J L. DERKS. Magazijn St. Jozef, Rook ons SUCCESMERK, XABAZHV Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Und van altena Uitgever: L. J* VEERMAN, Heusden. No, 4030 Zaterdag 30 October. 1920 samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. lÊlLLKTOiT Een rechterlijke dwaling. w HUILMAYVs Heeren- en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A boniiementsprijs: per 3 maanden 1.25, sn franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege .meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. SENORIO de 10 cents sigaar, fel. lat. 412. mesn 1 Hii or. Heiisori gen bjjmgsel. ÜITENLANDSCK OVERZICHT. Sinds ons vorig overzicht doen twee ooden van zich «spreken nl. de koning vari Iriekenland en de Lord Mayor van Cork. Koning Alexander 1 is onder tragische mstandigheden als gevolg van een beet an een aap, na een regeering van drie tar overleden. Zijn vader Konstantijn iad den 12den Juni 1917 door toedoen an de geallieerden, die zich door hem erraden gevoelden, afstand moeten doen en behoeve van zijn nu gestorven tweeden oon, en volgens den gewonen gang van aken zou nu de derde zoon, de bijna 9-jarig prins Paul, hem moeten opvolgen aar prins George, als geestverwant van ijn vader, tegelijk met dezen van de op- olging is uitgesloten. De vraag is riu maar of koning Konstantijn, die zijn aan- praken op den troon nog altijd handhaaft, ijn zoon Paul toestemming zal geven, m zijn plaats in te nemen. Men zegt, at de vroegere koning alleen dan met ijne definitieve afzetting genoegen zal oe nen, als een referendum onder het Griek- che volk tegen hem zou uitvallen. Griekenland krijgt nu, tot prins Paul ich bereid verklaart zijn nu gestorven iroer op te volgen, een regent. Het zal, volgens het algemeen gerucht, e populaire admiraal Kondoeriotis zijn. )at is dan de tweede vlootvoogd in Europa, ie den troon voor den aanstaanden koning jvarm houdt, want ook Hörthy, de Hon- Een ware gebeurtenis. 7) Toen wilde ik natuurlijk wegloopen, ik !acht aan den diefstal, maar zij grepen mij n sleepten mij naar Südernleben waar ik <seer dood dan levend aankwam. Aan dien Mocht zal ik mijn leven lang denken Als ;en hond hebben zij mij geslagen. De schout zei dadelijk tegen mij »Wij weten L\\es. Gij zijt de moordenaar. Waar zijn |ve papieren 1« Ik werd van het hoofd feot de voeten onderzocht. Mijn ontslag- fcoiljet had ik in Berlijn verscheurd. Ik =»vas door de mishandeling boos gewor pen, en dachtals gij toch alles weet, be- Kioef ik niets te zeggen. Ik zweeg dus. k werd aan handen en voeten gebonden gtls een stuk vee en in het hok geworpen. H\Tu was ik dus weer zoo verDat was le vrijheid, waarnaar ik tien jaar lang ge acht had 1 Na een uur werd ik weder ehaald. Zij hadden den ham in de schuur evonden. De schout vroeg, hoe ik er aan K/wam. Ik schaamde mij over den dief- ptal. Ik was uit Südernleben geboortig en lij, dat niemand mij herkend' had. Dus «leef ik zwijgen. Des middags werd ik ■geboeid en door gendarmen naar de hoofd stad gebracht. Met moeite weerden de gendarmen de menschen af, die mij te lijf gaarsche regent, is admiraal, al heeft Hongarije geen vloot en geen zeekust meer. Als. prins Paul zich door zijn vader mocht laten belezen, om voor de koningskroon te bedanken, dan blijft de monarchie, die Wenizelos en, naar het schijnt, ook de meerderheid van de Grieksche natie, den besten regeeringsvorm achten, toch bestaan en wil men een nieuwen Griekschen ko ning kiezen. Terence Mac Swiney, de burgemeester van Cork, is evenmin als zijn voorganger, een natuurlijke dood gestorven. Zijn voor ganger is onder niet opgehelderde omstan digheden, '8 avonds laat in zijn woning door gemaskerde mannen doodgeschoten. In Sin-Fein kringen beweert men dat het politieagenten geweest zijn, die zich op dezen Sinn Feinleider aldus wreekten. Van andere zijde wordt echter beweerd, dat hij geen gewillig werktuig van Sinn-Fein was, en dat met den dood heeft moeten bekoopen. Mac Swiney was zulk een werktuig wel, als men mag afgaan op de stukken, die men na zijrie inhechtenisne ming in zijn woning heeft gevonden. Hij werd deswege wegens hoogverraad tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar be gon kort na zijn gevangenneming op last van Sinn-Fein een langzame zelfmoord, de hongerstaking. Na ruim 73 dagen voedsel geweigerd te hebben is hij overleden. De staking van i'et Engelsche spoorweg personeel, die Zondag te middernacht had moeten beginnen, is op verzoek van het bestuur van den mijnwerkersbond voorloopig niet doorgegaan, omdat dat bestuur de uit- noodiging van den eerste minister tot een wilden en uitscholden ^Moordenaar hoorde ik roepen. Ik wist niet eens wie ver moord was, maar ik hoorde dat nog dien zelfden dag. Des avonds werd ik weder geroepen en onder sterke bewaking naar Tenners huis gebracht. Toen waren daar heereri van het gerecht. Sedert twintig jaar had ik Tenner niet gezien, toen werd ik bij zijn lijk gebracht. Het lag in de kist, met verbrijselden schedel. Ik ont stelde hevig en rilde over al mijn leden, »ha,® zei een der heeren, »nu is alles be wezen.® En nu verlangde hij, dat ik alles zou bekennen. Maar nu eerst eens juist geen woord zeggen, dacht ik. Wat zou daarvan komen En dus bleef ik zwygen. Het verhaal van dien onbekende heb ik bedacht. Toen zij eindelijk vernamen wie ik was, zeiden zij mij, dat de laatste twij fel nn was opgeheven. Ik had als jongen Tenner reeds gedreigd !c Althanns lachte weder flauwtjes. j»A1s jongen Wat zegt men al niet als jongen Ik had het lang vergeten. Nu kort en goed, ik heb Tenner geen haar op het hoofd gekrenkt. Of gij mij gelooft of niet, het is zoo. En wat ik U gezegd heb, is de volle waarheid.® De geestelijke knikte ernstig. Hij nam de droge, magere hand van den gevangene in de zijne, zag hem strak in de oogen en vroeg »De volle waarheid, Althanns »Ja« sik geloof u« nieuwe samenspreking had aangenomen. De spoorwegmannen zouden Zondagnacht staken, tenzij er voor dien tijd een rege ling getroffen was of de onderhandelingen met kans op succes heropend waren. Het bestuur van het spoorwegpersoneel kon de aanvaardiging van de uitnoodiging door de mijnwerkers als vervulling van de laatste voorwaarde beschouwen, Met dat al zijn de gedachtenwisselingen, die Zondag tus- schen de ministers en de leiders van de kolendelvers zijn gevoerd, nog geen eigen lijke onderhandelingen geweest. Men heeft Zondagochtend niets meer dan het terrein voorzichtig verkend, en de gemachtigden der arbeiders hebben nadat zij verder met hun medebestuurders overleg hebben ge pleegd, zelfs Lloyd George in Downing- street den heelen middag voor niets op hun terugkeer laten wachten De nieuwe grond slag, dien de regeering meent gevonden te hebben, was blijkbaar voor de andere partij niet zoo aanlokkelijk als Lloyd George ver wacht had. Alle hesluiten moeten ook aan een referendum van de mijnwerkers zeiven onderworpen worden, zoodat deze week nog nauwelijks het einde van de staking kan brengen. Elke week, die de staking duurt, mist het land vier-en-een- half millioen ton steenkolen en verbeuren de mijnwerkers vijf-en-een-half millioen pond sterling aan loon, gezwegen van het verlies dat andere industrieën lijden. Take Jonescu, de minister van buiten- landsche zaken van Roemenië, die Donder dag Parijs verlaten heeft om zich naar GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. [Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHKJEfcO ZILVER ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes- Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Weisecke sprak deze woorden bijna plech tig uit en de gevangene zag hem verwon derd aan. Men geloofde hem Hoe was dat mogelijk Hij had die geschiedenis niet verhaald, opdat men hem gelooven zou, maar het was hem een opluchting geweest, dit alle3 nog eens hardop te zeggen. »Ik geloof u® hernam de geestelijke en vroeg toen. »Kent gij Schunner »Schunner? Neen.® »Tot aan zijn ziekte, tot in het begin van Mei was hij uw buurman in de cel hier naast.® »Het kan zijn. Ik ken mijn buren niet.® ïHeeft hij nooit door kloppen tegen den muur teekens gegeven »Ja wel, maar ik begreep er niets van. Ik heb dat kloppen nooit geleerd. Jaren lang slechts door een muur van elkander gescheiden, en zij hadden elkan der nooit gezien, wisten niets van elkaar Wonderbaar, wonderbaar!® fluisterde de geestelijke. ïNu Althanns, indien de rechters op een dwaalspoor zijn gebracht, dan ligt de schuld daarvan vooral aan den wonderbaren samenloop van omstandigheden. En ook dat gij reeds vroeger veroordeeld waart, pleitte sterk tegen u.« ïDie Berlijnsche geschiedenis!® riep de gevangene uit, »dat was ook anders als de menschen zeggen ïGij wilt dit toch niet ontkennen »Ik ontken het niet. Ik was een ver- loopen kerel, ik ben des nachts in de ka mer gekomen, omdat ik het horloge en de Parijs, Warschau en Belgrado te begeven, heeft aan een redacteur van de sTemps® verklaard, dat het denkbeeld van de »kleine entente®, waarvan wij in ons vorig over zicht gewaagden, grooten voortgang maakt. Jonescu verwachtte in een week of twee weer nieuwe groote vorderingen. In België gelooft men nog niet recht aan de sedert maanden aangekondigde ministerieele crisis, die bij den terugkeer van den Koning acuut zal worden, dat een andere combinatie dan de coalitie clericalen, liberalen en socialisten onmogelijk wordt geacht. De socialisten zijn echter over deelneming aan een nieuwe regeering ver deeld. Lloyd George heeft onlangs, ter verdediging van zijn eigen coalitie, ver klaard, dat onder *de naweeën van den oorlog voor tal van landen coalitie-regeering het wachtwoord blijft. In Zweden zou dat ook de leus moeten zijn, maar de liberalen willen niet met de socialisten meedoen aan het oprichten van een nieuwe coalitie- regeering. In Maart is de geziene socia listische leider Branting, na den val van het coalitie-ministerie van Eden, aan het hoofd van een socialistische regeering komen te staan, aangezien de socialisten de sterkste partij in den Rijksdag waren. De ver kiezing van September kwam echter de partij van Branting op een verlies van tien, en den onafhankelijken socialisten op een verlies van vier zetels te staan. Na een vergeefsche poging om de liberalen in een hervormd cabinet te krijgen, is Branting afgetreden. Men spreekt nu van de mo gelijkheid van een kleurloos ministerie onder baron de Geer, voor welks rekening dan de regeling van de Aalands-kwestie komt. BUITENLAND. We dood van Mac Swiney. Na het onderzoek van den lijkschouwer nopens Mac Swiney's dood in de gevan genis te Brixton, sprak de jury als doods oorzaak uit uitputting tengevolge van de weigering om voedsel tot zich te nemen. De gevangenisdokter deelde mee, dat Mac Swiney gevoed werd terwijl hij bewuste loos was. Ten besluite var. zijn onderzoek zei de lijkschouwer, dat hij geen bevoegd heid had om toe te staan, dat het lijk naar Ierland zou worden overgebracht. Familieleden begaven zich daarop per auto naar het ministerie van hinnenlandsche zaken om de vereischte toestemming te verkrijgen. Volgens de bladen zal deze portemonnaie had zien liggen. Ja ik wilde stelen, de eerste maal in mijn leven. Hoe bonste mijn hart 1 Daar had ik de portemonnaie in de hand. De man, Dittrich heette scheen onder het lezen in slaap gevallen te zijn en sliep door. Toen heb ik in mijn ar.gst zeker tegen een stoel ge- stooten. »Hij werd wakker, sprong op, greep mij vast en riep Moord, moord 1 Hij drukte mij op het bed en kneep mijn keel dicht als in een ijzeren schroef. Toen greep ik mijn mes, stak toe, hij liet mij los en viel achterover.® Althans die gewoonlijk op matten, on verschilligen toon sprak, had zich in eens zeer opgewonden. Hij zweeg even en her nam toen, snel sprekende »Ja, wie mij vyf minuten vroeger zou gezegd hebben, dat ik een O, ik heb zwaar geboet 1 Ik had den ongelukkige niet willen ombrengen. Bij God, ik heb niet gewild 1 Hij was veel sterker dan ik. Als hij mij alleen vastgehouden had, zou ik niet getracht hebben te ontvluchten. Maar hij wurgde mij. Drie maanden later had ik hier in den hals nog de bonte plekken, alles was met bloed doorloopen. Ik dacht dat het met mij gedaan was toen ik onder hem lag. Ik wist in mijn doodsangst waar achtig niet wat ik deed. Maar het was gebeurd. Het was niets anders Ik zou den man overvallen hebben Als gij dien reus gezien had 1 En ik zoo zwak en nietig naast hem t Maar, zooals gezegd, ik heb IMtAAGT Kinderkleeding. Gorincheui. waarschijnlijk alleen worder. verleend, in dien de optocht welke men heden te Londen had willen houden, achterwege blijft. Requiem-Missen voor Mac Swiney zijn gelezen te Queenstown, Liverpool en andere plaatsen. o Er hebben weer uitgebreide militaire onderzoekingstochten te Dublin plaats ge had, waar de voornaamste hotels doorzocht zijn. Aanhoudingen hadden niet plaats. Een accountant heeft deelgenomen aan de militaire huiszoeking bij de bank voor Munster en Leinster te Dublin, en 'n groot bedrag in beslag genomen, dat tot ver schillende posten behoorde, waarop de Iersche republieken meenden te kunnen rekenen als hulpfondsen. o Op de Fransche mailboot »France« had een ernstig ongeluk plaats. Het schip be vond zich op 110 mijlen van Cherbourg en was naar New-Yerk onderweg, toen een pijp van den stoomketel sprong. De ontsnappende stoom doodde 9 opvarenden en wondde 5 anderen. Het schip onder brak zijn reis en keerde naar Cherbourg terug. Te Hannover is weder eene bende spoor- wegdieven gearresteerd, bestaande uit 4 spoorwegarbeiders van de goederenloods en '17 particulieren. Voor 300.000 Mark aan gestolen goederen kon in beslag ge nomen worden. het zwaar geboet.® »Ja, Althans,® hernam Weisecke zeer ontroerd, »gij hebt een zware zonde ge pleegd, maar gij zijt zwaar er voor gestraft geworden, zwaarder dan de menschelijke gerechtigheid eischt Maar de hemelsehe gerechtigheid zal u schadeloos stellen, zij zal den avond uws levens nog verhelderen en de zon der genade over u laten schijnen Althanns haalde zijn schouders op. »Laat den moed niet zinken. Stel ver trouwen in de rechtvaardigheid en eeuwige wijsheid Gods. Zij, die belast en beladen zijn, zullen getroost worden, zegt de Heere. En de sterke hand die het volk van Israel uit Egypteland geleid heeft, zal ook de ijzeren sloten uwer cel ontsluiten. Ook voor u zal het vuur der verlossing nog slaan. Nogmaals haalde Althanns de schonders op. »Als ik werkelijk vrij gelaten werd, wat zou ik dan kunnen beginnen vroeg hij kalm. »Ik ben te zwzk om mijn brood te verdienen en uit barmhartigheid geeft nie mand mij wat. In een paar weken zou ik toch weer terug zijn. Laat het dus gaan, zooals het gaat, mij is alles onverschillig.® ïHet mag u niet onverschillig zijn® her nam de geestelijke met nadruk. »Met al uw kracht moet gij er naar streven het het kostelijk goed, uwe vrijheid, weder te te herwinnen, ze waardig te worden en te behouden. Wees niet moedeloos. Wordt vervolgd), ïiir let Lui mi Hoüsden ti Alteia, He Laigstraat en ds Boimelerwaard MEinSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1