Purol Dr. A. Kuyper. -f- teruggeëischt werden, t.w. 845.000, uit Frankrijk en België hebben weggenomen, wordt te bevoegder plaatse onwaar ge noemd. De veestapel in het bezette ge bied van Frankrijk en België bedroeg slechts 893.000 stuks en daarvan is slechts een klein deel opgevorderd en meerendeels, contant betaald. - o Een trap ingestort. 40 ^gewonden. ClerrnontFerrand, 6 Nov. Door de instorting van een trap in het stadhuis, waar de vaandels van het derde legerkorps werden tentoongesteld, werd een honderd tal personen naar beneden geslingerd. Het aantal slachtoffers bedraagt een doode en 40 gewonden, van wie 18 zwaar werden gewond. Be Volkeubond. Een voorstel tot algemeene ontwapening. Berlijn, 6 Nov. De Information ver neemt uit Stockholm, dat Zweden, Noor wegen en Denemarken voornemens zijn onmiddellijk na de opening van de zitting van den Volkenbond in Genéve een ge meenschappelijk voorstel in te dienen tot algemeene ontwapening te water en te land. Men gelooft dat Nederland, Spanje en Zwitserland dit voorstel zullen steunen. De staking in België. Brussel, 6 Nov. Vanmiddag heeft er een groote vergadering plaats van stakers uit het gebied van Charleroi met de mijn- directies, de ministers van arbeid en bui- tenlandsche zaken, teneinde een terrein te vinden waarop men het eens kan worden en een einde aan de staking in de mijnen te maken. Men hoopt een oplossing te vinden. Zoo de staking in de mijnen voortduurt zal de metaalnijverheid in het land binnen 8 dagen stop staan. Een gevolg der staking. Tijdens de dagen der mijnwerkerssta king schijnt men in Engeland heel zuinig met de brandstof te zijn geweest. Zelfs in de gerechtszalen werd onvoldoende ge stookt, en zoo heeft, naar de j> Westmin ster Gazette« mededeelt, het ongelooflijke kunnen gebeuren, dat te Londen bij de opening van de rechtszitting de rechter zijn plaats innam, niet gekleed in de klas sieke toga met de eerbiedwaardige pruik op 't hoofd, maar met een dikke overjas aan en een bouffante om. Hij veront schuldigde zich met te zeggen, dat hij kou had gevat, omdat het in de rechtszaal niet warm genoeg was en dat hij zich daarom maar warm had gekleed. Eigeniijk had hij maar liever willen thuisblijven, maar er waren getuigen uit Frankrijk gedag vaard en die wilde hij niet teleurstellen door een uitstel van de zaak. Daarop begon »his lordship® met de behandeling van de zaak, die hij met niet minder magistrale waardigheid leidde, dan wanneer hij zijn eerwaardig rechterlijk gewaad en zijn stijve witte pruik gedragen had. weerden, dat er dieren bestonden, die niet behoeven te drinken. Livingstone meldde dat in de woestijnen van Zuid-Afrika dieren leven, zonder in negen maanden tijds water te drinken en die hun dorst stillen uitslui tend door het verteren van waterrijke knollen. Het is trouwens algemeen bekend, dat de kameel in hooge mate dorst kan ver dragen. De organen van dit dier der woe stijn zijn in het bijzónder tegen een al te groote uitwaêeming beschermd. Dat het dier een soort van waterreservoir in zijn maag bezit, behoort tot het rijk der fabelen. Ook de mensch kan er zich aan gewennen, weinig te drinken. Voor den Europeaan heeft een totaal ge mis van water de beteekenis van een beke ren dood binnen twee dagen. Nachtigall houdt het daarentegen voor waarschijnlijk dat een man der Tubu's gerust vier dag- marschen zonder water kan zijn, mits hij in het bezit is van een kameel, onder een sluier bij nacht reist en op den dag zon der zich te bewegen en zonder te spreken in de schaduw gaat rusten. Eerst na die vier dagen merkt hij den noodlottigen in vloed op zijn geestvermogens en vat hij het laatste redmiddel aan, d i. bindt hij zich zelf aan het zadel van zijn kameel vasten vertrouwt zich blindelings aan de leiding van dit dier toe. Honger en dorst zijn gewaarwordingen, die ook tot een ziekelijken graad kunnen klimmen. Zij worden dan ook tirannen; welke gebiedend bevredigd wenschen te worden en door de overmaat van voedende stoffen, welke het lichaam versterkt, de gezondheid ondermijnen. Sommigen eten en drinken inderdaad te veel, doch dienden te bedenken, dat honger en dorst in hun climax vaak gevolgen van een verkeerde levenswijze kunnen wezen. Frankrtyks militaire macht. In verband met het militaire verdrag tusschen Frankrijk en België zegt de P^- rijsche correspondent van de Indépendance Beige dat Frankrijk met 500.000 man in 't eigen land, 410.000 aan den Rijn, 90.000 in Syrië, 150.000 in Algiers, Tu nis en Marokko, dus met 850,000 man in het geheel reeds thans een zeer groote militaire overmacht heeft en daarvoor zware finantiëele lasten op zich neemt, terwijl Duitschland toch maar 100.000 man op de been mag houden. BINNENLAND. Kenoud^gebruik. 't Was voor^den oorlog in Twente regel dat ten huize van iemand, waar aeen blijde gebeurtenis® viel te boeken, meer dere groote krentenbrooden werden ont vangen. De omstandigheden noopten tot afschalfing van dat aardige,fgoede[gebruik. 't Komt echter weer voor. Zoo ontving nu een der bestuursleden van de »Ver- eenigirig Koninginnedag® van zijne mede bestuurleden zoo'n. brood ~]van IOmeter lang, 40 c.M. breed en 10 c.M. hoog»n'en olderwetschen krintenweggen®. De naam van 't gulle bestuur stond er in suiker bovenop. o Dc bedrieger bedrogen Een reiziger van de Lfa. Gebr. van Grinsven, fabriek van gouden werken te 's Bosch, had op hetperron te Utrecht voorgewend, fonwel te zijn geworden en dat hem toen een koffer met monsters ter waarde van f 7000 is ontvreemd. Het bleek, dat de reiziger H. L., uit Arnhem, do gouden voorwerpen bij Oosterbeek be graven had.Hij is gearresteerd en de firma heeft de gestolen waar terugontvangen. Nederlandsche melk in Duitschland. Wegens daling der Duitsche valuta zijn de steden in Rijnland en Westfalen niet meer in staat, den bijslag op de dagelijks uit Nederland ingevoerde versche melk te betalen. Reeds hebben eenige steden de afneming van Nederlandsche melk gestaakt. Andere steden stellen alle pogingen in het werk, den melkinvoer ten behoeve van de zuigelingen en de zieken eenigszins te hand haven. Ook de leiders van de groote arbeidersorganisaties in het Roergebied hebben deze kwestie ter hand genomen. Hoewel èén liter Nederlandsche melk op het oogenblik in Essen M. 6.50 kost, zal er alles Jgedaan worden, opdat de melk- levering niet gestaakt wordt, aangezien de hoedanigheid van de Nederlandsche melk die van de Duitsche verreweg overtreft. De stad Esschen moet nu dagelijks onge veer M. 40.000 voor de melk bijpassen. N. R. Ct. Belastingschuld. Te Beilen heeft de gemeentelijke deur waarder het huisraad verkocht van den spoorwegarbeider S. J. die weigerde zijn H. O. te betalen. Toen het vereischte bedrag voor de som van f 27 bijeen was werd de verkoop gestaakt. Herhaaldelijk had men getracht J. over te halen om de belasting te betalen, doch hy bleef onwillig, hoewel hij over een goed gevulde beurs beschikte. o Gebrek aan drinkwater. Uit Oost-Groningen meldt men, dat het gebrek aan drinkwater steeds- toeneemt. Enkele burgemeesters waarschuwen tegen het gebruik van sloot- en grachtwater. Te Delfzijl betaalt men reeds 7| cent voor een emmer water. Ook uit Stellendam komt het bericht van gebrek aan drinkwater. Met vaar tuigen haalt men water te Hellevoetsluis. o Door een stoomtram overreden. Te Oudepekela is een onbekend arbeider door de stoomtram overreden en gedood. Auto-ougeluk. Zaterdagmiddag is in de Laan van Meerdervoort in Den Haag een 42-jarige jongen door een auto overreden en gedood. De Gem. Eerste Hulpdienst heeft het lijk naar de woning in de Helmstraat vervoerd. o Ingebroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben drie gemaskerde mannen ingebroken bij den veehouder P., onder Houtigehage. Zij hebben ongeveer f1200 gestolen. Het dienstmeisje deelde mede, dat de kerels haar hebben gedwongen tot afgifte van sleutels. De boer, die doof is, heeft niets gemerkt. o Beroeringen. Tot dusver vernam men alleen uit groote steden, dat personen die zich met vrouwen van slecht allooi afzonderden, beroofd wor den. Thans zijn dergelijke beroovingen ook te Gorinchem gepleegd. Aan een koopman uit Arkel werd zijn portefeille met een aanzienlijk bedrag] aan bankpapier en een ander zijn gouden horloge en ketting door een beruchte vrouw ontfutseld. o Opgelicht. De goudsmid H. te Assen is Donderdag avond^ voor ongeveer f 500 opgelicht. Aan een 16-jarig meisje gaf hij mee vier gouden halskettingen en drie gouden arm banden. Teen de meegegeven voorwerpen niet werden terugbezorgd, deed de politie onder zoek. De oplichtster bleek te zijn de 16- jarige dochter van den heer W. te Witten, die de goederen aan haar moeder in be waring gegeven had, zeggende, dat zege- vonden waren. Gearresteerd. Aan de Nieuwe Ct. wordt gemeld, dat in Amsterdam is gearresteerd, de Duitsche kapitein-luitenant Langhaus, wiens uitleve ring de Duitsche regeering heeft gevraagd. o De crisis in de klompenindustrie. Eindhoven. De klompenindustie is voor de gansche Meierij, inzonderheid voor de streek met St. Oedenroode en Best als middelpunt," eene zeer goede bron van in komsten geweest, in den crisistijd evenwel kwam er malaise, doordat de Nederlandsche klompenfabrikanten de concurrentie niet konden doorstaan tegen het Belgische fa brikaat, waar het hout veel goedkooper is. Nu hier de 8 urige arbeidsdag en de 45- urige arbeidsweek zijn ingevoerd en de Belgische arbeiders langer kunnen werken dan hier, is deze industrie nagenoeg ten ondergang gedoemd. Een goed vakman kan in dit vak slechts een weekloon van f 15.verdienen. Geen wonder dat men hier matig ingenomen is met datgene wat anderen onder betere arbeidsvoorden met vreugde begroeten. Op de klompenfabriek van de firma D te Lieshout bij Helmond is reeds een staking uitgebroken. Door de invoering van den 8-urigen arbeidsdag werden de verdiensten geringer. En daarom eischte men meer loon, hetgeen hun echter geweigerd werd. Naar we vernemen dreigt de staking al gemeen te worden. o Een ernstig ongeluk te Schiedam. Een betonnen dak ingestort, 6 dooden 12 gewonden Men seint uit Amsterdam Maandagmiddag is bij Vijf Sluizen tus schen Vlaardingen en Schiedam het be tonnen dak van een scheepsbouwloods in gestort. Vijftig werklieden zijn bedolven, men spreekt van veertig dooden. Gelukkig was het eerste bericht erg overdreven een nader telegram van Maan dagavond half negen sprak van 6 dooden en 12 gewonden. Intusschen is de ramp al erg genoeg. In de Msb. van hedenmorgen vinden we de volgende nadere bijzonderheden omtrent dit verschrikkelijk ongeluk Gistermiddag omstreeks drie uur is een gedeelte van de in aanbouw zijnde scheeps- loods op Wilton's werf, metend een lengte van 130 en een breedte van 25 meteren hoogte van 12 meter ingestort. Een stuk van 30 meter bleef hangen. De vier dikke betonnen zuilen zijn blijven staan. Het werk werd uitgevoerd door de firma Butzer uit Dortmund, welke te Rotterdam een vertegenwoordiger heeft. Omtrent de oorzaak tast men in 't duister. Vermoedlijk is er onvoorzichtigheid in het spel. Dadelijk is men met opruimen begonnen. Van de 200 werklieden van verschillende nationaliteit ontbraken er zeven op het appél dat onmiddellijk na de ramp gehouden werd. Onder de vreeselijke ruïne zijn reeds een drietal dooden gevonden. Hun namen zijn de 42-jarige J. Kalkman, de 31-jarige W. v. Beek uit Vlaardingen en W. Groot- veld, 21 jaar uit Schiedam. De dooden werden in een werk-keetje gedragen. Het geheel biedt een allertreurigsten aanblik. Het volk is door deze ramp zeer overstuur. Rond 400 arbeiders zijn bezig met toortsen de ruïnen na te zoeken, waaronder nog zeker de volgende 3 dooden moeten liggen G. den Bruiker, 27 jaar en J. Dorp beiden uit Schiedam en de 23-jarige Pool Bizanowski. Er zijn ongeveer twaalf gewonden ge teld. Particulieren verleenden dadelijk de noodige hulp en vervoerden hen naar de ziekenhuizen van Vlaardingen en Schiedam. Poging tof oplichting ran f56.000. Amsterdam. Door de politie is aange houden een 17-jarig meisje in verband met een poging tot oplichting van f 50.000 ten nadeele eener bankinstelling aan de Heerengracht. Nadat door haar de ver langde inlichtingen waren verstrekt is zij weder op vrije voeten gesteld. Het onder» zoek in deze zaak wordt voortgezet. o Verduisterd. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht de 27-jarige J. G. H. E., directeur van het bijkantoor Beesd der N.V. Eerste Ne derlandsche Crediet-, Spaar- en Hypotheek bank, gevestigd te Utrecht, die beschuldigd wordt, ten nadeole van deze onderneming ongeveer f 2500 te hebben verduisterd. o Droevig ongeluk. Men meldt uit Aartswoud Een vrachtrijder reed suikerbieten met een wagen en een driewielige kar. er achter gebonden. Bij het aangaan sprong de zes jarige W. K- óp de driewielige kar. Hij viel er af en^was onmiddellijk een lijk. Het Huisgezin zegt De sterke eik is gevallen. Sterkte was een der hoofdkenmerken van den grooten man, die Nederland is ontnomen. In zijn eigen partij nam hij een geheel eenige, in de politieke geschiedenis der laatste dertig jaar, tot voor kort, een bij zondere plaats in. Zijn partij heeft hij als het ware ge maakt, hij was er de voorzitter, de leider, de ziel van, méér en in heel andere mate dan ooit in een andere partij een aan voerder geweest is. Zijn levenswerk is geweest, aan het christelijk volksdeel, lang achteruitgezet en geminacht, de plaats te geven, die het in in het staatkundig leven toekwam. De N. R. Ct. zegt o.a. van den ont slapene »In het kader van zijn tijd is dr. Kuyper geweest een krachtfiguur bij uitnemendheid. Een reus in de journalistiek, die door vorm en inhoud zijn lezers wist te boeien, en de pakkende leuzen te voorschijn te too- veren verstond. Redenaar als geen ander, die de massa bezielde en zich den toegang tot de harten der luisteraars wist te ont sluiten. Theoloog, die zoowel de zwak heden als de hartstochten der geloovi- gen kende, en daarmee zijn voordeel te doen wist. Bovenal volksman, die in het gemoed wist te lezen, en in den christe lijker! ondergrond van de kleine burgerij zich een standpunt verzekerde waarop hij den bouw optrekken kon, dien Groen had ontworpen, zonder ooit in het leven der menigte te hebben gegrepen. Maandagavond te half zeven is dr. Kuy per zacht en kalm ontslapen. De avondpost schryft het volgende Dr. Kuyper overleden Journalist, theoloog, schrijver, stichter eener universiteit voorganger en leidsman van een beteekenende kerkelijke groep, leider van een invloedrijke staatskundige partij, staatsman, oud-minister - nZijn naam is een strijdleus,® werd bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, 29 October 1907, door een vrijzinnig blad ge zegd. »Maar bij een gelegenheid als deze zwijgen de hartstochten, zinken de zwaarden, neigen de vanen van voor- en tegenstanders gelijkelijk als saluut. Want hier is een man van ontzagwekkende gaven er. histori sche beteekenis. Allen zien en huldigen in hem den grooten landgenoot.® En een ander blad, eveneens vrijzinnig, schreef van hem *Zeg wat ge wilt van zijn persoon, knaag aan zijn werk en er valt zeker veel op af te dingen maar ook dan nog blijft hij reuzenhoog uitste kend boven de middelmaat en op elk door hem betreden gebied de primus inter pares.® De beteekenis van dezen overleden Neder lander, dien het hoofdorgaan der S. D. A. P. eens, onder den indruk nog van de spoor wegstaking van 1903, aanduidde als i>de gevaarlijkste vijand dien het strijdend prole- taritaat in ons land heeft te bekampen,® objectief te schetsen, is voorwaar geen lichte taak. De tijd is nog niet gekomen om over dr. Kuyper met juistheid te oordeelen. Dat zal eenmaal de geschiedschrijver doen, die hem en zijn arbeid dan ook meer objectief kan beschouwen. Maar wel mogen wij ten besluite van deze uit den aard der zaak beknopte beschouwing nog zeggen, dat Ne derland door den dood van dr. Kuyper een zijner grootste zonen heeft verloren, een man die streed voor zijn beginselen en zijn land, een man die bij vrienden en vijanden bij deze laatsten niet het minste als een eminente figuur in de herinnering zal blijven voortleven. H. de W. Nog enkele bijzonderheden. Dr. Abraham Kuyper is 29 Oct. 1837 te Maassluis geboren uit het huwelyk van den predikant Jan Hendrik Kuyper en Hen riette Huben. Hij bezocht in zijn geboor teplaats en daarna te Middelburg de Lager School en reeds als 12-jarige het Gymna. sium te Middelburg en later te Leiden dat hy in 1855 verliet om te gaan stu deeren in de letteren en de godgeleerdheid Als student won hij den prijs van de doo de Theologische faculteit te Groningen uit geschreven prijsvraag over »Het kerkelyl vraagstuk ten dage van Calvijn en a Lasco. Dr. Kuyper was commandeur in de orcT van den Nederlandschen Leeuw, ridder grootkruis in de orde van Leopold vai België, ridder-grootkruis der Koninklijk Militaire orde van Onzen Heer Jezu Christus van Portugal, ridder le klass der orde van Medjedie van Turkije. Naar wij vernemen, zal de ter aard bestelling van het stoffelijk overschot vai dr. Kuyper plaats hebben a.s. Vrijdag l! dezer op de begraafplaats Oud Eik ei Duinen. De begrafenisstoet zal ten 1 ure nam het sterfhuis aan de Kanaalstraat verlaten handen, barslen. Kloven winlephanden.vinfervoelen WW gebruikt w in doQzen van 30-60 en no cï B bjj apoth. en alle drogisten fabp. a.munhardt. zeist BEKENDMAKING. De Voorzitter van het Hoofdstembureai in de gemeente Heusden brengt ingevolgi art. 18a der Gemeentewet ter operihar< kennis, dat op Donderdag den 11 No vember a.s. des v.m. 11 unr ten stad huize eene openbare zitting van het Hoofd stembureau zal worden gehouden ter be noeming van een opvolger in de plaats opengevallen in den Gemeenteraad alhier door het vertrek van den Heer P. A var Andel. HEUSDEN, 8 November 1920. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau voornoemd, H. J. van EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- ha m e r s t r a«a t 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De heer J. W. Stassen slaagde Vrijdag te Amsterdam voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Naar wij vernemen, heeft de jHeusdensche Harmonie« het voornemen, deze maand een uitvoering te geven, voor hare Donateurs in Café aConcordia®. De heer J. C. J. Jurgens, sedert Januari 1915 ten postkantore alhier werk zaam, zal 16 December naar zijn nieuwe standplaats, 's Gravenhage, vertrekken. In zijn plaats is alhier benoemd dhr. Winse- uius, thans Commies titulair te Meppel. Andel. Door Ds. Pernis te Schoonre- woerde is voor het beroep bij de Ger. Gem. alhier bedankt. DroDgelen. De heer W. Vos, pas hersteld van een ernstige wond aan het hoofd, die hij bekwam tengevolge van een slag van een veulen, reed j.l. Woensdag met paard en wagen bij het gemeentehuis alhier van den dijk. Het paard werd schichtig en sloeg op hol Een eind verder kantelde de wagen in een sloot. De heer Vos geraakte er onder, met het gevolg, dat hij opnieuw een groote wond op het achterhoofd be liep, die door Dr. Aüer uit Heusden werd gehecht. Dnssen. Met genoegen zullen onze lezers vernemen, dat bericht is ontvangen, dat door het Rijk 90 pCt. zal worden bijgedragen in de kosten der nieuwe drink watervoorziening, welke ongeveer f 40.000 zullen bedragen. Hierdoor zal aan den reeds ruim 20 jaar bestaanden onhoudbaren toestand in verschillende wijken dezer ge meente een einde worden gemaakt. E.v.h Z. Woensdag 1.1. geraakte de heer de V. op de Bossche Markt zijn portefeuille kwijt. Denzelfden dag geraakte het paard van gebr. V. op hol, waardoor groote schade werd veroorzaakt aan wagen en tuig. Een kind liet men pulp rijden, dat bleek het voermansvak niet ten volle te verstaan. Gameren. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd behandeld de zaak tegen G. v. K. herbergier alhier, die door de Rechtbank te Tiel den 25 Sept. was vrij gesproken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2