediger en econo mischer voorziening met de noodzakelijke levensmiddelen te verzekeren. Een decreet zal den verkoop van vee, versch vleesch regelen, en het slachten van bepaalde ca- tegoriën jong vee verbieden. De invoer van bevroren vleesch zal worden aange moedigd de visscherij zal worden ontwik keld, terwijl de uitvoer van melk, boter kaas en aardappelen zal worden verboden. In Parijs en de departementen zullen raden van verbruikers worden opgericht. 0 Frankrijk'» gunstige kolenpositie. Nauen. Over den gunstigen stand der Fransche kolenvoorziening zijn nieuwe be richten ontvangen. Het Journal des Char- bonnages« spreekt van een daling van den kolenprijs en meldt dat de Fransche in dustrie in Augustus 112 pCt. geleverd kon krijgen. Frankrijk heeft wegens de gun stige kolenpositie zijn eigen leveranties uit de overeenkomst van Spa voor October ten gunste van België, Italië en Luxemburg met 100 duizend tftn kunnen verminderen. De Duitsche luitenant Lipper, die, zooals we eenige dagen geleden meldden, geld ontvreemd had uit de kas van de Duitsche commissie voor krijgsgevangenen te Parijs en die daarmee goede sier had gemaakt, past thans de hongerstaking toe. Het zal te betwijfelen staan of men hem in Franrijk met dezelfde onderscheiding zal behandelen als den burgemeester van Cork in Engeland. Honing Alexander van Griekenland. Londen, 12 Oct. De »Times« verneemt uit Athene, dat de toestand van den koning van Griekenland een ernsige wending heeft genomen. Opstanden in Rusland. De sKrasnaja Gazetaa van Petersburg meldt, dat de centrale regeering troepen gezonden heeft om de boerenopstanden in de streek van den Boeg te onderdrukken. Nisjni-Novgorod zou op het oogenblik door opstandelingen bezet zijn. In de stra ten zouden zich bloedige gevechten afge speeld hebben. De volkscommissaris Podbirski zou naar Saratofï vertrokken zijn met speciale vol machten om de orde te herstellen. Men meldt van bevoegde zijde dat een nieuwe opstand te Smolensk is uitgebrpken 8000 man van het roode garnizoen zijn aan 't muiten gegaan. De beweging heeft zich meester gemaakt van de arbeiders die de regeeringsgebouwen bezet hebben, en de plaatselijke sovjets er uit verdreven. De sovjet-troepen zijn onmiddellijk tegen Smolensk opgerukt. Meer dan 1200 sol daten zouden gefusilleerd zijn. Een Muzelmansclie opstand tegen Europa1 Miliaan, 13 Oct. De Chicago Tribune meldt, dat 50 koningen, prinsen, sulthans, en opperhoofden van het Oosten, Turkije, Arabië, Egypte en andere landen tot een bijeenkomst zijn opgeroepen in samenhang met het plan een opstand der Muzelman- schfl wereld aan te vangen tegen de ge wapende macht van Groot-Brittannië, Frank rijk en andere Europeesche natiën. E Mijnhard^ ZentivMablelten mm Bolsjewiki te Parys gearresteerd. Parijs, 12 Oct. Twee Russische bols jewiki uit Moskou zijn heden aan de Gare de Lyon gearresteerd. In hun bagage heeft men Russische effecten ter waarde van 72 millioen roebels en een aantal bols- jewitische brochures gevonden. Een verlaten sehip. Cuxhafen 12 Oct. Een vischtrawler van hier trof in volle zee een hulpeloos drij vend zeilschip aan, dat hij echter niet kon naderen. Het zeilschip was blijkbaar reeds door de bemanning verlaten, want er was niemand meer op het dek te zien het was met hout geladen wat er verder van geworden is, is onbekend. BINNENLAND. Stopzetten der papierfabrieken Naar men uit Maastricht aan het N. v. d. D. meldt, zullen waarschijnlijk de pa pierfabrieken in Nederland gedeeltelijk moe ten stilstaan, omdat de invoer uit Duitsch- land maandelijks toeneemt. Daar zich in België hetzelfde verschijn sel voordoet, Iffebben de Belgische papier fabrieken den Minister verzocht den invoer te verbieden. 0 De moord te Reilen. Volgens de Asser Crt.« heeft de 20- jarige arbeider te Spier, die gearresteerd was onder verdenking van lustmoord op de 10 jarige Gezina Schans te Beilen, be kend te hebben gepleegd. Het kind, dat Zondagmiddag naar een paar vriendinnetjes te Smalbroek zou gaan, moest daartoe een groot heideveld over, waardoor verschillende paden loopen, en vervolgens over den Dam- broeksweg. Op die eenzame plek moet de misdaad gepleegd zijn. 0 Kolen uit Duitschlund. Is in Augustus de levering van steen kool uit Duitschland beneden het contrac- tueele minimum gebleven, in September is de import, volgens het »Hbl.« weder ge stegen tot rond dit minimum. 0 deen mclkuitvoer naar Duitschland. Naar aan de »Tel.« uit Arnhem bericht wordt, zjjn de dagelijksche melkzendingen voor rekening der Nederlandsche regeering naar het Ruhrgebied sedert j.l. Zaterdag stopgezet, in verband met de moeilijkheden, welke de melkvoorziening in ons eigen land de laatste weken ondervond. 0 Arrestatie met hindernissen. Uit Blokzijl schrijft men Toen de gemeenteveldwachter Olthofop onderzoek uitging, naar aanleiding van de gepleegde inbraak op het kantoor van de firma B. Loos en Zoon alhier, bemerkte hij aan den zeedijk ter hoogte van het Duin bij Lok, op pl.m. 20 minuten af stand van Blokzijl, een man, bezig om goe deren in een rieten reismand te pakken. Hij wierp zich onverwachts op dien per soon, wist hem een geladen revolver uit één zijner zakken te ontnemen en te ar resteeren. Onder geleide van Olthof werd de man naar Blokzijl vervoerd, maar op ongeveer 200 M. van de plaats wierp hij plotseling zijn fiets met de reismand vóór de voeten van Olthof, sprong in een sloot en ging er van door. Daarna het kanaal overzwemmende ver dween hij langs het strand in de richting van Blankenham en Kuinre. Onmiddellijk begaven zich vele iuwoners op weg om den vluchteling te achterhalen, die met verbazende snelheid zich voortspoedde. Fiet sers en voetgangers zetten de jacht meer dan een uur voort. Herhaaldelijk werden door de politie en onbezoldigd rijksveldwachter schoten in de lucht gelost om den vluchteling tot staan te brengen, echter vergeefs. Eindelijk be gaf hij zich in zee, maar zijne vervolgers aarzelden ook niet om hem daar te achter volgen. Na veel moeite gelukte het den onbezoldigden rijksveldwachter A. Engels man den man te ariesteeren en met behulp van zijn broeder Y. Engelsman aan wal te brengen. Daarna werd hij naar Blok zijl vervoerd. Bij onderzoek was bijna al het gestolene in de reismand aanwezig. De inbreker gaf op te heeten Jan Kroese, schippersknecht uit Rotterdam, thans zwervende oud omstr. 22 jaar. Hij was in het bezit van een gestolen rijwiel en ook verbandmiddelen, zoodat hij blijkbaar op alle gebeurlijkheden was voorbereid. (N. v. d. D.) Amsterdam, 13 Oct. Het bericht uit de »Stand.« als zouden de leden van den Ned. Bond van Lager Personeel der P. en T. die niet gestaakt hebben, geroyeerd worden, blijkt naar't Bestuur van den Bond ons meedeelt, op een misverstand te be rusten en niet juist te zijn. Onze lakenroorraad. De Tijd schrijftIn de suppletoire oor- logsbegrooting voor dit jaar wordt aange vraagd 1.5 millioen voor het bouwen van een pakhuis om den voorraad laken en militaire kleeding (mobilsatie-restant) op te bergen. Drie dingen vallen hierbij op Ten eerste is die groote voorraad ver oorzaakt door tegen het eind der mobilisa tie laken aan te koopen, alsof er nog jaren oojjog te wachten was. Er is n.l. behalve de f 45 miilioen, waarvoor het pakhuis moet gebouwd worden, nog zóóveel voor raad in de centrale magazijnen, dat ze tot den nok toe gevuld zijn. Ten tweede wordt de Kamer hier ver moedelijk voor een voldongen feit gesteld, daar de bouw van bedoeld pakhuis reeds in een vergevorderd stadium verkeert, zoo dat er reeds 4 ton zou zijn uitgegeven. Maar ten derde heeft men hier een tast bare oorzaak, waarom onze kledingstuk ken zoo duur zijn geworden. Er kwam door de ontzaglijke legerorders gebrek aan grondstof voor den gewonen burger en nu wordt al dat militaire laken nóg meer op getast. Zou het nu niet voor den kostenden prijs in de gewone consumptie kunnen worden gebracht Of zou liet niet op andere wijze voor den puhlieken dienst kunnen worden gebruikt Als we er 10 jaar over doen, dan heeft de geheele voorraad ons 100 millioen ge kost en is er allicht door brand of mot een groot deel nutteloos van verteerd. Invoering van dagzegels voor de Inva liditeitswet. 's Gravenhage, 12 Oct. Naar wij ver nemen is zeer binnenkort te verwachten de uitvaardiging van een algemeenen maat regel van bestuur betreffende de invoering van dagzegels voor de premiebetaling krach tens de Invaliditeitswet ten behoeve van arbeiders die op enkele dagen van de week bij verschillende werkgevers werkzaam zyn, zooals b.v. werkvrouwen. Voor deze dagzegels zullen de bestaande rentezegels worden gebezigd, met een over druk, welke de waarde aangeeft. (Corr. Bur.) Diefstal van Vee uit de weide. Arrond. Rechtbank te 's Hertogen bosch. G. K., 20 jaar, slager te Capelle, thans gedetineerd, stond terecht ter zake dat hij op 24 Aug. II. uit een weide een rund ontvreemdde. Beklaagde was zeer onder den indruk van het feit dat hij op de bank der beklaag den zat en beweerde uit armoede gestolen te hebben. Het O. M. nam aan dat beklaagde wer kelijk gedreven door treurige familieom standigheden had gehandeld en eischte daarom eene voorwaardelijke veroordeeling van een jaar. Pleiter was Mr. A. J. van Leeuwen Jr. Motor-ongeval. Op den Vlijmenschen weg heeft een motor-ongeval plaats gehad. Graaf Pierre d'Oultremont van het kasteel Nieuwkuik- Druneri, reed met zijn motor tegen een boom op, waarbij hij kwam te vallen, ten gevolge waarvan hij een been brak. Hij is naar het ziekenhuis der Eerw. Broeders van Joannes de Deo te 's Hertogenbosch overgebracht. Een anto-ongeval. Zondag had op den Bosschenweg bij Helvorit een auto-ongeval plaats, dat ge zien de omstandigheden buitengewoon goed is afgeloopen. De heer v. S uit Waalwijk kwam met zijn auto den weg van Helvorit omgedraaid in matige vaart, toen hij een auto, later gebleken van den burgemeester van Prin- senhage, den heer V. met groote vaart over den Bosschenweg zag aankomen. De chauffeur van den heer v. S. remde uit alle macht, zoodat de banden in stukken vlogen, de heer V. wierp zijn auto nog zooveel mogelijk ter zijde van den weg, maar dit alles kon niet verhinderen, dat de auto's van terzijde nog met groote kracht met elkaar in botsing kwamen. Mevrouw V. vloog door de voorruit heen en bloedde hevig uit eene hoofdwonde, de auto van den heer V. was geheel stuk, die van den heer v. S. was aan spatbord, lantaarns, enz. leelijk gehavend, maar geen der inzittenden bekwam eenig kwetsuur. De toestand van mevr., die na verbon den te zijn door den heer Hoffmans uit Waalwijk werd huiswaarts gebracht, is thans goed. De juiste oorzaak is niet op te geven, daar men beiderzijds overtuigd is goed ge weken te hebben, wat bij gevaarlijke draaien als deze moeilijk valt te consta teeren. (E. v. li. Z.) 0 Een by de hand meisje. Dinsdagmiddag moest een meisje, in dienst van een kantoor op de Keizersgracht te Amsterdam, een bedrag van f 10.000 innen bij een bankinstelling. Het meisje kweet zich van de opdracht, doch toen zij het bankgebouw had verlaten, kwam een jonge man op haar af, die zeide te komen namens een chef van het kantoor, dat het meisje had uitgezonden. De jongeman had een briefje bij zich, z.g. geschreven door bedoelden chef, waarin stond, dat het meisje het geld aan brenger moest meegeven en dat zij zelf een andere boodschap moest doen. Het meisje, dat den jongeman niet kende, was bij de hand genoeg om aan de echtheid van het briefje te twijfelen. De jongeman ging er na de weigering van door en verscheurde het briefje. Het meisje heeft zich later kunnen over tuigen, dat haar twijfel maar al te ge grond was. (Hbl.) 0 De 45-urige werkweek. In de Maandag te Deventer gehouden vergadering van do Kamer vari koophandel kwam 0. m. in behandeling een adres van de Kamer te Schiedam om uitstel Van in werkingtreding van de 45-urige werkweek. Waar deze werktijdregeling voor de meeste bedrijven reeds op 24 Oct. a.s. in werking treedt, geloofde de voorzitter, dat een request van de Kamer te Deventer thans wel een stem in de woestijn zou zijn. Niettemin achtte hij het zeer noodig, dat de Regeering alsnog in een zelfstandig Tidrea gewezen wordt op de groote be zwaren, welke de regeling voor verschil lende industrieën aankleven. Verschillende leden waren van oordeel, dat men op een regeling zal moeten terug komen, dat ze hoe eer hoe beter weer moet worden ingetrokken. Arbeidsbeperking, zeiden die leden, tot 8 uur per dag moge goed zijn voor de tropische landen, hier is zij uit den booze. Het Ministerie van Arbeid, dat deze regeling tot stand bracht, moest, meende een dier leden, Ministerie van Luiheid heeten. Besloten werd ten slotte de zaak com missoriaal te maken. 0 Het stellen van woorden op de reiitekaartcn. De Raad van Arbeid te Tilburg vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgende Heeft een verzekerde gedurende een kalender week niet gewerkt als ondernemer of als arbeider tengevolge van ziekte, ge brek aan werk of werkstaking en is hij dus zeif of zijn werkgever niet tot premie betaling verplicht, dan wordt de reden, waarom geen zegel is geplakt aangegeven door het stellen van het woord »ziekte«, werklooss of werkstaking<r. De huisvrouw, die een huishouding te verzorgen heeft en gedurende een kalender- week, onverschillig door welke oorzaak, niet heeft gewerkt als ondernemer of tegen loon, kan de reden, waarom geen zegels is geplakt, aangegeven door het stellen van de woorden »niet gewerkte. De op de rentekaart gestelde aanteeke- ningen moeten door den verzekerde worden geparafeerd. hagen stoelgang en verstopping [AAXEER-TABLETTENJ LpRUS PER 0005 60c-. BW APOTH en 0R0G13TEIC PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Heusden. De heer P. A. van Andel, Ontvanger der Directe belastingen, die alhier in 1905 zijne functie als zoodanig aanvaardde, zal ons tegen het einde dezer maand gaan verlaten, om dezelfde betrekking te Leeu warden te gaan bekleeden. Noode zien we den heer van Andel ver trekken. Hij was hier zoo gehefel inge burgerd in de 15 jaren die hij alhier ver blijf hield en was altijd bereid een ieder met raad en daad bij te staan. Behalve als Rijks-Ambtenaar wist hij gedurende een reeks van jaren op eervolle wijze de betrekking van Lid van den Ge meenteraad te vervullen. Veel heeft Heus den aan hem te danken. Getuige de M.U.L.O. school aan welke totstandkoming hij zoozeer heeft medegewerkt en die nog steeds in eene groote behoefte voorziet maar verder was hij een groote steun voor allen die met hem wilde medewerken om Heusden tot meerdere ontwikkeling te bren gen. Hij kan dan ook met voldoening terugzien op het tijdperk alhier doorge bracht. Het ga hem eri zijn gezin wel, in de nieuwe standplaats. Wij roepen hem dit toe in de overiuiging dat dit de alge- meene wensch van Heusden is. Onze vroegere stadgenoot A. F. v. Spijk, thans agent van politie 3e klasse te 's Bosch, is met ingang van 21 October a.s. benoemd tot agent van politie 2e klasse te Eindhoven. Werkendam. Door de raad der ge meente zijn tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heeren G. van Dijl en J. van Herp. Tot brug wachter werd benoemd op een salaris van f 225.de heer W. van Kooy. Een schrijven was ontvangen van den heer L. de Haan, inhoudende, dat hij bedankte als lid van den Raad. Een voorstel van B. en W. tot demping van een gedeelte Mo- lensloot werd aangenomen. Tot lid van den raad alhier geko zen verklaard de heer H. C. den Haan. De prijzen der aardappelen alhier zijn steeds stygende, Men betaalt reeds voor Bravo's f 7.50 tot f 8.per ILL. Ammerzoden. Als bewijs dat de heer O. v. d. Werken, hengsten houder te Nederhemert (Eiland), altijd zorg draagt voor extra Belgische dekhengsten, blijkt ook nu weer hieruit, dat afstammelingen van zijn hengst Rayon d'Or, veulens van 3 a 4 maanden oud, zijn verkocht voor prijzen van 500 tot 600 gulden zelfs een veulen te Well (gem. Ammerzoden) van de Gebr. Roeters, voor de respectable som van 700 gulden, en daarbij allen zonder stamboekmoeder. Voorwaar een succès voor genoemden hengstenhouder. Almkerk. Op de alhier gehouden najaarspaardenmarkt, werden ruim 600 stuks aangevoerd. De handel was levendig, er werden hooge prijze^i besteed. Een landbouwer uit Besoijen, die alhier de Paardenmarkt bezocht had, ver miste bij zijn thuiskomst f570. Gelukkig voor hem dat het geld op den weg tus- schen Almkerk en Dussen door een eerlijk persoon gevonden was, die het den eigenaar terugbezorgde. Beneden-Langstraat. Bij de schaarschte aan fruit worden zeer hooge prijzen be steed. Voor goudreinetten betaalt men 50 ets. en voor stoofperen 15 a 20 ct. per K.G. Dassen, 42 Oct. Hedenmorgen wer den de bieten-verbouwers teleurgesteld. Reeds vroeg, met dat prachtige weer, gin gen de voerlieden aan het rijden met kar- revrachten met bieten naar den Dussen- schen loswal, maar daar gekomen viel het tegen. Ze konden met geladen kar weer terugkeeren, daar de levering stopgezet was, Het plaatsgebrek schijnt de oorzaak te zijn. Gameren Tot ambtenaar ter secre tarie alhier is benoemd de heer C. van Zeideren te Spanbroek. Eaatnsdonksveer. Naar men ons mededeelt zal de school der Eerw. Fraters waarschijnlijk met drie lokalen vergroot worden en voor de Eerw. Zuster een ge heel nieuwe school worden gebouwd. Dezer dagen kwam dhr. B. tot de minder aangename ontdekking dat in zijn door hem nog niet bewoond huis het een en ander door al te gedienstige lui was medegenomen zonder het hem te vragen. Beslist niet prettig Dank zij de ijverige nasporingen der gemeentepolitie heeft men vermoede lijk een der daders van den inbraak bij dhr. Strasser gepleegd, de vorige week, te pakken, terwijl de roeiboot, die denzelf den nacht gestolen was, terecht is. - Dat er ook geen overvloed is van Zusters voor wijkverleging moge hieruit blijken, dat voor de vacante betrekking als IN DOOZEN VAN ÓO EN 90 Cl BIJ APOTH. EN DROGISTEN t GetraiK) hiertegen 6 AoAer/s er 3Xc#ers/'2.i5 verkrijgt. Dij apofh. en drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2