Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4037. Woensdag 24 November. 1920. FEUILLETON. HET TESTAMENT Sjfó, Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen. 10 uur ingewacht. BUITENLAKDSCH OVERZICHT. Het nieuwe Grieksche ministerie is ge vormd en uit de lijst der namen blijkt, dat daarin ook opgenomen is Goenaris, de leider, de oppositie, die voor deze verkiezing na een langdurige ballingschap in Grieken land was teruggekeerd en dien de Entente als haren vinnigsten tegenstander beschouw de. Bij de verkiezing was de leus voor of tegen Konstantijn, maar nu die vraag met vóór beantwoord is door den uitslag der verkiezingen komt nu de kwestie of de nieuwe regeering vóór of tegen de politiek van Venizelos zal zijn. Venezelos is de staatsman die het ko ninkrijk in twee oorlogen dubbel zoo groot gemaakt heeft. In 4913 kwamen Epirus en Macedonië met Saloniki in een hreede strook van de Adriatische Zee tot aan de Egeïsche Zee bij Thasos bij het oude Griekenland, in 1920 voegde hij het grootste gedeelte van Thracië met Adrianopel en in Klein-Azie een groot gebied om Smirna heen erbij. De eerste verovering was het gevolg van den Balkanoorlog, in welken koning Konstantijn als legeraanvoerder de Grieksche volksheld werd, de tweede komt uitsluitend voor rekening van de politiek van Venezelos tijdens de ballingschap van den koning. De Matin waarschuwt, dat de terugkeer van koning Konstantijn zou beteekenen, dat Griekenland terug zou keeren tot »zyn bescheiden grenzen van 1914® (dus zonder Thracië en Smirna), de Gaulois dreigt, dat Frankrijk, nu het geen vertrouwen meer kan stellen in de Grieksche politiek, zich zou kunnen afvra gen, of het niet tot zijn traditioneele beleid moet terugkeeren, dat gericht is op het behoud van den invloed, dien het eeuwen lang in Turkije bezeten heeft. Het dilemma voor de nieuwe regeering te Athene is dus, dat een afzwenken van de Entente en het zoeken van een goede verstand houding met Turkije betaald zou moeten worden met het verscheuren van het trac- taat van Sèvres, maar dat het gebied van 1920 niet te behouden is, zonder dat Griekenland aan de zijde van de Entente blijft en de politiek van Venizelos in dit opzicht voortzet. Al vroeger is opgemerkt, dat indien het Grieksche volk ditmaal voor Konstantijn en Venizelos tegelijk had kunnen kiezen, het beiden gekozen zou hebben. Venizelos is nu heen, maar men kan er zeker van zijn, dat zijn politiek nog niet dood is. Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard; 3) »Als ik het goed begrijp, mr. Meeson, zei zij, ïdan hebt gij de beide vertalings rechten van mijn werk, welke ik op uwe overtreding aan u overliet, voor veertien pond verkocht en ik zou dus slechts recht hebben op drie pond en één schilling.® Ja juist, miss Smithers. Wilt U zoo goed zijn, de rekening te quitteeren. Want ik heb nog een heele massa zaken af te doen.® ïNeen, mr. Meeson,® hernam Augusta zij was ondertusschen dadelijk opgestaan en in haar verontwaardiging zag zij er op vallend schoon en imponeerend uit* »Neen, deze quittantie zal ik niet onder teekenen en ook deze chéque zal ik niet aannemen maar ik zal ook geen boeken meer voor u schrijven. Gij hebt mij in een strik gelokt. Gij hebt voordeel getrok ken uit mijn onwetenheid en mijn oner varenheid en mij voor vyt jaren achtereen mijn vrijheid aan banden gelegd. En hoe wel ik op het moment een van de popu lairste auteurs ben wilt gij mij dwingen, voor myn boeken zulke onbeduidende som- De terugkeer van .Konstantijn zou niets oplossen als hij uitliep op een verloochening van hetgeen Venizelos in den wereldoorlog voor Griekenland bereikt heeft, en voor de opvatting der pessimisten, dat het in dit geval tot een burgeroorlog zou komen is misschien meer reden dan men op het oogenblik, dat Venizelos zijn tweede vader land verlaat, zou meenen. Het is ook zeer goed denkbaar, dat de rol van den 56- jarigen staatsman in Griekenland met deze verkiezingsnederlaag, die een schervengericht voor hem was, nog niet uitgespeeld is. Frankrijk heeft niet gewacht tot de Erigelsche regeering hare politiek ten aan zien van den terugkeer van koning Kon stantijn bekend had gemaakt, maar er al vast zijn veto tegen uitgesproken, daardoor heeft het de diplomatieke betrekkingen met de nieuwe Grieksche regeering, die den terugkeer van Konstantijn wenscht, vei broken. Hiermede zal waarschijnlijk de goede verstandhouding tusscheïi Engeland en Frankrijk een nieuwe pioef moeten doorstaan. Koning Konstantijn schijnt nu de toenadering van Engeland te zoeken, althans hij heeft zich te Luzern vriendelijk tegenover Engeland uitgelaten. Hij heeft er zich op beroepen, dat de Koning van Engeland zijn neef was, dat hij nooit anti-Engelsch geweest is, dat Engelsch de eerste vreemde taal was, die hij leerde en dat Griekenland en Engeland als even aarde naties gemeenschappelijke belangen hadden. Op 15 November is te Genéve onder voorzitterschap van den Belgischen gede legeerde Hijmans de Volkenbondsvergade ring begonnen. Na de voorlezing van het telegram van president Wilson, waarbij deze op grond der bepaling van het Volkenbonds verdrag tot de bijeenroeping der vergade ring was overgegaan, gaf de Heer Hymans het woord aan den Duitschen president Motta. Deze las met heldere stem zijn welkomstrede voor. Herhaaldelijk klonk een werkelijke ont roering door de stem van den president zoo toen hij zeide werkelijk »confuus« te zijn over de hooge eer deze vergadering als eerste te mogen toespreken, eveneens toen hij zich boog voor de nagedachtenis van hen, die gevallen waren in den oorlog strijdend opdat deze oorlog de laatste zijn zou, »al deze helden uit alle vaderlanden eenvoudig of hoogontwikkeld van geest be kend of onbekend« eveneens toen hij erop wees, dat de democratie de beste bondge- metjes aan te nemen, dat ik natuurlijk on mogelijk er van kan leven. Weet gij wel dat mij gisteren voor het recht van uitgaaf van een boek in den trant en den omvang vJemina's gelofte® duizend pond werd ge boden Die som is niet gering, niet waar Maar ik heb den briefja, en ik heb het boek ook al in manuscript. En als ik het mocht publiceeren, dan zou ik op eens uit den nood zijn, ik en mijn arme kleine zusje® en zij slaakte een diepen zucht. »Maar,® ging zij voort-, »ik mag het niet publiceeren en u wil ik het niet afstaan, om opnieuw een zelfde behandeling te genieten. Neen dan ga ik liever dood. Maar ik zal het in de courant zetten ik zal het bekend maken. Waarom Waarom Wel, omdat ik bedrogen ben, mr. Meeson schan delijk bedrogen Bedrogen De groote man sprong hierbij driftig van zijn stoel op, bedrogen Wees een beetje voorzichtig met uw woor den, jonge juffrouw, bedenk alsjeblief, wat u daar zegt. Ik heb hier een getuige Henry, je hebt dat daar zooeven gehoord bedrogen !c »Ik heb het gehoord,® zei Henry kregel. »Ja mr, Meeson, ik zei zooeven bedro gen en ik wil het nog wel eens herhalen al wilt u er ook dadelijk werk van gaan maken. Goeden morgen, mr. Meeson.® En zij maakte een koele buiging, waarna zij plotseling in tranen uitbrak. Onmiddelijk was Henry bij haar. ïToe schrei niet, miss Smithers,® zei hij, «om nood van den Volkenbond was, en met fierheid in herinnering bracht, hoe Zwit serland de oudste democratie was en tevens het eenige land, waar het geheele volk zelf door referendum het toetreden tot den Volkenbond had aangenomen. Met wel gekozen, voorzichtige, maar toch duidelijke woorden waagde president Motta zich ook reeds aan het uitspreken van de verwach tingen, die het Zwitsersche volk van deze vergadering koesterde. Hij stelde voorop de stichting van een Internationaal Gerechts hof. Onmiddelijk daarop volgde de wertsch dien hij verklaarde niet te mogen verzwij gen, dat deze vergadering niet uiteen zou gaan, voordat zij den weg gevonden had, om tot opneming van alle staten in den Volkenbond te komen. Ook aan het be wapeningsvraagstuk en aan dat der ekono- mische samenwerking uitte president Motta woorden, die getuigden, dat Zwitserland inderdaad wezenlijke internationale hervor mingen van deze vergadering verwacht. Het antwoord van den heer Hymans klonk na deze rede eenigszins remmend. De Belgische oud-minister zeide veermoois en waars over het voordeel, dat voor de menschheid eruit zou voortspruiten, indien deze vergadering de aangeknoopte betrek kingen tusschen de leden van den Volken bond zou versterken en nieuwe schreden op den weg der internationale samenwer king op tal van verschillende gebieden zou zetten. Doch hij waarschuwde tegen over dreven verwachtingen, en nadat beide rede voeringen met appel&üs waren begroet en de geloofsbrieven waren goedgekeurd, waar bij een eerste korte schermutseling tusschen den Italiaansche eersten gedelegeerde Tit- toni en den voorzitter Hymans plaats vond twee personen, die, als de voorteekenen van den eersten vergadering niet bedriegen nog herhaaldelijk tegenover elkander zullen staan kwam de verkiezing van den definitieven voorzitter aan de orde. De Zwitsersche gedelegeerden stelden voor de Heer Hymans bij acelamatie tot Voorzitter te benoemen als hulde aan Bel gië, dit voorstel werd door Spanje en Frank rijk gesteund, doch Zweden en Italië ver zetten zich er tegen, zoodat ten slotte toch gestemd werd. Er werden 41 stemmen uitgebracht alleen Hordernas nam geen deel aari de stemming van deze ver kreeg Hymans 35, Motta 4 en de Heeren Ador en Bourgeois ieder 1. Hymans was dus met groote meerderheid gekozen. Er werden zes voorbereidende^commissies 's hemel wil niettoe, ik kan dat niet aan zien.® Zij keek op. Haar schoone oogen waren verduisterd door tranen. Toch probeerde zij vriendelijk te glimlachen. x>Ik dank u,® zei zij, »maar de teleurstelling is al te bit ter. Och, als gij alles eens wist maar waartoe ik heen ik dank u.« In hetzelfde oogenblik vermande zij zich en verliet zij het vertrek. nMooi zoo,® zei mr. Meeson Senior, die tot op dit moment voor zijn lessenaar was blijven zitten en de laatste woorden met open mond had aangehoord, »Neen maar, hoor me dat spektakel eens aan Maar komaan, dat zal mettertyd weer kalmeeren. Dat heb ik al meer zoo beleefd. In het begin zijn zij allemaal hetzelfde. Wij heb ben er daarginder op het kantoor ook nog een paar van dezelfde soort® en met zijn duim was hy naar het vertrek, waar vijf en twintig goedgedresseerde auteurs allen als konijntjes in hun hokjes, bij elkaar zaten en hun schrijfwerk per meter vervaardig den. ïJa, die maakten eens even veel la waai als die dame van zooeven, maar te genwoordige zijn zij getemd. Zy zijn thans hoegenaamd niet ^eigenzinnig meer. Ik ver sta de kunst, om met dat volkje om te gaan.® Half tractement en dubbel werk ziedaar de sleutel tot mijn wijsheid. Dat meisje kan de firma nog elk jaar met ge mak vijftienhonderd pond winst bezorgen. Wat vindt gij, jongen »Ik vind,« antwoordde de neef, op wiens ingesteld, zes voorzitters, zes ondervoorzit ters werden gekozen, als één der laatst genoemden, de Nederlandsche gedelegeerde van Karnebeek terwijl de Zwitsersche pre sident Motta tot Eere-voorzitter der eerste' Volkenbondsvergadering werd gekozen. BUITENLAND Wegwerkers door een trein gegrepen. Een ploeg wegwerkers, die tusschen de stations Lachwald en Ëlanker.loch in Baden aan het werk waren, zijn terwijl zij voor een goederentrein op zij gingen, op het andere spoor door een trein overreden. Elf hunner zijn gedood, twee zwaar en twee licht gewond. o Ëeu Ncw-ïorksche opera-diva beroofd. Mevrouw Charlotte King Palmer te New-York, is volgens haar beweren, be roofd voor een waarde van 400.000]dollar aan bont en juweelen. 's Avonds om half tien waren n.l. drie mannen haar huis binnengedrongen, die de dienstboden kne velden en in een kleerenkast opsloten. Toen de bewoonster zelve thuis kwam om twee uur in den nacht, werd zij door de indringers overvallen en in een fauteuil gezet, terwijl eeu der mannen, om te be letten dat zij zou vluchten, op haar schoot ging zitten. In minder dan geen tijd hadden zij haar een kostbaar paar Isnoer en eenige met edelsteenen bezette ringen afgenomen. Ten slotte hielden zij een ware strooptocht door het huis, waarby zij eenige bont mantels en andere waardevolle voorwerpen meenamen. De New-Yorksche politie is min of meer ongeloovig in deze fantastische geschiedenis en meent, dat een en ander is bedoeld om aan de reputatie van mevr. Palmer, die een tiental jaren geleden, een gevierde opara-ster was, nieuw leven in te blazen o De onbekende soldaat. Donderdagavond is het graf van den onbekenden soldaat in de Westminster Abdij te Londen dichtgemaakt en is er einde gekomen aan den pelgrimstocht van de velen die een blik op de kist wilden werpen. In het geheel waren er toen een millioen menschen langs getrokken. Do nood in Meenen. Volgens een bericht uit Weenen aan de »Vorwarts« heeft de opheffing van de Zwangswirtschaft voor graan tot een vol komen staking van de levernig van koren geleid. Al het meel is in den sluikhandel. Het brood van het volk bestaat thans voor, een groot percentage uit bedorven mais- meel, en verwekt veelal ingewandstoringen. Het Esperanto de officieele taal ran den Yolkeubond Het verzoek der Spaansche delegatie, beoogde de officieele erkenning van de Spaansche taal op de Volkenbondsverga dering heeft «le Japansche delegatie aan leiding gegeven om te verzoeken, dat het Esperanto de officieele taal van den Volken bond zal worden. —o 14 officieren te Dublin doodgeschoten. Dublin, 21 Nov. Om 9 uur 's ochtends werd een aanval gedaan op een aantal officieren en oud-officieren, wonende in verschillende gedeelten der stad. 14 hunner werden doodgeschoten en 6 gekwetst. Drie der moordenaars werden gevat. Twee politieagenten, die ter assistentie werden gezonden, werden onderweg eveneens dood geschoten. Onder de vermoorde officieren zijn 2 leden van den krijgsraad, 's Middags hielden politie en militairen razzia's in de straten. Onder de bevolking heerscht een paniek, daar zij bevreesd is voor repres- sailles. De moordenaarsbende was 12 14 man sterk. Verscheidene slachtoffers lagen te bed toen de aanval plaats had. Een som van meer dan vier millioen doller is uitgetrokken voor een hydro-elec- trische installatie, dicht bij Eastland in Texas met de voorbereidende werkzaam heden is reeds een begin gemaakt. Er zal een dam gelegd worden dwars door de rivier Leon, welke ongeveer drie millioen kubieke meter water moet opstuwen, die als waterval gebruikt nullen worden, d. i. als arbeidsbron, om een electrischen stroom op te wekken deze wordt dan verder door een kabelnet over dat deel van Texas gedistribueerd. Een groot deel van het electrisch arbeidsvermogen wil men aan wenden om putten te boren en pompen in beweging te brengen op de olievelden van Centraal-West Texas. Verder zullen fabrieken en steden van electrische energie voorzien worden, afkomstig van arbeids vermogen van stroomend water, de dus- genoemde groene steenkool. gelaat een eigenaardige uitdrukking van toorn en verachting stond te lezen »ik vind, dat gij u eigenlijk schamen moest.® HOE HENRI WERD ONTERFD Er ontstond een pause, een vreeselijke pause. Wel was de bliksem al ingeslagen doch de donder, die volgen moest liet zich nog niet hooren. Mr. Meeson haalde diep adem. Daarom nam hij de chéque, die Augusta verfrommeld, op tafel had gewor pen en streek het papier weer glad. »Wat zeidet gij, waarde heer vroeg hij vervolgens met ijskoude bitse stem. »Ik zei, dat gij u diep moest schamen,® antwoordde zijn neef, die den blik van zijn oom rustig weer-stond. »Dat is mijn be paalde overtuiging, omdat die jonge dame volkomen in haar recht was, toen zij be weerde, dat zij door U was bedrogen en omdat gij zelf het best weet, dat dit in derdaad het geval was. Ik heb de afreke ning van »Jemina's gelofte® gezien en wel pas van morgen voor de eerste maal. Gij hebt nu al meer dan 1000 pond sterling netto winst gemaakt met dat boek en als zij nu bij U komt en U om een bagatel meer dan die onnoozele vijftig pond vraagt, die gij haar als een aalmoes toewierpt, dan weigert gij rondweg en biedt haar drie pond als haar aandeel in de vertaalrechten, drie pond, terwijl gij er elf verdient.® »Ga voort, ga maar gerust voort,® zei de oom. Graag, heel graag, als u het mij ver gunt. Want ik heb nog niet alles gezegd, Gij verrijkt U op een oneerlijke wijze, door dat ongelukkige meisje te dwingtn. een contract aan te gaan, dat haar gedu rende vijf jaren vernedert tot een litteraire dagloonster. Zoodra gij ziet, dat zij talent bezit, maakt gij haar wijs, dat dé onkos ten van de uitgaaf en van reclame, met het doel om haar naam beroemd te ma ken enz. ontzaggelijk veel zouden bedragen, zóó veel, dat gij het nauwelijks op U durf- det te nemen, tenzij zij er in zou bewil ligen, om elk werk dat zij in de eerste jaren zou schrijven, het eerst aan U bieden zij moest zich dan maar tevreden stellen met een vierde deel van de som, die een populaire auteur pleegt te ontvangen altijd, dat spreekt van zelf, zonder dat gij 't haar duidelijk aan het verstand bracht. Gij trokt dus voordeel uit haar onervaren heid en wildet haar door dit onbillijke con tract binden, daar gij maar al te goed wist, dat het heele resultaat daarin zou bestaan, dat gij haar een klein sommetje voorschiet. Als gij haar dan zoo in uwe macht hebt bekomen, zal zij ook haar weg vinden daar onder al die anderen in de bureaucellen van die gevangenis hier, waar al haar geest al haar oorspronkelijkheid, al haar talent uit haar arbeid zal verdwijnen. Wordt vervolgd). El WSB tour kit Laai ui Heusden en Alteia,de Lasgstraat si U Bom me Ier waard VAN HOOFSTUK II

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1