UND van altera Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4035. Woensdag 17 November. 1920 FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Donderdag 11 November was het twee jaren geleden dat de wapenstilstand een einde maakte aan den grooten oorlog. Te Parijs onder den Are de Triomphe en te Londen in de Westminster Abdij is op dien dag een onbekende soldaat ten ruste gelegd, als symbool van de erkentelijkheid der natie. Bernard Pardridge heeft in de laatste Punch de plechtigheid in de Westminster Abdij al^" onderwerp voor een allegorische plaat gekozen. Minerva houdt wacht aan de deur van de Abdij, terwijl de schim van een soldaat in volle uitrusting nadert. »Werdaklinkt het, en het antwoordt luidt«Ik heb geen naam ik ben voor mijn land gesneuveld.Met gebogen hoofd en neergehouden zwaard, antwoordt de godin «Ga door, onbekende krijgsman. De plechtigheid te Parijs en te Londen is, ongetwijfeld, uit een schoone gedachte voortgekomen de gelijkheid van het offer dat met het leven betaald is, voor allen de gelijkheid van die allen voor den dood de gelijkheid in de aanspraak op den dank in het hart der natie, die te Londen bui ten de kerk ook voortaan gezinnebeeld zal zijn door de Cenotaaf, de naald op het Ledige graf. Maar in hetzelfde Engelsche blad, waarin van Patridg's plaat gewag gemaakt wordt, komt, bij deze verheerlijking van de doode helden, treffend uit, hoezeer de levende helden verwaarloosd worden. Een oud-soldaat, oud 36 jaar stond terecht wegens het stelen van een fiets. De speurder Roure, zeide, dat de man feitelijk honger leed. Toen hij naar het huis van den beklaagde ging bevond hij dat daar geen eten was en hij had aan de vrouw van den man geld gegeven, om wat brood en boter te koopen. Er waren geen munten om in den gasmeter te doen en het gezin verkeerde in grooten nood. Beklaagde was vier en een half jaar bij het leger geweest, had tweemaal aan gas vergiftiging geleden en bezat drie medailles. Hij had zich in het leger zeer goed ge dragen. Hij had twee kinderen, en zeide «Ik heb het gedaan, omdat ik honger leed. Wij hebben niets te eten en ik heb geen stuiver op de wereld. De man, die tweemaal door gas ver giftigd is geweest en drie oorlogsrnedailjes bezit, heeft geen eten voor zijn vrouw, van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 1) Hoofdstuk i. AUGUSTA EN HAAR UITGEVER. Als mr. Jonathan Meeson, de hoofddeel genoot van de wereldberoemde uitgevers firma Meeson en Cie.®, de rijkste man van heel Birmingham, eenmaal in ietwat beteren luim was dan gewoonlijk, kon het gebeuren dat het hem behaagde, een arm auteur door de vorstelijke ingerichte ver trekken - van zijn landhuis Pompadour Hall« rond te leiden. Had hij genoeg van de verbazing der beklagenswaardigen, die slechts met zooveel moeite door hun pen in hun levensonderhoud voorzagen, dan kon hij met een koninklijke handbeweging op die blinkende en schitterende zalen met al haar kunstschatten en haar gemakken wij zen, en met verachting riep hij dan «Ja, men zou het niet voor mogelijk houden, dat dit alles zijn ontstaan dankt aan den hersenarbeid van zulke treurige klanten als gij, pennelikkers, zijt,® Op zekeren dag in de maand September verkeerde mr. Meeson in een minder aan genaam humeur. De uitgever zat in zijn particulier kantoor in Birmingham de boe zijne kinderen, zichzelf en wordt daardoor tot diefstal gedreven. In zijn Gildehal-rede zag Lloyd George gunstige teekenen in binnen- en buitenland. Uit zijn mond hebben wij vroeger vernomen, dat Engeland de teruggekeerde soldaten ontvangen zou, zóó dat het zich een land toonde «geschikt voor helden.Hoe heel anders is het ge- loopen 1 Het egoïsme van de vakbewe ging, die van het gilde een heilig huisje maakt en den oudgedienden soldaat weert waar hij werk zoekt, de reeds ondragelijke lasten van den belastingbetaler geven geen hoop op uitkomst voor hen. Het gebrek aan huisvesting drijft hep. met hun gezin naar onderkomen zoekend rond. In de Londensche voorstad Carnberwell slapen, al maanden lang, honderden oud soldalen in de open lucht I Na de huldiging van de dooden, wordt het tijd de levenden te gedenken, die van helden dreigen af te zakken tot zwakke, uit wanhoop zondigende menschen. Er zitten nog 9 «hongerstakers in de gevangenis te Cork, die het groote publiek bijna vergeten was, omdat er maar af en toe berichten over hun toestand verspreid werden. Zij zyn het overschot van de elf mannen (twee, waaronder Mac Swiney, zijn overleden), die nu reeds 90 dagen tegen alle medische waarschijnlijkheid in, beweren voedsel geweigerd te hebben. Toen de bisschop van Cork hen 1.1. Woensdag in de gevangenis opzocht en trachtte te overrede voedsel te nemen, weigerden zij volstandig, zegt het bericht. Ze schijnen nu toch eieren voor hun geld gekozen te hebben en aan het eten zijn gegaan, omdat zooals nu beweerd wordt, door den dood van Mac Swiney voldoende bewezen is, wat zij voor Ierland hebben willen lijden. De Home-Rule-wet, die Lloyd George's regeering als een vredesboodschap voor Ierland bestempeld heeft, is op Wapen stilstandsdag door het Engelsche Lagerhuis voorgoed aangenomen. De niéuwe wet brengt echter zelfs geen wapenstilstand. Het eenige gedeelte van Ierland, dat er genoegen mee neemt, is Ulster, met welks wenschen, ook nog bij het aanbrengen van eenige wijzigingen, ten volle rekening gehouden is. De nati onalistische afgevaardigde -O'Connor heeft Woensdagavond het oordeel van het overige Ierland uitgesproken, toen hij zeide «Deze wet is geen vredes-, maar een oorlogs- boodschap. ken van de firma na te zien. Zijn zware wenkbrauwen waren op zulk een wijze ge fronst, dat de kantoorklerken op hunne krukken gewoonweg zaten te sidderen. Meeson en Cie., een van de grootste zaken in Engeland, zoo niet in de gansche wereld (er waren niet minder dan tweeduizend personen voor werkzaam,) had namelijk een filiale te Sydney, in Australië. Al had deze tot dusverre ook niet even groote winsten opgeleverd als de hoofdzaak in Engeland, de winst bedroeg toch altijd vijftien twintig percent. Maar zie, nu was onlangs een groote Amerikaansche uitgeversfirma, welke Meeson in zaakkennis en geslepenheid misschien nog overtrof, in Melbourne een concurree- rend huis komen oprichten. Stelde Meeson de uitgaaf van een mode-werk tegen drie penny per band verkrijgbaar, 't zou niet lang duren, of de concurrent zou hetzelfde werk zeker tegen twee en halve penny leveren. Als Meeson een courant steunde, die voor zijn onderneming reclame kon maken, dan steunde de concurrent er na tuurlijk twee andere, om' de eerste af te kunnen maken. Het gevolg deed zich nu maar al te duidelijk gevoelen. Bij af sluiten van de balans bleek de filiale in Australië nauwelijks de onbeduidende winst van zeven percent te hebben afgeworpen. Geen wonder, dat mr. Meeson slecht geluimd was. Geen wonder ook, dat de klerken op hun kantoorkrukken als op naalden zaten. De berichten omtrent Wrangel zijn ver ontrustend en onheilspellend voor hem. Zijn linkervleugel bij Perekop op de landengte die in het Westen toegang tot de Krim geeft, is overweldigd, en in het Oosten zijn de bolsjewiki over den bevroren zeeboezem van Sjiwas het schiereiland bin nengedrongen. De overmacht, die de roo- den tegen Wrangel samentrekken, moet hem spoedig te machtig worden en dan zal, naar te vreezen is, de eenige hoop op behoud voor zijn troepen de vlucht op de schepen van de geallieerden in de Krim- havens zijn. Een andere gemakkelijke overwinning behaalt de Sowjet samen met de Turksche nationalisten in Armenië. De regeering daar heeft tegenover de Turken feitelijk gecapituleerd en dezen overstroomen nu met hun bolsjewistische wapenbroeders het land. Naar het heet, zal nu de republiek Georgië ten Noorden van Armenië aan de beurt komën, om te vuur en ts zwaard voor het Sowjet-stelse) bekeerd te worden. De nationalistische Turken schijnen zich nu al zoozeer met de bolsjewiki verbroe derd te hebben, dat Moestafs Kemal in zijn hoofdkwartier te Angora tot volkscom missaris is uitgeroepen. Men zal af moe ten wachten, of de Sowjet-ent die op den Mahamedaanschen^ starn geënt is, levens kracht bezit, maar als^ eerste gevolg ervan is een oplaaien van de beweging tegen de Entente in Klein-Azië en Centraal-Azië te verwachten. Engeland kondigt aan, dat het zijn troepen uit Perzië terugtrekt en uit Mesopotamië zijn soldaten grootendeels terug zal roepen, om de regeling aan den nieuwen Arbischen staat onder toezicht van den hooge-commissaris Cox over te laten. Het plan is, om alles te zetten op de verdediging en bescherming van de Engelsch-Indische grens, omdat de belas tingbetalers het eeuwige oorlogvoeren niet meer kunnen bekostigen. BUITENLAND. WraugcPs leger vernietigd. Sebastobol door de Bolsjewiki bezet Ruim 150.000 gevangenen. Parijs, 14 Nov. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Bolsjewiki Sebastopo! veroverd hebben. Een groote hoeveelheid materiaal is hun in han den gevallen. Het aantal gevangenen, dat de roode troepen in handen gevallen is, wordt op 150.000 a 200.000 geschat. «Hoor eens, dat moet veranderen, no. 3® zei mr, Meeson. terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg. No. 3 was een der redacteurs, een klein goedaardig man netje met een blauwen bril. Hij was vroe ger auteur geweest, wiens werken de ver wachting hoog hadden gespannen, maar evenals zoovele anderen, had Meeson ook hém in zijn macht gekregen en hem de vleugelen van zijn genie gekortwiekt. «U hel® wel gelijk, mr. Meeson,® zei hij onderdanig, «het is wel heel kras het is ontzettend, te moeten denken dat Meeson tot op zeven percent gedaald is. Zeven percentEn hij sloeg de handen van verbazing in elkaar. «Ja, sta daar nu niet als een natte poedel, no. 3« zei mr. Meeson uit de hoogte, «geef me liever een goeden raad,® «Als u het mij vergunt,® stotterde no. 3 onderdaniger dan ooit te voren en onder den vollen last der verantwoordelijkheid, die een zoo ongewone opdracht op hem lei, «kijk eens ik denk misschien zou het 't best zijn als iemand naar Australië ging en daar op de plaats zelve ging zien, wat er aan gedsan kon worden.® «Dat weet ik al lang, wat er te doen is,® zei mr. Meeson bits, «al die nietsdoe ners en die schobbejakken hier moeten zich maar laten begraven, no. 3 daar wil ik wel een handje voor zorgen.® En de als no. 3 genoemde kleine man een aanwijzing, die bij Meeson, om het Het dure leven te Berlijn. Alles wordt te Berlijn duurder De tram het gas, het water en de electriciteit. De prijs van de tramrit werd reeds dezer dagen van 70 tot 80 pfennig verhoogd, terwyl vermoedelijk van 1 Januari af de prijs per rit een mark zal bedragen. Dit besluit zal door de> bevolking wel niet met veel ge noegen worden vernomen, gezien de dure lederprijzen, die de schoenreparaties tegen woordig zoo duur maken. Maar er schijnt weinig aan te doen te zijn, daar de maat schappij met een maandelijksch dificit van 3 millioen mark werkt wat voornamelijk het gevolg is van de jongste loonsverhoo- gingen, terwijl ook het materiaal steeds duurder is geworden. Bovendien worden thans ook nog nieuwe gemeentebelastingen aangekondigd. o Daar het referendum onder de mijnwer kers van het bekken van Charleroi niet de statuaire 70 pet. stemmen vóór een staking had opgeleverd, heeft de mijnwerkersfedera tie besloten dat het werk heden zou wor den hervat. o De politie te Stockholm heeft ik de laatste 10 maanden ruim 1000 geheime jenever stokerijen en tapperijen ontdekt. Deze in richtingen waren over de heele stad ver spreid. o Te München zijn twee huisgezinnen, samen zeven personen tellend, dood gevonden. De oorzaak was gasvergiftiging. Nog eenige andere personen zijn wegens gasvergiftiging naar het ziekenhuis gebrachte Londen, 14 Nov. 7 Politiemannen wer den bij een plaatsje in het graafschap Kildare in een hinderlaag gelokt. Zij ver wonden echter 2 hunner aanvallers en namen er 5 gevangen. Bij een te Dublin gehouden rasia naar wapens werd een schot gelost op mannen die weigerden op som matie te blijven staan met het ongelukkig gevolg, dat 2 kinderen werden geraakt en 1 gedood. o Be kettinghandcl in Ouitschland. Berlijn, 13 Nov. Gedurende de maand October zijn in Saksen meer dan 1 millioen kilo's kettinghandelaarswaren in beslag genomen. Daaronder 72,000 buitenlandsche eiga- retten 120.000 K.G. lijnolie, 328 vaten vet, 1000 K.G. suiker en 132 kisten met menschelijk gemeenschapsgevoel minder te laten spreken, algemeen onder het perso neel in zwang was, verdween en was in stüte verheugd, dat hij mocht verdwijnen. In de deur ontmoette hij een klerk, die den grooten man een kaartje overhandigde. Deze las «miss Augusta Smithers.« Tus- schen de lippen brommend zei «Laat miss Augusta Smithers binnenkomen. Eenige oogenblikken daarna trad miss Augusta Smithers binnen. Het was een slanke^ aardige jonge dame van circa 25 jarigen leeftijd, met vol goudblond haar, diepliggende lichtbruine oogen, een hoog intelligent voorhoofd en een fraai besneden mond. Toch zag zij eenigszins verlegen en angstig om zich heen. «Zoo miss Smithers, wat is er yroeg de uitgever. «Ik kom, mr. Meeson ik kom, ziet u, naar aanleiding van mijn boek.® «Van uw boek, miss Smithers en mr. Meeson gaf daarbij al de blijken, alsof hij wat zwak van memorie was. «Wacht u even Wij geven zoo'n massa boekeu uit o ja, daar komt het me weer te binnen, «Jemina's gelofte®, o ja, ik geloof, dat het best marcheert Gisteren heb ik gelezen, dat u het zes tiende duizendtal annonceert, merkte miss Smithers op, bij wijze van verontschuldi ging.® «Werkelijk? Nu, u bent inderdaad nog beter ingelicht dan ik zelf.® En hij keek daarbij de bezoekster aan als wilde hij te gecondenseerde melk. De verder in beslag genomen goederen bedragen ongeveer 10 millioen mark die geheel het rijk ten goede komen. Sinds September heeft de waarden en het gewicht der in beslag genomen goederen zich ongeveer 300 pet. verhoogd. Koleugebrek in Uuitschland. Berlijn, 13 Nov. Volgens de bladen is door het rijkskolenbureau de stoomlevering voor de industrie van Berlijn en voorsteden, Spandau en de kreitsen Teltow en Nieder- barnim beperkt, omdat er gebrek aan kolen heerscht. De eleclrische centralen te Berlijn kunnen overdag niet meer de benoodigde electriciteit produceeren. Een krankzinnige dokter. Te Schwerin is een dokter onder tra gische omstandigheden plotseling krank zinnig geworden. De arts was bezig met de operatie van een vrouw, toen hij plotseling door een hallucinatie bevangen werd en in de mee ning verkeerde, dat hij een anatomische les meemaakte en een lijk vóór zich had. De ongelukkige patient werd zoo toege takeld, dat ze door het groote bloedverlies binnen eenige minuten op de operatietafel het leven liet. Reeds eerder had dezelfde dokter een dergelyk ongeluk. Na de amputatie van een arm verzuimde hij maatregelen te nemen tot het stelpen van de hevige bloe ding. Ook toen stierf het slachtoffer. Een burgemecster-rooverhoofdman. Te Kalenberg in den kreits Schleiden (Duitschland) werkte een dievenbende onder leiding van den burgemeester. Nacht op nacht werden inbraken en strooptochten georganiseerd en van alles geroofdpaar den, koeien, wijn, huisraad, koper, lood, kostbaarheden enz. zyn in groote hoeveel heden bij helers in beslag genomen. o De kwestie der Russische staatsschulden. Naar de Engelsche bladen melden, heeft thans ook de invloedrijke Federation of British-Industries zich aangesloten bij het protest van de Londensche beurs, de groote banken, de Kamer van Koophandel etc. tegen een hervatting van den handel met Rusland, alvorens het decreet in zake het annuleeren der Russische staatsschulden is ingetrokken, en de noodige waarborgen betreffende het erkennen dezer schulden zouden zijn gegeven. kennen geven, dat hij het bezoek reeds als geëindigd beschouwde. «Miss Smithers stond dan ook op, doch om direct weer met een zekere vastbe slotenheid te gaan zitten. «Ik meen namelijk, mr. Meeson« zei zij, «ja, ik meen namelijk want ziet u, maar nu «Jemina's gelofte,zoo'n groot succes heeft, zoudt u wellicht ja, ziet u, u zoudt mij misschien, buiten hetgeen u me indertijd betaaldet, een extra hono rarium willen geven.® Mr. Meeson keek verrast op. Zijn don kere wenkbrauwen waren gefronst, zoodat zijn kleine scherpe oogen bijna geheel daar achter verborgen werden «Hoezoo? «Wat belieft u luidde zijn vraag. Op dit oogenblik ging de deur open en trad een jongmensch ongedwongen binnen. Het was een flinke jonge man, slank en welgevormd, met een frissche kleur op het gelaat en vroolijke blauwe oogen kort om, het type van een jongen Engelschman uit den beteren stand, ongeveer 24 jaar oud. Het woord «ongedwongen® kenschetst intusschen nauwelijks de zelfs eenigermate overmoedige en zelfbewuste houding van den jongen man, welke een ieder des te eer moest opvallen, die tevens op het op treden der andere slavennaturen in deze omgeving acht sloeg. Het viel den binnen komende niet eens in, zyn hoed af te ne men. Integendeel had hij dien diep over het hoofd. Wordt vervolgd nor liet Land van Isisöm ti Altena, de Lmstrut en He Boneierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1