r -o- CHRALI Tegen verstopping Belgische vrijwilligers mar Wilna. In den eersten ministerraad is volgens »de Tel.« op voorste! van Carton de Wiart besloten 100 Belgische vrijwilligers naar Wilna te sturen om deel uit te maken van de bezettingstroepen, die daar tijdens het plebisciet de orde zullen handhaven. Dit besluit werd genomen, nadat de Vol kenbondsraad aan de Belgische regeering had gevraagd of deze bereid was aan dien maatregel deel te nemen. Bovendien be sloot de ministerraad met algemeene stem men tot benoeming van Delacroix in de commissie voor herstelj<als opvolger van kolonel|Theunis. Roofmoord 1 In de laatste achttien maanden werd bij de politie te Alexandrië aangifte gedaan van de vermissing van 42 vrouwen. Vorige week werden als het gevolg van inlichtingen aan politie verschaft, zes huis zoekingen, waarbij de lijken van achttien vrouwen in kelders werden ontdekt en achttien personen* werden gearresteerd. De huiszoekingen duren voort. De vermiste vrouwen zijn voor het meerendeel inland- sche prostituees, die naar men meent ver moord zijn om haar juweelen. Een driftige burgemeester. De burgemeester van het Duitsche grens- plaatsje Kuhlscheid, bij Aken, heeft Woens dag jl. een zijner ingezetenen, na een twist gesprek over de levensmiddelenvoorziening in de gemeente, doodgeschoten. IgesprorgerKjf ruwe huid BINNENLAND Yoor de Oostenrtyksche officieren. Het comité dat zich hier te lande ge vormd heeft tot het verleenen van steun aan Oostenrijksche officieren, kan met vol doening op een gunstig Resultaat zijner bemoeingen terugzien. Het hoofdbestuur van hetfNed. Roode Kruis, dat zich van het begin af bereid verklaarde, gelden en goederen voor dat doel in ontvangst te nemen, verzond dezer dagen een bedrag van 1 miilioen dertig duizend Kronen, benevens 25 colli kleeren, ondergoed enz. naar Weenen. Nederland en België. Naar de »Msb.« uit de beste bron ver neemt, zal door de nieuwefBelgische re geering ten opzichte van Nederland een politiek van de grootste verzoening en toe nadering worden gevolgd. o De Koleudistributie. Naar de »Msb.« meldt, wordt tegen het volgend voorjaar niet alleen afschaffing van de huisbrandrantsoeneering met ver dwijning van de brandstoffeiicommissies, maar ook opheffing van de Kodibu ver wacht. Ontrouwe nachtwaker. Te Helmond is door de Marechaussée aangehouden G. B., nachtwaker, wonende te Helmond, verdacht van diefstal van een hoeveelheid dekens, wollen huisdoeken enz., toebehoorende aan de firima de W. en Co. aldaar, alwaar hij als nachtwaker in dienst was, gepleegd op verschillende tijdstippen. Tevens zijn ook nog aangehouden 2 broers van dien nachtwaker, wonende te Venray. Deze worden verdacht van heling aan dien diefstal. Allen zijn vervolgens naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Verstrooidheid Vrijdag heeft zich te Utrecht 'n niet alle- daagsch geval van verstrooidheid voorge daan. Iemand moest daar in een vrij stille straat zijn. Toen hij het huis van den bewoner verliet, kwam hij tot de ontdek king, dat zijn motorrijwiel, dat hij buiten had laten staan, gestolen was. Hij liep naar de eerste de beste telefoon, die hij vinden kon, en gaf er kennis van aan het hoofdbureau van politie. De politie noteerde letter, nummer en magneetnummer van de ontvreemde moterfiets en stuurde onge veer twintig telegrammen weg naar Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Hilversum, Bussum, Amersfoort, Zeist, Arnhem Culem- borg, Den Bosch, Gouda Leiden, enz. enz., met verzoek aan de politie in al difr ge meenten om den motordief aan te houden. Een uur later ontving het hoofdbureau de mededeeling, dat de stadsgenoot bij zijn thuiskomst zijn motorrijwiel netjes en wel in de gang vond staan en toen constateerde, dat hij zonder motorfiets was uitge gaan, dus ook geen motorfiets had laten buitenstaan en er denhalve ook geen mo torfiets gestolen. Volgens het xHbld.c is W. H. Broek- huys, van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, wiens aanhouding zoo als gemeld de justitie verzocht heeft, in Weenen .gesignaleerd. Belgische ipionnage in Bollaud. Het Belgische blad lOns Vaderland* schrijft over het geval van spionnage aan de grens te Nispen of de Belgische minister van Binnenlandsche Zaken zich Isan ver antwoorden, en welk Vlaamsch Kamerlid hem hierover interpelleereri zal Welke controle er tevens zal uitgeoefend worden over het budget van buitenlandsche zaken. Hier is inderdaad niets minder in het spel dan voorbereiding Van oorlog tegen ons broedervolk uit het Noorden door een ambtenaar van de Belgische regeering o Voorloopig geen staking. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft langdurig vergaderd. De besprekingen waren in hoofdzaak gewijd aan de vraag of men tot staking zou overgaan. Na urenlange discussies werd besloten dat men voorloopig nog niet in staking zou gaan. De Koiingin in de residentie. Met den gewonen Staatsspoor trein van 6 uur 24 min. zijn Zaterdag de Koningin en prinses Juliana van Het Loo in de re sidentie teruggekeerd. Zij werden verwel komd door den prins, die reeds Vrijdag in Den Haag was gekomen. Verder waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van 's Gravenhage en de gouverneur van de residentie. Protestvergaderingen van onderwijzers, In talrijke plaatsen zijn protest vergade ringen gehouden naar aanleiding van de door den Minister voorgestelde nieuwe salarisregeling der onderwijzers. De onder wijzers van Glanenburg zonden een beleedi- gend telegram aan H. M. de Koningin waarin zij o.a. zeggen Het kan Uw Koninklijke wil niet zijn, dat deze diefstal plaats vindt, al gebeurt dit dan ook door een gewezen predikant. Uwe Majesteit, die in de Prinses de Moeder eert van den Grondlegger onzer onafhankelijkheid, is het aan de nage dachtenis van den Grooten Zwijger toch zeker schuldig, om straks geen gelden te willen ontvangen, door een gewetenloos minister ontfutseld aan duizenden nijvere ambtenaren. Kind verbrand. Onder Didarn is het 4-jarig meisje van den arbeider S., bij afwezigheid der moeder onder het spelen in aanraking gekomen met de brandende kachel waardoor de kleeren van het kind in brand geraakten. Het kind kreeg zulke ernstige brand wonden dat het denzelfden nacht bezweek. kokende koffie gedronken. Het 2-jarig kind van S. te Goes dronk in een onbewaakt oogenblik uit éen ketel kokende koffie. Het kind is aan de gevolgen overleden. Het ongeluk op de Rodelbaan te Groningen. De rechtbank te Groningen, van oordeel, dat de schuld van beklaagden niet het karakter heeft als bedoeld in art. 308 W. v. S., heeft de gebroeders Hommerson, eigenaren en exploitanten van de rodelbaan, die op de Groninger kermis is ingestort, vrijgesproken. o Ongewenscht gezelschap. Een heer maakte op een treinreis van Amsterdam naar Utrecht kennis met een verpleegster. De kennismaking scheen bei den wel te bevallen, tenminste men besloot haar voort te zetten. In Utrecht bezocht het paar café's en restaurants en maakte ten slotte een wandeling, waarvan de maan wel niets zal oververtellen. Bij het af scheid werd afgesproken elkander den vol genden dag weer te zien. Een oogenblik lateb kwam de heer tot de ontdekking, dat uit zijn portefeuille een bankbiljet van f 100 was verdwenen. Bij de politie werd de vermissing aangegeven toevallig naderde toen juist de verpleegster, zoodat de aanhouding wel zeer gemakke lijk was. Inderdaad werd op haar het bewuste bankbiljet van f 100 gevonden. Zij had het, zoo beweerde zij, op den weg gevonden. Zij begreep dat het van haar nieuwen kennis was en besloot om hem den volgenden dag het geld terug te geven. 1111 Ondertusschen heeft de politie zich toch maar over haar ontfermd. Eigenaardig protest. In het dorpje Stiphout hebben enkele gemeentenaren bij den Burgemeester thuis de ruiten ingeworpen teneinde te prote steeren tegen den hoogen aanslag in de gemeentebelastingen. o Diefstal. Op het station Roosendaal is ten na- deele van een fouragehandelaar uit Esschen (België) een wagon aardappelen ontvreemd. De vermoedelijke dader, iemand uit Delft,- is gearresteerd. or Door een rangeerende locomotief gedood. Een 22-jarig arbeider der S.S. uit Ba vel, die langs de lijn werkzaamheden verrichtte, is Vrijdagmorgen nabij het station Breda door een^rangeerende locomotief gegrepen en onmiddellijk gedood. o Ernstige brand te llaaren. Te Haaren is een complex woningen afgebrand, waardoor drie gezinnen dakloos werden. Vrouw Santbergen liep levens gevaarlijke brandwonden op. Uitroer lerende runderen^ en rundrloesch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, met intrekking van an dere bepalingen, tot nadere aankondiging dispensatie verleend van a. het verbod tot uitvoer van levende runderen, behoudens voor zoover betreft den uitvoer naar en via België, en voorts alleen voor zoover de runderen bij veeartsenij- kundig onderzoek voor uitvoer geschikt zul len worden bevonden h. het verbod tot uitvoer van alle rund- vleesch, behalve* naar en via België en al leen voor zoover betreft vleesch, afkomstig van runderen, welke onder de daarvoor gel dende keuringsvoorschriften zijn geslacht. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 29 dezer. Uitroer ran lerende schapen en geiten en schapen- en geiten vleesch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van de verboden tot uitvoer van levende schapen en van levende geiten, mits *deze dieren bij een^ van rijks wege onmiddelijk voor den uitvoer in te stellen veeartsenijkundig onderzoek voor uit voer geschikt worden bevonden alsmede van de verboden tot uitvoer van schapen- vleesch en van® geiten vleesch, voor zoover dat vleesch afkomstig is van schapen en geiten, geslacht [overeenkomstig de voor schriften van den rijkskeuringsdienst De hierboven bedoelde dispensatie geldt niet voor den uitvoer van schapen, geiten, schapenvleesch en geitenvleesch naar en via België. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 4 December a.s. "senkexidhe/d, heeschh&d Meert Anije-BonDons PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Naar we vernemen zal op 30 Nov. a,s. door de Heudensche Harmo nie met medewerking van de Tooneelver- eeniging verbonden aan de »H. H.« een uitvoering worden gegeven. Voor de pauze zullen verschillende mu ziek-nummers ten gehoore worden gebracht. Na de pauze zal worden opgevoerd het tooneelstuk getiteld ï't Sprekend portret van Oome Toon*, welk stuk op vele plaat sen zeer in den smaak is gevallen. Wij twijfelen dan-ook niet of velen zullen van dezen avorid willen genieten. Voor nadere gegevens ziet men de des betreffende advertentie voorkomend in dit Blad. Terwijl H. v. d. K. nit Nederhe- mert werkzaam op de Scheepswerf alhier zich in een roeiboot bevond had hij het ongeluk uit de roeiboot te tuimelen zoodat hij in de Maas terecht kwam. Men wist hem echter spoedig op het droge te bren gen, waarna hij zich npet zijn nat pak naar de ouderlijke woning begaf om van droge kleederen Ce worden voorzien en daarna zijn werk weder te hervatten. Bij het laden van een partij knol len te Poederoijen had onze stadgenoot P. v. B. het ongeluk, terwijl hij zich op den loopplank van de stoomboot ïMetta* bevond, dat de plank van de boet gleed en hij met zak en al in het water viel. Zijn maat wist hem echter bij den arm te grijpen en hem zoodoende van een wissen dood te redden en hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Zondagavond gaf de tooneelver. Kunst en Vermaakc wederom voor 'n volle zaal de opvoering vak het programma van 14 Nov., waarbij zij wederom dank zij de prima krachten, waarover zij be schikt een uitbundig succes had. Naar wij vernemen zal bij voldoende deelneming dezen Winter weder een cursus gehouden worden in Eerste Hulp bij On gelukken. Deze cursus wordt geheel gratis gegeven onder leiding van een der doctoren. Aanmelding kan geschieden bij den Heer Maasen ten kantore der Scheepswerf. Werkendam. In den omtrek Wer kendam, Woudrichem, Dussen en andere plaatsen is onder liug een Politiehonden Vereeniging opgericht genaamd ïSamen- werking.* Bestuursleden zijn J. G. van der Brugge, Voorzitter, Majoor-Rijksveldw. WerkendamBoth, Secretaris, Opper wachtmeester der Maréchausséés, Woudri hem Vetter, Penningmeester, Gemeente veldwachter Woudrichem. Beneden-Langstraat. De naschaar van den akker valt dit jaar niet geheel mede. De herfst-knollen kwamen in de natte Augustusmaand slecht op en daarna ontwikkelden zich wel de bladeren, maar met de knollen was dit minder het geval. De vroeg ingevallen vorst doet dit zoo zeer begeerde groenvoeder thans nog in sterke mate stinken. De heer P. J. A. Bril alhier, slaagde te 's Gravenhage voor het vakexamen in den telegraatdienst. Capelle. De echtelieden M. Waarts en A. Westerveld hopen op 26 Nov. dezer hun gouden bruiloft te vieren. J.l. Zondag speelde »Excelsoir I« uit deze gemeente een competitie match tegen S. V. V. I te Sprang, welke ein digde in een 1—0 overwinnig voor laatst genoemde vereeniging. Er werd van beide zijden flink gespeeld. Beide partijen wo gen tegen elkaar op, zoodat een gelijk spel de krachtsverhouding beter had weerge geven. »Excelsoir II a speelde op het sport terrein alhier een match tegen »Achilles V* uit Tilburg, die eindigd in een 2 1 overwinning voor de gastheeren. Dassen. De heer C. A. Copier, ge meente-veldwachter alhier, heeft tegen 24 Nov. e k. zijn eervol ontslag aangevraagd, wegens zijn benoeming als Controleur bij de S.S.. standplaats Arnhem. Eethen. 60 JAAR VOOR DE KLAS. De heer H. Bos sedert 1871 hoofd der openbare lagere school alhier en van de oprichting tot aan de opheffing als onderwijzer verbonden aan de Rijksnormaal lessen te Heusden, hoopt 6 December a.s. den dag te herdenken, dat hij als bezol digd kweekeling te Charlois werd aange steld De krasse grijsaard, die nog met opgewektheid onderwijs geeft, staat alsdan 60 jaren voor de klas en hoopt nog zijn halve-eeuw-feest als schoolhoofd te kunnen herdenken. Gameren. Onder leiding van Ds. Ewoldt zal a.s. Woensdagavond 24 Nov. 7 ure in de Herv. Kerk een dankstond voor 't ge was gehouden worden. Op Zondag 28 Nov. a s. hoopt voor te gaan voorm. en 's avonds A. J. W. v. Inge, pred. te Hattum. Genderen. In de gehouden ledenver gadering der Coöp. Stoomzuivelfabriek al hier, werd met groote meerderheid van stemmen tot Commissaris gekozen, de heer C. de Haan te Drongelen, in plaats van zijn overleden broeder. Wijlen de heer G. de Haan te Drongelen, wiens verscheiden waardoor hij na slechts kort als com missaris, tot den bloei van ons zuivel bedrijf te hebben medegewerkt, in de volle kracht zijns levens, aan de zijnen werd ontnomen door den Voorzitter, de heef C. J. Branderhorst op waardeerende wijze werd gememoreerd. VGravemoer. Voor de gehouden aanbesteding tot het verhoogen en ver zwaren van de kaden langs de Donge, de 's Gravemoersche Vaart en het Oude Vaartje, onder de gemeenten 's Gravemoer en Raamsdonk, welk werk is geraamd op f 114,50, warén 17 inschrijvers. Laagste inschrijver is de heer J. Visser Bz. te Sliedrecht op f 107.300. Poederoijen, Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier,door ds. G. Montfrans te Ouderkerk a.d. IJsel. Sprang. Vrouw Z. had het ongeluk in den kelder te vallen. Den ontboden geneesheer, dr. J. v. d. M. constateerde inwendige kneuzingen aan rug en hoofd. De Chr. Volksbond alhier, verkreeg de Kon. goedkeuring op hare statuten. Onze dorpsgenoot D. had het on geluk toen hij langs den Parellelweg liep, over een greppel te struikelen, zoodat hij met zijn hoofd op den straatweg viel. Door een voorbijrijdend fietser werd hij in be- wusteloozen toestand opgenomen. Met enkele kwetsuren-aan het hoofd, liep eeu en ander zonder verdere ongelukken of gevolgen af. Waspik. Tot President der Vereen. xVincentius a Paulo* alhier, is benoemd de Heer G. L. Akkermans. Onze voetbalclub ïBraba^Mt speelde Zondag j.l. alhier een competitie-wedstrijd tegen W. E, V. uit Waalwijk. Uitslag 3 3. Zondag j.l. hield de ZeerEerw. Pater Romanus alhier, in het Liefdegesticht eene lezing omtrent het nut der drank bestrijding. De zaal was goed bezet en de lezing werd met veel aandacht gevolgd. Op Vrijdag a.s. om 2 uur n.m, zal alhier eene openbare vergadering worden gehouden van den Raad dezer gemeente. Door B. en W. werd aan D. C. v. d. Rijken vergunning verleend ingevolge de Woningwet tot het verbouwen eener woning en aan de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tot het bouwen van een bergplaats. Door Gedep. Staten is goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente tot opheffing van de O. L. School met ingang van 15 Januari 1921 en in ver band daarmede het eervol ontslag van hët onderwijzend personeel. Wijk. De heer H. M. de Wind, onder wijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L School alhier is benoemd tot hoofd aan de openbare school te Zuid-Beierland. Toen de landbouwer V. Donderdag j.l. in zijn weide kwam, bemerkte hij dat een zijner beste veulens verdronken was. Voorwaar een schadepost. Nieuwendijk. A.s. Vrijdagavond om zeven uur zal het fanfarecorps ^Crescendo* alhier een uitvoering geven in het Instituut. Raamsdonksveer. De hr. K. uit G'berg kwam dezer dagen tot de ontdek king dat een zijner onder R'veer weidende schapen in een sloot verdronken was. Voor zeker een schadepost. De tot Ouderling der Ger. Kerk gekozen heer W. Zijlmans heeft de be noeming niet aangenomen. Stemming moet er nu plaats hebben tusschen de heeren C. v. Ommeren en G. Spuijbroek. Tot teleurstelling van het Bestuur van het Groene Kruis ontving het bericht dat Zr. Hazevoet uit Aalsmeer de benoe- ming^tot Wijkverpleegster alhier niet aan nam. gebruike men Foster's MaagpiHen, een uitstekend geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Kantongerecht te Hensden Uitspraak 12 Nov. 1920. Overtr. jachtwe- J. T. Fitters Herpt f 10 of 10 d. DrankwetH. B. te Genderen f 5 of 3 d. Trek bonden wetJ. D. te Almkerk f 3 of 2 d.F. K te Veen f 5 of 3 d.G. P. te De Werken 2maal f3 of2maal2d. Woon wagen wetM. d. K. te 's Bosch en G. L. S. zwervende ieder f 10 of 10 d. Springstierenregl. J. B. te De Werken, C. S. te Oudendijk en W. S. te Almkerk ieder f 10 of 5 d. Art. 459 Sr. B. N. te Aalburg f 5 of 3 d. LeerplichtA. v. R. te De Werken f 0,50 of 1 d. Pol.verord. W'dam H. v. d. S. W'dam en G. H. M. te de Werken elk f 5 of 3 d. D. de K., W. Z, P. J. v. d. S., en G. T. V., allen te W'dam ieder f 3 of 2 d.; W. W. te De Werken f 25 of 25 d. Pol.ver. Heusden J. C. v. L. te Heus den f3 of 2 d. ld. Herpt: H. J. d. W. te Heusden f2 of 1 d. Art. 460 Sr.M L. te Rijswijk en A. P. en J. T. te Haarsteeg ieder f 3 of 2 d. Motor- en rijwielregl.J. K. te Rijswijk f5 of 3 d.A. B. te Waspik en J. N. B. te Andel ieder f 3 of 2 d. Art. 426 Sr.G. H. M. te De Wer ken f 10 of 5 d. Art. 453 Sr.H. W. G. te Utrecht, J. P. C. te W'dam en A. v. B. te Heusden ieder f5 of 3 d.C. W. te Veen f 10 of 5 d. Art. 314 Sr. -f- 435 Sr. C. V. en P. V. te W'chera ieder f 5 of 2 w. Tsch. met 1 md. Tsch. met 1 j. proeftijd. Rijw. z. lichtC. H. B. te Wijk f 3 of 2 w. Tsch.B. W. te Giessen, T. W. K. en T. v. d. A. te W'dtm, L. v. H. te De Werken, W. M. v. B. en F. L. te Elshout, B. V. te Aalburg, A. G. v. D. te Dussen, J. C. d. B. te Wijk en G. d. B. te Almkerk, ieder f3 of 2 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2