Honger en Dorst. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4033 Woensdag 10 November. 1920 FEUILLETON. Dit biad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De stemming in Engeland onder de mijnwerkers heeft een meerderheid opge leverd van 8459 stemmen tegen het aan vaarden der regeling. Er waren 338045 stemmen vóór en 346504 stemmen tegen aanvaarding uitgebracht. Het congres der afgevaardigden heeft echter niettemin be sloten den mijnwerkers den raad te geven het werk onmiddellijk te hervatten. Vol gens de regels van het verbond is nl. een meerderheid van tweederde noodig om eene staking voort te zetten. De meer derheid van de mijnwerkers heeft dus den raad gekregen onmiddellijk weer aan het werk te gaan onder eene loonregeling, die zij verwerpelijk acht. Als deze meerder heid nu niet meewerkt, kan er ook niets van een verhooging van de productie komen. Alles samengenomen, is er dus eene.op lossing bereikt, die eigenlijk geen oplossing is en slechts een verschiet voor nieuwe moeilijkheden opent. In Ierland blijven de represailles elkaar opvolgen. Het laatste geval wordt gemeld uit Granard, waar geüniformeerde man schappen hebben huisgehouden, na den moord, die er op een inspecteur van de politie was gepleegd. Het wordt met den dag duidelijker, dat de Engelsche regeering krachtiger moet toonen, dat zij het gezag, waarop zij in Ierland aanspraak maakt, ook werkelijk bezit. Anders zou men tot t de slotsom moeten komen, dat er drieërlei machten regeeren Dublin Castle, de po- litiesabel en Smn-Fein, met als resultante een chaos, waarin geen uitweg te vinden is. Als het zoo doorgaat, geeft men ook voet aan den argwaan, dat de politiesabel machtiger is dan Dublin of met zijn goed vinden gezwaaid wordt. De bedreigingen, waaraan een correspondent van de Daily News van de zijde van de poluie in Ier land blootstaat, maken het schandaal nog grooter en zijn voor de rpgeering zelve buitengewoon gevaarlijk, omdat zij het heele persgilde tegen haar in het geweer kunnen brengen. Van beteekenis is ook, dat twee van hare conservatieve aanhangers in het La gerhuis, Lord Henry Bentinck en Oswald Mosley, hun ongeduld over haar Iersche politiek niet langer hebben kunnen intoo- men en aan de zijde van de oppositie zijn gaan zitten. Hun overgajig naar het an dere kamp, die nog maar als voorloopig wordt beschouwd, schijnt vooral samen te Hoe lang kan een mensch leven zonder voedsel Deze vraag is in den laatsten tijd meermalen gesteld, met het oog op het voedsel weigeren van de Iersche gevangenen. Wij vinden in een tijdschrift van eenige jaren geleden dit onderwerp vrij uitvoerig besproken en meenen onzen lezers geen on dienst te doen met dat ten deele hier wêer te geven. De mensch heeft behoefte aan luchthij moet aderr. halen. Zijn luchthonger kan hij niet overwinnen. Wel dalen duikers op den bodem der rivieren, om paarlen, koralen en sponsen te zoeken, maar in de kunst van den adem in te houden brengt men het zelden verder dan miss Lurline, welke in eenige steden van ons vaderland voorstellingen gaf en 2minuten onder water bleef. Iets anders is het gevoel van dorst en honger. Deze kan de mensch langer ver dragen. Het lot noodzaakt hem zelfs vaak, r zich aan honger of dorst te onderwerpen. Tot op zekere hoogte inderdaad met succés. Maar hoe lang lijdt men ongestraft hon ger De kunst van hongerlijden is onder de levende wezens ongelijkmatig verdeeld. Dieren van lagere ontwikkeling hebben het er het verst in gebracht. Schildpadden en hanger, met de represailles. Met de enor miteit, dat dit hoofdzakelijke gevallen van zelfverdediging of opgevijzelde gebeurtenis sen zijn, komt de regeering er op den duur niet, vooral niet nu Thomas James Smith, de inspecteur-generaal van de ko- niklijke Iersche politie, ontslag heeft ge nomen, omdat hij (volgens de Daily Mail) geen vrede heeft met het ongedisciplineerde optreden en de vernieling van eigendom men door de gewapende macht van de Kroon. In Griekenland is de strijd over de troon opvolging, die bij de verkiezingen op 14 November moet uitgevochten worden, in vollen gang. Wenizelos heeft bekend ge maakt, dat indien de royalisten, dat zijn de volgelingen van ex-koning Konstantijn, het winnen hij zich dan aan de uitspraak der kiezers zal onderwerpen en zich geheel uit het politieke leven zal terugtrekken. Vermoedelijk zou dan Prins Paul, zonder dat hem verdere voorwaarden gesteld wor den, opvolgen. Te Athene zijn botsingen voorgevallen bij betoogingen van volgelin gen van Konstantijn, maar ofschoon veel vuldig propaganda voor hem gemaakt wordt, verwacht men niet dat zijn partij bij de verkiezing de overwinning zal behalen. Harding is met eene buitengewone groote meerderheid tot President der Vereenigde Staten gekozen. Harding heeft 404^1611)- men gekregen in het kiescollege en zijn tegenstander Cox 117 stemmen. Harding heeft, na zich tegenstander verklaard te heb ben van den Volkenbond in zijn tegen- woordigen vorm, gezegd, dat, zoodra de de nieuwe regeering in de Vereenigde Staten aan het bewind zou zijn gekomen, hij aan de naties zou verzoeken, zich aan te sluiten om in het belang van het recht te komen tot eene vereeniging van naties, die de op offering van geen enkele der Amerikaanscbe vrijheden zou noodig maken. Zoowei de Duitsche als de Fransche pers spreken hun voldoening uit over de verkiezing van Har ding. Uit verschillende getuigenissen van per sonen, die uit Moskou te Riga zijn aan gekomen, blijkt overtuigend, dat er t'é Mos kou zeer ernstige onlusten hebben plaats gehad. Wel zijn de onlusten blijkbaar onderdrukt, maar de toestand blijft uiter mate gespannen. De Sovjet-regeeriog krijgt midden in haar triomf over Wrangel's troepen, met groote binnenlandsche moei lijkheden te kampen. Voor de Polen is tegenwoordige con- hagedisseri kunnen langen tijd zonder voed sel zijn, als ze maar in helder bronwater blijven. De adder weigert in staat van ge vangenschap vaak alle voedsel, vermagert dan en komt ten slotte van gebrek pm, zij het ook eerst na verloop van twee of drie maanden. Hetzelftle heeft met andere slan gen plaats. Een Afrikaansche schorpioen leefde negen maanden zonder te eten. Van hoe hooger ontwikkeling de dieren zijn, des te korter wordt de duur van de hongerkuur. Honden kunnen 25 a 36 dagen zonder spijs of drank zijn kleinere vogels sterven reeds binnen enkele dagen. Vogels, die men ver geet zaad te geven, vindt men spoedig in het kooitje dood liggen. Wat nu den mensch betreft bij de vraag, hoelang deze zonder spijs en drank kan blijven, <lient men te letten op bijzon dere omstandigheden als hitte, arbeid, lichaamsinspanning enz. Sommigen bewe ren, dat de mensch gedurende acht dagen honger kan verdragen anderen stellen dien tijd op elf dagen. Te midden eener gloeien- den zandwoestijn is de termijn korter. Sints overoude tjjden wisten niet alleen leeken, doch ook artsen te vertellen van opzettelijke hongeraars. menschen, die niet alleen dagen doch we ken en maanden achtereen, ja zelfs jaren lang zonder eenig voedsel geleefd hadden. Men geloofde dan ook inderdaad aan het bestaan van dergelijke individuen, die uit sluitend van lucht en water leefden. Uit de gevangenissen van Toulouse werd stellatie in Rusland geruststellend. Want als er zoo groote onwil onder de roode troepen heerscht om naar het front te gaan, als men uit Riga meldt, zullen zij in het voorjaar niet te vinden zijn voor retourofïensief tegen Poleri, dat velen na Wrangel's verplettering bleven verwachten. Er komen over Kopenhagen nieuwe be richten over samenspanningen tegen de Sowjet. Zoo. verluidt, dat de generale en marine-staven in hechtenis genomen en dat 3000 vroegere officieren van den Tsaar te Orenberg geïnterneerd zijn alle roode sol daten, die uit Smolensk te Moskou aanko men, worden ontwapend, enz. Trotsky blijft niettemin in bedenkelijke mate aan zijn revolutie-leer verslaafd. In een vergadering te St. Petersburg moet hij pas verklaard hebben »Ik weet, dat er gevaar ophanden is en ik besef de moge lijkheid van een strengen winter, maar zelfs als drievierden van de bevolking van Rus land van honger en koude mochten om komen, zal de rest in het leven blyven en de wereldrevolutie tot een zegevierend einde brengen. Het moet in Rusland, naar de oude zegs wijze, eerst nog veel slechter worden, voor het beter kan worden. Wat Wrangel betreftde Times verneemt uit Konstantinopel, dat de strijd op het Krimfront hevig voortduurt. Wrangel schijnt er intusschen in geslaagd te zijn, zonder ernstige verliezen te hebben geleden, de terugtochtsweg over de landengte van Perekop open te houden en zich met zijn troepen op de Krim terug te trekken. BUITENLAND. Wolkbreuk, Een geweldige wolkbreuk is boven de vlakte van Ampurdam in Spanje losge broken. Het plaatsje Molinas is door een verschuiving van het gebergte begraven. Een huisgezin is daarbij om het leven ge komen. Talrijke bewoners zijn aan de diepste ellende prijsgegeven. o Luchtsprongen met een automobiel. Op de te Londen geopende gioote auto mobiel-tentoonstelling moet o. a. een de monstratie gegeven zijn met een springende automobiel. Tot verbazing der toeschou wers aldus wordt uit Londen gemeld liet de chauffeur, terwijl hij rustig een cigaret zat te rooken, zijn auto, die een snelheid van 72 my! per uur had, over in het jaar 1831 bericht, dat zekere Granié had besloten, zich door middel van honger van het leven te berooven. Hij dronk slechts water en overleed eerst den 63sten dag. Na zijn dood woog hij slechts 26 kilo-gram- men. In de ziekenhuizen nam men vaak zieken waar, welke beslist weigerden eenig voed sel te gebruiken. Zulke zieken zijn er ten allen tijde geweest, doch vroeger waren die waarnemingen niet zoo nauwkeurig als thans. In den lateren tijd, nadat menig duister punt tot klaarheid is gekomen, is men tot de wetenschap gekomen, dat er inderdaad een Sitophobie bestaat, dat is een bersen-ot zenuwziekte, waarbij de patiënten standvastig alle spijs afwijzen. Deze kun nen wekenlang honger lijden zonder te ster ven en wat nog verwondelijker is zonder door de martelende gevoelens van den honger gekweld te worden, Het menigvuldigst komen deze toestan den voor bij melancholicide verschijnselen zijn daarbij zoo hardnekkig, dat de artsen ten slotte tot de kunstmatige voeding met behulp der sonde hun toevlucht moeten ne men, ten einde het anders onvermijdelijke verval van krachten te voorkomen. Zulk een zieke was bijvoorbeeld het Beier- sche boerenmeisje Anna Maria Furtnen, het welk in het jaar 1843 in het Münchener Ziekenhuis werd verpleegd. Zij had als kind de pokken gehad, was daarna gaan sukkelen en kreeg aanvankelijk een tegen zin tegen warme spijzen, die zich ten slotte een heg van vijf voet hoogte springen, waarna de wagen doorreed alsof er niets gebeurd was. Prettig vooruitzicht voor ons verkeers wezen. Gunstiger bepalingen voor Duitschland. Lord Derby, de Britsche ahibassadeur te Parijs, heeft bij zijn terugkeer naar Parijs, na in Londen geraadpleegd te hebben, hoop gegeven, dat nu een overeenkomst zal be reikt worden tusschen beide landen, wat betreft de bespreking en vaststelling der Duitsche schadeloosstelling. Millerand en Leygues overwegen een nota, of het nieuwe Britsche voorstel zonder verdere amende menten kan worden aanvaard. Veel ge wicht moet worden gehecht aan de per soonlijke actie van Lord Cerby. Hij is on getwijfeld gedurende de geheele aangelegen heid de onderhandelaar geweest. Een telegram van het bureau Reuter- Havas meldt daaromtrent uit Parijs, dat de Engelsche gezant aan Georges Leygues, den Franschen minister van buitenlandsche zaken, den tekst heeft overhandigd van het antwoord der Britsche regeering op do Fransche nota van 20 October, betref fende de door Duitschland te betalen schadeloosstelling. Uit het document blijkt dat er groote toenadering tusschen de beide regeeringen valt te constateeren, inzake hun zienswijze waarop de door Duitschland te betalen bedraden dienen te worden vast gesteld en over de middelen, waardoor Duitschland gedwongen kan worden zijn verplichtingen na te komen. De jongste Fransch-Engelsche besprekingen hebben ge leid tot een uiterst bevredigend resultaat. o Op herdenking van den wapenstilstand. De koning van Engeland heeft zijn goed keuring gehecht aan de aanbeveling van het kabinet, dat op den verjaardag van den wapenstilstand a s. Donderdag alle normale werkzaamheden, zaken en beweging in het heele Britsche Rijk gedurende 2 minuten om 11 uur 's morgens zullen worden stop gezet. o De eiectriciteitsstaking te Herlijn. Berlijn, 6 Nov. De onderhandelingen inzake de eiectriciteitsstaking hebben he denavond het resultaat gehad, dat de werklieden zich bereid vet klaarden tot de instelling van een nood bedrijf, waardoor alle noodzakelijke bedrijven, zooals zieken huizen en openbare gebouwen van stroom ook tot de koude spijzen uitstrekte. Van haar 16e jaar af had zij uitsluitend water uit de put en in het voorjaar het sap van berken gedronken. Toen zij 40 jaar was geworden, werd zij in een Zieken huis te München opgenomen, waar zij een hongerkuur doormaakte van 35 dagen, ge durende welken tijd zij niets anders dan water nam. Het geval verwekte destijds een niet ge ringe sensatie. Al deze ervaring en duiden op de betrekking waarin de honger staat tot de zenuworganen. Krankzinnigen en zenuwlijders verdragen den honger gemakkelijker dan gezonde lie den. Even gemakkelijk hongeren zij die hun hongerproef met de vaste overtuiging beginnen, dat deze hun geen nadeel zal doen, voor wie de honger dus geen schrik is. Deze beide categoriën van menschen weten echter juist het minst te vertellen van de kwellingen van den honger. Bij het verhongeren treden dan ook twee uitwerkingen op den voorgrond de chemische, het gemis aan voedingstoffen, en de psychische, de angst en de spanning, welke uit vrees voor den dood, het lichaam sloopen. Johannes Ranke de beroemde physioloog verklaarde, dat de angst voor het verhongeren het Bchaam heel wat ernstiger aantast dan de hor.ger zelf. Er zijn voorbeelden te over, van sterf gevallen, alleen door angst veroorzaakt. De berichten over de vreeselijke folterin gen, die schipbreukelingen en anderen moes- zullen worden voorzien en de straten wor den verlicht. De technische noodhulp, die hedenavond reeds in dienst was gekomen, zal voor het aanvangen van het noodbedrijf worden te ruggetrokken. o Spetrwegstakiig in Oestenryk. De metaalarbeiders te Wiener Neustadt hebben zich solidair verklaard met de sta kende arbeiders der Zuiderspoorwegen. Op het Zuidernet loopt geen enkele trein, waardoor de levensmiddelenvoorziening van Weenen iri gevaar wordt gebracht. o Iersche moordpartijen. Uit Ierland wordt gemeld, dat een offi cier van het Engelsche leger is doodge schoten, terwijl hij op zijn motorfiets reed bij Neagh. Twee personen, die gearres teerd werden, zijn doodgeschoten, toen zij een poging deden om te ontvluchten. Bij Stubbereen zijn twee leden van de Konink lijke marine gedood en anderen gewond. Volgens berichten uit Dublin Bastle zijn in de week, eindigende 1 November 7 po litieagenten en drie soldaten gedood en 14 politieagenten en 4 soldaten gewond. o Een familiedrama. Te Agnetendorf in het Reuzengebergte heeft een hotelhouder, in een aanval van waanzin zijn 46-jaiigen zoon met bijlslagen gedood en zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn 47-jarige dochter zwaar gewond. Daarop stak hij het huis in brand om ver volgens van het balkon af te springen. Hij stierf eenige minuten later aan de be komen wonden. Het hotel is zoo goed als geheel vernield. o Een zeldzame oproep. In een Beriijnsch blad kwam de vol gende advertentie voor >Aangezien ik met mijn huisheer in onmin beri geraakt en ik volgens para graaf 6 van het huurcontract de kamers weer in denzelfden toestand moet opleveren als ik ze eens gevonden heb, zoo zoek ik 300 vlooien, 5000 wandluizen, 8 ratten en 50 muizen, die ik bij het betrekken van deze woning heb gevonden en opgeruimd. Bij groote partijen wensch ik rabat.* De Duitsche melkkoeien. Het officieele Havas-bericht, volgens het welk de Duitschers nog meer koeien dan ten uitstaan, als zij door den honger wer den gekweld, zijn dan ook vaak zeer over dreven. In de mijnen van Bois Manzil werden op zekeren dag een achttal mijnwerkers door het instorten eener schacht van de buitenwereld afgesloten en eerst na 436 uren, dus na meer dan 5 dagen gered. Een hunfier had een half pond brood, een stukje kaas en twee glazen wijn bij zich. Hij be sloot een en ander met zijn beide lotge- nooten te deelen. Maai zie, twee der mijnwerkers, die even vóór de catastrophe hun maal hadden ge nuttigd, yezen hun aandeel af, daar zij hunne kameraden niet wilden overleven. Men zou meenen, dat het achttal gedurende vijf dagen verschrikkelijk "an honger *n dorst zou hebben geleden. De geredden verhaal den echter later het tegendeel. Overigens heeft de honger somtijds den mensch tot vertwijfeling gebracht en aan leiding gegeven tot krankzinnigheid. Wat wij met betrekking tot de algemeene ont houding van voedsel schreven is ook toe passelijk op tijdelijk gebrek. Als bij een legermacht te velde de ratióïis worden ver minderd, blijven de troepen toch nog ge- ruimen tijd krachtig, als men maar de moed er in houdt. Moedeloosheid en vertwijfeling, vrees voor de onbekende toekomst sloopen het lichaam meer dan de onvoldoende voeding De dorst leidt intusschen spoediger tot den dood dan de honger. Toch zijn er geweest, die be- oor kit Uit van Heiisden ti Mtena, do Laiostraat en U enaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1