r Hinlhamerstfaat 24, 's-BOSCH* 3 Speciale etigros-afdeelittg Magazijn St. Jozef. L DERKS, Und van altena Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden. No. 4036 Zaterdag 20 November. 1920 Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, Si ditnr. ttort een divoeosel. si 11.1 Blijdensteifl-Haas rj tt innTrnTTïTnrnïïiiïïl FEUILLETON. HET TESTAMENT KAIIMI VVVs Ileeren- en Kiiulerkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. MMA1WB ft Tfl B H Tel. iat. 482. U Mi O Aj a Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. nm aap Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Met geven en nemen over en weer zijn Italianen en Zuid-Slaven het eens gewor den. Vrijdagavond is een overeenkomst geteekend, die bekend zal zijn als het tractaat van Rapallo. Op een na het laatste artikel ervan be paalt, dat de twee regeeringen zich ver binden, om binnenkort een bijeenkomst te houden over de »ontwikkeling van de in- tellectueele betrekkingen tusschen de twee landenEr wordt zelfs al gemompeld over een defensief verbond tusschen beiden, tl „WILHELMINA-BAZAR" Kolberstraat 6-8-10-12 Telef. 50 's BOSCH. De grootste sorteering aan billijkste prijzen. Tj Zie Etalage - Zie Etalage g~ MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 2) Buitendien had hij zijn handen in den zak en floot hij een vroolijk lied, toen hij met zijn voet de deur van het allerheiligste van het kantoor van Meeson openstiet. »Hoe staat het er mee, oom Met die woorden sprak hij het schrikbeeld van de zaak aan, dat daar achter zyn boeken verscholen zat, terwijl hij het als een heel gewoon sterveling behandelde. »Is er wat nieuws Op dit moment merkte hij ech ter de jonge dame, een aardige verschij ning, op en als bij tooverslag veranderde zijn geheele houding. Hij haalde direct zijn handen uit de zakken dadelijk nam hij den hoed van het hoofd en onmiddellijk maakte hij een beleefde buiging. »Wat is er, Henri?* vroeg mr. Meeson kortaf. »0, nietsoom, niets dat heeft nog tijd.* En zonder een uitnoodiging af te wachten, nam hij een stoel en ging zitten. Hy wendde zich zoo, dat hij miss Smithers kon blijven aanzien, zonder dat zijn oom echter hem opmerkte. »Ik zei zoo even, miss Smithers, of lie- en een Fransch blad, de Action Francaise, heeft, gelijk men weet, de vrees geuit, dat het oude Drievoudig Verbond herleven zou, wanneer Duitschland er later bij mocht komen. Men verwacht, dat de Zuid-Slavische troepen nu ook het gedeelte van Albanië zullen ontruimen, dat zij bezet hielden, zoo lang Italië in dat land aanspraken liet gelden. Italië heeft echter Walona opgegeven en er is dus noch voor Zuid-Slavië noch voor Griekenland meer reden om op grond van Italiaansche aanspraken Abaneesch gebied te verlangen. Het is natuurlijk geen toeval, dat de Italiaansch-Zuid-Slavische kwestie is gere geld, dadelijk nadat het lid van president Wilson's partij bezegeld was. Hij heeft in Europa als politieke factor afgedaan en om de regeling, die hij ten aanzien van Fiume geëischt had, bekommert zich niemand meer. Het blijkt ook, dat men de onderneming van d'Annunzio te vroeg als een dwaas avontuur bestempeld had, Doei en uitslag van die onderneming zijn voor hem verzekerd nu de nieuwe overeenkomst de uitgemaakte zaak aanvaart en Fiume, zoo al niet tot Italiaansch ge- gebied, dan toch onafhankelijk verklaard heeft. Italië kan nu ook geen bezwaar meer maken, dat Roemenië zijn onderhande lingen met Zuid-Slavië over aansluiting bij de kleine Entente hervat. De verzoening tusschen Roemenië, Belgrado maakt het zelfs mogelijk, dat Italië tegenover de nieuwe combinatie en vriendschappelijke komt te staan. Albanië heeft 't verzoek gedaan aan den ver ik wou zeggen,hernam de oude Mee son, »dat ik eigenlijk niet goed begrijp wat u wilt. Gij zult u herinneren, dat gij het recht van uitgaaf van nJemina's ge- lofte« voor een bedrag van vijftig pond hebt verkocht. »Jongen jongen* mompelde Henri, dat is gesneden, hoor Destijds is u een wederzijdsch contract ter teekening voorgelegd, waarbij u zeven percent van den omzet werd toegezegd. Hadt gij dat aangenomen, dan zoudt gij er op dat oogenbiik heel wat beter-aan toe zijn geweest. Hier fronste mr. Meeson zijn borstelige wenkbrauwen weder ineen en keek hij het jonge meisje aan met een blik, die niet minder dan overbluffend mocht genoemd worden. En inderdaad bekroop Augusta, de lust, om maar hard weg te loopen. Doch zij bleef dapper op haar post, want, om de waarheid te zeggen, zat zij geducht in nood. >Het was mij heusch onmogelijk, mr. Meeson*, zei zij goedig, >om op die zeven percent tantième te wachten.* ïHet is wêl, zeven percent en dat, ter wijl hij zelf vijf en veertig percent profi teert,* mompelde Henri weer in stilte. »Dat is mogelijk, miss Smithers*, ant woordde de geweldige man, >maar gij zult het mij zeker ten goede houden als ik be weer, dat ik met uw particuliere leven niet op de hoogte ben. Djt weet ik echter wel uit mjjn lange ervaring, dat het Volkenbond die Maandag te Genève bijeen gekomen is om tot den Bond te worden toegelaten. Over dia vergadering van den Volkenbond valt op 't oogenbiik nog niets van belang te melden. De gedelegeerden houden zich onledig met benoemingen, vast stelling van het reglement van orde enz. en korten den tijd met een gedachten- wisseling over Griekenland. De toestand daar kan inderdaad gespannen worden, als juist is wat Reuter op het Fransche departe ment van buitenlandsche zaken heeft ge hoord nl. dat Frankrijk en Engeland van plan zijn koning Konstantijn den terugkeer op den troon te beletten. Met het zelf beschikkingsrecht der volken, welk beginsel onder een boos gesternte ter wereld schijnt gekomen, is dat kwalijk te rijmen. De verkiezingen in Griekenland gingen, naar Venizelos zelf erkende, in hoofdzaak over de keuze tusschen hem en Konstantijn, tusschen het nieuwe regime en het oude. De beslissing van het volk is zóó ondubbel zinnig geweest, dat te Athene, waar de Venizelisten stellig op een groote overwinning hadden gerekend, niet een hunner candi- daten is gekozen. Die verpletterende neder laag heeft de geheele wereld verrast en de verklaringen, welke Engelsche en Fransche bladen ervoor zoeken, zijn erg gezocht. Venizelos meende handig te doen, door de verkiezingen het karakter te geven van een tweegevecht tusschen hem en den ge wezen koning, maar hij blijkt in dat duel de wapens al byster onhandig te hebben gebruikt indien de strijd was gegaan over GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Eollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GrJt£K,0 ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. I voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hirithamerstraat 70. 's-BOSCH. auteursvolkje in den regel zijn finantiën al bitter slecht in orde heeft.* Augusta voelde, dat het bloed haar naar de wangen steeg. Mr. Meeson stond op naar een kast in de nabijheid te gaan en een stapel contracten voor den dag te halen. Een voor een zag hij ze alle na, totdat hij het stuk dat hij zocht, had gevonden. »Hier is uw contract«, zei hij »Laat eens zien 1 Ja juist, ik heb 't toch goed gehad. Recht van uitgaaf vijftig pond de helft van het bedrag der vertalings rechten en verder een clausule, waarin gij u verplicht, elk werk, dat gij, in de eerst volgende vijf jaren zult schrijven, tegen de zooevengenoemde contractmatige zeven per cent of een som, honderd pond niet te boven gaande, het eerst aan ons te bieden. Wat hebt u daarover in 't midden te bren gen, miss Smithers Gij hebt het stuk uit eigen beweging vrijwillig onderteekend. Het is waar, wij hebben met uw boek werkelijk veel succes gehad en ik weet niet, of ik u al verteld heb, dat wij, even veel als wij u betaalden, hebben gekregen voor het recht van uitgaaf in Amerika,, doch ik zie hoegenaamd niet in, dat gij eenige vordering, welke ook, verder op ons zoudt hebben. Zoo iets, als gij wenscht, is mij tijdens mijn langdurige loopbaan nog nooit overkomen. Neen, waarlijk, nog nooit.* Zoudt u me dan niet eens mijn aan deel willen afstaan in de opbrengst van het vertaalrecht vroeg Augusta schuchter. de. buitenlandsche politiek, zou zijn partij er wellicht beter zijn afgekomen. Want die politiek van expansie in Thracië en Klein-Azië is wel populier. De oppositie, nu regeeringspartij gewor den, staat voor groote moeilijkheden. Zij kan bezwaarlijk tegen een veto van Enge land en Frankrijk ingaan en er zich even min gemakkelijk bij neerleggen, op gevaar af de sympathie van het volk weer te verspelen. Misschien is de oplossing te vinden in het vergelijk, dat twee Fransche bladen, blijkbaar op een officieusen wenk, aan de hand doende uitroeping van kroonprins George tot koning. Weliswaar is ook hij geen persona grata bij de Ge allieerden, maar hij is voor hen toch aan nemelijker dan zijn vader. Of Konstantijn in die schikking zal willen toestemmen is een andere vraag. Er zal in ieder geval veel beleid noodig zijn om het dynastieke vraagstuk tot een goed einde te brengen. Door Rhallys te bewegen de benoeming tot eersten 'minister aan te nemen heeft de regeeringspartij alvast het bewijs ge leverd, niet met overijling te werk te wil len gaan. Rhallys toch behoort tot de meest gematigden van zijn party en is beter dan iemand anders in staat den wagen zonder al te veel schokken in het rechte spoor te krijgen. De strijd aau de Krim tusschen Wran ge! en de bolsjewiki zal weldra eindigen. Wrangel is zoo goed als geheel verslagen. De bolsjewiki hebben Schastopol veroverd en veel gevangenen gemaakt, men zegt 150 200.000. Het gevecht bij Perekop moet zeer hevig geweest zijn. De bolsje wiki geven zeif op dat zij 30.000 dooden hebben. Met 20 divisies viel de rooden aan, terwijl Wrangel er slechts 3 had. Het Fransche oorlogsschip Waldeck Rousseau ügt gereed om den generaal aan boord te nemen. Volgens de Daily Express heeft Wrangel echter verklaard, dat hij vast besloten is zich persoonlijk met de overblijfselen van zijn leger op te offeren, teneinde de vrouwen en kinderen in staat te stellen aan de roode terreur te ontsnappen. De bevelhebber van het zuidelijk front heeft Wrangel draadloos uitgenoodigd den strijd onmiddellijk te staken, ir. welk geval hem en zijn troepen annestie zal worden verleend. Voor de geallieerden is de toestand na Wrangel's vernietiging vol nieuwe gevaren, want de bolsjewiki staan voor de keus, of zij naar het Noorden zullen gaan, om in »Ik las in de courant, dat het boek ook in 't Duitsch en in 't Fransch is vertaald geworden,* »Wel zeker, Henri, doe me het genoe gen, even te schellen.* De jonge man deed, wat hem gevraagd werd en onmiddellijk kwam er een lange, magere, droefgeestig uitziende klerk binnen. »No. 18«, bromde mr. Meeson, op dien toon van meer dan alledaagsche minzaam heid, waarmede hij steeds tot zijn onder geschikten het woord richtte »Haal me de vertaalrekening van »Jemina's gelofte* eens en maak het resultaat eens gauw op. No. 18 verdween even geruischioos als hij gekomen was en mr. Meeson zette zijn gesprek met de jonge dame voort. »Als gij geld noodig hebt, miss Smit hers*, zei hij, >dan deedt gij werkelijk beterom ereis wat nieuws te schrijven Het komt niet in mij op, om in twijfel te trekken dat uw werk goed is het is misschien wat te diepzinnig maar 't is toch niet kwaad. Ik heb er zelf ook in ge bladerd, iets wat ik anders niet gauw doe. En ik zag, dat het werk was, dat 't pu bliek pakken kon en flink van de hand zou kunnen gaan. Gij ziet trouwens, dat ik mij daarin niet vergist. Ik heb dan ook hoop, dat er een twintig duizend ex emplaren van verkocht zullen worden. Maar zie zelve, hier is het uittreksel uit de re kening.* Terwijl hij sprak, lei de klerk van zoo even, die veel had van een wandelend ge- DRAAGT Gorincheui* het voorjaar opnieuw tegen de Polen te beginnen dan wel met de Turksche natio nalisten samen hun ondernemingen naar het Midden-Oosten zullen voortzetten, waar de Frarischen en Engelschen, die hun soldaten in Syrië, Mesopotanië en Palestina ver spreid hebben, al niet over voldoende troe pen beschikken om het vredestractaat met Turkije door te zetten. Het moge waar zijn, dat islamietische volken van Toerkestan en Afghanistan gelijk Ikbal Ali Sjah in de Westminster Gazette betoogt, met hun kastewezen een levensbeschouwing huldigen die lijnrecht tegen de bolsjewistische leer indruischt, en dat dit nog meer het geval is, hoe dichter men de grens van Engelsch- Indië nadert, een tijdelijke wapenbroeder schap van Moskou met die volken is zeer goed denkbaar en het Britsehe rijk moet hier rekening mee houden. BUITENLAND. Paniek in een bioskoop. In een bioscoop in een der Italiaansche wijken van New-York ontstond Zondag avond een paniek, doordat men door reten in den vloer rook zat? opstijgen. In het gedrang werden vijf kinderen van 10 tot 12 jaar en een klein kirid van 2 jaar gedood, terwijl twintig andere kinderen ernstig gewond werden. De rook, waar door de paniek veroorzaakt werd, kwam uit een oven. De eigenaars van den bi oscoop zijn gearresteerd, omdat zijn kinde ren zonder geleide hadden toegelaten. Pd. 14 Aftrek ten bate van mr. Pd. sh. p. Meeson, ten bedrage van de helft der netto-winst. 7 Aftrek voor commissie loon. 3~19 Pd. 10 19 Pd. sh. p. Saldo ten bate van den auteur, overeenkomstig ge lijkluidende chèque 3 1 10 Augusta zag een en ander door en ver frommelde daarna langzaam het papiertje in haar hand. Wordt vervolgd). raamte, een keurig gelinieerd papier neer en een ongeteekende chèque. Daarop kwam er iets als een spookachtige glimlach om zijn bleeke lippen en verdween hij in alle stilte. Mr. Meeson keek de rekening vluch tig in, onderteekende de chèque en over handigde die tegelijk met de rekening aan Augusta, die ook een en ander inzag. »Het uittreksel luidde aldus Augusta Smithers in rekening met Meeson en Cie. Pd. sh. p. Verkoop der vertalings rechten van jJemina's ge lofte* in het Fransch. 7 id. id. id. id. In het Duitsch. 7 IMIEUWSBL4K voar tie! Land m Hgüsdei ei Aitg i a, do Laigstraat en de BoneSerwiard VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1