ii] lil nr. beiioort m MM. li. v. Blijdenstein-flaas Hook ons SUCCESMERK, Tel. sat. 412. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L J. VEERMAN, Heusden. No. 4034 Zaterdag 13 November. 1.920 SENORIO de 10 cents sigaar, MAIMIII "S Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. J Speciale ettgm-aftUelitig g jlTTTTTTTmiTHTïïmTïïS L. DERKS, samengesteld uit de etlelsts tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. land VAN alténa Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Rast BUITEN LANDSCH OVERZICHT. Met de samenstelling der Kleine Entente, waautwi wi; Jaaist gewag maakten, vlot het nog steeds niel best. Polen neeff er volgens de Morning Post voor bedankt deel uit te maken van de Kleine Entente, waarvan het het Noordelijke stuk zou moeten vormen. De Poolsche minister van buiterdandsche zaken verklaarde, de Kleine Entente heeft ten doel tractaten te waarborgen, als die van Versailles, Trianon (met Hongarije), St. Germain (met Oostenrijk en Sèvres (met Turkije). Polen heeft eigenlijk alleen be lang bij de tractaten van Versailles met Duitschland en van Riga met Sowjet- Rusland, de andere Staten die zich aaneen willen sluiten, hebben alleen belang bij dat van Versailles. Wil de combinatie voor Polen waarde hebben, dan zou zij ook voor den vrede van Riga moeten opkomen en dan zou Polen wel ber eid zijn, waarborgen te verschaffen voor de naleving der andere tractaten. De voornaamste moeilijkheid schuilt wel hierin, dat Tsjecho-Slowakije geen zin heeft om rnet Polen door dik en dun mee te gaan tegen Sowjet-Rusland, als dit den vrede van Riga niet houden wil. De groote entente heeft steun verleend, om den Tsje- cho-Slowaken, die als krijgsgevangenen in Siberië waren achtergebleven, een aftocht te verschaffen, maar op dit oogenbiik heeft in Tsjecho-Slowakije een strooming voor toe nadering tot de bolsjewiki de overhand. Volgens een bericht uit Athene is Grie kenland daarentegen tot toetreding tot de Kleine Entente bereid, d.w.z. het Grieken land van Wenizelos, die bij de aanstaande verkiezing voor het parlement met zijn partij zegevierend uit de stembus denkt te komen. De rudimentaire beginselen voor de Kleine Entente zijn nu aanwezig in overeenkomsten tusschen de regeeringen van Tsjecho-Slowakije en Servië, van Grie kenland en Roemenië en van Roemenië en Servië, maar Italië moet Roemenië, met welk land het op bijzonder goeden voet staat, verzocht hebben nog te wachten met aansluiting bij de Kleine Entente tot de „WIL HELMIN A-BAZAR" Kolberstraat 6-8-10-12 Telef. 50 's BOSCH. De grootste sorteering aan billijkste prijzen. Zie Etalage - Zie Etalage I kwestie var; de Adriatische Zee geregeld 5 is, omdat Ser vië of liever gezegd Zuid- Slavië anders in de verleiding zou kunnen komen, steunende op dat nieuwe verbond, een al te hooge borst op te zetten. De Kleine Entente hangt dus nog even- zeer in de lucht als eenige weken geleden, toen Take Jonescu er zijn buiterdandsche réis voor tK.d-ernam Polen zoekt intusschen aansluiting bij de wittt» staatjes in het Noorden Finland, Estland en LefJbmd, j een combinatie waarvan het meer steun zou kunnen verwachten. Voor den Balkan- bond, waarvoor, gelijk men weet, ook plannen bestaan, is het geen goed voor teeken, dat Servië zoo pas op eigen hand de stukken Bulgaarsch gebied militair heeft bezet, die het verdrag van Neuilly het toewijst, zonder de afbakening van de grens door de internationale commissie af gewacht te hebben, een daad die in Bul garije beantwoord is met de afkondiging van een nationalen rouw. In Duitschland is de verjaardag der re volutie, 9 November, gevierd met de ge bruikelijke stakingen. Er was te Berlijn reeds een staking van de werklieden in het gemeentelijk electrische bedrijf en de vrees is niet ongegrond, dat nu verschei dene andere woelige catogorien maar met een zullen blijven staken. Een scheids- rechtelijke beslissing heeft het geschil met de werklieden aan de electrische centrales niet kunnen uitmaken en heeft bovendien nieuwe groepen, meerendeels beambten van de gemeente, die zich bij de handwerks lieden achtergezet achten, ontevreden ge maakt. De uitkomst moeten nieuwe millioenen uit de gemeentekas brengen, waarvan nie mand kan zeggen hoe ze opgebracht kunnen worden. De loonen stijgen tot fantastische bedragen. Duitschland, als industrie-staat treft de ontwrichting van de nederlaag dubbel, omdat het voor zijn werklieden tegelijk grondstroffen en levensmiddelen noodig heeft, welke de valuta-blokkade, volgende op de oorlogsblokkade, uit het land houdt. Het Journal de Genéve deelt mede, dat de voorloopige agenda van de Algemeene Vergadering van den Volkenbond, die op Maandag 15 dezer zal worden geopend, de volgende punten bevat 1. Rapport over het onderzoek der ge loofsbrieven van de vertegenwoordigers. 2. Verkiezing van den voorzitter. 3. Aanne ming van een voorloopig reglement van orde. 4. Onderzoek en goedkeuring van de agenda. 5. Benoeming van commissies. 6 Algemeen rapport over den arbeid van den Raad v. d. Volkenb. 7. Reglement van orde. 8. Amendementen op het ver drag van den Volkenb. Voorstelling van de regeeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken. 10. Wijze van verkiezing en benoeming van de 4 niet-permanente leden van den Raad. 11. Betrekkingen tusschen de technische organisaties, den Raad en de Algemeene Vergadering van den Bond. 12. Instelling van een permanente organisatie voor de hygiëne. 13. Typhus 14. Con- tróle op de uitvoering van de overeenkom sten nopens den handel in vrouwen en kin deren. 15. Contróle op de uitvoering der overeenkomsten nopens den handel in opium ingevolge art. 23 van het verdrag van den Volkenbond (op verzoek van de Nederland- sche regeering.) 16 Instelling van een per manente organisatie voor de kwestie van verkeer en daarvoor, welke krachtens hel verdrag van Versailles tot het ressort van den Volkenbond behooren. 17. Jurisdictie ten aanzien van de regeling der geschillen, omschreven in de artikelen 336, 337, 376 en 386 van het verdrag van Versailles en soortgelijke artikelen in de andere vredes verdragen. 18. Paspoorten voor de leden van het secretaritaat. 19. Economische en financieele organisatie. 20. Verzoek van Britsch-Indië om veitegenwoordigd te zijn in den raad van bestuur van het interna tionaal arbeidsbureau. 21. Voorstelling tot de vesting van een permanent internatio naal gerechtshof. 22. Rapport van den secretaris-generaal over de organisatie van het secretaritaat. 23. Ie en 2e begrooting van den volkenbond voor de diensten tot 31 Dec. 1920. 24 Voorloopige begrooting voor 1921. 25. Verdeelirig der uitgaven van den Volkenbond over de leden. 26. Toelating van staten, die niet voorkomen op de lijst van staten, welke in het aan hangsel van het volkenbondsverdrag tot toe treding uitgerióodigd zijn. 27. Beperking van bewapening. Ëefeoiufi®, aangenomen op de conferentie der ministers van staat en van buiterdandsche zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken. 28. Voorloo pige maatregen ter verzekering, in geval van nood, van het gebruik van het econo mische wapen van den Volkenbond. 29 Mandaten. Verantwoordelijkheid van den Volkenbond ingevolge art. 22 van het ver drag. De schikking, die tusschen Engeland en Frankrijk zoo goed als getroffen is, ziet er uit als een vergelijk, dat de aanwezige scheuren pleistert, maar geen waarborg op levert, dat zij tot duurzame overeenstem ming zal leiden. De schadevergoeding door Duitschland te betalen zal riiet vastgesteld worden voor een degelijk onderzoek is ge daan naar Duitschlands betaal vermogen, •waarbij Duitsche deskundigen gehoord zullen worden. Dat is het Engelsche standpunt geweest. Maar om ook Frankrijk zijn zin te geven zal de eind beslissing over het be drag aan de Commissie van Herstel over gelaten worden. Te Spa heeft het kracht genoeg gekost om het eens te worden over de hoeveelheid kolen, die Duitschland na grondig onderzoek zou kunnen leveren en het zou niet verwonderlijk wezen, indien een dergelijk gebrek aan eenstemmigheid zich voordeed bij de beslissing van de vraag, wat Duitschland betalen kan. De tijd, dat Engeland er op uit was, om de zakken van de Duitschers om te keeren is al lang voorbij, maar de Franschen zijn nog steeds niet aan die verandering toe. BUITENLAND. Spoorwegstaking. De spoorwegarbeiders van den spoorweg van Salamaaca naar Portugal hebben de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERÖ ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, S uikerlep eltj es- Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDEB Hintharnerstraat 70. 's-BOSCH. staking afgekondigd en het werk neerge legd. Alle verkeer heeft stil gestaan. De andere stakingen duren voort zonder wan ordelijkheden. Troepen bewaken de banken en openbare gebouwen. o Een rede van Lloyd George DuitschlaiuPs ontwapening. Londen, 10 Nov. Aan het Dinsdag avond ter eere van den nieuwen Lord Mayor gegeven banket, waaraan ook de Neder landsche gezant deelnam, verklaarde Lloyd George, in antwoord op een toast, dat er nog vele gevaren waren op den weg naar den vrede, doch dat de wereld toch lang zamerhand meer tot rust kwam, waardoor meer geordende toestanden werden gescha pen. Er heerscht echter nog te veel haat de wereld had behoefte aan meer goeden wil en de vooroordeeler» en de haat moes ten worden tegengegaan. De misverstanden tusschen West» en Cen traal Europa moesten uit den weg worden geruimd. De regeering streefde naar vt ede omdat zij er van overtuigd was, dat de volken vrede behoeven. Onder de redenen voor onrust, noemde Lloyd George in de eerste plaats de han gende kwestties tusshen Duitschland en de geallieerden, van w« Ike de voornaamste was de kwestie van Duitschland's ontwapening, we'ke een werkelijke proef was van Duitsch land's oprechtheid', toert hei zejde hef vredes verdrag te zullen uitvoeren. -~f ln de laatste uren had hij zeer bevre digde berichten te dezen aanzien ontvangen. Het leger, dat reeds minder dan 150.000 man bedraagt zal weldra 100.000 man be dragen. o- - liet einde van het Belgische mijiieonflict. Bij het gehouden referendum hebben de mijnwerkers van het Centrum zich uitge sproken voor de hervatting van den arbeid. Greot bouwschaudaal te New-lark. New-York. De groote zwendel door verscheidene van de grootste en bekendste bouwondernemingen begaan, heeft ten ge volge gehad, dat 7 firmanten onder wie 3 millionnaris in stilte verdwenen zijn. De aannemers hadden met eenige arbeiders leiders een geheime overeenkomst getroffen om bij de concurreerende firma's voortdu rend stakingen uit te lokken, terwijl in hun bedrijven doorgewerkt zou worden. Zij ontvingen daardoor belangrijke opdrach ten tot uitvoering van nieuw-bouw tegen hoogere prijzen, terwijl andere firma's niet in staat waren om te werken. Het ge rechtelijk onderzoek brengt nog steeds na dere bijzonderheden aan het licht waaruit blijkt dat de zwendel reeds gedurende den oorlog werd uitgeoefend. o De Volkenbond. De brief, waarin Oostenrijk verzoekt om in den Volkenbond opgenomen te worden, is verzonden, nadat hij door de centrale sectie van de nationale vergadering was goedgekeurd. Stamboelinski, de Bulgaarsche minister president, heeft bij het secretariaat van den volkenbond het verzoek ingediend om Bulgarije tot den volkenbond toe ,te laten. Ondanks hevige oppositie van de socia listen heeft de groote raad van Genève een crediet van 125.000 francs bestemd voor de ontvangst van de gedelegeerden op de bijeenkomst van den Volkenbond. o Goedkoop Moskou. Een decreet van den raad van Volks commissarissen schaft alle betalingen voor de prestaties van staatsbedrijven af. Hier onder vallen ook alle kosten voor gas, electriciteit, water en telefoon, alsmede voor openbare gebouwen. Uiterlijk 1 Jan. zullen de betalingen voor passagiers- en goederenverkeer ook worden opgeheven. In het Lagerhuis heeft Churchill ver klaard, dat naar schatting het leger aan den Rijn maandelijks 3.000.000 p. it. kost. De totale kosten tot 13 September 1.1. hebben 51 millioen bedragen. Er is uit Duitsshland 346 millioen marken ontvan gen voor bijdrage in de kosten. Dit be drag is niet begrepen bij de bedragen die betaald moeten worden aan schadeloosstel ingen. BINNENLAND. Tusschen de rails. Te Ede wilde een 12-jarig meisje den overleg Nieuwe Stationstraat, terwijl de afsluitboomen voor~~eën naderenden trein reeds dalende waren, nog vlug dien weg oversteken. Zij geraakte echter zoo vast met een harer schoenen tusschen de spoor rails beklemd, dat zij ondanks haar pogin gen niet los kon komen. Gelukkig werd haar hachelijke positie opgemerkt door den stationchef en bakker Van I„ met het ge volg, dat door eerstgenoemde onmiddellijk maatregelen werden genomen den trein te doen stoppen en het meisje, door flinks de schoenveters stuk te snijden, werd bevrijd. o Valsche aangifte. Zaterdag deed een opzichter van een in aanbouw zijnde werf var. de Marinekazerne, bij de politie aangifte, dat een geldkistje, inhoudende een bedrag van f 2400, dat bestemd was voor de uitbetaling van de salarissen, tijdens zijn korte afwezigheid, uit zijn bureau was ontvreemd. De Commissaris van Politie bij het Bu reau Kattenburg, de heer Tiriholt, ver trouwde het zaakje niet ten voïKTen iiiaas blijkt het, dat zijn wantrouwen gerecht vaardigd is geweesf. Na een uitgebreid onderzoek in verschil lende richtingen, is uitgekomen, dat de aangever, een 30-jarig opzichter, uit Gro ningen afkomstig, zelf het geldkistje met zijn waardevollen inhoud had ontvreemd en dus getracht heeft, door de politie te mis leiden, zich het bedrag toe te eigenen. Nu is hij echter, dank zij de ijverige naspo ringen van commissaris Tinhoit gesnapt en wordt hjj achter slot en grendel gezet. De man zal niet alleen vervolgd worden wegens het doen van valsche aangifte, maar ook ter zake van verduistering. o Gastvrij Amsterdam. Een hoofd in Amsterdam ontving, naar het ïAmst. Schoolblad, van een pas be noemd onderwijzer een schrijven, waarin het volgende »Bij onderzoek bleek mij in Amsterdam geen kamer of kosthuis te kunnen krijgen voor een prijs die minder bedraagt, dan mijn heele inkomen. Mej^ zulke vooruit zichten kan ik de betrekking onmogelijk aanvaarden. o— Het ongelnk te Schiedam. Te Schiedam is bij het opruimen van de brokstukken van het ingestorte gedeelte van de in aanbouw zijnde schepenloods van Willon's machinefabriek het lijk van den nog vermisten Poolschen arbeider gevonden. —9— NIEUWSBLAD 'v i a r let Lml m Hbusüëi n Ulteyje Lanostraa! ti m Bomielerwaard r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1